Fehér bot napi hangverseny a Nádor teremben

Nádor Terem nagytotál - 1. kép

Cím: 1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 39. I. emelet

Program:
18:30-19:00 óra között a vendégek érkezése
19:00-19:10 Köszöntőt mond Fodor Ágnes, a VGYKE elnöke
19:10-20:00 A Jubileumi Eötvös Kórus műsora

Rachmanyinov: Bogorogyice gyevo
C. Franck: Panis angelicus
Schumann: Zigeunerleben
Going home ( arr: Antonin Dvorák)
Daróczi Bárdos Tamás: Mikóházi nagyharang
Kodály Zoltán: Esti dal
Nobody knows ( Arr. Alice Parker and Robert Shaw)
Kumbaya ( Arr: Paul Sjolund)
Aint’t got time to die ( Arr: Hall Johnson)

szólót énekel Tóth Olivér és Benda György
zongorán közreműködik : Király Ádám

vezényel: Balassa Ildikó

20:00-21:00 Állófogadás

A belépés díjtalan. Részvételi szándékát kérjük jelezze a lampas.rakosmente@gmail.com, vagy a 70-984-8468-as elérhetőségeken!

A program Rákosmente Önkormányzatának támogatásával és a Jubileumi Eötvös Kórus felajánlásával valósul meg!

Beszélgetős klubnapot tartottunk Békásmegyeren

Szeptemberi klubnapunk előtt többen jelezték, hogy sajnos nem tudnak eljönni. Kevesebben voltunk, de így is nagyon jó volt együtt lenni.

Beszélgetni kezdtünk mint máskor, de mivel több idő jutott mindenkinek arra, hogy elmondja azt amit szeretne hát el is mondta mindenki. Valaki az örömét osztotta meg velünk, valaki az unokáiról kezdett nekünk mesélni. Az unokákról pedig van ám mit mesélni, akár kicsik akár nagyok. Más arról kezdett beszélni ami éppen a legközelebbi terve, de nem tudja hogy lenne könnyebb megvalósítani. Valaki pedig egy ide illő megoldással próbált segíteni. Minél több téma került középpontba a beszélgetésnél, annál jobban éreztük magunkat.

Arra jöttünk rá, hogy nagyon szeretünk beszélgetni és ha mindezt finom sütemények elfogyasztásával fűszerezzük akkor nincs is annál jobb.

A képen Terike a tagok között ülA képen a tagok az asztal körül

Jólesik ha meghallgatnak, de oda kell figyelni a másik emberre is. Ilyen alkalommal tudatosodik bennünk, hogy eddig milyen keveset tudtunk látássérült sorstársaink családjáról, örömeiről és gondjaikról.

Klubnapunkon egy új kvíz játék is kezdetét vette. A játékban olyan kérdések voltak, melyek lakóhelyünkre, tehát a harmadik kerületre irányultak.

Játék is és hasznos is, mert illik minél többet megtudni arról a kerületről ahol élünk.

Természetesen az a legjobb, ha minél többen eljönnek a klubnapra, de ez a legutóbbi is tartalmas beszélgetéssel telt el. Várjuk a következő találkozást.

Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező

Fehér bot napja Újpesten

Szeretettel várjuk a meghívottakat, az október 16-án (hétfőn) délelőtt a 10 és 12 óra között tartandó, rendhagyó Fehér bot napja ünnepségünkre.

Meglepetéssel készülünk Önnek!

Reméljük azt, hogy kellemes és maradandó élményekkel gazdagítjuk!

Helyszín: Ady Endre Művelődési Ház, Galéria Terme (Budapest 1043. Tavasz u. 4.)

A házigazdák: Kulman Tiborné és Széles Attiláné újpesti közösségi civilszervezők, valamint Lenkainé Vajda Viktória, és Neumann Károly, újbudai közösségi civilszervezőkként.

A képen egy utcán álló társaság cipőit láthatjuk, mindenki mellett fehér bot

A kép forrása: https://www.daysoftheyear.com/

Látja? Nem látja? De hallja!

