Radnóti Miklós: Naptár (3. rész)

JÚLIUS

Düh csikarja fenn a felhőt,
fintorog.
Nedves hajjal futkároznak
meztélábas záporok.
Elfáradnak, földbe búnak,
este lett.
Tisztatestű hőség ül a
fényesarcu fák felett.

1940. június 12.

Ez a pár soros kis ábrázolás annyira összetett, dinamikus és élettel teli, hogy egyszerűen nem találtam olyan képet, ami teljes mértékben ki tudná fejezni, inkább csak egy kedves részletet ragadnék ki, azt is inkább csak szimbolikus értelemben… Egy fiatal hölgy keskeny, hófehér bokáját és kecses lábfejét látjuk, amint egy sekélyke kis pocsolyán tipeg át óvatosan, lábujjhegyen lépkedve a nyári fényben. Ahogy lábai tükröződnek a vízfelületen, még légiesebb hatást keltenek a mozdulatai. Bokája fölött, halvány, tavaszi rózsaszín szoknya tűnik fel, alul egy leheletnyi tüll berakással. Körmeit pasztelles pirosra festette, ettől még nőiesebbnek hat ez a meztélábas zápor-hölgy. 🙂

Július

AUGUSZTUS

A harsány napsütésben
oly csapzott már a rét
és sárgáll már a lomb közt
a szép aranyranét.
Mókus sivít már és a büszke
vadgesztenyén is szúr a tüske.

1940. július 21.

A képen, amit választottam aranyló lombú almafaliget tárul elénk, már-már őszbe fordul a nyárutó, de azért még kellemesen borzongató melegség lengi körül az élénksárga leveleket, melyek közül itt-ott kikandikálnak a sötét, szinte feketébe hajló ágak. A fű még frissen zöldell, surrog a talpunk alatt, de egy-egy sávban már száradó avar zizegése vegyül bele. Kicsit talán melankolikus a táj, de mégis hívogató, ha itt sétálgatsz, kedved támad leülni az egyik fa tövében és beleszippantani az édeskés, párás levegőbe.

Augusztus

SZEPTEMBER

Ó hány szeptembert értem eddig ésszel!
a fák alatt sok csilla, barna ékszer:
vadgesztenyék. Mind Afrikát idézik,
a perzselőt! a hűs esők előtt.
Felhőn vet ágyat már az alkonyat
s a fáradt fákra fátylas fény esőz.
Kibomló konttyal jő az édes ősz.

1940. július 15.

A “csilla barna ékszer” még sápadtzöld tüskés, félig nyitott héjában csücsül az erre a hétre választott fotón. Sima, viaszos külsején visszaköszön a nap langyos fénye, ez teszi olyan barátságosan csillogóvá és élettel telivé. Barna avarágyának színeibe a borostyán mélyebb örökzöldje vegyül, az itt-ott kibukkanó fiatal levelek világosabbak, a nagyobbak pedig sötétebbek, egyiküknek még halvány, ágas-bogas erezete is jól kivehető.

szeptember

Tetszettek a narrációk? Írja meg nekem a vgyke.audionarracio@gmail.com e-mail címre! Szívesen tájékozódna tovább a témában? Látogasson el a https://www.facebook.com/vgykeaudionarracio oldalra, ahol további narrációkat, élménybeszámolókat, programajánlókat és egyéb érdekességeket talál. Várom szeretettel!

S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983

Októberi klubnap Kispesten

A képen a kispesti klub hallgatósága, egy asztal körül ülve látható

Sok szeretettel hívunk benneteket következő klubnapunkra,

melynek helyszíne: XIX. Táncsics M. u. 7. 1. em. (Családsegítő Központ)

időpontja: 2017. október 26. (csütörtök) 15 óra

Októberi klubnapunk vendége dr. Kiss János lesz, és a különböző bélbetegségekről, illetve a betegségek megelőzéséről tart előadást.

Október a Látás hónapja, október 15-e a Fehér Bot Nemzetközi Világnapja. Ebből az alkalomból látássérült hírességekről beszélgetünk. Kvízjátékunkban őszi versekből idézünk. Vajon hányat ismertek fel?

