Akadálymentes divat – Braille-írással ellátott ruhadarabok mindenkinek

A képen az látható, amint egy látogató nézi a braille-írással ellátott ruhákat

Az alábbi linkre kattintva, 9 perc 24 másodperctől indul el az interjú, melyet Kovács Kinga divattervezővel és két kolléganőnkkel, Jánosi Veronikával és S. Tóth Erikával készített az Esély c. műsor stábja a Divatplacc By Night rendezvény keretében, ahol Kinga bemutatta új kollekciójának néhány darabját, Erika és Vera pedig érzékenyítette a látogatókat. Büszkék vagyunk erre a Magyarországon egyedülálló kezdeményezésre, reméljük Önöknek is tetszeni fog!

A link tehát:
http://www.mediaklikk.hu/video/esely-2017-04-15-i-adas-7/

Kutyás klubdélután

A zuglói Lámpás Klub és a Szempont klub közösen rendezett vakvezető kutyás programját áprilisban a CSERF-S klubhelyiségében megtartottuk. Vendégünk volt Nyíriné Kovács Mária a Baráthegyi Vakvezető Kutyakiképző Iskola kutyakiképzője és kiképzés alatt lévő kutyája Gandhi.

A program első részében Tanai Csaba kollégánk mesélt nekünk a vakvezető kutyákról. Csaba tapasztalt kutyás, Bonca nevű kutyájával való ismeretségét mesélte el. Történetein jókat derültünk.

A képen az látható, amint az ablak mellett ülve hallgatják a programot a résztvevők

Ezután Marcsi beszélt arról, hogy milyen módszerekkel képzik a kutyákat, hogyan tanul kutya és gazdi közlekedni és hogyan készülnek közösen a vizsgára. Mit kell tudni egy jól képzett kutyának, hogyan segíti gazdáját az akadályok kikerülésében. Miért jó, ha családban nevelkedik és nem kennelben. Elmondta, hogy miért a Labrador fajtát képzik vakvezető kutyának. Kérdéseinkre is nagy szakértelemmel válaszolt.

A képen az látható, amint a megjelentek az előadást hallgatják

Akinek kedve volt kipróbálhatta Gandhi közlekedési szaktudását. Az idő nagyon gyorsan elrepült, és még mindenkinek maradt a tarsolyában kérdés. Ezért megbeszéltük Marcsival, hogy összehozunk még egy alkalmat, ahol feltehetjük a kérdéseinket és több idő jut a „kutyasétáltatásra” is.

A fényképen a két előadó látható

Egy nagyon kellemes délutánt tölthettünk el, ahol közelebb került ember és kutya egymáshoz. Megtudhattuk, hogy a vakvezető kutya képzése nagyon sokrétű, nagy szakértelmet igénylő feladat. Hiszen mint az emberek a kutyák is érző lények, nekik is vannak rossz napjaik. Megérzik gazdáik hangulatát és jelzik, ha a gazdinak valami baja van. Képesek jelezni a vércukor szint változását vagy egy epilepsziás roham kezdetét.

Kiss Márta és Tanai Csaba
közösségi civilszervezők

Angyalföldi meghívás

A fényképen a Prevenciós Központ épülete látható, ahol a klubok megrendezésre kerülnek

Következő programunk a havi klubdélelőtt lesz, amit 2017. április 24-én (hétfőn)
10 és 12 óra között tartunk meg a Prevenciós Központban.

Cím: 1134 Bp, Tüzér utca 56-58. 29-es szoba.

A helyszínt a XIII. kerületi önkormányzat biztosítja számunkra!

Témánk: a Láthatárbolt kínálatának bemutatása.

Amennyiben módodban áll és szeretnél kedveskedni a társaságnak, szeretettel fogadjuk felajánlásodat nasi, formájában!

Ha a programokkal kapcsolatban bármi kérdésed felmerül, esetleg segítségre van szükséged a programra való eljutásban, jelezd bátran elérhetőségeinken
Molnárné Tóth Andinál a 0630/498-91-27-s számon,
vagy a lampas.bp13@gmail.com e-mail címen.

