Márciusban az előadóművészet volt a fókuszban Óbudán

Először a Bajor Gizi Színészmúzeumban jártunk. Egy különleges szép világba csöppentünk március 24.-i kirándulásunk során. Bajor Gizi egykori villája, melyet halála után egy évvel színészmúzeummá alakítottak át, gyönyörű környezetben található. Madarak éneke fogadja az oda érkezőket.

A művésznő a múlt század első felében a színjátszás egyik legkiemelkedőbb személyisége volt. Színészként ő kapta az első Kossuth-díjat. Sokat megtudhattunk pályafutásáról és rendkívüli emberi tulajdonságairól is.

Idegenvezetéssel bejártuk a villa belső tereit. Bajor Gizi egyik szobája változatlan állapotban fogadja a látogatókat ma is, de különféle tárgyak őrzik pálya társai emlékét is. A magyar színjátszás nagy alakjai gyakran vendégei voltak a művésznőnek, mert sokan szerették, és sokat tanulhattak tőle azok akik ismerték őt.

A fényképen a látogatók egy csoportja láthatóA fényképen a színésznő szobái közül az egyik látható

Látogatásunk ideje alatt végig be volt kapcsolva a gramofon, így még jobban bele tudtuk képzelni magunkat abba a világba amelyben éltek akkor. Időben visszamentünk a huszadik század első felébe. Nemcsak a hallottak alapján sikerült ez, hanem az a környezet mely elénk tárult mintha megállította volna az időt. Egy ilyen jellegű időutazás nagyon jó és tartalmas kikapcsolódást adott nekünk.

Március 28.-án klubtagokkal a Zeneakadémiára mentünk, ahol az Alma Mater kórus magas színvonalú előadása szórakoztatta a közönséget.

A fényképen a Zeneakadémia orgonája láthatóA fényképen a kórus látható

 

Mindig felemelő érzés világhírű szerzők műveit élőben hallgatni és az élményt még inkább fokozza, ha az előadás helyszíne is ennek megfelelő. Ennek az összhangnak lehettünk részesei azon az estén. Felejthetetlen szép este volt mindannyiunk számára!

Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező

A Láthatár bolt ajánlatai

A képen a Láthatár Bolt egyik szórólapja látható

Továbbra is folytatjuk nyereménysorsolásunkat.
Márciusi vásárlóink között 1db A/4-es lapnagyítót sorsolunk ki!
Weboldalunkon, valamint Facebook oldalunkon képekkel, leírásokkal is találkozhatnak. Megrendeléseket e-mail címünkre küldhetnek.

Elnökségünk úgy határozott, hogy a VGYKE tagok részére a Láthatár boltban folyamatosan 10% vásárlási kedvezményt biztosít a nagyítók és a beszélő eszközök körére.
A kedvezmény igénybevételéhez szükséges a VGYKE tagságot igazoló fényképes igazolvány, érvényes 2017. évre befizetett tagdíjjal.

Elérhetőségeink és a bolt nyitva tartása:

Eleki Abigél
Katona Zsuzsanna

Látássérült költő munkásságával ismerkedünk

2. kép Békásmegyer

Vendégünk lesz Ézsiás László látássérült költő előadóművész  és Baráth Zsófia versmondó.

Vendégünk lesz még Ruzsa Viktor a Civil Rádió munkatársa, aki Ézsiás Lászlóval beszélget a nemrég megjelent CD lemezének bemutatója alkalmából.

A beszélgetés után lehetőség lesz a CD lemez megvásárlására is, melyen a költő előadásában 27 vers hallható. A lemez ára 1.200 Forint.

Helyszín: Békásmegyer, Közösségi Ház kisterem (Csobánka tér 5.)
Időpont: 2017. április 21. péntek 15 óra.

Minden érdeklődőt szeretettel várok:

Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező
Mobil: 06 70 377 32 65
Email: lampas.obuda@gmail.com

A Louis Braille Támogató szolgálat tájékoztatója

Kép forrása: inhabitat.com

Kép forrása: inhabitat.com

Tisztelt Sorstársaink!

2017. áprilisától újra elindul a Louis Braille Támogató Szolgálat “szállítás” szolgáltatása.

Új kollégát is üdvözölhetünk sorainkban Szőnyi István gépkocsivezető személyében.

