A tárlaton a három szomszédos kerület (IX., XVIII., XIX.) klubjai vesznek részt, és hívnak minden érdeklődőt!
Találkozunk a szokott helyen, 14 óra 45 perckor a 42-es villamos Templom téri megállójában (a Határ úti metrómegállótól a 42-es villamossal harmadik megálló.)
Üllői út, ami összeköt
A tárlaton a három szomszédos kerület (IX., XVIII., XIX.) klubjai vesznek részt, és hívnak minden érdeklődőt!
Helyszín: Nagy Balogh János Kiállítóterem, (1191 Budapest, Ady E. út 57).
Időpont: 2018. június19. (kedd) 15 óra
Találkozunk a szokott helyen, 14 óra 45 perckor a 42-es villamos Templom téri megállójában (a Határ úti metrómegállótól a 42-es villamossal harmadik megálló.)
Szeretettel várunk mindenkit!
Részvételi szándékotokat kérjük, feltétlenül jelezzétek június 18-ig!
Telefon: 06/70/984-8868
E-mail: lampas.kispest@gmail.com
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők

Zugló és Rákosmente a Margitszigeten
2018. május 28-án délelőtt mi, Rákosmente lámpásai zuglói kollégánkkal karöltve egy közös kirándulást szerveztünk a Margitszigetre.

Amikor megérkeztünk, a Zenélő kútnál kisvasútra szálltunk, így értük el a sziget Margit-híd felőli részét. A hangszóróból magyarul és angolul hallhattunk ismertetőt a sziget látnivalóival kapcsolatban. Útközben szívtuk a friss levegőt az árnyas fák alatt, és hallgattuk a csodálatos madárcsicsergést. Aztán megérkeztünk a szökőkúthoz, amely a barcelonai után Európa második legszebb szökőkútja. Letelepedtünk az óriási platánok alá, és úgy élveztük a zenét, ami a korai időpont miatt ismert gyermekdalokból állt.

A melegben egy kis üdítővel és jégkrémmel hűtöttük magunkat. Majd összeálltunk egy csoportkép erejéig a szökőkút előtt, és ezalatt megkezdődött a második zenés program is, amelyben komoly- és könnyűzenei számok hangzottak el. Aztán visszaszálltunk a kisvasútra, amely most másik útvonalon – érintve a rózsák kertjét – visszavitt minket az indulási helyünkre.
Mi ezzel a kirándulással köszöntöttük a nyarat.
Önkénteseinknek nagyon köszönjük a sok segítséget!
Acsay Péter, Kiss Márta és Krayné Faragó Zsuzsanna
közösségi civilszervezők
Meghívás Zuglóba
Június 13-án sok szeretettel várok mindenkit a Zuglói Civil Házban (1144 Budapest Csertő park 12.) 14-16 óra között tartandó klubnapunkra.
Meghívott vendégünk: Dr. Szatmári Éva Pest megyei egyenlő bánásmód–referens.
Vendégünktől megtudhatjuk, hogy hova fordulhatunk jogorvoslatért, ha valahol sérelem ér bennünket, mik lehetnek ezek a sérelmek. A felmerülő kérdésekre is választ kapunk. Ha úgy érzed sérelem ért, vagy kérdésed van, a témával kapcsolatban gyere el klubnapunkra!
Ha az odajutáshoz segítségre van szükséged, akkor találkozzunk az Örs vezér téren 13-13,15 óra között, a metró kijáratával szemben a kürtöskalácsos előtt.
Részvételi szándékodat kérlek, az alábbi elérhetőségeken jelezd!
Email: lampas.zuglo@gmail.com
Telefonszám: 06/30-327-3704 vagy 06/70-984-5071
Amennyiben van látássérült ismerősöd, ajánld a zuglói Lámpás Klubot, vagy hozd el magaddal, hadd találjon ő is közösségre! Minden zuglói látássérültet és érdeklődőt sok szeretettel várunk!
Kiss Márta
közösségi civilszervező

Gyereknap a Holnemvolt Parkban
A gyereknap alkalmából megszerveztük, hogy a klubunkhoz tartozó gyerekes családok ellátogathassanak az újonnan nyílt Holnemvolt Parkba. Egy ténylegesen a gyereknapra szervezett alkalommal néhányan már megismertük a helyet, ezért gyorsan módosítottunk az előre megbeszélt terveken és úgy gondoltuk, hogy ezt a helyet mindenkinek látnia kell.
A Holnemvolt Park az Állatkert területéhez tartozik, a Vidámpark helyén lett kialakítva. Valójában egy nagy játszótér, ahol az állatok is megjelennek.
A Park bejáratánál egy kisebb tó van kialakítva, rajta egy lécekből összeállított, úszó valami, amelyet kötéllel lehet mozdulásra bírni. A feladat a játékban az, hogy a tavon át kell jutni a túlpartra, majd vissza. Először a hozzánk tartozó gyerekek felnőttel úsztak át, aki megmutatta nekik az úszóalkalmatosság kezelését. A harmadik körben a gyerekek már egyedül vezették az úszó járművet, ami nagyon szép teljesítmény.

