Meghívó október 15-re

A kép forrása: bmknet.hu

A kép forrása: bmknet.hu

A „ Közösség Lámpásai” III. kerületi látássérültek klubja tisztelettel meghívja Önt a Nemzetközi Fehér Bot napja alkalmából az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata által támogatott Előadói délutánra!

Helyszín:
Békásmegyer Közösségi Ház Előadóterem
(III. Csobánka tér 5.)

Időpont: 2016 október 15.  délután 15 óra

Köszöntőt mond: FODOR ÁGNES
a Vakok és Gyengénlátók Közép-magyarországi Regionális Egyesületének elnöke

A műsorban fellépő látássérült és látó előadók a művészet különböző területeinek képviseletében szórakoztatják majd a közönséget.

FELLÉPNEK:
Csányi Márton zongora
Zsuzsa Mihály énekes színművész
Bartolf Zsuzsanna népdal
Napsugár Anna Amatőr Zenei Jeltánc Társulat
Sulyok Péter humorista
Vörös János opera
Kisnémedi Varga Pál operett
Ezüsthúr Citera Együttes

Az előadás után szerény megvendégelés keretében lehetőség lesz a fellépő művészekkel személyes beszélgetésre is.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A belépés ingyenes!

További információ:
06-70-377-32-65
E-mail: lampas.obuda@gmail.com

Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező

Nyárbúcsúztató klubnap Békásmegyeren

20160916_102709 20160916_103202

Szeptemberben, a nyár utáni első klubnapunkon, tizenegyen voltunk együtt.Mindenki lelkesen beszámolt a nyáron szerzett élményeiről és a kora őszre készített terveiről, amikor az időjárás még lehetővé teszi a szabadban történő nagyobb kirándulásokat.

Ez alkalommal eljött hozzánk a VGYKE ügyfélszolgálata is. Tájékoztattak szolgáltatásaikról, és lehetőség volt a tagdíjak befizetésére is. Az Ügyfélszolgálatunkról megtudhatták a tagjaink, hogy nagyon sokféle probléma kezelésében segítenek, náluk tényleg a hozzájuk forduló személyek állnak a legfontosabb helyen. Aki még nem tudta, az megtudhatta azt is, hogy több látássérült is dolgozik náluk, így ugyanazokkal a problémákkal és élethelyzetekkel találkoznak, amivel az Egyesület többi tagja is. Ennek köszönhetően érintettként is ismerik az ügyeket, ami felbecsülhetetlen segítség annak, aki éppen valamilyen problémával küzd.

Ezt követően a beszélgetésre is maradt még idő. Ismét felidéztük a nyári napokat és tervezgettük, hogy az ősz folyamán még hová menjünk kirándulni. Akit érdekelnek a részletek, az a Klubon, a VGYKE honlapján vagy telefonon tud tájékozódni.

Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező

Újabb interaktív klubnap a siketvakságról

A kép forrása: http://hallatlan.blog.hu

A kép forrása: http://hallatlan.blog.hu

 

Október számunkra elsősorban a látás hónapja, ezért első két programunkat ennek a jegyében szerveztük, íme az első!

Tudod mi a siketvakság? Esetleg hallottál már Helen Kellerről? Ha igen, te már előnnyel indulsz interaktív programunkon, ahol érdekes új ismeretekkel gazdagodhatsz játékos formában.

Kolléganőnk, Lenkainé Vajda Viktória segítségével ismerkedhetünk meg a siketvakság fogalmával. Lesz kvíz, siketvak activity, LORM-ábécé és egyéb izgalmas feladatok! Próbáld ki magad!

Időpont: 2016.10.13. csütörtök, 16:00-18:00 óra között.
Helyszín: VGYKE CSERF-S Központ
1146 Bp., Hermina út 57.