Szerda délután a Kondor Béla Közösségi Házban MEGHALLGATTUNK színházi LÁTNIVALÓKAT.

S. Tóth Erika, egyesületünk audionarrátora és Koltai Judit színésznő a Holdvilág Kamaraszínház vezetője, rendezője és színésznője tolmácsolásával.

A képen a tagok a klubon ülnek

A képet Puchnyák István készítette

A bevezetőben megtudtuk, hogy 11 audinonarrátornak volt eddig szerencséje részt venni a Színművészeti Egyetem 1 éves posztgraduális képzésén 2014-ben. Sajnos azóta a képzés szünetel. Előadóink megnyugtattak, hogy az akadálymentesített színházi munka azért folyamatosan halad. Ebbe a munkába pillanthattunk bele 1-2 órára.

A képen a tagok a vendégekkel

A képet Puchnyák István készítette

Olyan dolgokra derült fény, amikre magunktól nem is gondoltunk volna. Az előadást segítő hangtechnikai rendszer műszaki feltételeitől kezdve, az audionarrátor szövege számára rendelkezésre álló szigorú időbeosztásig, rengeteg elem összehangolt működésének köszönhető a sikeres előadás.

Kiderült számunkra az is, hogy a színházi élmény a hangos meghívóval kezdődik, ami körülbelül az előadás szórólapjának mondanivalóját tartalmazza.

(http://www.vgyke.com/hirdetmeny/holdvilag-kamaraszinhaz-agacska-ismet-akadalymentesen/)

Ebben a közlekedési tudni valók, a jegypénztár nyitva tartása a jegy árak, az előadás dátuma a darab rövid története, a szereposztás hallható.

a képen: a tagok láthatóak

a képet: Puchnyák István készítette

A helyszínen a program, az elő narrációval kezdődik, amely azoknak az élményeknek az interpretálása, amikben a látók automatikusan részesülnek. Ilyen módon az akadálymentesítés egy alkotó munka, hisz az összes élményt, amelynek jelentős része képi természetű, szavakba foglalva kell életre kelteni a vakok számára. Az audionarrált színházi előadások ezért korábban kezdődnek, mint egy átlagos előadás. Megérkezvén a helyszínre a színpad bejárás következik, ahol lehetőség nyílik megtapogatni a díszleteket, jelmezeket, sőt a színészekkel is van mód egy pár szót váltani. Ezek a személyes élmények pótolni hivatottak a látványt.

A képen a tagokláthatóak

a képet Puchnyák István készítette

 

Az előadás alatt az audionarrátor számára azok a percek, másodpercek állnak rendelkezésre, elmondani a látványt, amelyek alatt épp nem beszélnek a színészek és nincsen egyéb, a darab szempontjából fontos hangeffektus.

Szó volt még a képzőművészeti alkotások és filmek audionarrálásáról, amelyek a VGYKE honlapján megtalálhatóak.

Kötetlen beszélgetéssel fejeztük be az együttlétünket. Koltay Judit elmesélte színésszé válásának kalandos történetét, amely 1995 óta összefonódik a  Holdvilág Kamaraszínház szintén kalandos életével.

Köszönjük a közvetlen, érdekes előadást!

Kiss Julia és Juhos Róbert
közösségi civilszervezők

Ön hogyan mondaná el egy festmény szépségét valakinek, aki sosem látott színeket?

Az interjú az alábbi linken érhető el:

Amennyiben szeretnének tovább tájékozódni és egyéb érdekességekről olvasni az audionarráció kapcsán, azt megtehetik az alábbi linken: www.facebook.com/vgykeaudionarracio

Írják meg kolléganőnknek, hogy tetszett az interjú a vgyke.audionarracio@gmail.com e-mailcímre, köszönjük!

Bankjegyek és a látássérültek

Ezúttal a Népszava egyik olvasója reklamált, hogy az újonnan megvakult hozzátartozója részére nagy gondot jelent a papírpénz használata, mivel semmilyen jelzés nincs rajtuk, ami segítené a látássérülteknek azonosítani őket.