A következő állomásunk egy játszótér volt, meglepő játékokkal. Nem a szokásos játékok voltak, hanem mindegyik játék valamilyen módon teret engedett a gyerekek kreativitásának vagy bátorságának. Ezek közül a legnagyobb sikere egy körülbelül 1,5 méteres mókuskeréknek volt, melyet a bátrabb szülők is kipróbálhattak.
A harmadik állomásunk egy hatalmas, körülbelül 2,5 méteres átmérőjű forgó henger volt, melyen át lehetett szaladni. Sok hozzánk tartozó gyerek is vállalkozott rá. Eleinte történtek kisebb-nagyobb esések, de végül mindenkinek sikerült átjutni a hengeren elesés nélkül.
A soron következő állomásaink az állatok voltak, de csak a kecskék és juhok között tudtunk érdekfeszítőt kreálni a gyerekeknek, mert a többi állat inkább aludt, mintsem velünk foglalkozzon. Megetethettük és megsimogathattuk őket, ami mindenkinek nagy élmény volt.

A Holnemvolt Park még nem üzemel teljesen és pár részére nem is jutott időnk, de így is nagyon kellemes gyereknapi programot biztosított a számunkra. Különösen tetszett nekünk az, hogy itt is lehetőséget adtak a klubhoz tartozó gyerekeknek a saját ritmusuknak megfelelő élménybefogadásra. Külön szeretnénk köszönetet mondani a Park azon dolgozóinak, akik ebben együttműködtek velünk!
Tóth Andrea
közösségi civilszervező
Meghívó Kőbányára
Örömmel tájékoztatunk arról, hogy a következő klubnapunkon Koós Andrea lesz a vendégünk. Előadásában a Braille-írás történetéről, jelenéről fog beszélni. Szeretettel várunk mindenkit erre a napra.
Dátum: 2018. június. 11-én 15:00.h kezdettel
Helyszín: Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ
1105 Budapest X. Szent László tér 7. fsz. 53. terem
Visszajelzésedet várjuk a részvételről, és ha segítségre van szükséged (kíséret stb.) a megjelenéshez, a lenti elérhetőségeinken jelezheted nekünk.
Mobil: +36-70-984-1887
Email: lampas.kobanya@gmail.com
Samu Attila, Popele Róbert
közösségi civilszervezők

A kép forrása: http://www.korosi.org
Harmadik születésnap Újbudán
A meghívott vendég távolléte miatt ezúttal nem áprilisban, hanem májusban tartottuk a klubunk megalapításának harmadik évfordulójára emlékező alkalmunkat.
Kállai Ani, a klub egyik első lámpása, sajnos nem tudott eljönni, így Lenkai Viktória és Jánosi Veronika volt a vendégünk. Viktória volt a klub harmadik lámpása, Vera pedig az első, aki a klubba vendégként látogatott el.

A beszélgetésben felelevenítettük a klub megszervezésének és elindulásának a történetét. Viktória elbeszélte, miként ismerte meg az újbudai klubot és azt, hogy milyen élményei voltak kívülállóként, majd lámpásként. Megosztotta velünk a tapasztalatait is, hogy miben tér el az újbudai klub más kluboktól, mivel ő személyesen több klub szervezésében is rendelkezik tapasztalatokkal.

