Szeretettel hívok mindenkit 2017. február 17-én pénteken délelőtt 10 órakor a Békásmegyeri Közzösségi Ház kistermében (Csobánka tér 5.) tartandó klubnapunkra.
A vendégünk lesz Tanai Csaba, aki vakvezető kutyájával, Boncával érkezik hozzánk. Mindent elmond majd a kutya képzéséről, gondozásáról, és arról is beszél, hogy milyen nagy segítséget jelent számára a kutyája.
Többen eljönnek klubnapunkra a Raul Wallenberg Szakközépiskola gyógypedagógia szakos csoportjából is. Azt se felejtsük el, hogy farsang idejében járunk így a farsangi fánk sem maradhat el az asztalról.
gyengénlátó Archives - Oldal 269 a 294-ből - Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Kutyás klubnap lesz Óbudán
Szeretettel hívok mindenkit 2017. február 17-én pénteken délelőtt 10 órakor a Békásmegyeri Közzösségi Ház kistermében (Csobánka tér 5.) tartandó klubnapunkra.
A vendégünk lesz Tanai Csaba, aki vakvezető kutyájával, Boncával érkezik hozzánk. Mindent elmond majd a kutya képzéséről, gondozásáról, és arról is beszél, hogy milyen nagy segítséget jelent számára a kutyája.
Többen eljönnek klubnapunkra a Raul Wallenberg Szakközépiskola gyógypedagógia szakos csoportjából is. Azt se felejtsük el, hogy farsang idejében járunk így a farsangi fánk sem maradhat el az asztalról.
A VGYKE audionarrációs szolgáltatásának új Facebook-csoportja
A kép forrása: https://www.facebook.com/vgykeaudionarracio
A csoport kísérleti jelleggel jött létre. Célja, hogy kicsit aktívabb, személyesebb kapcsolatot ápoljak azokkal, akiket az audionarráció népszerűsítésével és a saját munkáimmal megcélozni igyekszem. Az ugyanezen néven futó Facebook oldal (itt találod: www.facebook.com/vgykeaudionarracio) praktikus, hasznos dolog és referenciának sem utolsó, de egy csoport egészen más, mert az valóban interaktív és egymás számára inspiráló. A fejlődésem szempontjából nekem, az élvezeti érték szempontjából pedig nektek fontos, hogy meglegyen a kölcsönösség, úgyhogy ezúton kérek mindenkit, bátran jelezzetek vissza az anyagokkal kapcsolatban, amit majd időről időre megosztok veletek, köszönöm!
Link: https://www.facebook.com/groups/1724010601224121/
Üdvözlettel:
S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs, VGYKE
Az egyes turnusok szokásostól eltérően hétfőtől vasárnapig tartanak, a szobák hétfőn 10 órától foglalhatóak el, és azokat vasárnap 10 óráig kell elhagyni.
2017-ben a szezon már megkezdődik május 1.-én, hétfőn.
A nyári főszezon június 19.-től augusztus 20.-ig tart.
Azoknak a nyaralóknak, akik nem az MVGYOSZ tagjai, a helyszínen, a nyaralás végén személyesen kell kifizetniük az idegenforgalmi adót, amelynek ára kb. 360 forint éjszakánként, fejenként.
A tavalyi évhez hasonlóan lehetőség van egy hetes nyaralásra is! Jelentkezéskor üdülési előleget kell fizetni, amely az üdülés teljes összegének a fele. A befizetés történhet személyesen, csekken, vagy előzetes egyeztetés után banki átutalással. (bankszámlaszám: 64400044-30091893-31100019).
Befizetési csekket az MVGYOSZ tagegyesületeinél lehet kérni, – a VGYKE Ügyfélszolgálatán is, – de ha megoldható, az átutalásos formát válasszák. Az üdülési ár további összegét a nyaralás megkezdésekor az üdülőben kell rendezni.
Pénzt csak igazolt kórházi kezelés esetén fizetünk vissza!
A jelentkezéseket Otlakán Gyula a 06-20-9670-446-os telefonszámon várja.
A jelentkezéseket 2017. február 13.-tól fogadjuk.
Az üdülés ára: elő és -utószezonban 35.000 Ft fő/hét,
főszezonban 45.000 Ft fő/hét.
