Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

Narráció kihívás – Nádor terem

2016. február 16.
Kép forrása: www.programturizmus.hu

Kép forrása: www.programturizmus.hu

Szavaival láttat híres festményeket, fotókat, vagy épp az Ügyfélszolgálati iroda falát díszítő tájképet mutatja be.
Most nagy fába vágta a fejszéjét, igazi kihívás, amibe belefogott.
Szeretné Önöknek bemutatni, elmesélni, milyen is a Vakok Általános Iskolájában lévő Nádor terem fantasztikus dísze, a hatalmas ólomüvegablak.
Ez több hétig fog tartani a Hírlevélben, mert egyben befogadhatatlanul sok lenne az élmény.
Kérjük Önöket, hogy mondják el véleményüket a kezdeményezésről, osszák meg velünk észrevételeiket!

Akkor kezdjük…

“Nincs semmi mentségünk, hogy bármit alkossunk, ami nem meglepően szép.”
Az idézet William Morristól, a neves angol iparművésztől származik és híven tükrözi mindazt, amit egy ólomüveg-ablak megpillantásakor érzünk. Az aprólékos gonddal kidolgozott, szivárványos fényárban úszó, színes üveg-festmény valóban lélegzetelállító látvány, fenséges, mintha maga az isteni gondviselés áradna be az ablakrámákon keresztül. Sokszor megcsodáltam már a Nádor Terem óriási üvegtábláit, most megkísérlek visszaadni belőlük, annyit amennyit csak tudok.

Ez a monumentalitásában is egyedi szecessziós műalkotás, mely az ország legnagyobb ólomüveg ablaka, annyi apró részletből áll, hogy érdemes tábláról-táblára bemutatni, de kezdjük ezeknek szemet gyönyörködtető képeknek a formáival és elhelyezkedésével.
A terem belmagassága kb 6 méter, ehhez viszonyítva az ablak pedig nagyjából 5 méter magas és 4 méter széles. A környezete arannyal futtatott kazettás díszmennyezet, a kazetták egészen a fal felső harmadáig lefutnak, ezekbe ágyazódik az ablakráma felső harmada. Ennek a csodaszép keretnek a formája olyan, akár a templomi sekrestye nagy, vastag gyertyáié, fölül, kicsivel a plafon alatt hullámívesen lekerekített, majd ez a hullámív fokozatosan kiegyenesedik ahogy végigfut a falon lefelé egészen nagyjából egy méterrel a padlózat fölött szögletesen végződve.

A kereten belül három nagyobb egységet találunk, két kisebb kicsúcsosodó gyertyaforma ívű üvegtábla-csoportot és fölül egy fordított esőcsepp-forma képcsoportot, mely tökéletesen beilleszkedik a gyertyák csúcsai közé, akár egy virág bibéje a szirmokkal körülölelt kehelybe. Ez a három nagyobb, művészien kidolgozott belső keretezéssel elválasztott egység több kisebb egységre tagolódik. A gyertyákat egyenként hét részlet alkotja, alul két téglalap alakú állókép, fölöttük két klasszikus, árkádos ablakforma, még följebb két pici kúp alakú kép, legfölül pedig egy rombusz-forma, mely a két kúp közé csúszik.

A felül lévő esőcsepp alakú képcsoport négy kisebb részre tagolható, a jellemző félkörívet egy legyezőforma és két tojásdad kép alkotja, a könnycsepp csúcsát pedig egy ugyanolyan rombusz, mint a másik két képcsoport, csúcsát, tehát ami az alul lévő képcsoportokban a gyertya lángját, az fölöl a fordított könnycsepp csúcsát alkotja. Az ablak teljes egészét a szimmetria határozza meg, ebben a tökéletesen egymás mellé csúszó három kicsi rombuszban, mely a három képcsoport összekötő eleme és egyben centruma ez az alkotói koncepció érhető tetten.

Susovich Erika