Remélem a változatos témák felkeltették érdeklődéseket, és eljöttök klubnapunkra!

Szeretettel várunk mindenkit!

Részvételi szándékotokat kérjük, feltétlenül jelezzétek!
0670-984-8868
lampas.kispest@gmail.com

Bernát Zsuzsanna, Puchnyák István
közösségi civilszervezők

Őszi Sportpartin nyulat főztünk!

Már egy hónapja tervezgettük a főzés körülményeit, amikor is, egy tagunk magára vállalta a nyúlpörkölt elkészítését. Ugyan is, az újpesti látássérültek nevében beneveztünk, az őszi sportpartin induló bográcsfőző versenyre. Legnagyobb sajnálatunkra, előző este jelezte tagunk, hogy lebetegedett, így nem tud eleget tenni ígéretének.

Panka, amint kevergeti a bográcsot

Szerencsére, fel készültünk egy b tervvel is, amelyben párjaink segítségével indultunk neki a versenynek. Az idő kedvezett a sportos programnak. Nagyon sokan részt vettek úgy a sportolásban, mint a főzésben. Ezen a napon, sok iskola mutatta be táncoló tanulóikat. Valamint több sportágban is indultak csapatok.

Era és Panka, a két szervező, pörköltkészítés közben

A mi kis társulatunk egyre jobban ráhangolódott a főzésre.

Mindenki részt vett az előkészületekben. Vidáman kavargattuk felváltva, vagy éppen egyszerre többen a nyúl ételünket. A programok alatt, és utána, jó kis zene szórakoztatott bennünket. Néha táncra is perdültünk.

A verseny résztvevői, akik megeszik, amit főztek

Helyezést ugyan nem értünk el, de fantasztikusan jól éreztük mindannyian magunkat.

Kulman Tiborné, Széles Attiláné
közösségi civilszervezők

Klubnap a XVIII. kerületben

Október 25-ére esik az őszi klubtalálkozónk, ahova mindenkit sok szeretettel várunk!

Helyszín: Kondor Béla Közösségi Ház Kondor Béla sétány 8.

Egyesületünk Ügyfélszolgálatának munkatársa lesz a vendégünk. Ismertetni fogja, hogy miben tudnak segítségünkre lenni és lehetőség lesz a 2018. évi tagdíj befizetésére is.

Meg fogunk emlékezni a nemzeti ünnepünkről, október 23-áról, és egy-két szép őszi verset is meghallgatunk majd. Végül, oldandó a komoly hangulatot, szemezgetünk a szürettel, borral kapcsolatos közmondásokból.

A képen két pohár vörösbor látható, egy fürt szőlővel, egy fából készült asztalon

A kép forrása: http://www.walkingmountains.org

Szeretettel várunk:

Kiss Julia
telefon: 06 30 498 9094

Juhos Róbert
Telefon: 06 70 377 3235

Kispest lámpásai a Mihály-napi Búcsúban

A KMO Művelődési Ház és Kispest Önkormányzata ismét megrendezte a már hagyományos Mihály-napi búcsút a kispesti Templom téren. A búcsút esős idő miatt egy héttel később, szeptember 30-án tartották, kellemes, napos időben.

Változatos programokkal, neves művészek fellépésével, kézműves kirakodó vásárral várták a kicsiket és nagyokat egyaránt. A családi nyárbúcsúztató esemény mindig érdekes színfolt a kerületben. Vásári forgatag, gyermekeknek és felnőtteknek szóló muzsika fogadta az érdeklődő sokaságot! Volt tulipántos népi játszótér kosaras fakörhintával, és számtalan játékkal, állatsimogató, népi kézműveskedés és perecsütöde.

A képen a búcsúban elhelyezett standunk látható, érzékenyítés közben A képen az érzékenyítő standunk látható, amint sokan körülveszik

 

Mi a színpad közelében kaptunk helyet, így élvezhettük a különböző műsorokat. A kellemes őszi idő kicsalogatta az embereket a búcsúba, és minket is szép számmal felkerestek. A látogatóknak bemutattuk egyesületünket (VGYKE), és beszéltünk a kerületben végzett munkánkról (Kispest Lámpásai).