Egyéb információkért is az üdülő üzemeltetője, Otlakán Gyula hívható a 06-20 967-0446-os telefonszámon, és őt kell keresni a vasútállomásról az üdülőbe való beszállításhoz is!
Összehangolják a segítő kutyákat érintő jogszabályokat
Lehetnek ketten – a fogyatékossággal élő ember és az őt mindennapi életvitelében segítő, kiképzett kutya. De lehetnek hárman is, akkor, ha a fogyatékos ember – akinek szüksége van a segítő kutya szolgálatára – maga nem alkalmas a kutya tartására, képzésére, gondozására. Ilyenkor kettejük, a rászoruló és a kutya mellé belép a felvezető, más néven a gazda, aki nemegyszer a fogyatékossággal élő rokona.
Egy autista gyermeket nevelő szülő fordult a biztoshoz beadvánnyal, amelyben a segítő kutya alkalmazása közben tapasztalt problémáit osztotta meg. Ezek között van, hogy a jogszabály nem rendezi a felvezető (a gazda), a fogyatékos személy és a segítő kutya hármas körének jogosultságait.
Amikor hárman együtt vannak, a jogszabályok alapján utazhatnak a kutyával tömegközlekedésen, bemehetnek élelmiszerboltba, játszótérre. Megtörténhet azonban, hogy felvezető fejlesztő foglalkozásra viszi fogyatékos gyermeket, és amíg tart a foglalkozás, a szülő egyéb ügyeit intézné. Amennyiben nincsenek meg annak a feltételei, hogy a fejlesztő foglalkozáson résztvevő gyermekkel otthagyhassa a kutyát is, akkor a felvezetőnek magával kell vinnie a kutyát.
Ilyenkor azonban már nem rendelkezik azokkal a jogosítványokkal, amelyek a fogyatékos emberrel együtt megilletnék. Vagyis: nem léphet be mindenhová a kutyával. Kényszermegoldásként otthon hagyhatják a segítő ebet, így viszont a kutya nem tudja teljesíteni a feladatát, amelyre kiképezték, és amire a fogyatékos gyermek rászorulna – ez lehet szorongásoldás új, váratlan helyzetekben, motiváció, figyelemelterelés, kioldás dührohamok közben, társadalmi befogadás elősegítése, szemléletformálás.
Gondot okoz emellett az is, hogy a Szabálysértési törvény segítő kutyaként csupán a vakvezető, valamint a mozgásában korlátozott személyeket segítő kutyát jelöli meg. A segítő kutya egyéb típusaiba (hangot jelző, rohamjelző, személyi segítő, terápiás) tartozó kutyák és gazdáik kiképzésük és eredményes vizsgájuk ellenére sem tudják teljesíteni a feladatukat, gyakorolni a jogaikat, mert a gazdák szabálysértést követnek el, ha a kutyával bemennek egy üzletbe, tömegközlekedési eszközre szállnak.
További problémaként jelezte a panaszos, hogy a munkahely nem minősül a segítő kutya kiképzésének, vizsgáztatásának és alkalmazhatóságának szabályairól szóló rendelet szerinti, mindenki számára nyitott területnek. Ennek következtében a fogyatékos munkavállaló a munkáltató mérlegelésétől és “jóindulatától” függő kiszolgáltatott helyzetbe kerül, vagy beviheti a munkahelyére az önálló életvitel folytatásában segítő kutyáját, vagy sem.
A jogszabályi ellentmondásból és hiányosságokból fakadó megszorító jogalkalmazási gyakorlat nem egyeztethető össze a minden embert egyenlő mértékben megillető emberi méltósághoz való joggal, az egyenlő bánásmód követelményével, a fogyatékossággal élő személyek kiemelt védelmének állami kötelezettségével, továbbá nem felel meg a fogyatékossággal élők jogait rögzítő nemzetközi kötelezettségeknek sem.
Az alapvető jogok biztosa arra kérte a belügyminisztert és az emberi erőforrások miniszterét, fontolják meg a Szabálysértési törvény módosítását, valamint olyan programok, kampányok szervezését, amelyeknek elsődleges célja a hatóságok és a közszolgáltatást nyújtó szervezetek minél szélesebb körű tájékoztatása, az előítéletek és a félelmek feloldása. A belügyminiszter és a szociális ügyekért és a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár egyetértett a jogszabály módosításának szükségességével és késznek mutatkoztak az együttműködésre.
