Új utakon, avagy hogyan jussunk el látássérültként a VGYKE új Szugló utcai irodájába (1. rész)

Kedves Tagtársaink!

Az alábbi cikkben igyekszem elmagyarázni, hogy látássérültként hogyan tudtok eljutni a VGYKE új székhelyére, mely a XIV. kerület Szugló utca 81-es szám alatt található modern, három szintes irodaházban kapott helyet.

Mivel az irodaház a Szugló utca – Nagy Lajos király útja kereszteződéséhez közel helyezkedik el, így tömegközlekedéssel könnyen megközelíthető.

Az Örs vezér tere felől érkezők választhatják:

Azok, akik az ellenkező irányból érkeznek, szintén választhatják a fenti járatok valamelyikét.

Az összes felsorolt járatra igaz, hogy a Szugló utca / Nagy Lajos király útja megállónál kell leszállni, függetlenül attól, hogy melyik irányból érkezünk.

Maga a kereszteződés vezető sávokkal, illetve hangos gyalogosátkelő lámpákkal jól ellátott, ez utóbbiak azonban csak sípoló hanggal jeleznek, “megbeszéltetésük” folyamatban van.

Beszélő futárkijelző a két villamosmegállóban található.

Látássérülés szempontjából annak lesz a legkönnyebb dolga, aki villamossal érkezik az Örs vezér tere felől.

A villamos a hátunk mögött lesz, a Szugló utca pedig a bal oldalunkon.

Haladjunk előre, jobb kéz felé először egy villanyoszlopot fogunk találni, majd egy parkoló bejárata mellett fogunk elhaladni. Fontos megjegyeznem, hogy maga a parkolóba ki-, illetve bejutást biztosító bekötőút szinte tökéletesen egy síkban van a járdával. Magam részéről azt javaslom, hogy a járda jobb oldalán található földsávot kövessük, így ha a földsávot aszfalt váltja fel a jobbunkon, tudni fogjuk, hogy most haladunk el a parkoló bejárata előtt. A parkoló után újra egy rövidebb földsáv következik, ezt követve néhány méter séta után jobb oldalunkon elérjük a VGYKE új székhelyének is otthont adó irodaházat.

Maga az épület ezüst-szürke színű. A bejárat innen nagyjából 30-35 méterre található. Kövessük az irodaház falát a jobbunkon. Egy matrac bolt mellett visz el az utunk, majd kb. 15 méter után egy vaskapuval lezárt beállóhoz érünk. Ez nagyon jó támpont, egyrészt a vaskapuból a fehérbot segítségével igen jellegzetes hang csiholható, másrészt a beálló burkolata nem a járda anyagául szolgáló beton, hanem térkő. De csak a beálló szélességében, tehát a térkövezés szélessége pont akkora, mint a vaskapu két szárnyának szélessége. Szóval, aki esetleg nem a vaskapu döngetésével bizonyosodna meg az irányzéka helyességéről, a térkő is jó támpontot adhat. Nagyjából újabb 10 méter séta után egy, a járda szintjéből kissé kiemelkedő csatornafedélen vezet az utunk. A csatornafedél is jó támpont, de a fal alján itt is található megkülönböztető jelzés, egy, a csatornafedél szélességével nagyjából megegyező szellőzőrács formájában. Innentől már csak nagyjából 8-10 métert kell gyalogolnunk, és elérjük az irodaház bejáratát, mely értelem szerűen a jobb oldalunkon lesz.

A bejárat előtti rész szintén térkővel burkolt.

Elsőre nekem nagyon furcsának tűnt az a fémből készült henger alakú építészeti elem, amely közvetlenül a bejárat előtt nőtt ki a falból. Nem mértem le, de a fal síkjából talán 5 cm-re emelkedhet ki, így szerintem lefejelni nem lehet, de ha valaki közvetlen a fal mellett megy, vállal egészen biztosan neki fog menni. Ez elsőre ijesztőnek tűnhet, de jobban belegondolva ez az építészeti elem is egy jó támpontként szolgálhat, egyértelműen jelzi, hogy célhoz értünk. És mivel tényleg nem számottevően emelkedik ki a fal síkjából, így kikerülni is egyszerű.

Szóval lényegében megérkeztünk, innentől csak be kell fordulnunk jobbra, pár lépés után két lépcsőn kell felmennünk, és máris a bejárat előtt találjuk magunkat.

Mivel a kiépített rámpa egyrészt meredek, másrészt az épület lábazata félig el is takarja, így kerekesszékkel érkezők számára gyakorlatilag használhatatlan. De van megoldás a problémára. Egy lépcsőlift lett elhelyezve a kapualj jobb oldalán, valamint itt található a kerekesszékesek számára könnyen elérhető csengő is.

