A XV. Kerületi Látássérültek Klubja a következő összejövetele december 9-én, pénteken, 14,00-16.30 óra között, a Nyitott Ajtó Együttműködési Iroda helyiségében lesz.
Helyszín: 1156 Budapest, Páskomliget u.6.
(az Újpalotai Vásárcsarnokkal szemben, a CIB Bank mellett. Megközelíthető: a 196, 296, 96, 130, 231 buszokkal, valamint a 69-es villamossal Vásárcsarnok megállóig)
A Klubunk megalakulásának első évfordulójáról kis műsorral emlékezünk meg. A kötetlen találkozón nem marad el a „születésnapi” torta sem.
A részvételi szándékodat jelezzed Moldován Eszternél a 06-30/498-9659-es telefonszámon, vagy a lampas.xvker@gmail.com E-mail címen.
Amennyiben módodban áll, szívesen fogadjuk hozzájárulásodat némi aprósütemény, gyümölcs, üdítő formájában.
Mindenkit sok szeretettel várunk, hívd el a hozzátartozóidat, a barátaidat is!
Moldován Eszter és Simon F. Nándor
közösségi civil szervezők
gyengénlátó Archives - Oldal 275 a 294-ből - Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Születésnap a XV. kerületben
Kép forrása: http://123rf.com
A XV. Kerületi Látássérültek Klubja a következő összejövetele december 9-én, pénteken, 14,00-16.30 óra között, a Nyitott Ajtó Együttműködési Iroda helyiségében lesz.
Helyszín: 1156 Budapest, Páskomliget u.6.
(az Újpalotai Vásárcsarnokkal szemben, a CIB Bank mellett. Megközelíthető: a 196, 296, 96, 130, 231 buszokkal, valamint a 69-es villamossal Vásárcsarnok megállóig)
A Klubunk megalakulásának első évfordulójáról kis műsorral emlékezünk meg. A kötetlen találkozón nem marad el a „születésnapi” torta sem.
A részvételi szándékodat jelezzed Moldován Eszternél a 06-30/498-9659-es telefonszámon, vagy a lampas.xvker@gmail.com E-mail címen.
Amennyiben módodban áll, szívesen fogadjuk hozzájárulásodat némi aprósütemény, gyümölcs, üdítő formájában.
Mindenkit sok szeretettel várunk, hívd el a hozzátartozóidat, a barátaidat is!
Moldován Eszter és Simon F. Nándor
közösségi civil szervezők
A korai fejlesztésről Rákosmentén
Az Egyesületünk a CIB Alapítvány pályázatán nyert támogatásból valósította meg a szakembereknek és a szülőknek szóló konferenciákat ez év őszén. Rákosmentén kívül Angyalföldön, Zuglóban, Újpesten, Kispesten és a XV. kerületben került sor ilyen konferenciákra. Nagy örömünkre szolgál, hogy a Rákosmente TV tudósított az eseményekről és így mozgóképpel és hanggal is ízelítőt adhatunk az elhangzottakról.
A klubdélutánon a tagjaink és a barátaink is megismerhetik a VGYKE legtöbb szolgáltatását.
A VGYKE Ügyfélszolgálata nem csupán azért települ ki, hogy bemutatkozzon, hanem lehetővé válik majd az éves tagdíjak befizetése is és egyéb olyan teendők elvégzése is, ami az Ügyfélszolgálathoz tartozik.
A Láthatár Bolt is kitelepül, ahol majd meg lehet nézni a kínálatát és akár vásárolni is lehet náluk. Természetesen lehetőség nyílik arra is, hogy eszközökről lehessen információkat kérni.
Kint lesz a VGYKE-n belül működő Támogató Szolgálat, akik nagyon kedvező árakon kínálnak személyes segítségnyújtást napi teendőkhöz, ügyintézésekhez, kísérésekhez vagy egyéb ügyekhez.
A VGYKE több helyen szolgáltat gyógymasszázst. A képviseletükben nálunk lesz egy masszőr is, aki minden jelenlévőnek egy pár perces masszázst ad ajándékba, a helyszínen.
