Augusztusi klubnap Újbudán

A kép forrása: http://allpicts.in

A kép forrása: http://allpicts.in

Mivel a megszokott klubhelyszínt felújítják, ezért augusztusban új helyszínen tartjuk a klubdélutánt. Ezúttal nem teljesen zárt helyen leszünk, hanem közkívánatra ismét hajóra szállunk.

A klubnapunk időpontja: 2016. augusztus 2. kedd, 14 óra

A találkozó helye: Petőfi híd budai hídfő villamosmegállója.

Onnan villamossal megyünk a hajóhoz, ezért mindenkit kérünk, hogy pontosan érkezzen. A program vége pontosan 16 óra lesz és szintén a Petőfi híd budai hídfőjénél, a villamos megállójához fogunk érkezni.

A program során az év második félévére tervezett programjainkat fogjuk egyeztetni. Több meghívást kaptunk, amelyikre igény van, azokat szeretnénk elfogadni.

Ezen kívül lehetőséget kaptunk újra egy nagyobb kulturális rendezvényt szervezni és ennek a részleteit is megbeszéljük, hogy mindenkinek a kedvére való legyen.

Azért, hogy a létszám tervezhető legyen, kérjük előre jelezzétek a részvételi szándékotokat bármelyik elérhetőségünkön.

Email: lampas.ujbuda@gmail.com
Viki: 0630/186-6321
Károly: 0670/984-1745

Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly

Táborozó gyerekek és a Braille- írás rejtélye

Érdekes telefon érkezett Egyesületünk ügyfélszolgálatára egy szép napon. Egy fiatal józsefvárosi lelkész, Lakó István érdeklődött Egyesületünk munkatársánál, hogy hogyan lehetne megoldani azt, hogy a felügyelete alatt táborozó gyerkőcsereg egy kis előadás, kötetlen beszélgetés formájában többlet információt kapjanak a Braille-írásról.

Nagyon megörültem az érdeklődésnek és azonnal felvettem Istvánnal a kapcsolatot! Telefonon elmondta, hogy a gyerekek hozták fel a témát és temérdek kérdéssel árasztották el őt és ezért is ragadott klaviatúrát, – majd megtalálva Egyesületünket- telefont és kérte segítségünket. Meg is szerveztük a találkozót még azon a héten, amikor felhívott minket.

Nagy izgalommal készültem két kolléganőmmel, Doktor Katával és Hulé Katalinnal („Erzsébetvárosi Lámpások”) a találkozóra. Szerettem volna, ha amellett, hogy jól érzik magukat a lurkók, sok kérdést is sikerül nekik megválaszolni és olyan információkkal, élményekkel telve távoznak majd tőlünk, amiket otthon is szívesen elmesélnek.

A 16 fős csapat megérkezését követően sorban bemutatkoztak nekünk és meglepetésemre egyből millió kérdéssel bombáztak meg minket! Igyekeztünk sorban válaszolni is nekik, majd mivel rengeteg érdekességgel készültünk a vegyes korosztályú (6-14 évesek) társaságnak, szépen kitértünk minden fontos dologra is: hogyan ismerik fel és kezelik a pénzt a látássérültek; hogyan tudnak ők a közlekedés során segíteni, ha szükséges; szó esett a vakvezető kutyusokkal való közlekedésről; a különböző segédeszközökről és azok használatáról; és a gyerekek által annyira várt Braille-írásról is!

 IMG_1770IMG_1772

Kata vezette be a gyerkőcöket a Braille-írás rejtelmeibe: megmutatta a Braille-írógépet, hogy hogyan kell azt használni, mesélt a Braille-írás keletkezéséről és mindenkinek a saját nevével ellátott könyvjelzőt is készített a géppel. Kaptak tőlünk Braille ABC-t is a fiatalok, hogy később is fel tudják eleveníteni a betűk pontkombinációit.

 IMG_1775IMG_1781

Nagyon jó délelőttöt töltöttünk együtt a táborozókkal, akik a közös program végén egy dallal búcsúztak tőlünk, megköszönve, hogy eljöhettek hozzánk és mi viszonzásul hűvös limonádéval, csokival és gumicukorkával köszöntük meg azt az érdeklődést, kedvességet amit elhoztak Egyesületünkbe ezen a szép nyári napon! Lakó István lelkésszel már az újabb közös programon törjük a fejünket!

