Test és lélek harmóniája

A januári klubnapunkon a hideg idő ellenére szép számmal gyűltünk össze Békásmegyeren, a Közösségi Ház kistermében. Nem véletlenül volt ez így, hiszen mindenki nagy érdeklődéssel várta Krayné Faragó Zsuzsanna tibeti hangtálakat megismertető bemutatóját.

201701obuda2201701obuda1

Megcsodálhattuk a különlegesen szépen csengő hangokat, és részletes tájékoztatást kaptunk a hangtálak használatának a jótékony hatásairól. Kézről- kézre adtuk a tálakat, így a hangok kíséretében keletkező rezgést is érzékelhettük.

A hangtálak csengő hangja és rezgése megnyugtatja az ember lelkét és megpihen a test is. Ez az összhang különleges harmóniát eredményez bennünk, melynek hatására könnyebben élhetjük meg mindennapi életünket. Nagy szükségünk van rá, hogy ez így legyen.

Mindenki nagy megelégedésére telt el ez a klubnap, mert ismét valami olyasmiben volt részünk, amire csak nagyon keveseknek van lehetősége, de most ismét szerencsések lehettünk.

Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező

Szállásfoglalás az Erzsébet-program nyertesei számára

A kép forrása: http://www.erzsebetprogram.hu

A kép forrása: http://www.erzsebetprogram.hu

A szállásfoglalás első üteme március 31-ig tart, és mintegy húsz szálláshely választható a www.erzsebetprogram.hu honlapon.

Az Erzsébet-program nyugdíjasoknak és fogyatékossággal élőknek szóló pályázatainak nyertesei a mai naptól foglalhatnak szállást.

Először azok, akik még az első negyedévben fel is szeretnék használni az elnyert, egyszeri üdülési támogatást Balfon, Berekfürdőn, Budapesten, Bükfürdőn, Egerben, Galyatetőn, Gyulán, Hajdúszoboszlón, Hévízen, Lentiben, Tapolcán vagy Zalakaroson, négy vagy öt napos pihenésre. A szállások többsége termál illetve gyógyfürdővel rendelkezik, vagy ilyenhez kapcsolódó szolgáltatást nyújt.

A foglalás következő szakasza 2017. március 1.– április 30. között lesz, amikor 2017 hátralévő részére foglalhatnak a nyugdíjasok és a fogyatékossággal élők. A foglalási felület jelenleg kizárólag számukra aktív, a nagycsaládosoknak és a fogyatékos gyereket nevelő nyerteseknek később nyílik meg.

Szállást foglalni kizárólag elektronikusan a www.erzsebetprogram.hu honlapon lehet, ahol a szálláshelyekről minden információ megtalálható. Az Erzsébet-program telefonos és e-mailes ügyfélszolgálatot, valamint személyes ügyintézési lehetőséget is biztosít a nyerteseknek.

Telefon: 06 1 371 3242
Munkatársaink munkanapokon 8 és 16 óra között fogadják a hívásokat.

E-mail: ugyfelszolgalat@erzsebetprogram.hu

Februárban is vegyenek figyelembe egy „Szempontot”

Mosolygós kávé

Forrás: www.sutiklub.hu

Mindenkit szeretettel várunk február 2-án a 16:00-kor kezdődő Szempont klubon, ahol zenei aláfestés mellett vehetnek részt egy kellemes beszélgetésben.

A részletekről érdeklődjenek az alábbi elérhetőségen a szervezőnél, Puer Zoltánnál.
Telefonszám: 0630 483-8203
Helyszín: VGYKE Cserf-s 1146 Budapest Hermina út 57.

A részvételi díj 300 forint, mellyel hozzájárulnak a klub működéséhez.
Jó szórakozást kívánunk!

Meghívó Újbudáról

A kép forrása: http://freedesignfile.com

A kép forrása: http://freedesignfile.com

Februárban 7-én (kedden) lesz az újbudai Lámpás Klub klubnapja.

A program helyszíne a megszokott, vagyis a BMK épülete (XI. Etele út 55.), a Bikás park metrómegálló közelében.

A klubnapunk 14,15-kor kezdődik és várhatóan 15,55-ig fog tartani.

