Lebilincselő előadásban volt részünk a Kondor Béla Közösségi Házban, ahol egyszerre két előadót is hallgattunk, akik úgy nyilvánultak meg ki-ki a saját módján, hogy sosem vágtak egymás szavába. Tanai Csaba és vakvezető kutyája, Bonca tettek eleget meghívásunknak.
Az előadás másfél órán át tartott, ami csak pár pillanatnak tűnt, olyan gyorsan elröpült az idő. Záporoztak az érdekes információk alig győztük kapkodni a fejünket. Például, hogy a legáltalánosabban alkalmazott kutyafajta mostanában a Labrador, amelyik eredetileg halászkutya volt ezért mellső lábujjai között úszóhártya van és még most is reflexből kimenti a gazdit, ha kell, ha nem. Hallottunk arról is, hogy milyen jól vissza tud találni egy már gyalog megtett útvonalra.
Persze ezek a különlegességek, melyek mögött a kiképzők által vezetett hosszú, nagy szakértelmet megkívánó szorgalmas munka van. Egy különleges empátia, ami a kutya és a gazdi között létre kell hogy jöjjön. Sok apró összecsiszolt, begyakorolt feladat közös megoldása jelenti egy vakvezető kutya felkészültségét.
A képzés egy éves korban kezdődik, addig önkéntes, ideiglenes gazdik gondoskodnak a kölykökről a kiképző felügyelete mellett. Addigra kiderül, hogy alkalmas-e a kutyakölyök a további munkára. Ha igen, akkor a kutyaiskolában folytatódik a kutya élete, olyan amilyen Magyarországon három helyen működik: Budapesten-Csepelen, Miskolcon és Debrecenben. Jelenleg kb. 120 vakvezető dolgozik az országban, és 80 000 látássérültet tartanak nyilván. Kevesen élnek ezzel a lehetőséggel, amelynek az egyik oka abban keresendő, hogy kevesen hallgatták eddig Csaba előadását a témáról, és a másik hogy nem ismerik a jogszabályokat, amelyek a vakvezető kutyákra vonatkoznak.
Manapság már mindenhova be lehet menni velük, még az orvosi rendelőbe is elkísérhetik a gazdájukat, így tényleg óriási szabadságot nyújtanak a vak embereknek. Nyilván a gazdinak tudnia kell, hogy hova akar menni és a járművek megállóiban meg kell tudakolnia, hogy milyen jármű érkezik. Viszont az út akadályait és a járda szélét vagy a lépcsőt jelezni tudja a kutyus. Csaba szavaiból az derült ki, hogy lehet rá hagyatkozni, mert nem lépi túl a hatáskörét, és így biztonságot nyújt.
Persze az is kiderült, hogy a harmonikus kapcsolat érdekében a gazdinak is komolyan kell venni a kutya igényeit ezért fontos odafigyelni a táplálkozástól kezdve a tisztálkodáson át a napi sétáig és játékig. Olyan programokra, mint például egy rock koncert, ami esetleg a kutya számára kényelmetlen lehet, nem viszi magával.
Amikor a kutyuson hám van, akkor dolgozik, és ha valaki segíteni szeretne, akkor a másik oldalon kell kísérni a gazdit, és van rá esély, hogy a kutya úgy éli meg a helyzetet, hogy két vakot vezet és úgy fog irányítani, hogy mindnyájan elférjenek az úton. Étellel kínálni nem szabad, és megsimogatni is csak akkor, ha a gazdi megengedi. Persze félni nem kell tőle, ugatni, bántani nem fog.
Sok mindenről volt még szó, nehéz mindent felidézni. Hosszú türelmes keresés, próbálgatás, mire egy kutya és a gazdi egymásra talál. Az emberekhez hasonlóan a kutyáknak is különböző az egyéniségük így meg kell találni az ideális párost. Amikor már létre jött a kapcsolat és túl vannak a közös képzéseken, és a vizsgán is a kiképzők továbbra is rendelkezésre állnak, ha segítségre van szükség. Egy nagyon szép és különleges munka és baráti kapcsolat rajzolódott ki előttünk, amelynek három szereplője van: a Gazdi a Kutya és a Kiképző. Köszönjük szépen! Tartalmas délután volt!
A vak ember szabadsága
Lebilincselő előadásban volt részünk a Kondor Béla Közösségi Házban, ahol egyszerre két előadót is hallgattunk, akik úgy nyilvánultak meg ki-ki a saját módján, hogy sosem vágtak egymás szavába. Tanai Csaba és vakvezető kutyája, Bonca tettek eleget meghívásunknak.
Az előadás másfél órán át tartott, ami csak pár pillanatnak tűnt, olyan gyorsan elröpült az idő. Záporoztak az érdekes információk alig győztük kapkodni a fejünket. Például, hogy a legáltalánosabban alkalmazott kutyafajta mostanában a Labrador, amelyik eredetileg halászkutya volt ezért mellső lábujjai között úszóhártya van és még most is reflexből kimenti a gazdit, ha kell, ha nem. Hallottunk arról is, hogy milyen jól vissza tud találni egy már gyalog megtett útvonalra.