Forrás: civilhirugynokseg.hu
Tapintható múlt
A programot úgy állítottuk össze, hogy az vakok és látássérültek számára adjon tapintható és tapasztalható élményeket, de nagy szeretettel várjuk a kísérőket és az érdeklődőket is!
A séta a Múzeumkertből indul, ahol először megidézzük az ötvenes éveket, azt az időszakot, amikor általános volt a félelem a feljelentésektől, a kitelepítéstől, a börtöntől. A mindennapokat pedig meghatározta az élelmiszerhiány, a Szabad nép félóra és a munkaverseny. Felpróbáljuk a kor „egyenruháját” a villámhárítós micisapkát és a lódenkabátot és rántott levest kortyolva átéljük a vágyakozást egy szabadabb, gazdagabb életre. Rövid séta után felfedezzük az egykor főúri pompával díszített Zichy palota, Kossuth klub épületét, amely számos politikai vitának adott otthont, hiszen itt működött a Petőfi Kör, a forradalom egyik szellemi előkészítő műhelye.
Innen a rádióhoz megyünk, ahol először dördültek lövések és megidézzük október 23-a izgalmas estéjét, amikor a tüntetők megpróbálták elérni, hogy a rádió beolvassa követeléseiket. Egy mikrofon segítségével saját kihangosított hangunkat is kipróbálhatjuk. A Bródy Sándor utcai bérházak udvarán fedezéket keresünk, akárcsak a pesti srácok, kitapintjuk a barikádépítésre alkalmas kockaköveket, a lövések nyomait a házfalakon. Naplók és visszaemlékezések, hangok segítségével megelevenednek az októberi harcok. Kipróbáljuk azt is, hogy hogyan mutatták az emberek, hogy békés szándékkal, fegyvertelenül mennek az utcán.
A Vas utcai kórház sok sebesült felkelőnek nyújtott menedéket, itt kipróbáljuk milyen érzés lehetett nyomókötést készíteni, sebesültek ellátásában segíteni.
Végül a Rákóczi útra kiérve, ahol a tömeg szétdarabolta az idáig hurcolt Sztálin szobrot, számadatokkal érzékeltetjük a forradalom mérlegét. Megbeszéljük miben lett más az élet, hogyan puhult fel a diktatúra az 56-os forradalom hatására.
Gyere és tarts velünk, hogy megtapintsuk a múltat!
A SÉTAJELENTKEZÉS FOLYAMATA EGYÉNI, KISCSOPORTOS (2-6 fő) SÉTÁLÓK SZÁMÁRA:
Regisztráció emailen keresztül a kiválasztott dátum és létszám megjelölésével: info@imaginebp.hu (Tárgy: Tapintható múlt sétajelentkezés)
Regisztráció telefonon keresztül: 06 20 454 19 16
A SÉTAJELENTKEZÉS FOLYAMATA NAGYOBB CSOPORTOK SZÁMÁRA (max 20 fő)
A csoportok számára hétköznapi időpontok foglalása is lehetséges. Kifejezetten csoportokat várunk, amelynek keretében a kísérőket, gondozókat és egyéb érdeklődőket is szívesen várjuk. Maximális létszám 20 fő. Az időpontok egyeztetése miatt kérjük keressen minket emailen vagy telefonon.
EGYÉB KÉRDÉS, TOVÁBBI TÁJÉKOZTATÁS: Email cím: info@imaginebp.hu
Telefonszám: 06 20 454 19 16
A séta találkozási pontja: Magyar Nemzeti Múzeum (Budapest, Múzeum krt. 14-16, 1088), az Arany János szobornál a múzeum kertjében
A séta meghirdetett időpontjai:
március 25. szombat 10:30
április 8. szombat 10:30
április 22. szombat 10:30
Képversekben gyönyörködtünk
Februárban is „testvérkerületünkkel”, a Kispesti Lámpásokkal együtt töltöttünk el egy kellemes délutánt. Néhányan már ki tudtunk szabadulni a jégpáncél és a vírus okozta rabságából. Örültünk egymásnak.
