Mikulás napi klubnap

Az év utolsó klubnapját december 6-án, Mikulás napján tartottuk az új helyünkön, a Rákoshegyi Közösségi Házban.

img_0229img_0234

A tagjaink először közérdekű informácókat hallhattak, valamint egy gyönyörű karácsonyi verset, Acsay Péter előadásában. Majd Kacsó Péter keramikusművész következett, akivel kézműveskedtünk a Lámpások karácsonyi vásárára.

Elmondta, hogy az agyagozás ősi mesterség, és már az ősember is agyagozott, ebből az anyagból mintázta meg figuráit és faragta ki isteneit. Mi, a kézműveskedők, külön asztalhoz vonultunk, kaptunk egy-egy jó darab agyagot, amit aztán kinyújtottunk, és mint a mézeskalácsot kiszaggattuk a karácsonyhoz illő formákkal.A mester megszárítja és kiégeti majd a remekműveket, mi pedig a Lámpások karácsonyi vásárán árulni fogjuk.

Aztán kellemes karácsonyi muzsika mellett elfogyasztottuk a finom szendvicseket, egy tagunk által sütött almás pitét, és a sok-sok mandarint. Mire besötétedett a Mikulás is megérkezett a csomagjaival. A programon 17 tagunk és 8 kollégánk vett részt.

Krayné Faragó Zsuzsa és Acsay Péter
közösségi civilszervezők

Itt a készülék, ami elé letehetünk bármit, azonnal megmondja, mit is lát

kep

A Google egyik ígéretes ötlete volt tavaly a Soli nevű projekt, amiből megtudhattuk, a jövőben hogyan vezéreljük majd az eszközeinket. A fejlesztők egy olyan parányi szenzort készítettek, ami egy chipbe ültetve és a radartechnológiát alkalmazva képes a milliméteres és akár nagy sebességű mozdulatokat is igen nagy pontossággal detektálni. A skóciai St. Andrews-i Egyetem kutatói most ezt a megoldást fejlesztették tovább, és hoztak létre egy olyan eszközt, ami óriási segítség lehet a látássérültek számára – számolt be róla a The Verge.

A RadarCat (Categorization for Input and Interaction) nevű eszköz képes felismerni, milyen tárgy került elé. A készülék ugyanúgy működik, mint bármelyik másik radar: elektromágneses hullámokat bocsájt ki, a visszatérő hullámokból pedig következtet arra, hogy az előtte lévő tárgy milyen messze van tőle és milyen az alakja. Mivel azonban a Soli rendkívül érzékeny eszköz, a RadarCat képes érzékelni a tárgy hátoldalát és a belső szerkezetének összetételét is.

kep-2

A kutatók szerint ezek az adatok úgy határozzák meg a tárgyakat, mint az embert az ujjlenyomat. A készülék annyira pontos, hogy képes megkülönböztetni egy telefon elülső és hátoldalát, vagy azt, hogy egy üres vagy egy teli pohár van előtte. Ugyanakkor van hibája is: egy alumínium mérleget például simán összekever egy MacBookkal. Azonban a RadarCat tanítható is: az tárgyak detektálásából származó információkat a rendszer eltárolja, így minél több felismerés történt, később annál kevesebbszer fog tévedni.

Az eszköz végleges formájában hatalmas segítség lehet majd a látássérültek számára, akik így egy ismeretlen környezetben is könnyebben boldogulhatnak, ha pedig a telefonba építik be, az felismeri a tulajdonosát és szükség esetén felnagyítja a kijelzőn látható szöveget és ikonokat. Arról nem is beszélve, hogy a jelenleg rendelkezésre álló, hasonló célt szolgáló eszközökkel ellentétben nincs szükség plusz információra (pl. QR-kódra) a felismeréshez, és internetkapcsolat nélkül is működik.

A kutatók jelenleg is a rendszer tökéletesítésén dolgoznak, hogy a jövőben ne csak az üres/teli poharat ismerje fel a RadarCat, hanem azt is meg tudja mondani, mit öntöttek a pohárba.

