Május 4-én ismét klubnapot tartottunk. Nagy izgalommal készültünk, mivel anyák napi meglepetéssel vártuk a tagjainkat.
Nem csupán a látássérülteknek volt akadálymentes az előadás, hanem a siketek is a színpad oldalán jelölő segítségével élvezhették a nagyszerű színészek játékát. A színészek, fantasztikus játéka lenyűgöző volt. Minden hang a fülünkben a helyén, nem zavarva a színészek beszédét.
Május hónap utolsó napján felkerekedtünk és felkerestük Óbudán a Textil Múzeumot. Köszönet a múzeum vezetőinek, hogy az ingyenes belépés mellett, ingyenes profi tárlat vezetéssel is megajándékoztak bennünket. Sok mindent megtapinthattunk, kipróbálhattunk. Peti eljátszott a gondolattal, hogy kitanulja, a kékfestő és a nyomtató mesterséget is.
A kiállítás két szálon fut. Öt nagy egységre bontva mutatja be azt a folyamatot, amely során a néhány fős manufaktúraként induló kékfestőműhely – a család egymást követő generációinak modernizálása következtében – világhírű vállalattá fejlődött. Ezzel nem csupán Óbuda életére volt nagy hatással, hanem meghatározó szereplőjévé vált a korabeli magyar gazdaságnak. Majd választ kaphatunk arra, hogy miként létezett a szocialista gazdaságpolitika korszakában, illetve mi vezetett a megszűnéséhez.
A kiállítás arra is törekszik, hogy a gyár fejlődésének bemutatása közben – számos interaktív elem segítségével – érthetővé tegye a textilnyomás technológiáját.
Azon túlmenően, hogy sok érdekességet tudtunk meg, jól szórakoztunk, köszönhetően a nagyon kedves tárlatvezetőnknek.
Újpestről jelentjük
Május 4-én ismét klubnapot tartottunk. Nagy izgalommal készültünk, mivel anyák napi meglepetéssel vártuk a tagjainkat.
Újra a társaságunkban üdvözölhettük az előadóművészeinket, Szabó Gábor zongoraművészt és Kulman Tibor költőt, aki saját verseit adta elő. Az asztalon Panka anyák napjára írt verse, és egy csoki volt a plusz meglepetés. A jó hangulatú beszélgetés közben, Panka felolvasta az egyik kis vidám írását. Nagy örömünkre, mindenki mosolyogva vált el egymástól.


Bencsikné Mayer Mónika aki a Cri Du Chat Baráti Társaságot vezeti, megkeresett bennünket, hogy ezentúl mi (látássérültek) is részesei lehessünk az akadálymentes színházi előadásaikban. Május 24.-én néztük meg az első, két felvonásos drámát már, narrált előadásban.


Nem csupán a látássérülteknek volt akadálymentes az előadás, hanem a siketek is a színpad oldalán jelölő segítségével élvezhették a nagyszerű színészek játékát. A színészek, fantasztikus játéka lenyűgöző volt. Minden hang a fülünkben a helyén, nem zavarva a színészek beszédét.
Május hónap utolsó napján felkerekedtünk és felkerestük Óbudán a Textil Múzeumot. Köszönet a múzeum vezetőinek, hogy az ingyenes belépés mellett, ingyenes profi tárlat vezetéssel is megajándékoztak bennünket. Sok mindent megtapinthattunk, kipróbálhattunk. Peti eljátszott a gondolattal, hogy kitanulja, a kékfestő és a nyomtató mesterséget is.

A kiállítás két szálon fut. Öt nagy egységre bontva mutatja be azt a folyamatot, amely során a néhány fős manufaktúraként induló kékfestőműhely – a család egymást követő generációinak modernizálása következtében – világhírű vállalattá fejlődött. Ezzel nem csupán Óbuda életére volt nagy hatással, hanem meghatározó szereplőjévé vált a korabeli magyar gazdaságnak. Majd választ kaphatunk arra, hogy miként létezett a szocialista gazdaságpolitika korszakában, illetve mi vezetett a megszűnéséhez.
A kiállítás arra is törekszik, hogy a gyár fejlődésének bemutatása közben – számos interaktív elem segítségével – érthetővé tegye a textilnyomás technológiáját.
Azon túlmenően, hogy sok érdekességet tudtunk meg, jól szórakoztunk, köszönhetően a nagyon kedves tárlatvezetőnknek.
Újpest lámpásai: Era és Panka
Túra a Kopaszi-gátra

