Sok szeretettel invitálunk következő klubnapunkra, amelyet 2017. november 7-én, kedden délután 14:00-16:30 óra között tartunk a Rákoshegyi Közösségi Házban. (17. kerület, Podmaniczky Zsuzsanna u. 3.)
Vendégünk lesz az Ügyfélszolgálatunk munkatársa, aki ismerteti szolgáltatásaikat, és helyben mód nyílik a jövő évi tagdíjak befizetésére is, aki eddig még nem tette meg. Págány Noémi kolléganőnk pedig bepótolja az augusztusban elmaradt masszázsról szóló előadását.
A klubnapot beszélgetéssel, a névnaposok felköszöntésével, és egy kis csipegetéssel zárjuk.
Kérünk, hogy amennyiben van látássérült ismerősöd, ajánld a rákosmenti Lámpás Klubot, vagy hozd el magaddal a klubra, hadd találjon ő is közösségre! Minden rákosmenti látássérültet és érdeklődőt sok szeretettel várunk!
VGYKE Archives - Oldal 245 a 379-ből - Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Ügyfélszolgálat és masszázs a novemberi rákosmenti klubon
Sok szeretettel invitálunk következő klubnapunkra, amelyet 2017. november 7-én, kedden délután 14:00-16:30 óra között tartunk a Rákoshegyi Közösségi Házban. (17. kerület, Podmaniczky Zsuzsanna u. 3.)
Vendégünk lesz az Ügyfélszolgálatunk munkatársa, aki ismerteti szolgáltatásaikat, és helyben mód nyílik a jövő évi tagdíjak befizetésére is, aki eddig még nem tette meg. Págány Noémi kolléganőnk pedig bepótolja az augusztusban elmaradt masszázsról szóló előadását.
A klubnapot beszélgetéssel, a névnaposok felköszöntésével, és egy kis csipegetéssel zárjuk.
Kérünk, hogy amennyiben van látássérült ismerősöd, ajánld a rákosmenti Lámpás Klubot, vagy hozd el magaddal a klubra, hadd találjon ő is közösségre! Minden rákosmenti látássérültet és érdeklődőt sok szeretettel várunk!
A Rákoshegyi Közösségi Ház Rákoshegyi napokat szervezett, melyre minket is meghívtak az érzékenyítő programunkkal. Mindenki megtalálhatta a számára megfelelő szórakozást: a felnőtteknek főzőversenyt rendeztek, a gyerekeknek pedig zenés, táncos műsort, valamint bábelőadást is.
Míg a műsor zajlott, hasznosan töltöttük az időt: körbejártuk a Közösségi Ház termeit, udvarát, és kapcsolatokat építettünk. Megismerkedtünk például a Kertbarát, a Berky Lili, a Daganatos betegek klubtagjaival, a Rezedák Népdalkör énekeseivel és találkoztunk Bényi Zsolttal kerületünk rákoshegyi önkormányzati képviselőjével is.
Pontosítottuk a részleteket a rákosmenti Polgárőrség tagjával, Farkas Tamással, aki az októberi klubunkon tart előadást a Polgárőrség munkájáról. Megbeszéltük a RÁCUK vezetőjével, hogy Vigyázó Művelődési Házban, november 11-én tartandó egészségnapon ismét részt veszünk kiállítóként.
A műsor végén kezdődött a vetélkedő, ami három állomásból állt. Minden feladat teljesítése után a gyerekek egy érvényesített menetlevelet kaptak arról, hogy feladatot teljesítettek. Nálunk, a második állomáson a szemtakarók segítségével mutattuk meg, hogy a szemen kívül a többi érzékszervvel is sok információhoz juthatunk.
Összepárosító társasjátékkal, illatokkal, zörgős dobozainkkal készültünk erre az érzékenyítésre. Péter a Pinokkió című mesét olvasta a kicsiknek, és az érdeklődő felnőtteknek, valamint válaszolt a kérdésekre is. Egy tagunk is meglátogatott minket a Közösségi Házban, amely teljessé tette a napunkat.
Krayné Faragó Zsuzsanna és Acsay Péter
közösségi civilszervezők
Meghívás Újbudára
A novemberi klubnapunknak két témája lesz.
