A pályázat keretösszege 650.000,- Ft., amely az Alapítvány tőke kamataiból és az SZJA 1%-os támogatási keretéből kerül finanszírozásra.
A pályázat során maximum 21 gyermek támogatására nyílik lehetőség, melynek konkrét összege a feltételeknek megfelelő nyertesek tanulmányi eredményétől, a pályázók számától függ, a fent jelölt keretösszegre tekintettel. A pályázat elbírálása után a nyertesek részére a támogatás esetenkénti konkrét összegéről az Alapítvány tájékoztatást ad.
Az Alapítvány ezzel a pályázattal elsősorban a 18. év alatti azon rászoruló látássérült gyermekeket kívánja támogatni, akik más pályázati lehetőségektől elesnek, az adott körülmények ellenére jó tanulmányi eredményt tudnak felmutatni, társaikkal együttműködő magatartást tanúsítanak.
Örömmel vennénk olyan pályázatot is, ahol az átlagtól eltérő tevékenység gyakorlóját támogathatnánk, aki például zenei vagy más művészeti területen is eredményes. Továbbá szívesen támogatunk olyan pályázó diákot, aki kreatív gondolkodásával a későbbiekben eredményes tanulmányokat folytathat például műszaki-, informatikai területeken.
Pályázni kizárólag a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa és a VGYKE által kiadott pályázati űrlap teljes körű és a valóságnak mindenben megfelelő kitöltésével, illetve a kitöltött űrlap és a mellékletek, valamint a bemutatkozó levél határidőben történő benyújtásával lehet.
A pályázó a tanulmányát-, életvitelét segítő különféle eszközök, beszerzésére nyújthat be pályázatot.
A megpályázható összeg: maximum 30.000-50.000,-Ft, tanulmányi átlagtól függően, melyet a kuratórium határoz meg. Amennyiben egy családból több pályázat érkezik be a kuratórium egyedi döntésével az egy családban élő gyermekeket együttesen támogathatja az egyéb körülmények figyelembevételével megállapított összeggel.
1. Pályázati adatlap
2. Látássérülést igazoló dokumentum
a). MVGYOSZ és tagszervezeteinek tagsági igazolványának fénymásolata (fényképes és az érvényes tagsági jogviszonyt igazoló oldalak) vagy,
b). emelt szintű családi pótlékot megállapító érvényes határozat fénymásolata
3. Az egy háztartásban élő több látássérült személy esetén valamennyiük fogyatékosságát igazoló dokumentumok (tagsági igazolvány fénymásolata, vagy fogyatékossági támogatást vagy vakok személyi járadékát megállapító határozat másolata, vagy emelt összegű családi pótlékot megállapító határozat másolata)
4. Bemutatkozó levél a pályázati adatlapon közöltek szerint.
– iskolai pedagógus javaslata a pályázati adatlap figyelembevételével, a pályázó tanulmányaira. tekintettel.
– az iskolai jogviszony igazolása.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a csatolandó fogyatékosságot igazoló dokumentumokat minden esetben másolatban szíveskedjenek benyújtani, kivétel a nyertes pályázok által benyújtott eszközvásárlás eredeti számlái! A Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa és VGYKE nem vállalja az eredeti dokumentumok visszajuttatását a pályázók részére!
Nyomatékosítjuk, hogy a támogatást csupán abban az esetben tudjuk kifizetni, ha a beszerzett eszközről szóló számlák dátuma 2017. október 02. és december 15. közé esik, illetve a benyújtott eredeti számlák a támogatott személy nevére szólnak.
Felhívjuk figyelmüket továbbá, hogy a pályázat benyújtása nem jelenti automatikusan a támogatás odaítélését!
A pályázati felhívás és adatlap 2017. október 2. napjától letölthető a VGYKE honlapjáról (ide kattintva is), illetve beszerezhető személyesen vagy kérhető e-mailben a VGYKE központi ügyfélszolgálatán és kistérségi irodáiban az alábbi elérhetőségeken:
A pályázatok benyújthatók postai úton a VGYKE postacímére: 1380. Budapest, Pf. 1075. illetve személyesen a VGYKE központi ügyfélszolgálatán és kistérségi irodáiban.
Az egyesület ügyfélszolgálati irodáiban munkatársaink előzetes egyeztetés esetén állnak rendelkezésükre a pályázati adatlapok kitöltésében.
Postai benyújtás esetén határidőben benyújtottnak minősül az a pályázat, melyen a postai bélyegző legkésőbbi dátuma 2017. november 10. A személyesen benyújtott pályázatok esetén az egyesület munkatársai átvételi elismervényt állítanak ki. A személyesen történő benyújtás határideje 2017. november 10. péntek 12 óra.
A pályázatokat a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány kuratóriuma bírálja el legkésőbb 2017. november 25. napig.
A pályáztatónak jogában áll az igényeltnél alacsonyabb összegű támogatást megítélni. A pályázat eredményéről az elbírálást követő 7 munkanapon belül minden pályázó értesítést kap, az általa megadott E-mail címére vagy a pályázó iskolájának E-mail címére, ennek hiányában a pályázó postai úton kap értesítést. Az értesítés objektív feltétele a jól olvasható cím megadása. A nyertes pályázók listája elérhető lesz a VGYKE honlapján is. Az elnyert támogatások felhasználására 2017. december 15-ig van lehetőség.
A megpályázott eszköz megvásárlását a pályázó nevére szóló ÁFA-s számlával kell igazolnia a nyerteseknek, melynek eredeti példányát a VGYKE központi ügyfélszolgálatán be kell mutatni, és leadni. Az eredeti számla kerül a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványához. A támogatást az Alapítvány jóváhagyása után, utófinanszírozásként, egy összegben, banki átutalással, a pályázó által megjelölt bankszámla tulajdonos bankszámlájára kerül kifizetésre, a nyertes pályázó nevének feltüntetésével.
A pályáztató a támogatás felhasználásának ellenőrzésére bármilyen, a hatályos jogszabályoknak megfelelő módon jogosult.
Várjuk a megkereséseket, hogy az adományozók szándékainak megfelelően segíthessük a látássérült tanulókat!
Az alapítvány számlaszáma: Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. 10200823-22213619-00000000
Az így befolyt pénz csaknem teljes egészében növeli a későbbi pályázatok finanszírozására fordítható összeget, mely több gyermek támogatását teszi lehetővé.
A most támogatásra fordítható összeg, az évek alatt felajánlott adományoknak köszönhetően áll rendelkezésre.
A Péntek Lajos Alapítvány pályázati felhívása
A pályázat keretösszege 650.000,- Ft., amely az Alapítvány tőke kamataiból és az SZJA 1%-os támogatási keretéből kerül finanszírozásra.
Pályázati részvétel feltétele: hivatalos oktatási intézmény tanulója, a jó tanulmányi eredmény. A pályázaton való részvételhez a 3,5 átlagnál jobb tanulmányi eredmény szükséges.
A pályázat során maximum 21 gyermek támogatására nyílik lehetőség, melynek konkrét összege a feltételeknek megfelelő nyertesek tanulmányi eredményétől, a pályázók számától függ, a fent jelölt keretösszegre tekintettel. A pályázat elbírálása után a nyertesek részére a támogatás esetenkénti konkrét összegéről az Alapítvány tájékoztatást ad.
Az Alapítvány ezzel a pályázattal elsősorban a 18. év alatti azon rászoruló látássérült gyermekeket kívánja támogatni, akik más pályázati lehetőségektől elesnek, az adott körülmények ellenére jó tanulmányi eredményt tudnak felmutatni, társaikkal együttműködő magatartást tanúsítanak.
Örömmel vennénk olyan pályázatot is, ahol az átlagtól eltérő tevékenység gyakorlóját támogathatnánk, aki például zenei vagy más művészeti területen is eredményes. Továbbá szívesen támogatunk olyan pályázó diákot, aki kreatív gondolkodásával a későbbiekben eredményes tanulmányokat folytathat például műszaki-, informatikai területeken.
Előnyben részesítjük:
- A jó tanulmányi eredményt elérő, igyekvő diákokat (a pedagógus írásos véleménye alapján),
- Nehéz jövedelmi helyzetben élő családban élő diákokat (rövid a körülményeket ismertető írásos bemutatkozás),