Forrás: hvg.hu

Esélyek utcája Újbudán

A Gárdonyi téren, a B32-ben tartott szakmai programon bemutatkozott a kezdeményezés mindhárom szektorának minden szereplője. A VGYKE részéről Fodor Ágnes, az Egyesület elnöke és Mészáros Ágnes, az Egyesület alelnöke vett részt.

 

eselyek2016_2 eselyek2016_1

A rendezvényen minden szereplőnek alkalma nyílt elbeszélgetni egymással, így a VGYKE két vezetője számos kerületi céggel és intézményvezetővel beszélt. Azon túl, hogy a VGYKE általános céljairól is beszéltek, elmondták milyen területen keressük az együttműködő partnereket.

 

eselyek2016_3eselyek2016_4

 

Kiemelték, hogy a VGYKE szívesen csatlakozna a cégeknél és intézményeknél működtetett érzékenyítő programokhoz, illetve ahol még nincs ilyen, ott segítenénk kialakítani. Az Egyesület masszázsszolgáltatása is szívesen kitelepülne a kerületi cégekhez, ezzel járulva hozzá a munkavállalóknak nyújtott regenerációs szolgáltatások bővítéséhez.

Ezen kívül, a kerületben működő Lámpás Klub is nagyon-nagy örömmel fogadna sokféle segítséget, akár jelentéktelennek tűnő dolgokban is. Például nyitottak lennének a programjaikhoz a helyszínfelajánlásokra, mely az egyik legnagyobb problémájuk a megalakulásuk óta.

Számos más programban is várják a kerületi intézmények és cégek csatlakozását a Klub akár kisebb, akár nagyobb tevékenységéhez, melyek ügyében a kerületi szervezőket lehet felkeresni a lampas.ujbuda@gmail.com címen.

Verses délután Újbudán

Az újbudai Lámpás Klub egy különleges meghívást kapott a Kelen Civil Közösségek Házába. A meghívásnak az volt az egyik különlegessége, hogy helyi hallássérültek hívtak minket, látássérülteket, egy verses délutánra.

 20161118_nagyi120161118_nagyi2

A hallássérülteket jeltolmács segítette a zenével és vetítéssel összekötött verses délutánon. Kellemesen meglepődtünk azon, hogy mennyi olyan vendég volt, akikkel az általunk szervezett érzékszervi fogyatékosok kulturális gáláján is találkoztunk, nem is olyan régen.

Az első előadó Sára Ildikó volt, aki hallássérült, de nagyon szépen tud beszélni. Olyannyira, hogy gyakorlott versmondóként ismertük mi magunk is. Az előadásának az a különlegessége, hogy a szavalt verseket önmaga jeleli. Ez olyan, mintha két külön nyelven is megtanulná a verseket és egyszerre két nyelven adná elő! Egy-egy pár perces előadása mögött, nagyon hosszú hónapok munkája áll!

A délután másik főszereplője Vigh Judit Márta volt, aki az önálló estjének a műsorával ajándékozott meg minket. A műsorában főleg versek szerepelnek, de néhány prózát is hallhattunk tőle. Az egyes verseket és prózákat zenével tagolták, melyet a gyerekei és unokái adtak elő.

Mind a versek, mind a prózák életre keltek az előadásában! Az előadott prózái a közel száz évvel korábban beszélt magyar nyelvet keltették életre, melyet mosolyogva hallgattunk.

A versei főleg az elmúlással foglalkoztak, de az ő rendkívüli tolmácsolásában ez mégsem hatott lehangolóan, mert az élet értékelése és a hosszú távon is értékelhetőnek bizonyult dolgok, jelenségek tisztelete volt a megfogalmazott üzenete. Általában nem lepődünk meg azon, amikor egy előadóművész sajátosan értelmezi a verset, de azon igen, ha ennek eredményeként valami nagyon felemelő élményben lesz részünk. Minden udvariaskodás nélkül kijelenthetjük, hogy mindannyiunkat teljesen lenyűgözött!