Az egyik egy beszélgetés lesz az emlékeinkkel lesz kapcsolatos, miszerint tényleg megszépíti-e az idő? Érdekes és izgalmas lesz, melyben egy pár perces film is a segítségünkre lesz.
A kép forrása: http://yourpresenceheals.com
A másik témánk a rendelkezésünkre álló pénzalap felhasználásáról való döntés. A közösségi programjainkhoz Újbuda Önkormányzata is támogatást nyújtott a részünkre és azt csak megkötésekkel használhatjuk fel, ezért kell döntetünk néhány dologban. Szeretnénk egy kellemes programot szervezni belőle, ami kikapcsol és feltölt mindenkit.
A klubnapunk időpontja: 2017. november 7. (kedd) 14,15-15,45
A program helyszíne a szokásos: XI. Etele út 55. – a BMK épületének földszinti kisterme
Azért, hogy megfelelő számú ülőhely álljon rendelkezésre, kérjük, hogy mindenki jelezze előre a részvételi szándékát!
Ahogyan azt már a múlt heti rovatban is jeleztem, a futárfelmérés ezen részében a budai fonódó villamosvonal még meg nem vizsgált vonalával fogok foglalkozni. Konkrétan a 41-es, a 61-es, az 56-os, valamint az 56A jelzésű villamosjáratokkal.
A 41-es számú villamos a Bécsi út – Vörösvári út és a Kamaraerdei Ifjúsági Park között közlekedik, a Bécsi út és a Móricz Zsigmond körtér között gyakorlatilag ugyanazon a vonalon közlekedik, mint a 19-es villamos.
A 61-es, és 56A jelzésű villamosok a Móricz Zsigmond körtér és Hűvösvölgy között közlekednek, az 56-os villamos pedig a Város háza tér és Hűvösvölgy között.
A három fenti villamosjárat útvonala a Déli pályaudvar és Hűvösvölgy megállók között gyakorlatilag megegyezik, az 56 és 65A jelzésű villamosok útvonala pedig a Móricz Zsigmond körtér és Hűvösvölgy megállók között mutat tökéletes egyezést.
Tapasztalatom szerint mind a kijelzők, mind a beszélő gyalogátkelők megfelelően működtek, csak a már korábban is vázolt “problémák” merültek fel, miszerint a régi két gombos távirányítók nem minden esetben kezelik az újabb kijelzőket, valamint a forgalmasabb csomópontokon elhelyezett kijelzők illetve információs táblák hangereje a forgalom zajához mérten lehetne kicsit hangosabb is.
Továbbra is azt javaslom minden kedves látássérültnek, hogy ha csak a régi két gombos távirányítóval rendelkezik, szerezzen be egy újabb négy gombos modellt, saját tapasztalataim alapján lényegesen jobb hatásfokkal kezeli a kijelzőket, illetve a beszélő információs táblákat, mint a régebbi változat. A beszélő gyalogátkelők vonatkozásában továbbra sem tapasztaltam lényegi eltérést a két távirányító használhatósága között.
Továbbra is kérek mindenkit, hogy véleményét, észrevételét jelezze a futarfelmeres@gmail.com e-mail címre írt elektronikus levél formájában.
A kép forrása: 24.hu
Nagy László
Kulisszatitokzatos klub Újpesten
Nem csak a narráció magyarországi fejlődéséről és jelenlegi helyzetéről hallhatnak a jelenlévők, de megismerkedhetnek a narráció és a narrátori munka gyakorlatával is konkrét példákon keresztül, a művészet minden területéről.
Emellett Koltai Judit, a Holdvilág Kamaraszínház művészeti vezetője és színésze személyében egy klasszikus értelemben vett “színházi ember” izgalmas történeteibe is bepillantást nyerhetnek az érdeklődők, a kulisszákon innen és túl. Mindig tudni szeretted volna pl., hogy mi van, ha egy színész elfelejti a szöveget előadás közben vagy rossz helyen jön be a színpadra? Érdekelt, hogy miképpen zajlik egy próbafolyamat az olvasópróbától a főpróbáig vagy, hogy mit kezd egy színész a lámpalázzal? Ha ilyen és ehhez hasonló kérdések foglalkoztattak valaha, a legjobb helyre jössz, látogass el az újpesti klubra!
