A XI. kerületben nem lesz Lámpás Klub november 1-én!
Helyette november 8-án találkozunk, de más helyen és más időpontban.
A témáink: ismerkedés azokkal, akikkel még nem találkoztunk; a november 10-re időzített rendezvényünk, valamint a közeljövő és a jövő évi terveink.
Szeretnénk kipróbálni azt is, hogy látogatott lenne-e egy második klubnap, ami a délután második felében lenne megtartva. Ezért azt szeretnénk kérni azoktól akiknek egyébként jó lenne ez az időpont, de éppen 8-án nem érnek rá, hogy ezt jelezzék a részünkre.
Új időpontban az újbudai Lámpás Klub

A XI. kerületben nem lesz Lámpás Klub november 1-én!
Helyette november 8-án találkozunk, de más helyen és más időpontban.
Az új helyszín: Budapesti Művelődési Központ II. emeletének Kamaraterme (lépcsőn lehet csak felmenni, a portával szemben).
Az időpont: 17 óra 10 perc.
A témáink: ismerkedés azokkal, akikkel még nem találkoztunk; a november 10-re időzített rendezvényünk, valamint a közeljövő és a jövő évi terveink.
Szeretnénk kipróbálni azt is, hogy látogatott lenne-e egy második klubnap, ami a délután második felében lenne megtartva. Ezért azt szeretnénk kérni azoktól akiknek egyébként jó lenne ez az időpont, de éppen 8-án nem érnek rá, hogy ezt jelezzék a részünkre.
Telefonjaink:
0630-186-6321 (Viki)
0670-984-1745 (Károly)
Email: lampas.ujbuda@gmail.com
A személyes találkozás reményében:
Lenkai Viki és Neumann Károly
közösségi civilszervezők
Előadói délután Békásmegyeren
Először Fodor Ágnes, a VGYKE elnöke mondta el köszöntőjét. Bemutatta egyesületünket, majd annak fontosságát hangsúlyozta, hogy a vak és a látó emberek közelebb kerüljenek egymáshoz, mely a közösségépítés legfőbb célja.
Természetesen nem maradt el a harmadik kerületi Lámpás klub bemutatása sem, mely éppen egy éve működik a Csobánka téri épületben.

A fellépők közül először Csányi Márton adta elő Liszt Ferenc egyik művét. Utána Bartolf Zsuzsanna népdalt, Kisnémedi Varga Pál operettet, Sulyok Péter sok humort, Vörös János pedig egy szép dalt adott elő. A látássérült fellépők után Zsuzsa Mihály énekes színművész csodálatos hangjával és saját versével szórakoztatott minket. Végül az Ezüsthúr Citera Együttes zárta a fellépők sorát.


A műsorvezetésben R. Kárpáti Péter színművész volt a társam, akit kellemes közéleti emberként ismerve örömmel fogadott a közönség. Amellett, hogy szerepet vállalt az előadók konferálásában, egy kedves verssel is megajándékozott bennünket.
Mindenki nagyon jól érezte magát, hiszen egy felejthetetlen szép délutánt töltöttünk így együtt. Ezúton is köszönjük Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának, hogy lehetőséget kaptunk a program magvalósításához. Ez nagyon sokat jelentett nekünk, mert ez az esemény ismét bebizonyította, hogy a látók és látássérültek között valójában nincsen semmilyen akadály.
Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező
Ügyfélszolgálat Szentendrén
A VGYKE ügyfélszolgálata októberben kitelepült a szentendrei klubdélutánra. E miatt az egyesületi ügyfélszolgálat működése volt a fő témánk.
Alighanem ez az ügyfélszolgálat nagy eséllyel indulhatna a világ leghumánusabb ügyfélszolgálata címért, ugyanis az elmúlt közel egy év alatt, sikerült rendszeressé tenni a hasonló kitelepüléseket. Ez azért különleges, mert sokszor csak 1-2 “egyszerű” ügy miatt történik a kitelepülés, ami valószínűleg sok ügyfélszolgálatnak nem érné meg. Az utazási idő és az utazási nehézségek miatt, nálunk ez másként működik, és egyesületünk munkatársai örömmel települnek ki eme ügyekért, időt és energiát spórolva tagjainknak.
Ha ez a kitelepülési program Budapest területén örömteli fogadtatásra talál, akkor sokkal inkább így van ez Szentendrén. A szentendrei klub tagjai ugyanis többek között Budakalászon, Leányfaluban, Pomázon és Szentendrén élnek, ahonnan az utazási idő egy óránál is több lenne a zuglói irodába.