Eleki Abigél

Születésnapi meghívó Kispestre

Kép forrása: http://123rf.com

Kép forrása: http://123rf.com

Sok szeretettel várunk mindenkit a Kispesti Közösség Lámpásai nevében a következő klubnapra melynek a helyszíne: XIX., Táncsics M. u. 7 (Családsegítő Központ)

Időpont: 2016. Július 28. (csütörtök) 15 óra

A klubnapunkon megünnepeljük, hogy egy éve tartjuk klubdélutánjainkat a családsegítőben. A téma természetesen a szülinap lesz. Beszélünk a születésnapi torta eredetéről, a különböző szimbólumokról, a gyertyagyújtásról, és miért fontos, hogy a tortából az első szeletet az ünnepelt vágja.

Nosztalgiázni is fogunk, méghozzá szülinapi kvízünkkel.  E mellett kellemes zene és harapnivaló is várja a velünk ünneplőket.

Részvételi szándékotokat kérjük, feltétlenül jelezzétek!

Elérhetőségeink:

06/30/498-9127 Bernát Zsuzsanna
06/70/984-8868 Puchnyák István

E-mail: lampas.kispest@gmail.com

Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István

Orvos a moziban!

2016. július 5-én ismét a rákosligeti Maros Moziban tartottuk a klubnapunkat, ahol 17 tagunk volt jelen.

A klub kezdetén ismertettük az Egyesületünk segédeszközök beszerzésére kiírt  pályázatát, valamint az Infoalap szoftverpályázatát is.

 20160705_15551420160705_153243

 

A klubra meghívtuk dr. Kiss Jánost, aki a VGYKE gödöllői tagegyesületének az elnöke. Ő a szembetegségekről tartott egy érdekes előadást.

Mint oly sokszor máskor is, ezúttal is lehetősége volt mindenkinek kérdéseket feltenni, melyekre kimerítő és alapos választ kaptak. Azt tapasztaltuk, hogy óriási nagy az igény ilyen jellegű felvilágosításra és személyes konzultációra. Nagyon örülünk annak, hogy a Lámpás Klubok erre is teret tudnak biztosítani!

Az is nagy örömmel töltött el minket, hogy egy új és egy potenciális tagot is köszönthettünk, akik átvették a távirányítót is.

Ezek után – szokás szerint – köszöntöttük névnaposainkat, akiknek Domoszlai János zenélt. Mindenki úgy érezte, hogy örömteli, de sajnos rövid volt az a két óra, amit együtt tölthettünk.

Hajókirándulás és városnézés Szentendrén

A szentendrei Lámpás Klub egy nagyon kellemes ajánlatot kapott. A menetrend szerint közlekedő Silverline hajójárat felajánlotta, hogy térítésmentesen elviszi a klub tagjait Szentendréről Budapestre majd vissza.

Szentendre - hajókirándulás

Az utazásunk során hangos idegenvezetést is biztosítottak, így a vakok is élvezhették a látnivalókat. A hajózás első része a szentendrei hajóállomástól az Erzsébet-hídig tartott, ahol rövid várakozás után visszafelé indultunk.

Ezután a Batthyány-téren kötöttünk ki, ahol csatlakoztak hozzánk a Budapestről érkező klubtagjaink is. Egész idő alatt csodás napos időnk volt, sokat beszélgettünk, élveztük a hajókirándulást.

A szentendrei kikötés után a társaság együtt maradt, majd egy közös fagyizás után egy szentendrei városnézéssel folytattuk a napot. Ha legközelebb alkalmat kapunk rá, akkor nagy örömmel várunk másokat is!

Állatkerti mulatságok

Mivel június közepe eléggé kellemes meleget biztosít, de mégsem annyira nagy a kánikula, Rákosmente lámpásai kirándulást szerveztek az Állatkertbe.

 20160614_09365720160614_102232

Az Állatkerten azonnal egy hatalmas ért minket:  braille feliratos plasztikák fogadtak minket. Ezek a plasztikák különböző állatokat ábrázoltak, például gyűrűs farkú makit, oroszlánfókát, tapírt, teknőst. Ennek nagyon örültünk, mivel ezekről az állatokról lehetőségünk volt közvetlen élményeket szerezni.

Az élmények azonban nem értek itt véget, mert betértünk a kecskesimogatóba is, ahol lehetőségünk nyílt megsimogatnunk a kis kecskéket, akik ennivalóért szaglásztak körül bennünket. Illetve csak próbáltuk őket megsimogatni, de ez nem mindig sikerült, mert az állatok fürgébbek voltak, mint mi.

Felkerestünk egy Ausztráliával kapcsolatos sátort is, egy úgynevezett tapizoo-t, ahol megtapinthattunk egy cápafogsort, tengeri csillagot, levedlett kígyóbőrt, emu tojást, és egy bumerángot is.