Persze ezek a különlegességek, melyek mögött a kiképzők által vezetett hosszú, nagy szakértelmet megkívánó szorgalmas munka van. Egy különleges empátia, ami a kutya és a gazdi között létre kell hogy jöjjön. Sok apró összecsiszolt, begyakorolt feladat közös megoldása jelenti egy vakvezető kutya felkészültségét.
A képzés egy éves korban kezdődik, addig önkéntes, ideiglenes gazdik gondoskodnak a kölykökről a kiképző felügyelete mellett. Addigra kiderül, hogy alkalmas-e a kutyakölyök a további munkára. Ha igen, akkor a kutyaiskolában folytatódik a kutya élete, olyan amilyen Magyarországon három helyen működik: Budapesten-Csepelen, Miskolcon és Debrecenben. Jelenleg kb. 120 vakvezető dolgozik az országban, és 80 000 látássérültet tartanak nyilván. Kevesen élnek ezzel a lehetőséggel, amelynek az egyik oka abban keresendő, hogy kevesen hallgatták eddig Csaba előadását a témáról, és a másik hogy nem ismerik a jogszabályokat, amelyek a vakvezető kutyákra vonatkoznak.
Manapság már mindenhova be lehet menni velük, még az orvosi rendelőbe is elkísérhetik a gazdájukat, így tényleg óriási szabadságot nyújtanak a vak embereknek. Nyilván a gazdinak tudnia kell, hogy hova akar menni és a járművek megállóiban meg kell tudakolnia, hogy milyen jármű érkezik. Viszont az út akadályait és a járda szélét vagy a lépcsőt jelezni tudja a kutyus. Csaba szavaiból az derült ki, hogy lehet rá hagyatkozni, mert nem lépi túl a hatáskörét, és így biztonságot nyújt.
Persze az is kiderült, hogy a harmonikus kapcsolat érdekében a gazdinak is komolyan kell venni a kutya igényeit ezért fontos odafigyelni a táplálkozástól kezdve a tisztálkodáson át a napi sétáig és játékig. Olyan programokra, mint például egy rock koncert, ami esetleg a kutya számára kényelmetlen lehet, nem viszi magával.
Amikor a kutyuson hám van, akkor dolgozik, és ha valaki segíteni szeretne, akkor a másik oldalon kell kísérni a gazdit, és van rá esély, hogy a kutya úgy éli meg a helyzetet, hogy két vakot vezet és úgy fog irányítani, hogy mindnyájan elférjenek az úton. Étellel kínálni nem szabad, és megsimogatni is csak akkor, ha a gazdi megengedi. Persze félni nem kell tőle, ugatni, bántani nem fog.
Sok mindenről volt még szó, nehéz mindent felidézni. Hosszú türelmes keresés, próbálgatás, mire egy kutya és a gazdi egymásra talál. Az emberekhez hasonlóan a kutyáknak is különböző az egyéniségük így meg kell találni az ideális párost. Amikor már létre jött a kapcsolat és túl vannak a közös képzéseken, és a vizsgán is a kiképzők továbbra is rendelkezésre állnak, ha segítségre van szükség. Egy nagyon szép és különleges munka és baráti kapcsolat rajzolódott ki előttünk, amelynek három szereplője van: a Gazdi a Kutya és a Kiképző. Köszönjük szépen! Tartalmas délután volt!
A hangulatot Domoszlay János dél-amerikai zenéje gazdagította. Felidéztük közmondásokkal, mesefigurákkal, kvízjátékokkal, hogy a kutya milyen régóta és mélyen része a kultúránknak. Reméljük, hogy sikerül kedvet csinálni a vakvezető kutyatartáshoz! Egyesületünk Ügyfélszolgálata segítséget nyújt a vakvezető kutya igénylésének az adminisztratív lebonyolításában.
Kiss Julia
közösségi civilszervező
„Női nap” a VÁI-ban