Szolgáltatásaink igénybevételével kapcsolatos kérdéseiket továbbra is várjuk a 061/384-5541-es telefonszámon!

Üdvözlettel:

a Támogató Szolgálat dolgozói

Az 56-os események nyomában a polgárőrök megismerésével

A XIII. kerület tagjaival márciusi első programként, az Imagine Budapest, Tapintható múlt című sétájához csatlakoztunk.

A megjelölt napon az 56-os események nyomába eredtünk az Imagine Budapest egyik kedves munkatársa és az ő általuk elkészített Péter fiktív naplója segítségével. A program meghirdetésre került látássérültek részére, ekkor támadt az ötlet, hogy csatlakozzunk.

A Nemzeti Múzeumtól indultunk, itt megidéztük az akkori idők korhű ételét a rántott levest, a napló első részletéből megtudhattuk, hogy már az 50-es évek elején milyen félelemben éltek az emberek, hogy ok nélkül elvitték őket.

Második helyszínünk a rádió épülete volt, ahol eldördültek az első lövések, máig sem tudni mi okból. A napló erre vonatkozó részletében a fiatalok lelkesedését lehetett érzékelni. Láthattunk molotov-koktél készítéséhez szükséges rongyot, benzines üveget. Kezünkbe foghattunk köveket is, amelyekkel szintén harcoltak a korabeli fiatalok. Bemehettünk egy tipikus korabeli bérház udvarába, ahol még látszanak a lövések nyomai a falban, ezeket is kitapogathatunk. Sétánk utolsó állomása a Rókus kórház volt, ahol rengeteg sérültet ápoltak, egy gyolcskendőt tapogathattunk meg itt és megtudhattuk, hogy főhősünk emigrált a forradalom után.

A képen Péter látható, az egyik polgárőr-egyenruhában A képen az látható, amint a sétálócsoport hallgatja az idegenvezetőt

 

Következő programunk 2017. március 27-én a klubunk volt, a polgárőrség történetének feltárása jegyében. Vendégünk Csery-Szűcs Péter volt, akit az idei civil napon nyertünk meg előadónak. Elmondta, hogy a 90-es évek elején néhány fiatalember összefogott, hogy esténként sétálgatva a lakótelepeken megpróbálják megakadályozni a lopásokat, bűncselekményeket. Később szervezeti formába rendeződtek és megalakult a budapesti és az országos polgárőr szövetség. A polgárőrök is vizsgát tesznek mielőtt kimehetnek terepre.

A képen az látható, amint Péter előadást tartA képen az idegenvezető látható, amint a sétálókhoz beszél

 

Nekik annyi joguk van, mint az átlag állampolgárnak, vagyis megpróbálhatják lebeszélni a törvényellenes cselekményt elkövetni készülő személyt cselekedetének elvégzéséről, értesítve közben a rendőröket. Másik lehetőségük, hogy ha már elkövette a személy a cselekményt, feltarthatják őt, amíg a rendőrség megérkezik. Egy hónapban egyszer a rendőrökkel mennek bevetésre.

A XIII. kerületben a lakóközösségi napokon, valamint az egyéb rendezvényeken találkozhatunk polgárőrökkel. Kezünkbe foghattuk a polgárőrigazolványt, felvehettük a mellényt, valamint láthattunk különböző polgárőrkitüntetéseket arany, ezüst és bronz fokozatút egyaránt.

Nagyon hasznos új információkkal gazdagodhattunk a délután során.

Jánosi Veronika és Molnárné Tóth Andrea
közösségi civilszervezők

 

Évente tizenkétezren veszítik el látásukat a szürkehályog miatt

Forrás: www.szemtorna.com

Forrás: www.szemtorna.com

A felmérésből egyértelműen kiderült, hogy emelkedik azok száma, akik a szürkehályog miatt válnak látássérültté. Amíg húsz évvel ezelőtt évente 20-22 ezer hályogműtét volt Magyarországon, tavaly már 90 ezer beteget kellett szürkehályog miatt operálni, hamarosan pedig évi 120-130 ezer műtétre lesz szükség, elsősorban demográfiai okok miatt – fejtette ki Nagy Zoltán , az SE Szemészeti Klinikájának igazgatója.

A felmérésből kiderült, hogy Magyarországon évente 12 ezren veszítik el látásukat szürkehályog miatt, pedig ez elkerülhető lenne, de az emberek egy része nem érzi szükségét az operációnak, másik része pedig fél a műtéttől.