Molnárné Tóth Andrea és Jánosi Veronika
közösségi civilszervezők

Klubnap a tavaszról

 2017.04.12. egy újabb klub a 7.kerületben.
Témánk a Húsvét és annak szokásai. Tagjainkkal arról beszéltünk, hogy ki, hogyan is készül a Húsvétra ill. hogy a családokon belül mik a szokások?

A fényképen az látható, amikor a klubnap résztvevői egy asztal köré ülve beszélgetnek

Tradicionális ételek készítése és pihenés a legfőbb dolog amit tagjaink az ünnepek alatt szoktak tenni.
Megállapítottuk, hogy a húsvét is már elveszítette valódi szerepét, nem igazán ünnepeljük, inkább pihenünk. A locsolkodás hagyománya is inkább vidéken hagyományőrző programok idején elevenedik meg. Külföldön sokféleképp ülik meg az ünnepet. Sok helyen fontos szerepe van a vallási hagyományoknak pl. ételszentelés, máshol inkább az ajándékozás ünnepe, a gyermekek tojásokat keresgélnek húsvét hétfőn a kertekben. A sonka és a tojás mindenhol szimbólum maradt.

A képen a klubnap résztvevői láthatóak

Jánosi Vera & Molnárné Tóth Andrea
VII. kerületi közösségi civilszervezők

Mozgalmas Április Rákosmentén

Április első keddjén tartottuk a klubnapunkat a Rákoshegyi Közösségi házban. Elsőként mindenki elmesélte mi történt vele azóta, amióta nem találkoztunk. Ez jó alkalom arra, hogy jobban megismerjük egymást.

Eközben vetődött föl egy tagunk részéről, hogy hívjunk meg egy orvost, aki a modern szemészeti kutatásokat és az új eljárásokat ismerteti nekünk. Kérésének igyekszünk eleget tenni.

Aztán kolléganőnk, Márti következett a Láthatár boltunk színeiben, aki ismertette velünk a magával hozott termékeket: különböző nagyítókat, konyhai eszközöket, amiket ki is lehetett próbálni. Szóba kerültek egy kicsit a húsvéti népszokások is.

Mivel a Művelődési Háznak, ahol vagyunk, új művelődésszervezője van Telek Mónika személyében, megkértük, hogy mutatkozzon be nekünk, és meséljen a Házban folyó programokról. Ennek során merült föl, hogy szívesen csatlakozunk egy olyan nyílt naphoz, amelynek alkalmával a Házban működő szervezetek és egyesületek jobban megismerhetik egymást. A Közösségi Ház vezetője örömmel üdvözölte a kívánságunkat, és megígérte, hogy feltétlenül meghív bennünket, ha ilyet szerveznek.

Ezúttal is Jana muzsikája tette színesebbé a klubdélutánt, melyen 15-en vettünk részt.

A fényképen a klubdélután egy pillanata látható, terített asztal és a tagok A fényképen a klubprogram egy pillanata látható, amint a tagok az asztal mellett ülve hallgatják azt, aki beszél

 

Április 7-én a Vigyázó Sándor Művelődési Házban vettünk részt az „Aranyláz” c. zenés irodalmi műsoron, mely az idei költészet napja előtt tisztelgett.

A fényképen az látható, amint a résztvevők ülnek a székeken A fényképen az látható, amint a tagok megérkeznek a programra

 

A Színházteremben a Hoppál Mihály Band adott elő ismert és mai szerzőktől való megzenésített verseket, amelyek Arany Jánoshoz kötődtek valamilyen formában, Ebben az évben ünnepeljük ugyanis a költő 200. születésnapját. Hoppál Mihály Band stílusban átdolgozott zeneszámokat gitár, fuvola, tangóharmonika, klarinét, beatbox színesítette.

Az Együttes egyébként 2014-ben alakult. Három műfaj elemeiből alakították ki hangzásukat: dzsessz, világzene, beatbox. Keresik az egyedi, szokásostól eltérő zenei megoldásokat. Előszeretettel alkalmazzák kortárs költők szövegeit dalaikban (forrás: wikipédia).

