A kép forrása: http://www.futuretravelexperience.com
A KLM légitársaság bevezeti az interkontinentális járatain az audionarrált filmnézést. Ennek érdekében már négy filmnek az audionarrált változatát elkészítették, de folyamatosan bővítik a kínálatukat.
A KLM ezt azért tette meg, hogy a látássérülteknek nagyobb kedve legyen őket választani a hosszabb utazásaikhoz. A közleményükben kiemelték, hogy törekednek minden utasnak élménnyé tenni a repülést és ezért döntöttek az újítás mellett.
Az utasoknak semmilyen kényelmetlenséggel nem jár az audionarrált változatok használata. Az ülésük előtt lévő monitoron csak ki kell választaniuk azt, hogy a filmeket az audionarrációs sávval együtt szeretnék megtekinteni. Így azoknak is lehetőségük van így nézni filmeket, akiknek jó a látásuk, de érdekli őket a filmnézés ezen módja.
Nem a KLM az első légitársaság amelyik ilyen módon is figyel a látássérült utazókra. Az Emirates 2014 óta, a Virgin Atlantic pedig 2017 óta tette elérhetővé a repülőút közbeni akadálymentes filmnézést.
A hír forrása: http://www.futuretravelexperience.com/
VGYKE Archives - Oldal 233 a 379-ből - Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Audionarrált filmek repülőút közben
A kép forrása: http://www.futuretravelexperience.com
A KLM légitársaság bevezeti az interkontinentális járatain az audionarrált filmnézést. Ennek érdekében már négy filmnek az audionarrált változatát elkészítették, de folyamatosan bővítik a kínálatukat.
A KLM ezt azért tette meg, hogy a látássérülteknek nagyobb kedve legyen őket választani a hosszabb utazásaikhoz. A közleményükben kiemelték, hogy törekednek minden utasnak élménnyé tenni a repülést és ezért döntöttek az újítás mellett.
Az utasoknak semmilyen kényelmetlenséggel nem jár az audionarrált változatok használata. Az ülésük előtt lévő monitoron csak ki kell választaniuk azt, hogy a filmeket az audionarrációs sávval együtt szeretnék megtekinteni. Így azoknak is lehetőségük van így nézni filmeket, akiknek jó a látásuk, de érdekli őket a filmnézés ezen módja.
Nem a KLM az első légitársaság amelyik ilyen módon is figyel a látássérült utazókra. Az Emirates 2014 óta, a Virgin Atlantic pedig 2017 óta tette elérhetővé a repülőút közbeni akadálymentes filmnézést.
A hír forrása: http://www.futuretravelexperience.com/
Boldog Ember Klubfoglalkozás
A kép forrása: https://www.stevenaitchison.co.uk/
A boldogságra való képességünk fejleszthető!
„A pszichológia által leírt összefüggésekben nem kell hinni – azok ugyanis tudományosan igazolt tények.” (Dr. Szondy Máté)
A Jobb Veled a Világ Alapítvány tíz hónapos boldogságprogramjának tematikája alapján inkluzív szemléletű Boldog Ember Klubot szervezünk az érdeklődők részére.
A program a pozitív pszichológia kutatási eredményeire építve ad módszertani segítséget a boldogságra való képesség fejlesztéséhez az iskolás és a felnőtt korosztály számára egyaránt.
Érdemes megismerkedni az úgynevezett boldogságfokozó technikákkal, és azokat tudatosan alkalmazni mindennapjaink során. Ha így teszünk, nemcsak boldog pillanatokat élhetünk át, hanem azt is megtapasztalhatjuk, hogy boldogabban jobban boldogulunk az életünkben.
Melyik boldogságfokozó technikával foglalkozunk januárban?
Szeptemberben gyakoroltuk a hálaadást, októberben megismerkedtünk az optimista gondolkodásmóddal, novemberben a társas kapcsolatok ápolásának fontosságáról tanultunk, decemberben a boldogító jó cselekedetekkel foglalkoztunk, januárban, az új év küszöbén pedig a célok kitűzéséről és eléréséről lesz szó.
Mi a boldogságfoglalkozások alapvető célja?