- Látássérült testvérrel, vagy más látássérült családtaggal élő diákokat,
- Halmozott fogyatékossággal élő diákokat,
- Látássérült gyermekét egyedül nevelő szülő családjában élő diákokat.
Pályázni kizárólag a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa és a VGYKE által kiadott pályázati űrlap teljes körű és a valóságnak mindenben megfelelő kitöltésével, illetve a kitöltött űrlap és a mellékletek, valamint a bemutatkozó levél határidőben történő benyújtásával lehet.
A pályázati adatlap innen tölthető le: https://goo.gl/rqJ4yq
A pályázó a tanulmányát-, életvitelét segítő különféle eszközök, beszerzésére nyújthat be pályázatot.
A megpályázható összeg: maximum 30.000-50.000,-Ft, tanulmányi átlagtól függően, melyet a kuratórium határoz meg. Amennyiben egy családból több pályázat érkezik be a kuratórium egyedi döntésével az egy családban élő gyermekeket együttesen támogathatja az egyéb körülmények figyelembevételével megállapított összeggel.
Pályázni az alábbi csoportokba tartozó eszközökre lehet:
- tanulást segítő eszközök (informatikai, optikai, mechanikus, beszélő alkalmazások, stb.)
- iskolai munkáját, egyéb foglalkozásokat segítő eszközök
- életvitelt könnyítő eszközök,
- személyes használatra ruhanemű, cipő, táska.
A pályázat kötelező mellékletei:
1. Pályázati adatlap
2. Látássérülést igazoló dokumentum
a). MVGYOSZ és tagszervezeteinek tagsági igazolványának fénymásolata (fényképes és az érvényes tagsági jogviszonyt igazoló oldalak) vagy,
b). emelt szintű családi pótlékot megállapító érvényes határozat fénymásolata
3. Az egy háztartásban élő több látássérült személy esetén valamennyiük fogyatékosságát igazoló dokumentumok (tagsági igazolvány fénymásolata, vagy fogyatékossági támogatást vagy vakok személyi járadékát megállapító határozat másolata, vagy emelt összegű családi pótlékot megállapító határozat másolata)
4. Bemutatkozó levél a pályázati adatlapon közöltek szerint.
– iskolai pedagógus javaslata a pályázati adatlap figyelembevételével, a pályázó tanulmányaira. tekintettel.
– az iskolai jogviszony igazolása.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a csatolandó fogyatékosságot igazoló dokumentumokat minden esetben másolatban szíveskedjenek benyújtani, kivétel a nyertes pályázok által benyújtott eszközvásárlás eredeti számlái! A Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa és VGYKE nem vállalja az eredeti dokumentumok visszajuttatását a pályázók részére!
Nyomatékosítjuk, hogy a támogatást csupán abban az esetben tudjuk kifizetni, ha a beszerzett eszközről szóló számlák dátuma 2017. október 02. és december 15. közé esik, illetve a benyújtott eredeti számlák a támogatott személy nevére szólnak.
Felhívjuk figyelmüket továbbá, hogy a pályázat benyújtása nem jelenti automatikusan a támogatás odaítélését!
A pályázati felhívás és adatlap 2017. október 2. napjától letölthető a VGYKE honlapjáról (ide kattintva is), illetve beszerezhető személyesen vagy kérhető e-mailben a VGYKE központi ügyfélszolgálatán és kistérségi irodáiban az alábbi elérhetőségeken:
VGYKE központi ügyfélszolgálat: 1146. Budapest, Hermina út 57.
Telefon: (1)384-5541 (1-es menüpont)
E-mail: ugyfel@vgyke.com
Buda-környéki Látássérültek Közhasznú Egyesülete:
Cím: 2040. Budaörs, Szivárvány utca 5.
Telefon: (23) 428-727
E-mail: budaors@vgyke.com
Cegléd és Térsége Látássérültjeinek Egyesülete:
Cím: 2700. Cegléd, Alkotmány utca 11.
Telefon: (70) 773-4044
E-mail: cegled@vgyke.com
Dabas és Térsége Látássérültjeinek Egyesülete:
Cím: 2370. Dabas, Szent István tér 1/B
Telefon: (70) 773-4072
E-mail: dabas@vgyke.com
Gödöllő és Térsége Látássérültjeinek Egyesülete:
Cím: 2100 Gödöllő, Szabadság u. 23.
Telefon: (70) 387-5265
E-mail: godollo@vgyke.com
Látássérültek Pilisvölgye Egyesülete:
Telefon: (70) 387-5263
Dunakanyari Látássérültek Egyesülete:
Cím: 2600. Vác, Földvári tér 14.
Telefon: (70) 773-4078
E-mail: vac@vgyke.com
A pályázatok benyújtási határideje 2017. november 10. péntek.
A pályázatok benyújthatók postai úton a VGYKE postacímére: 1380. Budapest, Pf. 1075. illetve személyesen a VGYKE központi ügyfélszolgálatán és kistérségi irodáiban.
Az egyesület ügyfélszolgálati irodáiban munkatársaink előzetes egyeztetés esetén állnak rendelkezésükre a pályázati adatlapok kitöltésében.
Postai benyújtás esetén határidőben benyújtottnak minősül az a pályázat, melyen a postai bélyegző legkésőbbi dátuma 2017. november 10. A személyesen benyújtott pályázatok esetén az egyesület munkatársai átvételi elismervényt állítanak ki. A személyesen történő benyújtás határideje 2017. november 10. péntek 12 óra.
A pályázatok benyújtását követően hiánypótlásra nincs lehetőség!
A pályázatokat a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány kuratóriuma bírálja el legkésőbb 2017. november 25. napig.
A pályáztatónak jogában áll az igényeltnél alacsonyabb összegű támogatást megítélni. A pályázat eredményéről az elbírálást követő 7 munkanapon belül minden pályázó értesítést kap, az általa megadott E-mail címére vagy a pályázó iskolájának E-mail címére, ennek hiányában a pályázó postai úton kap értesítést. Az értesítés objektív feltétele a jól olvasható cím megadása. A nyertes pályázók listája elérhető lesz a VGYKE honlapján is. Az elnyert támogatások felhasználására 2017. december 15-ig van lehetőség.
Nem bírálható el az a pályázat, amely:
- hiányosan vagy nem megfelelően van kitöltve, ideértve az olvashatatlan kitöltést is, illetve ha az eszköz neve, vagy típusa és bruttó beszerzési ára nincs feltüntetve
- a pályázat valótlan adatokat tartalmaz
- a megpályázott eszköz a kiírásnak nem felel meg
- támogató pedagógus, vagy a kérelmező aláírása hiányzik
- a pályázó a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa tisztségviselője vagy annak hozzátartozója.
A megpályázott eszköz megvásárlását a pályázó nevére szóló ÁFA-s számlával kell igazolnia a nyerteseknek, melynek eredeti példányát a VGYKE központi ügyfélszolgálatán be kell mutatni, és leadni. Az eredeti számla kerül a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványához. A támogatást az Alapítvány jóváhagyása után, utófinanszírozásként, egy összegben, banki átutalással, a pályázó által megjelölt bankszámla tulajdonos bankszámlájára kerül kifizetésre, a nyertes pályázó nevének feltüntetésével.
A pályáztató a támogatás felhasználásának ellenőrzésére bármilyen, a hatályos jogszabályoknak megfelelő módon jogosult.
Várjuk a megkereséseket, hogy az adományozók szándékainak megfelelően segíthessük a látássérült tanulókat!
Felkérés:
Jelen pályázattól függetlenül a Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítványa tisztelettel kéri a pályázó környezetében élőket és a jószándékú ismerősöket, hogy SZJA 1%-os felajánlásukkal, vagy más adományukkal segítsék a rászorult gyermekek támogatását segítő munkát.
Az alapítvány számlaszáma: Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. 10200823-22213619-00000000
Az így befolyt pénz csaknem teljes egészében növeli a későbbi pályázatok finanszírozására fordítható összeget, mely több gyermek támogatását teszi lehetővé.
A most támogatásra fordítható összeg, az évek alatt felajánlott adományoknak köszönhetően áll rendelkezésre.
Péntek Lajos Csökkentlátó Gyermekek Alapítvány
E-mail: simbetet@nordtelekom.hu
Telefon:(1) 407 0773
http://web.nordtelekom.hu/simasz/alapitvany.html
Budapest, 2017. október 2.
Fodor Ágnes, a VGYKE elnöke
és Sipos Balázs, az Alapítvány képviselője