A programunkat a Japánkert árnyékot adó fái közt zártuk, és elfogyasztottunk egy jó fagyit is. A velünk tartó klubtagok elmondták, hogy nagyon élvezték a kirándulást, mert már meg sem tudták mondani, mikor jártak utoljára az Állatkertben.

Interaktív, játékos klubnap Erzsébetvárosban

Forrás: edutopia.org

Sok szeretettel hívunk mindenkit, a július 13-án 15 órától 17 óráig
tartandó klubnapunkra.

Helyszínünk ismét a K11 Művészeti és Kulturális Központ lesz, (1075. Király u. 11.).

Ez alkalommal is egy nagyon érdekes témát ajánlunk, mivel a közelmúltban volt a siketvakok világnapja, ennek apropóján meghívtuk Lenkainé Vajda Viki kolléganőnket, aki maga is érintett, hogy interaktív, játékos formában szerezhessünk információkat a témával kapcsolatban és szívesen válaszol kérdéseinkre is.

Tervezzük ebben a hónapban, hogy ellátogatunk majd az Aszódon lévő Petőfi Múzeumba. Az időpontról egyeztetünk klubnapunkon.

Kérjük, részvételi szándékotokat jelezzétek elérhetőségeink valamelyikén.

lampas.erzsebetvaros@gmail.com
+36-70 387-5266

Kata, Kati, és Abi

Jópár kerékpár

A zuglói Adler Sport Club kerékpár gyűjtői hozták el féltett kincseiket Kispestre a Nagy Balogh János Kiállítóterembe. és mutatták be a biciklik történetét.

 biciklikvelocipéd

Láttunk velocipédet, piknikező kerékpárt, versenykerékpárokat, különböző gyermekkerékpárokat, és megfigyelhettük a biciklik fejlődésének történetét. Még azt is megtudtuk, hogy régen adókötelesek voltak, illetve megnézhettük a kerékpárklubok egyenruháit is.

 

  piknikorsi magyaráz

Megtudhattuk, hogy a kerékpározás igazi úri tevékenység volt és még leesni is elegánsan volt illendő. Megismerhettük, hogy mi az, amitől egy kerékpár az egyedi jellegét kapja (a váza).

Nagyon örültünk, mert a tárlatvezetőnk, Mohay Orsolya, minden darabot bemutatott, és sokat meg is lehetett tapintani. Köszönet érte! Sajnos a lovacskás gyermekbicikliket nem lehetett, pedig az is nagy élmény lett volna.

A kiállítás után látva az arcokat, azt gondolom, hogy nyugodtan kijelenthetem, mindenki nagyon örült, hogy eljött erre a különleges kiállításra!

Bernát Zsu

Séta és hajózás

szabhid

A július 15-re (péntekre) tervezett kirándulásunkhoz a találkozóhely a Petőfi híd budai hídfője. A villamosmegállónál találkozunk délelőtt 10,00-kor, onnan indul majd a hajónk.

A sétahajózás után remélhetőleg jól fog esni a szeles Szabadság hídon átsétálni. Mivel a híd le van zárva, ezért a villamos helyén, a híd közepén fogunk átmenni. Megtapasztalhatjuk majd az élményt, hogy milyen lenne, ha létezne egy sétálóhíd Budapesten.

A hajózás, majd az azt követő séta a Szent Gellért téren ér véget 13,00 körül.

Aki szeretne még csatlakozni hozzánk, az július 13-án estig jelentkezhet emailben vagy telefonon.

Email: lampas.ujbuda@gmail.com
Telefonon
Viki: 0630-186-6321
Károly: 0670-984-1745

Mindenkit szeretettel várunk!

Viki és Karesz

Júniusi klubnap Erzsébetvárosban

A júniusi klubnapunk igazán tartalmasra sikeredett. Ennek egyik oka az volt, hogy új klubtagot köszönthettünk, valamint olyan kerületi tag is volt, aki akkor látogatott el először az erzsébetvárosi klubnapra a barátnőjével. Mindkét eseménynek nagyon örvendtünk!

A klubnapunk azzal kezdődött, hogy beszámoltunk a májusi kirándulásunkról, melynek az Állatorvostörténeti Múzeum falai közt örvendhettünk.

Május 24-én a VII. kerületben található Állatorvostörténeti Múzeumba látogattunk el tagjainkkal. “Állati jó”, látássérültekre szabott tárlatvezetésben volt részünk. E terület jelentős személyiségeivel ismerkedhettünk meg braille írásban is, valamint az állattartás mindennapjairnak változásairól is képet kaptunk. Az érdekes tárlatvezetés után még ajándék cd-t is kaptunk.