Nem csoda, hisz a program témája egy érdekes kiállítás volt. A Nagy Balogh János Múzeum Ady Endre úti kiállítótermében megrendezett Tamkó Sirató Károlyról szóló kiállítást néztük meg. A korábbi alkalmakhoz hasonlóan Mohay Orsolya művészettörténész kalauzolt minket végig a tárlaton.
Elsőként az 1980-ban elhunyt költőről egy dokumentumfilmet nézhettünk meg, amiben a kortárs művészek, és művészettörténészek beszéltek a költő és művészetfilozófus sokoldalúságáról. Ezt követően kortárs képzőművészeknek a költő által ihletett alkotásait láthattuk.
A sokunk által elsősorban a gyermekverseiről ismert költőnek a huszadik század eleji, az akkori forrongó művészeti életben való részvételéről hallottunk. 16 éves korában jelent meg az első verseskötete, amiben Ady Endre hatása tükröződik. 1928-ban jelenik meg második kötete a Papírember, ahol először láthatja a nyilvánosság Tamkó Sirató Károly képverseit. A képvers jelentése: Szokásos esetben, egy szövegben balról jobbra haladva vízszintesen helyezkednek el egymás mellett a betűk. A képvers felrúgja ezt a szabályt és úgy rendeli egymás mellé a betűket, hogy egy grafikai élmény rajzolódjon ki.)
1930-ban Párizsba költözik, ahol megismerkedik a kor meghatározó avangard művészeivel, akik nagy hatással vannak a művészetére. Betegsége miatt hazaköltözik, és műfordítással foglalkozik egészen a 60-as évekig. Így vészeli át az 50-es évek politikai mellőzöttségét. Ezt követően nyúl a gyermeklírához és sorra jelennek meg a sikeres kötetei. Például a Tengerecki Pál kalandjai vagy a Pinty és Ponty.
Köszönet a Múzeum kedves vendéglátásáért, megint egy kellemes délutánt tölthettünk el együtt és új élményekkel lettünk gazdagabbak!
Bernát Zsuzsanna és Kiss Julia
közösségi civilszervezők
A Louis Braille Támogató Szolgálat közleménye
Kép forrása: inhabitat.com
Sajnálattal értesítjük tisztelt tagjainkat, hogy a Louis Braille Támogató Szolgálat szállító szolgáltatása átmenetileg szünetel. A szolgáltatás újraindulásáról tájékoztatást küldünk.
A személyi segítés továbbra is igényelhető.
Megértésüket köszönjük!
A Louis Braille Támogató Szolgálat munkatársai
Okos Levente a Spirituszban
„Füles” és Bálint a klubnapon
A kép forrása: http://www.ujpest.hu
Újpesten ismét klubnap lesz az Ady Művelődési Ház Galéria termében (1041 Tavasz utca 4.) február 6-án hétfőn, 15 órai kezdettel.
A jeles napokat vesszük górcső alá, a rejtvényfejtők, a házasság és a Bálint napok után nyomozunk. És ha már nyomozás, akkor beszámolunk a rendőrségen tett látogatásunkról és a legutóbbi múzeumos élményeinket is megosztjuk.
Várunk minden régi és új érdeklődőt családtagjaikkal, kísérőikkel együtt!
Széles Attiláné Panka és Kulman Erika Era
Elérhetőségeink:
Panka: 06-30/498-9033, 06-70/602-9368
Era: 06-30/ 905-1321
e-posta: lampas.ujpest@gmail.com
Színházi Kulisszák mögött – A Latabár család
A klubtagokkal gyakran elmegyünk arra az előadássorozatra, melynek keretében Szebényi Ágnes színháztörténész a Nemzet Színészeit mutatja be. Erre Békásmegyeren, a Közösségi Házban ( Csobánka tér 5.), minden hónap utolsó péntekjén délután 17 órai kezdettel szokott sor kerülni. Ez alkalommal a Latabár család került középpontba.
A Latabár család a magyar színjátszás egyik legkiemelkedőbb színészdinasztiája. Az 1830- as évektől napjainkig van a családnak aktív tagja színi pályán. A dinasztia alapítói Latabár Endre színész, rendező, színigazgató, és műfordító, aki 1841-ben kötött házasságot Török Mária színésznővel Kolozsvárott. Házasságukból hat gyermek született, három fiú és három lány. A három fiú, Endre, Dezső és Kálmán, színészek lettek. A színészmesterség apáról-fiára szállt.