A klubnapon nem csupán ügyek intéződtek el, hanem a tagjaink megismerhették az ügyfélszolgálat sokféle szolgáltatásait is.
Ezen alkalommal már mód volt a jövő évi tagdíjak befizetésére, ami szintén sokaknak nagy segítség. Az említettek mellett nagy örömmel köszöntöttünk egy új belépőt is sorainkban. Mindannyian nagyon hálásak vagyunk a kitelepülést megvalósító munkatársaknak, amit ezúton is köszönünk nekik!
Hajnalné Filipich Adrienn
közösségi civilszervező
A VGYKE szentendrei Lámpás Klubjának programjai megvalósítását az Inneltrade Kft. támogatta, melyért ezúton is hálás köszönetet mondunk!
Meghívó a Róth Miksa Emlékházba

A kép forrása: http://www.rothmuzeum.hu/
Október 25-én (kedden) az Erzsébetvárosban működő Lámpás Klub felkeresi a Róth Miksa Emlékházat (Nefelejcs utcában).
Az Emlékházban látássérültekre szabott, izgalmas tárlatvezetés keretében nyílik mód a lakásmúzeum bejárására és a gyűjtemény megismerésére. E mellett Róth Miksa üvegfestészetével is mód nyílik megismerkedni.
A programra sok szeretettel várunk mindenkit, ép látásúakat is és látássérülteket is.
A részletetekről a szervezőknél lehet érdeklődni, az alábbi elérhetőségeken:
lampas.erzsebetvaros@gmail.com
+36-70 387-5266
Látássérültek, mint jó előadóművészek
Az októberi klubnap beharangozójában szerepelt, hogy egy különleges vendéget köszönthetünk majd a köreinkben. Ahogy a képek is tanúsítják, ez a különleges vendég Vagány Elemér volt, aki a VGYKE kabalababája lett ebben az évben.
A klubnapon megjelentek lehetőséget kaptak, hogy kézbe vegyék és megismerjék ezt a figurát, valamint a kutyusát. Ennek okán többen kifejtették a véleményüket arról, hogy egy látássérülteket képviselő szervezet milyen jelképeket választhat magának és milyen üzenetet kell megfogalmaznia egy ilyen szimbólumnak.


Ezzel lassan át is tértünk a klubnap másik témájára, a látássérült előadóművészekre. Többen kifejtették, hogy ők annak örülnek, ha valaki a tehetsége és képességei miatt lesz sokat szereplő előadó, nem pedig annak, ha a látássérültsége önmagában egy ajánlólevél. Ahogy elhangzott, minden látássérült csak nyer azon, ha egy sorstársuk az ép látású művészekkel teljesen azonos minőségű produkcióval áll elő.
E miatt is öröm számunkra az, hogy novemberben egy olyan rendezvény lesz majd a kerületben, amelyiken érzékszervi fogyatékosok állnak elő ilyen produkciókkal.
Szóba került, hogy több októberi programot át kellett helyezni másik időpontra. Addig is ajánlottuk a BMK épületében működő Filmklubot, amely most kifejezetten látássérülteknek is akadálymentesítve lett.
Döntés született arról is, hogy minden nem klubnapos esemény legyen majd összekapcsolva valamilyen kirándulással. Ebben a témában a beszélgetést nem zártuk le, hanem januárig nyitva hagyjuk és minden javaslatra nyitottak vagyunk.
Végezetül elhangzott, hogy a novemberi klubnap más időpontban lesz, az épület második emeletén. A decemberi klub azonban újra kedden lesz és kitelepülnek majd rá masszőrök, valamint mód lesz a tagdíj befizetésére is.
Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervezők
Kispesten is lesz fehérbotnapi program!