Ráadásként eljátszottak azzal a gondolattal, hogy miként szólt volna a Tündér című vers, ha Weöres Sándor és Jimmy Hendrix találkozott volna. Nagyon jó hangulatú estét töltöttünk a zenekarral. A programon 14-en vettünk részt.

Április 11-én pedig érzékenyítésen voltunk a XVII. kerületi Czimra Gyula Általános Iskola két osztályában.

A fényképen az látható, amint a diákok Boncát simogatják A fényképen Peti látható, amint egy diáknak a kísérést magyarázza

 

Krayné Faragó Zsuzsanna és Acsay Péter
közösségi civilszervezők

Egy kiállítás, ahol kötelező hozzáérni az alkotásokhoz avagy mindent a kéznek, semmit a szemnek

Egészen különleges kiállításon jártunk a Széchenyi Gyógyfürdőben április 5-én. A fürdő márványtermében rendezett Tapintható Kiállításon látássérült és vak alkotók műveit, illetve képzőművészek, iparművészek és különböző fogyatékossággal élő művészek munkáit ismerhettük meg, látássérült tárlatvezetők közreműködésével. Klubtagjainknak nagy élményt nyújtott a kiállítás, hiszen a tárgyak mellett nemcsak síkírásban, hanem Braille írásban is volt ismertető.

A fényképen a látogatócsoport tagjai láthatóak A fényképen a kiállítás látogatásának egy pillanata látható, amint a látogatók origamit hajtogatnak

A látók szemkötővel, csak a tapintásukra hagyatkozva „nézhették” meg a kiállított műveket, találgatták, vajon mi lehet, amit éppen tapintanak? Megtapasztalhatták, hogy a látássérültek milyen különös világban élnek, hogyan érzékelik a környezetüket, és a környezetükben lévő dolgokat.

A program végén lehetőség nyílt origamizásra. Többen kipróbálták, és nyuszikat, tulipánokat hajtogattak, amit hazavihettek.

Emlékezetes délutánt töltöttünk a márványteremben, mert a Tapintható Kiállítás is ritkaságszámba megy, és a kreatív befejezés is nagy tetszést aratott klubtagjaink körében.

Bernát Zsuzsanna
közösségi civilszervező

Akadálymentesített filmek ingyenesen!

A képen az alapítvány logója látható

 

A “Szól a szív …” Alapítvány újabb filmek akadálymentesített változatát készítette el. Az akadálymentes filmek elérhetők a www.mandateka.hu oldalon és megtekinthetők ingyenesen regisztráció után.

A jelenleg elérhető magyar filmek: Ludas Matyi, Egri csillagok, A kőszívű ember fiai, Légy jó mindhalálig, A Pál utcai fiúk, Szent Péter esernyője és a Liliomfi.

Minden visszajelzést szívesen fogadunk!

Csillagokról beszéltünk a klubnapon

Nehéz dolga van a krónikásnak egy olyan előadás felidézésével, amelyiknek minden perce érdekfeszítő volt úgy, hogy az elhangzottak egy pillanatig sem volt köthetőek az anyagi világ tapintható részéhez.

Egy több évezredes tudományból a csillagászatból származó asztrológiáról beszélt nekünk társunk Gabi, aki Dr. Janák Lajostól a Baktay Ervin Asztrológiai Intézet keretein belül működő első asztrológiai iskolájában szerzett képesítést.

A fényképen az látható, amint a klubnapon egy asztalt ülnek körbe a résztvevők A fényképen az látható, amint a kubnapon egy asztal körül ülve hallgatják Gabi előadását

A csillagos eget pásztáztuk képzeletben és azokat a metszéspontokat kerestük, amelyek térben és időben keringenek a fejünk fölött és hatnak ránk. Elgondolkodtató hogy a civilizációnk utolsó 100-200 évéig (amíg általában az emberek alacsony épületekben éltek) a csillagos ég látványa és megfigyelése természetes része volt az életnek.

Napjainkban már az égboltot megpillantani is sok ember számára ritka élményt jelent, amikor sokan laknak, dolgoznak vagy közlekednek több emeletes, magas épületek között. A kíváncsi szemlélődő dolgát nehezíti hogy gyakran behomályosodik A látóterünkbe kerülő égbolt képe gyakran elhomályosodik, de nem csak a levegő páratartalma miatt, hanem sajnos a légterünket terhelő levegőszennyezettség miatt is, amit felerősít a civilizáció „sújtotta” területek fölötti a fényszennyezettség is.