1902-ben Latabár Árpád színész és Déri Ilona színésznő házasságából született Latabár Kálmán, egy évvel később Latabár Árpád. Az idősebbik fiú az érettségi és a színészképző elvégzése után, 1922-ben, a Várszínházban lépett először közönség elé, mint táncos komikus. Kezdetben a Fővárosi Operettszínházhoz szerződött, majd hat éven át Árpád öccsével együtt zenés artistaszámokkal turnézott külföldön. Felléptek a világhírű rendező, Max Reinhardt színházában is, ahol a testvérpárt az európai fiatal színésznemzedék legjobbjának tartották. A kritikusok Chaplinhez hasonlították őket. Hazatérésük után Latabár Kálmán különböző zenés fővárosi színházakhoz szerződött. Első filmje 1937-ben készült el. Még ebben az évben feleségül vette Walter Katalint. Az 1938-ban született Kálmán nevű gyermekük, felnőttként szintén a színészi pályát választotta.
Latabár Kálmán 1945-től mindvégig a Fővárosi Operettszínháznál játszott. Számtalan nagyon sikeres előadás főszereplőjeként láthatta őt a közönség. Kiváló tánctudása komikus volt. Improvizatív készsége féktelen komédiázó kedvel párosult. Méltatlankodó hanghordozása, félszeg mozgása és az egyéni humora óriási népszerűséget szerzett számára. 1950-ben Kossuth-díjat kapott, még ebben az évben Kiváló művész, 1953-ban pedig Érdemes művész díjjal tüntették ki. Páratlanul nagy művész és igazi nagy nevettető volt 1970-ben bekövetkezett haláláig.
Az előadó emlékezetes filmek részleteinek felidézésével egészítette ki a hallottakat, így tartalmas estét töltöttünk el.
Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező
Túrák a testi-lelki egészségért
Kép forrása: www.metropol.hu
Az első túra 2017. február 5-én lesz a Budai-hegységben. A túra könnyűnek minősül, 7 km hosszú.
Az útvonala: Normafa – Mária kegyhely – Libegő felső állomás – János-hegy – Anna-rét – Tündér-szikla – Zugligeti út.
A második túra a 2017. február 19-én lesz, szintén könnyűnek minősül és ismét a Budai-hegység a célja.
Az útvonala: Normafa – Csacsi-rét – Virág-völgy – Libegő felső állomás – János-hegy – – Anna-rét – Normafa.
A szervezők arra kérik a túrákra jelentkező vak, illetve csökkent látóképességű túrázókat, hogy amennyiben kísérővel nem rendelkeznek, egy vagy két héttel az aktuális időpont előtt jelentkezzenek, hogy kísérőt biztosíthassunk számukra.
Ezekre a túrákra látó túrázók jelentkezését is várjuk!
Minden érdeklődőt sok szeretettel vár a túravezető: Tombácz Károly
e-mail: tombaczk@gmail.com
mobil: +36 30 825 5384
Meghívó a XV. kerületbe
Kedves XV. Kerületi Látássérült Társunk!
A „Közösség lámpásai” XV. Kerületi Látássérültek Klubja következő klubnapja
február 10-én (pénteken), 14-16.30 óra között,
a Nyitott Ajtó Együttműködési Iroda helyiségében lesz.
Ez a 1156 Budapest, Páskomliget u. 6. sz. alatt található, az Újpalotai Vásárcsarnokkal szemben, a CIB Bank mellett. Megközelíthető: a 196, 296, 96, 130, 231 buszokkal, valamint a 69-es villamossal Vásárcsarnok megállóig.
Ezúttal egyetlen napirendi pontunk lesz: a XV. kerületi klub jövője, folytatásának lehetőségei.
A klubnapon jelen lesz: Németh Angéla, a kerület alpolgármestere Fodor Ágnes, a VGYKE elnöke Mészáros Ágnes, a VGYKE alelnöke Pallos Judit, civil referens
Az esetleges kérdéseket a 0670/984-1108 telefonszámon lehet feltenni.