A Boldogságfoglalkozások célja nem az, hogy elhitesse a résztvevőkkel azt, hogy az élet problémamentes, hanem az, hogy segítséget adjon ahhoz, hogy képesek legyünk szembenézni az élet kihívásaival, hatékonyan tudjunk megbirkózni a nehézségekkel, valamint a testi-lelki egészségmegőrzés fontosságának tudatosításával előmozdítsa a sikeres életmódváltást. A Boldogságfoglalkozás a tudatos életmódnak az önismereten alapuló módszertana. Minden egyes boldogságfokozó technika mögött empirikus kutatási eredmények állnak.
Mérő László nyomán nem csupán az érdekel bennünket, hogy lelki értelemben hogyan kapaszkodhatunk fel mínusz ötről nullára, hanem az még inkább, hogy nulláról hogyan juthatunk el plusz ötre.
Foglalkozásainkon világnézetre való tekintet nélkül szeretettel látunk minden kedves Érdeklődőt. Fontos, hogy akik elhatározzák magukat, hogy bekapcsolódnak a foglalkozásokba, próbáljanak elhatározásuk mellett ki is tartani a program lezárásáig, júniusig.
Saját hozzáadott értékként inkluzív szemléletű foglalkozásokat tartunk, akadálymentességet biztosítva a látássérült résztvevők számára is. Az egyes alkalmak a résztvevők aktivitására, együttműködésére és kreativitására épülnek.
Mikor lesz a következő boldogságfoglalkozás?
A foglalkozásokat havonta egy alkalommal, szombat délutánonként szervezzük meg.
Az 5. boldogságfoglalkozás időpontja:
2018. január 13. szombat: 15.00—18.00 óra
A pontos kezdés érdekében kérünk, érkezz meg 14.45 körül.
Helyszín: Néhány lépésre a Thököly út és Gizella út kereszteződésétől, egy magánlakás tágas és kényelmes nappalijában.
Megközelíthető: a 7-es buszcsalád bármelyik tagjával, továbbá 5-ös, 8E-s, 108E-s, 110-es, 112-es és 133E-s autóbuszokkal, valamint 72-es trolibusszal és az 1-es villamossal.
Költségek: A programon való részvétel díjmentes, de az együttlét költségeit egymás közt megosztjuk.
(A legelső alkalom úgynevezett kóstoló alkalom, ingyenes!)
Bővebb információk a bieber.m@freemail.hu e-mail címen kérhetők. Kérem a tárgysorban feltüntetni: Játékklub felnőttek részére.
Bieber Mária
Álláshirdetés
A jelentkezés feltételei:
megváltozott munkaképesség (min. 40%)
középfokú végzettség
VI, X, XVI és XVIII. kerületi lakos
A jelentkezésnél előnyt jelent:
szervezési tapasztalatok
jó kommunikációs és kapcsolatteremtő készség,
alapszintű számítógép és internet használat
Minden egyéb információt az alábbi elérhetőségen kaphat: Mészáros Ágnes Közösség Fejlesztés vezetője
06 70 984 11 08
A kőbányai klub az idei első összejövetelét január 8-án tartotta a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ épületében, ahol a BULÁKE keretein belül működő Szemléletmód Rehabilitációs Központ munkatársai voltak a vendégeink.
A Szemléletmódtól eljött hozzánk Jordanits Szilvia rehabilitációs koordinátor és Mikola Gyöngyvér gyógypedagógus szakmai vezető.
A program nagyon jó hangulatban zajlott, mert a klubtagjaink érdeklődéssel hallgatták a bemutatkozó előadást, majd végül elárasztották őket a kérdéseikkel. Ezt követően jó hangulatban meg beszéltük azt, hogy kinek milyen élményekben volt része az ünnepek alkalmával, valamint, hogy ki mit vár az idei évtől!
Samu Attila
közösségi civilszervező
A VGYKE Láthatár Boltjának év eleji akciói
A 2018-as évben is érdemes figyelni hírlevelünket, illetve Facebook-oldalunkat, mivel idén is várjuk Önöket különböző akcióinkkal, valamint folyamatosan bővülő termékpalettánkkal.
Utolsó darabos akcióink:
2 darab só, bors, olaj, ecet tároló szett, mely só, bors, olaj, ecet, szalvéta és fogpiszkáló egyidejű tárolására alkalmas.
Anyaga: üveg és műanyag. A termék ára 1000 forint helyett most csak 850 forint.