A 2015 őszén szervezett kirándulásból kirándulásból kimaradt részekhez fogunk elzarándokolni június 29-én délután.
A kiránduláson a Kopaszi-gáton fogunk kirándulni, egészen a legdélibb részéig. A túra során számolni kell azzal, hogy a terep nem mindig kényelmes, időnként sok a bogár, valamint az időjárás szélsőségeitől sem védett a terület.
A túra kezdete 15 óra, várhatóan 18 óráig fog tartani.
Jelentkezni június 25-ig lehet, bármelyik elérhetőségünkön.
Emailben: lampas.ujbuda@gmail.com
Telefonon:
Viki: 0630-186-6321
Károly: 0670-984-1745
Fafaragó és lelkész

Szántó János, a Kárpátaljáról származó református lelkész, fafaragó népművész volt a kiállítás tárlatvezetője, akiről megtudhattuk, hogy autodidakta módon, előbb festészettel kezdett el foglalkozni és mintegy 10 évvel ezelőtt szeretett bele a fafaragásba.
Leginkább keményfából, főként tölgyfából és diófából dolgozik, amit valójában kihívásnak tart, hiszen a puhafát sokkal könnyebb lenne megmunkálni.
A kiállításon munkásságának négy főterülete szerepelt. Egykori vadászként a természet, mindenekelőtt az erdei vadállományt alkotta meg. A háziáldások, illetve a bibliai idézetek egyféle miniatűr néprajzi gyűjtésnek is tekinthetők, ahogyan a zömmel megrendelésre készülő különböző címerek is ilyenek. A látogatók a borosüveg-tartók némelyikét is megcsodálhatták.
A művész, aki egy baleset következtében könyöktől lefelé elvesztette bal kezét, és akinek a képei vallomások Istenhitéről, a természet és az élet szeretetéről, szeretné kifaragni Magyarország teljes vadállományát, későbbiekben pedig paraszti építészet emlékeit.
A különleges kiállítás és a hozzá kapcsolódó tárlatvezetés nagyon felemelő és érdekes élménynek bizonyult. Ezúton is szeretnénk megköszönni a részvételi lehetőséget!
Történeti biciklitúra 1840-től 1980-ig

A kép forrása: http://rbscyclery.com
Szeretettel invitálunk mindenkit egy különleges biciklitúrára!
A zuglói Adler Sport Club kerékpár gyűjtői hozzák el féltett kincseiket Kispestre és mutatják be a biciklik történetét.
A kiállítás helyszíne: Nagy Balogh János Kiállítóterem
Ideje: 2016. június 23. (csütörtök), 16 óra
Találkozó: A 42-es villamos Templom téri megállójában 15.45-kor.
Jelentkezéseket várjuk elérhetőségeink valamelyikén!
Telefon:
06-30-498-9127 (Bernát Zsuzsanna)
06-70-984-8868 (Puchnyák István)
E-mail: lampas.kispest@gmail.com
Óvodások között, a negyedik kerületben
Folytatódik az érzékenyítés a kicsiknél, egészen addig, míg végig nem járjuk, az újpesti óvodákat. Ez szeptemberben fog folytatódni és majd december elejéig tart.


Nagy szeretettel, és kíváncsisággal indulunk reggelenként az óvodák felé. Nincs két egyforma délelőtt a gyerkőcök között, nincs két ugyanolyan csoport, vagy gyermeki reagálás a játékos érzékenyítés kapcsán. Nap, mint nap új élményekkel távozunk az 5-6 évesek világából, remélve, hogy hagytunk nyomot a kis lelkükben, és elméjükben a vakok életéből.

Természetesen, ezt ők még másként érzékelik, élik meg. A későbbiek folyamán azonban jó lenne ha az iskolai érzékenyítés élményével gazdagodva, valamint a kis életük során, tapasztalatokat szerezvén megértenék és elfogadnák egyenlő emberként (gyerek, majd felnőtt korban is egyaránt) a fogyatékkal élőket. Ez az, ami a célunk és ezért törekszünk a játék eszközeivel megmutatni, hogy mi is kellemes játszótársak és barátok lehetünk.
Szeretnénk köszönetet mondani elsősorban Újpest Önkormányzata vezetőinek, valamint az érzékenyítés felé szintén nagyon nyitott újpesti óvodák vezetőinek, hogy lehetőséget kaptunk játékosan bemutatva egy-egy pillanatot a vakságból.
Szeptemberben folytatjuk!
Széles Attiláné Panka, és Kulman Tiborné Era
Akadálymentes(en a) kulisszák mögött