kép forrása: www.pc.gc.ca
A programok a következőek lesznek:
- Ünnepi köszöntő
- Salsa tanítás és tánc
- süti és meglepetés ajándék
- masszázs, sminkelés és frizura igazítás
- ,,Ilyen volt, ilyen lett” fotózás
A programon profi szakemberek szépítik a hölgyeket.
Időpont: 2017. március 8. (szerda) 10 órától 14 óráig
Helyszín: 1146 Budapest, Hermina út 21. rendezvényterem
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, melyet az alábbi e-mail címen tehetnek meg 2017. március 6-ig:
rendezveny@vakokintezete.hu
Egyéb információt kérhetnek a következő telefonszámon: 06-1-872-9560
Minden hölgyet szeretettel vár :
Kroll Zsuzsanna és Szűcs Édua
Vakok Állami Intézete
A Láthatár Bolt 2017-ben is várja a vásárlóit

Mivel egy segédeszközöket árusító boltban vagyunk, először azt szeretném tőled megkérdezni, hogy milyennek látod a magyarországi segédeszközök piacát?
Mivel a látássérültek száma és az orvosilag még nem látássérültnek számító, de a látásukkal problémákat megtapasztaló emberek száma növekszik, el lehet mondani, hogy folyamatosan bővülő igény van a jól használható, megfizethető segédeszközökre. Ennek az igénynek a kiszolgálása nagyon nehéz, mert akárhogyan is közelítjük meg ezt a problémakört, a végén mindig oda jutunk, hogy hiányoznak a hazai fejlesztők és forgalmazók. Próbáljuk ezt áthidalni, komoly energiát fektetve a termékek beszerzésébe, valamint az új forgalmazók felkutatására.
Milyen szempontok alapján kerül kiválasztásra egy eladásra kínált termék?
Ha egy termék nem praktikus, nem jól használható, akkor hiába jó az ára, nem ér semmit, nem fogják használni, sem megvásárolni. Ezért ez az elsődleges szempont. Az is döntő tényező, hogy lehessen önállóan is használni, akár vak, akár gyengénlátó emberről legyen szó. Ezen szempontok mellett nem mellékes a termékek ára sem. Ha ezeken a szűrőkön átmegy egy termék, akkor megjelenik a kínálatunkban.
Hogyan éritek el a vásárlóitokat?
Szerencsés helyzetben vagyunk, mert az Egyesületünk ügyfélszolgálatának a szomszédságában található a boltunk, így nem nehéz megtalálni minket. A rendszeres vásárlóinkat igyekszünk az Egyesület hírlevelében, a saját facebook-oldalunkon és az egyesületi honlapon tájékoztatni az akcióinkról és az újdonságainkról. E mellett próbálunk új vásárlókat is találni, a bolt az év során sokszor kitelepül bemutatókra, egészségnapokra vagy akár a Lámpás Klubok klubnapjaira is. A visszajelzések szerint a szórólapjaink, az ingyenes hirdetések is hoznak újabb vásárlókat, de jelentős szerep jut a bolt hírének szájról-szájra való terjedésének is.
Véleményed szerint mi a bolt sajátos előnye, ami miatt megéri nálatok vásárolni?
A boltban udvarias és türelmes a kiszolgálás, nálunk tényleg kellemes hangulatban lehet vásárolni. Aki bejön, az le tud ülni egy nagy asztalhoz és mielőtt megvenne valamit, alaposan ki tudja próbálni. Mivel mindannyian valamilyen módon látássérültek vagyunk, a saját, illetve más korábbi vevők tapasztalatait is el tudjuk mondani. Ezek együtt olyan vásárlási környezetet kínálnak, melyet Magyarországon csak kevés üzlet tud biztosítani.
Milyennek értékeled a bolt tavalyi évét?