Gabi előadásából kiderült, hogy az asztrológia egy bonyolult terület, ami a bolygó állása alapján a születés időpontjának pontos ismeretében következtetéseket von le egy adott személy várható jellemvonásait illetően.

A nagy érdeklődésre való tekintettel a jövő havi klubnapunkra is meghívtuk Gabit, hogy folytassa az előadását. Búcsúzóul kaptunk tőle egy, a hétköznapjaink megszervezését könnyítő asztrológiai alapon működő útmutatót, amelyet az alábbiakban megtekinthet a kedves Érdeklődő.

A beszámolót megírta:

Kiss Julia
közösségi civilszervező

A HÉT NAPJAI

VASÁRNAP: Ezen a napon a Nap energiái érvényesülnek. A Nap jelképezi többek között az apát. Jobban tesszük, ha ezen a napon az apákra bízzuk a gyereknevelést, meglátogatjuk idős édesapánkat. A férjek jobban tudják érvényesíteni az akaratukat, akár pozitív, akár negatív irányban.
Étkezésnél részesítsük előnyben az aranyra emlékeztető színű ételeket. (Arany barnára sült ételek, sárgabarack, narancs, mandarin, stb.)

HÉTFŐ: A Hold napja. Az anyák, a feleségek az idősebb nők napja. Hatékonyabb a gyereknevelés, jobban megy a háti munka, a mosás, és a család hangulatának irányítása, akár negatív irányban is. Most az anyáknak van több esélyük arra, hogy felborzolják a kedélyeket, vagy békés családi hangulatot teremtsenek. Ezen a napon jobban hasznosítja a szervezet a tejes ételeket, és tejtermékeket.

KEDD: A Mars napja. Ez a nap az akarat, az a tettrekészség napja. Legrosszabb esetben erő, az erőszak napjává is válhat. Alkalmas a sportolásra, a nehéz fizikai munka is könnyebbnek tűni. Hölgyeim! A Hétfőn kimosott ruhát játszva kivasalhatjuk ezen a napon. Étkezésnél a vörös húsokat és a fűszeres, erős ételeket is nyugodtan elfogyaszthatjuk, mert „vérré válik”.

SZERDA: A Merkúr napja. Talán nem sértem meg, ha azt mondom, hogy Ő az „égi lóti-futi”Ez a nap a legalkalmasabb a vásárlásra, a hivatalos ügyek intézésére, a rövidebb belföldi utazásokra. A gyerekeknek jobban megy a tanulás. Zökkenőmentes a közlekedés. A levelek és a kérvények célba érnek. Hatékonyak az értekezletek, és kellemesek a baráti összejövetelek. Étkezésnél ajánlottak azok az ételek, amelyek alakja az agyra emlékeztet. Káposzta félék, fejes saláta, brokkoli, dió, stb.

CSÜTÖRTÖK: A Jupiter napja. A NAGY SZERENCSE BOLYGÓ segítségére a következő dolgokban számíthatunk: Távlati tervek készítése, külföldi utak megkezdése. A felsőfokú tanulmányok megkezdése. Általában szerencsés nap. Kiváló ötlet a „torkos Csütörtök”. Nem tudom, hogy a kitalálója jártas-e az asztrológiában, de valóban ezen a napon megengedhetjük magunknak, hogy káros következmények nélkül torkoskodjunk. Ehetünk nagyobb adagokat, bátran megkóstolhatjuk a külföldi ételeket. Hasznosak a nagyméretű étkek, pld a görögdinnye.

PÉNTEK: A Vénusz napja. A szépség, a harmónia, a szórakozás energiái uralkodnak. Szépítkezzünk, menjünk színházba, moziba, táncolni, stb. Ez a nap kedvez a szerelemnek és a szexnek. Ezen a napon szabad a nassolás, nyugodtan fogyaszthatunk édességet, süteményeket.