Ezen kívül vendégünk lesz Domoszlai János is, aki zenélni fog nekünk, valamint egy érdekes kvíz további meglepetéseket fog tartogatni.
A program helye a Budapesti Művelődési Központ földszinti terme, melynek címe: XI. Etele út 55. (Bikás Parknál, a szokásos helyünk).
Időpontja: 2016. december 6. (kedd) 14,15-15,45
Kérjük, hogy aki eddig nem jelezte a részvételi szándékát, az jelezze, a szükséges ülőhelyek biztosítása érdekében.
Lenkai Viki és Neumann Károly
közösségi civilszervezők
Szemléletformálás Rákosmentén
A Helyi Esélyegyenlőségi program keretében (HEP) Rákosmente Önkormányzata azt a célt tűzte ki, hogy megismertesse az ügyfélkapcsolatokkal rendelkező dolgozóit a különböző fogyatékossággal élők problémáival.
Ez a programsorozat már tavasszal elkezdődött, és most ősszel került sor a folytatásra a Vigyázó Sándor Művelődési Házban. Ezen vettünk részt mi, kerületi lámpások, és a nekünk segítő kollégák 2016. november 3-án, és 10-én.
Az első programpont mindkét alkalommal az Egyesületünk és a Lámpás program bemutatása volt. Majd egy vállalkozó szellemű résztvevő elkísérte az egyik vak kollégánkat egy általa kinevezett pontra, és vissza. Ezután kiértékeltük a feladatot, amit egy kötetlen, oldott beszélgetés követett.
Nem voltak tabuk, az ott lévők bármiről kérdezhettek. Megkérdezték például, hogy egy vak ember miként tud gyereket nevelni, egy született vaknak milyen elképzelései vannak a színekről, és hogy hogyan tud vigyázni az értékeire. Sajnos a rendelkezésünkre álló idő hamar eltelt. Reméljük, hogy a résztvevők jól és hatékonyan tudják majd felhasználni a munkájukban az érzékenyítés során szerzett ismereteket és tapasztalatokat.
A Rákosmenti Cukorbetegek Egyesülete (RÁCUK) 2016. november 5-én tartotta éves rendezvényét, ahová szintén bekapcsolódtunk, hiszen a látássérültek nagy részét alkotják azok a betegek, akik cukorbetegség szövődményeként válnak látássérültekké.
A program két helyszínen zajlott, az egyik teremben ingyenes szűrővizsgálatokon lehetett részt venni, úgy mint hallás, vércukorszint, koleszterin és vérnyomásmérés.
A másik teremben előadások hangzottak el az egészséges életmód témakörében. Az ilyen rendezvények alkalmasak arra, hogy kapcsolatokat alakítsunk ki, és megismerkedjünk a kerületben dolgozó szakemberekkel.
Találkoztunk Dunai Mónikával, kerületünk országgyűlési képviselőjével, akit meghívtunk a korai fejlesztéssel foglalkozó zárókonferenciánkra.
Fölvettük a kapcsolatot a Bajcsy Kórház egyik szemészeti asszisztensével is, akit szintén meghívtunk a már említett rendezvényre, és megkértük, hogy a szórólapjainkat terjessze és vigye hírét ennek a programnak, és az Egyesületünknek.
Acsay Péter és Kray Zsuzsa
közösségi civilszervezők
Időutazás a Múzeumsarokban
Novemberben ismét egy fantasztikus élményben volt részünk. A Tomory Lajos Múzeum „Múzeumsarok” nevű kiállító teremében voltunk.
Egy korábbi alkalommal született meg ennek a programnak a gondolata. Amikor a KÖKI-n „A Felhők felejtett” című Rozgonyi Sarolta által vezetett múzeumpedagógiai foglakozáson vettünk részt, amely annyira magával ragadó volt, hogy rögtön kértünk egy hasonló lehetőséget a kerület történetével kapcsolatban, egy későbbi időpontban.
Csak mi voltunk jelen, hisz ez egy speciális múzeumlátogatás volt, mert zömében vakok és gyengénlátók voltunk a résztvevők, ráadásul a 14-90 év közötti korosztály volt jelen. A megelevenített világ a középkortól napjainkig tartott.
