2019. utolsó klubnapjára december 16-án került sor, ahol a karácsonyé volt a főszerep. A szaloncukrokkal és különböző csemegékkel feldekorált asztalra tetszetős és illatos asztaldíszt készíthettek tagjaink narancs, szegfűszeg és mécsesek felhasználásával, melyet a klub végén haza is vihettek.
A kézműveskedés mellett átbeszéltük eddigi programjainkat, és elkezdtük a 2020-as közös tervezgetést is.
2019. utolsó, s egyben karácsonyi klubnapja a XVI. kerületben
2019. utolsó klubnapjára december 16-án került sor, ahol a karácsonyé volt a főszerep. A szaloncukrokkal és különböző csemegékkel feldekorált asztalra tetszetős és illatos asztaldíszt készíthettek tagjaink narancs, szegfűszeg és mécsesek felhasználásával, melyet a klub végén haza is vihettek.
A kézműveskedés mellett átbeszéltük eddigi programjainkat, és elkezdtük a 2020-as közös tervezgetést is.
Kollárszky Boglárka és Aranyiné Kmett Olga
Közösségi civilszervezők

Januári klubnap dr. Ozvári-Lukács Ádámmal
Kedves klubtagok és érdeklődők!
Sok szeretettel hívunk benneteket következő klubnapunkra, melynek helyszíne: 1193 Bp. Táncsics M. u. 7. 1. em. (Kispesti Szociális Szolgáltató Központ)
Időpont: 2020. január 16. (csütörtök) 15 óra
Januári klubnapunkon dr. Ozvári-Lukács Ádám (jogász) lesz a vendégünk, aki az NFSZK Szülő 2019 pályázat Szülő-Példa-Érték 2.0 elnevezésű programjának megvalósítása kapcsán látogat meg minket. Az előadás témája a betegjogok és az öröklés szabályai lesznek.
Témánk továbbá a vízkereszt és az ünnephez kapcsolódó népszokások. Vízkereszt kvízünkben pedig téli ünnepekről kérdezősködünk. Kvízre fel, csak bele ne törjön a bicskátok!
Szeretettel várunk mindenkit!
Részvételi szándékotokat kérjük, feltétlenül jelezzétek jan. 14-ig!
Elérhetőségeink:
Telefon: 06/70/984-8868
E-mail: kispest.szervezo@vgyke.com
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
Közösségi civilszervezők

A kép forrása: www.intelport.hu
Karácsonyi klubnapot tartottunk Békásmegyeren
December 13-án ünnepi hangulatban voltunk együtt a látássérült klubtagokkal.
Több meglepetéssel is készültünk. Telefonon beszéltünk egyesületünk legidősebb tagjával, aki a harmadik kerületben is a legidősebb. Margitka néni 103 évesen derűs jókedvvel köszöntött minket, és jókívánságait adta át nekünk.
Meglepetés vendégünk Ézsiás László költő, előadóművész volt, akitől karácsonyi verseket hallottunk nagyon szép előadásban.
Az ünnep hangulatát még tovább fokozta, hogy Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának támogatásával karácsonyi ajándék csomagokat adtunk át a kerületi látássérülteknek. Minden meglepetés nagy örömet szerzett a klubtagoknak, és a terített asztalok mellett beszélgetve nagyon jól éreztük magunkat. Ünnepi jókívánságainkat kifejezve köszöntünk el egymástól.

Klubnapunk megvalósítását Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata támogatta. Köszönjük!
Vasné Pintér Teréz
Közösségi civilszervező

Évnyitó klubnap Kőbányán
Kedves Klubtagunk!
A 2020-as év legelső klubnapján megbeszéljük, kinek hogyan teltek az ünnepek, valamint közösen megtervezzük az idei év programjait is.
Szeretettel várok mindenkit 2020. január 13-án, hétfőn 15 órától.
Helyszín: Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ
1105 Budapest X. Szent László tér 7. fsz. 53. terem
A részvétellel kapcsolatos visszajelzésedet az alábbi elérhetőségeken várom:
Mobil: +36-70-984-1887
Email: kobanya.szervezo@vgyke.com
Bönde Katalin
Közösségi civilszervező