A szerkesztőség ezen panasz nyomán kereste meg a Magyar Nemzeti Bankot, amely ezt válaszolta a panaszra:

A megújított forintsorozat bankjegyein több, tapintással érzékelhető felület található (például az értékjelzések, a portré egyes elemei, a Magyar Nemzeti Bank felirat, továbbá címletspecifikus metszetnyomtatott elemek), amelyek elősegíthetik az egyes címletek azonosítását

Azt azonban elismerték, hogy ezek a speciálisan kialakított felületek kophatnak, így ha képes is lenne valaki esetleg ezek alapján azonosítani egyik-másik bankjegyet, akkor sem nyújtanának elegendő támpontot (nem beszélve arról, hogy ezek a speciális felületek csak az új bankjegysorozat bankjegyein vannak rajta – a szerk.).

A képen a forint bankjegyei láthatóak, még méretben sem különböznek egymástól

A Nemzeti Bank nyilatkozó képviselője ezt is nyilatkozta:

A jelenlegi gyártástechnológiai környezetben nemcsak a forintra, hanem bármely más valutára is igaz, hogy további olyan nyomdatechnológiai megoldás nem érhető el, amely az egyes címletek még határozottabb azonosítását szolgálja a látássérült emberek részére.

A képen euro bankjegyek léthatóak, melyeket a méretük alapján lehetséges megkülönböztetni egymástól

Erre való tekintettel egyeztettek a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségével, így a jelen helyzetet segédeszközökkel, például a bankjegyeket felismerő okostelefonos alkalmazásokkal kívánják orvosolni.

A szerkesztőség megkereste Nagy Sándort, az MVGYOSZ elnökét, aki megerősítette, hogy eddig összesen 202 ilyen telefont adtak át látássérültek részére a Bank támogatásával. Ezek az okostelefonok nagyobb méretű kiírással és a pénzösszeg bemondásával is azonosítják a papírpénzeket. Elmondta azt is, hogy a bankkártya, a többrekeszes pénztárca, a különböző bankjegyek jellegzetes meghajtogása segítheti a látássérülteket. Az országban elérhető a vakok elemi rehabilitációja is, melynek a célja az, hogy a látásukat vesztett embereket megtanítsa a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodásra, számos praktikával és segédeszközzel.

Azt is elmondta, hogy az MVGYOSZ és az MNB között folyamatos a szakmai párbeszéd és keresik annak a lehetőségét, hogy a bankjegyek látássérültek által való azonosítása minél megbízhatóbb legyen Magyarországon.

A hír forrása: nepszava.hu

Szem(l)életmód Rehabilitációs Központ

Várunk minden Budapesten, Pest és Fejér megyében élő 16 év feletti látássérült személyt, akik számára térítésmentes rehabilitációs szolgáltatásokat nyújt központunk ambuláns, és otthontanítás formában.

Az elemi rehabilitáció egy olyan folyamat, amely különböző technikák és ismeretek tanításával támogatja a látássérült személyek önálló és független életvitelét. Célja az életminőség javítása, az új élethelyzethez történő alkalmazkodás elősegítése, és a társadalmi reintegráció támogatása.

Szolgáltatásaink

Állapotfelmérés

Egy személyre szabott, körülbelül 1,5 órás beszélgetés keretében történik, ahol a látássérült személy mellett részt vesz a szociális munkás és a rehabilitációs szakember is. A beszélgetés során megismerkedünk a jelentkező élethelyzetével, körülményeivel, egészségi állapotával, eddigi tapasztalataival és felmérjük, hogy milyen rehabilitációs igényei és szükségletei vannak.

Funkcionális látásvizsgálat

A vizsgálat második része, amennyiben ezt a kliens látásteljesítménye indokolttá teszi. Célja a meglévő látási funkciók felmérése speciális gyógypedagógiai eszközökkel: távoli-és közeli látásélesség, látótér, kontrasztlátás, színlátás, fényváltozáshoz való alkalmazkodás, olvasási képesség. Része egy eszközpróba, mely során megpróbáljuk megtalálni azt az optikai segédeszközt, aminek segítségével a személy olvasási képessége, vizuális teljesítőképessége a legnagyobb mértékben támogatható.

