Október 15-én a Fehér bot napján indult el a projekt, amely ma már minden rászoruló számára elérhető. Dr. Neszményi Zsolt kormánymegbízott a mai bemutatón elmondta: az akadálymentesítés célja az volt, hogy minden somogyi polgár egyenlő eséllyel tudja igénybe venni a közszolgáltatásokat, s az alkalmazás segítségével a látássérültek részére egy olyan hangostérkép készüljön, amely elősegíti a tájékozódást a törzshivatalt, és további négy szakigazgatási szervet, valamint az új kormányablakot is magába foglaló központi épületben. Vak és gyengénlátó sorstársainknak az applikáció lehetőséget ad arra, hogy önállóan, az épületen belül pontról-pontra mindenféle segítség nélkül eljussanak, mondta el a bemutatón Hosszú János, a Vakok és Gyengénlátók Somogy Megyei Szervezetének alelnöke. Az alkalmazást az interneten lehet elérni, országosan ezer körül van azok száma, akik érdeklődtek az applikáció iránt, hangsúlyozta Faragó László, az alkalmazást fejlesztő cég vezetője.
Az Android valamint iOS platformokon működő applikáció segítségével a látássérültek az épületre szabott hangos iránytűvel nem csak az ügyintézés helyét találják meg, de a szoftver az odáig vezető úton lévő akadályokat is jelzi. Amíg egy látóember természetes módon kikerüli – gyakran észre sem veszi – az akadályokat, például fal mellett álló tűzoltókészüléket, addig egy látássérültnek ez komoly akadályt jelent. A hangostérkép ezekre az akadályokra is felhívja a figyelmet, ehhez pedig nem kell sem aktív mobilinternet sem pedig GPS kapcsolat. Az applikáció folyamatosan frissül, és nincs további eszközigénye. Az alkalmazást a látók is használni tudják útbaigazításként, ezért a főépület után a kormányhivatalhoz tartozó többi ügyfélszolgálati helyre is tervezünk hangos térképeket. Az alkalmazás használata során szerzett pozitív tapasztalatok akár egy országos akadálymentesítési terv elindítását is eredményezhetik, az applikáció pedig úgynevezett „pilot” projektje lehetne ennek a tervnek, amelyre a megszerzett tapasztalatok birtokában akár forrás is tervezhető lenne mondta el a kormánymegbízott.


(Somogy Megyei Kormányhivatal)
Forrás: kormanyhivatal.hu
Mobiltelefonos applikációval segíti a gyengénlátók tájékozódását a Somogy Megyei Kormányhivatal
Október 15-én a Fehér bot napján indult el a projekt, amely ma már minden rászoruló számára elérhető. Dr. Neszményi Zsolt kormánymegbízott a mai bemutatón elmondta: az akadálymentesítés célja az volt, hogy minden somogyi polgár egyenlő eséllyel tudja igénybe venni a közszolgáltatásokat, s az alkalmazás segítségével a látássérültek részére egy olyan hangostérkép készüljön, amely elősegíti a tájékozódást a törzshivatalt, és további négy szakigazgatási szervet, valamint az új kormányablakot is magába foglaló központi épületben. Vak és gyengénlátó sorstársainknak az applikáció lehetőséget ad arra, hogy önállóan, az épületen belül pontról-pontra mindenféle segítség nélkül eljussanak, mondta el a bemutatón Hosszú János, a Vakok és Gyengénlátók Somogy Megyei Szervezetének alelnöke. Az alkalmazást az interneten lehet elérni, országosan ezer körül van azok száma, akik érdeklődtek az applikáció iránt, hangsúlyozta Faragó László, az alkalmazást fejlesztő cég vezetője.
Az Android valamint iOS platformokon működő applikáció segítségével a látássérültek az épületre szabott hangos iránytűvel nem csak az ügyintézés helyét találják meg, de a szoftver az odáig vezető úton lévő akadályokat is jelzi. Amíg egy látóember természetes módon kikerüli – gyakran észre sem veszi – az akadályokat, például fal mellett álló tűzoltókészüléket, addig egy látássérültnek ez komoly akadályt jelent. A hangostérkép ezekre az akadályokra is felhívja a figyelmet, ehhez pedig nem kell sem aktív mobilinternet sem pedig GPS kapcsolat. Az applikáció folyamatosan frissül, és nincs további eszközigénye. Az alkalmazást a látók is használni tudják útbaigazításként, ezért a főépület után a kormányhivatalhoz tartozó többi ügyfélszolgálati helyre is tervezünk hangos térképeket. Az alkalmazás használata során szerzett pozitív tapasztalatok akár egy országos akadálymentesítési terv elindítását is eredményezhetik, az applikáció pedig úgynevezett „pilot” projektje lehetne ennek a tervnek, amelyre a megszerzett tapasztalatok birtokában akár forrás is tervezhető lenne mondta el a kormánymegbízott.