Tavaly februárban a bevásárlásos ügyekről beszélgettünk, ezúttal szeretnénk visszatérni erre a témára és meghallgatni az eltelt egy év élményeit, tapasztalatait. Szeretnénk nektek bemutatni egy érdekes kerületi kezdeményezést is, melyet csak kevesen ismernek, de hasznos lehet.

Szó lesz egy kerületben szervezett tréningről is, melynek a kerületben élő látássérültek a kedvezményezettjei.

A szükséges számú ülőhelyek miatt szeretnénk kérni, hogy aki tervezi a részvételt, az valamilyen formában előre jelezze felénk vagy a 0630/186-6321 telefonszámon vagy a lampas.ujbuda@gmail.com email-címen.

Minden újbudai látássérültet szeretettel várunk!

Lenkai Viki és Neumann Károly
közösségi civilszervezők

Januári klubnap az Infoalappal

Január 26-án megtartottuk ezévi első klubnapunkat a szokott helyen, a Táncsics utcai családsegítőben. Az összejövetelen megemlékeztünk a Braille írás világnapjáról, és vendégünk volt az „Informatika a Látássérültekért” Alapítvány munkatársa, Molnár Ákos, és körünkben üdvözölhettük Ruzsa Viktort is a Civil Rádiótól.

Molnár Ákos elmondta, hogy az „Informatika a látássérültekért” Alapítvány (INFOALAP) legfontosabb feladata, hogy informatikai segítő technológiák elérhetővé tételével támogassa a hazánkban élő látássérült embereket a tanulásban, a munkavállalásban és a mindennapi életvitelben.

kispest2017jan_1 kispest2017jan_2

Az alapítvány folyamatosan honosítja, adományozza és forgalmazza a vak emberek számára kifejlesztett JAWS for Windows képernyőolvasó, és a gyengén látó felhasználók igényeit kielégítő MAGic és Zoomtext képernyőnagyító szoftvereket.

Látássérült informatikus munkatársuk minden hétköznap telefonos és e-mail-es tanácsadást tart látássérült felhasználók számára, heti két alkalommal pedig személyes ügyfélszolgálatot is biztosítanak. Bemutatótermükben speciális szoftvereket és hardver eszközöket próbálhatnak ki az érdeklődők. Az INFOALAP internetes akadálymentesítési tanácsadást is végez, az egyenlő esélyű hozzáférést biztosító honlapok elterjedése érdekében.

Nagy sikert arattak körünkben a vakok és látássérültek számára kifejlesztett telefonos alkalmazások. Különösen a pénzfelismerő alkalmazás nyerte el klubtagjaink tetszését.

kispest2017jan_3

Módunk nyílt kipróbálni az alapítvány által forgalmazott RUBY, digitális kézinagyító termékcsalád tagjait, melyek beszerezhetőek az alapítványnál, és a MVGYOSZ segédeszköz-üzletében is. Megtudtuk, hogy a RUBY termékcsalád tagjai a társadalombiztosítás által normatív módon még nem támogatott segédeszközök, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ugyanakkor egyedi méltányossági kérelem alapján dönthet az ártámogatásuk mértékéről.

Mivel Ruzsa Viktor is vendégünk volt, minderről a Civil Rádióban is hallhattok.

Aktuális témákról is beszélgettünk: egyesületünk szolgáltatásairól, adó 1% felajánlásokról, a 2017-es programtervről, és vártuk az ötleteket, javaslatokat, majd ismertettük a jövő havi programot, és a februári klubnap időpontját.

Kvízjáték is volt klubtagjaink nagy örömére, melyből kiderült, mennyire ismerik egyes régi szavak jelentését. A hangulat a tetőfokára hágott, de időnk lejárt, szedelőzködni kellett…

Várjuk a februári klubnapot, és a találkozást!

Bernát Zsuzsanna
közösségi civilszervező

A vendég visszatér!

rakosmente2017_1

Nagy örömmel tudatjuk mindenkivel, hogy a februári klubnapunkon ismét vendégünk lesz dr. Tábor István coach, tréner, aki évekkel ezelőtt vált látássérültté. Az első januári alkalommal nem jutott elég idő arra, hogy kérdezzünk Tőle, ezért felajánlotta, hogy még egyszer eljön hozzánk. Boldogan elfogadtuk!

