Az Ázsiai Művészeti Múzeumban jártunk

Saját szavakkal nem lehet leírni a látottakat, ezért íme, egy kis ízelítő. Egy kis időutazás Japánba a képzeletünkkel!

azsiamuzeum3 azsiamuzeum1

A Gendzsi monogatari (magyarul Gendzsi regénye illetve Gendzsi szerelmei) Muraszakinak, a Heian-kori japán császári udvar egyik udvarhölgyének a 11. század elején írott műve, a világirodalom első nagy terjedelmű és egyik legjelentősebb regénye, amely 54 fejezetben jeleníti meg a herceg életének eseményeit és szerelmi kalandjait. Vizuális művészeti alkotások festmények, fametszetek lakktárgyak, kerámiák merítettek belőle ihletett Muraszaki korától egészen napjainkig, de a társművészetek (mint például a fotográfia és a színház) is bőven visszanyúlnak a regényhez.

azsiamuzeum2 azsiamuzeum6

A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum gyűjteménye számos tárgyat őriz, mely a Gendzsi történetét dolgozza fel narratív szimbolikus vagy paródiába hajló módon, a 17. század végétől napjainkig. A kiállítás célja, hogy bemutassa a regény folyamatos jelenlétét Japán kultúrájában, egyaránt hangsúlyozva a kép és a szöveg fontosságát.

azsiamuzeum5 azsiamuzeum4

Ajánljuk mindenkinek, mi nagyon jól szórakoztunk!

Újpesti Lámpástagok, Era, Panka

Kispesti meghívás

Sok szeretettel meghívunk mindenkit a februári klubnapunkra!

Az időpont: 2016. február 25. (csütörtök) 15-17 óráig.

A helyszín: XIX. Táncsics M. u. 7 (Családsegítő Központ).

Február a farsang jegyében telt. Az egyik témánk a farsang történte és más népek farsangja lesz. Ezen kívül meghívtuk a Louis Braille Támogató Szolgálat vezetőjét, Dézsi Katalint, aki sok hasznos információval szolgál majd arról, hogy milyen segítséget tudnak nyújtani a látássérülteknek.

Forrás: www.italyairportlimousine.com

Forrás: www.italyairportlimousine.com

Kérünk mindenkit, hogy részvételi szándékát jelezze az elérhetőségeink valamelyikén.

SZERETETTEL VÁRUNK MINDENKIT!

Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István

Telefon: 06/30/498-9127 Bernát Zsuzsanna
06/70/984-8868 Puchnyák István

E-mail: lampas.kispest@gmail.com

Látogatás a Rendőrmúzeumban

A februári első programunkon a Rendőrmúzeumban találtuk magunkat a klubtagjainkkal. A tárlatvezetés során megismertük, hogy mikor és hogyan alakult meg a Rendőrség és a Csendőrség, valamint azt is, hogy milyen módon alakult a jelenig bezárólag a bűnüldözés és a közrendvédelem állami szervezete.

A múzeumban megismertük a közismert betyár, Rózsa Sándor üldözését majd elfogásának a történetét. Rajta kívül más közismertté vált bűnelkövetőket is bemutattak a kiállításon, a velük kapcsolatos történeteket is meghallgathattuk.

Nagyon sok mindent megtudhattunk még arról is, hogyan alakult a rendőrség munkája a kezdetektől a jelenig és hogyan fejlődött a bűnügyek nyomozása az idők folyamán. Megismerhettük, hogy milyen szakemberek vesznek részt egy-egy bűncselekmény felderítésében, valamint ízelítőt kaphattunk az általuk használt eszközpark fejlődéséből is.

rendormuzeumrendormuzeum_kutyak

Külön állomáson ismerkedhettünk meg a rendőrkutyákkal és azzal, ahogyan a kiképzésüket végzik. Megtudhattuk azt is, hogy mi a kapcsolat a Kántor és a Tuskó nevű kutyák között.

A múzeum által biztosított kedves tárlatvezetés mindenki számára érdekes volt, minden kérdésünkre nagyon alapos válaszokat kaptunk.

Aki kimaradt ebből a kellemes élményből, azt sok szeretettel várjuk a soron következő programjainkra!

