Csak üdén is frissen!

Kedves Klubtagok és Érdeklődők!

2020. szeptember 25-én a XIII. és XVI. kerületi Lámpás Klubok közös őszindító külsős programot tartanak tagjaik számára.

A XIII. kerületi Suhanj! fitness integratív edzőtermet látogatjuk meg, megismerve a Suhanj! Alapítvány munkáját és az edzőtermet.

Az alapítvány jóvoltából tagjaink a terem-bejárás mellett egy spinning-órán is részt vehetnek, így kérjük tagjainkat, hogy kényelmes öltözetben vagy váltóruhával, váltócipővel érkezzenek!

A találkozó helyszíne: Jászai Mari tér, 4-6-os villamosmegálló

A találkozó időpontja: 2020. 09. 25. 10:30

Visszajelzését várjuk a részvételről, illetve amennyiben segítségre van szüksége (kíséret stb.) a megjelenéshez, a lenti elérhetőségünkön jelezheti.

E-mail : angyalfold.szervezo@vgyke.com, 16.kerulet.szervezo@vgyke.com

Tel.: +3630/498-9127, +3670/773-4054

Kollárszky Boglárka és Aranyiné Kmett Olga
Közösségi Civilszervezők

Az angyalföldi Lámpás Klub logója

A vizuális kultúra mindenkié

A VGYKE 2020-ban is sikeresen pályázott az NFSZK „FOF2020” nevű pályázatán, melynek nyitóeseményét szeptember 8-án egyesületünk Regionális Központjának tárgyalójában tartottuk. (Bp. Szugló u. 81.)

Vendégeink voltak az AKKU Egyesület képviseletében Cseh Adrienn audionarrátor, Molnár József, a Szentendrei Skanzen munkatársa, és a Magyar Katolikus Rádiótól Balázs Zsanett.

Balázs Zsanett interjút készít Mészáros Ágnessel, a VGYKE alelnökével.

Az AKKU Egyesülettel közösen a tavalyi évhez hasonlóan négy narrációs klubot rendeznek meg, ahol az audionarráció kezdeteiről és fontosságáról lesz előadás. Ebben az évben ez két klubban valósul meg: 2020. november 11-én a zuglói Lámpás Klubban, és november 18-án a terézvárosi Lámpás Klubban, majd folytatásként 2021. január 15-én az óbudai, és február 1-jén a ferencvárosi Lámpás Klubokban.

A VGYKE Hírlevelében 52 alkalommal újra olvashatják tagjaink Somogyi-Rohonczi Zsófia által készített festmények és műalkotások audionarrált leírását.

Az AKKU Egyesület szervezésében narrált színházi előadásokon vehetnek részt tagjaink, melynek első darabja 2021. január 24-én a Lili bárónő lesz.

Az akadálymentesítés a kulturális életben is fontos, ezért kiemelten nagy szerepük van a színházakban az audionarrátoroknak. Az AKKU Egyesület narrátorai nagy segítségünkre vannak, és évek óta már több színházi előadáson segítették a látássérült nézőket, hogy ők is élvezhessék a darabokat.

Cseh Adrienn az audionarrációról beszél.

A Fővárosi Nagycirkusszal évek óta jó kapcsolatot ápolunk, és karácsony előtt egyesületünk tagjai, valamint a Vakok Iskolájának tanulói és kísérőik vehetnek részt egy audionarrált cirkuszi előadáson. Ezeknek az előadásoknak is nagy sikere van a látássérültek körében. Az idén 300 főt szeretnénk megajándékozni ezzel az eseménnyel.

A “Vizuális kultúra mindenkié” záróeseménye 2021 júniusában a szentendrei Skanzenben ér véget. A Skanzen minden fogyatékossággal élő számára akadálymentes programokat kínál, így látássérülteket is szívesen fogadnak. Különböző programokkal készülnek számunkra, melyek között agyagozás és kenyérsütés is szerepel. Ezen a programon 100-150 tagunk vehet részt, akiket buszokkal szállítunk a helyszínre és vissza Budapestre.

A VGYKE fontosnak tartja, hogy tagjaink látássérültségük ellenére ugyanolyan életet élhessenek, mint a társadalom többi tagja, és részt vehessenek olyan kulturális programokon, amelyekre látássérültként nem minden esetben juthatnának el. Fontosnak tartjuk tagjaink összefogását és a közös programok
alkalmával a személyes megismerkedést egymással, erre ezeken a rendezvényeken mindenkinek lehetősége van.