260 vásárlóval több volt, mint a megelőző évben, ami önmagában egy örömteli fejlemény. Az, hogy bizonyos termékek beszerzésén gondolkodunk, mert hiánycikkek, vagy az, hogy fejlesztési ötleteink vannak, szintén nagyon jó dolgok, mert mindezek a vásárlói igényekből táplálkoznak. Ezen igények megjelenése azt mutatja, hogy van egy vevőkörünk, akik számítanak ránk, tőlünk várnak megoldásokat, jelzik számunkra azt, hogy mit szeretnének. Ez egy olyan tény, melynek minden boltvezető csak örülhet.
Milyen termékek minősülnek hiánycikknek?
Az egyik ilyen termék a magyarul beszélő lázmérő. Létező és jelentős kereslet van rá, de jelenleg még megoldás alatt áll az eszköz megfelelő áron történő beszerzése. Másik kihívás a speciális játékok beszerzése, például ilyen a sakk is. Ezeket is keresik, de jelenleg csak egyéni igények teljesítésében tudunk segíteni.
Milyen fejlesztéseken gondolkodtok 2017-ben?
Reményeink szerint ez év nyarán elindul a webáruházunk. A vevőink ott már a rendelés közben is tudhatják, hogy éppen akkor mennyi termék van készleten, így a mostanihoz képest sokkal komfortosabb lesz a vásárlási folyamat. Ez, az ingyenes kiszállítással együtt, a bolt egyik legnagyobb fejlesztése lesz.
Továbbra is ki fogunk települni a nagyobb városokba és egyesületekhez. Amennyire csak lehet, szeretnénk továbbra is oda elvinni a termékeinket, ahol a lehetséges érdeklődők és vevőink is vannak.
Illetve ahogy eddig is történt, 2017-ben is lesznek a bolton belül termékbemutatók. Ez egy évek óta tartó, immáron hagyománnyá vált programsorozatunk. Ilyenkor egy-egy forgalmazót vagy fejlesztőt hívunk meg, akik lehetőséget kapnak látássérülteknek is bemutatni a termékeiket. Ha valaki szeretne ilyenen megjelenni látássérültként, örömmel várjuk a jelentkezését.
Elérhetőségek és a bolt nyitva tartása:
Tarts a rákosmenti lámpásokkal a Törley Pezsgőgyár Látogatóközpontjába!

A kép forrása: torley.hu
2017. március 9-én (csütörtökön) a Törley Pezsgőgyárba (1221 Budapest, Anna u. 5-7.) látogatunk, melynek programja az alábbi:
- A múzeum és a pezsgő érlelő pince megtekintése magyar nyelvű szakmai vezetéssel.
- Pezsgő kóstoló a Zsolnay teremben.
- Távozás a pezsgő bolton keresztül, vásárlási lehetőség.
A belépőjegy ára kedvezményes: 1 000,- Ft/fő, amely tartalmazza a fent leírt programot egy pohár (kb. 1 dl) Törley tartályban erjesztett pezsgő kóstolásával.
A minimum létszám 15 fő, max. 40 fő.
Találkozóhelyek és időpontok:
8:45-8:50 Örs vezér tér metró kijáratánál, a kürtős kalácsosnál
9:05-9:10 Astoria, a 47-es villamos megállójában, amely Buda felé megy.
A 47-esről a Savoyai Jenő téren szállunk le, onnan pár perc gyalog.
A múzeum és pince bejárás 10:00-kor kezdődik, addig mindenkinek lehetősége lesz a belépőjegye megvásárlására.
A program hossza: 1,5 óra.
Bejelentkezés a férőhelyek korlátozott száma miatt feltétlenül szükséges a 0670-984-8468-as számon, ill. a rakosmente@gmail.com email címen.
Kérjük add meg azt is, melyik találkozási pontra érkezel, illetve van-e szükséged segítőre!
Várunk szeretettel!
Kray Zsuzsa és Acsay Péter
közösségi civilszervezők
A Tűzoltó Múzeumban jártunk
A februári klubprogram alkalmából 2017. február 16-án a X. Martinovics tér. 12. szám alatt található Tűzoltó Múzeumba látogathattunk el.
Az első történeti gyűjteményt a Budapesti Önkéntes Tűzoltó Testület hozta létre 1900-as évek végen. A Budapesti múzeum anyagát 1954 évi törvény segítségével sikerült összegyűjteni és rendszerezni, melynek köszönhetően a kiállítás 1955-ben nyílhatott meg.

