Miért éri meg belépni az Egyesületbe?

 

Az Egyesületünkbe való belépéssel az alábbi szolgáltatásaink válnak elérhetővé:

A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) széleskörű szolgáltatásával és integrált közösségével folyamatosan várja a látássérült gyermekeket, diákokat és családjukat!

Kérjük keressenek bennünket, forduljanak hozzánk bizalommal!

Cím: 1146 Budapest, XIV. Hermina u. 57.
E-mail:ugyfel@vgyke.com
Telefonszám: 06 1 384 55 41 vagy 06 70 387 52 67

vgyke logó

vgyke logó

Varázskemence napja

A Varázskemence napján 2017. május 13-án, szombaton 9 és 17 óra között egy remélhetőleg felejthetetlen napot szereznek a fogyatékkal élő gyermekeknek a Gyengénlátók Általános Iskolájának udvarán (1147 Budapest, Miskolci út 77.). Az esemény verseny, kóstoló, vásár és fesztivál is lesz egyben.

Az összesen nyolc speciális nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó intézményből két-háromfős csapatok érkeznek, és mérik össze ügyességüket. Az elkészült kenyereket pékmester értékeli. A frissen kisült kenyérből a látogatók vásárolhatnak, valamint helyben meg is kóstolhatják a szendvicseket, amelyeket abból a diákok készítenek. A kenyereket a gyerekek a főtámogató KemenceMánia fatüzelésű mobil kemencéiben sütik.

A Varázskemence rendezvény célja, amellett, hogy igazi fesztiválhangulaton keresztül egy életre szóló élményt nyújtson a fiataloknak, megmutassa nekik, hogy az általuk készített termékeknek értéke van. Az eseményen arra is igyekeznek rávilágítani, hogy az otthoni kenyérsütés messze nem ördöngösség. A megmérettetésről természetesen mindenki nyertesként távozik majd.

A résztvevőknek játékos programokkal is készülünk, hogy ők is átélhessék az igazi fesztiválhangulatot. A gasztro-programok (dietetikai bemutató, interaktív élelmiszerbiztonság, sütési-főzési beszélgetések, örömsütés) mellett kulturális programokkal is várjuk az érdeklődőket: BRFK KRESZ park, BRFK lovas és biciklis rendőrök, mentőautó bemutató, babafoglalkoztató, Operett színház Erdei kalamajka musicalje, a Szent István Ütőegyüttes és a Nemadomfel zenekar. A sportprogramokon paralimpiai bajnok sportolók segítségével mindenki kedvére kipróbálhatja fogyatékkal élők sportjait, például a vakfocit és a csörgőlabdát, kerekesszékes gerelyhajítást vagy a futást bekötött szemmel.

A Varázskemence napja egy non-profit rendezvény. A szervezők és a támogatók önszorgalomból, szabadidejükben végzik a program előkészítését és lebonyolítását, azért díjazást nem vesznek fel. Sok szeretettel várnak mindenkit, aki szeretné a gyerekeket a jelenlétével is bátorítani és közben kellemesen kikapcsolódni!

A képen egy finom sütött kenyér képe látható, amint szeleteltek belőle egy darabot

A kép forrása: http://www.seriouseats.com/

Állj vagy lövök!

A képen a híres film látható, melyben a nyomozókutya szerepel

Akkor gyere velünk a Rendőrmúzeumba (1087 Budapest Mosonyi u. 7.) 2017. május 24-én (szerda), ahol megismerhetjük a rendőrség történetét 1848-tól napjainkig.

A Rendőrmúzeum kriminalisztikai kiállításában a bűnügyi technikusok, nyomozók, szakértők tevékenységének bemutatása mellett különböző hírhedt bűnügyek láthatóak az 1950-es évektől, melyeket a bűnügyek leírásaival, fotóival, makettekkel, bűnjelek segítségével mutatnak be.