Kiss Márta
Közösségi civilszervező

Nyitva tartás változás

Tisztelt Tagtársunk, Kedves Olvasónk!

Ezúton értesítjük tagjainkat, ügyfeleinket, hogy szeptember 17-én csütörtökön és 18-án pénteken az 1141 Budapest, Szugló utca 81 szám alatti ügyfélszolgálati irodánk technikai okok miatt zárva tart, az ügyfélfogadás szünetel.

Megértésüket köszönjük!

VGYKE

A képen egy elnézést zárva vagyunk tábla látható

Forrás: argosinn.com

A Városligetben járt a VI. kerületi Lámpás Klub

Kellemes napot töltöttünk el a Városligetben tagjainkkal 2020. augusztus 29-én.

Sétáltunk egy jót a szép, zöld környezetben, majd beültünk a Széchenyi Kertvendéglő kerthelyiségébe. Egy hideg üdítő mellett beszéltünk a második féléves programjainkról és klubnapjaink témáiról. Felelevenítettük az elmúlt hónapok eseményeit is.

Végül elköszöntünk egymástól a szeptemberi klubnapunkig.

Terézváros Önkormányzata által támogatott program.

Lukács Erzsébet Böbke
Közösségi civilszervező

A klubtagok a ligetben

Szeptemberi klubnap pályázattal

Kedves Klubtagok és Érdeklődők!

2020. szeptember 21-én a XVI. kerületi lámpás klubon Ozvári-Lukács Ádám jogász lesz a vendégünk, aki az NFSZK Szülő-Példa-Érték 2020/A/18 számú pályázat keretében látogat el hozzánk.

Ádám a pályázatról és a pályázat adta lehetőségekről fog nekünk mesélni, melyet az idén harmadik alkalommal sikerült elnyerni az egyesületnek. A pályázat fő témája ismét a szülői önérdek-érvényesítési képesség megmutatása pozitív példákon keresztül.

Helyszín: 1163 Budapest, Cziráki utca 22. 1. emelet, klubterem

Időpont: 2020. 09. 21. 14:00-16:00

Visszajelzését várjuk a részvételről, illetve amennyiben segítségre van szüksége (kíséret stb.) a megjelenéshez, a lenti elérhetőségünkön jelezheti.

E-mail : 16.kerulet.szervezo@vgyke.com

Tel.: +3670/773-4054

A VGYKE tagjai mellett természetesen nagy szeretettel várunk bárkit: látássérülteket bármely korosztályban, más fogyatékossággal élőket, jól látó társaikat, ismerőseiket, lelkes önkénteseket is!

Kollárszky Boglárka és Aranyiné Kmett Olga
Közösségi Civilszervezők

A XVI. kerületi Lámpás Klub logója

Újra gyógycipő készítés!

2020. szeptember 14-én hétfőn 8 órától ismét lehetőség lesz gyógycipőt készíttetni a VGYKE tagjai részére, akik érvényes közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkeznek. A cipőket az eddig megszokott módon katalógusból, vagy kész modellek alapján lehet kiválasztani. A helyszínen ortopéd orvos is jelen lesz. A mintavétel után személyre szabottan segítünk a megfelelő típust megtalálni.

A modellek megtekinthetők a www.betet-kft.hu oldalon.

Jelentkezni az alábbi két telefonszámon lehet:
(1) 384 55 41
06 70 383 36 11

Helyszín: 1141 Budapest, Szugló u. 81.

Várjuk jelentkezését!

Fontos, hogy az általános óvintézkedéseket a koronavírus fertőzéssel kapcsolatban tartsuk be. Az irodaház bejáratánál kihelyezett fertőtlenítőt belépéskor kötelező használni, valamint előfordulhat, hogy több ember várakozik majd egy helységben, ezért a maszk használata is kötelező.

A képen egy pár elegáns szürke cipő látható.

A kép forrása: https://toms.com

Péntek esti váratlan vendég

2020. augusztus 28-án a XIII. és XVI. kerület tagjai a Győri Nemzeti Színház előadásában Agatha Christie: Váratlan vendég című darabját tekintették meg a Városmajori Szabadtéri Színpadon.