Péntek Lajos alapító
Forrás: www.dsy.hu
Véradás
Budapest IV. kerületében:
- 2017. október 27. 10:00 – 13:30 CHINOIN Sanofi Aventis 1045 Budapest Tó u. 1-3.
Budapest V. kerületében:
- 2017. október 26. 11:00 – 18:00 Magyar Vöröskereszt Székháza 1051 Budapest Arany J. u. 31.
Budapest VIII. kerületében:
- -2017. október 30. 13:00 – 18:00 EUROPEUM 1085 Budapest Blaha Lujza tér 5
Budapest IX. kerületében:
- -2017. október 27. 14:00 – 18:00 Lurdy Ház 1097 Budapest Könyves Kálmán körút 12-14. Budapest XI. kerületében:
- -2017. október 31. 13:00 – 18:00 Savoya Park 1117 Budapest Hunyadi János út 17
Budapest XIII. kerületében:
- -2017. október 30. 10:00 – 14:00 Váci Corner Office 1138 Budapest Váci út 140-150
- -2017. október 30. 12:30 – 14:30 Center Point MAG Zrt. 1139 Budapest Váci út 81-83.
- 2017. október 31. 10:00 – 14:30 Capital Square-Manpower
Budapest XIV. kerületében:
- -2017. október 27. 09:00 – 12:00 Egressy Szakközépiskola 1149 Budapest Egressy út 71
- -2017. október 27. 13:00 – 18:00 Sugár Üzletközpont 1148 Budapest Örs vezér tere 24
Budapest XVI. kerületében:
- -2017. október 26. 14:00 – 18:00 Jókai szakrendelő-Lakossági véradónap 1163 Budapest Jókai Mór utca 3
Budapest XVII. kerületében:
- -2017. október 31. 14:00 – 18:00 Vigyázó Sándor Műv. Ház 1173 Budapest Pesti u. 11