A Múzeum egyik legkeresettebb jelensége „Kántor” – híres németjuhász fajtájú nyomkövető-kutya – melynek preparátuma szintén a kriminalisztikai kiállítás részét képezi. Kántor (1951-1964) tetteit rengeteg újságcikk után sikeres regény, majd TV filmsorozat örökítette meg. A híres nyomkövető-kutya életéről szóló film Tuskó nevű fajtársa főszereplésével készült el.

Jelentkezéseket elérhetőségeinken várjuk legkésőbb május 19-ig.

lampas.zuglo@gmail.com

Telefonszámaink:
Kiss Márta:06/30-327-3704 vagy 06/70-984-5071
Tanai Csaba: 06/70-773-4054

Május kezdete Rákosmentén

Immár hagyomány, hogy minden évben részt veszünk a kerületi Majálison. A programot Rákoskeresztúr Városközpont és a Ferihegyi út kereszteződésében, itteni neve szerint az „ELÁG”-on rendezték meg, és mi, a közösség lámpásai, 10-től 14 óráig vettünk részt rajta. A majálison megjelennek a kerület civil szervezetei és egyházai, kulturális intézményei, mindenki, aki valamiért fontos Rákosmentén.

A képen az látható amint a majálisozók simogatják Bonca kutyát A képen az látható, amint a majálisozók Csaba kollégánkhoz mennek, megsimogatni a kutyáját

 

Volt itt ugrálóvár, lufi hajtogatás, és kézműves foglalkozás, és táncbemutató is. Mi érzékenyítő programmal, a vakvezető kutyával, és Braille-mesekönyvvel, szórólapokkal vártuk az érdeklődőket. Sok gyerek megsimogatta Boncát, és meghallgatták Pétert is, aki a Pinokkió című könyvből olvasott fel részleteket. Az ilyen alkalmak jók arra, hogy a meglévő kapcsolatainkat ápoljuk és újakat építsünk.

Ezért vettük fel a kapcsolatot a Polgárőrség képviselőjével, akivel megbeszéltük, hogy előadást tartanak majd a tevékenységükről az egyik klubnapunkon. Beszéltünk a RÁCUK vezetőjével is, hogy idén is részt veszünk az általuk szervezett Egészségnapon kiállítóként. A Majálison a tagjaink közül nyolcab is meglátogattak bennünket, az érdeklődőket pedig megszámolni sem tudtuk!

2017. május 2-án megtartottuk klubnapunkat a Rákoshegyi Közösségi Házban, melyre egy különleges témát választottunk: az audionarrációt.

A fényképen a klubnap résztvevői láthatóak A képen Koltai Juli és S. Tóth Erika kolléganőnk látható amint előadást tartanak

 

A műfajt a VGYKE berkeiben S. Tóth Erika kolléganőnk műveli, aki ismertette ennek a tudományágnak a hazai történetét. Ez 16 évvel ezelőtt kezdődött, amikor Tímár Péter elkészítette a Vakvagányok című filmjének az akadálymentes változatát. Ezt még néhány film követte, majd egy hosszú szünet állt be.

A folytatás akkor indult, mikor a 90 dB Egyesület elkezdett hallássérülteknek, majd látássérülteknek előadásokat szervezni. Őket követte a Pesti Magyar Színház, és ők azok, akik foglalkoztatják az ország első hivatásos audionarrátorát Tóth Cecíliát is. Mikor Erika idáig ért a történetben, megérkezett másik vendégünk Koltai Judit színész-rendező is, aki egyben a Holdvilág Kamaraszínház vezetője. Az akadálymentes színház az Angyalföldi József Attila Művelődési Központban (AJAMK) tartja előadásait. Judit elmondta, hogy egy pályázaton nyertek akadálymentes színház témában, és így kapcsolódtak be a folyamatba.

Megtudhattuk azt is, hogy két eszköz segítségével élvezhetjük az ilyen előadásokat: az egyik egy tolmácsgép, a másik egy mobilos alkalmazás. Hallhattunk arról is, hogy többféle narráció létezik: az előnarráció, ami bemutatja a darabot a díszleteket és a karakterábrázolást is tartalmaz, a követő narráció pedig az előadás eseményeit ismerteti, amikor nincs párbeszéd a színpadon. Ennek illusztrálására meg is hallgattunk egy előnarrációt.