A programot már a meghirdetését követően nagy érdeklődés övezte, hiszen a műsor különlegessége a látássérültek számára rendelkezésre álló audiónarráció volt.

Tóth Cecília narrátor leírásai, melyet egy készüléken keresztül fülhallgatón át hallgathattak tagjaink, még érzékletesebbé tették az egyébként is izgalmakban gazdag, gondolkodásra ösztönző darabot.

Az előadásról feltöltődve, élményekkel gazdagodva térhettünk haza. Reméljük, máskor is lesz lehetőségünk hasonlóan érdekes művek közös megtekintésére.

Köszönjük a XIII. és XVI. kerületi önkormányzatok támogatását.

Kollárszky Boglárka és Aranyiné Kmett Olga
Közösségi civilszervezők

Színházi csoportkép

Hallásvizsgálat, vásárlás és kellemes délelőtt Békásmegyeren

Szeretettel hívok Mindenkit 2020. szeptember 18-án, pénteken délelőtt 10 órakor kezdődő klubnapunkra!

Helyszín: Békásmegyer, Közösségi Ház (kisterem) (1039 Budapest, Csobánka tér 5.)

Vendégünk lesz: Bacsevits Linda, a WIDEX Hallókészülék Stúdió munkatársa. Beszél nekünk arról, hogy munkájuk során milyen hallásteszteket végeznek, és szükség esetén milyen segítséget tudnak nyújtani hallássérülés esetén, vagy annak megelőzése érdekében.

Eljön Németh Róbert, a Láthatár Bolt munkatársa is, aki különböző segédeszközöket mutat be kínálatukból. Lehetőségünk lesz arra, hogy helyben megvásároljuk azokat a termékeket, melyekre szükségünk van.

Remélem, hogy minél többen együtt leszünk majd!

Tel: 06 70 377 32 65

Email: obuda.szervezo@vgyke.com

Vasné Pintér Teréz
Közösségi civilszervező

Az óbudai Lámpás Klub logója

Egyeztetés a Petőfi híd és környezete fejlesztéséről

A Budapesti Közlekedési Központ készítteti a Petőfi híd és környezetének fejlesztésére vonatkozó döntés-előkészítő tanulmánytervet. A tervezési terület magában foglalja a Petőfi hidat, a Boráros teret, a Mester utcai villamos végállomást, a Goldmann György teret és az Irinyi József utca Petőfi híd és Bogdánfy út közötti szakaszát.

Az elmúlt hónapokban a Főmterv Zrt. különböző változatokat készített a fejlesztési irányokra vonatkozóan, míg a BKK felmérte a híd területén közlekedők problémáit, valamint javaslataikat a fejlesztésről. Az eredményeket egy szakmai workshop keretében ismertették 2020. szeptember 2-án a Főmterv Zrt. Lövőház utcai székházának földszinti tárgyalótermében. A megbeszélésre a VGYKE is meghívást kapott.

A rendezvényen elhangzottak:

A VGYKE képviseletében beszéltünk a látássérültek szemszögéről, az akadálymentesítési lehetőségekről, mint taktilis vezetősávok, hangos jelzőlámpák és megállótáblák, a FUTÁR alkalmazás telepítése.

A híd fejlesztésének kivitelezése várhatóan 2025-ben kezdődik. További egyeztetéseken is képviseljük majd a látássérülteket.

VGYKE

A képen egy működő FUTÁR-tábla látható

Utassegítő szolgáltatások vonatokon és autóbuszokon

Európai Uniós jogszabályok alapján hazánkban is megjelentek az utasjogi rendeletek magyar megfelelői, vagyis a MÁV-START és a Volánbusz üzletszabályzatainak részeként a fogyatékossággal élők, és csökkent mozgásképességűek utazásának segítéséről szóló szabályok.