Nagyon kellemes volt számukra az a felismerés is, hogy az újbudai hallássérültek, mozgássérültek és ezen közösségek pár barátja, nem akartak kihagyni minket ebből a nagyon egyedi élményből. Nagyon hálásak vagyunk azért, hogy gondoltak a klubunkra és meghívtak minket! Reméljük, hogy 2017-ben is ilyen kellemes élményekkel folytatódhat majd az ez évben megkezdett együttműködésünk!

Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervezők

Futár távirányító igényelhető!

Kép forrása: www.bkk.hu

Kép forrása: www.bkk.hu

Az Egyesületünk központi Ügyfélszolgálatánál lehetőségük nyílik ingyenesen Futár távirányítót igényelni. Az adományozással a célunk az, hogy hozzásegítsük Önöket a minél nagyobb szintű önállóságra épülő közlekedéshez.

A távirányítót azok a tagjaink igényelhetik, akik a 2017-es évre érvényes tagsággal rendelkeznek. Az eszköz korlátozott darabszáma miatt arra kérjük Önöket, hogy igényüket előzetesen jelezzék telefonos elérhetőségeinken:

vezetékes számunk: (1)384-55-41, 1-es menüpont
mobiltelefonos elérhetőségünk: (70)387-52-67

Várjuk jelentkezésüket!

Adventi vásártúra

December az ünnepi készülődés jegyében telik. Városszerte nyílnak az adventi és karácsonyi Vásárok. Mi is felkerekedtünk és ellátogattunk a Bazilikához.

b-hazikoadventi-k-elott

A Szent István téren felállított mesebeli faházakban kézművesek igényes ajándéktárgyaiból, népi- és iparművészek, keramikusok, ötvösök munkáiból válogathatnak az érdeklődők. Miután megcsodáltuk a látnivalókat, forralt bort iszogattunk, ami a hűvös időben felmelegített bennünket.

Ezután elsétáltunk a Vörösmarty téri karácsonyi vásárba, ahol szintén rengeteg ételkülönlegességgel, ajándéktárgyakkal, és nívós programokkal kedveskednek az odalátogatóknak.

Magával ragadott bennünket a színes karácsonyi forgatag, ünnepváró hangulatunk fokozódott. Nagyon örültünk annak, hogy egy ilyen programot ismét be tudtunk iktatni az évzáró rendezvények közé és ezzel segítséget adhattunk a karácsonyi ajándékok beszerzéséhez.

“A karácsony nem az ész, hanem a szív ünnepe. És a szív érzi, hogy azok is ott állnak veled a karácsonyfa körül, akiket a szemeddel nem látsz, és az eszeddel nem hiszel.” (Müller Péter)

Bernát Zsuzsanna, Puchnyák István
közösségi civilszervezők

Domoszlai János fellépése

domoszlaijanosgitarozik
A fellépés helyszíne:
MagNet Magyar Közösségi Bank Zrt.
1062 Budapest, Andrássy u. 98.

Időpont: 2016. december 15. (csütörtök) 18:00-20:00

Domoszlai János perui fuvolával és gitárral fog szerepelni. Rajta kívül még Farkas Gergő gitározik, valamint a Duo Nice (Fehér Nikolett és Ürmös László) fog brácsázni és zongorázni.

Érdeklődni lehet Nagy János, integrált rendezvényszervezőnél, a 0620 481 6842 telefonszámon.

Advent a Fő téren

December 3-án, a Rákosmente TV meghívására, részt vettünk az Advent a Fő téren c. rendezvényen.

20161203_10264820161203_103446

Velünk tartott egyik kollégánk Boncával, a vakvezető kutyussal. Az adventre kiérkezőket színes forgatag várta: lehetett kürtőskalácsot venni, forralt borral melegedni, gyönyörködhettünk a Robogó utcai óvodások vidám András napi műsorában, és megcsodálhattuk a Szabadság sugárúti Általános Iskola vidám dalos műsorát néptánccal egybekötve.