a kép forrás: toalmas.hu
Főzőcske
Több jelzést kaptunk arra vonatkozóan, hogy lenne igény egy közös főzőcskére. Nem feltétlenül azért, hogy főzni tanuljunk, hanem egyszerűen csak azért, mert közösen főzni és együtt enni jó. E mellett az is a célunk volt, hogy a résztvevők átadhassák egymásnak a tapasztalataikat, új eljárásokat vagy új eszközöket ismerhessenek meg.

Az első ilyen alkalommal bolognai spagetti elkészítését határoztuk el. Az egyes részfolyamatok, mint például a sajtreszelés, a hagymák tisztítása és darabolása vagy a tészta kifőzése egyből igazolta is a várakozásainkat, ugyanis nagyon sok praktika került elő. Ezek nagyobb része olyan volt, amelyeket nem csupán akkor lehet alkalmazni, ha az aktuális szakács látássérült, hanem látóként is hasznosak. Megtudtuk például azt, hogy a hagymaszeletelés könnyes pillanatait valaki úgy kerüli el, hogy mind a kést, mind a hagymát vizessé teszi, így a könnyezés elmarad. A lényeg azonban nem az volt, hogy az egyes eljárások helyességét, következetességét megvitassuk, hanem azon, hogy megismerjük egymás trükkjeit.

Az ételkészítési trükkökön túl azt is megtudhattuk, hogy ki hol szokott vásárolni, például finom sajtot vagy jobb minőségű hagymát. Azt mindenki elmondta, hogy az alapanyagok minőségével vannak vagy voltak problémái, de ez korábbi klubnapokon is előkerült már, így néhány ember számára ez a korábbi eszmecsere folytatása volt.

Miután elkészült a paradicsomos ragu, kifőtt a tészta és asztalra került a sajt is, valamint egy üveg bor és néhány üdítő, megettük azt, amit főztünk. Az érdekesség az volt benne, hogy ez egy konszenzusos bolognai volt, mert amint a töltött káposztának is sok egyéni változata van, úgy a bolognai spagettinek is.
A konszenzusos bolognaink például nem tartalmazott sárgarépát, csak vöröshagyma és fokhagyma került az edénybe. A sertéscombból készült húshoz csak sót, borsot, oregánót és természetesen paradicsomot adtunk, semmilyen más fűszer vagy kiegészítő nem lett felhasználva. A vörösbor még felmerült, de mivel kiskorú is ült az asztalunknál, ezért elvetettük.
Azt viszont pontosan tudtuk, hogy a klasszikus bolognait meghamisítottuk, hiszen nem marhából készítettük, nem használtunk szalonnát, répát, zellert, bort, vajat és más egyebeket sem. Sőt, az eredetihez képest mi sok paradicsomot használtunk, ami miatt egy igazi szakértő már teljesen más nevet adott volna az ételünknek. Ráadásul az eredetinek tekintett ételt széles, vastag tésztával tálalják, hogy a hús jobban tapadjon hozzá, miközben mi a megszokott spagettit használtuk.

Már a főzés közben megbeszéltük, hogy érdemes lenne egy újabb alkalommal találkoznunk, ahova mindenki elhozhatja azokat az eszközeit, amelyeket helyben nem tudott bemutatni, csak említésre kerültek. Ezért pár nap múlva újra találkoztunk, ahol sor került erre a különleges eszközbemutatóra.
Az egyik legnépszerűbb téma a hagymák darabolása volt. Már a főzéskor megtudtuk, hogy nem egyféle eszköz jöhet szóba, hanem elég sokféle. A legnépszerűbb a képen is látható daraboló volt, mely sokféle betéttel rendelkezik és így számos zöldség vagy gyümölcs darabolható a segítségével.