Jelentkezéseiteket a programra 2016.10.12-én, szerdán délig várjuk,

a lampas.bp13@gmail.com,
vagy a lampas.zuglo@gmail.com
e-mailcímek valamelyikén,
esetleg a már jól ismert +3670-984-50-71-es telefonszámon!

Nyílt nap a Tűzoltóságon

9251_dscf397320160322_104636

Találkozásunk tagjainkkal egy kellemes délelőttön és jó hangulatban kezdődött. A kilenc fős kis csapat elindult a kiállított járművek megtekintésére.

Láttunk az 1800-as évek végén, illetve napjainkban is használatos tűzoltó eszközöket. Ki is próbálhattuk a régen lóval, és ”időnként kézi erővel” vontatott fecskendőt és tűzoltó pumpát. Kicsit tovább ugorva az ötvenes évekbe, egy ma már szintén muzeális értékű tűzoltó járművel ismerkedhettünk meg.

Az oxigén maszk és a palackszállító azt jelezte, hogy már modern járműhöz érkeztünk. Megtudtuk, hogy egész Pest Tűzoltóságát ők látják el palackokkal. Ezt követték az oltásban közvetlenül résztvevő járművek, melyekről megtudtuk, hogy hat fő a teljes személyzetük, és 2000-4000 liter vizet képesek magukkal vinni. Az oltásban résztvevő személyzet tagjai még a tűz megközelítéséhez kézi létrákat használnak, ezért szükség esetén a szintén kiállított modern darus kocsit is használják, mely 37 méterre is képes a létráját kitolni, és saját fecskendőjével a tüzet eloltani. Ez volt a résztvevő gyermekek egyik kedvence. A látogatás egy oltás bemutatásával zárult.

A Tűzoltók nélkül hiába a legmodernebb autók, és azok berendezései. Úgy gondoljuk, nagyobb elismerést, és köszönetet érdemelnének ezek az emberek. A programban minden bennünket érdeklő kérdésre választ kaptunk.

Hálánk, és köszönetünk a bemutatóért a Tűzoltóknak!

Újpest Lámpásai:
Era, Panka

Sportnap a Herminán

Korábban már tapasztaltuk azt, hogy a látássérültek sporttevékenysége nem éppen könnyű kérdés, mivel több klubtagunknak is akadályokba ütközött a választott sportjának a gyakorlása. Ezért nagy örömmel fogadnak minden olyan kezdeményezést, ahol lehetőséget kapnak valamilyen sportolásra. Így az MVGYOSZ által szervezett sportnapra is nagy örömmel eljöttek velünk.

 20160907_13543520160907_111612

A “Sportolj vakon aktívan” névre hallgató rendezvény több volt egyszerű sportnapnál, egy kifejezetten vidám közösségi alkalom volt. A Szövetség székházában is több helyszínen lehetett különféle sportágakban kipróbálni magát minden betérő vendégnek.

Az egyik kiemelkedő program Béres Alexandra aerobikja volt, ami valóban akadálymentes volt. A zene ellenére jó hallható volt és az instrukciói mindenféle látássérüléssel élve is könnyen követhetők voltak. E mellett Vitányi Julianna gerinctornájára is bementünk, amiről szintén ugyanilyen kedvező megállapításokat fogalmazhatunk meg.

Ezeket követően még három további foglalkozás volt a székházban, melyekre szintén bementünk. Taba Zsófia jógát tartott, Baranyi Beáta hastáncot oktatott, valamint Papp Évának köszönhetően a salsa alapmozdulatait is megérthettük.

20160907_10444320160907_104740

Ezek mellett férfias sportokat is kipróbálhattunk. Az egyik ilyen a vaksakk volt. Egy másik teremben a VGYKE “Vakon darts” különítménye fogadta a látogatókat, de mivel népszerű volt a vendégek körében és nekünk volt már alkalmunk kipróbálni nem is egyszer, ezért meghagytuk másoknak is a lehetőséget.

