Legújabb hírünk, hogy általános és középiskolák felé is nyitunk. Ennek kapcsán sikerült a zuglói Liszt Ferenc Általános Iskolába bejutnunk, ahol az iskola igazgatója, Farkas Klára nagy örömmel fogadott minket. Úgy gondoltuk, hogy heti egy alkalommal masszírozzuk a tanárokat és az iskola alkalmazottait.
Már az első alkalommal nagy tetszést aratott Hoffman Ágnes gyógymasszőrünk munkája, ezért felkértek minket, hogy heti két alkalommal masszírozzunk az iskolában. Megpróbálunk a kérésnek eleget tenni, bár a jelenlegi nagyfokú leterheltségünk miatt elképzelhető, hogy egyenlőre marad a heti egyszeri alkalom.
Megkeresésünkre egy másik felkérést is kaptunk, a 14. kerületi Németh József Általános Iskolától (1148 Budapest, Lengyel u. 23), ez jelenleg szervezés alatt van. Természetesen minden igényt megpróbálunk kielégíteni, de személyi feltételeink végesek.
Ezek a masszázshelyszínek nem a nagyközönségnek szólnak. Igyekszünk kisebb csoportokhoz is eljutni és tevékenységünk mobilizálásával is népszerűsíteni gyógymasszázs szolgáltatásunkat.
gyengénlátó Archives - Oldal 261 a 294-ből - Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Hírek a masszázs háza tájáról
A kép forrása: http://www.lisztiskola.hu
Legújabb hírünk, hogy általános és középiskolák felé is nyitunk. Ennek kapcsán sikerült a zuglói Liszt Ferenc Általános Iskolába bejutnunk, ahol az iskola igazgatója, Farkas Klára nagy örömmel fogadott minket. Úgy gondoltuk, hogy heti egy alkalommal masszírozzuk a tanárokat és az iskola alkalmazottait.
Már az első alkalommal nagy tetszést aratott Hoffman Ágnes gyógymasszőrünk munkája, ezért felkértek minket, hogy heti két alkalommal masszírozzunk az iskolában. Megpróbálunk a kérésnek eleget tenni, bár a jelenlegi nagyfokú leterheltségünk miatt elképzelhető, hogy egyenlőre marad a heti egyszeri alkalom.
Megkeresésünkre egy másik felkérést is kaptunk, a 14. kerületi Németh József Általános Iskolától (1148 Budapest, Lengyel u. 23), ez jelenleg szervezés alatt van. Természetesen minden igényt megpróbálunk kielégíteni, de személyi feltételeink végesek.
Ezek a masszázshelyszínek nem a nagyközönségnek szólnak. Igyekszünk kisebb csoportokhoz is eljutni és tevékenységünk mobilizálásával is népszerűsíteni gyógymasszázs szolgáltatásunkat.
Húsvéti klubdélután az Erzsébetvárosban
kép forrása: weknowyourdreamz.com
Sok szeretettel várunk benneteket az áprilisi klubnapunkra!
Időpontja: 2017. 04. 12-én (szerda) 15:00-17:00 között
Helyszín: 1075. Bp. Király u. 11. K11- Kulturális és Művészeti Központ
Témánk: Húsvét és a hozzá kapcsolódó régi és új szokások.
Jelentkezéseiteket 2017.04.10-én (hétfő) 16:00-ig várjuk telefonon vagy e-mailben!
Amennyiben módodban áll és szeretnél kedveskedni a többieknek, szívesen fogadjuk felajánlásodat nasi formájában!
Jánosi Veronika, Molnárné Tóth Andrea, Samu Attila
a VII. kerület közösségi civil szervezői
Új tervek Zuglóban
Március 21-én a XIV. kerületi lámpás klubnap megtartásra került a Zuglói Civil Házban.