A klubnapunk 2017. február 7-én, kedden délután 14:00-16:30 óra között lesz a Rákoshegyi Közösségi Házban, (17. kerület, Podmaniczky Zsuzsanna u. 3.)

Találkozó az Örs vezér téren 13:00-kor a kürtős kalácsosnál, vagy 13:35-13:40 között Rákoskeresztúr Városközpont, Posta buszmegállóban, ami Rákoshegy felé megy. Onnan megyünk együtt 98-as busszal pár megállót a Rákoshegy Vasútállomásig, majd gyalog a Podmaniczky Zsuzsanna utcáig, ahol a Közösségi Ház található.

Részvételi szándékotokat minden esetben kérjük jelezzétek!

e-mail címünk: lampas.rakosmente@gmail.com
Telefonszámok: Krayné Faragó Zsuzsanna: 06 70 984 8468,
Acsay Péter: 06 70 248 59 53

Kérünk, hogy amennyiben van látássérült ismerősöd, ajánld a rákosmenti Lámpás Klubot, vagy hozd el magaddal a klubra, hadd találjon ő is közösségre!
Minden rákosmenti látássérültet és érdeklődőt sok szeretettel várunk!

Klubjaink Rákosmente Önkormányzatának támogatásával valósulnak meg!

Krayné Faragó Zsuzsanna és Acsay Péter
közösségi civilszervezők

Évnyitó klubnap a XVIII. kerületben

Az év első klubnapja alkalmából szép számmal jelentünk meg, bár sok társunkat hiányolni kellett a vírusos, csúszós és légszennyezett viszonyoknak köszönhetően. Nagy örömünkre elfogadta a meghívásunkat Domoszlai János tagtársunk, aki a hagyományunknak megfelelően, zenével  teremtett kellemes hangulatot.

Az összejövetelünk rögtön egy meglepetéssel kezdődött, Egyik nagyon kedves tagunk születésnapja alkalmából egy szép tortát hozott nekünk, amit jóízűen elfogyaszthattunk.

SAM_1173 SAM_1176

A következő programpontunk az Egyesületünkről szólt. A tagsággal járó kedvezményekről beszéltünk, valamint a közeledő adóbevalláskor felajánlható adónak, az Egyesület számára is felajánlható 1%-ról. Felhívtuk a figyelmet arra, hogy közös érdekünk az Egyesületünket erősíteni létszámban is és anyagilag is. Minél többen vagyunk, annál jobban tudja a vezetőség érvényesíteni a tagság érdekeit.

Folytatásképpen az épp aktuális időszakról beszéltünk, a farsangról, hogy megismerje mindenki a farsanggal kapcsolatos fogalmakat. Elmondtuk, hogy ez az időszak  a vízkereszttől tart, egészen hamvazószerdáig. A vízkereszt napja január 6.-a. A hamvazószerda minden évben más dátumra esik, csak az a biztos, hogy egy szerdai nap. Előtte van a húshagyó kedd, a farsang utolsó napja, mely a farsangtemetés időpontja. Szó szerint eltemették a telet, koporsót készítettek, amit el is égettek a húshagyó kedden, éppen ezért madzaghagyó keddnek is hívtak, a kiürült kamrában üresen árválkodó madzagokra utalva.

Hamvazószerda után indul a vallásos életben a nagyböjt időszaka, amikor is böjtölés és a Jézus halálára való emlékezés miatt, nem szerveznek mulatságokat. A farsang csúcspontja a karnevál, amit a farsang farkának nevezünk. Ez a farsangvasárnaptól húshagyó keddig terjedő 3 nap, ami nagy mulatságok közepette megrendezett tulajdonképpeni télbúcsúztató. Számos városban ekkor rendezik meg a híres karneválokat (riói karnevál, velencei karnevál), Magyarországon ekkor tartják a farsang legnevezetesebb eseményét, a mohácsi busójárást.

A busó öltözete régen is olyan volt, mint ma: szőrével kifordított rövid bunda, szalmával kitömött gatya, amelyre színes, gyapjúból kötött cifra harisnyát húztak, lábukon bocskort viseltek. A bundát az öv vagy marhakötél fogta össze derekukon, erre akasztották a marhakolompot. Kezükben az elmaradhatatlan kereplőt vagy a soktollú, fából összeállított buzogányt tartották. A leglényegesebb azonban, ami a busót busóvá teszi: a fűzfából faragott, hagyományosan állatvérrel festett birkabőrcsuklyás álarc.