Tavaly 89 ezer szürkehályog-műtétet finanszírozott a biztosító. Egy szem műtéti ára a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint 100-140 ezer forint között van. Nagy Zoltán úgy véli, az optimális az lenne, ha legalább 250 ezer forintot térítene a NEAK, mely még mindig kevesebb, mint Nyugat-Európában, ott 300 ezer forint a tarifa. Ráadásul csak az egyfókuszú lencse térítésmentes, a multifokális vagy cilinderes lencsékért most még a betegeknek kell fizetniük.

A multifokális lencse luxusnak tekinthető, automatikusan senki sem kap ilyet – mondta Vámos Péter, a Magyar Műlencse Implantációs és Refraktív Sebészeti Társaság elnöke. – A szűkös egészségbiztosítási keretekbe nem fér bele, hiszen csak a lencse ára 180-200 ezer forint – tette hozzá. A magyar lakosság 20 százalékának viszont éppen ilyen lencsére lenne szüksége.

Vámos Péter azt mondta, olyan információi vannak, hogy hamarosan a multifokális és a cilinderes műlencsék beültetését is finanszírozni fogja az egészségbiztosító. Az SE szemészeti klinikáján egyébként évente néhány száz beteg számára már ezek a műtétek is elérhetők NEAK-finanszírozással – tette hozzá Nagy Zoltán.

A hír forrása: vg.hu

Szentendrére invitáljuk!

A képen a januári klubnap egy pillanata látható, amikor a klubon megjelentek a kamerába néznek az asztal mellett ülve

Szeretettel hívok mindenkit április 7-én délután három órakor kezdődő klubnapunkra!

A helyszín változatlan: Szentendre, Református Gimnázium (612. tanterem.)

Klubnapunkon a Költészet napja alkalmából verseket hallhatunk majd a Gimnázium diákjainak előadásában és Bartolf Zsuzsanna népdalénekes húsvéti énekeket énekel majd nekünk.

Ha ezek a programok felkeltették érdeklődéseteket és nem szeretnétek lemaradni róla, akkor közöttünk a helyed!

A finomságok most is a terített asztalokra kerülnek és a tavasz hangulatát idézve még színesebbek lesznek.
Remélem, hogy minél többen együtt leszünk, és a jó beszélgetések sem maradnak el.

Várlak benneteket szeretettel:

Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező

A Láthatár bolt ajánlatai

Továbbra is folytatjuk nyereménysorsolásunkat.
Márciusi vásárlóink között 1db A/4-es lapnagyítót sorsolunk ki!

A képen a Láthatár Bolt egyik szórólapja látható

Ízelítő termék kínálatunkból:

Üzletünkben kapható:

Weboldalunkon, valamint Facebook oldalunkon képekkel, leírásokkal is találkozhatnak. Megrendeléseket e-mail címünkre küldhetnek.  A Láthatár boltban továbbra is csak készpénzzel tudnak fizetni!

Elérhetőségeink és a bolt nyitva tartása:

Katona Zsuzsanna

Kispesti klubnap az audionarrációról

Aki ellátogatott klubrendezvényünkre megtudta, mi az audiónarráció, mit jelent egy vak ember számára a kulturális akadálymentesítés, és az miképpen valósul meg. A Holdvilág Kamaraszínház Kulturális Egyesület vezetője, Koltai Judit és S.Tóth Erika a VGYKE audionarrátor kollégája volt a vendégünk. A két szervezet közötti csodálatos együttműködésről meséltek nekünk. Szó volt még az audiónarráció magyarországi történetének fontosabb állomásairól is, valamint a különböző vizuális művészeti ágak akadálymentesítésében rejlő izgalmas lehetőségekről, a festészettől, a fotóművészeten keresztül a filmig.

Koltai Judit a rendezője az Április 11-én tartandó zenés, képes versszínházi előadásnak, melyet a Költészet Napja tiszteletére, József Attila születésnapján és verseivel, a Holdvilág Kamaraszínház előadásában láthatnak az érdeklődök, az Angyalföldi József Attila Művelődési Központban. Ezen a napon a belépés díjtalan. A művésznő elszavalta József Attila Tél című versét, mindannyiunk nagy örömére.