A klubnapunk fénypontjaként Judit megcsillogtatta színészi képességeit, és előadott egy orosz népmesét: az Asszony csukd be az ajtót! címűt, amivel nagyon vidám perceket szerzett nekünk. Programunk, amelyen 18 fő vett részt, egy filmnarrációval zárult. A Holdvilág Kamraszínház repertoárjából ki is választottuk a novemberben műsorra kerülő József Attila versszínház előadást, amire ott helyben bejelentkeztünk, mivel mindenképpen részesei szeretnénk lenni.

Együtt szurkolunk a Színháznak, hogy minél több előadást sikerüljön akadálymentesíteniük!

Krayné Faragó Zsuzsa és Acsay Péter
közösségi civilszervezők

Segítségkérés szakdolgozathoz

A képen egy kérdőív látható, ceruzával

A kép forrása: http://www.vizontogyogyszertar.com/

Pártay Maja vagyok, a Budapesti Corvinus Egyetem végzős gazdaságinformatikus hallgatója. Szakdolgozatom keretein belül azt vizsgálom, hogy milyen informatikai eszközökkel lehet segíteni a látássérült hallgatók mindennapjait és tanulmányait.

Kérlek, hogy a válaszaidat tartalmazó, interjú.doc fájlnevű dokumentumot a partay.maju@gmail.com e-mail címre küldd el.

Interjú.doc

A válaszadás önkéntes, természetesen nem kötelező minden kérdésre válaszolni, valamint nem muszáj az informatikai eszközökre szorítkozni. Bármilyen tapasztalatot, véleményt örülök, ha megosztasz velem. Köszönöm.

Vakvezető kutyák világnapja 2017

Április 26-án volt a LÁRKE által szervezett fórum. Az Új Nemzedék Közösségi Tér előadótermében 11 vakvezetőkutya és 25- 30 témában érintett és téma iránt érdeklődő jelent meg. A Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának Civil Tanácsnoka (Molnár Tamás) köszöntötte az egybegyűlteket.

Papp Mária megnyitóját követően Szokó Zsolt, a LÁRKE elnöke, beszélt a rendezvény céljairól, hátteréről és a rendezvény menetéről. A miskolci Baráthegyi Alapítvány kiképzői (Farkas Darinka és Mikola Gyöngyvér) bemutatta szervezetük működését, majd a Pata és Mancs egyesület gyógypedagógus vezetője (Csorbáné Melinda) a terápiás kutyákról tartott előadást.

A képen kutyák és gazdáik láthatóak

A kép forrása: http://feol.hu (© Molnár Artúr)

 

Ezt követően az Alpha-Vet Segítő Alapítvány képviselője (Molnár Tamásné) a menhelyeken élő kutyák körülményeiről és ezzel kapcsolatos tapasztalatairól beszélt. A jelenlévő Alpha-Vet cég értékesítési munkatársa ajándékcsomagokat adott át a megjelent kutyáknak és gazdáiknak.

A program második felében a résztvevők közösen vonultak át a belvároson, majd az Országalmát körbeállva rögtönzött, „flashmob” keretében adtak a médiának interjúkat, beszélgettek a járókelő civilekkel. A közben munkájukat végző kutyusokat és a csoport tagjait önkéntesek átvezették a közelben található Várkörúti ligetbe, ahol az ebek könnyíthettek magukon.

Az esemény a Városház téri Presszóban elfogyasztott kávézással és kötetlen beszélgetéssel zárult.

Látássérült sportolókat keresünk!

A képen egy futó alak látható

A kép forrása: http://running.competitor.com

Az OTP-nek a társadalmi felelősségvállalás jegyében minden évben van egy civil partnere, akivel közösen vesz részt ezen a programon. Idén minket segítenek majd önkénteseik, hogy minél többen átélhessék tagjaink közül a közös sportolás élményét, különös tekintettel a Patak parti futásra. Több korosztályban és különböző távokon lehet nevezni, ki-ki kondíciója és kedve szerint.