Réti Rezső muzeológus egy káprázatos tárlatvezetés tartott a számunkra! Lenyűgöző átéléssel beszélt a tűzoltás történetéről, melyből megismerhettük azt, hogy milyen eszközök segítségével indult útjára a tűzoltás. Szóba került a középkor tűzvédelme és a nagyobb tűzvészek, illetve az első hatékony tűzoltóeszközök elterjedése, a diáktűzoltóságok, a gyári tűzoltóságok, majd a pesti önkéntes és a hivatásos tűzoltóság megszervezésének történetét is megismerhettük.
Bemutatta a gyűjtemény azt is, hogy napjainkban mennyire fejlett a technika, amivel ezt a fontos munkát végzik. Megtudhattuk azt a tényt is, hogy 2010 óta a katasztrófavédelmet hozzácsatolták a tűzoltósághoz, így alakult át katasztrófa- és tűzvédelemmé. Beszélt arról, hogy mennyire elhívatott egy tűzoltó munkája, mely kihat az életmódjára, mely egészen más életritmust követel, mint amit a többi ember él.
Hálásak vagyunk azért, hogy megtapogathattunk tárgyakat, valamint védőeszközöket is felpróbáltunk. A program nagyon jó hangulatban zajlott, így mindenki maradandó élményekkel távozott a tárlatvezetés után.
Samu Attila és Tanai Csaba
közösségi civilszervezők
Az Egyesületünk legidősebb tagját köszöntöttük a 101. születésnapján
Abban az örömben volt részem Fodor Ágnes elnök asszonnyal együtt, hogy felköszönthettük a harmadik kerületben élő Feitel Margitot.

Margitka néni jó egészségnek örvend ma is. Beszélgetésünk során felidézte legrégebbről őrzött emlékeit is, melyek gyerekkorából valók. Hosszú élete során nem csak jó dolgok történtek vele, de a nehéz helyzetekben is bölcsen kereste a a megoldást. Pedagógusként hatvannyolc éves koráig volt aktív. Világutazóként távoli országok nagyvárosaiba is eljutott „ annak idején”. Nagymamaként pedig mint a legtöbb nagymama, segítette a családját.

Mindig minden érdekelte, nyitott volt a világ dolgai iránt, odafigyelt az emberekre. Nem csupán kérdezett, hanem a válasz is érdekelte. Most is, mint bármikor korábban, nyitott a tartalmas beszélgetésre és szívesen hallgat komolyzenét. Példaértékű életét megismerve mindannyian felüdülést kaphattunk.
Kívánunk Margitka néninek jó egészséget és még sok örömöt családja körében!
Vasné Pintér Teréz
Meghívó Rákosmentére