Elhangzott, hogy április 1-től új lámpása lesz a zuglóiaknak. Tanai Csaba mellett ezentúl Kiss Márta lesz, akit már sokan ismerhetnek. Márta, Samu Attila helyett lesz lámpás a klubban. Így a klub elején a régi lámpás, Attila, elköszönt a tagoktól. Márti rögtön az elején be lett mutatva a tagoknak, jelképesen át lett adva neki a staféta. Itt szeretnénk megköszönni a Zuglóban végzett munkáját! Márti elmondta, hogy a klub kialakult hagyományait a tiszteletben fogja tartani.
A közös bemutatkozás során elmondták a klubtagoknak, hogy fontosnak tartják a véleményeiket és figyelembe veszik a programok szervezésénél az ötleteiket. Tudjuk, hogy nem könnyű egy megszokott lámpás pár után egy újat megszokni, de igyekszünk bebizonyítani, hogy méltók vagyunk a bizalmukra.
A klub hátralevő részében a programokat beszéltük meg. Sokrétű és változatos programoknak nézünk majd elébe, reméljük, hogy ezeknek köszönhetően tovább erősödik a zuglói közösség.
Kiss Márta és Tanai Csaba
közösségi civilszervezők
Pályázati felhívás
A kép forrása: fodisz.hu
A Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (FODISZ), Tata Város Önkormányzata, a Humanitas SE és a Collegium Pannonicum Alapítvány, közösen, országos képzőművészeti pályázatot ír ki, úttörő jelleggel, hagyományteremtő szándékkal I. PARAKÉPZŐMŰVÉSZETI KIÁLLÍTÁS – Szabó Szonja emlékére címmel. (A pályázat kezelője a FODISZ.)
A 2016-ban, 38 évesen elhunyt súlyosan mozgássérült tatai képzőművész saját stílust teremtve alkotott. Tagja volt a Szájjal és Lábbal Festők Nemzetközi Szervezetének. Gyermekként több hazai és nemzetközi díjat nyert. 2013-ban Komárom-Esztergom Megye Príma Díjasa lett. Alapítója és aktív játékosa volt a Tatabányai Humanitás SE Boccia Szakosztályának. Több dobogós helyezése mellett 2011-ben Magyar Bajnok volt. A szervezők a névnapjához közeli rendezvénnyel kívánnak emléket állítani Szonja mindannyiunk számára példaértékű életének.
A bármilyen sérültségi területen érintett (látás-, hallás-, mozgássérült, illetve értelmileg vagy tanulásban akadályozott) fogyatékkal élők számára meghirdetett pályázat a Tatán, az Új Kajakház Ökoturisztikai Központban, 2017. május 12-én megnyíló és egy hónapig folyamatosan látogatható I. PARAKÉPZŐMŰVÉSZETI KIÁLLÍTÁS-on való megjelenési lehetőségre vonatkozik, ahol a beérkezett pályaművek legkiválóbbjai több felajánló szervezet jóvoltából díjazásban is részesülnek.
A kiállítás célja: megmutatni a fogyatékkal élők körében rejtőzködő tehetségeket, elismerést adni nekik és példát, értékeket felmutatni az ép társadalom számára. A kiállításnak különleges apropót ad, hogy a FODISZ „Több mint sport” szlogenjének megfelelően, első ízben kerül megrendezésre a sportot és a művészetet összekapcsoló olyan duális rendezvény, ahol a két terület egymással karöltve, de önállóan is értékesen mutatkozhat meg. Szabó Szonja emlékének adózva, a szervezők első alkalommal rendezik meg, egy időben, 2017. május 12-13-án, Tatán, az I. Szabó Szonja Para Boccia Emlékversenyt és ParaKépzőművészeti Kiállítást.
A FODISZ szándékai szerint a ParaKépzőművészeti Kiállítás biennálé jelleggel ezentúl kétévente kerülne megrendezésre, bővített tartalommal és változó tematikával, nemzetközi kitekintéssel. Cél, hogy a pályázati anyagok ne csak egy helyszínen legyenek megtekinthetők, hanem vándorkiállítás formájában körbejárják az országot, valamint különböző kiadványok (naptár, képeslap, mesekönyv) is készüljenek a beérkezett pályaművekből, melyek rendszeres lehetőséget adnak arra, hogy a fogyatékkal élők alkotásai, értékei minél szélesebb körben ismertté váljanak és példaként szolgáljanak az ép társadalom számára is.