Időpont: 2017. november 8. szerda, 15 óra Helyszín: Ady Endre Művelődési Központ (1043 Bp., Tavasz utca 4.)
Vendégeink egy különleges bejelentéssel is készülnek, amit elsőként a jelenlévő klubtagok hallhatnak!
A szervezők: Kulman Tiborné Era és Széles Attiláné Panka, valamint vendégeik: Koltai Judit és S. Tóth Erika mindenkit szeretettel várnak!
Kérdése van a narráció kapcsán? Írja meg nekem a vgyke.audionarracio@gmail.com e-mail címen! Látogasson el a https://www.facebook.com/vgykeaudionarracio/ oldalra is, ahol további programajánlókat, élménybeszámolókat és narrációkat talál festményekről, fotókról, videókról, valamint sok egyéb érdekességet. Várom szeretettel!
S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983
Októberi klubnap Dr. Kiss Jánossal, híres vakokkal és őszi versekkel
A gyulladásos bélbetegségek alatt elsősorban a fekélyes vastagbélgyulladást és a Crohn-betegséget értjük. A gyulladásos bélbetegségek hasmenéssel, fáradékonysággal, fájdalommal járnak együtt, és időnként rendkívül súlyos szövődményeik is lehetnek.
A gyulladásos bélbetegségek (IBD – inflammatory bowel disease), olyan krónikus, autoimmun betegségek, melyek a vékony- és vastagbelet egyaránt érinthetik. A két leggyakoribb típusa a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa vagyis a fekélyes vastagbélgyulladás. Bár a bélrendszer fentebb említett két szakaszának gyulladásáról nevezték el a betegségcsoportot, de az emésztőrendszer más részeiben is megjelenhetnek tünetek. Például a Crohn-betegség érintheti a nyelőcsővet, a gyomrot, sőt még a végbelet is.
A fekélyes vastagbélgyulladás és a Crohn-betegség közötti legnagyobb különbség, hogy míg az előbbi tulajdonképpen „csak” a bélfal felső rétegét érinti, az utóbbi azonban a bélfal teljes vastagságában gyulladást okoz.
A gyulladásos bélbetegségek tünetei rendkívül sokfélék lehetnek, és az intenzitásuk is változhat, például attól függően, hogy az emésztőrendszer mely részét érinti a gyulladás. Előfordulhat az is, hogy a tünetek időnként fellángolnak, máskor viszont szinte teljesen tünetmentessé válik a páciens. A legfőbb tünetek közé tartozik a gyakori hasmenés, a fáradékonyság és enerváltság, a folyamatos hőemelkedés, a görcsös hasi fájdalom, a hányinger és hányás. A bélrendszerben található fekélyek miatt előfordulhat véres széklet is.
A kellemetlen, fájdalmas tünetek általában fiatal felnőtt korban jelentkeznek először, de előfordulhat, hogy valaki csak 40-50 éves kora után tapasztalja meg ezeket. A diagnózis felállításához a tünetek elemzésén kívül szükség lehet biopsziára, kolonoszkópiára is. Mivel a tünetek (különösen azok, melyek nem az emésztőrendszert érintik) nagyon sokfélék lehetnek, és számos más betegségre is utalhatnak, a megfelelő diagnózisra gyakran igen sokat kell várni.
A gyulladásos bélbetegségeket jelen tudásunk szerint nem lehet gyógyítani. Megfelelő étrenddel – különösen fontos a vitaminok, ásványi anyagok pótlása -, gyógyszerekkel, a stressz csökkentésével (szükség szerint pszichoterápiával) kordában lehet tartani a tüneteket, így az IBD-sek is teljes életet élhetnek. Szélsőségesen súlyos esetben a kezelőorvosok műtétet is javasolhatnak, melynek során a bélrendszer kisebb vagy nagyobb szakaszát eltávolíthatják. A fekélyes vastagbélgyulladás esetén ez általában megszünteti a bélrendszeri tüneteket, Crohn-betegségnél viszont a tünetek visszatérhetnek.