A kicsik Atus bohóc bűvészmutatványait élvezhették. Az érdeklődőket megismertettük a Braille írással, szórólapot osztottunk, adományt gyűjtöttünk, interjút adtunk a helyi TV-nek, mely itt is megtekinthető.

Nagy örömünkre két tagunk is meglátogatott bennünket a standunknál. A hideg ellenére az idő hamar elrepült, de reméljük tagjaink élvezték ezt a színes programot.

Krayné Faragó Zsuzsa és Acsay Péter
közösségi civilszervezők

Karácsonyi készülődés a K11-ben

A kép forrása: https://www.ajandekkatalogus.hu/

A kép forrása: https://www.ajandekkatalogus.hu/

Közeleg a Karácsony, ennek jegyében sok szeretettel ajánljuk figyelmedbe decemberi programjainkat.

Szeretettel invitálunk decemberi klubnapunkra, melynek

időpontja: december 14. szerda 15 órától 17 óráig.

Helyszín: K11 Kulturális és Művészeti Központ
(1075. Király u. 11.)

Ezúttal kézműveskedni fogunk, egyszerűen elkészíthető, praktikus és akár ajándéknak is beillő dolgokat fogunk alkotni, s hogy pontosan mit, maradjon meglepetés. Mindenképpen érdemes eljönnöd hozzátartozóiddal, kísérőiddel együtt!

Decemberi meglepetésként lehetőség van ingyenesen Futár távirányító igénylésére!

Amennyiben szeretnél Futár távirányítót kapni, keresd Ügyfélszolgálatunkat személyesen vagy telefonon a 06-1/384-55-41, vagy a 70/387-5267-es mobilon!

Érzékszervi fogyatékosok gálaműsora Újbudán

Az újbudai Lámpás Klub életében már többször előkerült az igény arra, hogy a látássérültek közössége megmutathassa magát úgy, mint akik képesek valami értékeset és nagyon jót adni az ép érzékszervekkel élők részére. A klubtagjaink már többször megbírálták azt a gyakorlatot, amikor egy fogyatékos ember iránt sajnálatot akarnak kelteni a különböző médiafelületeken, ahelyett, hogy a valóban tehetséges sorstársainknak engednének teret, pozitív irányba alakítva ezzel a róluk való közgondolkodást.

Erre az igényre reagálva vállaltuk el az érzékszervi fogyatékosok kulturális gálájának a megszervezését, más érzékszervi fogyatékos előadókat is meghívva fellépőknek.

A rendezvényt a kerület napjához időzítettük, ezzel is szimbolizálva azt, hogy mi nem elszigetelve, hanem a társadalom részeként kívánunk élni. Nagy örömünkre szolgált, hogy többen is elfogadták az invitálásunkat és nagyon sokan hallgatták meg a fellépőinket a Budapesti Művelődési Központ Kamaratermében.

A megjelenteket Fodor Ágnes köszöntötte, aki a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsának az alelnöke és a VGYKE elnöke. A szervezők nevében is megköszönte Újbuda Önkormányzatának, hogy anyagilag is támogatta a rendezvényt a kulturális pályázaton keresztül.

Elsőnek Meti Bálintné és Helli Zsolt bűvészpáros lépett fel, akik hallássérültek. A produkciójukat S. Tóth Erika narrálta a látássérültek részére.

bzsuzsihzsolt1

Utána Bartolf Zsuzsanna adott elő egy részletet a Láthatatlan koncert c. önálló estjéből, melyben modern költők verseit népdalok dallamára énekli el.