A kép forrása: http://17.kerulet.ittlakunk.hu
Sok szeretettel invitálunk következő klubnapunkra, amelyet 2017. március 7-én, kedden délután 14:00-16:30 óra között tartunk a Rákoshegyi Közösségi Házban, (17. kerület, Podmaniczky Zsuzsanna u. 3.)
Találkozó az Örs vezér téren 13:00-kor a kürtős kalácsosnál, vagy
13:35-13:40 között Rákoskeresztúr Városközpont, Posta buszmegállóban, ami Rákoshegy felé megy.
Onnan megyünk együtt 98-as busszal pár megállót a Rákoshegy Vasútállomásig, majd gyalog a Podmaniczky Zsuzsanna utcáig, ahol a Közösségi Ház található.
Klubnapunkon vendégünk lesz Joszt László, az ERC, vagyis a vakok Elemi Rehabilitációs Csoportjának munkatársa, aki bemutatja a szervezetük működését, szolgáltatásait, valamint kérdéseinkre válaszol. Eljön még az Egyesületünktől Tamás József kollégánk, aki a Támogató Szolgálatunkat mutatja be. Nem marad el a kötetlen beszélgetés, tapasztalatcsere, és finom falatok sem!
Várunk szeretettel!
Részvételi szándékotokat minden esetben kérjük jelezzétek!
e-mail címünk: lampas.rakosmente@gmail.com
Telefonszámok:
Krayné Faragó Zsuzsanna: 06 70 984 8468
Acsay Péter: 06 70 248 59 53
Kérünk, hogy amennyiben van látássérült ismerősöd, ajánld a rákosmenti Lámpás Klubot, vagy hozd el magaddal a klubra, hadd találjon ő is közösségre! Minden rákosmenti látássérültet és érdeklődőt sok szeretettel várunk!
Klubjaink Rákosmente Önkormányzatának támogatásával valósulnak meg.
A Láthatár Bolt ajánlatai, nyereményjátékkal
Továbbra is folytatjuk nyereménysorsolásunkat.
Februári vásárlóink közül Vargáné Kapa Veronika (Budapest) nevét sorsoltuk ki. Nyereménye egy meglepetés csomag, melyben szemüvegtörlő kendő, ördöglakat és egy 28db-os dominó található. A csomagot postán küldjük el, a nyereményhez gratulálunk!
Márciusi vásárlóink között 1db A/4-es lapnagyítót sorsolunk ki!
Új nagyítók érkeztek a boltba!

- Nyeles nagyító, 2,5X erősséggel, 70mm lencseátmérővel, 6db LED világítással (2db AA elemmel működik. Az elem nem tartozék!) 2800Ft
- Nyeles nagyító, 3X/8X erősséggel, 65mm/15mm lencseátmérővel, 2db LED világítással (3db LR1130 gombelemmel működik, Elemmel árusítjuk!) 3200Ft
- 5X erősségű, kézi nagyító, LED világítással+ UV fénnyel. Lencse mérete 3,2cmX5cm. (3db LR44 gombelemmel működik. Elemmel árusítjuk!) 1800Ft
További kínálatunk:
- Automata tűbefűző: 3500 Ft
- Pattintós tű/ tűkészlet gyengén látóknak 12db/csomag 550Ft
- Fém tejőr 3980Ft
- Tapintható szabócenti (150cm) 4700Ft
- Magyarul beszélő vércukor mérő 11500Ft
- Magyarul beszélő, üveglapos konyhamérleg 32690Ft
- Magyarul beszélő zsebóra 32690Ft
- Mobiltelefon gyengén látóknak és időseknek 13500Ft
- Folyadékszint jelző 3600Ft (Az akusztikus jelzőt egyszerűen a csészére vagy az üvegre ráhelyezi, és egy jól hallható hanggal jelzi, amikor a csésze vagy az üveg tele van. Elemmel árusítjuk!)
- Revolution 5 részes grafit , közlekedő bot: 115cm – 150cm méretig 13500Ft
- Revolution bothoz tartozó klasszikus botvég 1600FT,
- valamint görgős botvég 5200Ft
- Gyengénlátóknak nagy számgombos vezetékes telefon: 12500 Ft
- 8 lencsés (5x-12x) összecsukható nagyító: 2900 Ft
- Mobiltelefon nagyító 3x erősségű: 2600 Ft
- 3:1-ben 3x erősségű nagyító, állványossá alakítható, nyeles nagyítóként is használható, ledes világítással: 3500 Ft
- Jelölő pötty (átlátszó szilikonból) 20 és 50 darabos kiszerelésben 400Ft
- Puffi festék 10.5ml 500Ft (Hő hatására a festék megduzzad, kitapinthatóvá válik)
- Braille tábla+pontozó 27 soros műanyag: 3200 Ft
- Braille tábla+pontozó 27 soros műanyag: 3200 Ft
- Braille tábla+pontozó 4 soros műanyag: 1700 Ft
A Láthatár boltban továbbra is csak készpénzzel tudnak fizetni!
Weboldalunkon, valamint Facebook oldalunkon képekkel, leírásokkal is találkozhatnak.
Megrendeléseket e-mail címünkre küldhetnek.
Elérhetőségeink és a bolt nyitva tartása:
Katona Zsuzsanna
boltvezető
Évkezdet Szentendrén
Januárban is nagy örömmel láttuk viszont egymást klubnapunkon. Spontán módon az elmúlt ünnepek eseményeit idéztük fel. A beszélgetés jó alkalom arra, hogy egymás családját is jobban megismerjük. Év elején az a szokásunk, hogy az elmúlt évet idézzük fel és tervezgetjük az újat. Így történt ez most is. Tervezgettük, hogy az előttünk álló évben milyen szabadidős programokat szeretnénk megvalósítani Igényeinket és lehetőségeinket figyelembe véve.
Egyrészt a művészet területén keresnénk tartalmas kikapcsolódást, másrészt kirándulásokat tervezünk. Nevezetes látnivalókat, pihenésre jó beszélgetésekre alkalmas helyszíneket keresnénk fel. Reméljük, hogy az együtt töltött idő mindenkinek örömet jelent majd.