Látástréning

Ez a folyamat nem a látás javítását jelenti, hanem a látássérült emberek megtanulhatják a lehető legnagyobb mértékben felhasználni meglévő látásukat a mindennapokban, illetve ehhez a részterülethez tartozik az optikai rehabilitáció, amely a látást javító segédeszközök (nagyító, távcső, digitális nagyító) kipróbálásából, illetve ezek használatának megtanulásából áll.

Tájékozódás- és közlekedéstanítás

Az önálló és biztonságos közlekedés elsajátítására ad lehetőséget. Nemcsak a hosszú fehér bottal való közlekedés tanítását jelenti, hanem a vizuális funkciók fejlesztését is, hogy az adott személy megtanulja praktikusan használni látását a tájékozódás és közlekedés során. Ezenkívül az elemi rehabilitációnak ez a területe magába foglalja különböző útvonalak megtanulását is. Kiemelt hangsúlyt fektetünk a vakvezető kutyával közlekedő látássérült személyek és négylábú segítőtársuk tanítására is.

Mindennapos tevékenységek és életvitelt segítő eszközök tanítása

Magába foglalja az önellátás, háztartásvezetés (pl. konyhai tevékenységek, takarítás), ügyintézés (pl. hivatalos iratok rendszerezése, pénzkezelés) és szabadidős tevékenységek során alkalmazható speciális technikák elsajátítását, illetve az ehhez szükséges eszközök megismerését.

Tapintható írás-olvasás tanítása

Vak személyek számára nyújt lehetőséget, hogy a látásuk elvesztése után újra írni és olvasni tudjanak. Mindezt tapintható írásrendszerek teszik lehetővé, melyek közül a legismertebb a Braille pontírásos rendszer.

Kommunikációs és számítástechnikai eszközök használatának tanítása

Ennek a modulnak a része a számítógép kezelésének, nagyító és képernyő felolvasó programok használatának, egyéb technikai segédeszközök (pl. okostelefonok) használatának oktatása.

Szociális rehabilitáció
• Információnyújtás (elérhető támogatások, segítő szervezetek, kiegészítő szolgáltatások, törvényi szabályozások stb.)
• Ügyintézés segítése, kísérés szükség esetén
• Életvezetési tanácsadás
• Segítő beszélgetés (konfliktushelyzetek kezelése, problémahelyzetek feltárása
• Hozzátartozók segítése egyéni tanácsadással

A csoportos foglalkozások térítésmentesen vehetők igénybe látássérült személyeknek és hozzátartozóiknak.

Rehab klub

Minden hónap első szerdáján kerül megrendezésre 14-16 óra között. Hasznos, az elemi rehabilitációhoz szorosan kapcsolódó témák kerülnek feldolgozásra, mint például a látássérült személyeket segítő eszközök, vakvezető kutyák, szemészeti betegségek, tecnikai innovációk (okos készülékek), új kutatások.

Attitűd csoport

Minden hónap második szerdáján kerül megrendezésre 14-16 óra között. A látásteljesítmény romlása – legyen az hirtelen bekövetkező, vagy fokozatosan romló állapotváltozás – egy veszteségfolyamat, mely komoly hatással van a személyiségre, énképre is. Az attitűd csoport ezeket a kérdéseket boncolgatja az önismereten keresztül, megoldásfókuszúan koncentrálva egy-egy, a látássérüléshez kapcsolódó problémakörre.