Újpesti lámpások: Era és Panka

Farsangi klub a III. kerületben

Ezért nem is csoda, hogy a rossz idő ellenére ismét megtelt a klubterem a Csobánka téren. Minden megérkezőt nagyon ízletes lekváros fánkokkal teli tányér  fogadott. A lakoma nem ért véget a belépés utáni pillanatokban, mert az asztalaink szó szerint roskadásig voltak farsangi finomságokkal és italokkal.

sutik eloetel

Azt is észre lehetett venni, hogy az asztalok elrendezése megváltozott. Félig-meddig olyan körbe lett mindenki leültetve, hogy most már kényelmesen hallhatjuk egymást, ezért senki sem szorul ki többé a beszélgetésből azért, mert az asztal előnytelen részén ül.

Először egy farsangi kvízre válaszoltunk, így emlékeztünk meg a farsangról és a farsangi hagyományainkról. Utána Nórika klubtársunk a szerephez öltözve adta elő az Itt a farsang áll a bál c. mondókát a megjelentek számára.

beszelgetes2 norika_eloadasa

A klubnap következő programrészében egy kedves klubtársunk került a figyelem középpontba. Pár éve játszott a Legyen Ön is milliomos! c. műsorban és elég nagy összeget nyert. Elhozta nekünk a kérdéseit és megpróbáltuk megválaszolni. Bár másfél tucatnyian voltunk, néha azért csak tippelgetni tudtunk, egyikünknek sem volt ötlete a helyes válaszról. Elhozta nekünk a műsorban ajándékba kapott társasjátékot is, amit majd egy másik klubnapon használni is fogunk.

beszelgetes2 milliomos2

A klubnap befejező részében Domoszlai János hozott különleges hangszert és megmutatta nekünk. A hangszer olyan, mint egy kisméretű gitár. Összesen 10 húrja van és egy tatu páncéljából lett elkészítve. Ezt a hangszert charango-nak nevezik és nagyon szépen szól.

Legközelebb is sok szeretettel és finomsággal várunk mindenkit!

Egy jelenlévőtől

Meghívó farsangi klubnapra

A klub vendége lesz Bartolf Zsuzsanna népdalénekes, aki a vidám alkalomhoz illő dalcsokorral kedveskedik majd nekünk.

Lesz még kvízjáték, vetélkedő melynek során – lassan feledésbe merülő – régi hagyományokat és szokásokat idézünk fel.

farsangi_fank

Forrás: http://anamericaninbudapest.com/

Ami pedig a legfontosabb: farsangi fánk is kerül az asztalra!

Mindenkit várok szeretettel:

Vasné Pintér Teréz
Óbudai látássérültek Lámpás Klubjának vezetője

Februári klubdélután Újpesten

A meghívásunkat a tagokon kívül két vendég is elfogadta. Meglátogatott minket az újpesti mozgássérültek klubjának vezetője, valamint M. Orbán András is, aki az Újpesti Napló újságírója.

A klubdélutánon visszaemlékeztünk a klub indulására, valamint folytattuk az előttünk álló évi terveink pontosítását. Ezt követően a farsangi hagyományokról volt szó, majd különleges zenei élményben lehetett részünk Domoszlai Jánosnak köszönhetően.

ujpest_2016februar_2 ujpest_2016februar_1

Mire számíthatunk ebben az évben? Továbbra is mindenkit várunk a hónapok első szerdáján 15 órától az Ady Endre Művelődési Házban a kerületi klubdélutánunkra. Olyan érdekes témáink lesznek, mint például a forint vagy a rádiózás születésnapja. Ebben az évben is sokat megyünk majd színházba, valamint hamarosan elmegyünk a Rendőrség Történet Múzeumába és a gödöllői Grassalkovich kastélyba. Mindenkit sok szeretettel várunk!

Újpest lámpásai: Kulmanné Erika és Szélesné Panka

Klubnapi meghívó a XV. kerületbe

A XV. Kerületi Látássérültek Klubja

a következő klubnapját február 12-én tartja,

14-16.30 óra között,

a Nyitott Ajtó Együttműködési Iroda helyiségében

1156 Budapest, Páskomliget u.6.

(az Újpalotai Vásárcsarnokkal szemben, a CIB Bank mellett)

Megközelíthető a 196, 296, 96, 130, 231 buszokkal, valamint a 69-es villamossal (Vásárcsarnok megálló).