Mindenki igyekezett valamilyen meghatározó emléket előkeresni, mellyel az elmúlt három év során ajándékozta meg őt az újbudai klubélet. Így szó esett házastársat kereső, véletlenül betévedett férfiról, jó pár más vidám jelenetről, de arról is, hogy annak idején itt kezdődött el a FUTÁR-távkapcsolók tesztelése. Elhangzott, hogy 2015 nyarán egy akadálymentes közlekedéssel foglalkozó találkozó volt a legnagyobb meleg idején, ahol a helyi látássérültek előálltak azzal az igénnyel, miszerint az önkormányzatok segítsék elő a FUTÁR-távkapcsolók ingyenességét. Ezt követően a helyi önkormányzat 50 távkapcsolót ajándékozott a kerületben élő látássérülteknek, majd a helyben élők a feleslegessé vált, régebbi kapcsolójukat elajándékozták a szomszédságukban élők részére. Már az ajándékozás napján el is indult a tesztelés, az összes kijelzőt és zebrát bejárva, sajnos meglepően rossz eredményekkel.
Szó esett arról is, hogy szeretnénk, ha sokkal többen látogatnák a programjainkat, mivel a jelenlegi klubélet részesei és a helyben élő látássérültek száma között nagyságrendi eltérések vannak. Élményekben gazdag, alapvetően vidám programokkal várunk mindenkit, olyanokkal körülvéve magunkat, akik gyakorlottak a látássérültek számára az élmények befogadhatóvá tételében. Bízunk abban, hogy a negyedik születésnapunkat már nagyobb létszámú csoportban fogjuk megünnepelni!
Neumann Károly
közösségi civilszervező
Májusi klubnap Békásmegyeren
Májusi klubnapunkra ellátogatott Katona Zsuzsanna, a VGYKE Láthatár Segédeszköz Bolt munkatársa. Zsuzsi most is sok olyan terméket hozott, melyek meg könnyítik a látássérültek mindennapi életét.

Különböző erősségű nagyítók, beszélő órák, segédeszközök, konyhai kiegészítők gazdag kínálata tárult elénk. Zsuzsi kedves és mindenre kiterjedő részletes tájékoztatást adott termékeikről az érdeklődőknek és vásárlóknak. Havonta megújuló akciós termékeikre hívta fel a figyelmünket, melyekről a hírlevélben olvashatunk. Beszélt még arról is, hogy a webáruház és a bankkártyával történő fizetés újabb lehetőségeket kínál a vásárlás könnyebbé tételére.

Klubnapunkon ez alkalommal is volt lehetőség a kötetlen beszélgetésre. Felköszöntöttük azokat a látássérülteket, akiknek májusban van a születésnapjuk vagy névnapjuk.
Észre sem vettük, hogy milyen gyorsan eltelt az idő. Várjuk a következő találkozást.
Vasné Pintér Teréz
Közösségi civilszervező
Bemutatkozott az AC-DC projekt a Corvinuson
Feltétlenül megtiszteltetésnek tarthatjuk a meghívás tényét, olyan illusztris társaságban adhatta elő szakmai programját egyesületünk elnöke.
Fodor Ágnes ppt-prezentációval mutatta be az „AC-DC Találd meg a helyed!” projekt előzményét és leglényegesebb elemeit. Az előadást elismerő taps követte, majd ebédszünetben számtalan gratuláció. Több egyetem munkatársa együttműködést ajánlott fel.

Minisztériumi referens, egyetemi vezetők, érdekvédő szervezetek hagyományteremtő szándékkal hívták létre a szervezők azt a rendezvényt, amelynek a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) adott otthont május 16-án. Egyfajta szakmai műhelyt kívántak megteremteni a fogyatékossággal élő hallgatók érdekében.

Részt vett az eseményen az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatási referense, a minisztériumhoz kapcsolódó FSZK, a BCE rektora, a Semmelweis Egyetem általános rektorhelyettese, az ELTE egyik doktori iskolájának képviselője valamint több országos fogyatékosügyi szervezet vezetője.
Fotók: Rózsa Melinda
Álláshirdetés
Feltételek:
- megváltozott munkaképesség (legalább 40 %),
- precizitás,
- jó írásbeli és szóbeli kommunikáció,
- felhasználó szintű számítástechnikai ismeret
Munkakör: pénzügyi adminisztrátor
Iskolai végzettség: középfokú végzettség, közgazdasági érettségi
Előny: pénzügyi végzettség, hasonló munkakörben tapasztalat
Feladatok: források elszámolása, pénzügyi nyilvántartások kezelése
Napi munkaidő: 8 óra
Fizetés: a garantált bérminimum
Munkavégzés helyszíne: 1149. Budapest, XIV. Angol u. 44.
Önéletrajzokat kizárólag az info@vgyke.com címre várjuk.

Forrás: www.allas-munka.blog.hu
Érzékenyítés Rákosmentén
Május 18-án utolsó állomásához érkezett iskolai érzékenyítésünk. Ezúttal a Balassi Bálint Gimnáziumban (XVII.k. Széchenyi u. 1-7.) jártunk kollégáinkkal, és a Gandhi nevű vakvezető kutyánkkal, ahol két hatodikos osztályt érzékenyítettünk.