Az IBD világszerte több százezer embert érint, hazánkban is közel 45 000 ember küzd a panaszokkal. Bár önmagában a gyulladásos bélbetegségek nem halálosak, időnként nagyon súlyos komplikációk, például bélperforáció, léphetnek fel. Az IBD növeli a bélrendszeri daganatok, elsősorban a vastagbélrák kockázatát, de ezt általában viszonylag hamar felfedezik, köszönhetően a rendszeres orvosi vizsgálatoknak.
A vastagbélrákok, végbélrákok többsége az úgynevezett polipokból alakul ki. A polipok rákmegelőző állapotoknak tekinthetőek: önmagukban még nem jelentenek rosszindulatú elfajulást, később azonban vastagbélrák, illetve végbélrák alakulhat ki belőlük.
Mik a vastagbélrák tünetei? Korai stádiumban a vastagbélrák még nem okoz tüneteket, később viszont – a daganat helyétől függően – többféle tünetre lehet számítani. A vastagbélrák legjellemzőbb korai tüneteként a hasmenés és a székrekedés, valamint a véres széklet említhető.
A vastagbélrák kimutatására többféle szűrővizsgálati módszer is létezik, ezek azonban nem egyforma megbízhatóságúak. A legpontosabb módszer a vastagbéltükrözés (kolonoszkópia). Javasolható még a CT-kolonográfia is, ami a kolonoszkópia után a második legpontosabb szűrőmódszer.
A vastagbélrák kezelésében főként a sebészi beavatkozás, valamint a kemoterápia és a célzott daganatellenes kezelések kombinációja lehet hatékony. A korai stádiumban megműtött vastagbélrákoknál akár teljes gyógyulás is elérhető.
Doktor úr az előadás végén válaszolt klubtagjaink kérdéseire, és jó tanácsokkal is ellátta őket. Köszönjük, hogy elfogadta meghívásunkat!
Október 15-én volt a Fehér Bot napja. Ez alkalomból híres vakokra emlékeztünk.
Homérosz (I. e. 8. század?)
Görög költő. A Homérosz nevét viselő két nagy költemény, az Iliász és az Odüsszeia az i. e. 8. századból való. Arról, hogy e két mű valóban Homérosz nevű költőtől származik-e, vagy hogy élt-e egyáltalán Homérosz – akit a monda vaknak hisz és akinek bölcsőjéért már az ókorban is hét város versengett – több mint másfél évszázada vitatkoznak a tudósok. Életéről semmi bizonyosat nem tudunk. Már az ókorban legendák sora övezte, így számos város hirdette, hogy a költő ott született. Első ismert életrajzait az ókorban írták, de bármily terjedelmesek is ezek, inkább az i. e. 7.– i. e. 6. századi énekmondótípus általános jellemzései, mintsem Homérosz hiteles életrajzai, noha később többen is megpróbálták a költő életét e művek alapján rekonstruálni. A legismertebb és legterjedelmesebb ilyen mű Pszeudo-Hérodotosz munkája, illetve az Agón Homéru kai Hésziodu (Homérosz és Hésziodosz versengése) című munka. (forrás: Wikipédia)
Kölcsey Ferenc (1790. aug. 8- 1838. aug.23)
Nemesi családból származott, Jobb szeme világát gyermekkorában fekete himlő következtében elveszítette .Kazinczy nagy hatással van rá. 1823-ban megírja leghíresebb művét a Hymnus-t, amely Erkel Ferenc zenéjével Magyarország nemzeti himnusza lett.
William Christopher Handy (1873. Nov 16. – 1958 Márc 28.)
Zongorista és zenekarvezető volt .A “blues apja” kornettosként játszott egy rezes bandában, a déli államokban turnézva gyűjtötte az afro-amerikai populáció ajkán élő népdalokat. Ezeket felhasználva írta első blues-kompozícióit, amelyek közül a leghíresebb a St. LouisBlues. Az 1930-as évektől csaknem teljesen megvakult. Még életében film készült róla.