A Láthatár boltban vásárolható árukból vittünk „kis ízelítőt”, és érzékenyítettünk. A felnőttek inkább a különféle segédeszközök és szimulációs szemüvegek, nagyítók, pattintós tű iránt érdeklődtek, szórólapot vittek, a gyerekeknél az érzékenyítés: illatok, hangok, párosítás szemtakaróval és a dominó, illetve a sakk volt a sláger. Mindkét korosztálynál a beszélő eszközök: színfelismerő, számológép és hőmérő stb. vitte el a pálmát.

Köszönjük a szervezőknek, hogy helyet biztosítottak számunkra, és idén is részt vehettünk ezen a kellemes nyárvégi programon!

Bernát Zsuzsanna, Puchnyák István
közösségi civilszervezők

Verseny a lejutásért

A felújítás elő szakaszában a Dózsa György úti állomás az, ahol nem tervezik lift kialakítását, ezért megmozdulást szervezünk ide, hogy megmutassuk, ez a megoldás semmiképpen nem elfogadható!

Gyere és csatlakozz hozzánk, ha:

Neked csak a nyitottságodat és a kreativitásodat kell magaddal hoznod, az összes többi szükséges eszközt mi biztosítjuk! 🙂

A gyerekeket és a felnőtteket egyaránt szeretettel várjuk!

Mikor? Október 26-án 14 és 16 óra között

Hol? Dózsa György úti metróállomás (aluljáró)

Ha kérdésed van, bátran írj nekünk itt, vagy küldj emailt az onalloanlakni@gmail.com-ra!

Ha szeretnél többet megtudni a munkánkról, látogass el a blogunkra: onalloanlakni.blog.hu

A képen a metróállomás látható, mellette pedig egy lufikkal repülésre bírt kerekesszék

Klubnap a látás hónapjáról

Az októberi klubnapunk középpontjában a látás hónapja és az ahhoz kapcsolódó rendezvények álltak. A beszélgetésünknek az adott kissé szomorú, kissé felháborodott aktualitást, hogy a Magyar Látszerész Szövetség a saját honlapján közzétette, hogy a “Látás Hónapja védjegy” a saját tulajdona, ami egy képeket nem látó internetező számára azt üzeni, mintha maga a kifejezés lenne levédve, holott csak egy színes ábráról van szó. Ez az eset azonban jó bizonyíték amellett, hogy a “látás hónapja” egy valódi lehetőség a figyelem felkeltésére.

A beszélgetésünk elején azonban elkerülhetetlenül megfogalmazódott az a kérdéskör, hogy vajon meghallja-e a társadalom októberben, illetve október közepén a látássérültek hangjait? Elegendőek-e a rendezvényeink arra, hogy hallhatóak legyünk és az üzenetünk érthető formában eljusson azokhoz akikhez kell? Ugyanis más csoportok is végeznek érzékenyítést, de nem csupán fogyatékos embereket képviselő szervezetek, hanem például a motorosok, egyes zenei szubkultúrák képviselői és még sokan mások is. Ez a sok szemléletformáló és érzékenyítő akció vajon nem teszi érzéketlenné, megcsömörlötté az embereket? Nincs ennek olyan üzenete, hogy olyan sok csoport akarja érzékenyíteni az embert, hogy már-már az érzékenyítésre kiszemeltekben kialakul az a kép, mintha őket érzéketlennek tekintenénk? Nem olyan, mintha rájuk akarnánk mi is erőszakolni a gondjainkat?

20171003_143531 20171003_143800

Azt hamar megállapítottuk, hogy szükség van a figyelem felkeltésére és ha a szemléletformáló programok nem tolakodóak, nem ellenségesek, hanem megnyerőek, kedvesek és nyitnak a látók felé, akkor a megszólítottaknak ez egy érdekes és izgalmas alkalom lehet. Az októberi ünnepi alkalmak éppen ezért megfelelőek lehetnek az indirekt szemléletformálásra, mert olyan találkozási lehetőségeket biztosítanak, melyek szavak nélkül közvetítik az üzenetünket.