Amennyiben látássérült személyként egyedül szeretnél vonaton utazni, de gondot okoz az állomás területén a közlekedés, a vonat, és azon az ülőhely megtalálása, a leszállás, átszállás, akkor az alábbiakat teheted:

A tervezett utazásod előtt 48 órával jelentkezz be a megrendeles@mav-start.hu emailcímen. Ez nem túl emberbarát, a 48 óra, de egyenlőre ez van a jogszabályban, viszont, ha rendszeresen van szükséget a segítségre, akkor bejelentheted egyszerre is, pl egy egész hetet is. Írd meg a pontos utazási adatokat: mikor melyik vonattal, honnan, hova utaznál, miben kéred a segítséget. A levél végére írd meg a telefonszámodat is. Természetesen meg kell írnod, milyen sérüléssel élsz – pl. látássérült utas vagyok – mert ettől függ a segítés módja. (különben egy emelővel fognak készülni, hogy felrakjanak a vonatra.) Erre legkésőbb 1 nap múlva válaszolniuk kell. Ha csak annyit írnak, hogy segíteni fogunk önnek a vonaton, akkor az nem lesz elég, mert nem tudod, hogyan, hol találkozol a segítőddel. Az nem megoldás, hogy bolyongani kezdesz a vágányok között, és majd valaki valahogyan rádtalál. Ezért ilyenkor vissza kell kérdezni, hová kell menned, hol kell bejelentened, hogy megérkeztél, hova jönnek érted. Általában az működik, hogy eljutsz pl. az információig, vagy a jegypénztárig, elmondod miért jöttél, és kéred, hogy hívják ide az állomásfőnököt, aki majd szervezi a segítséget.

Telefonon is bejelentkezhetsz 80 630 053, – ezt ők „esélyegyenlőségi vonal”-nak hívják – ezt a számot akkor is érdemes felhívni, ha emailen beküldött rendelésedre 24 óra elteltével még nem érkezett válasz.

Kérheted, hogy: segítsenek a vonathoz eljutni, a vonatra felszállni, az ülőhelyet elfoglalni, leszállni, átszállni, az állomást elhagyni.

A szolgáltatás jogszabályi alapja: 1371/2007 EK Rendelet, a MÁV-START Üzletszabályzatában a 9.5. rész: Egyenlő bánásmód biztosítása. 2017-ben az Innovációs és Technológiai Minisztérium jogelődje, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Utasjogi és piacfelügyeleti Főosztálya a MÁV-START Zrt-t kötelezte arra, hogy 90 napon belül szervezze meg a személyi segítő szolgáltatás eljárásrendjét, amely szolgáltatásnak már 2010 óta léteznie kellett volna. A Vakok és Gyengénlátók Csongrád Megyei Egyesülete (VAGYCSOME) több újságcikkben és levelekben támadta meg a céget az elmaradt szolgáltatások miatt, ehhez egy magánszemély is csatlakozott, így született meg a minisztériumi határozat.

Amennyiben helyközi vagy távolsági autóbuszon utaznál, és gondot okoz az állomás területén közlekedni, a buszt megtalálni, felszállni, ülőhelyet találni, a poggyászodat kezelni, akkor a következőt teheted:

Bejelentkezhetsz a segitsegnyujtas@volanbusz.hu emailcímre. Leírod az utazás dátumát, időpontját, a járatot, honnan, hova utazol és miben kéred a segítséget. Azokat kérheted, amelyeket fent már említettem, és amelyeket a vonaton is kérhetsz: állomás területén kísérés, járműre le-, felszállás, ülőhely elfoglalása, poggyászkezelés. Itt 36 órával a járat indulása előtt kell jelentkezned. Érdemes telefonszámot megadni, és természetesen a sérülés típusát is, pl. látássérült utas vagyok. Hiszen a segítségnyújtás módja más, ha pl. kerekesszékkel utazol, és ezt a szolgáltatónak tudnia kell. Ezt is meg kell válaszolják 24 órán belül. Itt is lehet telefonálni, a 1 382 0888 számon. Általában a forgalmi irodáig kell eljutni és ott kell jelentkezni, hogy megérkeztél, és onnan kísérnek a járathoz. Az állomáson a forgalmi iroda munkatársai, a járművön a buszvezetők szoktak segíteni.

https://www.volanbusz.hu/hu/kapcsolat/segitseg

Az eljárásrend – protokoll – itt kidolgozottabb, mert a Tisza Volán még 2013-ban elindította ezt a szolgáltatást, majd a DAKK Zrt átvette. 7 évig csak a dél-alföldi régió járataira lehetett bejelentkezni, és ott a buszvezetők, és a személyzet tagjai képzést is kaptak arról, hogyan kell segíteni. Ebben a VAGYCSOME közreműködött. A Volánbusz Zrt. 2019. októberében magába olvasztotta az összes busztársaságot, és átvette a szolgáltatást, de kissé még nehézkesen megy az ország más területein. A személyi segítés átvételéhez így is az Egyenlő Bánásmód hatóság előtti egyeztetés kellett 2019-ben Szegeden, (VAGYCSOME.-Volánbusz) és így került be az Üzletszabályzatba többek között az a szabály is, hogy a látássérült utas valamennyi járaton vehet jegyet, azokon is, ahol a többieknek elővételi kötelezettségük van.