Az udvaron asztalitenisz és lengőteke várt ránk, mindkettőbe nagy élvezettel vetettük bele magunkat. Ezeken kívül izgalmas és érdekes logikai játékok is vártak ránk.

A játékok után mindenkit egy masszőr várt, majd a büfében láttak minket vendégül egy ajándék uzsonnára.

A tagjaink nagy örömmel tapasztalták meg a szívélyes fogadtatás és az akadálymentes sport ízét egy egész napra. Külön öröm volt, hogy olyan sokan voltunk, mert ez a sportra vágyó látássérültek nagy számát is jelzi.

Végezetül szeretnénk köszönetet mondani a lelkes szervezőknek, akik lehetővé tették a rendezvény létrejöttét és azon a részvételünket!

Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervező

Meghívás a XV. kerületbe

szeptklub15ker1

A XV. Kerületi Látássérültek Klubja következő összejövetelének időpontja: október 14-én, 14-16.30 óra között.

A program helyszíne: Nyitott Ajtó Együttműködési Iroda
1156 Budapest, Páskomliget u.6.
az Újpalotai Vásárcsarnokkal szemben, a CIB Bank mellett.
Megközelíthető: a 196, 296, 96, 130, 231 buszokkal, valamint a 69-es villamossal Vásárcsarnok megállóig.

A programon Filipich Adrienne látássérült túrázó tart – felszerelés bemutatóval egybekötött – élménybeszámolót a Mont Blanc megmászásáról.

A részvételi szándékodat jelezzed
Csukáné Polyák Erzsébetnél 06-70/773-4054-es,
Moldován Eszternél a 06-30/498-9659-es telefonszámon,
vagy a lampas.xvker@gmail.com E-mail címen, illetve a Facebookon a XV. kerületi látássérültek zárt csoportjában.

Amennyiben módodban áll, szívesen fogadjuk hozzájárulásodat némi
aprósütemény, gyümölcs, üdítő formájában.

Mindenkit sok szeretettel várunk, hívd el a hozzátartozóidat, a barátaidat is!

Moldován Eszter, Csukáné Polyák Erzsébet, Simon F. Nándor
közösségi civil szervezők

Szeptember a XV. kerületben

A „Közösség Lámpásai” XV. Kerületi Látássérültek Klubjának a nyári szünet utáni első klubösszejövetelére, a hagyományos helyszínen, az Újpalotai Nyitott Ajtó Együttműködési Iroda Páskomliget utcai helyiségében került sor.

szeptklub15ker2

szeptklub15ker1

Kötetlen, baráti beszélgetés zajlott a jelenlévő 18 klubtag között. Előtte azonban, tájékoztatás hangzott el a következő időszak tervezett programjairól: például a Csokoládé Múzeumról, a Vecsési Káposztafesztiválról, az egri kirándulásról és a Szomszéd-ünnepről.

   kaposztafeszt15ker2kaposztafeszt15ker1

 

A hónap második felében a Klub a 16. Vecsési Káposzta Fesztiválon járt. Jó kis csapat jött össze a 17 látogatóval, és pompás napsütés koronázta az ízletes programot, ahol a káposzta-kóstoló után még Maggi ajándékot is kaptunk. De persze a Juditka és a Katika süteménye aranyosabb kényeztetés volt.

Köszönjük a VGYKE szervezetének, hogy a XV. kerületi látássérültek számára a „Közösségi Lámpások” Klubot fenntartja és összefogja, így – bár ez a nap önköltséges volt, mégis – a kirándulás szervezését támogatta.

Csukáné Polyák Erzsébet, Moldován Eszter és Simon F. Nándor
közösségi civilszervezők

Autómentes nap Rákosmentén

 

20160917_automentes17_220160917_automentes17_1

 

 

2016. szeptember 17-én került sor az Autómentes napra Rákosmentén. Velünk tartott egy zuglói egyesületi tagunk: Pozsgay Dóri, az Ében nevű fekete labrador kutyájával.