Azok a látássérültek, akik szeretnének futni, azonban nincs segítőjük, ne csüggedjenek, az OTP lelkes önkéntesei szívesen segítenek.

Ügyfélszolgálatunkon várjuk minden sportos, illetve vállalkozó szellemű látássérült jelentkezését az ugyfel@vgyke.com email-címen, a 0670/387-5267-es mobil illetve a 384-5541-es vezetékes számon.

A programok között lesznek különféle sportágakhoz kapcsolódó ingyenes bemutatók, illetve lehetőség lesz több, a látássérültek által végezhető speciális sport kipróbálására is, mint például a vak pingpong és a vakos darts.

A fesztiválon sok kulturális program is várja az érdeklődőket, táncbemutatók, vidám gyermek programok, légvár, falmászás és koncertek színesítik a napot. Az Alma együttes, Dj Dominique és Radics Gigi fellépése után tüzijáték zárja az eseményt.

A fesztivál időpontja: 2017. május 20. szombat, délelőtt 10 órától este 21.30-ig.

A program helyszíne: 1143 Budapest, Mogyoródi út 130. Sportpálya

A fesztivál fővédnöke Karácsony Gergely, Zugló polgármestere.

A VGYKE csapata vár minden mozgást, sportolást szerető látássérült érdeklődőt!

Vissza a csillagokhoz

Áprilisi klubprogramunk az előző havi asztrológiáról szóló témánk folytatása volt. Kíváncsiságunkra való tekintettel társunk, Gabi további érdekességről mesélt nekünk.

A múltkori általános asztrológiai ismereteket egy-egy tagunkra vetítve ismertette. Természetesen továbbra is általánosságokról hallottunk, ami mégis nagyon érdekes volt, mert Gabi olyan részletek jelentőségét magyarázta el, amikre nem is gondoltunk volna:

Az óra-perc ismeretével kapcsolatban kiderült, hogy egymással ellentétes tulajdonságokat is eredményez az idő pontosítása. Az aszcendens meghatározása és a fényszögek befolyása is meghatározó jelentőséggel bír. Szó esett az állatok horoszkópjáról is, ami hasonló az emberekéhez, bármilyen meglepően is hangzik.

A képen az látható, amint a résztvevők hallgatják az előadást A képen az látható, amint a résztvevők egy asztal körül ülnek le

 

Kiderült, hogy az eseményeknek is el lehet készíteni a horoszkópját. Persze az egész eszmefuttatást áthatotta a párválasztás örökzöld témája. Melyik csillagjegynek ki az ideális párja? Hogy hatnak egymásra a különböző csillagjegyek szülöttjei? Hogyan lehetne segíteni a párválasztás sikerét? Messzire kalandoztunk a kötetlenné vált beszélgetésben.

Legutolsó gondolatként különböző népek horoszkópjait említettük meg.

A Kinai horoszkóp több évezredes múltra tekint vissza ázsiai vagy távol-keleti horoszkópnak is hívják, mert ezen a területen használatos.

Kelta horoszkóp A keltáktól származik, akik az i.e. V. században léptek a történelem színpadára. Egész Európát a Duna partvidékéig lakták. Nem alapítottak államot, hanem egymással rivalizáló törzsi közösségekben éltek. Papjaik, a druidák irányították vallási és kulturális életüket, sőt ők alakították ki azt a kalendáriumot is, amelyhez igazodva, megfigyelések alapján leírták az úgynevezett “fa jegyeken” definiálható horoszkópot. A születési időpontokból megállapítható, hogy ki milyen fa-jegybe tartozik, s nagyjából melyek a jellemzői.

Indián népek horoszkópjairól esett még szó. Az indiánok szerint a fehér emberek a fejükkel gondolkodnak, míg az indiánok a szívükkel. Számos amerikai kultúra olyan mítoszokon alapszik, amelyben az állatok a főszereplők, de legalábbis hatalmas jelentőséggel bírnak.