A Láthatár Segédeszköz Bolt a földszinten, a bejárattól balra kapott helyet. Minden további szervezeti egység az első emeleti részlegünkön lesz megtalálható, így az:

Az emeletre akadálymentesített lifttel, vagy lépcsőn lehet feljutni.

Aki a 32-es busszal érkezik az Örs vezér tere felől, annak csak annyival lesz nehezebb a dolga, hogy leszállás után még a villamosvágányokon is át kell haladnia. Ezt követően már csak egyenesen kell előre sétálnia egészen a bejáratig.

(A cikk hamarosan a 2. résszel folytatódik.)

A képen a Szugló utca 81. szám alatti irodaház látható kívülről.

Forrás: iroda.hu

Átadták a VGYKE Regionális Központját – az eseményről az M1 Híradóban

2019. december 18-án a VGYKE felavatta új Regionális Központját. A Magyar Televízió rövid összeállításában szó esik az irodaház akadálymentes megközelíthetőségéről, továbbá az egyesület tevékenységéről, látássérülteket foglalkoztató és segítő szolgáltatásairól.
A hír 8 perc 42 másodperctől tekinthető meg.

Új irodában a látássérültek

Csütörtökön a fenti címmel jelent meg a VGYKE Regionális Központjának megnyitójáról szóló tudósítás a Magyar Hírlap Krónikájában.

Fodor Ágnes és Orsós Zsolt elnök köszöntője mellett az is olvasható a cikkben, hogy mely szolgáltatások kaptak helyet az irodaházban.

A bejárati ajtó névtáblája

Az év utolsó klubnapja

A decemberi klubdélutánon retro díszeket készítettünk klubtagjainkkal. A munka közben forró teát és süteményt fogyasztottunk.

Ezalatt Varga Brigitta kmb hívta fel figyelmünket, hogy az ünnepek közeledtével milyen veszélyek fenyegethetnek Minket.

A kellemes délutánt követően felfrissülve készülünk a családi karácsonyra.

Találkozunk 2020. január 08-án.

Mindenkinek Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet kívánunk!

 

Pesa Anna Mária és Murgács Jánosné
Közösségi civilszervezők

A képen egy klubtag pattogatott kukoricából füzért készít, egy másik klubtag pedig almába szegfűszeget tűz.

Érzékenyítés a Fogyatékos Emberek Világnapján

A BRFK XVIII. kerületi rendőrkapitányság Keviczky Csilla közreműködésével, a „Fogyatékossággal élők világnapja” alkalmából, december 3-án érzékenyítő foglalkozást szervezett kerületi iskolák részére a FSZEK Lőrinci Nagykönyvtárban (1183 Bp., Thököly út 5.).

A rendezvény Célja az volt, hogy interaktív, elfogadást segítő foglalkozás keretében, a gyerekekhez közelebb vigyük a „fogyatékossággal élők” mindennapi élethelyzeteit, megkönnyítve ezzel a kommunikációt és a segítségnyújtást. Az eseményen a VGYKE képviseletében mi is állomásként vettünk részt, ahol kisiskolásoknak tartottunk előadást és különböző segédeszközökkel szemléltetve mutattuk be a látássérültek életét, közelebb hozva őket a vakok világához.

Bernát Zsuzsanna elmondta, ki számít látássérültnek, mi segíti a vakokat a közlekedésnél (Futár távirányítók, Futár táblák, beszélő jelzőlámpák, taktilis jelzések, vezetősávok), milyen nehézségek adódnak a mindennapi tevékenységek során. Bemutattuk a beszélő telefonos alkalmazásokat, a beszélő eszközöket, és a számítógépes programokról is beszéltünk (MAGIC nagyító program, Jaws beszélő program).

Juhos Róbert kollégánk Braille könyvből olvas.

Juhos Róbert beszélt a Braille írás és olvasás elsajátításáról, és Braille-írásos könyvből olvasott. A fehérbotos közlekedést is megismerhették, és gyakorolhatták vele, hogyan kell helyesen segíteni az utcán közlekedő vakoknak.

A fehérbotos közlekedés szemléltetése: hogyan kell helyesen segíteni egy látássérültnek?

Beszéltünk a Távszem alkalmazásról is, és a tanulók feltehették kérdéseiket, amire szívesen válaszoltunk.

Kiss Márta a vakvezető kutyás közlekedést mutatta be. Mesélt arról, hogyan lehet kutyához jutni, milyen kutyafajták alkalmasak vakvezető kutyának, milyen orvosi vizsgálatok és alkalmassági vizsgálat előzi meg a képzést, elmondta, mekkora segítség egy vakvezető kutya a balesetmentes közlekedésben.