Az országos pályázatra beadandó alkotások előzsűrizésen vesznek részt. Az előzsűrizéshez 2017. április 18-ig kell a pályázóknak adatlappal együtt alkotás(aik)ról fényképet küldeni az iroda@fodisz.hu e-mail címre. A pályázatra 16 éves kort már betöltött (felső korhatár nincs), amatőr és hivatásos művészek egyaránt nevezhetnek, maximum 3 alkotással, képpel, melyeknél alkalmazott technika szabadon választott. A zsűri a beérkezett fotók alapján 2017. április 21-ig hozza meg döntését és értesíti az alkotókat, hogy mely képek, alkotások kapnak meghívást a kiállításra.
További részletek a „Pályázati kiírás”, valamint a „Pályázati Adatlap” dokumentumokban találhatók, melyek az alábbi linken is elérhetőek és megoszthatóak:
Mindent a kéznek, semmit a szemnek – Tapintható kiállítás mindenkinek!
A kép forrása: http://www.szechenyifurdo.hu
A program időpontja: 2017. április 5-e, 15.00 óra
Helyszín: Széchenyi Gyógyfürdő, 1146 Állatkerti körút 9-11.
Ingyenes belépés!
A kiállításon vak és látássérült alkotók műveit lehet tapintva megismerni, illetve képzőművészek, iparművészek és különböző fogyatékossággal élő művészek munkáit lesz lehetőségetek megtapasztalni.
Találkozó vagy 14.30-kor a Deák téren, vagy 14.45-kor a Kis-földalatti megállójában a Széchenyi Fürdőnél.
Szeretettel várunk mindenkit erre a különleges programra!
Nagy izgalommal indultunk egy ismeretlen múzeum felé. Mindenki kíváncsian várta ezt a délelőttöt. A megérkezéskor várt ránk tárlat vezetőnk Mihályfi-Tóth Alex, aki nagy lelkesedéssel, és tudással mesélt a mentések és mentők történetéről.
A Habsburg uralkodó királyok korától, a napjainkig beszélt az orvoslásról, és orvosi eszközökről. Kitért a régmúltra, a kezdetekre, és az emberekre, akik segítettek a mentésben. A Mentőpalota építését a szervezett magyarországi mentés megteremtője, a Budapesti Önkéntes Mentő Egyesületet /B.Ö.M.E./1887-ben alapító orvos igazgató Kresz Géza (1846-1901) kezdeményezte. 1889 októberében építkezés anyagi hátterét a Törvényhatósági Bizottsága és a hatóság széleskörű társadalmi közadakozás biztosította.
A kivitelezés a Quitter Zsigmond műépítész szakmai irányításával valósult meg. Dr. Kresz Géza a magyarországi szervezett mentés megteremtője, a /B.Ö.M.E./ alapító igazgató főorvosa volt. Tényleges működését, már Dr. Kovách Aladár (1866-1922) igazgatóságának idején kezdte meg. 1926-tól folyamatosan bővítették. 1950-ben a helyszűke miatt szüneteltették, újbóli megnyitása, 1983-ban átadását követően került sor.
A Mentőmúzeum, 1987-ben a szervezett magyar mentés centenáriumi évben nyitotta meg ismét kapuit. Igazgatója Felkai Tamás lett. Őt kortársa Dr Pap Zoltán főorvos követte. 2006 évig töltötte be ezt a posztot.
Ezután a történelmi kitérő után ismerkedtünk meg a mentés és a felszerelések egyre modernebb háztárával. Valamint az emberi élet mentésének kiemelkedő fejlődésével. A vitrinekben láttuk a lélegeztető gépek különböző fajtáit, és a dobozokat melyekben az ampullákat tárolták. Az érdeklődők bepillanthatnak a rohamkocsik felszereléseibe és eszközeibe.
A gyűjteményben látható sokféle orvosi és mentéstechnikai felszerelés, és különböző rendeltetésű gépjármű. Ismét sok tapasztalattal, és egy különleges élménnyel gazdagodtunk ezen a délelőttön.