Sok szeretettel meghívunk benneteket következő klubnapunkra,
melynek a helyszíne:
XIX., Táncsics M. u. 7. 1. em. (Családsegítő Központ)
Időpontja: 2016. október 27. (csütörtök) 15 óra
A fehérbot nemzetközi világnapja október 15. Ebből az alkalomból Dr. Kiss János lesz a vendégünk, aki előadást tart a szembetegségekről. Klubtagjaink megismerhetik a fehérbot történetét is, valamint terítéken lesz és egy érdekes hír is, melyből megtudhatják, hogy a fehérbot is okos lehet!
A Civilrádiótól Ruzsa Viktor látogat el hozzánk, és tudósít rendezvényünkről.
Szeretettel várunk mindenkit!
Részvételi szándékotokat kérjük, feltétlenül jelezzétek!
Elérhetőségeink:
Telefon: Bernát Zsuzsanna 06/70/984-8868
E-mail: lampas.kispest@gmail.com
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők
Krimi helyett bűnmegelőzés
A klubnapunk egyik eseménye az új kerületi lámpás, Juhos Róbert bemutatkozása volt.
E mellett nagy izgalommal vártuk a sajátos kriminket, a Kondor Béla Közösségi házban. A technikai berendezések is készen álltak a Közösségi ház jóvoltából, amikor megérkeztek Keviczky Csilla rendőrhadnagy és Fábián Mónika, akik érdekes, interaktív, narrált vetített képes előadást tartottak a klubon megjelentek részére.

Nagyon fontos tudnivalókról hallhattunk. A legfontosabb, hogy nem szabad a lakásunkba beengedni senkit sem. Azt a látogatót, aki szolgáltató vagy más hivatalos szerv nevében jelentkezik, telefonon le kell ellenőrizni. Aki pedig az emberségünkre számítva próbál bejutni, vagy hárítsuk el, vagy zárt ajtó mögül segítsünk!
Ne tartsunk otthon kézpénzt, a bankkártya pin kódja legyen távol a kártyánktól! Értékeinket (pl.: nyakláncot, pénztárcát) közterületen rejtve, vagy nagy körültekintéssel kell viselni, használni. Elmondták azt is, hogy a telefonon érkező anyagi segítségkérést szorult helyzetbe került rokon nevében, pedig hárítsuk el! Ezek ismert bűnözői trükkök, de amíg működnek, addig várhatóan mindig megpróbálkoznak velük és sajnos a jelenben is sokan áldozatul esnek.
Sok érdekes információ hangzott el azzal kapcsolatban, hogy mi a teendő, ha már megtörtént a baj?
Megtudtuk, hogy három helyre fordulhatunk segítségért!
Az ÁLDOZATSEGÍTŐ SZOLGÁLAT-ot ingyenesen hívhatjuk a nap 24 órájában: 06 80 225 225. Könnyű megjegyezni és beírhatjuk a telefonunkba is. Itt jogi, pszichológusi segítséget és szigorú feltételek mellett anyagi gyorssegélyt is kaphatunk.
A FEHÉR GYŰRŰ Közhasznú Egyesület a következő segítséget adja a bűncselekmények rászoruló áldozatainak:
- emberi vigasz és személyes gondoskodás a bűncselekményt követően
- díjtalan jogsegélyszolgálat
- díjtalan meditáció
- díjtalan pszichológusi segítségnyújtás
- a szorult helyzetben lévőknek indokolt esetben anyagi támogatás (rendőrségi feljelentéshez kötött)
- segítségnyújtás a hatóságoknál történő eljárásban
- más szervezetek, illetve intézmények által nyújtott támogatás közvetítése
ÖNKORMÁNYZAT HUMÁNIGAZGATÁSI OSZTÁLYA, ahol érdemes a pontos részletekért érdeklődni.
Végül úgy elszaladt az idő, hogy Domoszlai János kellemes hangulatú zenélésére, sajnos már nem maradt idő. Megkértük, hogy legközelebb kárpótoljon minket.
Kiss Julia, Juhos Róbert
közösségi civilszervezők
In memoriam 1956. október 25.
Az 1956-os forradalom 60. évfordulójára emlékezünk ebben az évben. Ez alkalomból látogattuk meg az 1956. október 25-i sortűz áldozatainak emlékhelyét a Kossuth téren.
Az eseményekről a múzeumi tárgyak, korabeli vetített képek és monitorokon futó dokumentumfilm-részletek által kaphatunk hiteles tájékoztatást, a túlélők visszaemlékezései pedig megrázó képet adnak az átélt borzalmakról.