Magához a daraboláshoz annyi előkészület szükséges, hogy a darabolandókat meg kell tisztítani. Ezt követően kell a pengét tartalmazó betétre helyezni, majd kar lenyomásával azonnal az eszköz alsó tárolójába került a vöröshagyma, könnyezéstől mentesen. Burgonyával és almával is kipróbáltuk, az eredmény meglepően gyors darabolás volt.

Előkerült még szilikonos fokhagymatisztító, számos zöldségpucoló és sok-sok más olyan konyhai eszköz, mely látással vagy anélkül, de segít gyorsan és alaposan elvégezni a részfeladatokat.
Megbeszéltük, hogy máskor is szervezünk még közös főzőcskét. Reméljük egyre többen kapnak majd hozzá kedvet és velünk tartanak!Íme a receptünk!:
Bolognai spagetti receptje
Hozzávalók:
– 1 kg sertés darált hús
– 1 liter paradicsompüré
– 1 fej vöröshagyma
– 500g spagetti tészta
– 300g trappista sajt
– fűszerek ízlés szerint
Elkészítés:
1. A hagymát megpucolva kockára vágva pici olajon megdinszteljük.
2. A darált húst szintén megdinszteljük, közben ízesítjük ételízesítővel, borssal, bazsalikom, oregánóval.
3. Amikor a hús megfőtt sűrített paradicsomlevet öntünk rá, felforraljuk.
4. A tésztát forrásban lévő sós vízbe öntjük és megfőzzük.
5. A ragút a tésztára szedjük és reszelt sajttal tálaljuk.
Jó étvágyat!
Jánosi Veronika, Lenkainé Vajda Viktória, Molnárné Tóth Andrea és Neumann Károly
közösségi civilszervezők
Találkozás Hernádi Paulával
Október 5-én Hernádi Paula grafikusművész, Ferenczy Noémi díjas zománcművész, Jel-kép, tűzzel-vassal című kiállítására látogattunk el klubtagjainkkal, a Nagy Balogh János Kiállítóterembe. Megtisztelő és egyben öröm volt számunkra, hogy az alkotóval is találkozhattunk. 2015 novemberében jártunk már Fajka János tűzzománc kiállításán, így kíváncsian vártuk a mostanit.
Rendszeres látogatói vagyunk a kiállításoknak, mert Mohay Orsolya művészettörténész akadálymentessé teszi számunkra. A képeket narrálja, minden kérdésre válaszol, hogy a látássérültek is élvezhessék a műveket. Szerencsére a zománcképek tapinthatóak is, ami segít a jobb megértésben.

Mohay Orsolya sorra bemutatta a kiállított műveket, Hernádi Paula pedig válaszolt kérdéseinkre, és elmondta milyen technikával készíti a képeket. A gazdag színárnyalatok eléréséhez olyan vékonyan kerülnek egymásra a színek, hogy átdereng az alatta lévő. Ezeket a képeket, nagyobb méretük miatt, nem ecsettel, hanem szórópisztollyal fújja. Azt is megtudtuk, hogy évtizedekig Kispesten élt, és lélekben mindig kispesti marad.
Vitrinekben ki voltak állítva a művésznő oklevelei, és Ferenczy Noémi díja, amit meg lehetett tapintani.

Hernádi Paula előbb az egri Tanárképző Főiskola földrajz-rajz szakán, majd 1977-ben a Magyar Képzőművészeti Főiskolán szerzett diplomát. 1977 óta kiállító művész, festményeivel, grafikáival és tűzzománc-alkotásaival sikerrel szerepel hazai és külföldi kiállításokon is, művei többek között Svájcban, Svédországban, Ausztriában, Kanadában és Németországban is megtalálhatók.
Köszönjük a szíves fogadtatást, örültünk a személyes találkozásnak, és annak, hogy részesei lehettünk egy csodálatos akadálymentes kiállításnak!
A programról tv felvétel készült, az M1 Esély című műsorában lesz látható.
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők
Ügyfélszolgálati szünet
Felhívjuk tisztelt tagjaink, illetve olvasóink figyelmét, hogy 2017. október 26-án szünetel az ügyfélfogadás a Hermina úti Ügyfélszolgálatunkon. Az ezt követő napoktól a megszokott félfogadási rend szerint várjuk tagjainkat, ügyfeleinket.
Megértésüket köszönjük!

A kép forrása: https://pixabay.com
Váratlan vendégek az újpesti klubnapon
Azt tudtuk, hogy kedvencünk, Varga Brigitta rendőr főtörzszászlós körzeti megbízott eljön hozzánk, de meglepett bennünket három fiatalemberrel. Ők az Újpesti Állatvédő Liga működéséről és az állattartásról, főleg a kutyatartásról beszéltek.

Sok megdöbbentő, és érdekes dolgot tudtunk meg tőlük. Nagyon sokan voltunk (21 fő) így sajnos kis hangzavarban találtuk magunkat. Ugyan is, kitelepült hozzánk az ügyfélszolgálat két munkatársa is. Bemutatkozott az új munkatársunk, Szilágyi Erika, akivel az ügyfélszolgálaton találkozhatnak. A jövő évi tagdíj befizetését, illetve a betelt tagkönyvek cseréjét könnyítettük meg tagjaink számára. Így nem kellett messzebbre menniük, ez ügyben.