SZOMBAT: A Szaturnusz napja. A „nem szeretem” dolgokat, amit egész héten halogattunk, most elintézhetjük. Nem lesz könnyű, de sikerülni fog. Legjobban akkor járunk, ha nem csinálunk semmit. A nehéz, puffasztó ételeket is elfogyaszthatjuk.

Szerző: Gabi

Újdonság a masszázs háza táján

Forrás: norbimasszor.blogspot.com

Forrás: norbimasszor.blogspot.com

2017. februárjától az Uzsoki utcai kórházban hétvégén is nyitva tartunk és nagy örömünkre szép számmal érkeznek vendégek kolléganőnkhöz Németh Gabriellához, aki nyirokmasszázs szolgáltatást is nyújt.

2017. március 28-án, idén első alkalommal, két gyógymasszőrrel képviseltette magát az Egyesület masszázs szolgáltatása a Terézvárosi Egészségnapon, ahol hát-, nyak-, vállmasszázzsal nyújtanak ízelítőt a masszázs jótékony hatásáról.

Idén is felkerültünk a Bónusz Brigád oldalára, ahol nem csak a gyógymasszázs szolgáltatás érhető el, hanem a nyirokmasszázs is, melyet már két kollégánk, Németh Gabriella és Molnár Béla végeznek.

Az is jó hír, hogy egyre többen veszik igénybe szolgáltatásunkat, egyre többször fordul elő, hogy az adott napra/hétre nem tudunk már időpontot adni az adott helyszínre.

Bejelentkezés és időpont egyeztetés hétköznap 18 óráig a következő telefonszámokon:
0670 773 3988
061 445 4036

Klubnap a harmadik kerületben

Megtartottuk első tavaszi klubnapunkat a harmadik kerületben.

Eljött hozzánk Págány Noémi, aki bemutatta  a VGYKE frissítő masszázs szolgáltatását. Részletes tájékoztatást adott tevékenységükről és minden kérdésre válaszolt, melyből megtudhattunk nagyon sok érdekes dolgot. Néhány jelenlévőt pedig bemutatásképpen meg is masszírozott.

A fényképen a klubnapnak az a pillanata látható, amint a klub tagjai hallgatják Noémi előadásátA fényképen Noémi látható, aki bemutatót tart a masszírozásról

 

Köszöntöttük körünkben Hamar Gáborné klubtagunkat nyolcvankilencedik születésnapja alkalmából. Olga idős kora ellenére szinte minden alkalommal eljön közénk  vidámságot hozva magával.

A kötetlen  beszélgetésünk most is mint mindig nagyon jó hangulatban telt el. Megbeszéltük hova szeretnénk együtt elmenni a közeljövőben. Ez alkalommal is, mint mindig, nagyon jól éreztük magunkat és várjuk a következő találkozást!

Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező

Séta a Sziklakórházban

 

A képen a Sziklakórház egyik reme látható, ahol sebesült katonákat ábrázoló bábukat helyeztek el

A kép forrása: http://budapest.varosom.hu/

Ismered a Sziklakórházat? Hogy hol van és milyen funkciót töltött be? Tudtad, hogy atombunkerként is alkalmazták? Ha szeretnél többet megtudni róla, akkor tarts velünk!

Terveink szerint programunk más kerülettel együtt fog létrejönni.

Cím: 1012. Budapest, Lovas út 4/C.

Időpont: 2017. 04. 21. (péntek) 15:15-től kb. 16:30-ig

Találkozás: Szél Kálmán tér, M2 metró mozgólépcső teteje. 14:20-14:30 között

Jelentkezéseiteket, ill. kísérői igényeiteket legkésőbb 2017. 04.18. (kedd) 12:00-ig várjuk
Jánosi Veránál a 0670/387-52-66-s telefonszámon,
vagy a lampas.erzsebetvaros@gmail.com e-mail címen.