2 darab Dcont 50 darabos Optimum tesztcsík a vércukor meghatározásához.
A termék ára 3200 forint helyett most csak 2700 forint.
Szerencsi, Tibi és Only tejcsokimikulások.
A termék ára 180 forint helyett csak 120 forint.
Gyertyák különböző színekben, mintázattal, és illattal melyekre 20% kedvezményt biztosítunk.
A kedvezmény kizárólag személyesen történő vásárlás esetén vehető igénybe és a készlet erejéig tart!
A Láthatár Bolt munkatársai
Tisztelt Látogató!
Egy kultúra, egy társadalom minőségét nem az anyagi bőség jelzi, hanem az, hogy miként viszonyul a gyengébbekhez, az elesettekhez.
Csak közösen leszünk képesek megtanulni, hogy nem az az erős, aki elvesz másoktól, hanem aki ad. (Kepes András)
Szeretettel köszöntöm a mintegy 8000 vak, és gyengénlátó személy érdekképviseletét ellátó VGYKE megújult honlapján. Az elmúlt években egyesületünket a legmodernebb szervezet- és vezetésfejlesztési eszközök alkalmazásával sikeresen kivezettük a gazdasági válság okozta nehéz finanszírozási helyzetből, melynek eredménye nemcsak a VGYKE megnövekedett hatékonyságán, de tevékenységének szinte minden területén megjelent.
Nyitottság, természetes kíváncsiság, őszinte bizalom, hit a sikerben! – ezek a hívófogalmak vezéreltek akkor is, mikor töretlenül bíztunk abban, hogy képesek vagyunk olyan szolgáltatásokat, programokat kifejleszteni és működtetni, melyek a vak és gyengénlátó honfitársaink mellett a látó társadalom számára is fontosak lehetnek. E letisztult cél nagyszerű hosszú távú stratégiává alakult, melynek megvalósítása mára már elindult. A pillanatnyi kihívásoknak és igényeknek történő megfelelés érdekében e megvalósítást kellő rugalmassággal, optimizmussal és fiatalos lendülettel vérteztük fel.
A szolgáltatások kialakításában, fejlesztésében a kollégáink és tagjaink mellett, szervezetünket segítő, nagyrészt önkéntesekből álló tanácsadói testület kreativitása egyaránt fontos szerepet játszott. Így 2014 hajnalán kijelenthetjük, hogy e nehéz feladatok felvállalása (pl. támogató és közösségi szolgáltatások illetve képzések európai szintű működtetése és fejlesztése), az új kihívásoknak történő megfelelési akarat és a megvalósítás során jellemző elkötelezettség, mely az egyén kényelmét a közösség céljai alá képes rendelni egy hatékony és modern, a mai Magyarországon kifejezetten ritka civil szervezetet eredményezett.
Vezetőtársaimmal és kollégáimmal együtt büszkék vagyunk eredményeinkre, munkánkra, s bízunk benne, hogy a jövő kihívásainak épp olyan civil elkötelezettséggel, hittel és profi folyamatmenedzsmenttel, szakértelemmel tehetünk eleget, mint azt tettük a tavaly is. „Civilként, profi módon” – tűztük ki magunk elé a célt pár évvel ezelőtt, s most érezzük, hogy jó úton járunk.
Honlapunk megújítása is a fenti célt szolgálja. Igyekeztünk olyan felületet létrehozni, amely eredményesen mutatja meg minden látogatónak mindazokat a szervezeti értékeket, amelyekben sikeresen megerősödtünk az elmúlt időszakban. Az új honlap mind arculati elemeiben, mind struktúrájában átalakult, a felhasználás egyszerűsítése, valamint a kínált információk egyértelműsítése érdekében. Természetesen fontos volt számunkra az akadálymentesítés, de igyekeztünk elkerülni, hogy ez a látó embertársaink felé történő kommunikáció kárára váljon, ennél fogva elmondhatjuk, hogy új honlapunk kivétel nélkül minden érdeklődő számára új és hasznos információkat kínál.
Bízom benne, hogy Ön is kellemesnek és hasznosnak találja majd a honlapunkon töltött időt! Izgalmas és eredményes böngészést kívánok!