Hozzátartozói csoport

Minden hónap harmadik szerdáján kerül megrendezésre 14-16 között. A sikeres rehabilitációs folyamatban nagy szerepet kapnak a hozzátartozók, így támogatásuk kiemelten fontos. Hozzátartozói csoportjainkon a következő témakörök feldolgozásán van a hangsúly:
– a segítés megfelelő módja és mennyisége
– a rehabilitációs folyamat támogatása
– a megváltozott élethelyzethez való alkalmazkodás
– konfliktushelyzetek kezelése
– különböző szerepek és azok helyreállítása a családban
– információnyújtás az elemi rehabilitációhoz kapcsolódó szolgáltatásokról

Központunk Budaörs szívében helyezkedik el a BKK buszjáratok végállomásától 500 méterre. Buszjáratok indulnak Kelenföld vasútállomás M (40, 40B, 40E), Széll Kálmán tér M (140, 140A, 142), Móricz Zsigmond körtér M (240) megállóhelyekről. Budapest belvárosából tömegközlekedéssel gyakorlatilag 45 perc alatt megközelíthető, autóval 15 perc alatt. Van egy közelebbi buszmegálló is, a Gimnázium, körülbelül 250 méterre a központtól. Az Önkormányzattal való jó kapcsolatunk eredményeként már kialakított vezető és figyelmeztető sáv segíti a központba való bejutást. Az útvonal kerekesszékkel is megoldható, melyet rámpák tesznek lehetővé. A tömbház földszintjén helyezkednek el a szolgáltatási helyiségek.

+36 70 676 6995
szemleletmod@bulake.hu
www.szemleletmodrehab.hu
2040 Budaörs, Patkó u. 7.

A képen a központ logója látható

A Titanic nyomában

A népes kis csapatunk először egy beszállókártyát kapott belépőnek, mely a Titanic jegyének a másolata volt. Amint ezt a kártyát átvettük, egy vitrinekkel teli terembe lettünk levezetve, ahol már különféle képek fogadtak bennünket. Ezekről egy telefonhoz hasonlító készüléken keresztül kaphattunk információkat, mely készüléket mindenki megkapott a bejáratnál és a kiállítóhely adott pontján kiírt szám beírása után, egyénileg meghallgathatott.

Az első két kép történelmi áttekintés volt az 1900-as évek elejéről. Ezekről megtudhattuk például, hogy 1905-ben adták le Amerikában az első rádióadást, vagy hogy 1908-ban jött ki a Ford T-modell. Elmondták, hogy a Titanic az Olimpic 3 típusú hajók egyike, társai a Gigantic és az Olympic építése 1909-ben kezdődött és 1911-ben bocsájtották először vízre.

A képen a belépőjegy látható, ami a Titanic eredeti jegyének a másolata

A hajó megrendelője a White Star Line cég volt. Ez volt az első hajó, ahol kezdetleges vezetékes vizet élvezhettek a rajta utazók. A harmadosztályon például két kád volt, az első két osztályon ennél több. 1912. április 10-én indult el a hajó Angliából. Északi irányban mentek az Atlanti óceánon, végcéljuk New York volt. A hajó hét emeletén mindhárom osztálynak megvolt a helye. Mind az első, mind a második és a harmadosztálynak külön konyhája, kabinjai, fürdője és társalgója, sőt még fedélzete is volt. A legalsó szinten a gépház és a kiszolgáló terek helyezkedtek el.

A képen a csoportunk néhány tagja látható, a kiállítás előterében

Az első osztályon híres színészek, gazdag üzletemberek utaztak. A harmadosztályon a dolgozó nép utazott. Nekik a matraccal fedett emeletes ágyas kabin is nagy luxus volt, mert más tengerjáró hajókon szalmazsák volt az ágyon.

A képen a kiállítás azon részlete látható, amit a hangos tárlatvezetéssel tekintettünk meg

Az első osztályon puha ágy, székek, körasztal volt található a kabinban. Az első osztály kialakítását mi is megnézhettük, mert egy sok részének teljesen hű másolatát megépítették a kiállításon.

A képen az látható, amint az első osztűlyú folyosót bemutató részt vizsgáljuk meg

A mérethű másolatok több osztály kabinhóját, folyosóját, étkezőjét és egyéb részeit megmutatták. Látványosan érzékeltették ezzel az egyes osztályok közötti különbséget, valamint azt is, hogy bizonyos szempontból még a harmadosztály is tartalmazott valamiféle kényeztetést.