(Somogy Megyei Kormányhivatal)
Forrás: kormanyhivatal.hu
A VGYKE Braille tanfolyama

Forrás: www.blog.databazaar.com
A foglalkozások egyéni, illetve kiscsoportos formában történnek, látássérült és látó érdeklődőknek egyaránt. Az oktatást aliglátó gyógypedagógus kollégánk Koós Andrea vezeti.
Látássérült érdeklődőink számára és látó tanulóink részére is térítésmentesen indítjuk tanfolyamainkat.
A tanfolyam helyszíne: 1146 Budapest, Hermina út 57.
Jelentkezni budapesti ügyfélszolgálati irodánk elérhetőségein lehet.
Túrák a testi-lelki egészségért

Kép forrása: www.metropol.hu
Vakmissziós túrák
- December 28. vasárnap Budai-hegység (könnyű túra).
Erdőalja út – Virágos-nyereg – Csúcs-hegy – Tök-hegy – Szarvas-hegy – Solymár (7,7 km)
- Január 1. csütörtök Budai-hegység (könnyű túra)
Széchenyi-hegy – Normafa – János-hegy – Szépjuhászné (6 km)
- Január 11. vasárnap Budai-hegység (könnyű túra).
Csillebérc KFKI – Budaörsi-hegy – Makkosmária – Virág-völgy – Budakeszi. (8,5 km)
Arra kérjük a vakmissziós túrákra jelentkező vak, illetve csökkent látóképességű túrázóinkat, hogy ha kísérővel nem rendelkeznek, akkor legyenek szívesek egy, vagy két héttel az aktuális időpont előtt jelentkezni, hogy kísérőt biztosíthassunk számukra.
Ezekre a túrákra látó túrázók jelentkezését is várjuk.
Kérjük a vasárnapi túrákra jelentkezőket, hogy jelentkezésüket legkésőbb csütörtök estig adják le!
Minden érdeklődőt sok szeretettel vár a túravezető:
Tombácz Károly
E-mail: tombaczk@gmail.com
Mobil: +36 30 825 5384
“Gyümölcsöző együttműködésre számítunk”


A 14 órakor kezdődő eseményt Stella Péter, a Zuglói Egészségügyi Szolgálat Szakorvosi rendelőjének gazdasági igazgatója nyitotta meg: “Amikor megkerestek minket, először mérlegeltük a lehetőségeinket. Nagy szerencsére ebben a rendelőben volt egy olyan helyiség, ami alkalmas egy masszázsszalon kialakításra. Nagyon nagy szeretettel üdvözöljük Önöket és remélem, hogy egy hosszan tartó, jó együttműködés veszi most kezdetét”.
A masszázsszalonnak – amelyben frissítő, és gyógymasszázs szolgáltatás egyaránt kérhető – több helyszín is otthont ad. A Zuglói Egészségügyi Szolgálat Szakorvosi rendelője mellett egy sóterápia szobában is felfrissülhetnek majd a kliensek. B. Hervert Adrienne, a NaturSó Terápia Kft. tulajdonosa is nyitott volt a segítségnyújtásra: “Az Uzsoki utcai kórház keresett meg minket azzal a kéréssel, hogy biztosítsunk helyet egy gyógymasszázs szolgáltatás létrejöttéhez. Mi is béreljük a helyiséget és sóterápiával foglalkozunk. Nagyon szívesen adunk lehetőséget, hisz köztudott, hogy a só rendkívül jó hatással van az egészségre”.
Fodor Ágnes, a VGYKE elnöke nagy örömmel nyilatkozott az eddig elért eredményekről: “Mai naptól elindul a munka. Egy-két kisebb feladat vár még ránk, hiszen szeretnénk halk zenével, teával és egyéb csinosítgatásokkal elérni, hogy a légkör még kellemesebb legyen. Úgy vélem, hogy a masszőrök szakmai felkészültsége igazolni fogja, hogy ez egy gyümölcsöző együttműködés lesz mindkét partnerrel. Egészen biztos vagyok benne, hogy a sok-sok jelentkező közül a legjobb masszőröket választottuk”.