A februári klubnapunk nem is telhetett el máshogy, csak a farsang jegyében. Sorstársunk, Kovacsik Józsi bácsi, élő zenével teremtett jó hangulatot. Elénekelte nekünk mindazokat a dalokat amelyeket kértünk.

Mivel szép számmal voltunk együtt, mindenki örült, jó beszélgetéseink voltak egymással. A gazdagon terített asztalok mellett észre sem vettük, hogy milyen gyorsan eltelt az idő. Ezért nagyon várjuk a következő találkozást!
Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező
A VGYKE szentendrei Lámpás Klubjának programjai megvalósítását az Inneltrade Kft. támogatta, melyért ezúton is hálás köszönetet mondunk!
Klubnap lesz Újbudán

Mindenkit sok szeretettel hívunk a márciusi klubnapunkra, melyen a Klub tavaszi programjairól fogunk részletesen beszélgetni.
A klub időpontja: 2017. március 7. (kedd) 14,15 és 15,45 között
A helyszín: a BMK épületének földszinti terme, XI. Etele út 55.
Többek között a Gellért-hegyre szervezett séta, a tatai buszos kirándulás, a születésnapi klub, a májusi extra klubnap, valamint pár más budapesti kirándulásról egyeztetjük majd a részleteket. Ismertetésre kerül majd a májusra tervezett néhány napos tréning is, mely a látássérült életmóddal kapcsolatban.
A klubnap résztvevői egyúttal egy vidám hangulatú eszközbemutatót kapnak majd ajándékba, ahol remélhetően olyan eszközöket ismerhetnek meg, melyekkel korábban még nem találkozhattak.
Szeretnénk kérni, hogy a részvételi szándékot (aki még nem tette meg), az előzetesen jelezze, hogy a megfelelő számú ülőhelyet tudjuk biztosítani.
Jelentkezni lehet az alábbi elérhetőségeken:
Telefon: 0630-186-6321
Email: lampas.ujbuda@gmail.com
Lenkai Viki és Neumann Károly
közösségi civilszervezők
Sikeres volt az Egyetemes Tervezés napja!
Február 27-én, Egyetemes Tervezés Nap címmel szervezett nagyszabású rendezvényt a Mozgássérültek Budapesti Egyesülete Egyetemes Tervezés Információs és Kutató Központja (ETIKK) és Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Ergonómia és Pszichológia Tanszéke. Az esemény keretében konferenciára és kiállításra is sor került.
A rendezvényt a Budapest 2024 támogatta, helyszíne pedig a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem ’K’ épületének Díszterme volt. Az eseményre több, mint százan jöttek el.
A Konferenciát Szekeres Pál, a fogyatékos emberek társadalmi integrációjával kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos, Dr. Józsa János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora, Földesi Erzsébet a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa (FESZT), valamint az Egyetemes Tervezés Információs és Kutatóközpontot működtető Mozgássérültek Budapesti Egyesületének (MBE ETIKK) elnöke, továbbá Csapó Balázs a Budapesti Építész Kamara elnöke nyitotta meg.