A részvételi szándékodat jelezzed Csukáné Polyák Erzsébetnél  06-70/773-4054-es telefonszámon, vagy a lampas.xvker@gmail.com E-mail címen, illetve a Facebookon a XV. kerületi látássérültek zárt csoportjában.

fotó

Amennyiben módodban áll, szívesen fogadjuk hozzájárulásodat némi aprósütemény, üdítő formájában.

Mindenkit sok szeretettel várunk, hívd el a hozzátartozóidat, a barátaidat is!

Üdvözlettel:
Moldován Eszter és Csukáné Polyák Erzsébet
közösségi civil szervezők

Összefogással a metró biztonságos használatáért

Kép forrása: nullker.hu

Kép forrása: nullker.hu

A Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége, a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete, és a Siketvakok Országos Egyesülete képviseletében levelükben érdeklődnek, hogy a BKK milyen döntést hozott a vak és gyengénlátó emberek esetében a 4-es metró önálló használhatósága érdekében.

A 2015. október 22-én tartott megbeszélésen a BKK és a BKV képviselői felé már jelezték, hogy az ajtók gombnyitásos változata veszélyezteti a vak és gyengénlátó emberek biztonságát. A megbeszélés során felvetődött az ajtók távkapcsolóval való működtetésének lehetősége, és a BKK, illetve a BKV képviselői vállalták, hogy megoldást keresnek a probléma kezelésére, de érdemi változás az ügyben azóta sem történt.

A balesetek elkerülése, a fogyatékossággal élő emberek biztonságos és önálló közlekedése biztosítása érdekében az M2-es és M3-as Metró kocsik ajtóinak is csak kizárólag a távkapcsolóval történő önálló kinyithatósága az elfogadható megoldás.

„Úgy a VGYKE, mint a többi fogyatékos-ügyi szervezet is bízik a pozitív válaszban és abban, hogy a kellemetlen helyzetre való tekintettel a közeljövőben egy mindenki számára megfelelő megoldás születik” – zárták soraikat a FESZT, az MVGYOSZ, az SVOE és a VGYKE elnökei.

Őszi ásvány- és ékszerbörze

A kiállításon közel 90 asztalon tekinthették meg az érdeklődők a csodálatos színben pompázó kiállított ásványokat, eredeti kőzeteket. Különlegességként a különböző óceánokból és tengerekből eredő kagylók és csigák is helyet kaptak. Nagyon kedveltek voltak a különféle gyógyító ásványok és az ezekből készült ajándékok. A kiállításon az ezoterikus kövek is szép számmal megtalálhatók voltak, így mindenki saját egyéniségének megfelelőt választhatott magának.

19ker_ásványok 19ker_ásványborze

A látogatók azonban nemcsak az ásványok színpompás világába tekinthettek be, hanem az ékszerek világába is. A kőzetekből, ásványokból készült ajándék- és kiegészítő tárgyaknak, ékszereknek – főként hölgylátogatók körében – évről évre egyre nagyobb sikere van.

A börzén tenyésztett gyöngyökből, féldrágakőből, filcből, égetett gyurmából készült gyűrűkben, nyakláncokban és karperecekben is gyönyörködhettünk.

Mi sem mentünk haza üres kézzel. Nemcsak gyönyörködtünk, hanem vásárolgattunk is.

Bernáth Zsu

A Fagylalt éjszakája kedvezményekkel 2015-ben

kép forrása: online-kalkulator.huA Fagylalt Éjszakája 2015-ben is rengeteg kedvezménnyel vár, számtalan helyen lesz féláron a fagyi. 2015. augusztus 14-én (péntek) ismét megrendezésre kerül, a fagylalt napjának kistestvére, “A Fagylalt Éjszakája”. Az előző évekhez hasonlóan, a csatlakozó cukrászdák, fagylaltozók az átlagos záróra után, éjfélig FÉLÁRON kínálják gombócaikat!