Nagy kíváncsiság övezte az új masszőr kollégák személyét is, akik közül ketten megjelentek a megnyitón. Kecskeméti Ágnes 23 éves. Egy éve dolgozik egy csepeli szépségszalonban, ahol rendkívül nagy a forgalom. Ebből adódóan úgy gondolja, hogy sok tapasztalatot gyűjtött már arról, hogy az egyes szituációkat hogyan kezelje, illetve kivel miként bánjon. “Megpróbálom magamból kihozni a maximumot, hiszen elsősorban azért vagyok itt, hogy embereken segítsek és enyhítsem a fájdalmukat”.
Balogh Géza 57 éves és 2006 óta látássérült. Korábban a Szent Imre kórház művese -és a Semmelweis Egyetem neurológiai osztályán dolgozott, mint betegkísérő. 2006 után elvégezett egy OKJ-s gyógymasszőr tanfolyamot, ahol már a tanulmányai ideje alatt lehetősége volt orvosi jóváhagyással, segítséggel és konzultációval elkezdeni a masszírozást. “Nagyon érzem azt, amit csinálok. A legfontosabb számomra az emberi méltóság és a renomé.”
A levegőben is érezhető, hogy egy nagyon izgalmas időszak vette kezdetét. A gyógyulni, felfrissülni vágyó vendégeket pedig barátságos árak, családias légkör és szakképzett masszőrök várják. Foglaljon időpontot még ma!
Elérhetőség: Kis Erika, 06-70-773-39-88
Videojáték látássérülteknek