A kép forrása: http://www.etikk.hu/
A BME diákjainak, az építész kamarák és tervező irodák képviselőinek, a döntéshozóknak valamint a fogyatékos emberek szervezeteinek részvételével megrendezésre került konferencia célja volt, hogy felhívja a figyelmet az egyetemes tervezés módszerének, mint a társadalmi befogadás egyik fontos eszközének a fontosságára.
A konferencián a FESZT és MBE ETIKK elnöke, valamint a Budapesti Építész Kamara elnöke felhívta a figyelmet egy széleskörű társadalmi összefogás fontosságára, amelyben beruházók, tervezők, döntéshozók és a fogyatékos emberek szervezetei az eddigieknél hatékonyabban dolgoznak együtt a jövőben, és amelynek eredményeként létrejön az emberek sokszínű képességeit tisztelő befogadó környezet.

A kép forrása: http://www.etikk.hu/
A konferencia kitért az egyetemes tervezés ergonómiai alapelveire, terjesztésének eszközeire, bevezetett a befogadó az akadálymentes webtervezés rejtelmeibe. Szó volt arról, hogy miért éri meg egy profitorientált vállalatnak az egyetemes tervezés alkalmazása üzleti tevékenységében. A konferencia témája volt továbbá az egyetemes tervezés oktatásának helyzete hazánkban, valamint az, hogy miért érdemes magukat a fogyatékos embereket is bevonni létesítmények egyetemes tervezés szerinti auditjába.
A kiállítás során az Egyetemes Tervezés Információs és Kutatóközpont olyan termékeket mutatott be, amely kereskedelmi forgalomban kapható és megfelel az egyetemes tervezés szempontjainak, valamint olyanokat, amelyek másokkal egyenlő feltételeket biztosítanak a fogyatékos embereknek mindennapjaiban, munkájuk elvégzésében. A Budapesti Műszaki Egyetem hallgatóinak akadálymentesítés és egyetemes tervezés témában végzett munkái pedig poszteren kerültek bemutatásra a konferencia előterében.
A hír forrása: etikk.hu
A farsang farka, jelmezversenyek és egyéb nyalánkságok
Az idei farsang kellős közepén tartottuk meg a klubunkat a VII. kerületben. A klub első felében szó esett arról, hogy milyen népi hagyományok kötődnek ehhez az ünnepkörhöz, mi is a farsang farka (a farsang utolsó 3 napja) és hogyan ülték meg eleink. Abban mindenki egyetértett, hogy a tél elűzését hivatott szolgálni és a mulatozás időszaka az év első felében, a második felében pedig ez a szüret.

Klubtagjaink arról meséltek, hogy a régi időkbeni mulatozást napjainkra átvette a busójárás, ez a farsanghoz és a téltemetéshez kötődő legnépszerűbb program a jelenben. Mindenki mesélt arról, gyermekkorában hogyan élte meg a farsangot, illetve akkor mi volt számára a jelentősége.
Érdekesség, hogy a 70-80-as években nem is ülték meg minden oktatási intézményben a farsangot, később viszont, ahogy napjainkban is, extrémebbnél extrémebb jelmezeket képesek ölteni a gyermekek.
A tagok egy részének a farsangi bál maradt meg, mint a farsangról emlegetett legszebb élmény, másoknak játékok például a valamire felaggatott fánk megevése versenybe ágyazva, megint másoknak egy-egy emlékezetes jelmez-kompozíció, mint amilyen a nátha vagy az agyvérzés.
Később a farsangi fánkok különböző nemzetiségbeli elkészítéséről és elnevezéséről esett szó, gondolatban tehát jól is laktunk az alkalom végére. Fánkrecepteket is cseréltünk, megbeszéltük ki melyik nemzetiségénél tenné le voksát.
Jánosi Veronika és Molnárné Tóth Andrea
közösségi civilszervezők