Sok kérdésre kaptak választ az ügyfélszolgálati kollégáktól. Szóba kerültek a szokásos jeles napok is, melyekhez Panka, verseit olvasta fel. Ismételten elszaladt az idő, és készülünk a következő klubnapra.
Kulman Tiborné, Széles Attiláné
közösségi civilszervezők
A Vakok Iskolájának mennyei dísze (3. rész)
A bal alsó álló téglalap képek közül a negyedik következik, ami Szent Imrét, István király fiát ábrázolja. Jobb kezében fehér liliom, a szüzesség erényének szimbólumaként, mely a herceg életéhez fűződik a magyar kultúrtörténetben. Az alakot szemből látjuk, könnyed, de határozott testtartásban áll, jobb térdét kissé behajlítva. Háromágú hercegi koronát, halovány almazöld, szinte áttetsző, selymes-fényű, térd fölé érő köntöst és barna, bakancsszerű fűzős bokacsizmát visel, a köntösön arany gallérral és övvel. A ruha szegélye keresztekkel és körökkel díszített bársonyberakás, mellkasán nagy bordó szívvel, rajta aranyszínű vízszintes csíkok Árpád-sávok láthatók, melyeket az üvegfestő népi virágmotívumokkal tett még hangsúlyosabbá. A köntösön narancsos-vörös palást, szegélyét mélybarna alapon fényesen csillogó liliommotívumok díszítik. A herceg nyakában a rangjának megfelelő vastag aranylánc, középen ovális medállal. Az ifjú herceg arca nemes és békés, de ugyanakkor határozottságot tükröz.

A bal oldali traktus képei után a jobb oldaliak következnek, szépen sorjában. Tehát a teljes ablakkompozíció jobb oldali részén még mindig alul, bal felől haladva az első álló téglalapkép, mely Szent Istvánt ábrázolja. A bal oldali traktusban ugyanitt helyezkedik el Imre, úgyhogy gyakorlatilag egymás mellett állnak, csak az a középvonal választja el őket, ami az egész ablakot is két nagyobb egységre tagolja. A király krémszínű, tógaszerű ruhát visel, melynek alsó harmada egy vastag vízszintes csíkban, mintegy szegélyként csokoládébarna, rajta ugyanazzal a szívforma díszítéssel, amivel fia, Imre ruhájának mellkasi részén találkozhattunk. A selyem tógaruhát vékony óaranyszín öv fogja derekához és ugyanilyen árnyalatú pánt tartja az uralkodó mélykék bársonypalástját, melyet sápadtabb arany árnyalatú minta díszít, szentek és virágmotívumok. Nem csak megjelennek, de kiemelt szerephez jutnak az uralkodói státusz jelképei: a király bal kezében az aranyból kimunkált országalma, tetején a lotaringiai kettős kereszttel, a gömb közepén elől pedig a magyar címer metszett sötétlő körvonalával. Az uralkodó jobbjában az ugyancsak arany jogar található, maroknyi vastag nyélen, veretes kalapácsszerű fej, rajta kis függővel, ugyanez a dísz található a kupolaforma szentkoronán oldalt, a király halántékánál. Arcát ezüstös-fehér ősz haj és dús szakáll keretezi, fiáéhoz hasonló békés tekintete átható.

Az alul lévő álló téglalapképek közül a jobb oldali traktus második üvegfestménye következik. Árpád-házi Szent Margitot hivatott megörökíteni, jobb kezében koronával és rajta egy csokor fehér liliommal. A másik oldalon lévő képek közül az Imrét ábrázolón ugyancsak megjelent ez a virág, mely valószínűleg itt is a szűziességet, állhatatosságot szimbolizálja, annál is inkább, mivel Margit élete nagy részét apácaként töltötte a Nyulak szigeti rendházban. Hosszú barna szerzetesi csuháján szerény fehér, durvaszövésű köntöst visel, lábán a zarándokok sarura emlékeztető nyitott bőrszandáljával.

Fején és homlokán az apácák fehér főkötőjét látjuk, a hozzá tartozó fekete fejkendővel, amit fityulának is neveznek. Margit bal kezében hosszú rózsafüzér lóg, végén mívesen kimunkált aranykereszttel. A festő a szentek jellegzetes attribútumaival ábrázolta Margitot, tarkója mögött glória fénylik, fejét kicsit félrebillenti balra és szemérmesen lefelé vagy inkább befelé néz, a karjában lévő virágra vetve gyengéd tekintetét.
S. Tóth Erika
Szemlélet formálás ovisoknak a Zuglói civilházban
A civil ház színház termét rendeztük be az érzékenyítő program számára. Érkezés és köszöntés után minden gyermek kapott szemtakarót és egymás vállát fogva, vonatozva jöttek be a terembe.

Hét asztalnál foglaltak helyet. Minden asztal egy-egy állomást jelölt és különböző foglalkozások történtek. Az I. asztalnál Jánosi Vera, első nap Mészáros Ági várta a kicsiket műanyag és igazi gyümölcsök, különböző játékok tapintásának felismerésével,

II. asztalnál Tóth Andi az ízek érzékelésének világába avatta be a gyerkőcöket. Itt kóstolhattak édeset, sósat, savanyút, keserűt, amit banán, ropi, citrom, étcsokoládé segítségével érzékeltettünk. Sajnos voltak gyerekek, akik az ételérzékenységük miatt, nem kóstolhattak meg néhány ételt.

III. asztalnál Kollárszky Bogi a hangok világába kalauzolta az ovisokat. Laptopjáról lejátszott néhány mindennap hallható hang részletet, majd kis dobozokba rejtve különböző tárgyak (kupak, rizs, só) hangjait kellett felismerni, amit a gyerekek ügyesen ki is találtak.