A képen a Titanoc modellje előtt látható a csoportunk néhány tagja

Ahogyan haladtunk az egyes osztályok terei és tárgyai között, hirtelen áttértünk a személyzet által használt területekre. Megismerhettük a fűtőket, meg másokat is, akik a megmenekülés szempontjából nagyon rossz helyzetben voltak. Ezeket látva jól meg lehet érteni azt, hogy a Titanic miként válhatott a saját pusztulásába nagy sebességgel rohanó társadalomnak a szimbóluma, a különböző apokaliptikus világnézeteket hirdető filozófiákban.

Az egyre sötétebb termek között a legsötétebb az ütközést és a süllyedést bemutató terem volt. A baleset körülményeiről, a süllyedés fázisairól és a megmenekülést nehezítő körülményekről nagyon sok tényt tárt fel a kiállítás.

Végül nagyon sok képet láthattunk a hajó mai elhelyezkedéséről, valamint a kimentett tárgyak utolsó víz alatti pillanataiból.

A hajó 1912. április 15-én süllyedt el, körülbelül 700 túlélőről lehet beszélni, ami nagyon kevés.  Az utolsó túlélő, akit a filmben Rose személyesít meg, Melin Delane 2009-ben hunyt el 90-es évei második felében.

Nagyon örültünk, hogy jelen lehettünk ezen a kiállításon, ahol mind a korszakot, mind a hajó körül kialakult kultuszt sokkal jobban megismerhettük!

Jánosi Veronika és Molnárné Tóth Andrea
közösségi civilszervezők

A program Erzsébetváros Önkormányzatának a támogatásával valósult meg, melyért köszönetet mondunk!

Fehér bot napja a III. kerületben

Helyszín: Békásmegyer Közösségi Ház Előadóterem (Csobánka tér 5.)
Időpont: 2017. október 14. délután 14 óra 30 perc

Köszöntőt mond: Fodor Ágnes, a Vakok és Gyengénlátók Közép-magyarországi Regionális Egyesületének elnöke.

A műsorban látássérült és látó művészek szórakoztatják a közönséget.

Fellépnek:
Szvorák Katalin Kossuth-díjas, Liszt Ferenc-díjas népdalénekes
Ézsiás László Vörösmarty-díjas költő, előadóművész
Straub Dezső Jászai Mari-díjas színművész
Veszely Ernő eMRTon-díjas harmonikaművész
Csányi Márton zongoraművész

Előadás után szerény megvendégelés keretében lehetőség lesz a fellépő művészekkel a személyes beszélgetésre is. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! A belépés ingyenes!

Telefon: 70 377 32 65
Emaillampas.obuda@gmail.com

Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező

A kép forrása: bmknet.hu

A kép forrása: bmknet.hu

“Civilek utcája”

Amíg Edina és én szórólapot osztogattunk és bemutattuk egyesületünket, addig masszőr kollégáink Béla és Ádám, frissítő masszázst adtak, Vera bemutatta a Braille írást, Csabi pedig a vakvezető kutyákról beszélt az érdeklődőknek.

a képen az érdeklődök láthatóak

Többen érdeklődtek a lámpás klubunkról, programjainkról. Volt aki tanácsot kért, hogy látás problémájával kapcsolatban hova forduljon. Üdvözölhettünk ismerősöket, akik a patak parti futóversenyről emlékeztek ránk és kutyusainkra. Ez alatt a színpadon egymást váltva a fellépők különböző műsorokat adtak

.A képen Vera mutatja be a Braille írógépet az érdeklődöknek

Köszönjük a Zuglói Önkormányzatnak a meghívást, így esélyt kapva az újabb kapcsolatépítéshez. A zuglói mozgássérültek egyesületének vezetője is kipróbálta a frissítő masszázst, ezután úgy döntött, hogy jövő évi egyik programjára meghívja masszőrjeinket.
Nagy öröm számunkra, hogy képviselhettük egyesületünket ezen az eseményen.