Fotó forrása: Holdvilág Kamaraszínház
A havi klub keretében Koltai Judit, a Holdvilág Kamaraszínház művésze és rendezője kalauzol minket végig a színházi kulisszákon: végigjárjuk a hangosító-, világosító- és narrátori fülkét, valamint a kellék- és jelmeztárat, végezetül a színpadra is felmegyünk. Ezt követően Judit a szeptemberben induló új évad akadálymentesítési terveibe is beavat minket.
Ehhez kapcsolódóan kolléganőnk, Susovich Erika mesél a közös munkájukról és az első tapasztalatairól, élményeiről audionarrátorként.
A helyszín ezúttal rendhagyó módon nem a zuglói klubhelyiségek egyike lesz, hanem az Angyalföldi József Attila Művelődési Központ, ahol Judit mellett a technikai berendezésekért felelős kolléga is a segítségünkre lesz, úgyhogy mindent első kézből ismerhetünk majd meg.
Időpont: 2016.06.21. kedd, 15:00-17:00
Helyszín: Angyalföldi József Attila Művelődési Központ
(1131 Bp., József Attila tér 4.)
Jelentkezéseiteket a programra 2016.06.20-án hétfőn délig várjuk a lampas.bp13@gmail.com, vagy a lampas.zuglo@gmail.com e-mailcímek valamelyikén, esetleg telefonon a +3670/ 984-5071-es számon!
Mindenkit szeretettel várunk!
Meghallgattattak a „jogos” kérdések
A klubnap résztvevőit – Pallos Juditot, a kerületi önkormányzat civil referensét, Kocsonya Józsefet, a kerületi mozgáskorlátozottak egyesületének vezetőjét, dr. Bölkény Ágota jogászt, Kis Gábort és Kiss Mártát, a Láthatár bolt munkatársait, akik árubemutatót tartottak, vásárlási lehetőséget is biztosítva, és természetesen, minden egyes klubtagot, illetve érdeklődőt – Moldován Eszter közösségi civil szervező köszöntötte.
A klub hagyománya, hogy a szervezők részben adományokból vásárolt aprósüteménnyel, teával, kávéval, üdítővel, illetve a klub tagjai maguk készítette süteménnyel, szendviccsel vendégelik meg a részvevőket. Ezúttal – a többi között – Csukáné Polyák Erzsébet készítette vegán-kolbászos szendvicsek kerültek az asztalra.
A klub a közelmúltban eredményesen pályázott egy szilvásváradi kirándulás anyagi feltételeinek megteremtésére, amiről Csukáné Polyák Erzsébet közösségi civil szervező szólt. A tervezett programot Simon F. Nándor közösségi civil szervező vázolta, részletesen említve az oda- és a visszautazás lehetőségeit, a szállást, valamint a helyszíni kirándulást a Szalajka-völgybe.

A klubnap vendégelőadója dr. Bölkény Ágota, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság jogtanácsosa volt: a negyedszázados tapasztalattal rendelkező jogász a szociális ellátásokról, a nyugdíjazásról, a foglalkoztatással kapcsolatos lehetőségekről, problémákról beszélt.
Több kérdést is kapott, például a rehabilitációs ellátásról, a rokkantsági ellátásról, az egészségügyi felülvizsgálatról és az ápolási díjról.
A tájékoztató előadást követően a klubtagjai megismerkedhettek a VGYKE Láthatár boltjának, a látássérültek mindennapjait megkönnyítő, praktikus eszközeivel, amelyek természetesen, megvásárolhatóak is voltak.
A májusi klubnap, akárcsak a korábbiak, egy kötetlen, jó hangulatú beszélgetéssel zárult: Tóth Péter klubtag például verseket szavalt. Az iroda falán faragott képekből rendezett tapintható kiállításban is gyönyörködhettek a jelenlevők.
Klubnap lesz a héten a XV. kerületben

A kép forrása: http://www.polgarorseg-bekescsaba.hu/
A XV. Kerületi Látássérültek Klubja következő összejövetelének tervezett időpontja a szilvásváradi kirándulás miatt módosult:
a klubnapunk június 17-én, 14-16.30 óra között, a Nyitott Ajtó Együttműködési Iroda helyiségében, 1156 Budapest, Páskomliget u.6. (az Újpalotai Vásárcsarnokkal szemben, a CIB Bank mellett).
A tervezett programban ezúttal bűnmegelőzés szerepel: miként kerülhetjük el az áldozattá válásunkat?
Vendégünk lesz Verdes Edina r. főtörzsőrmester
Megközelíthető: a 196, 296, 96, 130, 231 buszokkal, valamint a 69-es villamossal (Vásárcsarnok megálló).
A részvételi szándékodat jelezzed Csukáné Polyák Erzsébetnél 06-70/773-4054-es, Moldován Eszternél a 06-30/498-9659-es telefonszámon, vagy a lampas.xvker@gmail.com e-mail címen, illetve a Facebookon a XV. kerületi látássérültek zárt csoportjában.
Amennyiben módodban áll, szívesen fogadjuk hozzájárulásodat némi aprósütemény, gyümölcs, üdítő formájában. Mindenkit sok szeretettel várunk, hívd el a hozzátartozóidat, a barátaidat is!
Moldován Eszter, Csukáné Polyák Erzsébet, Simon F. Nándor
II. Dél-pesti Fúvószenekari Találkozó
A KMO Művelődési Ház és az Obsitos Fúvószenekar, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával második alkalommal szervezte meg a fúvószenei találkozót a Városház téren 2016. május 28-án. A ragjaink egy része előre jelezte, hogy szeretné, ha közösen elmennénk a rendezvényre, ezért megszerveztük, hogy aki csak előre jelezte, az jelen lehessen.