A vakvezető kutyával való közlekedés kipróbálása

A tanulók végig aktívak voltak, bátran tettek fel kérdéseket. Bízunk benne, hogy a mindennapi élet során nem félnek odamenni egy fogyatékossággal élő emberhez, és segítenek neki.

A programra látogatók nem csak a látássérültek életével ismerkedhettek meg, hanem állomásonként más-más fogyatékossági csoporttal is.

Köszönjük Keviczky Csillának a meghívást!

Bernáth Zsuzsanna és Juhos Róbert
Közösségi civilszervezők

A Zuglói Lapok online felületén a VGYKE!

2019. december 18-án, a VGYKE Regionális Központja hivatalos átadójának napján a zuglo.hu beszámolt az eseményről.

Olvassák velünk a cikket Önök is!

Fodor Ágnes és Orsós Zsolt köszöntője

Változik a Távszem leállásának időpontja

Értesítünk minden Távszem felhasználót, hogy a korábban december 18-20. közötti időszakra bejelentett szolgáltatási szünet időpontja és időtartama változik.

A Távszem szolgáltatás költöztetése azért tolódik, mert az MVGYOSZ internetszolgáltatója, a UPC nem tudta végrehajtani a szolgáltatói szerződésben foglalt határidőn belül a vállalt kötelezettségeit, és eddig tájékoztatást sem adtak az internetszolgáltatás biztosításához szükséges munkálatok befejezésének konkrét időpontjáról.

Ennek következtében a Távszem szolgáltatás költöztetésének időpontja jelenleg bizonytalan, további értesítésig a szolgáltatás folyamatosan biztosított lesz a megszokott feltételekkel.

A költöztetés miatti leállás pontos időpontjáról és időtartamáról a lehetőségeinkhez képest mielőbb tájékoztatást adunk a tavszem.hu és az mvgyosz.hu weboldalakon, valamint az MVGYOSZ és a Távszem Facebook oldalán.

Megértésüket és türelmüket köszönjük!

a Távszem csapata

Forrás:
MVGYOSZ hírlevél 61. szám

A képen egy elnézést zárva vagyunk tábla látható

Forrás: argosinn.com

Adventi kézműveskedés a rákosmenti klubon

Rákosmente Látássérültjeinek közössége idei utolsó klubnapját december 3-án tartotta a Rákoshegyi Közösségi Házban.

A klub egy szomorú eseménnyel kezdődött: egyperces néma felállással emlékeztek meg klubjuk legidősebb tagjáról, Imre bácsiról, aki november elején eltávozott közülük.

Ezt követően régi, kedves vendégeik, Czifra Erika és lánya, Eszter segítségével karácsonyi mécseseket készítettek szeretteiknek. Közben a nagyszakállú Mikulás is megérkezett, és a hangulatos zene mellett apró ajándékokat adott át a tagoknak.

A nap kötetlen beszélgetéssel és a név- és születésnaposok megköszöntésével végződött.

 

Acsay Péter és Krayné Faragó Zsuzsanna
Közösségi civilszervezők

A tagok adventi mécsest készítenek.

A VGYKE Regionális Központ Szugló utcai székhelyének megnyitója

2019. december 18-án a VGYKE Regionális Központ megtartotta új székhelyének hivatalos átadóját.

Fodor Ágnes VGYKE elnöki köszöntője után Orsós Zsolt, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Fogyatékosságügyi Főosztályának vezetője üdvözölte a jelenlévőket, és beszédében elmondta: fontosnak tartja a VGYKE tevékenységét abban, hogy szolgáltatásaival segíti a látássérülteket, munkaadóként is fontos szerepet tölt be, hiszen munkatársainak többsége is látássérült.

Fodor Ágnes és Orsós Zsolt köszöntője

A köszöntő beszédek után Fodor Ágnes és Orsós Zsolt közösen megnyitották a VGYKE Központi Irodáját. A megjelentek között számos látássérült intézmény képviseltette magát, de részt vett ünnepségünkön az MVGYOSZ elnöke is, a Szugló Irodaházban található cégek és vállalkozások, valamint olyan egyesületek és cégek, akik segítettek a költözés zökkenőmentes lebonyolításában.

Fodor Ágnes és Orsós Zsolt megnyitják a VGYKE Regionális Központjának ajtaját.

Meghívott vendégeinket az elnök asszony körbevezette, és bemutatta új irodahelyiségeinket.

Az új székhely könnyen, akadálymentesen megközelíthető, igényesen kialakított iroda helyiségei az első emeleten, a Láthatár Segédeszköz Bolt a földszinten kapott helyet.

A megnyitó végén – az irodaházban található Mártogatós Gourmet által készített finomságokkal- kínáltuk vendégeinket.

Jövőre, 2020-ban lehetőség nyílik bármely egyesületnek vagy intézménynek Nyílt Napok keretében ellátogatni a VGYKE Regionális Központjába, megismerni az ott folyó professzionális munkát.