A kép forrása: https://delhir.info/2020/01/01/vilagszerte-bekeben-koszontottek-a-2020-as-evet/
A 2019-es év utolsó klubnapja Zuglóban
A zuglói lámpások is megtartották 2019 utolsó klubnapját december 11-én a Zuglói Civil Házban.
Új látogatónk is volt, reméljük, többször is részt vesz majd klubnapjainkon és programjainkon. Elmondtuk neki, hogy az egyesületi tagságnak milyen előnyei vannak, milyen szolgáltatásokat tud igénybe venni a VGYKE-ben.
Klubnapunkon felelevenítettük az év programjait, és mindenki elmondta, neki melyik tetszett a legjobban. Mindannyian egyetértettünk abban, hogy élményekben gazdag évet zárhatunk magunk mögött.
Évzáró klubfoglalkozásunkat torta evéssel és ajándékosztással fejeztük be.
Kiss Márta
Közösségi civilszervező

A VGYKE közleménye az MTI OS oldalán
A VGYKE Regionális Központjának hivatalos megnyitójáról beszámoló cikk az MTI OS oldalán is olvasható.

Felfedeztük a Kincses szigetet
2019. december 10-én a XIII. és XVI. kerületi klub tagjai a Pesti Magyar Színház előtt találkoztak, hogy egy igazi kalóz-kalandban vegyenek részt.
Robert Louis Stevenson A kincses sziget című műve alapján készített lehengerlő musicalt nézték meg együtt, melyben audionarráció volt a csapat segítségére. A készülékeken keresztül Tóth Cecília írta le a színpadképet és az izgalmasabbnál izgalmasabb eseményeket.
Mindenki élményekkel gazdagon térhetett haza.
A program Budapest XVI. kerület Önkormányzatának támogatásával valósult meg.
Kollárszky Boglárka és Aranyiné Kmett Olga
Közösségi civilszervezők

Karácsonyi klubnap volt Kőbányán
A kőbányai klub decemberi összejövetelét, havi klubnapunkat 2019. december 9-én, hétfőn 15 órai kezdettel tartottuk meg a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központban.
Az év utolsó klubnapján a karácsonyra való készülődésről, az ünneppel kapcsolatos szokásokról beszélgettünk, miközben mindenki mandarint és süteményt majszolgatott.
Az év végének közeledtével felelevenítettük a 2019-es év legérdekesebb eseményeit is, de a legnagyobb érdeklődést végül a jövő évi programok tervezgetése váltotta ki. A program végén a következő évre összegyűjtött számtalan ötlettől felvillanyozva köszöntünk el egymástól.
Ezúton is minden klubtagunknak sikerekben gazdag, boldog új évet kívánok!
Bönde Katalin
Közösségi civilszervező

A Szugló utcai székhely bejárása tagokkal
2019. december 9-én a VGYKE minden lámpás klubja a tagjaival együtt látogatta meg az egyesület új székhelyét a Szugló u 81. szám alatt.
Ezt azért tartottuk fontosnak, hogy tagjaink könnyebben megtalálják az épületet és az épületen belül az irodáinkat, szolgáltatásainkat.
A villamos megállóktól az épület elejéig ki lett építve a taktilis sáv, ennek mentén haladva könnyen megközelíthető az épület.
Mivel az épület zárt és csak kódokkal lehet bejutni -ezért a látássérültek számára akadálymentessé kellett tenni a bejutást-, található itt egy mindenki számára elérhető gomb, melyet megnyomva kinyílik a bejárati ajtó. Az épületbe lépve a porta szolgálat segítségével gyorsan eljuthatunk a földszinten lévő Láthatár boltba vagy az első emeleten lévő irodákhoz.
Az irodákat akadálymentesített lifttel – ami beszél és Braille felirattal is ellátott -, vagy lépcsőn közelíthetjük meg, az emeleten kollégáink fogják várni tagjainkat. A két lifthez mind a földszinten, mind az első emeleten taktilis sáv vezet, segítve a tájékozódást.
A 240 négyzetméter alapterületű helyiségben minden szolgáltatásunk igényesen kialakított irodát kapott.
Tagjainkat Mészáros Ágnes, az egyesületünk alelnöke vezette körbe, részletesen bemutatva az irodák elhelyezkedését.
A zuglói tagoknak mindenképpen könnyen megközelíthető az épület.
Kiss Márta
Közösségi civilszervező