Nehéz feladat számot adni a hallottakról! A vitrinek, tablók, a kiállított tárgyak a kerület történetét volt hivatott bemutatni, amely Tomory Lajos iskolaigazgató érdeme. Ő kezdte el gyűjteni a kerület régi értékeit.
Az első teremben a kerület iskoláinak születéséről, fejlődéséről volt szó. Megfoghattunk 80-100 éves tárgyakat, mint palatáblát, bőr iskolatáskát, tolltartót, nádpálcát és közben a hozzá fűződő történeteket hallgathattuk. Szó volt körmösről, cserépkályhával fűtött tanteremről mártogatós tollról, régi tintatartót vehettünk kézbe és ülhettünk ódon iskolapadban. Jelenleg a kerületben 21 általános iskola és 6 középiskola működik.
A másik terem a település történetéről szólt. A legkorábbi emlék egy térkép volt a XIV. századból. „Túravezetőnk” elbeszéléséből megtudtuk, hogy nem egy klasszikus faluból, hanem egy majorságból fejlődött ki az a település, amelyik 1950.ben Szentimrével együtt Budapest a XVIII. kerülete lett.
A török időben elnéptelenedett, majd 1686-ban, Buda visszafoglalása után szabadult fel véglegesen a török uralom alól. Az 1700 évek elején került Soroksárral, Vecséssel, Gödöllővel együtt Grassalkovich Antal birtokába, aki 7 családot telepített ide, így 300-350 fő lakott itt egészen a 19. második feléig
E század vége felé Mayerfy Xavér Ferenc vette bérbe a területet és gazdálkodni és szőlészkedni kezdett rajta. Innen származik a Ferihegy elnevezése a területnek, amin ma a repülőtér működik.
A tulajdonosváltások és a fejlődés, a nagybirtok parcellázásához vezetett. A terület déli része jól megközelíthetővé vált Lónyai Menyhért pénzügyminiszter jóvoltából, aki elérte, hogy a Budapest- Cegléd-Szolnok vasútvonalon haladó vonatok megálljanak itt, ahol emeletes villát építtetett magának, így a szerencsés körülményeknek köszönhetően pezsgő társasági élet fejlődött ki. A kor jeles személyiségei építettek nyaralót itt. 17 villa épült a területen ez alkotja a mai a Mai Lónyay telepet.
Kézbe vehettünk egy patkót, amiről kiderült, hogy Eötvös Lórándé volt, aki lovon szeretett bemenni innen az Egyetemre, közben Fedák Sári énekét hallhattuk, akinek szintén itt volt villája a Gyöngyvirág utcában. Miután elszegényedett a villáját lebontották és a darabjait eladták és a környező házakba beépítették.
22 lakónegyedből áll a kerület, néhánynak közülük hallottunk az elnevezésének a történetéről.
A Cséry-telep nevét Cséry Lajosról kapta, akinek először PUSZTA SZENTLŐRINC területén gyümölcsösei voltak, majd szemétfeldolgozásra kötött szerződést a Fővárossal. Olyan szelektív hulladékfeldolgozási módszert szabadalmaztatott, amelyik nemzetközi érdeklődésre tartott számot. Sajnos a vállalkozás csődbe ment.
Szemere Miklós családi fotóalbumját is lapozhattuk fehér cérnakesztyűvel. Szép, régi igényes tárgy lévén puszta kézzel nem volt szabad hozzányúlni. A mai Szemeretelep helyén vásárolt birtokot, amin céllövöldét és strandot létesített. A legenda szerint fia Szemere István, aki Amerikában élt sokáig. Az ő tulajdona volt az a HORCH 780 cabriolet autó, ami a Meseautó c. film (1934 rendező: Gaál Béla)”címszereplője” volt.
Megtudtuk, hogy a Múzeum területén egykoron agyagbánya volt, tíz emelet mélységéig bányásztak itt agyagot a Szentlőrinci téglagyár számára. Az Üllői úton szállították el a budapesti építkezésekre.