Stevie Wonder
Stevie Wonder Michigan államban született, és mint a nem látók többsége, ő is a hangokban, a zenében kereste és találta meg a világ teljességét. Nyolc éves korában már mesterien zongorázott, 13 évesen készítette első lemezét. A nyolcvanas évek közepére az egyik legkeresettebb szerző, aki addig több mint 300 platina és gyémántlemezt gyűjtött be. A legtöbbször díjazott művészek közé tartozik, aki 1974 és 1998 között tizennégy Grammy díjat kapott. www.lathatatlan.hu
Kvízjátékunkban őszi versekből idéztünk, és a költőt, valamint a vers címét kellett megtippelni.
Aztán novemberi programunkra invitáltuk a jelenlévőket a Nagy Balogh János Kiállítóterembe, és következő klubnapunkra, melynek egyesületünk Ügyfélszolgálatos munkatársa lesz a vendége.
Ismét egy kellemes és tartalmas délutánt töltöttünk együtt. Várjuk a következő klubnapot!
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István közösségi civilszervezők
Gy. Dobos Mariann beszéde az Egyesületünket bemutató könyvről
Hölgyeim és Uraim! Kedves Barátaim!
Én is szeretettel köszöntök mindenkit. A könyv létrejöttéről szeretnék beszélni röviden.
Azt tapasztaltam, hogy akkor lesz valami igazán jó, ha azokat, akik létrehozzák, valami mély, erős motiváció vezeti. Esetemben ezt egy vak kolléga és barátnő jelentette: Bartha Zsuzsanna. Ő gyerekkori diabétesz miatt veszítette el a látását, de később más komoly betegségek is megtalálták. Ennek ellenére átlátta, és pontosan tudta értékelni a helyzeteket, ás áradó életszeretetével sok embernek csalt mosolyt az arcára.
Ismeretségünk régre nyúlik vissza. Én akkoriban a VI. kerületi önkormányzat lapjának, a Terézvárosnak voltam a főszerkesztője, ő pedig az MVGYOSZ havilapjának, a Vakok Világának. Cikkeket kértem tőle egészségügyi témákban, ő pedig szívesen küldött el a szövetség rendezvényeire vagy egy-egy interjúalanyhoz. Egyre otthonosabb lettem hát a látássérült emberek körében, és jólesően állapítottam meg, hogy hány okos emberrel találkozhatom itt, és hogy jó részüknek humora és öniróniája is van.
Egy idő után a lap olvasószerkesztője lettem, aminek révén első kézből értesültem a szövetség belső ügyeiről. Ekkoriban ismertem meg Fodor Ágnest, Németh Orsolyát, Berke Mónikát és a többieket. Nemsokára megalakult a VGYKE, aminek a sorsáról, hol innen, hol onnan kaptam híreket. 2013-ben aztán az FSZK egyik felnőttképzési projektjében találkoztunk újra, ahol jómagam a fogyatékosügyi, esélyegyenlőségi tanácsadó csoport egyik tagja voltam, Ági és Orsi pedig a trénereink. Valahol ennek hatására fogalmazódhatott meg Fodor Ágiban az elképzelés, hogy ki kellene adni egy újszerű könyvet.
Egy szervezet bemutatása természetesen nem képzelhető el a tagjaival való szoros együttműködés nélkül, így volt ez a Közösséget építünk-nél is. Interjúk sora kezdődött el, szaporodtak a hangfájlok a diktafonban és a jegyzetek a füzetekben. Folyamatosan jártam az elnökségi ülésekre is, közben próbáltuk kitalálni Ágival a legmegfelelőbb formát és szerkezetet. A VGYKE-s csapat jó része itt ül a helyszínen, nekik ezt nem kell részletezni. Egyúttal viszont egy másik csapat is elkezdte a munkát, a könyvkészítők csapata: a szerkesztők, fotósok és grafikusok, majd a végső fázisban a tördelők és a nyomdászok. Köszönet nekik érte.
A végeredmény most itt fekszik az asztalon, a székeken vagy a hallgatóság ölében. Mit üzenhet nekünk ez a 252 oldal sok-sok fotóval? Megtalálható benne a VGYKE történetének számos mozzanata, kiemelkedő alakja, így az egyesület tagjainak először is történetmesélést jelenthet, és talán új összefüggések feltárulását.