A képen egy pici lány simizi a vakvezető kutyukat

Kiss Márta és Tanai Csaba
XIV. kerületi közösségi civilszervezők

Új klubnap Kőbányán

Örömmel tájékoztatunk, hogy a nemzetközi Fehér Bot Napja alkalmából a VGYKE,  Weeber Tibor Alpolgármester úr teljes körű támogatásával, létrehozta a kőbányai Lámpás Klubot,

melynek nyitó ünnepségére  szeretettel várunk mindenkit!

Időpont: 2017. október 09. (hétfő) 15:00  órától.

Helyszín: Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ
1105 Budapest, X. Szent László tér 7. fsz. 53. terem

A képen a helyszínnek otthont adó művelődési ház logója látható

A kép forrása: http://www.korosi.org

Köszöntőt mond: Fodor Ágnes, a VGYKE elnöke

Téma: Zenés ismerkedés

Meghívott vendégek:
Dr. Kovács Róbert polgármester
Weeber Tibor alpolgármester
Győrffy László igazgató
Nagy Irma népművelő
Centrum TV Magyarország KFT
Kőbányai Hírek Szerkesztősége

Visszajelzésedet várjuk a részvételről és ha segítségre van szükséged a megjelenéshez, a lenti elérhetőségünkön.

Mobil: +36-70-984-1887
Email: lampas.kobany@gmail.com

Ács Erzsébet és Samu Attila
közösségi civilszervező

Audionarrációs kérdezz-felelek (3. rész)

Alább Miks Csaba (vak) kollégám válaszai olvashatók, aki amellett, hogy stúdiósként működik közre minden narrációs hanganyagom elkészítésében és egyébként nagyon jó barátom, egyben az egyik leginkább körültekintő kritikusom is, úgyhogy abszolút megbízom a szavaiban. 🙂

1. Hogy érezted magad a kulisszabejáráson? (Elegendő volt a személyi segítés? Mindent meg tudtál vizsgálni közelebbről? Minden kérdésedre választ kaptál?)

Nagyon jól éreztem magam, tökéletes volt a vezetés, és nagyon barátságosak voltak a színészek is. Igazán emberközpontú társulattal találkoztam.

2. Hallható, érthető és értelmezhető volt a narráció az előadás alatt?

Teljesen jól lehetett érteni mindent, mindössze annyi észrevételem van, hogy talán a zenei betétek alatt, lehetne picit hangosabb.

3. Elegendő volt a narráció mennyisége vagy többet igényeltél volna?

Tökéletes képet kaptam a színpadi jelenetekről, a mozgásról, az előnarráció és a színpad bejárás segítségével pedig a háttérről, valamint a ruházatról, jelmezekről is.

4. Zavarta a narráció a színpadi szöveg érthetőségét?

Talán két helyen csúszott rá a dalszövegre, egy-egy narrált mondat, illetve egy helyen volt némi szókeresés az alabárddal kapcsolatosan a második felvonásban, de ezeket az eseteket leszámítva rendben volt.

5. Értelmezhető volt a mozgások leírása?

Igen, még az összetett mozgásoké is, úgy mint bevonulás, tánc, vagy tömegjelenetek.

6. Be tudtad azonosítani a színészek hangját a karakterüknek megfelelően az előadás alatt?

Igen, zseniálisan jól játszott mindenki, a kedvencem Albert Péter kántor szerepjátéka volt.

7. Van bármilyen igényed, ötleted a narráció kapcsán, amit szívesen megosztanál velem?

Még sok ilyen produkciót hallhassunk Tőled, akár mese, akár kifejezetten felnőtteknek szóló színielőadásokról. Úgy gondolom, hogy ez is keretet, életet ad a színpadnak, egy olyan többletet, amivel ugyanúgy, és ugyanaz jön le számomra is, mint bárkinek, aki beül, és megnéz egy darabot.

inter

Köszönöm a válaszadást!

A www.facebook.com/vgykeaudionarracio oldalon további véleményeket, narrációkat, programajánlókat és egyéb érdekességeket talál, látogasson el oda is, szeretettel várom!

S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983
E-mail: vgyke.audionarracio@gmail.com