Széles Attiláné és Kulman Tiborné
közösségi civilszervezők
Mégis lesz gyógycipőkészítés
Ők vállalják, hogy orthopéd orvos és szakember jelenlétében, valamint asszisztencia segítségével elkészítik a méretvételt, a cipők elkészítését és esetleges későbbi javítását is. Tehát a szolgáltatásukat helybe hozzák, katalógus és cipő minták is lesznek, így érzékelni lehet az elkészített cipők minőségét, amelyet a színskála minden árnyalatában, igény szerint gyártanak.
A SALUS cégről röviden:
A gyógyászati segédeszköz gyártása és forgalmazása terén jelentős múltra visszatekintő, 25 éve működő magyar vállalkozás. A Salus név különböző jelentéseivel (egészség, jó lét, biztonság) jól kifejezi a cég hozzáállását, filozófiáját, melynek középpontjában a rászorulók, a betegek elkötelezett segítése, az egész ember életminőségének javítása áll. A cég ortopédtechnikai eszközök, gyógyászati-, rehabilitációs termékek széles választékát kínálja megfelelő tanácsadással, illetve minden olyan terméket forgalmaz, amely egészségmegőrzéssel, egészségfejlesztéssel, egészségvédelemmel kapcsolatos. Szakmai hitvallásuk: “a beteg üdve legyen a legfőbb törvény!”
A vizsgálat időpontja: 2017. április 03. 09 órától
Helyszín: LÁTHATÁR BOLT – 1146. Budapest, Hermina út 57. földszint
A vizsgálatra feltétlen hozni kell: személyi igazolvány, lakcím kártya, TAJ kártya, közgyógy igazolvány.
Kérünk mindenkit, aki úgy dönt, hogy a Láthatár Boltba jön az ingyenes gyógycipő készíttetésre, feltétlen jelezzen vissza telefonon:
Katona Zsuzsi 06 70 383 36 11
vagy
e-mailben lathatar@vgyke.com email címre.
Fodor Ágnes
Esélyegyenlőségi ajánlást adott ki az MNB a pénzintézetek számára
Forrás: www.eco.hu
Ismertette, hogy az MNB a felügyelete alá tartozó intézményektől a jogszabályi követelményeken túlmutató intézkedéseket vár a megfelelő tájékoztatás és az egyenlő esélyű hozzáférés és a szolgáltatások elérésének biztosítása, indokolt esetben pedig a fogyatékkal élők előnyben részesítése érdekében. Hozzátette, hogy az ajánlás kidolgozásában együttműködtek a fogyatékkal élők képviselőivel és minden téren alapvető szempontnak tekintették az egyenlő hozzáférés elvét.
Az MNB az egyszerű megközelíthetőséget, a megfelelő parkolóhelyek kialakítását, az infokommunikációs akadálymentesítést (kihangosítók, ügyfélhívó rendszerek, elérhető sorszámhúzók, szükség esetén személyes ügyfélszolgálati segítség) és az ügyfelekkel érintkező munkatársak felkészítését szorgalmazza és felhívja a figyelmet az akadálymentesen elérhető intézmények feltüntetésére az intézmények szolgáltatási térképein.
Az ajánlás teljesítését 3 hónapos türelmi időt követően várják, jövőre pedig visszamérésekkel ellenőrzik az intézkedés eredményeit.
Freisleben Vilmos szerint a pénzintézeteknek versenyhátrányt jelenthet, ha nem gondoskodnak megfelelően az esélyegyenlőségről, hiszen a 2011-es népszámlálás adatai alapján csaknem félmillióan élnek Magyarországon valamilyen fogyatékkal. Hozzátette ugyanakkor, hogy az ajánlással megvalósuló akadálymentességi szint Magyarországon még csak most kezd terjedni, így a pénzügyi intézetek élen járhatnak.