A Pesterzsébeti Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola Ifjúsági Fúvószenekara, a Csepeli Egressy Béni Református Művészeti Középiskola Fúvószenekara, a Rákosmente Városi Fúvószenekar és a Kispesti Obsitos Fúvószenekar szolgáltatta az élményt. A találkozón a zenekarok önálló hangversenyt adtak, majd a végén közös záró számmal búcsúztak.
Mi is részt vettünk klubtagjainkkal ezen a kellemes hétvégi programon. A tagjaink jól szórakoztak, mert a különböző zenei stílusok között mindenki megtalálta a kedvére valót, ahogyan azt előre sejtettük is. Hallottunk klasszikus műveket, filmzenéket, indulókat, és még rock and roll is. Nagy élmény volt, ha megrendezik jövőre, ott leszünk.
Bernát Zsuzsanna
Klubnap lesz Békásmegyeren

Szeretettel hívok Mindenkit 2016 június 17.-én pénteken délelőtt 10 órakor a Békásmegyeri Közösségi Ház kistermében (Csobánka tér 5.) tartandó Klubnapunkra!
Ellátogat hozzánk az Ügyfélszolgálat is. Hasznos információkat kaphatunk majd szolgáltatásaikról, és lesz lehetőség a 2016-os tagbélyegek megvásárlására is.
Aki még nem lépett be az Egyesületbe, annak alkalma lesz rá, hogy most megtegye.
Kötetlen beszélgetésünk középpontjába a nyári hónapokra tervezett programjainkat helyezzük. Mindenkitől várjuk az ötleteket és a nyár folyamán lehetőségeink szerint megvalósítjuk őket.
Mindenkit várok szeretettel:
Vasné Pintér Teréz
Telefon: 06-70-377-32-65
E-mail: lampas.obuda@gmail.com
Rákosmenti lámpásokkal a Zwack Unicum Múzeumban
Elsőként egy alámondásos filmet tekinthettünk, amely a család és a gyár történetét mutatta be. Ebből megtudtuk, hogy a Zwack család őse II. József orvosa volt, aki az uralkodó gyomorpanaszai enyhítésére készítette el az első Unicumot. Az uralkodó megízlelte ezt az italt, felkiáltott:
Das ist ein Unicum!
ami azt jelenti, hogy az ital egyedi.
A filmet követően tárlatvezetésben volt részünk, amely alkalmával a családdal és a céggel kapcsolatos tárgyakkal, képekkel és relikviákkal ismerkedtünk meg.


Innen a sétáltunk tovább a régi lepárló üzembe, ahol pazar gyógynövény illat fogadott minket. A szárított gyógynövényeket megtapinthattuk, és meg is illatolhattuk. Az Unicum több mint 40 féle gyógynövényből készül, titkos recept alapján. Majd kirándulásunkat gyártási területen folytattunk, ahol a megkóstoltuk az Unicumot és az Unicum szilvát.
A múzeum mintaboltjában remek választékot, és kedvező árakat találtunk, így sokan vásároltak közülünk ajándékot barátaiknak, ismerőseiknek. A program nagy tetszést aratott tagjaink körében!
Acsay Péter és Krayné Faragó Zsuzsanna
Meghívó egy börtönmúzeumba

Lehetőséget kaptunk arra, hogy korlátozott létszámban megtekintsük egy különleges múzeumot, mely a nyilvánosság előtt nincs megnyitva.
A látogatásra 2016. június 24-én fog sor kerülni, de annak, aki szeretne eljönni, június 17-én péntek estig előre jelezni kell a részvételi szándékát.
A különleges múzeum a magyarországi büntetésről való gondolkodás emlékeit őrzi, nagyon sok érdekességet mutatva be a látogatók részére. Nem nagyon szoktak külső látogatókat fogadni, ezért a mostani lehetőség valóban egyedi. Akit érdekel ez a szakvezetéssel megvalósuló látogatás, annak szeretnénk felhívni arra a figyelmét, hogy sokat kell gyalogolni és lépcsőzni.
Az esetleges jelentkezéseket korlátozott számban még június 17-én estig tudjuk fogadni.
Lenkai Viki és Neumann Károly
Telefonszámunk: 0670/984-1745
Email-címünk: lampas.ujbuda@gmail.com