A képen Erika és Judit látható, amint beszélnek a klubdélutánon A képen az látható, amint a klubtagok egy része ül a asztal mellett és figyel az előadásra

S.Tóth Erika mesélt az audionarráció kezdeteiről, a 90 dB Project munkájáról, melyet 2011 óta végeznek töretlen lelkesedéssel, majd pedig szót ejtett a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. (FSZK Nonprofit Kft. – Felnőttképzési Iroda) és a Színház- és Filmművészeti Egyetem együttműködésének keretében 2014-ben megvalósult modellprogramról, képzési projektről, melynek keretében a látássérültek számára történő akadálymentesítéssel jelenleg foglalkozó szakemberek zöme a képzettségét megszerezte.

Ennek kapcsán beszélt az AKKU – Az Akadálymentes és Korlátlan Kultúráért Egyesület és a Tandem Csoport – A fogyatékossággal élőkkel az akadálymentes kultúráért biztosította akadálymentes színházi, filmes és egyéb kulturális eseményekről. Fontosnak érezte, hogy beszámoljon a Magyar Színház áldozatos munkájáról, ahol Magyarországon elsőként törekednek arra, hogy a teljes repertoárt akadálymentessé tegyék, Tóth Cecília audionarrátor közreműködésével.

A történeti áttekintést követően rátért az általa végzett munkára, személyes motivációira és azokra a számára alapvető és feledhetetlen tapasztalatokra, melyek megalapozták narrátori működését. Első és benne mind a mai napig a legnagyobb nyomot hagyó munkakörére, az érzékenyítésre, valamint a közösségépítésben szerzett tapasztalataira, hiszen ennek a munkakörnek köszönhetően ismerte meg mindazokat, akiknek narrál és akiket barátként, ismerősként üdvözölhet az előadásain. Így került szóba a narráció iránti elkötelezettsége, mely számára szerelem volt első hallásra és amelynek keretében elindította a VGYKE hírlevelében megjelenő narrációs sorozatait (PL: festmények, és a Nádor Terem ólomüveg-ablakairól írott narrációit).

Köszönjük vendégeinknek, hogy elfogadták meghívásunkat, és színvonalasabbá, szebbé tették összejövetelünket!

Március 17-e Szent Patrik napja. Ismertettük Írország védőszentjének életét, és arról is szó volt, mit jelképez a lóhere, és hogyan ünnepelnek az írek szerte a világon? Hazánkban idén a Lánchíd, a Művészetek Palotája, a Tüskecsarnok és a Bank Center épülete is zöld díszkivilágítást kapott.

A hónap szülötte Arany János (1817. március 2.). Kvízjátékunkkal rá emlékeztünk. Bár a kérdések nem voltak egyszerűek, de mindenki lelkesen tippelt.

A klubnap végéhez közeledve rátértünk az aktuális témákra. Emlékeztettük klubtagjainkat, hogy gyógycipőt készíttethetnek április 3-án a VGYKE-nél, hívtuk őket április 5-re a Kézzelfogható Alapítvány kiállítására a Széchenyi Gyógyfürdőbe, a Tapintható Kiállításra (1146 Budapest, Állatkerti körút 11.), és az április 28-án tartandó Közgyűlésre, mely 9 órakor kezdődik, és a Vakok Általános Iskolájának Nádor termében kerül megrendezésre (1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 39.).

Jó társaságban gyorsan repül az idő, szedelőzködni kellett. Várjuk a következő klubnapot! Találkozunk április 27-én.

Bernát Zsuzsanna
közösségi civilszervező

Felhívás!

Segítő összefogással:

Legfiatalabb tagtársunk 16 hónapos, legidősebb 101 éves.

 

1sz_2017_vgyke

 

Kérjük, rendelkezzen adója 1 százaléka felajánlásával a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete részére! Adószámunk: 18185030-1-42 Bankszámlaszámunk: 10409015-90147559

Amennyiben adóbevallásakor nem rendelkezett adója 1 %-áról, május 20-ig lehetősége van pótolni!

Önnek ez nem kerül semmibe, de nekünk óriási segítség – nagyon köszönjük!

A rendelkező nyilatkozatot innen is letöltheti: 1szazalek

Segíthet Ön is!