Régen a tülkölő, kereplő, kolompot rázó és „bao-bao!”-t ordítozó busócsoportok tulajdonképpeni célja az volt, hogy házról-házra járva kifejezze jókívánságait, elvégezze varázslatait és részesüljön azokban az étel-ital adományokban, amiket sehol sem tagadtak meg tőlük.

Kiss Julia és Juhos Róbert
közösségi civilszervezők

Okosszemüveg gyengénlátóknak

A Fujitsu elektronikai vállalat és a QD Laser félvezető gyártó cég új oldalról közelíti meg a rövidlátás, a távollátás és a szemtengelyferdülés kezelését. Csiszolt lencsék helyett, digitális lézerkivetítés segítségével korrigálnák a szem fénytörési hibáit.

A két japán cég közösen fejlesztette ki az úgynevezett Retinal Imaging Laser Eyewear (RILE) technológiát, amely során a képet egy apró lézerprojektorral egy tükrön és egy reflektoron keresztül közvetlenül a retinára vetítik – pontosan a felhasználó látóképességéhez igazodva. Nem szükséges újra az eszközre fókuszálni. A RILE azonban vakok esetében nem alkalmazható, valamennyi látóképességgel rendelkeznie kell a felhasználónak.

A kép forrása: http://dailymail.co.uk

A kép forrása: http://dailymail.co.uk

A QD Laser vezetője, Mitsuru Sugawara elmondta, hogy a szemüveg segítségével a gyengénlátó emberek újra könyveket, újságokat, hirdetőtáblákat vagy éppen menetrendeket olvashatnak, és könnyebben boldogulnak majd a világban. A vállalatot egyébként a Fujitsu spin-off cégeként alapították.

A RILE esetében a környezetet egy szemüvegbe integrált kamera érzékeli, amely a digitális képeket egy számítógépre irányítja. Az eszköz fel van készítve a kiterjesztett valóság (Augmented Reality, AR) területén történő alkalmazásra is, ahol a valóságos képeket a számítógép által generált információkkal kombinálják. Más cégek – például a Google – is próbálkoznak saját okosszemüvegek fejlesztésével, de a RILE egyértelműen tovább jutott, mivel itt közvetlenül a retinára vetítik a képeket.

A kompakt lézerprojektor a szemüvegkeretben foglal helyet, nincsenek előreálló részek. Egyelőre azonban még a RILE prototípus stádiumban van. A viszonylag könnyű szemüveg mellett még egy kis dobozt is magánál kell tartania a használójának, amely a további elektronikát tartalmazza. A szemüveg jelenleg a rövid- és távollátást képes kompenzálni.

A rendszer 2018 után kerülhet piacra, a QD Laser és a Fujitsu most azon fáradozik, hogy hivatalosan is orvosi eszközzé minősítsék. Az ára várhatóan több ezer dollár lesz, de ezen szeretnének majd csökkenteni. Ezzel párhuzamosan a technika miniatürizálásán is dolgoznak. Utoljára októberben a tokiói CEATEC innovációs kiállítás mutatták be a RILE-t, ahol a japán gazdasági minisztérium díját vehették át érte a kutatók.

Forrás: http://www.mernokbazis.hu/

Meghívó a Hypertext című kiállításra

A kép forrása: https://uj.kispest.hu

A kép forrása: https://uj.kispest.hu

Sok szeretettel hívunk benneteket Tamkó Sirató Károly emlékére rendezett, HYPERTEXT című kiállításra a Nagy Balogh János Kiállítóterembe, a XVlll. és XlX. kerületi közös programunkra.

A Tamkó Sirató Károly képverseire készült csoportos kiállításon képek és szobrok is lesznek.

A tárlaton Mohay Orsolya tárlatvezető kalauzol majd bennünket.

A program időpontja: 2017. február 2. du. 15 óra

Helyszín: Nagy Balogh János Kiállítóterem
1191 Budapest, Ady Endre út 57.

Megközelíthető: a metró Határ úti megállójától a 42-es villamossal (harmadik megálló).

Találkozunk a Templom tér villamosmegállóban 14.45-kor.