Fodor Ágnes
Kérjük, 2018-ban is segítse a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesületének munkáját adója 1%-ának felajánlásával! Adószámunk: 18185030-1-42 Bankszámlaszámunk: 10409015-90147559
Rákosmentén mutatkozott be a Szemléletmód
Idén igen korán, január 2-án tartottuk klubunkat a Rákoshegyi Közösségi Házban. Erre a napra új érdeklődők is érkeztek: egy fiatal lány Csepelről az édesanyjával. Röviden bemutattuk az Egyesületet és szolgáltatásainkat.
Ezt követően átadtuk a szót vendégeinknek: Mikola Gyöngyvérnek és Jordanits Szilviának, akik a Szemléletmód Rehabilitációs Központ képviseletében jöttek. Röviden ismertették a Központ történetét, elmondták, hogy tavaly október 1-jén nyitottak, és a Pest és Fejér megyében, illetve a Budapesten élő látássérülteket várják.
Kétféleképpen lehet náluk tanulni: ambulánsan a központjukban, vagy otthon, azaz kimennek a klienshez. Tanítanak mindennapos tevékenységeket: főzni, háztartást vezetni, valamint közlekedést, nem kizárólag csak fehér bottal, hanem kutyával is.
Tagjaink érdeklődését megmozgatta ez az előadás, sok kérdést tettek fel. Vendégeink elmondták, hogy végeznek funkcionális látásvizsgálatot is, amelyre tagjaink közül heten jelentkeztek. A rövid felmérés eredményeképpen be is osztottuk a résztvevőket, a Rehabilitációs Központ pedig időpontokat küld majd, amelyet leegyeztetünk a Közösségi Házzal, így helyben elvégzik a vizsgálatot.
Most sem maradt el a névnaposaink felköszöntése. Ezúttal Jana zenéje mellett Dávid tagtársunk furulyajátéka is megörvendeztette az ünnepelteket.
Krayné Faragó Zsuzsa és Acsay Péter
közösségi civilszervezők
Álláshirdetés
A kép forrása: egeszsegedre.8x.hu
A jelentkezés feltételei:
megváltozott munkaképesség
gyógymasszőr végzettség
minimum 1 év szakmai gyakorlat
önálló közlekedés, önellátás
A jelentkezésnél előnyt jelent:
jó fizikum és állóképesség
jó kommunikációs és kapcsolatteremtő készség,
alapszintű számítógép és internet használat
Minden egyéb információt az alábbi elérhetőségen kaphat: 06 70 383 36 10
Kis Erika
szolgáltatások vezetője
100 éves az MVGYOSZ
A hazánkban élő látássérült személyeket összefogó, 22 tagegyesületet tömörítő Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) idén ünnepli alapításának 100. évfordulóját. A szövetség és minden magyar látássérült ember számára 2018 több tekintetben is kiemelkedő év lesz, hiszen a jubileum alkalmából programokban gazdag Centenáriumi évet tart a szervezet.
Jóllehet már 100 évvel korábban is létezett egy hasonló szervezet (egy 1856-os adat szerint ekkor jött létre a Pesti Vakok Intézete), ám a máig is folyamatosan működő szövetség története 1918-ban kezdődött. Noha a szövetség sohasem volt állami intézmény, nem egy esetben állami feladatot is el- vagy felvállalt.
A kép forrása: rehabportal.hu
Januártól decemberig különböző rendezvényekre, többek között nemzetközi konferenciára, emlékkiállításra, operettgálára, sportrendezvényre, a hangos- és Braille-könyvtár fejlesztésére kerül sor, továbbá jubileumi emlékkönyvet is készül kiadni a szövetség. Reprezentatív érdekképviseletként az MVGYOSZ az ép látásúak számára azt kívánja bemutatni, hogy a látássérült emberek milyen értékekkel járultak hozzá az elmúlt 100 év társadalmi fejlődéséhez. A látássérült személyek tevékenységükkel színesebbé és gazdagabbá teszik kultúránkat, művészeti alkotásokat hoznak létre és elismerésre méltó sportteljesítményeket nyújtanak. Az MVGYOSZ célja, hogy tudatosítsa a vak és gyengénlátó emberekért tevékenykedőkben a „semmit rólunk, nélkülünk” elv fontosságát és megkerülhetetlenségét.