Az érintőképernyőn látható interaktív térkép az ’56-os sortüzek helyszíneit mutatja be, amelyek sajnos nem egy helyen előfordultak abban az évben egész Magyarországon.
Az emlékezés helyén, a rotunda közepén, Makovecz Imre és Gömbös László ’56-os emlékművei kapnak helyet, a fal téglaburkolatát pedig az áldozatok neveit hordozó, illetve a máig névtelen áldozatokat jelképező táblák borítják.
A kiállítás megtekintése után elsétáltunk a tapintható parlament makettjéhez, hogy azok a klubtagok is megtapinthassák, akik júliusi Kossuth téri programunkon nem voltak velünk.
Bernát Zsuzsanna, Kiss Júlia, Puchnyák István és Juhos Róbert
közösségi civilszervezők
Kímélet és önsajnálat nélkül – műhely-beszélgetés Sándor Erzsivel és Juhász Tomival

A rendhagyó időpontban, szerdán megrendezett havi klubon vendégünk lesz Sándor Erzsi író, újságíró és Juhász Tomi zenész, énekes, a Vaklárma zenekar frontembere. Anya és fia a Szegény anyám, ha látnám című szeretettel, humorral és feledhetetlen öniróniával megírt közös könyvük kapcsán mesél mindarról a küzdelemről, kihívásról és feladatról, amivel egy vak gyermeket nevelő szülő és egy vak fiatal szembesül a mindennapokban. A végeredmény, csak a hozzáállástól függ, ezt az írónő nagyon érzékletesen fogalmazta meg:
“Nem tudtam, jó ez út, amin járok, azt sem hová tart, vezet-e egyáltalán valahová. Csak azt tudtam, hogy a cső végén egy szabad, bátor, önálló srácnak kell majd kijönnie, és azt akartam, hogy ebbe senki se rokkanjon bele.”
Az izgalmas, gondolatébresztő, vitaindító beszélgetésre szeretettel várjuk kedves tagjainkat és minden érdeklődőt!
Kis kedvcsináló videó a könyv kapcsán:
https://www.youtube.com/watch?v=xEXz-j–_Bo
Időpont: 2016. október 19., szerda, 15:00-17:00 között.
Helyszín: VGYKE – Cserf-S Központ (1146 Bp., Hermina út 57.)
Gálaest a Fehér Bot napja alkalmából Rákosmentén

A „Közösség Lámpásai” XVII. kerületi látássérültek klubja, tisztelettel meghívja Önt a Nemzetközi Fehér Bot napja alkalmából a Rákosmente Önkormányzata által támogatott gálaestre.
Helyszín: Vigyázó Sándor Művelődési Ház, (Fórum terem)
1173 Budapest, Pesti út 113
Időpont: 2016. október 14. péntek, 17:00-19:00.
Köszöntőt mond: Fodor Ágnes,
a Vakok és Gyengénlátók Közép-magyarországi Regionális Egyesületének elnöke.
A műsorban fellépő látássérült és látó előadók a művészet különböző területeinek képviseletében szórakoztatják a közönséget.
Fellépnek:
- Camerata XVII. Fúvós Együttes,
művészeti vezető: Dely Csaba
- Ézsiás László, költő-előadóművész
- Az isaszegi Klapka György Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény billentyűs tanszakának növendékei
és tanáruk: Fercsikné Haász Veronika
Az előadás után állófogadás keretében lehetőség nyílik kötetlen beszélgetésre, kapcsolatépítésre.
A belépés ingyenes!
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Kérjük jelezze részvételi szándékát a megadott elérhetőségeken!
Tel: 06-70-984-8468
E-mail: lampas.rakosmente@gmail.com
Krayné Faragó Zsuzsanna és Acsay Péter
Közösségi civil szervezők
Szeptemberi klubnap az egészség jegyében
Szeptemberi klubnapunkon Krayné Faragó Zsuzsa, a hangtálak és gongok csodálatos világába kalauzolt el bennünket. Megtapasztalhattuk a tibeti hangtálak és gongok kellemes ellazító rezgését, megnyugtató zengését, egyszerű szépségét, és ami a legfontosabb, kézbe vehettük, megszólaltathattuk a hangtálakat, és a csengőket.
A hangtálak pontos eredete és származása tisztázatlan, előfutáraik feltehetően az álló harangok voltak, és azokból az időkből származnak, amikor az ember elkezdte megmunkálni a fémet. A keleti kultúrkörben; Japánban, Kínában, Thaiföldön és a Himalája vidékén honosak. Hangjukban a külső felükön megszólaltatott harangokra hasonlítanak. Ősi igény formát adni a hangnak, és a hang formáló hatását a harmónia és egészség elérésére használni. Európában Peter Hess terjesztette el a hangtálakat.