Ezt követően egy kabaréjelenetet hallgathattunk meg Nagy Krisztina és Nagy László előadásában arról, hogy milyen lenne egy olyan ország, ahol csak büszke alkoholisták élnek.

 jobakmartaullmannotto1nagykrisztinaeslaszlo4

A gálaműsor legidősebb fellépője, a 91 éves Jobák Márta volt, aki egy vidám verssel ajándékozta meg a hallgatóságot. Őt szintén verssel követte Borsodi Zsuzsa, majd Sára Ildikó. Sára Ildikó előadásában az volt a különlegesség, hogy hallássérültként, beszélve és jelelve adta elő a választott versét, amelynek a többségünk még soha nem volt részese. Ez olyan, mintha valaki egyszerre két nyelven tanulná meg és szavalná el a verset.

Reneszánsz zenével varázsolta el a közönséget, a megalakulásának a 40. évét ünneplő Landini zenekar. A gálaműsor első részét Molnárné Tóth Andrea életteli szavalása zárta le.

landini2

A második rész egy újabb meglepetéssel kezdődött. A legfiatalabb előadónk, Gebri-Horváth Bence volt, aki két saját versét szavalta el, melyek nagyon sok nézőt megleptek az érett és vidám gondolatok miatt.

 tiszaiannamaria2

Őt Tisza Annamária követte, aki szintén egy nagyon látványos szavalással mutatta meg, hogy mennyi minden lakozhat egy versben.

Domoszlai János az amerikai őslakosok kultúrájának a lelkes kutatója és nagyon sokszor hallhattunk már általa életre kelteni a dallamaikat. Ez alkalommal modern, dél-amerikai dallamokkal ajándékozott meg minket.

Obenausz Tamás szintén egy erős verset szavalt el a közönségnek, majd Papakosztandi Máriával együtt adtak elő, a saját maguk által írt humoreszkjeikből egy részletet, melynek A siketvakság vidám pillanatai a címe. A hallgatóság teljes mértékben azonnal tudta értelmezni a jeleneteket, hiszen önmaguk is sokszor megélték már a kifigurázott helyzeteket, csak nem mindenki gondolt ezekre humorral.

Az utolsó előadó Hermann Tibor volt, aki mindenkit lenyűgözött az éneklésével. Mi, akik ismertük őt, de még nem hallottuk énekelni, nagyon meglepődtünk azon, hogy mennyire jó előadó.

 vikiesagi3ullmannotto6

Végül az egyik műsorvezető, Ullmann Ottó, egy saját produkcióval köszönt el a közönségtől, akinek ezúton is szeretnénk megköszönni azt, hogy lelkesen és segítőkészen állt a gála rendelkezésére.

Ezt követően a szervezők kiosztották az előadásokért köszönetet nyilvánító emléklapokat, majd Fodor Ágnes megajándékozta a legfiatalabb fellépőt a VGYKE kabalababájával.

Az előadásokat két jeltolmács és egy audionarrátor segített mindenkinek befogadhatóvá tenni, melyért nagyon hálásak vagyunk. Nagy szívfájdalmat okozott, hogy két produkció csúszása miatt, nem tudott mindenki sorra kerülni, pedig nagyon szerettük volna, ha az ők is be tudtak volna mutatkozni a közönségnek. Tőlük ezúttal is elnézést kérünk!

A gálaestről az Civil11 TV és az M1 Esély c. műsora is készített tudósítást. Ennek nagyon örültünk, mert nagyon sok szerkesztőséget meghívtunk, de nem érdekelte őket a rendezvény. A Civil11 TV és az M1 stábjának ezért nagyon hálásak vagyunk, mivel a tudósításuk értékes hozzájárulás ahhoz, hogy a nagyobb közönséghez is eljusson az üzenetünk. A Civil11 TV tudósítását ide kattintva lehet megnézni, az M1 műsorának velünk foglalkozó részlete pedig lejjebb nézhető és hallgatható meg:

Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervezők

Karácsonyi klub Békásmegyeren

Kép forrása: www.haon.hu

Kép forrása: www.haon.hu

Szeretettel hívok mindenkit családtagjaival vagy kísérőjével együtt
2016. december 16.-án délelőtt, a 10 órakor kezdődő karácsonyi klubnapunkra.