Jelentkezéseket várjuk 2017. január 31-ig.

Elérhetőségeink:

Bernát Zsuzsanna
Telefon: 06/70/984-8868
E-mail: lampas.kispest@gmail.com

Kiss Júlia
Telefon: 06/30/498 9094
E-mail: lampas.bp18@gmail.com

Előadás a jelzőrendszerben dolgozóknak

A 2016 őszén szervezett “Tenni tudunk” programsorozat újpesti állomásán merült fel az igény, hogy szervezzünk egy szakmaközi megbeszélést a jelzőrendszerben dolgozók részére, ahol a látássérült gyermekek és a szüleik megfelelő elirányítása lenne a téma. A megjelentek elmondták nekünk, hogy szeretnék, ha minden vezető tudna a Látásvizsgáló és a  VGYKE tevékenységéről, mert teljesen ingyen nyújtanak olyan szolgáltatásokat, melyre minden látássérült gyereknek és a szüleiknek nagy szüksége lenne. Ezt a javaslatot az Egyesületünk egyetértéssel fogadta és január 23-án meg is valósítottuk.

A szakmaközi megbeszélés helyszíne az Ady Endre Művelődési Házban volt, ahol az őszi találkozók is zajlottak. A programot a terület helyi vezetője nyitotta meg, aki a kerületi intézmények vezetőinek felajánlotta, hogy bárhova kitelepülhet egy következő forduló, amennyire erre igény jelentkezik.

20170123_131905

Ezt követően a VGYKE alelnöke, Mészáros Ágnes mutatta be azt, hogy miként segíti az Egyesület a látássérülteket. Elmondta, hogy nagyon sokféle szolgáltatást ingyen biztosítunk vagy jelentős kedvezménnyel. Az Egyesület szemlélete az, hogy minden igényre egyénre szabott választ szeretne biztosítani. Kiemelte, hogy ebben milyen fontos szerepe van az olyan egyesületi rendszereknek, mint például a Támogató Szolgálat, az Ügyfélszolgálat, a Közösség Lámpásai program és még nagyon sok továbbit is említett. Minden, amit a VGYKE működtet, azok létező igényekre adott válaszok. Ebből ered az, hogy az Egyesületnek nagyon szerteágazó kapcsolatrendszere van, így felhalmozódnak nálunk az információk, vagyis birtokában vagyunk mindannak, amivel egy látássérült jobb életminőséget élhet.

Arra ösztönözte a megjelenteket, hogy amint találkoznak egy látássérülttel vagy olyannal, akinél éppen akkor diagnosztizálják a látássérültséget, irányítsák a VGYKE felé, mert minden akkori és a jövőben felmerülő kérdésre vannak nálunk megoldások. Példának hozta fel a látássérültként gyermeket nevelő szülők és a látássérült gyerekeket nevelő szülők részére nyújtott speciális szolgáltatásokat.

A program második részében Illényi Eszter beszélt a Látásvizsgáló működéséről és a náluk végzett korai fejlesztő munkáról. Elmondta, hogy ki minősül látássérültnek és honnan lehet észrevenni azt, ha egy gyerek látássérült. Tájékoztatást adott arról, hogy milyen lépések vezetnek el addig, hogy valaki hivatalos okirattal rendelkezhessen erről a tényről és elindulhasson nála a korai fejlesztés.

20170123_135707

Elmondta, hogy a korai fejlesztés során a fejlesztők a meglévő látásképesség és egyéb képességek használatára építenek fel fejlesztő és kompenzációs technikákat, akár már pár hetes csecsemő részére is. Ez azért lényeges, mert a kisgyermekeknél nagyon jól alkalmazkodik az agy és már úgy kezdheti el az óvodát a gyermek, hogy az ép látásúakhoz képest jelentősen (vagy akár elhanyagolható mértékűre is) csökkenhet a lemaradásuk. Az, hogy már az óvodába lépés pillanatában ekkora segítséget kap egy gyermek, az érthetően az egész életére pozitívan kihat. Ezért tartja szükségesnek, hogy minden látássérült gyermek részesülhessen korai fejlesztésben, ehhez pedig az is kell, hogy a különböző intézményekben dolgozók ismerjék fel a látássérülteket és irányítsák a megfelelő szakemberekhez.