Az Áder János köztársasági elnök fővédnökségével zajló Centenáriumi év ünnepélyes megnyitójára az MVGYOSZ budapesti székházában, a Braille-írás világnapján, 2018. január 4-én került sor, melyet a szövetség tagságának kiemelt érdeklődése kísért. A szövetség Centenáriumi évének nagyköveti tisztségét két népszerű színművész, Szendy Szilvi és Peller Károly tölti be.
Dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnöke köszöntőjében elmondta, hogy a szövetség az elmúlt 100 évben kitartó érdekképviseleti munkával, sok tárgyalással és sok kompromisszum árán elérte, hogy a látássérült emberek életminősége folyamatosan javuljon.
Az eseményt megtisztelte jelenlétével a stratégiai társadalmi kapcsolatok összehangolásáért felelős miniszterelnöki megbízott, Nyitrai Zsolt is, aki Orbán Viktor miniszterelnök Braille-írásos üdvözletét adta át dr. Nagy Sándornak, és örömmel jelentette be azt a Parlament által nemrég egyhangúlag elfogadott jogszabályt, mely a Braille-kijelzők és nyomtatók áfáját 2018-tól 5%-ra csökkenti.
Czibere Károly, az EMMI szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára hozzátette, hogy a fogyatékos személyek társadalmi befogadásáról nem beszélhetünk autonóm és önrendelkező életvitelük feltételeinek megteremtése nélkül. Ehhez az kell, hogy a látássérült emberek is aktív, egyenjogú, egyenrangú, látható és hallható tagjai legyenek társadalmunknak. A kormány fontos partnerének tekinti a százéves MVGYOSZ-t és további együttműködési szándékáról biztosította a megjelenteket.
A kép forrása: az MVGYOSZ facebook-oldala
Az is bejelentésre került, hogy a Szövetség megkezdte a látássérült emberek mindennapjait segítő infokommunikációs alapú távszolgáltatás kialakítását, melyhez 470 millió forint európai uniós támogatást nyert. A „Távoli Segítségnyújtás Látássérült Embereknek – Távszem” címet viselő projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
A Távszem projekt célja, hogy a vak és gyengénlátó emberek akadálymentesen használható mobileszközök segítségével az ország minden pontján azonos eséllyel jussanak magas színvonalú internet alapú távszolgáltatásokhoz. A projekt végrehajtása során az MVGYOSZ budapesti székházában alakítják ki a Távszem ügyfélszolgálatát és azokat az akadálymentes operátori munkahelyeket, ahol a segítő személyek fogadják a beérkező hívásokat.
Az iOS és Android operációs rendszerrel kompatibilis Távszem szolgáltatás okostelefonokról és táblagépekről egyaránt folyamatosan elérhető lesz az év minden napján. A kétéves projekt utolsó 6-7 hónapja nyilvános tesztidőszak lesz, mely során a felhasználók megoszthatják tapasztalataikat a projekt megvalósítóival, és javaslatokat tehetnek a szolgáltatás javítására. Ennek érdekében országos szinten mintegy 800 látássérült kap a Távszem használatára alkalmas készülékeket – ők elsősorban a projekt azon résztvevői, akik az MVGYOSZ tagszervezeteinek rendes tagjai, valamint vállalják a használati szerződésben rögzített feltételeket.
A fejlesztés eredményeként a látássérült személyek számára is elérhetőek lesznek olyan infokommunikációs akadálymentesítési szolgáltatások, amelyekhez hasonlók a hallássérült emberek számára már jelenleg is rendelkezésre állnak. A projekthez nyújtott támogatásnak köszönhetően a szövetség mintegy 50 új munkahelyet is teremt, elsősorban megváltozott munkaképességű személyek részére.
A hír forrása: rehabportal.hu
Az MVGYOSZ az alábbi videót jelentette meg a centenáriumi év nagyköveteivel:
Interaktív hittanóra
A kép forrása: https://www.seedbed.com
„Boldogok, akik nem látnak, és mégis hisznek.” (Jn 20, 29)
Imádságos együttléteink során életünk fontos és választ sürgető kérdéseire keressük közösen Isten feleletét. Célunk, hogy közösséget építsünk, hitünkben megerősödjünk, Istennel és egymással élő kapcsolatot ápoljunk, és mindezek által önismeretünkben is gazdagodjunk, álmaink megvalósításához, élethivatásunk betöltéséhez minél közelebb kerülhessünk.