A sajtótájékoztatón Szabó József, az MNB Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központjának igazgatója elmondta, hogy az MNB számos újítást vezetett be az egyenlő esélyek biztosítására, így többek között megújult az ügyfélirányító rendszer, akadálymentes ügyfélfogadást biztosítanak, honlapjukon megfelelő betűmérettel és színválasztással, tavaly december óta pedig videotolmács-szolgáltatással is segítik az ügyfeleket.
Kérdésre válaszolva ismertette, hogy a bankfiókok körülbelül 80 százalékát 2016-ra már akadálymentesítették, azóta pedig még több helyre juthatnak el a fogyatékkal élők, ha pénzügyeiket akarják intézni.
A hír forrása: rehabportal.hu
Holdvilág Kamaraszínház – Minden rendű emberi dolgokhoz (versszínház akadálymentesen)
A József Attila költeményeiből megálmodott versszínházi mű, Minden rendű emberi dolgokhoz címmel, a költészet napján, kerül akadálymentesen is bemutatásra,
2017. április 11-én, 14:00 órakor, Koltai Judit rendezésében.
Idén lesz 80 éve, hogy József Attila – irodalmunk csodás géniusza – már nincs köztünk, a kerek évforduló tiszteletére a Holdvilág Kamaraszínháznak otthont adó Angyalföldi József Attila Művelődési Központ ingyenes belépést biztosít minden kedves látogatónak.
Íme, egy kis tavaszi ízelítő a darabból…
Kertész leszek
Kertész leszek, fát nevelek,
kelő nappal én is kelek,
nem törődök semmi mással,
csak a beojtott virággal.
Minden beojtott virágom
kedvesem lesz virágáron,
ha csalán lesz, azt se bánom,
igaz lesz majd a virágom.
Tejet iszok és pipázok,
jóhíremre jól vigyázok,
nem ér engem veszedelem,
magamat is elültetem.
Kell ez nagyon, igen nagyon,
napkeleten, napnyugaton –
ha már elpusztul a világ,
legyen a sírjára virág.
1925. április
A kép, amit a vershez választottam, nem saját szerzemény, hanem a darab része, lévén az előadás díszletének legfontosabb eleme egy óriási vetítővászon, melyen hangulatfestő, hangulatábrázoló képek sora teszi még elevenebbé a zenés-verses délutánt.
Dúsan burjánzó tavaszi kertet látunk a reggel szűrt fényében. Egy idősebb úr, könyékig feltűrt kockás ingben, könnyű szalmakalapban és kantáros kertésznadrágban kapál. Előrehajol, a szerszám nyelét két marokra fogva dolgozik elmerülten, közben mintha mosolyogna. Lábánál, egy lefelé fordított faládán és a láda mellett a fűben kiültetésre váró bokros kis cserjék. Egy nyugodtan üldögélő vizslaforma fiatal kutya figyeli a lapát mozgását, csokoládébarna árnyalata és mellén, lábszárán, pofácskáján a világosabb foltok szinte beleolvadnak a környezet sápadtzöld, sárgás pasztell-színeibe. A jelenet valahogy nagyon békés, idilli. A kép előterében bal oldalt felbukkanó lombos fiatal fácska tövébe kedve támadna a nézőnek is lekuporodni, megélve ezt a nyugodt pillanatot, miközben mélyen beszippantja a tavasz illatait.
Az előadásra a belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött. Jelentkezni S. Tóth Erikánál lehet április 7-e péntek délig az alábbi elérhetőségeken.
S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Rendhagyó osztályfőnöki óra a KMO-ban
Március 22-én Varró Mariann szervezésében rendhagyó osztályfőnöki órára került sor a KMO-ban, melyre egyesületünket, a VGYKE-t hívta érzékenyítő foglalkozást tartani kisiskolások részére. Elsődleges célunk, hogy interaktív, elfogadást segítő foglalkozás keretében, a gyerekekhez közelebb vigyük a „fogyatékkal élők” mindennapi élethelyzeteit, megkönnyítve ezzel a kommunikációt és a segítségnyújtást.