Az előadását egy filmvetítéssel zárta, mely jól illusztrálta az elmondottakat és megmutatta mi az a többlet, amit már az óvoda elkezdése előtt biztosítani tudnak. Az előadás és a vetítés után szabadon lehetett kérdezni,  beszélgetni, amivel többen is éltek.

Nagy öröm volt számunkra megtapasztalni a szakmai érdeklődést a korai fejlesztés és a látássérültek helyi ügyei iránt. Azt gondoljuk, hogy ez megalapozott reményt biztosít arra, hogy már a közeli jövőben is sok pozitív változás tanúi lehessünk.

Kulman Tiborné és Széles Attiláné
közösségi civilszervezők

A Vakok Iskolája 2017/2018-as tanévre felvételt hirdet

A kép forrása: vakisk.hu

A kép forrása: vakisk.hu

A Vakok Óvodája, Általános Iskolája, Szakiskolája, Készségfejlesztő Iskolája, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménye, Kollégiuma és Gyermekotthona szakiskolai intézményegysége a 2017/2018-as tanévre felvételt hirdet általános iskolát végzett vak, gyengénlátó és SNI-s fiatalok számára az alábbi, OKJ-s szakmai végzettséget nyújtó nappali képzésekre:

A képzés 25 éves korig ingyenes.

Lehetőség van több szakma egymás utáni elvégzésére is.

Szükség esetén a fiatalok az iskola diákotthonában, illetve külső kollégiumban találhatnak elhelyezést.

Iskolánk segíti a fiatalok továbbtanulását , érettségi megszerzését, munkához jutását is.

Helybeni tájékozódás, további információk előzetes egyeztetéssel az alábbi elérhetőségeken:

1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 39.
+36 (1) 363-3343, 115-ös mellék
szakiskola@vakisk.hu
http://www.vakisk.hu/

Új lámpások Zuglóban

Az Egyesület mindennapjait érintő átszervezések érintik a zuglói Lámpás Klub életét is. Ezzel a hírrel kezdődött a rendhagyóra sikeredett januári klubnapunk.

A klubnap azért is volt rendhagyó, mert jelen voltak az addigi lámpások, valamint mi, az új lámpások is. Jánosi Vera, Molnár Andi és S. Tóth Erika elköszöntek a klubtagoktól lámpás minőségükben. Az elköszönés nem végleges volt, mivel közös rendezvényeken vagy a klubdélutánokon még fognak majd találkozni a klubtagokkal. Ezt követően megtörtént a stafétabot jelképes átadása.

Mi, a két új lámpás (Samu Attila és Tanai Csaba) bemutatkoztunk és megköszöntük az elődjeink munkáját, valamint megígértük, hogy a kerületben kialakított közös hagyományokat tiszteletben fogjuk tartani. Köszöntésünkben elmondtuk azt is, hogy nem könnyű az évek óta megszokott emberek helyett az új szervezők helyzete és a klubtagoknak sem feltétlenül kényelmes a változás, de szeretnénk megszolgálni a bizalmat.

zuglojan1 zuglojan2

Aránylag sokat foglalkoztunk a szomszédos, angyalföldi klubbal is, mely a zuglói klubnak a “testvére”. Akkor, a klubnapon nem sikerült minden kérdésre választ találni, de örömmel hallottuk, hogy a felvetett kérdésekre azóta optimális választ sikerült találni.

A két új lámpás: Attila és Csaba

A két új lámpás: Attila és Csaba

A klub hátralevő részében a 2017-re tervezett programokat beszéltük meg. Természetesen belevettük azokat a programokat, melyek már a tavalyi évben is tervben voltak és szeretnénk, ha az idén megvalósulnának. Az idén is sokrétű és változatos programokat szervezünk,  mint például közös kirándulások, állatkerti séta és nem maradhat el a közös mozizás sem.

A klub zárásaként nem maradhatott el a közös teázás és a jó ízű beszélgetés. A következő klubra és a programjainkra is mindenkit nagyon sok szeretettel várunk. Őszintén reméljük, hogy sikerül ugyanolyan kellemes alkalmakat teremteni a jövőben is, melyek eddig is jellemezték a zuglói klubnapokat.

Tanai Csaba és Samu Attila
közösségi civilszervezők