Vendégünk lesz: Ruzsa Viktor a Civil Rádió munkatársa. Ezen a napon kedves meglepetésekben is részünk lesz majd. Jó lenne, ha ünnepi hangulatban minél többen együtt lehetnénk, és kellemes órákat tölthetnénk el mindannyiunk örömére.

A helyszín változatlan: Békásmegyer, Közösségi Ház Kisterem (Csobánka tér 5.)

Tel: 06-70-377-32-65
E-mail: lampas.obuda@gmail.com

Sokszínű programok a sokszínű őszben

A havi klubnapunkat ezúttal új helyszínen, a Rákoshegyi Közösségi Házban (Rákoshegy, Podmaniczky Zsuzsanna u. 3.) tartottuk novemberben.

Erre az alkalomra két vendéget is hívtunk: megkértük Rudas Attilát, a Művelődési Ház vezetőjét, hogy mutassa be nekünk egy kicsit a helyet, és azokat a programokat, amelyek itt zajlanak. Másik vendégünk kolléganőnk, Márti volt, aki a Láthatár Bolt kínálatából hozott nekünk egy kis ízelítőt: háztartási eszközöket, különféle nagyítókat, amelyeket meg is vásárolhattak a tagjaink. Péter pedig egy kis előadással készült Podmaniczky Zsuzsannáról és a Vigyázó Kastélyról. Programunkat, – amelyen 12 tagunk, 2 kollégánk, és mi,  rákosmenti lámpások vettünk részt, – laza, kötetlen beszélgetés és teázás zárta.

 20161110_18324420161108_142857

A RÁZENE, vagyis a Rákosmenti Zenebarátok Egyesülete fennállásának 30. jubileumi koncertjét tartotta a Vigyázó Sándor Művelődési Házban. Erre kaptunk meghívót Dely Csabától, az egyik tagunktól, aki a Camerata XVII. Fúvósegyüttes művészeti vezetője.

A műsort Balogh Lázár fanfárszólója nyitotta meg, amit egy rövid programismertetés, és a Zenebarátok Egyesületének bemutatása követett.

A programban mindazok a zenebarátok szerepeltek, akik eddig valaha is felléptek a Camerata XVII.-tel. Így hallhattuk a rákosligeti Örök Diákok Női Énekkart, az Ékszer Balett Tánc Együttest, a Murányi testvéreket, akik népdalokat adtak elő. Majd következett egy kuriózum: a színpadra lépett Horváth Zsolt előadóművész, aki egy manapság már kevéssé ismert zeneszerszámot, a verklit mutatta be, és ezen játszott néhány dalt.

A szünet után a Camerata XVII. fúvósai következtek, és az est fénypontjaként az alpolgármester úr köszöntötte a születésnapját ünneplő zenekart, 3 óriási tüzijátékos tortával. Nagy tapssal köszöntöttük az Egyesület tagjait, akik számos alkalommal szórakoztatták muzsikájukkal a rákosmenti nagyérdemű közönséget. Programunkon 8 tagunk vett részt.

 17ker_rs9117ker_rs92

November második felében az RS 9 Színházba (Rumbach Sebestyén u. 9.) látogattunk el, hogy meghallgassuk Bartolf Zsuzsanna vak népdalénekes produkcióját. Megérkezés után kicsit beszélgettünk Zsuzsával, aki elmondta, hogy pályázat útján nyerte a lehetőséget, hogy ebben a színházban léphessen fel.

Aztán egyszerre félhomályba borult a terem, csak gyertyák világítottak, meleg, barátságos, téli kuckó hangulatot árasztva. Kezdésként szomorú dalok csendültek föl, amelyeket hegedűmuzsika követett, majd az idő előrehaladtával egyre vidámabb, sőt pajzánabb dalok szólaltak meg. Zárásképpen Zsuzsa megénekeltette a nagyérdeműt. Reméljük, hogy a velünk lévő 8 tagunk is élvezte az előadást!

Acsay Péter és Kray Zsuzsa
közösségi civilszervezők