Azt többen is elmondták, hogy néhány ilyen ünnepi alkalom mennyire világosan megmutatta azt, hogy nagyon sok segítőkész ember van körülöttünk, csak nem mindenki tudja miként kell egy adott helyzetben jól eljárnia. Az ilyen közvetlenebb alkalmakon viszont lehet kérdezni valakitől, megfigyelhetnek jó példákat és megtapasztalhatják, hogy a látásképességünket leszámítva, igazából nem különbözünk a látó emberektől.

Az is elhangzott, hogy a látás hónapjához kapcsolódóan szervezett érzékenyítő programok arra mindenképpen alkalmasak, hogy az alkalmakra meg lehessen hívni az embereket, ahol ha már ott vannak, akkor egy jó légkörű beszélgetésben tényleg szabadon megkérdezhetik mindazt, ami őket foglalkoztatja. A klubnapunkon megjelentek között voltak olyanok is, akik bőven vettek már részt érzékenyítésben és sok példával megerősítették, hogy ez mennyire így van.

A tagjaink részéről ismét megfogalmazódott egy olyan igény, hogy akik a munkájuk során gyakran találkoznak látássérültekkel, azok részére jó lenne egy kifejezetten a munkájukra szabott segítő jellegű találkozás, ahol a kialakulható interakciók kezeléséről kérdezhetnének. Igaz, sokszor elég lenne csak megkérdezniük azt, hogy “segíthetek?”, majd az esetlegesen igenlő válasz esetén visszakérdezni, hogy “miként segíthetek?”, de ezt is el kellene szerintük mondanunk, mert különben nem tudják ezt az érintettek, de érzik a bennük lévő segítő szándékot, melynek nem tudnak jól hangot adni.

Végezetül arról beszélgettünk, hogy a novemberi klubnapunkon elő fogjuk venni a közös sportprogram ügyét. Erre az évre jóval kevesebb forrás áll a rendelkezésünkre, de egy bowling-napra lenne lehetőségünk. Sok minden másra is, de reméljük, hogy novemberben majd nagyobb létszámban ötletelhetünk erről!

Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervezők

A kockásfülű nyúl (narrációval)

Hallgassák szeretettel!

https://www.youtube.com/watch?v=5bjZdsoWAIY

Néhány visszajelzés a narráció kapcsán hűséges olvasóim, “hallgatóim” köréből, köszönöm! 🙂

Hermann Tibor:

“Teljes, igaz, tiszta szívemből gratulálok, nagyon profi, igényes, minőségi munka! 🙂 Kisgyermek koromban mondhatni sajátos “narrációval” néztem a sorozat szinte mindenegyes epizódját, felülmúlhatatlanul jó érzés e módszer segítségével újra átélni a kis nyuszi kalandját, csak így tovább, tényleg fantasztikus lett!”

Györök Márk:

“Erika! Gratulálok a narrációval elkészített filmhez! kíváncsi vagyok hogyan fogadták az ovisok, mit szóltak hozzá! Akkor te is csinálod az érzékenyítést a vgyke szemléletformáló programjának keretein belül? Még egyszer gratula! Szerintem teljes joggal lehetsz büszke magadra, és a csapatra akikkel készítettétek az audionarrációkat! Nagyon tetszenek a te posztjaid, illetve a hozzászólásaid is, amelyeket közzé teszel a csoportban.”

Velegi Dorottya:

“Köszönöm!!!! 🙂 Anno rengeteget bánkódtam amiatt, hogy rajzfilm lévén nem tudtam követni ezeket a meséket, így a korombéli unokatesókkal sem tudtam megvitatni az aktuális részt. Most már legalább van némi fogalmam, miből maradtam ki. 😀 ”

 

Tetszett a mese? Írja meg nekem a vgyke.audionarracio@gmail.com címre, köszönöm! A https://www.facebook.com/vgykeaudionarracio/ oldalon további narrációkat, élménybeszámolókat, programajánlókat és egyéb érdekességeket talál, látogasson el oda is, szeretettel várom!