Forrás: www.ulule.com
A játékban kialakított fantáziavilágot egy különleges technika segítségével pusztán háromdimenziós hanghatásokat követve fedezheti fel a látássérült játékos.
Az “Egy vak legenda” története szerint a játékos egy olyan vak lovag bőrébe bújik, akit egy Thork nevezetű gonosztevő fosztott meg szemének világától, majd elrabolta egyetlen igaz szerelmét, Caroline-t. A feladat, hogy a játékos pusztán a hallására hagyatkozva járja végig a főgonosz fészkéhez vezető utat, és megmentse a hős lovag feleségét.
A kalandozások során segítséget is kapunk egy útitárs személyében: Louise, a lovag lánya mindvégig a játékos segítségére lesz, és figyelmeztet, ha veszély közeleg. A játék irányítása egyszerű: az okostelefon érintőképernyőjét használva mozgathatjuk karakterünket, illetve egy gyors ujjmozdulattal támadást intézhetünk az ellenségek irányába is. A háromdimenziós hanghatás érdekében mindenképpen egy jobb minőségű fej- vagy fülhallgatóra is szükség lesz: csak így érvényesülhetnek ugyanis a játékvilág úgynevezett binaurális hangtechnológiával felvett hanghatásai, amelyek a szoftver lelkét képezik.
A technika a szinte tökéletes hangtér-reprodukcióval lehetővé teszi, hogy a fejlesztők pusztán hangok segítségével egy összetett, háromdimenziós környezetet építsenek fel. Jelenleg ez a technika áll legközelebb a “valódi halláshoz”, mivel biztosítja, hogy a felhasználó dobhártyáit a mindennapi életben is érzékelhető zajokhoz nagyon hasonló hangnyomások érjék.
A tervezők szerint a projekt egyik legfőbb célja, hogy egy olyan, gazdag történettel és élvezhető játékmenettel rendelkező szoftvert készítsenek a nem látó emberek számára, amely képes felvenni a versenyt olyan látványos audiovizuális játékprogramokkal, amelyeket csak a látó játékosok élvezhetnek.
Ám abban is bíznak, hogy az “Egy vak legenda” újfajta játékélményt és kihívást kínálva nemcsak a látássérültek, de a látók között is népszerűvé válhat. A játék legkorábban 2015 elején lesz elérhető, teljesen ingyenesen lehet majd beszerezni angol és francia nyelven az App Store és a Google Play Store-on keresztül.
Az “Egy vak legenda” jelenlegi állapotában már több mint 40 ezer eurójába (12 millió forint) került a francia fejlesztőknek. A szükséges pénzt egy “tömegfinanszírozási kampány” keretein belül sikerült összegyűjteni. A készítők motivációja nem a profitszerzés, hanem az, hogy a játékot a lehető legtöbb látássérült mobilhasználó számára elérhetővé tegyék.
A vakok és gyengén látók ugyanolyan teljes értékű polgárai a társadalmaknak, mint bárki más. Ennek ellenére a digitális korszak újabb kihívásokat is jelent számukra: a lapos LCD képernyők, a “hétköznapi” érintőképernyős telefonok, sőt, a háztartási eszközök – mint a villanysütő, mosógép, mikrohullámú sütők – digitális kezelőfelületei a vakok számára teljesen használhatatlannak bizonyultak.
A technológiai fejlődés azonban – úgy tűnik – az elmúlt években számukra is kedvezőbb fordulatot vett: a különböző “beszélő eszközök” mellett kifejezetten vakok számára készült okostelefonokat fejlesztenek – egy indiai tervező épp a világ első Braille okostelefonján dolgozik – az ingyenes, Simpleye nevű mobil applikációt pedig a napokban dobták piacra.
Ha a felhasználó a Braille-írás szimbólumait “rajzolja” a telefon képernyőjére, az alkalmazás felismeri, a jeleket pedig szöveggé alakítja, amit aztán hangosan felolvas. Mindemellett a vak emberek mindennapjait jelentősen megkönnyítheti egy új infravörös szenzor, ami segít érzékelni a közeli tárgyakat. Az eszközt jelenleg tesztelik, ha átmegy a próbán, használatával akár a fehér botokat is szögre lehet majd akasztani.
Juhász Dániel
Forrás: Népszava
A repülés élménye mindenkié!
Sajnos elég rosszul indult a hétvégénk, ugyanis a vonatunk kb. fél órás késéssel indult a Keletiből, ami miatt viszont a péri buszunkat is lekéstük. Majd két órás várakozási időnket a következő buszunkig a győri vasútállomáson a szakadó eső gyönyörködésével töltöttük. Ekkor kicsit elbizonytalanodtunk, hogy lesz-e ebből repülés egyáltalán… De szerencsére lett. Amint megérkeztünk a reptérre, még ki sem pakoltunk, de máris mehettünk sárkány-repülni.
Szombaton tízen utaztunk le, közülünk mindenki kipróbálta a repülés ezen formáját. Sokunkhoz hasonlóan, én is most repültem először sárkánnyal, fantasztikus volt.
Mire visszaértünk a repülésből, már izzott a faszén a kolbászok alatt, amiket aztán a Győri Aero Klubosokkal közösen elfogyasztottunk, némi söröcske kíséretében. 🙂
Vasárnap még négyen csatlakoztak kis csapatunkhoz, mialatt a tandemugróink már javában készülődtek az ugrásra. Mi a többiekkel elindultunk a vitorlázórepülés helyszínére, a vitorlastartra. A megszokottnál kicsit több időbe telt most a vitorlázó repülők kivontatása, bár ez nekünk pont kapóra jött. Egyrészt több időnk volt végigtapizni a gépeket, és beszélgetni a pilótákkal, másrészt pedig időközben Rea és Hunor földet érését is meg tudtuk nézni. Ezután elindultunk a vitorlastartra, ahol Zsolt kezdett egy műrepüléssel, majd szépen sorban a többiek lerepülték az iskolaköreiket.
Nagy vonalakban ez volt a hétvégénk menetrendje, remélem, hogy olvashatunk majd részletesebb beszámolókat is a többiektől.
Ezúton is nagyon szépen köszönjük a győriek vendégszeretetét, és a lehetőséget, hogy idén is ott lehettünk. Reményeim szerint jövőre is meg tudjuk ismételni a mostani hétvégénket.
Írta: Vaszlovics Dávid
Forrás: www.lassegyesulet.hu
A Telefonnal a rászorultakért Alapítvány tájékoztatója
Mint ismeretes, a Magyar Telekom a jövőben nem támogatja az alapítványt.
A kuratórium döntése alapján az alapítvány a maradék pénzét még szétosztja a rászorulóknak támogatásként, így a vakok és gyengénlátók részéről 20-25 pályázó támogatására van lehetőség.
A pályázati feltételek változatlanok, kérjük, hogy a pályázatokat az MVGYOSZ titkárságára küldjék. Az elbírálásnál az egy főre eső jövedelmet nyomatékkal vesszük figyelembe, hiánypótlásra nincs lehetőség.
Beérkezési határidő: 2014. április 30.
Adatlap letöltése
Fehér István
a kuratórium tagja az MVGYOSZ képviseletében