Hagyományos és egyben rendhagyó hittanórákra invitáljuk a téma iránt érdeklődő látássérült és látó felnőtteket!
Ennek keretében 2018 küszöbén Vízkereszt ünnepéhez kapcsolódva lakásszenteléssel egybekötött Szentmisén, valamint agapén (szeretetvendégség) vehetnek részt a jelentkezők.
A bemutatandó Szentmisét a résztvevőkért és az általuk megfogalmazott imaszándékokért ajánljuk fel közös imádságunkban! A Szentmisét Bieber József mutatja be.
Időpont: 2018. január. 12. péntek, 17.00 óra.
Helyszín: Néhány lépésre a Thököly út és Gizella út kereszteződésétől, egy magánlakás tágas és kényelmes nappalijában.
Megközelíthető: a 7-es buszcsalád bármelyik tagjával, továbbá 5-ös, 8E-s, 110-es, 112-es, 133E-s autóbusszal, valamint 72-es trolibusszal és az 1-es villamossal. A pontos kezdés érdekében kérünk, próbálj megérkezni 16.45 körül. A részvétel feltétele az előzetes e-mailes bejelentkezés.
Jelentkezési határidő: Folyamatos. Értsd ezalatt azt, hogy az aktuális programot megelőző csütörtök este 20.00 óráig lehet elektronikus levélben jelentkezni.
Részvétel költségei: A programon való részvétel ingyenes!
További információkat a bieber.m@freemail.hu e-mail címen lehet kérni. Kérem a tárgysorban feltüntetni: Interaktív hittanóra.
Bieber Mária
Futárfelmérés XII.
A kép forrása: http://villamosok.hu
A 47-es jelzésű villamosjárat az Astoria és Budafok városház tér között biztosít összeköttetést. A 47B jelzésű járat Kamaraerdei Ifjúsági Park és a Deák Ferenc tér között, míg a 48-as járat a Savoya Park és a Deák Ferenc tér között közlekedik.
Mind a három vonal esetében elég nagy az átfedés, különösen a 48-as és a 47-es járat esetében. Felmérési szempontból alapvetően a villamosvonalak budafoki része az érdekes, hiszen mind a belvárosi, mind a XI. kerületi szakasz felmérése nagyrészt már megtörtént. Mivel én magam nagyon ritkán járok Budafokom, így most kiemelten kérném minden kedves Budafokon élő, vagy dolgozó látássérült polgártársam véleményét a kihelyezett futárkijelzők illetve beszélő gyalogosátkelőkkel kapcsolatosan, hiszen a mindennapos használat kapcsán ők bizonyosan nagyobb tapasztalatokkal rendelkeznek mint jómagam, aki gyakorlatilag csak “ránézett” ezekre a berendezésekre.
Felmérés szempontjából elmondható, hogy nem találtam működésképtelen kijelzőt, illetve beszélő gyalogosátkelőt. Szubjektív tapasztalatom az, hogy továbbra is halknak találom a főutak mellett, vagy azok közelében lévő berendezések hangját, de ezt a hiányosságot a jelzést követően remélhetőleg hamar orvosolni tudják majd a BKK munkatársai.
Továbbra is szeretnék kérni mindenkit, aki látássérültként veszi igénybe Budapest tömegközlekedési hálózatát, hogy véleményével, észrevételével segítse közösségünket. Várom elektronikus leveleiket a futarfelmeres@gmail.com E-mail címre.
Nagy László
Túra a testi-lelki egészségért Budán
Kép forrása: szamtan.eu
Január 14., vasárnap vakmissziós túra lesz a Budai BUDAI-hegységben. Könnyű túrának számít.
Az útvonal: Széchenyi-hegy – Normafa – János-hegy – Normafa. (6,5 km)
Arra kérjük a vakmissziós túrákra jelentkező vak illetve csökkent látóképességű túrázóinkat, hogy ha kísérővel nem rendelkeznek egy vagy két héttel az aktuális időpont előtt jelentkezzenek, hogy kísérőt biztosíthassunk számukra. Ezekre a túrákra látó túrázók jelentkezését is várjuk.
Kérjük a vasárnapi túrákra jelentkezőket, hogy jelentkezésüket csütörtök estig adják le.