Az év első klubnapja Újpesten
Kedves Tagjaink!
2020 első összejövetelének alkalmából ismét tartalmas délutánra invitálunk családtagokkal, kísérőkkel együtt.
Vendégül látjuk a VIDEX képviselőit, akik hallás problémánkban tudnak segítséget nyújtani.
Szeretettel várjuk a VGYKE jogászait, akik jogi tanácsokkal szolgálnak Nekünk, kérdéseinkre válaszolva. Témakör: Látássérült a családban.
Szeretettel várjuk minden kedves tagunkat és kísérőiket.
Időpont: 2020. január 08. 15.00-17.00 óráig.
Helyszín: Újpesti Kulturális Központ: Ifjúsági Ház
1042 Budapest, István út 17-19. I.emelet, 116.terem (a felújítás miatt a terem változhat).
Elérhetőségek:
Pesa Anna Mária: 06-70/602-9368,
Murgács Jánosné: 06-30/498-9033
Email: ujpest.szervezo@vgyke.com
Pesa Anna Mária és Murgács Jánosné
Közösségi civil szervezők

Skót mámor
Kis csapatunk kellemes estét töltött el az Ivancsics Ilona színtársulata előadásában megtekintett Skót mámor című vígjátékon.
Két sikeres, jómódú és látszólag boldog házaspár születésnapi vacsorára készül. Az este folyamán kibontakozik a szereplők valódi személyisége, mindenki kiteregeti a saját és a másik szennyesét. Páratlan helyzetkomikumok, félreértések tanúi lehettünk.
Pesa Anna Mária és Murgács Jánosné
Közösségi civilszervezők