Olyanok voltak az útviszonyok, hogy muszáj volt korszerűsíteni ezért megépítették a keskeny távú villamos vonalat a Nagyvárad tértől a Téglagyárig, amelyen utasokat is szállítottak és ez volt az elődje a mai 50-es villamosnak. Újdonság volt számunkra, hogy az Üllői út egészen Vecsésig tart és a számozása 800 körül ér véget.
A tablókat nézegetve láttuk, hogy egyéb érdekes ipara is volt a kerületnek. A Kocsilámpa gyár egy-két szép darabját láthattuk, láttunk képeket a Vasúti kocsigyártó munkáiból. A KIS TEX és a Szalagszövő és Csipke termékeiből még mintadarabok is ki voltak állítva.
Végezetül szó esett a Lőrinci Ifjúsági Parkról, ami a Budai Ifjúsági parkhoz hasonlóan nagyon kedvelt szórakozóhely volt. A 70-es évek „menő” zenekarainak fellépésével. Mint például: P.Mobil, Syrius, Atlantis, Scampolo stb.
Családias légkörben zajlott az esemény, végezetül megkaptuk a híres Fedák-lepény receptjét kinyomtatva, amit valamelyik klubnapra el is fogunk készíteni.
Köszönet a Múzeumnak és Rozgonyi Sarolta múzeumpedagógusnak a felejthetetlen délutánért!
Bernát Zsuzsa, Kiss Julia, Juhos Róbert és Puchnyák istván
közösségi civilszervezők
Új helyszínen a rákosmenti Lámpás Klub!
A kép forrása: http://peterkacsoart.blogspot.hu/
Sok szeretettel invitálunk mindenkit a következő klubnapunkra, amelyet 2016. december 6-án, Mikulás napján, kedden délután 14:00-16:30 óra között tartunk (figyelem új helyszín, új időpont!) a Rákoshegyi Közösségi Házban, (17. kerület, Podmaniczky Zsuzsanna u. 3.)
Találkozó az Örs vezér téren 13:00-kor a kürtős kalácsosnál, vagy 13:35-13:40 között Rákoskeresztúr Városközpont, Posta buszmegállóban, ami Rákoshegy felé megy. Onnan megyünk együtt 98-as busszal pár megállót a Rákoshegy Vasútállomásig, majd gyalog a Podmaniczky Zsuzsanna utcáig, ahol a Közösségi Ház található.
Karácsonyváró ünnepi hangulatban kézműveskedni fogunk, velünk lesz Kacsó Péter keramikus művész, akivel agyagozni fogunk. (A foglalkozáson való részvétel nem kötelező!)
Az egyszerű dísztárgyak a Lámpások karácsonyi vásárára készülnek, a bevétel pedig a XVII. kerületi klubot támogatja. Természetesen a harapnivaló, a beszélgetés sem marad el!
2016. december 3-án szombaton délelőtt 10:00-12:30 között kint leszünk a rákosmenti Adventi programon a Fő téren. Látogassatok meg bennünket a sátrunknál!
Részvételi szándékotokat minden esetben kérjük jelezzétek!
A novemberi találkozásunk alkalmával születésnapot ünnepeltünk a klubnapon. Bár a harmadik kerületben élő látássérültek Lámpás Klubja már 2015 áprilisában elkezdett szerveződni, az első “igazi” klubnapunk éppen egy éve került megrendezésre.
Nagy örömmel készültünk erre a napra. Egy év nem nagy idő, mégis sok jó beszélgetések és közös programok emlékét foglalja magában.
A születésnapi torta elfogyasztása mellett jóleső érzés volt felidézni az együtt töltött időt. Abban a reményben váltunk el egymástól, hogy a szép kezdet után szép lesz a folytatás is.
November 20-án egy ünnepi orgonahangversenyre mentünk a klubtagokkal.
A hangverseny nagyon szép volt, sokaknak nagy örömöt szerzett az, hogy a klubunk szabadidős programjai közé ilyen jellegű programok is helyet kaptak.
Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező
Négylábú vendégek a klubnapon
A novemberi klubnapunkra több vendéget hívtunk.
ElőszörA VGYKE ügyfélszolgálatának vezetője Mészáros Gyöngyi és munkatársa, Leány Ferenc bemutatták az ügyfélszolgálat munkáját, szolgáltatásait.