A rendhagyó osztályfőnöki órára a Kós Károly Általános Iskolából 30, az Eötvös József Általános Iskolából 21 gyerek érkezett. Az érzékenyítés két helyszínen folyt. Egyik teremben Mészáros Ágnes, egyesületünk alelnöke, beszélgetős érzékenyítést tartott, melyből a gyerekek megtudhatták, ki számít látássérültnek, mi segíti a vakokat például a közlekedésnél, milyen nehézségek adódnak a mindennapi tevékenységek során? A gyerekek végig aktívak voltak, bátran tettek fel kérdéseket.
A gyakorlati bemutatókon Krayné Faragó Zsuzsa segítségével kipróbálhatták, milyen vakon a zokni-párosítás, hogyan tudnak vizet tölteni kancsóból pohárba, és megtapasztalhatták, hogy a vízszintjelző milyen nagy segítség ebben. Benke Richárd a beszélő telefonos alkalmazásokat mutatta be, köztük a pénzfelismerő alkalmazást is. Előzőleg a gyerekek bekötött szemmel próbáltak pénzérméket felismerni, és feltették a kérdést, hogyan ismerik fel a vakok a papírpénzeket?
A másik teremben Acsay Péter a fehérbotos közlekedést mutatta be, és a gyerekek azt is gyakorolhatták vele, hogyan kell helyesen segíteni az utcán közlekedő vakoknak. Tanai Csaba Bonca kutyával érkezett, aki azonnal belopta magát a társaság szívébe. Csaba mesélt arról, milyen kutyafajták alkalmasak vakvezető kutyának, milyen orvosi vizsgálatok és alkalmassági vizsgálat előzi meg a képzést, elmondta, mekkora segítség egy vakvezető kutya a balesetmentes közlekedésben.
A foglalkozás során azt próbáltuk tudatosítani a gyerekekben, hogy nem sajnálatra van szükségük a fogyatékkal élőknek, hanem olyan emberekre, akik tudják kezelni a helyzetet, nem ismeretlen számukra a segítségnyújtás fogalma, nem félnek odamenni egy fogyatékossággal élő emberhez. Bízom benne, hogy sikerült és lesz folytatás!
A rendezvényen a helyi médiumok (Kispest tv, Kispesti Magazin, kispest.hu) is részt vettek.
Bernát Zsuzsanna
közösségi civilszervező
Klubelőadás Kispesten a VGYKE audionarrációs szolgáltatásáról
S. Tóth Erika, a VGYKE audionarrátor kollégája és a Holdvilág Kamaraszínház Kulturális Egyesület vezetője, Koltai Judit lesz a vendégünk, akik a színházi narráció kapcsán, a két szervezet közötti csodálatos együttműködés részleteiről mesélnek nekünk. Szó lesz még az audionarráció magyarországi történetének fontosabb állomásairól is, valamint a különböző vizuális művészeti ágak akadálymentesítésében rejlő izgalmas lehetőségekről, a festészettől, a fotóművészeten keresztül a filmig.
Íme egy kis ízelítő:
Ha tetszett, tarts velünk, ismerd meg a művészetközvetítésnek ezt az érdekes formáját, mely segít láthatóvá tenni a láthatatlant!
Mindenkit szeretettel várunk az eseményen, üdvözlettel:
Bernát Zsuzsa és S. Tóth Erika
Meghívó kutyás klubdélutánra
A kép forrása: http://www.barathegyisegitokutya.hu
Szeretettel hívunk és várunk a Zuglói Lámpásklub és a Szempont klub közös rendezvényére, melynek
ideje: 2017. április 6.-a, 16-18 óra között
helyszíne: 1146 Budapest Hermina út 57. CSERFS klubszoba.
Meghívott vendégünk: Nyíriné Kovács Mária a Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola kiképzője, aki beszél a vakvezető kutya kiképzéséről, és tájékoztat az igénylés módjáról.
Az előadás után az érdeklődők kipróbálhatják, hogy milyen egy segítő kutyával közlekedni.
Jelentkezni és érdeklődni az alábbi elérhetőségeken lehetséges:
email: lampas.zuglo@gmail.com
Telefonszámaink: Kiss Márta: 06/30-327-3704, Tanai Csaba: 06/70-773-4054