Másoknak alkalom lesz a látássérült emberek megismerésére, arra, hogy olvashassák szavaikat, nézhessék arcukat és mozdulataikat a fényképeken. Közben pedig nemcsak az egyes emberekről szereznek ismereteket, hanem vélhetőleg az emberi lélekről és teljesítőképességről is.
És lehet a könyvnek egy harmadik szerepe is, a csoport-emlékezet egyik elemeként. A ’80-as évektől kutatják a kulturális emlékezés és az emlékezet mechanizmusát – és egyre nyilvánvalóbb, hogy a csoportnak másképp működik az emlékezete, mint az egyénnek. Míg az egyéni emlékezet automatikusan jön létre, a csoportnak önmagának kell ezt megteremtenie. Bár az egyéni emlékezet is tünékeny, amiből – ha nem erősítjük meg fényképekkel, levelekkel, családi emléknapokkal és baráti összejövetelekkel –, idővel elillannak fontos részletek.
A csoportban ráadásul változnak az egyének, és kiválásukkal el-eltűnnek a múlt emlékfoszlányai. De itt is vannak megtartó és építő módszerek – évfordulók, közös események, ünnepek, saját dal vagy kiadvány a csoport életéről, hisz meg kell osztani azokat az emlékeket, amelyeket nem mindenki maga élt át. Ezzel erősödik a csoport kohéziója.
Bízom benne, hogy a Közösséget építünk című könyv is hozzájárul ehhez a VGYKE életében. A további munkához pedig sok sikert kívánok!
Elhangzott a Közösség építünk könyv könyvbemutatóján, amely 2017. október 26-án, 10 órakor kezdődött a Zuglói Civil Házban (XIV. ker. Csertő park 12.)
Színházban voltunk
Október első felében a klubtagokkal a PestiMagyarSzínházba, egy audionarrált előadásra mentünk.
Lehetőséget kaptunk arra, hogy előadás előtt betekinthessünk a színházi kulisszák mögé.
Tóth Cecília audionarrátor vezetésével felmehettünk a színpadra. Akik nem látnak megtapogathatták a színpad minden kellékét és az előkészületekről is részletesen és szakszerűen tájékoztattak minket. Fülhallgatót kaptunk, így a színpadon történt eseményeket mindenki követni tudta.
Molierea Fösvény című műve került színpadra remek szereposztásban. Az előadáson főszereplőként HaumannPéter személyesítette meg a fösvény karakterét nagy sikerrel. További szereplők voltak még HaumannPetra, HaumannMáté, és sokan mások.
Mivel egy vígjátékot mutattak be, jókedvűen néztük végig az előadást, és mindenki nagyon jól érezte magát.
Vasné Pintér Teréz közösségi civilszervező
“Az ezrelékek lázadása”
A csoport elfogadhatatlannak tartja, hogy e beruházás keretében nem lesz akadálymentes a Dózsa György úti állomás. A lezárás napjára egy különleges beszélgetéssel készülnek, melyet az “Eleven Emlékmű – az én történelmem” csapata segítségével valósítanak majd meg. Szó lesz a metrófelújításról, annak következményeiről a mozgássérült emberek, illetve általánosságban az utazóközönség mindennapjaira nézve, illetve terveik szerint kitérnek majd arra is,hogy hogyan jelenik meg a szolidaritás hiánya a döntéshozók részéről. A moderátor Galgóczi Péter lesz.
“Célunk, hogy megmutassuk, a főváros vezetése messze jár a valóságtól, amikor azzal magyarázza teljes akadálymentesítés hiányát, hogy a mozgássérült utasok száma csupán ezrelékben kifejezhető.” – olvasható felhívásukban. A beszélgetésbe bármikor be lehet majd csatlakozni, mindenkit várnak, aki egyetért azzal, hogy a rekonstrukció után a hármas metrónak mindenki számára egyformán hozzáférhetővé kell válnia.