A hangfürdő alkalmával élvezhetjük a hangtálak csodálatos hangjait, ellazító rezgésüket. A hangtál és gong játék alatt, mélyen ellazulhatunk és megtapasztalhatjuk a hangok és a csend csodálatos varázsát.
A harmonikus rezgések jótékonyan hatnak a belső egyensúlyunk megteremtésére, a lelki békénk megtartására, energia tartalékaink feltöltésére. Sejtmasszázst él át a testünk, a rezgések révén.
Másik vendégünk Ruzsa Viktor volt a Civil Rádiótól. Nagy örömünkre szolgált, hogy elfogadta meghívásunkat. Klubnapunkról 2016. október 28-án hallhattok közvetítést Civil Rádióban.
Szüreti kvízünkből az is kiderült, mi a Verjus (verzsü)? A jó hangulatot az árnyékolta be, hogy Págány Noémi, (aki a masszázsról tartott volna előadást), nem tudott eleget tenni meghívásunknak, mivel sajnos kórházba került. A legjobbakat kívánjuk neki! Reméljük, egy későbbi időpontban ellátogat majd hozzánk.
A klubnap végén ismertettük az októberi programunkat, valamint kiosztottuk a hangos gyalogátkelők listáját is kerületünkben.
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők
Szeptemberi élmények Szentendrén
A szentendrei Lámpás Klubon egy nagyon érdekes előadás várta a klubtagokat. Egy sor olyan kérdésre kaphattak választ, amiről valószínűleg már nem egyszer elgondolkodtak.


A különleges előadásból megtudhattuk, hogy mitől függ az, hogy a lángoló szerelem után egy pár együtt éli le az életét, vagy egy viharos kapcsolat után elválnak? Min múlik az, hogy egy gyerek jó , vagy rossz tanuló? Miért van az, hogy bizonyos emberek bűnözőkké válnak és érzéketlenül követik el bűntetteiket? Miért érzelmesebbek a nők a férfiaknál?
Mindezekről és még sok érdekességről hallhattunk előadást Enrique Contrerastól, aki biológusként foglalkozik az agy és az emberi viselkedés kutatásával.
A hónap második felében Szentendrén, a Skanzenben jártunk, ahova a harmadik kerületi Lámpás Klub tagjai is velünk jöttek. A Skanzen meglehetősen gazdag anyagából az alföldi régiót tekinthettük meg.


Kezünkbe vehettünk és kipróbálhattunk használati tárgyakat, illetve hallgattunk meséket is. Megkóstolhattuk, hogy milyen az igazi frissen készült házi cipó, a szintén házilag készített birs lekvárral.
Megismerhettük a malom működését, megetethettük az állatokat, láttuk az augusztusban született szürke szarvasmarha kisborjút.
Sok-sok élménnyel gazdagodva távoztunk és nagyon várjuk, hogy jövőre újra elmehessünk. Mindenki mást is szeretettel várunk majd, aki szeretne hasonló élményekkel gazdagodni!
Hajnalné Filipich Adrienn
közösségi civilszervező
A VGYKE szentendrei Lámpás Klubjának programjai megvalósítását az Inneltrade Kft. támogatta, melyért ezúton is hálás köszönetet mondunk!