Megismerkedtünk az intézmény igazgató-helyettesével, akivel egyúttal együttműködési megállapodást is kötöttünk a közösségi szolgálatot illetően. Ajándékot is vittünk a Közösséget építünk című könyvet, hogy ismerjék meg jobban az egyesületünket és munkánkat.

A csoport egyik fele megismerkedetett a látássérültség fogalmával, a pénzfelismerő alkalmazással, és párosító játékokban vehettek részt szemtakaróval a szemükön. A másik teremben a fehérbotos és vakvezető kutyás közlekedést mutattuk be. Nem volt tabu, bármit megkérdezhettek tőlünk. Nem maradt el a Braille-könyv olvasása sem: a gyerekek részletet hallhattak a Toldiból és ki kellett találniuk, hogy melyik könyvről van szó. Nagyon nyitott, aktív és érzékeny csapatokkal találkoztunk.
Acsay Péter és Krayné Faragó Zsuzsanna
közösségi civilszervezők
Meghívó Óbudára
Szeretettel hívok mindenkit 2018. június 15-én, pénteken délelőtt 10 órakor kezdődő klubnapunkra!
Helyszín: Békásmegyer, Közösségi Ház Csobánka tér 5.
Vendégünk lesz: Dr. Kiss János látássérült endo-krinológus.
Előadásában különböző szembetegségekről, a betegségek kialakulásáról beszél. Hangsúlyozza annak fontosságát, hogy mindig időben forduljunk orvoshoz, ha változást észlelünk. Előadás után kérdéseket tehetnek fel az érdeklődők, és közösen megbeszéljük a hallottakat. Megtervezzük majd a közös nyári programokat is.
Telefon: 70 377 32 65
Email: lampas.obuda@gmail.com
Mindenkitől várunk ötletet! Jó lenne, ha nyáron is minél többször, minél többen együtt lennénk!
Klubnapjainkat és a programok megvalósítását Óbuda – Békásmegyer Önkormányzata támogatja!
Köszönjük!
Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező

Margitszigeten jártunk!
A májusi klubprogramunk keretében a régi Nyulak szigetére, vagyis a mai nevén a Margitszigetre látogattunk el. Egy kisvonat vitt végig minket a sziget területén, sok nevezetességgel ismerkedhettünk meg és nagyon érdekfeszítő történeteket hallhattunk a hangosbemondón keresztül.
A sziget mintegy 15000 évvel ezelőtt keletkezett. Eredetileg három szigetből állt, az északi részen elhelyezkedő kisebb Fürdő-sziget és a déli részén fekvő Festő-sziget tartozott még hozzá.
Története közel kétezer éves. Már a rómaiak idején a 3-4. században is lakott hely volt. A népvándorlás idején megszakadt a sziget története, de az Árpád házi királyaink idejében ismét szerephez jut. Ez időben Urak szigete néven emlegették. Neve az idők folyamán többször változott, volt: Nyulak szigete, Boldogasszony-sziget, illetve Duna-sziget is.
IV. Béla uralkodásának idején a 13. században Domonkos rendi apácák kolostort és templomot alapítottak a szigeten. Ide adta be nevelésre IV. Béla lányát, a kilenc éves Margitot 1251-ben, és itt élt haláláig, 1271-ig. Ezután hosszú ideig az ő nevét viselte a sziget.
1796-tól József nádor birtokába került. Ebben az időben Palatinus-sziget néven volt ismert.
A sziget mai története a múlt század közepén a Duna szabályozásával kezdődik, mikor a három szigetet egyesítették. Ekkor ismét a Margitsziget elnevezést kapta vissza. Ettől az időtől lendületes fejlődésnek indult, melyet egy időre a második világháború szakított meg. 1945 után újból rendbe hozták, parkosították és a nagyközönség kincsévé tették.
A sziget nevezetességei a teljesség igénye nélkül:
- Zenélő kút (Bódor kút)
- Japán Kert
- Palatinus Strand
- Ferences rendi templom romjai
- Hajós Alfréd Nemzeti Sport Uszoda
- Centenáriumi emlékmű
- Zenélő szökőkút
- Kisállatkert
- Domonkos rendi kolostor romjai
- Víztorony
- Szabadtéri Színpad
Utazásunkat követően egy finom fagyira is megálltunk a környéken. Mindannyian jól éreztük magunkat és megbeszéltük, hogy még visszatérünk és biciklivel is bejárjuk a szigetet.
Juhos Róbert és Mészáros Gábor
közösségi civilszervezők

A kép forrása: http://www.houseoctogon.com/fotok/margitsziget4.jpg