S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
+3630 755 6983

Kispesti klubnap „rendőri védelemmel”

Szeptemberi klubnapunkon a bűnmegelőzés, a vagyonvédelem, és a közlekedés volt terítéken, hiszen Börcsök Gáborné (Katika) rendőr százados, és Sütő Antal nyugalmazott rendőr alezredes volt a vendégünk a XIX. kerületi Rendőrkapitányságról. Nagy örömünkre szolgált, hogy ellátogattak hozzánk, mert a látássérülteknek nem árt még elővigyázatosabbnak lenni.

Katika sok hasznos tanáccsal látott el bennünket:

A felső képen egy valódi, az alsón egy nem hivatalos jelvény látható. A hivatalos jelvény sorszámot tartalmaz, a nem hivataloson nincs sorszám

 

Megtudtuk azt is, hogy erőszakos bűncselekmény a kerületben nagyon ritka.

Katika különböző sztorikat mesélt a bűnözők cselvetéseiről, amit nagy figyelemmel hallgattunk. Mivel valamennyien potenciális áldozatunk vagyunk, Sok kérdés, hozzászólás, vélemény hangzott el.

Sütő Antal nyugalmazott rendőr alezredes arról beszélt, mit tartalmaz a vagyonvédelmi táska. Van benne személyi riasztó, álkamera, amelyekkel el lehet riasztani a bűnözőket (neten meg lehet rendelni a különböző eszközöket).

A képen az alezredes úr látható, bűnmegelőző előadása közben

Továbbá, megtalálható benne: Kara László, Pro Arhitectura díjas építész Bűnmegelőzés építészeti eszközökkel című könyve a Lechner Tudásközpont, a Miniszterelnökség és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács közreműködésével jelent meg 2017 elején:

http://lechnerkozpont.hu/cikk/bunmegelozes-epiteszeti-eszkozokkel

Sütő úr ezután a közlekedésről beszélt. Elmondta: közlekedési baleset az, amikor a közlekedésben résztvevők megsérülnek. Jogsértést követ el, aki a balesetet okozza. Fegyelmezetlenségből, gondatlanságból követik el a legtöbb balesetet. Legvédtelenebb mindig a gyalogos! Veszélyeztetett csoportok: idősek, fogyatékosok, egyes betegségekben szenvedők.

Fontos az átkelés, ez a legveszélyesebb része a közlekedésnek. Mindig a gyalogátkelőhelyen menjünk át, győződjünk meg, hogy nem kanyarodik-e be éppen jármű, megadja-e nekünk a vezető az elsőbbséget a zebrán.

A képen a kispesti klub hallgatósága, egy asztal körül ülve látható

Azt is megtudtuk mi a BIKESAFE.

BikeSafe – így regisztrálhatod kerékpárod

Interneten vagy személyesen is lehet regelni a kerékpárokat, így ha ellopják, és az szerepel az adatbázisban, könnyebben visszakaphatod. Mutatjuk, mit kell ehhez tenni.

A BikeSafe szolgáltatás legfontosabb eleme a kerékpár-nyilvántartás, amelyben a kerékpár és a tulajdonos adatai is rögzíthetőek, elérhetőek. Ha a biciklit ellopják, a regisztrált adatok alapján elektronikusan feljelentést lehet tenni, ami bekerül a rendőrség körözési adatbázisába. Amennyiben a rendőrség a kerékpárt megtalálja, a rendszerbe feltöltött adatok alapján értesíteni tudja a tulajdonost.

Ez a legfőbb előnye a www.bikesafe.hu oldalnak.

Megemlékeztünk Szent Adorjánról, aki -többek között- a büntetés-végrehajtás védőszentje.

Elkezdődött az iskola. Kvízjátékunkból az is kiderült, tudunk-e annyit, mint egy ötödikes? Jó mulatság volt!

Végezetül Hernádi Paula grafikus, zománcművész Jel-kép, tűzzel-vassal című kiállítására, és Integrált Fehér Bot Napi rendezvényünkre invitáltuk klubtagjainkat.