A klubdélutánunk tartalmasságáért hálásak vagyunk az Ügyfélszolgálatnak és a Láthatár Boltnak is, akik elfogadták a meghívásunkat.

Az Ügyfélszolgálat munkatársai részletes beszámolót tartottak munkájukról. Elmondták a megjelenteknek, hogy miben és milyen módon segítik a munkájukkal a tagokat, valamint kitértek arra is, hogy mennyi olyan lehetőség van, ami rajtuk keresztül érhető el. Minden kérdésre nagyon kedvesen és készségesen válaszoltak.

 

20160608_7ker_1 20160511_7ker1

Ezt követően megnézhettük a Láthatár Bolt praktikus termékeit. Megtudhattuk, hogy a látássérültség jellegétől függően nagyon sokféle segédeszköz érhető el és ezt egy nagyon látványos bemutatóval bizonyították is.  Akinek volt kedve és igénye, az a helyszínen vásárolhatott is.

Áttekintettük a közeljövő programjait és a tervezési fázisban lévő ötleteinket is. Igyekszünk minden igényt szem előtt tartani, hogy a kerületi látássérültek és barátaik, családtagjaik részére, a lehető legváltozatosabb és legtartalmasabb programokat szervezzük meg.

Köszönjük a kollégáinknak is, hogy eljöttek hozzánk és megismerhettük érdekes, segítő munkájukat, tagjainknak pedig az aktív közreműködést. Továbbra is sok szeretettel várunk minden érdeklődőt programjainkra!

Egészségnap Szentendrén

sz20160611_1sz20160611_2

 

A programon nagyon sok látványos és érdekes kamion és asztal várta a látogatókat, ami mellett nem volt könnyű látogatókat csábítani a VGYKE asztalához. A látogatókat nagyon érdekelték a nyári fertőzésveszélyek, az oltások és a megelőzési lehetőségek, valamint a rendkívül látványos kamionok.

A program tornabemutatóval, tánccal és akrobatikus kerékpárosokkal indult el, melyek nagy sikert arattak egy éppen arra tévedt kínai turistacsoport tagjai között.

Ezt követően kapta meg a Lámpás Klub a terepet és bemutathattuk a különböző látásproblémákra készített segédeszközöket, a szimulációs szemüvegeket, valamint Pozsgay Dóri önkéntesünknek köszönhetően egy kutyás program is helyet kapott az egészségnapon.

Utána a Paradicsom Egyesület tandem kerékpárosai vakoknak és gyengénlátóknak is lehetővé tették a biciklizést, amely szintén népszerű volt. Azok, akik a programok közben keresték fel az Egyesületünk asztalát, egy kvíz-kitöltésben vehettek részt, mely jó alkalmat teremtett a beszélgetésre.

Bár az időjárás nem volt éppen kedvező ahhoz, hogy túl sok ember látogasson el a rendezvényre, mégis nagy örömünkre szolgált, hogy az egészségnap hozzájárult olyan látássérültek felkutatásához, akikkel eddig nem volt kapcsolatunk. Ezek az alkalmak azért is hasznosak, mert el tudjuk juttatni őket azon lehetőségek közelébe, amelyek jelentősen megkönnyíthetik a mindennapi életüket. Ezért tényleg nagyon örvendtünk annak, hogy ebben az évben helyet kaptunk a kitelepülők között.

Hajnalné Filipich Adrienn
közösségi civilszervező

inneltrade_logoA VGYKE szentendrei Lámpás Klubjának programjai megvalósítását az Inneltrade Kft. támogatta, melyért ezúton is hálás köszönetet mondunk!

Városünnep 2016 Kispesten

A kilencedik Városünnepet rendezte meg Kispest Önkormányzata és a KMO Művelődési Ház 2016. június 12-én a Templom téren. Szó szerint sok ezren ünnepelték, hogy Kispest 145 éve vált önálló településsé.

 kativalistván gáborral

Az egész napos családi programot, amely idén a „Szülinapraforgó” nevet kapta, népszerű hazai és külföldi sztárok fellépései mellett számtalan egyedi és érdekes kísérő program tette még izgalmasabbá.

Mi is részt vettünk a Városünnepen. Csatlakozott hozzánk Kiss Gábor kollégánk a Láthatár bolt árukínálatával. Több klubtagunk ünnepelt a téren, és meglátogattak bennünket, így egy jó hangulatú, kitelepült klubdélutánná alakult a városi ünnep.

Bernát Zsuzsanna