Ezeket csak érdekességként említettük, mert ilyen irányú tájékozottsága a társaságban senkinek sem volt.

Ez a délután is nagyon kellemesen telt, jó kedvűen hagytuk el a klubhelyiséget és indultunk hazafelé.

A beszámolót írta: Kiss Julia, közösségi civilszervező

Fényképek: Puchnyák István

FESZT elnökségi ülés a Parlamentben

A képen a parlamenti folyón láthatóak a FESZT-ülésén megjelent egyesületi vezetők

2017. május 5-én, az esélyegyenlőség napján, FESZT elnökségi ülésnek biztosítottak helyet a Parlamentben, a Miniszterelnöki Kabinetiroda meghívása jóvoltából.

A FESZT elnökségi tagjai a FESZT tavalyi tevékenységéhez illeszkedő témában beszámoltak az elnökségnek és a kormányzat megjelent képviselőinek. A beszámoló tartalmazta az eddigi eredményeket és kitért azokra az aktuális kérdésekre, problémákra, amelyekre a megoldást a kormánytól várnak, illetve amelyben az év során a kormányzattal együttműködve kívánnak dolgozni.

A képen az látható, amint az ülésen Fodor Ágnes és Ádámné Szladovits Valéria beszélget egymással

Több fontos téma szóba került, kitagolás, fogyatékos gyerekek, foglalkoztatás. Fodor Ágnes, az egyesületünk elnöke is beszámolt a fogyatékos nők tudatosságának növelése, és helyzetének felmérése érdekében végzett munkájukról. Röviden bemutatta a VGYKE “Közösség lámpásai” mentori hálózatát és tevékenységét melyet a látássérült nők felkutatása érdekében végeztek. Kitért arra is, hogy fontos lenne egy átfogó országos kutatás a fogyatékos nők helyzetének felmérése érdekében és szükséges lenne az OFT-n belül a fogyatékos nők külön képviseletének biztosítása.

A sikeres tanácskozás és párbeszéd remélhetőleg hagyománnyá válik minden év tavaszán a Parlamentben.

Anyák napi versek az Újpesti klubnapon

 Május első szerdáján 19-en gyűltünk össze a havi klubdélutánunkra. A VGYKE munkatársa, Czagány Izabella jött el közénk, és mondta el, hogy mit és hogyan tud nyújtani a Támogató Szolgálat tagjainknak. Részletesen taglalta a folyamatot a szerződéskötéstől a szolgáltatások igénybevételéig. Továbbá beszélt egy új táborozási lehetőségről is, amelyről majd mindenki értesülhet a hírlevélből, (hírmondóból) is.

A fényképen az látható, amint a megjelentek leülnek az összetolt asztalok köré A fényképen az látható, amint Panka verset mond

Ezt követően megbeszéltük a következő programokat, időpontokat.

Ámulva hallgattuk, Kulman Tibor gyönyörű saját verseit. Era pedig felolvasta, mióta ünnepeljük az édesanyákat. Végezetül Panka olvasta fel saját verseit, és élménybeszámolóját, a Velencei Karneválról. Ismét elrepült ez a jó hangulatú délutáni program.

Kulman Tiborné, Széles Attiláné
közösségi civilszervezők

Vakvezető kutyák versenye

Szép számmal gyűltünk össze kutyások, leendő kutyások és nézelődők.  Az idő kegyes volt hozzánk és nem esett az eső, de sajnos hideg szél fújt. Melege senkinek nem volt, ha csak a verseny drukktól nem. Érkezésünkkor a kutyusokat regisztrálták a versenyre.

Az MVGYOSZ kutyakiképző központja igazán otthonos hangulatú, nagy nappalijában a szövetség segédeszköz boltja kapott helyet, ahol minden kedvező áron volt megvásárolható. Nagy választék volt kutya felszerelési eszközökből, de volt segédeszköz és konyhai felszerelés is.