IV. asztalnál Bernáth Zsu a szaglás érzékszervére ható különböző illatokat (fahéj, kakaó, kávé, illatosított zsebkendő) mutatott be. Itt is egész ügyesek voltak a gyerkőcök.
V. asztalnál Lenkai Viki szintén a tapintást tette próbára játékos feladatokkal. Volt itt kirakó, párosító játék, amit bekötött szemmel kellett a gyerekeknek összeállítani, kis dobozban különböző tárgyakat rejtettünk el, ezeket kellett felismerni.

VI. asztalnál Tanai Csaba és Bonca kutyus várta a gyerekeket. Csabitól megtudhatták, hogy mit jelent az, hogy egy kutya vakvezető, mikor dolgozik a kutya, mit szabad és mit nem szabad csinálni a vakvezető kutyákkal. Hogyan segíthetnek egy látássérült embernek.
VII. asztalnál Koós Andi a Braille írás-olvasás rejtelmeibe vezette be a kicsiket.
VIII. és egyben utolsó állomás az audionarrált mese volt. S. Tóth Erika röviden ismertette az audionarráció lényegét és ezután kezdődött a vetítés. A gyerekek többsége szemtakaróban és szájtátva “nézték“(hallgatták) a Kockás fülű nyúl történetét. Jó választás volt ez a mese, mert a gyerekek kevés kivétellel nem is hallottak róla.

A program végén minden ovis kapott egy kifestő könyvet és az állomásokat jelképező nyolc matricát, amit otthon kiszínezhetnek, a matricákat beragaszthatják.

A programhoz kapcsolódik egy rajz pályázat, amit minden oviból október 20-ig várunk. A nyertesek október 26-án vehetik át a nyereményüket.
Köszönjük a Zuglói Önkormányzat támogatását a szemléletformáló programunk megvalósításához. Köszönet a Zuglói Civil Háznak, hogy befogadott bennünket erre a négy napra.
Kiss Márta, Tanai Csaba
Közösségi civil szervezők
Szemléletformáló foglalkozás Zugló ovisainak
A négy napön közel 400 gyermek érkezett hozzánk Zugló öt óvodájából: a Zöld lurkók, a Narancs, a Napsugár, a Játékszín és aTündérkert óvodák gyerkőcei jöttek el hozzánk óvó nénik és dadák kíséretében. A Civil Ház színháztermét rendeztük be az érzékenyítő program számára. Érkezés és köszöntés után minden gyermek kapott szemtakarót és egymás vállát fogva, vonatozva jöttek be a terembe.

Hét asztalnál foglaltak helyet. Minden asztal egy-egy állomást jelölt és különböző foglalkozások történtek. Az első asztalnál Jánosi Vera, első nap Mészáros Ági várta a kicsiket műanyag és igazi gyümölcsök, különböző játékok tapintásának felismerésével.

A második asztalnál Tóth Andi az ízek érzékelésének világába avatta be a gyerkőcöket. Itt kóstolhattak édeset, sósat, savanyút, keserűt, amit banán, ropi, citrom, étcsokoládé segítségével érzékeltettünk. Sajnos voltak gyerekek, akik az ételérzékenységük miatt, nem kóstolhattak meg néhány ételt.

A harmadik asztalnál Kollárszky Bogi a hangok világába kalauzolta az ovisokat. Laptopjáról lejátszott néhány mindennap hallható hangrészletet, majd kis dobozokba rejtve különböző tárgyak (kupak, rizs, só) hangjait kellett felismerni, amit a gyerekek ügyesen ki is találtak.

A negyedik asztalnál Bernáth Zsu a szaglás érzékszervére ható különböző illatokat (fahéj, kakaó, kávé, illatosított zsebkendő) mutatott be. Itt is egész ügyesek voltak a gyerkőcök.

Az ötödik asztalnál Lenkai Viki szintén a tapintást tette próbára játékos feladatokkal. Volt itt kirakó, párosító játék, amit bekötött szemmel kellett a gyerekeknek összeállítani, kis dobozban különböző tárgyakat rejtettünk el, ezeket kellett felismerni.

A hatodik asztalnál Tanai Csaba és Bonca kutyus várta a gyerekeket. Csabitól megtudhatták, hogy mit jelent az, hogy egy kutya vakvezető, mikor dolgozik a kutya, mit szabad és mit nem szabad csinálni a vakvezető kutyákkal. Hogyan segíthetnek egy látássérült embernek.

A hetedik asztalnál Koós Andi a Braille írás-olvasás rejtelmeibe vezette be a kicsiket.

A nyolcadik és egyben utolsó állomás az audionarrált mese volt. S. Tóth Erika röviden ismertette az audionarráció lényegét, majd ezután kezdődött a vetítés. A gyerekek többsége szemtakaróban és szájtátva “nézték”(hallgatták) a Kockás fülű nyúl történetét. Jó választás volt ez a mese, mert a gyerekek kevés kivétellel nem is hallottak róla.
A program végén minden ovis kapott egy kifestő könyvet és az állomásokat jelképező nyolc matricát, amit otthon kiszínezhetnek, a matricákat beragaszthatják.