Jogszabályok: 181/2011 EK Rendelet, Volánbusz Üzletszabályzat.

Ezek a jogszabályok léteznek, hatályban vannak. Azonban fontos tudni, hogy a cégek ezt nem tartják annyira fontosnak, hogy a saját dolgozóiknak kommunikálják, és őket a szolgáltatásra felkészítsék. Ezért elő fog fordulni, hogy bejelentkezel, és azt mondják majd, nincs emberük, és ők egyébként is csak szívességet tesznek, és emberségből segítenek. Ezt a választ NEM kell elfogadni! Ezért kell ismerni a jogszabályokat, akár kinyomtatva magaddal vinni, mert amikor azt látják, hogy te erről tudsz, ezt ismered, akkor változtatni szoktak a magatartásukon, és megszervezik és jól megvalósítják a szolgáltatást. Mindannyiunk feladata kiállni legalább önmagunkért, hiszen akkor tud mások hozzáállása is változni, ha folyamatos elvárásként érkezik feléjük, hogy a fogyatékos személyekre vonatkozó jogszabályokat be kell tartaniuk.

A Vakok és Gyengénlátók Csongrád Megyei Egyesülete elkötelezetten küzd továbbra is azért, hogy az élet különböző területein a részvételt lehetővé tevő akadálymentes környezet kialakuljon, melynek elengedhetetlen része, hogy az utazási szolgáltatások számunkra is elérhetők legyenek.

Ballai Anna Mária
egyesületi elnök

A képen egy kék flirt szerelvény látható

A kép forrása: https://www.mavcsoport.hu/

Augusztusi klubnap a Láthatár Bolttal

2020. augusztus 26-án megtartottuk havi klubnapunkat a Kondor Béla Közösségi Házban, melyre a Láthatár Bolt egyik munkatársát, Németh Róbertet hívtuk vendégül.

Robi beszélt nekünk a bolt működéséről, egyéb fontos tudnivalókról, mint a helyszín, a nyitvatartás és a fizetési lehetőségek. Továbbá bemutatta azokat az eszközöket, melyek használata nagy segítséget nyújt a látássérült emberek mindennapi életében. Ilyen volt pl a beszélő karóra, beszélő vércukor- és vérnyomásmérő, konyhai mérleg, különféle nagyítók, képesség fejlesztő logikai játékok.

A képen a bolt árukínálata látható.

Tagjainknak lehetőségük nyílt vásárolni is a bemutatott termékek közül, amivel éltek is az érdeklődő klubtagok.

A klubtagok vásárolnak.

Délutánunk további részében sort kerítettünk az elmaradhatatlan kvízjátékra, valamint a jövő hónapban esedékes Téglamúzeumi látogatásról is szót ejtettünk.

Végezetül Domoszlai János játszott nekünk kenán dél-amerikai és bolíviai muzsikákat, valamint egy új hangszert, a marhacsontból készült tülköt is bemutatta nekünk, mely még nagyszülei idejéből maradt fent.

Bernát Zsuzsanna és Juhos Róbert
Közösségi civilszervezők

Vidám nyári fagyizás Rákosmentén

2020. augusztus 18-án Rákosmente lámpásai fagyizós programot szerveztek a Pesti út Végvári Cukrászda teraszára. A széles választékból mindenki talált kedvére valót, de leginkább a belga csokoládé és a szilvás gombóc mozgatta meg a csapat fantáziáját.

A fagylaltozás közben beszélgettünk a nyári élményekről, a szeptemberi klubról, és jól esően lehűtöttük magunkat. A vidám együttlétnek a közelgő zivatar előszele vetett véget.

Köszönjük Rákosmente önkormányzatának, hogy támogatta a programot!

Acsay Péter és Krayné Faragó Zsuzsanna
Közösségi civilszervezők

A tagok az asztalnál ülve fagyiznak.