A zivatarokkal teli időjárás, szerencsére nem zavarta meg az érdeklődőket, akik szép számban látogatták meg a sátrunkat. A gyerekek megsimogathatták Ébent, és hallhattak érdekes tényeket, történeteket Dóritól, a vakvezető kutyák kiképzésével kapcsolatban.

Akik kíváncsibbak voltak, azok a Braille írásról és a Braille írásos mesekönyvből is hallhattak részleteket Acsay Pétertől. Mivel a gyerekeket nagyrészt a kutya kötötte le, a felnőttekkel játszottunk „szembekötősdit”. Így került sor érzékenyítésre, amikor is különböző illatokat találtak ki az érdeklődők, úgy, hogy szemüket eltakartuk.

Négy klubtagunk is meglátogatott bennünket, és sikerült jót beszélgetnünk, ami azért is örömteli, mivel a klubnapon sokan vagyunk (szerencsére!), és ezért csak felszínesen tudunk szót váltani egymással. Sőt egy kis időre rájuk bíztuk a standot, és kapcsolatfeltárásra indultunk Péterrel. Ez most is sikeresen működött, számos új ismeretséget tudtunk kötni más civil szervezettel.

Köszönjük Dórinak, hogy segített nekünk kutyájával és mindenki másnak is, aki lehetővé tette, hogy ezen a rendezvényen is jelen lehessünk!

Krayné Faragó Zsuzsanna és Acsay Péter
közösségi civilszervezők

Meghívás Újbudára

A kép forrása: http://www.aceshowbiz.com/

A kép forrása: http://www.aceshowbiz.com/

Az újbudai Lámpás Klub a következő klubnapját október 4-én (kedden) fogja tartani, 14 óra 15 perces kezdettel.

A klub helyszíne a megszokott lesz: a Budapesti Művelődési Központ (Budapest XI. Etele út 55.) földszint 21-es terme, a bejárattól balra.

Az októberi fő témánk: látássérült és előadóművész

Körbe fogjuk majd azt a kérdést, hogy miben más egy látássérültnek ez az egyébként sem könnyű pálya és sok ehhez kapcsolódó más kérdésre is válaszokat fogunk keresni.

A klubnapon majd egy nagyon különleges vendéget is magunk között köszönthetünk, a kiléte meglepetés lesz.

A felsoroltakon túl szeretnénk az év további részeinek a programjait is áttekinteni, mert több ponton is módosítanunk kell az előre megbeszélteken.

Ezúttal szeretnénk értesíteni az újbudai klub programjait látogatókat arról is, hogy az októberre halasztott más programjainkat sajnos kénytelenek voltunk törölni.  A novemberi klubnap helye és ideje is változni fog. Ezek miatt szeretnénk azt kérni, hogy telefonon vagy emailben érdeklődjetek nálunk, ha valamit nem láttok meghirdetve vagy nem szerepel a meghívókban.

Viki telefonszáma: 0630-186-6321

Károly telefonszáma: 0670-984-1745

Email: lampas.ujbuda@gmail.com

Aki tervezi, hogy az októberi klubnapon ott lesz, azt kérjük, hogy előzetesen jelezze nekünk, mert csak így tudunk tervezni a létszámmal.

Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervező

Hegyet mászni látássérültként

20160906_152854 20160906_164816

A Maros Moziban szeptemberben tartott Lámpás Klubot az Önkormányzat Esélyegyenlőségi munkatársai is megtisztelték a jelenlétükkel, örömmel üdvözöltük magunk között Mészáros Zsuzsannát és Jenei Mónikát. Jelen volt még a Civil Rádió munkatársa, Ruzsa Viktor is, aki az előadóval készített interjút, valamint Molnár Béla, aki képekben örökítette meg az eseményt.

Klubunk egy gyors bemutatkozással kezdődött, mivel új tagot is köszönthettünk ezen a napon.