Tájékoztatást kaptunk pályázati lehetőségekről, megtudtuk, hogyan lehet meghallgatni telefonon a Hírmondót, de szó volt a Láthatár boltról, a Támogató Szolgálatról, és a masszázsról, ami most akciós. Az ügyfélszolgálaton kellemes környezetben, szeretettel várnak mindenkit, és szívesen segítenek az ügyintézésben. Klubnapunkon lehetőség nyílt a 2017-es tagdíjak rendezésére is.
Tanai Csaba a két vakvezető kutyájával, Boncával és Enyával érkezett, akik azonnal belopták magukat a társaság szívébe. Sok hasznos dologról informált bennünket. Beszélt a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskoláról, arról, hogyan lehet kutyát igényelni, a kutyák képzéséről és gondozásáról is.
Körünkben üdvözölhettük a Kispesti Nyugdíjas Klub vezetőjét Huszár Erzsébet idősügyi referenset is. Kellemes meglepetés volt, és nagy örömünkre szolgált, hogy Erzsike meglátogatott bennünket.
Vendégünk volt Ruzsa Viktor a Civil Rádiótól. Várjuk a kutyás riport megjelenését, amit majd Facebook oldalunkon is közzé teszünk.
Kellemes és tartalmas délutánt töltöttünk együtt. Kutyasimogatósat.
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők
Áldozatvédelmi tájékoztató Braille-írással
A Budapesti Rendőr-főkapitányság XVIII. kerületi Rendőrkapitányság megbízott ezetője, Minyóczki Árpád rendőr alezredes adta át egy kerületi egyesület szervezőinek, a vakok és gyengénlátók számára készített prevenciós anyagokat.
Az elmúlt félévben több alkalommal tartottak a klubtagok számára prevenciós, áldozatvédelmi és bűnmegelőzési előadást. Ennek során a kerületi bűnmegelőzési munkatársa felismerte, hogy a tagok hátrányos helyzetéből fakadóan, kiszolgáltatottabbakká válhatnak a mindennapokban.
Ezért 2016. november 18-án délelőtt Minyóczki Árpád rendőr alezredes, a Budapesti Rendőr-főkapitányság XVIII. kerületi Rendőrkapitányság megbízott vezetője, a rendőrség kezdeményezésére, Braille-írással készíttetett áldozatvédelmi szóróanyagokat adott át a kerületi egyesület vezetőjének.
A vakok és gyengénlátók számára készített anyagok ezen kívül a jövőben olvasás céljából elérhetőek a Fővárosi Szabó Ervin könyvtár kerületi épületeiben is.
Itt olvashatják a tanácsokat, melyek egyébként mindenki számára megszívlelendők!
Igény esetén a VGYKE Braille formátumban is az érdeklődők rendelkezésére tudja bocsájtani az áldozatvédelmi tanácsokat.
BRFK XVIII. kerületi Rendőrkapitányságának bűnmegelőzési és áldozatvédelmi tanácsai az alábbiak.
Zsúfolt helyen:
A táskádat tartsd a tested előtt;
csomagjaidat ne bízd idegenre;
ne tartsd a bankkártyád mellett a PIN kódodat;
ne áruld el a személyes adataidat idegennek;
csak a szükséges pénzösszeget vidd magaddal!
Otthon:
A lakásajtót, kaput kulccsal zárd be;
csak a vezetéknevedet írd ki az ajtóra és a kaputelefonra;
értékeidet tedd biztonságos helyre;
ne engedj be a lakásodba idegeneket;
ha egyedül élsz, ne meséld el senkinek;
szolgáltatótól érkezett személyt mielőtt a lakásba engeded, ellenőrizd le;
idegennek ne válts pénzt, és adományokat ne adj ismeretlennek;
ne tarts otthon sok készpénzt!
Internet világa:
Mindig legyen bekapcsolva a tűzfalad és használj vírusirtót;
óvd a személyes adataid – csak a szükséges információkat oszd meg az idegenekkel;
az internet nem felejt – a vállalható videókat és fotókat oszd meg;
internetes vásárláskor a személyes találkozót preferáld, ne utalj előre;
kétkedj az információk valóságtartalmában, légy óvatos!