Aki egyetért a célokkal, gyújthat majd egy mécsest is, amivel jelképesen elgyászolják a főváros vezetésének szolidaritását mindazok felé, akiknek az életét megkönnyítené a metró akadálymentesítése.
A rendezvény időpontja: 2017. november 3. 16:00-20:00 Helyszíne: Dózsa György úti metróállomás (aluljáró)
Az Eleven beszélgetésre 17 és 19 óra között kerül majd sor. Előtte és utána lehetőség lesz kötetlenül beszélgetni az érintettekkel, valamint mécsest gyújtani a szolidaritás jegyében.
A kép forrása: a szervezők facebook-oldala
Az emlékezés napja…
Azok emlékére, akik már nincsenek közöttünk, Kosztolányi Dezső, Halotti beszéd című versét idézném és választottam hozzá egy képet is, ami számomra már évek óta kifejezi mindazt a mély és örök tartalmat, amit ezek a mantraszerű sorok üzennek.
Kosztolányi Dezső:Halotti beszéd
Látjátok feleim, egyszerre meghalt
és itt hagyott minket magunkra. Megcsalt.
Ismertük őt. Nem volt nagy és kiváló,
csak szív, a mi szívünkhöz közel álló.
De nincs már.
Akár a föld.
Jaj, összedőlt
a kincstár.
Okuljatok mindannyian e példán.
Ilyen az ember. Egyedüli példány.
Nem élt belőle több és most sem él,
s mint fán se nő egyforma két levél,
a nagy időn se lesz hozzá hasonló.
Nézzétek e főt, ez összeomló,
kedves szemet. Nézzétek, itt e kéz,
mely a kimondhatatlan ködbe vész
kővé meredve,
mint egy ereklye,
s rá ékírással van karcolva ritka,
egyetlen életének ősi titka.
Akárki is volt ő, de fény, de hő volt.
Mindenki tudta és hirdette: ő volt.
Ahogy szerette ezt vagy azt az ételt,
s szólt, ajka melyet mostan lepecsételt
a csönd, s ahogy zengett fülünkbe hangja,
mint vízbe süllyedt templomok harangja
a mélybe lenn, s ahogy azt mondta nemrég:
“Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék”,
vagy bort ivott és boldogan meredt a
kezében égő, olcsó cigaretta
füstjére, és futott, telefonált,
és szőtte álmát, mint színes fonált:
a homlokán feltündökölt a jegy,
hogy milliók közt az egyetlenegy.
Keresheted őt, nem leled, hiába,
se itt, se Fokföldön, se Ázsiába,
a múltba sem és a gazdag jövőben
akárki megszülethet már, csak ő nem.
Többé soha
nem gyúl ki halvány-furcsa mosolya.
Szegény a forgandó tündér szerencse,
hogy e csodát újólag megteremtse.
Édes barátaim, olyan ez éppen,
mint az az ember ottan a mesében.
Az élet egyszer csak őrája gondolt,
mi meg mesélni kezdtünk róla: “Hol volt…”,
majd rázuhant a mázsás, szörnyű mennybolt,
s mi ezt meséljük róla sírva: “Nem volt… ”
Úgy fekszik ő, ki küzdve tört a jobbra,
mint önmagának dermedt-néma szobra.
Nem kelti föl se könny, se szó, se vegyszer.
Hol volt, hol nem volt a világon egyszer.
1933
Kerti fák szűrt fényben úszó, elkent zöldjére néző fakeretes ablakot látunk. Széles párkányán egymagában álldogál egy füles agyagkorsó, törött. Benne csonkig égett gyertya világít. Az edény hasából hiányzó nagyobbacska szilánk előtte fekszik a burkolaton. Bár egészben törött ki, sértetlen, mégsem lehet már visszailleszteni. Ha meg is próbálnánk, eltakarná a fényt, a még mindig lobogó gyertyát.
A vers, alább Latinovits Zoltán előadásában hallható:
S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983
Lobog a lámpás a XVI. kerületben is
Kollárszky Boglárka vagyok, októbertől a VGYKE képviseletében és támogatásával a XVI. kerületben mint közösségi civil szervező elkezdem az itt lakó látássérültek klubjának építését és megszervezését.