Akadálymentesített Rubik-kockával nyert a fiatal kutató

A képen a díjnyertes kutató arcképe látható

A kép forrása: http://kecskemeti.naplo.online/

A mérnök-informatikus a vakok és gyengénlátók részére készült dombornyomott Rubik-kockához készített képfeldolgozással működő mobilapplikációt, amely a kirakáshoz vezető utat teszi elsajátíthatóvá hangos instrukciók segítségével. A szakembereket meggyőzte arról, hogy az élményt és a játékot a gyengén látó vagy vak emberek számára akadálymentesíteni nem csak jó ügy, de fontos tudományos feladat is.

A jelenleg tesztfázisban működő applikációval megnyerte a 2017-es SCI-ndikátor fődíját. Részt vehet a Science for Peace rendezvényen New Yorkban, amelyet a Magyar Tudományos Akadémiával és Sumaya jordániai hercegnővel közösen szervez Magyarország Állandó ENSZ Képviselete.

Kristóf egy abból a 12 fiatal kutatóból, akik vállalták, hogy az egyetemi képzésből hiányzó készségekre tesznek szert, és megtanulnak közérthetően és szórakoztatóan beszélni tudományos területükről – úgy hogy azt más szakmák vagy laikus is megértse.

A SCI-ndikátor döntőjébe jutott fiatalok március 30-án az Állatkert Csillagterében mutatták be, hogy mire jutottak az elmúlt hetekben filmes és kommunikációs szakemberek segítségével.

A második helyezett Takács Ádám fizikus lett, akinek területe a világunkat felépítő részecskék keletkezésének megértése, a harmadik pedig Solymosi Anita gépészmérnök, aki kutatócsoportjával egy alumínium-hab vázas motort fejlesztett ki. Mindketten kiutazást nyertek a római Maker Faire kiállításra a Nők a Tudományban Egyesület jóvoltából.

A SCI-ndikátor verseny döntőjén a közönség is szavazhatott a kedvencére: a megjelent publikum Farkas Alexandra előadását ítélte a legjobbnak, aki egy védett faj, a dunavirágok megmentéséről mutatott be filmet.

A versenybe hét fiú mellett öt lány is bekerült, ami azért is nagyon fontos, mert az elkövetkező évtizedekben a legtöbb állás olyan szakmákban fog megszűnni, ahol ma jellemzően többnyire nők dolgoznak.

A technológiai és természettudományos területeken, melyek már most – és a jövőben különösen – a legfontosabb munkahelyteremtő szegmensek lesznek, jelenleg jóval kevesebb a nő, mint a férfi; az UNESCO felmérése szerint világszinten a kutatóknak mindössze csak 30%-a kerül ki közülük. A Nők a Tudományban Egyesület ösztönözni kívánja a nőket, hogy minél többen lépjenek tudományos vagy technológiai pályára, hiszen a munkaerőpiac nők tízezreinek biztosíthat állást ezekben a szegmensekben.

A hír forrása: hvg.hu

A Természettudományi Múzeumban jártunk

Egy márciusi kora délelőtt kis csapatunk Újpestről irányt vett a Ludovika tér felé.  Az idő gyönyörű, a kedvünk vidám, mosolygós volt.

A Természettudományi Múzeum volt a célunk. Legnagyobb sajnálatunkra a múzeumban nincs tárlatvezetés. De mi, mint mindig, így is feltaláltuk magunkat.

Látó segítőink olvasták el nekünk a tudnivalókat. A nézelődést az ásványoknál kezdtük meg. Csak gyönyörködtünk a gyönyörűbbnél-gyönyörűbb csillogó ásványi kőzetekben!

A fényképen a látogatócsoport szerepel, amint a kiállítási anyagokat nézik

 

Tovább, a felső szinten, különböző kontinensek állatait láthattuk egy helyen, életnagyságban kitömve. A következő terem teljes hosszúságában , az élőhelyük szerint rendezték el a különböző állatokat (madarak, vízimadarak, kisebb-nagyobb emlősök). Egy óriási cápa is mutogatta félelmetes fogait a fejünk felett.

A fényképen a látogatók pihennek a székeken

Egy másik helyen az emberi fejlődés fokozatait, az őskor állatait figyelhettük meg. Még sorolhatnánk az érdekességeket, különböző játékos kirakós feladatokat, de inkább a múzeum látogatását javasoljuk mindenkinek.

Era, Panka
közösségi civilszervezők