Forrás: http://kulturaonline.hu/

Akadálymentes nap Újbudán

Az első előadást a HARKE (Hallássérültek Rehabilitációjáért küzdők Egyesülete) részéről Mecs Tamás tartotta, aki a hallássérültek közlekedési nehézségeit foglalta össze. Elmondta, hogy számtalan olyan helyzet van, amikor a hallássérültek kimaradnak az informálásból, különösen egy veszélyhelyzetben. Ha például egy rendkívüli helyzetben csak bemondással tájékoztatják a közlekedőket, akkor a hallássérült személy nem tud rá reagálni. Önmagában ez is baj, de mivel a hallássérültek kívülről nem azonosíthatók, ezért a többi ember segítségére sem számíthatnak. Ezért lenne szükséges egy ilyen helyzetben is működő vizuális tájékoztatás.

Az eddig kialakított vizuális tájékoztató rendszerek előrelépést jelenthetnek, amennyiben működnek és a pontos információt mutatják. Ez sajnos még nincs így.

Külföldi példák is említésre kerültek, ahol a hallássérültek számára nehezebb helyzetben a személyzet automatikusan biztosít jelnyelvi tolmácsot, amint észleli az érintett jelenlétét.

Az előadás egésze nagyon érdekes volt, de a legmeglepőbb része az az állítás volt, hogy a hallássérültek vezethetnek autót. Kiderült az is, hogy a hallássérült sofőrök baleseti statisztikája kedvezőbb, mivel az egyik érzékszerv hiánya miatt jobban figyelnek, mint az ép hallással rendelkezők. Az előadás jelnyelvi tolmács segítségével lett mindenki számára érthetővé téve.

vgyke11_0722a nemesszabolcsea

A második előadást Nemes Szabolcs kollégánk tartotta, aki arról beszélt nagyon részletesen, hogy milyen kihívást jelent látássérültként közlekedni. Az előadásában kitért arra is, hogy nincs általános recept a látássérültek segítésére, mert minden személynek eltérő képességei vannak.

Elmondta, hogy a kerületben óriási problémát jelent a hangosított lámpák hiánya. Az ügyben írt leveleknek nem látja értelmét, mert a válaszok csak udvarias elutasításokat tartalmaznak. Jelenleg nincs olyan hivatal vagy közszolgáltató, amelyik hajlandó lenne komolyan venni a vakon közlekedők igényeit. Ez azért teremt nehéz helyzetet, mert a kerület forgalmasabb útjain is előfordul, hogy az autóforgalom nem egyenletes és ezért a csend megtévesztő, mert a gyalogoslámpa jelzése a csend ellenére még nem zöld. Olyan átkelőkkel is találkozni, melyeket a mozgássérültek számára akadálytalanná tettek, de a vakokról megfeledkeztek.

Szabolcs elmondta, hogy bár szeret sétálni, sok helyen mégsem biztonságos, mert sok a váratlan és újszerű akadály. Például a lomtalanítások idején utcára hányt szeméthalom kezelhetetlen helyzeteket eredményez. Beszélt a járdára kitelepült árusokról és éttermekről, akik rendszerint úgy hajtják végre a járdafoglalásokat, hogy a vakok számára fontos tájékozódási pontokat észlelhetetlenné teszik.

Kitért az úgynevezett FUTÁR-távkapcsolókra is. Felvetette, hogy amennyiben hiszünk abban, hogy ez egy hasznos eszköz, amelyik képes elérhetővé tenni azt a biztonságot, amely a látó emberek számára természetes, akkor óriási igazságtalanság történik. Ugyanis a lámpa zöld jelzésének az önálló felismerése a látó ember számára pénz kifizetése nélkül van biztosítva, de eme közlekedésbiztonsági vívmányhoz való jogot egy látássérültnek, meg kell vásárolnia 4200 forintért. E miatt ez az eszköz nem tud elterjedni, így a hibák kiderítése, fejlesztése és az eszközben rejlő egyéb lehetőségek sem kerülnek kihasználásra. A teremben később többen mutogatták, hogy minden városhoz másik eszköz kell, így nem egy embernél több távirányító is volt.