Kiss Márta
Közösségi civilszervező

Lampionos felvonuláson jártunk

Tizedik alkalommal gyűltek össze Kispestiek a Templom téren, hogy részt vegyenek a jelképes lámpagyújtáson és a lampionos felvonuláson, valamint a Mikulás-ünnepségen és az adventi gyertyagyújtáson, a Központi játszótéren.

Idén az önkormányzat nevében Vinczek György alpolgármester, a kerületi egyházak nevében pedig Harkai Ferenc Csaba, a Kispesti Központi Református Egyházközség lelkipásztora mondott köszöntőt. Azután a gyerekek az alpolgármesterrel közösen kapcsolták fel a Templom térről a város nagyobb tereinek díszvilágítását, többek között az Atatürk, a Kossuth, a Városháza, a Kós Károly téren. A zord idő ellenére mi, Kispest Lámpásai is részt vettünk ezen a hangulatos programon.

Bernáth Zsuzsanna és Puchnyák István
Közösségi civilszervezők

A lampionos felvonulás fényei

Óév búcsúztató klubnap Kispesten

Évi utolsó klubnapunkat nem szokásos helyünkön, a KSZSZK-ban (Kispesti Szociális Szolgáltató Központ) tartottuk, hanem kihelyeztük a Laguna Étterembe.

A képen az étterem belső tere látható.

Finom ebéddel köszöntük meg klubtagjainknak, hogy mindig nagy kedvvel jöttek klubnapjainkra, programjainkra. Aktívak voltak egész évben. Még a Mikulás is megjelent, és meglepett bennünket egy kis ajándékkal.

A Mikulás a klubnapon

Elbúcsúztattuk az óévet, ami fölöttébb mozgalmas volt.

Klubnapjainkon sok vendég fordult meg, érdekes előadásokat hallottunk, mi is aktuális témákkal és kvízjátékokkal készültünk. Idén is volt autóbuszos kirándulás. Tabajdon a Mezitlábas Parkba, utána Székesfehérvárra a Bory-várba mentünk. Köszönjük Kispest Önkormányzatának, hogy ezt lehetővé tették számunkra! Több mint 30 programunk volt. A kulturális programok nagyon kedveltek. Voltunk Nikmond Beáta műtermében, ahol Kristóf Lajos is bemutatta műveit, sok kiállításon, mind a Helytörténeti Gyűjteményben, mind a Nagy Balogh János Kiállítóteremben, és a szobornéző séta is folytatódott.

Köszönjük a Helytörténeti Gyűjtemény munkatársainak, Siklós Zsuzsanna gyűjteményvezetőnek, és Mohay Orsolya művészettörténésznek, hogy mindezeken részt vehettünk! Fehér Bot Napi gálaműsorunkat a KMO-ban tartottuk, ami szintén nagy élmény volt.

Beszéltünk 2020-as terveinkről, és reméljük, jövőre is hasonló sikeres évet zárunk!

Esztendő borul esztendőre,
Az új az ót eltemeti.
Ki búsul ezen? Csak a dőre,
A bölcs mindezt csak neveti.

Benedek Elek

Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők

Terézváros és Erzsébetváros Lámpás Klubjai a Pesti Magyar Színházban

2019. november 30-ána KINCSES SZIGET című musical előadást audionarráció segítségével tekintettük meg.

Csodálatos előadásban volt részünk.

A kincses sziget Robert Louis Stevenson skót író ifjúsági kalandregénye.

“Üdv a fedélzeten! Vitorlát bonts! Indul a Kincses Sziget expedíció!”

Dennis Martin a musicalben a híres skót író, Robert Louis Stevenson életén keresztül kormányoz végig minket, ahogy bohém betegeskedő fiatalból kora legnagyobb kalandregény-írójává válik.
Stevenson gyerekkorától kezdve betegeskedett, szülei nem támogatták írói ambícióiban, és mikor már kezdené, elvesztené hitét az írásban és az életben is, leendő felesége gyermekének szórakoztatására egy kalóztörténetbe kezd, és minden megváltozik. Az író életének szereplői válnak világhírű regényének, a Kincses Sziget történetének halhatatlan karaktereivé. A fantázia világa, a sugárzó, kíváncsi gyermeki tekintet új örömöt ad neki az életben, és nem adja fel. Már csak az a kérdés: vajon kié lesz a kincs?

Az élet és a regény összekapcsolódása, gazdag cselekményessége, az előadás grandiózus vizualitása és fülbemászó dalai teszik A Kincses Szigetet élvezhetővé minden korosztály számára.

Forrás: pestimagyarszinhaz.hu

Lukács Erzsébet Böbke
Közösségi civilszervező

A klubtagok a színházban