Jánosi Veronika, Molnárné Tóth Andrea, Samu Attila
a VII. kerület. közösségi civil szervezői

Friss Hús Rövidfilmfesztivál: Láthatatlanul

Lehet, hogy filmesztétaként – ami nem vagyok – más szemszögből látnám, más részletek domborodnának ki számomra, de mivel elsősorban látássérültekkel dolgozó, többnyire mindenből szakmát csináló kekec nézői minőségemben voltam jelen, én érzékenyítőfilmnek láttam ezt a félig-meddig szerelmi történetet. Nem tudtam szabadulni a “nézd meg, ezt így csinálja egy vak” klasszikus attitűdtől, ami a szemléletformáló programok sajátja. Egy érzékenyítés, mindig kicsit didaktikus jellegű, bár ezt megpróbálhatja az ember a lehető legjátékosabbá tenni. Ez a film is ilyen volt, tanító jelleg, de sajnos a csipetnyi szerelmi felhang ellenére is túl kevés játékossággal. Hozzáteszem, kibicnek semmi se drága, én magam se tudom, hogyan lehetne látó nézők számára egy vak ember mindennapjait nem didaktikus keretben ábrázolni.

Na jó, most mégis eszembe jutott egy ellenpélda, Hernádi Gábor Lora című filmje, ahol a vak főszereplőnk (Lucia Brawley) épp olyan tapasztalatlan a számára viszonylag új állapottal kapcsolatban, mint maga a néző, úgyhogy együtt bukdácsolnak a – enyhe képzavarral élve – tudatlanság sötétjében. A Lorában valahogy nem a vakság van a középpontban, hanem egy érzelmi trauma, aminek a vakság csak következménye. Az más kérdés, hogy így viszont számos elemében “szakszerűtlen” a film, hiszen Lora maga sem rendelkezik a kellő “vakos ismeretekkel”, viszont ettől válik elvonatkoztatottá, kevésbé szájbarágóssá a történet. Hogy csak egy példát említsek: a lány – bár látóként kedvelte a színes ruhákat – vakként csak feketét hord, mondván akkor nem tévedhet nagyot. Mivel egyedül él, ezt az állapotot leküzdhetetlen kihívásnak tekinti, de csak mert járatlan a “vakos praktikákban”. Az attitűdje teljesen érthető és emberi, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy előtte még csak látássérült sem volt.

De térjünk vissza a Láthatatlanul c. alkotásra. Itt a főhős, Balázs (Barkó Tamás) született vak és nem csak szerepe szerint (ahogy a Lorában Lucia Brawley), hanem a valóságban is. A másik főszereplővel Annával (Józsa Bettina) egy a Láthatatlan Kiállításra emlékeztető programon találkozik, ahol a fiú az egyik tárlatvezető. Elég rendhagyó, bár szerintem kissé direkt megoldásként az első néhány képkocka sötét, csak a jelenlévők hangját halljuk, hogy a néző belehelyezkedhessen a vak főszereplő és az általa vezetett látogatók nézőpontjába, helyzetébe.

Már az első pillanattól érdekes a szituáció, mert Anna a pasijával (Ladányi Jakab) érkezik a kiállításra, aki aztán kis időre magára hagyja barátnőjét és Balázst, hogy egyedül bóklászhasson a sötétben. Balázsnak tetszik a lány, ezért él a kínálkozó lehetőséggel és kicsit közelebbi fizikai kontaktusba lép Annával, semmint a kísérési szituáció indokolná. Annának ez ugyan feltűnik, de csak furcsa bizonytalanságként, amivel nem tud mit kezdeni. Meg is említi barátjának, mikor hazafelé tartanak a tárlatvezetés után, de mindkettejükben felmerül, joggal, hogy nem értelmezik-e mégis félre a gesztust. Vajon hol végződik egy vak ember számára a helyzeti kiszolgáltatottságból adódó fizikai kontaktus és hol kezdődik az intimitás? Pl: Ha Balázs úgy mutat meg a sötétben egy tárgyat Annának, hogy ráteszi a lány kezét, de a sajátját közben “elfelejti” rögtön levenni róla, az valami “vakos dolog”, amit egy látó nem érthet vagy kétségtelen flört?