Fontosnak tartom, hogy mindenki egyenlő esélyekkel indulhasson, ebben szeretnék segíteni a tagoknak akár színes kulturális programok szervezésével, akár személyes problémák közvetítésével és megoldásával.
Célom, hogy ebben a kerületben is aktív közösségi élet jöjjön létre. Havonta klubdélutánokat szeretnék szervezni, ahol a csapatépítés mellett hasznos és tartalmas programok várják majd a résztvevőket. A kulturális események mellett nagy hangsúlyt szeretnék majd helyezni a szabadidő közös és tartalmas eltöltésére is, ahonnan természetesen a sport sem maradhat el!
Nagy szeretettel és örömmel várom a megkereséseket legyen szó kérdésekről vagy programjavaslatokról! Remélem nagyon jó kis csapat leszünk együtt!
Gattaca – narrált filmrészlet (valami, amire büszke vagyok)
Mi is ez pontosan? Nos, a büszkeségem, ahogy az a címben is olvasható. 🙂 2016 nyarán egy sci-fi rendezvényen adtam elő az audionarráció témájában és szerettem volna valami stílszerű anyagot vinni erre a különleges alkalomra, így született ez a kis projekt. Maga a film egyébként az egyik kedvencem, azt is mondhatnám, hogy ars poeticám, azaz hitvallásom. Hogy miért? Mert hiszek benne, hogy elhivatottsággal és kitartással bármi elérhető.
Ahhoz, hogy a narráció érthetővé váljon, nem árt egy kis előzetes, íme. A főszereplő, Vincent, aki Jerome Morrow álarca mögé bújik, azért nem lehet önmaga, mert nem “tökéletes” a tökéletesek világában. Úgy is mondhatnánk, fogyatékossággal él. Ebben az alternatív, de csöppet sem elképzelhetetlen jövőben az embereket a génállományuk alapján különböztetik meg egymástól. A diszkrimináció alapja, hogy valaki természetes úton született vagy a körzeti genetikus közreműködésével látta-e meg a napvilágot, “rendelésre”.
Vincent klasszikus szerelemgyerek, aki a ditroiti riviérán fogant egy romantikus estén. A mi világunkban átlagos lenne, de itt “hátrányos helyzetű”. Már születésekor tudható, hogy nagyon rossz esélyekkel indul ebben a vér- és vizeletminták meghatározta világában. Rövidlátó, gyerekként gyakran betegeskedik és szívbetegségre hajlamos, mégsem adja fel a küzdelmet, az az álma, hogy űrhajós lehessen. A helyzete gyakorlatilag kilátástalan, a génjei elárulják – hiába tanul és edz megállás nélkül, nem kap, nem kaphat esélyt.
Végül úgy dönt, illegális eszközökhöz nyúl. Bérbe veszi Jerome Morrow génállományát. aki bőr-, szőr-, haj-, vér- és vizeletmintákat gyárt neki, amivel Vincent becsalja magát Gattacára, egy űrkutatást végző központba. Itt kezdődnek a bonyodalmak…
Fontos a videó bélyegképe is. A három főszereplő portréja látható rajta, elől Vincent (Ethan Hawke), kicsit mögötte, kvázi a válla fölött kitekintve Jerome (Jude Low) és Irene (Uma Thurman). Vincent és Irene arcának egyik felét egy grafikusan ábrázolt DNS-spirál takarja, szimbolikus többletet adva a fotónak. Tekintetük komoly, kifejező. Mögöttük egy henger alakú folyosó bejárata tűnik fel, de inkább csak érzékeltetésként, a történet ismerete nélkül nem is kivehető, hogy mit látunk, csak utólag nyer értelmet…
Tetszett a narráció? Írja meg nekem a vgyke.audionarracio@gmail.com e-mail címen! Szívesen tájékozódna részletesebben is a témában? Megteheti a https://www.facebook.com/vgykeaudionarracio/ oldalon, ahol további narrációkat, élménybeszámolókat, programajánlókat és egyéb érdekességeket talál. Várom szeretettel!
S. Tóth Erika audionarrátor, kommunikációs munkatárs Mobil: +36 30 755 6983