Új utakon, avagy hogyan jussunk el látássérültként a VGYKE új Szugló utcai irodájába (2. rész)
Kedves Tagtársaink!
Az alábbi cikkben Igyekszem elmagyarázni, hogy látássérültként hogyan tudtok eljutni a VGYKE új székhelyére, mely a XIV. kerület Szugló utca 81-es szám alatt található modern, három szintes irodaházban kapott helyet.
Aki a 82-es trolibusz járattal érkezik az Örs vezér tere felől:
- A megálló pont szemben helyezkedik el az irodaház bejáratával. Mivel zebra csak a sarkon található, így leszállás után kénytelenek leszünk előre sétálni a sarokig, majd balra fordulva átkelni a Szugló utcán, majd ismét balra fordulva a parkoló bejárat érintésével elsétálni az irodaház bejáratáig. Tehát senkinek sem javaslom, hogy a troli mögött átvágva a Szugló utcán rövidítse le a távot, egyrészt ez szabálytalan, másrészt balesetveszélyes is.
- Szálljunk le a trolibuszról!
Ha elől szálltunk fel, akkor 2-3 lépés után kissé forduljunk balra, és kövessük a járdát egészen addig, amíg falat nem érünk! Jelen esetben ez egy General Copy üzlet lesz, ahol igény esetén tudunk fénymásolni, scannelni vagy nyomtatni. Ez az üzlet egy saroküzlet, tehát ha szemben állunk a kirakattal, bal kézre már nincs más üzlethelyiség. A fénymásolóbolt mellett jobb kézre egy bélyegzőkészítő üzletet találunk, mellette szintén jobb kézre egy “Bohém szépségszalon” található, mely elsősorban a hölgyek kezét, lábát és haját érintő szépészeti és egyéb dekorációs beavatkozások, szolgáltatások nyújtásával hívja fel magára a figyelmet.
A szépségszalon mellett található egy, a családias ízek kedvelőinek szánt kifőzde is, amely fontos színtere lehet például az ebédszünetek hasznos eltöltésének.
Ha hátul szálltunk le, akkor egyenesen előre haladva egy kis bekötőúton pontosan a már említett szépségszalon ajtajában találjuk magunkat. Itt forduljunk balra, és haladjunk előre egészen a sarokig, ami tulajdonképpen szintén az előttünk keresztben végigfutó vezetősávot jelenti.
Itt kanyarodjunk balra, keljünk át a Szugló utcán, majd ismét balra fordulva a már ismert útvonalon sétáljunk el a bejáratig!
Előreláthatóan azok lesznek a legkevesebben, akik a 82-es trolival érkeznek, de nem az Örs vezér tere, hanem az Uzsoki kórház végállomás felől.
Abból a szempontból mindenképpen könnyű helyzetben lesznek, hogy nem kell “forgolódni”, leszállás után balra fordulva csak egyenesen kell előre menniük.
Ekkor a Szugló utca a bal oldalunkon, egy “Prémium Élelmiszer” nevű üzlet pedig a jobb oldalunkon lesz.
- Leszállás után forduljunk balra, majd haladjunk egyenesen egészen a sarokig!
- Itt keljünk át a zebrán, majd a két villamosvágányon, és innentől már csak a parkolóbejáratot kell magunk mögött hagyni, és az irodaház bejáratát elérve jobbra fordulni és belépni.
Akik a villamossal érkeznek a Mexikói út – Erzsébet királyné útja irányból:
- Szálljunk le a villamosról, majd forduljunk balra, és sétáljunk előre a kereszteződésig!
- Várjuk meg a zöld jelzést, és keljünk át a két villamosvágányon!
- Átérve forduljunk jobbra, majd a Szugló utcai zebrán átkelve forduljunk balra és haladjunk egyenesen egészen a bejáratig, amely jobb kézre fog esni!
Azoknak, akik az Árpád híd felől érkeznek a 32-es busszal:
- Szálljunk le a buszról, majd balra fordulva sétáljunk el a sarokig! Ez némileg hosszabb táv lesz (50-70 méter)
- Itt balra fordulva keljünk át egyrészt az úttesten, majd a két villamosvágányon!
De ha esetleg úgy ítéljük meg, hogy éppen egy jófajta kézzel készített belga csokoládékülönlegességre, vagy egyéb kézműves desszertre vágyunk, itt a sarkon nyugodtan betérhetünk egy cukrászdába, ahol kedvünkre fogyaszthatunk a fent leírt finomságokból.
A cukrászda mellett jobb kézre egy Fornetti üzletet találunk, mellette szintén jobb kézre egy képkeretező/üveges mester szolgáltatásait vehetjük igénybe, még tovább jobbra pedig egy rövidáruboltot, mely kis és nagykereskedelemmel is foglalkozik. Tovább haladva egy igen biztatóan hangzó Kínai éttermet találunk, majd egy háztartási bolt és egy “varrás, kulcsmásolás, cipőjavítás” szolgáltatásokat kínáló boltocska következik.
Természetesen, ha a 32-es buszról szálltunk le, a fenti boltok sorrendje épp az ellenkezője a leírtaknak. A “kulcsmásoló suszter” boltja pont szemben van a buszmegállóval, a cukrászda pedig pont a sarkon helyezkedik el.
- Ha átértünk a vágányokon, a vezetősávot követve forduljunk jobbra, és keljünk át a Szugló utcai zebrán is!
- Átérve forduljunk balra és sétáljunk el a bejáratig, amely jobb kézre fog esni!
Remélem, ez a leírás sokaknak segítségére lesz a VGYKE új székhelyének megtalálásában, és az útvonal betanulásában.
Mindenkinek balesetmentes közlekedést kívánok!
Tisztelettel
Nagy László
A VGYKE munkatársa

A kép forrása: https://13.kerulet.ittlakunk.hu/