Amennyiben bűncselekmény áldozatává válna valaki, értesítse a rendőrséget ingyenesen hívható 112-es segélykérő számon és kérje az Áldozatsegítő Szolgálat munkatársainak segítségét a 06 80 225 225 telefonszámon.
Hogyan segíthet a szolgálat?
Jogosultként azonnali pénzügyi segélyt kaphatsz;
tájékoztatnak az érdekeid érvényesítése céljából;
jogi segítségnyújtás iránti kérelem nyújthat be;
egyösszegű kárenyhítés kérhető.
Kiss Julia és Juhos Róbert
közösségi civilszervezők
FUTÁR távirányítót kaphat!
A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete elsősorban az adományozó XVII., valamint XIX. kerületekben lakó látássérültek számára, akik új tagként lépnek be egyesületünkbe, FUTÁR távirányítót szeretne ajándékozni.
Ezen eszköz segítségével a látássérültek is informálódhatnak egy megállóban arról, hogy a kívánt járat mikor érkezik, valamint a hangjelzéssel ellátott jelzőlámpa is tájékoztatja az eszközzel rendelkezőt arról, hogy mikor tud biztonsággal átkelni az útkereszteződésen.
Szeretnénk a már tagsági jogviszonnyal rendelkező látássérülteket is távirányítóhoz segíteni. Igényüket az eszközök korlátozott száma miatt szíveskedjenek jelezni az Ügyfélszolgálaton az alábbi elérhetőségeink valamelyikén:
Telefon: (1) 384-55-41
Mobil: 06 70 387 5267
Középpontban a népdalmondás
A novemberi klubnapunkon Bartolf Zsuzsi ajándékozott meg minket. Teljes terjedelmében előadta nekünk a soron következő önálló koncertjének programját.
Műsorának sajátos vonása, hogy kortárs költők verseit énekli magyar népdalokra, hegedűszóval téve izgalmasabbá. Ilyet a tudomásunk szerint senki sem tesz. Ez egyféle újabb értelmezése mind a népdaloknak, mind a modern verseknek.
Zsuzsi célja az, hogy a népdalt közelebb vigye azokhoz, akik nem hallgatnak népzenét vagy esetleg idegennek érzik a falusi népszokásokat. Ennek érdekében a szövegeknek nincs egységes tematikájuk, sokféle témát vonultat fel a szövegekben, így célozva meg a lehető legtöbb ember érdeklődését.
Nagyon örülünk, hogy észrevétlenül is, de Zsuzsi megajándékozott minket ezzel a premierrel!
Ezután a szokásos süteményezés mellett megbeszéltük a jövő évi terveinket.
Másnap sem maradt ki a zene az életünkből. Elmentünk az Óbudai Kulturális Központba, ahol egy nagyon kellemes Mozart-esten vehettünk részt.
Jövőre is az a célunk, hogy mindenki igényeire figyelve, igazán izgalmas és érdekes élményekkel gazdagodjunk!
Hajnalné Filipich Adrienn
közösségi civilszervező
A VGYKE szentendrei Lámpás Klubjának programjai megvalósítását az Inneltrade Kft. támogatta, melyért ezúton is hálás köszönetet mondunk!
Beszélgetés a karácsonyi szokásainkról
Kép forrása: www.haon.hu
A következő klubnapunkat november 30-án, a hónap utolsó szerdáján 15 órakor tartjuk a szokott helyen:
a Kondor Béla Művelődési Központban.
(Kondor Béla Sétány 8.)
A karácsonyról, az ünnep eredetéről lesz szó, szokásokról, történelmi hátteréről. Az Adventről, a karácsonyfa állításáról, Krisztus születésének történetéről és a szeretet ünnepéről.
Úgy készülünk, hogy amennyiben kedvünk tartja, egy-két egyszerű dologból karácsonyi díszeket is készíthetünk, hogy megalapozzuk az ünnepi hangulatot.
Emlékezve a múzeumi programunkra megkóstolhatjuk a híres Fedák-lepényt is.
Illetve meghívjuk a Civil rádió munkatársát, Ruzsa Viktort is.