Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

Felavatták a Vakok Állami Intézetének tatai rehabilitációs központját

2015. október 16.

Az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán úgy fogalmazott, a látásukat elvesztő vagy éppen ezzel születő emberek élete számos dologban más, mint az épeké, éppen ezért más körülményekre és lehetőségekre is van szükségük.

“Ezzel a problémával küzdő embertársainkra különösen oda kell figyelnünk” – kezdte Balog Zoltán.

“A jó kormányzati politika célja az, hogy esélyt teremtsen olyanoknak, akiknek valamilyen oknál fogva kevesebb lehetőség jutott az életben. Ez a komplexum alternatívát teremt arra, hogy a látásukat elvesztő emberek ki tudják teljesíteni magukat, az eddigi életterük kereteit kitolják.
A vizek városában épült intézet segítséget nyújt abban, hogy azzá tudjanak lenni, amivé saját tehetségük, erejük és munkájuk teheti őket. Itt támogatják őket abban,hogy újra tudják kezdeni az életüket, akár a modern technikai nyújtotta módszerekkel” – mondta.

Fotó 1

Dr. Kancz Csaba kormánymegbízott beszédében örömét fejezte ki, hogy a főváros mellett a vidéki városok is fejlődnek megyénkben, ezúttal pedig Tatán valósulhatott meg ez a beruházás.

“Úgy gondolom, mindenkinek van a szűkebb vagy tágabb ismeretségi körében látássérült. A személyes érintettség kapcsán is talán még jobban képesek vagyunk belelátni mindennapjaikba és ezáltal valamilyen formában pártfogást nyújtani nekik” – szögezte le.

“Komplex szolgáltatást ad az intézet, ami nemcsak a több hetet itt töltő látássérülteknek kedvez, hanem azoknak is, akik csak ideiglenes segítségre szorulnak ebből a szempontból” – folytatta.

“Ehhez persze olyan szakemberekre van szükség, akik hajlandóak időt és energiát áldozni rájuk.
Az új telephellyel egyébként lehetővé válik a látássérültek komplex rehabilitációja minőségének és szakmai kompetenciájának fejlesztése a velük foglalkozó specialisták továbbképző központja infrastruktúrájának kialakítása által. A nyolcezer négyzetméteres terápiás kert egy részén a közlekedés tanulására alkalmas övezetet létesítettek, szilárd és laza burkolatú út, járdaszegély, rámpa és lépcső kialakításával, emellett konyha- és pihenőkertet hoztak létre. Lényeges, hogy talán ezzel a fejlesztéssel az ide járók a hátrányukból, előnyt tudnak majd kovácsolni” – hangsúlyozta a kormánymegbízott.

Fotó 2

Michl József, Tata polgármestere azt emelte ki, hogy az a legnagyobb gyógyír a vak társainknak, ha szeretet és törődés veszi őket körül. Elengedhetetlen, hogy ennek a gondoskodásnak helyet is adjunk, itt Tatán pedig ez létre is jöhetett. Az intézmény elhelyezkedése is kiváló, hiszen a vasútállomás, illetve néhány méterre található a buszmegálló is.
Szabóné Berta Irén, a Vakok Állami Intézetének igazgatója úgy fogalmazott, a rehabilitációs központ 45 embert láthat el. A bentlakók számára saját fürdőszobával ellátott lakótereket építettek, a 36 szobából 8 nagyobb helyiség kerekesszékkel közlekedők számára is használható lesz. Energetikai szempontból lényeges kiemelni, hogy az épület hűtése és fűtése talajszondák által biztosított energia hozzájárulásával működik. Az esővizet hasznosítják a locsoláshoz, továbbá a melegvizet napkollektorok segítségével érik el.

A rehabilitációs intézet átadása volt a Fehér bot hetek 2015 elnevezésű rendezvénysorozat megnyitója. Az eseményen részt vett még Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára, valamint Szekeres Pál, a fogyatékos emberek társadalmi integrációjával kapcsolatos feladatok miniszteri biztosa.

Fotó 3

Fotó: Hamburger Kinga

Kocsis Dénes színművész előadását követően Kovács Csaba Albert atya, Dr. Szabó Előd és Frankó Mátyás tiszteletesek mondtak áldást, majd átvágták a nemzeti színű szalagot. A hivatalos ceremónia után szakemberek segítségével megtekintették a vendégek az épületet, a leendő lakók szobáit és az őket segítő eszközöket, technikai felszereléseket.

(Kormánymegbízotti Kabinet)

Forrás: kormanyhivatal.hu