Azt a kérdést is felvetette, hogy miért ne lehetne az összes lámpa eleve hangosított? Ha egy lámpát meghangosítanak, akkor az mindenki biztonságos közlekedést segíti. Például Prágában a lámpák hangjelzése segít a zebrán átkelőknek észlelni a tilosra váltó lámpát, így a villogó, de egy pillanatra zöldnek látszó lámpa téves észlelése sem okoz veszélyhelyzetet. A hangjelzés tehát kiegészíti, pontosítja az észleléseket. Ott senki sem panaszkodik a hangerő miatt, mert be lehet rendesen állítani.

Végül azzal zárta az előadását, hogy Budapest vakbarát várossá válása nem egy-egy megoldásban keresendő, hanem a cselekvési és döntési jogkörrel bíró emberek együttműködésében.

 vgyke11_0722dvgyke11_0722b

A program második felében egy vita következett a civil szervezetek hatékonyságáról a közlekedéssel kapcsolatos érdekérvényesítésben. Az ilyen ügyekben ismertté vált Andó Gergelynek nagyon sok gyakorlati javaslata volt a megjelentek számára.

Elsősorban azt javasolta, hogy akik akadállyal élnek, ne törődjenek bele az udvarias és sablonos elutasításokba, hanem harcoljanak azért a jogukért, hogy önállóan közlekedhessenek. Ehhez minden egyes konkrét panasz megjelenítése mellett az is kell, hogy az érintettek látványosan és határozottan lépjenek fel. Kiemelte, hogy a problémás esetek 20 százalékának a megoldása, valószínűleg az összes probléma 80 százalékát orvosolná, ehhez viszont ki kell törni a passzivitásból.

A saját küzdelmeire utalva tanácsolta, hogy nem szabad elfogadni a sérelmeket és tűrni, hogy valaki nem teszi meg azt, ami a feladata, mert akkor nem fog semmi sem megváltozni. A közömbös hivatalokat és ügygazdákat azzal lehet kizökkenteni a megszokott rutinjukból, ha a sérelmet szenvedettek tiltakozása látványos és az üzenetük torzulás nélkül képes eljutni a társadalom felé. Ehhez sokszor a civil szervezeteknek is szakítást javasolt a megszokott eljárásaikkal, mert ez csak annak a biztosítására elegendő, ami most van és a mostani helyzet – a korábbi előadások alapján – nem látszik túl ideálisnak.

A vita másik résztvevője Le Marietta, a Járókelő Egyesület vezetője volt, aki a hatékony cselekvéshez ajánlott fel lehetőséget az érintetteknek. Az egyesületük tevékenységének a bemutatásakor elmondta, hogy ők három ügyből kettőt megoldanak, csak el kell indítani náluk az ügyeket. Arra kérte a megjelent csoportok képviselőit, hogy keressék velük a kapcsolatot, ha a gyalogos közlekedésben tapasztalnak problémát.

A program megszólalói közül többen bírálták azokat a civil szervezeteket, amelyek a bürokratikus működésükkel és a pénzosztó forrásokkal ápolni kívánt béke miatt a tényleges érdekképviseleti munkát visszaszorítják. A program után mindenki kaphatott emlékül egy helyben készített braille-névjegykártyát.

A program során sok más praktikus javaslat hangzott el. Részleteket az eseményről készült honlapon (http://anap.pe.hu) is lehet találni. A programért külön köszönet illeti a Kelenvölgyi Közösségi Házat, a Hallássérültek Rehabilitációjáért Küzdők Egyesületét, az Összefogás Újbudáért Egyesületet, a Szocinform Társaságot, a Járókelő Egyesületet és a program megrendezésében közreműködő látássérült és látó segítőket.

“Együtt a teljes életért”

Gyengénlátók Általános Iskolája, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménye és Kollégiuma

„Együtt a teljes életért” szakmai nyílt nap

Regisztráció:
Komlódiné Szuri Éva Iskolatitkárnál
email: iskolatitkar@gyengenlatok.hu vagy www.gyengenlatok.hu
telefon: (1) 252-9015 (1) 468-2790

Meghívó
Regisztrációs lap
A visszajelzést lehetőleg március 20-ig kérjük szépen.