A kutyák számára nagy füves terület biztosította a verseny előtti szabad ismerkedést és játékot a „kollégákkal”.

Schiff Mónika, a központ vezetője és Angyal Gábor, az MVGYOSZ szakmai vezetője köszöntötte a megjelent vendégeket. Ezután sorsolással megtörtént a csapatok választása a versenyre. Erre azért is volt szükség, mert a csapattagok kutyusai a Magyarországon lévő vakvezető kutyakiképző iskolákból jöttek. Nevezetesen az MVGYOSZ Vakvezető Kutyakiképző Iskola, a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutyakiképző Iskola, és a Hajdúsági Vakvezető Kutyakiképző Iskola kutyái mérték össze tudásukat.

Akinek kedve volt megnézhette a kiképzés alatt lévő kutyusokat, akiket Bajnóczy Enikő az iskola egyik kiképzője néhány mondatban bemutatott.  Még egy kis „bandázás” és kezdődött a verseny.

A kutyusok „felvették” munkaruhájukat és már csak a gazdira és a feladatra figyeltek. A tanpályán mindenki nagyon fegyelmezetten és figyelmesen várta a versenyzőket. A bírók is elfoglalták helyüket. Különböző feladatokat kellett végrehajtani, amit a vakvezető kutyáknak tudniuk kell, ahhoz, hogy biztonsággal vezethessék gazdijukat az utcán. Nagyon ügyesen teljesítették is ezeket a feladatokat, de hát, mint minden versenynél a pontok határozzák meg az eredményt. Türelmetlenül vártuk az eredményhirdetést, ami nehezen, de megszületett. Nem is csoda, hiszen a kutyusok mind nagyon jól teljesítettek. Igazán nehéz feladatuk volt a verseny bíráknak.  Egyforma pontszámmal két csapat lett az első helyen.

A holtversenyben első helyezett csapatainak tagjai:
Bősze György és Berci; Tanai Csaba és Bonca; Huszár Mária és Kamilla; Bálványossy Zoltán és Bosco; Sápi Dóra és Fidzsi; Dömény Krisztina és Nadia.

A fényképen Bonca, a bajnok kutyus látható

A rossz idő ellenére nagyon jól éreztük magunkat, sok tapasztalattal lettünk gazdagabbak. Láthattuk, hogy mennyi munka a kiképzőknek, hogy egy kutyusból igazi vakvezető kutya váljék. Ezt bizonyítja az első helyezett csapatok eredménye. Természetesen nem minden a kiképzőkön múlik, a kutya genetikai öröksége nagyon fontos. Megtapasztalhattuk, hogy amikor nem dolgoznak, akkor ugyanolyan pajkos és szeleburdi kutyák, mint többi társaik.

Köszönjük a lehetőséget a MVGYOSZ munkatársainak, hogy megrendezték ezt a versenyt!

Mészáros Ágnes a VGYKE alelnöke
Tanai Csaba közösségi civilszervező és Bonca kutyája
Kiss Márta közösségi civilszervező

Kiállítási meghívó

A képen a festő egyik képe látható, melynek címe: ki a hunyó? A képen több rejtet arc fedezhető fel, nem tudni pontosan ki bújt el, ki elől

A kép forrása: http://www.ujmuveszet.hu

Sok szeretettel hívunk benneteket Bartus Ferenc festőművész „Hypnagog” című kiállítására!

Az időpont: 2017. május 9-én, kedden 15 óra, melyen Mohay Orsolya tárlatvezetésének örvendhetünk.

A kiállítás helyszíne: Nagy Balogh János Kiállítóterem
1191 Budapest, Ady Endre út 57.

Találkozás: a 42-es villamos Templom téri megállójában, 14.45-kor.

Részvételi szándékotokat kérjük, jelezzétek elérhetőségeink valamelyikén!

Bernát Zsuzsanna
Tel: 06/70/984-8868

Kiss Júlia
Tel: 06/30/498-9094