A klubdélutánon kolléganőnk, Hajnalné Filipich Adrienn tartott előadást, aki látássérültként megmászta a Mont Blanc 4810 méter magas csúcsát.

Ráhangolódásképpen elhangzott Vajda János Húsz év múlva című költeménye, mely így kezdődik: “Mint Mont Blanc csúcsán a jég… “Adrienn elmondta, hogy kezdetben a szülei nagyon féltették, és nem is igazán érdekelte a sport. Aztán megismerkedett férjével, akinek a hatására hegyet kezdett mászni. Nagyon sok túrát végig gyalogolva készült a Mont Blanc meghódítására.

Az átéléssel előadott élménybeszámolójából mindannyian megéreztük azt a határtalan örömöt, amit a csúcs meghódításakor átélt. Kolléganőnk további csúcsok meghódítását is tervezi, de egyelőre gyermekeinek nevelése áll az első helyen a prioritásai között. Ennek ellenére egyre hosszabb túrákat tesz meg, kondíciójának szinten tartására. Ezúton is gratulálunk a kiváló teljesítményéhez!

Az előadás az átadott élményeken és a lelkesedésen túl, azért is volt számunkra fontos, mert ismét megerősítést nyert az, hogy a látássérülés nem akadálya egy nagyobb teljesítménynek, hanem “csupán” más utakon, de szinte bármi elérhető és megvalósítható.

Krayné Faragó Zsuzsanna és Acsay Péter
közösségi civilszervező

Fellépőket keresünk!

felhivas_20161110re
November 10-én délutánra szervezzük az érzékszervi fogyatékosok kulturális gálaműsorát. A gálaműsoron azt szeretnénk megmutatni, hogy fogyatékos emberek is képesek színvonalas produkciót előadni.

A rendezvény a Bikás parknál, a Budapesti Művelődési Központban lesz, november 10-én, 17 és 19 óra között.

Ha szeretnél te is fellépni aznap a színpadon a saját produkcióddal, akkor van lehetőséged jelentkezni. A jelentkezéshez a http://goo.gl/0P4se7 címen elérhető űrlapot kell kitölteni október 10-ig. A jelentkezőket a jelentkezés lezárultakor értesítjük a továbbiakról.

További részletek iránt a lampas.ujbuda@gmail.com címen lehet érdeklődni.

Sok szeretettel várjuk a jelentkezésed:

Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervezők

Rákosmenti programok októberben

rakosmente2016

Sok szeretettel invitálunk következő klubnapunkra, amelyet

2016. október 4-én (kedden) 15:00-17:00 óra között tartunk
a Maros Moziban, (Budapest, IX. u. 2., 1172).

Találkozó az Örs vezér téren 14:00-kor a kürtős kalácsosnál, vagy 14:30-14:40 között Rákoskeresztúr Városközpontban a buszmegállóban, ami az Örs vezér tér felől jön. Onnan megyünk együtt 198-as busszal pár megállót a Hősök teréig, ahol a Maros Mozi található.

A klubra kitelepül a VGYKE Ügyfélszolgálatának munkatársa, aki bemutatja Egyesületünk szolgáltatásait, és mód lesz a jövő évi tagdíjak befizetésére is helyben. Megemlékezünk az Aradi Vértanúkról, és természetesen a harapnivaló, a beszélgetés sem marad el!

2016. október 14-én 17:00-19:00 óra között, a Fehér bot napja alkalmából ünnepi gálaestre kerül sor a Vigyázó Sándor Művelődési Ház Fórum termében, melyre szintén szeretettel várunk! A részletekkel kapcsolatban hamarosan jelentkezünk telefonon.

Részvételi szándékotokat minden esetben kérjük jelezzétek!
E-mail címünk: lampas.rakosmente@gmail.com
Telefonszámok:

Krayné Faragó Zsuzsanna: 06 70 984 8468
Acsay Péter: 06 70 248 59 53