Tartalmas, interaktív rendezvényünk volt, és sok hasznos tanácsot kaptunk vendégeinktől. Tavaszra pedig meghívtak bennünket a rendőrkapitányságra, amit örömmel elfogadtunk.

Most októberi klubnapunkat várjuk, és dr Kiss Jánost, aki bélügyeinkről tart előadást.

Beszámoló: Bernát Zsuzsanna
Képek: Puchnyák István
közösségi civilszervezők

Meghívó integrált fehér bot napi rendezvényünkre

Helyszín: Városháza, kis házasságkötő terem
1195 Budapest, Városház tér 18-20.

Program:

14.30-15.00 óra között a vendégek érkezése

15.00-15.10 Köszöntőt mond Fodor Ágnes, a VGYKE elnöke

15.10-16.30 Fehér Bot Napi gálaműsor

Fellépő vendégek:

Műsorvezető: Koltai Judit

16.30-17.30 Állófogadás

Részvételi szándékát kérjük, jelezze a lampas.kispest@gmail.com vagy a 06/70/984-8868-as elérhetőségeken!

A program Kispest Önkormányzatának támogatásával jött létre.

A képen a kispesti Városháza látható

Az év első színházi látogatása az újpesti látássérültekkel!

Szeptember 23-án szombaton 19 órától élvezhettük, a zenés vígjáték cselekményeit. A darab címe: Imádok férjhez menni!

a képen az újpesti tagok a színhban

A főszereplő, Viktória férje Bíll, a háborúban hősi halált halt. A megözvegyült fiatalasszony újra férjhez megy, még pedig a férje barátjához Freddihez. Az elhunytnak vélt férj egyszer csak beállít.  Na, itt kezdődnek a bonyodalmak!

A képen a tagok állnak

Elkezdődik a harc, hogy kié legyen a fiatalasszony. Még a szerencsére is bízzák a dolgot. Egy kalapból sorsolják ki, hogy kinek maradjon a felesége, az ifjú hölgy. Megjelenik a furfangos ügyvéd, és ügyeskedésekkel oldja meg ezt a kialakult kusza helyzetet. A vicces megoldás segít, hogy mind a két férjtől Viktória elválhasson és így hozzá mehessen egy harmadik úri emberhez.

A színészek fantasztikus játéka, a kellemes zenés betétek kellemes kikapcsolódást biztosítottak nekünk!

 

 

Kulman Tiborné és Széles Attiláné
közösségi civilszervezők

Eljött a várva várt nap, a VGYKE Láthatár boltjának 5. szülinapja!

Ideje: 2017.10.16. (hétfő) 10-14 óra

Helye: 1146 Budapest, Hermina út 57., VGYKE „Láthatár Bolt”

Megközelíthetőség: 72-es és 74-es troli Bethesda utcai- vagy 1-es villamos Kacsóh Pongrác úti megállójától.

Program a „Láthatár” segédeszköz boltban:

10.35 A Láthatár bolt készletének bemutatása, kedvezményes vásárlási lehetőség, szaktanácsadás és próbalehetőség

11.00 A Dcont magyarul beszélő vércukormérők forgalmazójának képviseletében tájékoztatót és bemutatót tart Jedlovszki Katalin.

11.30 Kérdések a Dcont képviselőjéhez, közvetlen megismerkedés a beszélő Dcont készülékekkel.

12.00 Az Alko-Soft újdonságairól bemutatót tart Dvariecki Bálint, a cég ügyvezetője

12.30 Az Alko-Soft újdonságainak működés közbeni megismerése, felmerülő kérdések megbeszélése

13.30 Láthatár bolt szaktanácsadás és termékek kipróbálása

A nap folyamán lehetőséget biztosítunk a VGYKE masszázs bérletének (5+1 alkalmas) kedvezményes, 6.000.- forintos megvásárlására is!

Az esemény sajtónyilvános lesz!

Várjuk szeretettel!

Eleki Abigél

A képen a bolt emblémája látható