A programhoz kapcsolódik egy rajz pályázat, amit minden oviból október 20-ig vártunk. A nyertesek október 26-án vehették át a nyereményüket.
Köszönjük a Zuglói Önkormányzat támogatását a szemléletformáló programunk megvalósításához!
Köszönet a Zuglói Civil Háznak, hogy befogadott bennünket erre a négy napra!
Kiss Márti és Tanai Csaba
közösségi civilszervezők
Meghívás könyvátadóra
A könyv a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) tevékenységét mutatja be, sok-sok érdekes interjúval és színes képpel, több mint 200 oldalon.
Időpont: 2017. október 26. (csütörtök) 10 óra kezdettel, érkezés 9.15-től lehetséges.
A program tervezett időtartama: 10-12.30
Helyszín: Zuglói Civil Ház, 1144 Budapest, Csertő park 12.
Köszöntőt mondanak:
Fodor Ágnes, a VGYKE elnöke
valamint a támogatók részéről:
- Szabó Rebeka alpolgármester asszony; Budapest Főváros Zugló Önkormányzata
- Nagy Mária; „Budapest Bank Budapestért” Alapítvány
- Földesi Erzsébet főtitkár; Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa
A könyvet bemutatja: Dunay Csilla szerkesztő
Az író gondolatai: Gy. Dobos Mariann
Fellépnek:
- Krizbai Teca (zongora, ének)
- Ézsiás László (vers)
- Veszely Ernő (zongora, harmonika, ének)
- Vakrepülés társulat (gitár, ének)
- Domoszlai János (gitár, ének)
Kontakt személy: Mészáros Ágnes
+36709841108
meszarosagnes@gyke.com
Kérjük előzetesen regisztráljon a következő linken:
https://goo.gl/KiGy4H
Fodor Ágnes
elnök
VGYKE

Egy különleges Fehér Bot napi ünnepség Újpesten
Felkértek bennünket az újbudai kollégák, Lenkeiné Vajda Viktória és Neumann Károly, hogy közösen szervezzük meg és töltsük el együtt ezt a szép napot.

Arra gondoltunk Erával, hogy az idei október 15-ét másképp ünnepeljük meg, mint eddig. Egy rövid kis műsort állítottunk össze köszönetképpen, az összes újpesti segítőinknek, akik ezidáig is segítették bármilyen formában az újpesti látássérültek közösségét:
- klubéletünk helyszínével, programjainkhoz – Kulturális Központ
- pályázatok benyújtásának segítségével – Önkormányzat
- a piacon helyet adva a szórólapozáshoz, és további tagok toborzásához- Piac Felügyelet
- egy fantasztikus társulat ingyenes audionarrált előadásokkal – Cri-Du-Chat Baráti Társulat
- a média közreműködése felkérésünkre bármikor – UKTV, és Újpesti Napló
- magánszemély pénzadományozása a klubéletünkhöz, és még sorolhatnám.

Keresgéltünk a színészeink között, kiket kérhetnénk fel, ezen a jeles napon, hogy fellépjenek nálunk. Azután úgy döntöttünk, hogy a látássérülteknek kell megcsillogtatniuk tehetségüket, tudásukat. Hiszen mi kaptuk a rengeteg segítséget.

Reméljük, tetszett mindenkinek a köszönetnyilvánításunk, amelyet egy saját szerkesztésű emléklappal tettük emlékezetessé.

Öröm öntötte el szívünket az emléklapok átadásánál látva, a meglepett, meghatódottságukat.
Kulman Tiborné, Széles Attiláné
közösségi civilszervezők
Fehér Bot napi előadás volt Békásmegyeren
Először Fodor Ágnes, a Vakok és Gyengénlátók Közép–Magyarországi Regionális Egyesületének elnöke mondott ünnepi köszöntőt. Beszédében hangsúlyozta a Fehér Bot jelentőségét, bemutatta Egyesületünk tevékenységét. Utána a harmadik kerületben élő látássérültek Lámpás Klubja eddigi életét mutattuk be.

Az elhangzottak után a meghívott látássérült és látó előadóművészek léptek színpadra.
Először a Kossuth–díjas, Liszt Ferenc-díjas Szvorák Katalint hallhattuk. Csodálatos ének hangján ismert és már feledésbe merülő népdalokból adott át a közönségnek egy csokorra valót.
Utána Straub Dezső Jászai Mari-díjas színművész, a Vidám Színpad művészeti vezetője következett. Nagy tapssal üdvözölte őt a közönség, így lelkesen adta át nekünk sokoldalú előadóművészetének legjavát. Hallhattunk tőle örökzöld slágereket és sok humort.

Csányi Márton zongoraművész előadása a komolyzene csodálatos világába vezetett el minket. Amikor lehetőséget kapunk arra, hogy élőben hallgatjuk meg ismert zeneszerzők műveit, akkor éljük meg, hogy lelkünknek milyen nagy szüksége van „ilyen csendességre.”
A komoly műfajnál maradva Ézsiás László, Vörösmarthy- és Aranyharang-díjas költő előadóművész lépett a közönség elé.
Először Louis Braille emlékére írt versét adta elő, majd Vörösmarthy Mihály Vén cigány című versét hallhattuk tőle. Most is mint mindig, mély átéléssel mondott verset. Utána humoros változatban mutatta be a vakság állapotát.
Végül, de nem utolsósorban Weszely Ernő EmERton-díjas harmonikaművész szórakoztatta a közönséget. Összeállításában ismert dallamok csendültek fel, így a közkedvelt francia sanzonok rajongói is hallhattak kedvükre valót.

A rendezvénynek nagy sikere volt, köszönhetően annak, hogy a fellépő művészek legjobb tudásuk szerint szórakoztatták a lelkes közönséget.
Előadás után a terített asztalokhoz hívtuk meg vendégeinket, hogy az együtt töltött délutánt még kellemesebbé tegyük mindannyiunk örömére.
Köszönjük Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának, hogy támogatták a rendezvény megvalósítását!
Köszönjük az Óbudai Auchan Áruháznak, hogy adományukkal támogatták az előadás utáni vendéglátást!
Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező