Ágazatközi találkozó
Ágazatközi találkozó
2024.03.08.
Pályázati lezárásként, a Látássérült személyek elemi rehabilitációjának Közép-Magyarországi Régiójában történő programon a VGYKE-t Szalainé Tündi közösségi civilszervező képviselte.
A megjelenteket Nyikes Fatime elnök köszöntötte a BULÁKE részéről, majd Kállai Mikola Gyöngyvér szakmai vezető számolt be róla, hogy a látássérülés fogalmát módosították Magyarországon is, a Visus a korábbi 0,3 helyett 0,33 értékre módosult. A rehabilitációba azok a 16 éven felüli személyek is bekerültek a korábbi gyakorlattól eltérően, akiknek agyi eredetű, illetve kortikális eredetű látásproblémájuk van. Az óraszám 300, illetve 400 órát ölelt fel a projektben.
Királyhidi Dorottya az SVOE-től a kliensutat mutatta be, hogy kerülhet be a látás/hallássérült személy a rehabilitációba, itt külön kiemelte a környezet, az orvosok szerepét. Magyarországon a legutolsó népszámlálás adatai szerint-ami önkéntes volt, mintegy 200.000 látássérült személy él, és nagy részük nem jut hozzá a rehabilitációhoz.
Egyed Gazsi Beáta, a VIII. kerület fogyatékosügyi tanácsadója kiemelte, hogy együttműködést kötöttek az SVOE-val, különös tekintettel az épített környezet kihívásaira, QR kódok használatára a mindennapokban, bejárások a felújítások előtt-és nem utána. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy szükség van az önkormányzat dolgozóinak gyakorlati képzésére a fogyatékossággal élők ügyintézésének segítése érdekében.
Daczi Péter, a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai intézet mb. pályázati igazgatója kiemelte, hogy 3 éves ciklusokra van a pályázati pénz, 600 millió volt az előző, és sajnos a jelenlegi pályázati ciklusban sem emelkedtek az összegek, most is ugyanennyi áll rendelkezésre. 17 megyében van jelenleg rehabilitációs ellátásra lehetőség. Elmondta, hogy kettévált a pályáztatási rendszer, pályázati igazgatóságra és fogyatékosságügyi igazgatóságra. 2021-ben elemi rehabilitációs rendelet jött létre a hatékonyabb segítés érdekében. Cél a komplex segítés, remélhetőleg a közeljövőben az összegek is emelkedhetnek. Szó esett az intézetben működő képzésekről is.
A hozzászólásoknál elhangzott, hogy szakemberhiány van, a nagyértékű eszközök beszerzésénél előnyös lenne rehabilitációs ajánlás, illetve az is, hogy a halmozottan látás és más sérülésekkel élőket a Metszéspont Rehabilitációs Központ segíti. A munkaerőpiaci elhelyezkedés a látássérülteket érinti a leghátrányosabban, erre is jó lenne valamilyen koncepció kidolgozása.
Szalainé Tündi
Közösségi civilszervező
IX. kerület, Ferencváros
#ágazatközitalálkozó #fogyatékossággalélők #látássérült #pályázat #projekt