Balázs otthon megbeszéli vak lakótársával (Ócsvári Áron) a történteket, maga is érzi, hogy kicsit “sok” volt a lánynak elsőre, közben megfigyelhetjük, hogyan szeleteli a zöldséget egy konyhában járatos vak fiatal… A következő jelenetben, mikor a két főszereplő az utcán véletlenül összefut, amire furcsán néztem. A vak srác egy afféle “szentinel”-jelenetben kihallja az utcazajból a Anna hangját, aki éppen telefonál! Hát jó. Balázson, aki talán munkahelyi egyenpólóját felejtette magán, jól kivehető fekete-fehér pontok, ki tudja miért, mindenesetre kissé stigmatizálóan hat. A “négy érzék” felirat lehet belső poén, de mivel a nézők többsége nem ismeri a Braille-írást, marad a kellemetlen benyomás, hogy hősünk bélyeget visel, “hahó, vak vagyok”. Bár ki tudja, lehet, így fejezi ki önmagát, mint a rockerek a Nirvánás felsővel…

A fiú bocsánatot kér és sűrű szabadkozások közepette randira hívja a meglepett lányt. Megbeszélik, hogy Balázs megvárja munka után. A Ludwig Múzeum lépcsőjén ülve a fiú tudni szeretné, hogy kiszemeltje vajon randiöltözékben érkezett-e a találkára, ezért megkérdezi, milyen a cipője, de Anna nem ad túl részletes leírást, tovább kérdezni pedig feltűnő lenne, úgyhogy a fiú ráhagyja. Számos “érzékenyítős”, klisébe hajló kérdés után a Anna felveti, hogy Balázs megnézhetné az arcát… Jó, itt nekem megint fennakadt a szemem, mert megszoktam, hogy “ilyet nem játszunk”, még ha az Asszony illata című nagybecsű klasszikus mást is állít. Persze ki tudja, ha vonzónak találjuk vakként a másikat, ez egy remek “visszaélési” lehetőség, csak aztán lejjebb ne tévedjen a kezünk, véletlenül… Vagy de, csak az már egy másik történet. (Sic!). Szóval egy érzelmes és képileg erősen kifeszített jelenetben megtörténik az arctapi és az otthon kissé hanyagolt lány, aki Balázs közeledését egyre imponálóbbnak érzi, felajánlja, hogy menjenek el együtt moziba, mert – mint kiderül – a srác egyik régi kedvencét épp vetítik valahol.

Otthon a két vak fiatal a lábfetisizmusról viccelődik, miközben Balázs mezítláb mossa fel a nappalit (megint csak nem tudni, miért). Majd szóba kerül a zavarba ejtő téma, amiről jobb nem is beszélni, de most akkor is kell, mert ez a film – egyébként kifejezetten bátor húzásként – fel meri vállalni. Az a valóban életszerű kérdés merül fel Balázsban: vajon nem csak a vakság, mint kuriózum érdekli Annát? Honnan tudhatja egy vak ember, hogy önmagáért vonzódnak hozzá és nem csak azért mert “más”. Itt váratlan fordulatot vesz a történet. Annának hirtelen közbejön valami és lemondja a randit. Balázs ezt személyes sérelemként értékeli, mert nem tud elvonatkoztatni saját fogyatékosságától, mint mentalitásának, énképnek egyik alapvető motívumától. Meggyőződése, hogy ez azért történt, mert ő vak és mert minden lány ugyanolyan, így az fel sem merül benne, hogy Annának tényleg közbejött valami (csak mi tudjuk, hogy igen).

Mikor újra találkoznak, Balázs olyan agresszívan vonja kérdőre a lányt, hogy sikeresen elüldözi, saját frusztrációját, önbeteljesítő feltételezését váltva ezzel valóra. Az egyik zárókép, hogy ismét a Ludwig Múzeum lépcsőjén ül és várja a lányt, de amikor az észreveszi, szó nélkül megy el mögötte. Balázs valószínűleg hallja ezt, de nem reagál. Már a stáblista gördül a szemünk előtt, amikor azt látjuk-halljuk, hogy a fiú átkísérteti magát az úton egy kedves fiatal turistacsajjal, akivel azon nyomban ki is kezd… Így múlik el a világ dicsősége. Felemás érzésekkel jöttem ki a nézőtérről…

A beszámolót írta: S. Tóth Erika