Fehér bot napja Zuglóban

Fellépő vendégeink:

A műsor után hidegtálakkal kedveskedünk vendégeinknek.

Helyszín: Zuglói Civil Ház 1144 Budapest Csertő park 12.

Időpont: 2017. október 11. 16-18 óra

Jelentkezni és érdeklődni az alábbi elérhetőségeken:
email: lampas.zuglo@gmail.com
Kiss Márta: 06/30-327-3704, vagy 06/70-984-5071
Tanai Csaba: 06/30-768-5404

A képen Zugló címere látható

A kép forrása: http://14.kerulet.ittlakunk.hu/

Egy teljesen átlagos szombat délelőtt, az újpesti piacon

Az idő nem kedvezett igazán nekünk szeptember közepén, amikor kitelepültünk az újpesti piacra. Mégis, a hűvös, esős idő ellenére is sokan jártak-keltek a vásárlók, a kezükben tele szatyrokkal, vagy húzós kocsikkal.

A képen a piaci asztalunk látható, a lámpás klubot hirdető plakáttal

A szokásos helyen telepedtünk le asztalunkhoz. Csatlakozott hozzánk Linda is, a Halláscentrumból. Így hármasban szólítgattuk meg az asztalunk előtt közlekedő hölgyeket, és urakat. biztatván arra, hogy csatlakozzanak a VGYKE tagjai közé, illetve az újpesti látássérült klubhoz.

A képen az látható, amint a piaci forgatagban páran az asztalunkhoz jönnek

Ingyen hallásvizsgálatra is invitáltuk a kedves embereket. Sokan fogadták el szórólapjainkat is, és ígérkeztek el a klubnapunkra, hallásvizsgálatra. Reméljük, nem csak ígéret marad és legalább páran meglátogatnak bennünket, hogy tájékoztatni tudjuk az újpesti időseket, látás-, hallás- és mozgássérülteket arról, hogyan juthatnak segítséghez, társasághoz valamint kellemes időtöltéshez.

Minden hónap első szerdáján (november 1. helyett november 8-án), szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!

Kulman Tiborné és Széles Attiláné
közösségi civilszervezők

Polgárőrség a rákosmenti klubon

Sok szeretettel invitálunk következő klubnapunkra, amelyet 2017. október 3-án, kedden délután 14:00-16:30 óra között tartunk a Rákoshegyi Közösségi Házban, (17. kerület, Podmaniczky Zsuzsanna u. 3.)

Vendégünk lesz Farkas Tamás, a Rákosmenti Polgárőrségtől, és előadást tart az Őrség munkájáról, kialakulásáról, és kérdezhetünk is tőle. A klubnapot beszélgetéssel, a névnaposok felköszöntésével, és egy kis csipegetéssel zárjuk.

Már most jegyezzétek fel a naptáratokba, hogy október 14-én, este 7-órától a Fehér bot napját ünnepeljük együtt a Vakok Általános Iskolájának Nádor termében. Erre a napra egy koncertfelajánlásunk van a Jubileumi Eötvös Kórustól, akik egy 50 perces programot állítottak össze kifejezetten nekünk. A műsort kis állófogadás zárja.

Kérünk, hogy amennyiben van látássérült ismerősöd, ajánld a rákosmenti Lámpás Klubot, vagy hozd el magaddal a klubra, hadd találjon ő is közösségre! Minden rákosmenti látássérültet és érdeklődőt sok szeretettel várunk!

Részvételi szándékotokat mindenképpen jelezzétek!

e-mail címünk: lampas.rakosmente@gmail.com
Krayné Faragó Zsuzsanna: 06 70 984 8468
Acsay Péter: 06 70 248 59 53

Klubjaink Rákosmente Önkormányzatának támogatásával valósulnak meg

A kép forrása: http://17.kerulet.ittlakunk.hu

A kép forrása: http://17.kerulet.ittlakunk.hu

Futárfelmérés V.

A szentendrei hévvel (H5) most nem foglalkozom, hiszen ezt a vonalat már kitárgyaltam az előző részben.

A cinkota /csömöri illetve a gödöllői HÉV vonalát külön nem részletezném, hiszen kvázi egy útvonalat követnek. A csömöri és gödöllői HÉV vonalai a cinkotai megállónál ágaznak el, de addig gyakorlatilag közös vágányon futnak.

Sajnos ezen a vonalon is, ahogy a HÉV vonalain általában igen gyér a futárkijelzők száma. Gyakorlatilag csak az Örs vezér terénél, illetve a Mátyásföld, repülőtér megállónál vannak telepítve. A beszélő gyalogosátkelők terén sem jobb a helyzet a XVI. kerületben.

A képen a csepeli hév boráros téri végállomása látható, két szerelvénnyel a megállóban

A kép forrása: http://iho.hu

Csepeli HÉV (H7)

A Boráros tér – Csepel között közlekedő HÉV Már jobban “felszerelt”, a Boráros téren 4 kijelző is található, amik tapasztalatom szerint megfelelően üzemeltek.

A Szent Imre téren és a Karácsony Sándor utcai megállónál, valamint a Csepeli végállomásnál is vannak kijelzők kihelyezve mindkét irányban, szóval ez a vonal kellemes meglepetés volt számomra, kétségtelen tény, hogy ezen a HÉV vonalon van a legkevesebb megálló.

Beszélő gyalogosátkelők terén is jónak mondható a felhozatal. Tapasztalatom szerint mind ezen lámpák, mind a kijelzők megfelelően működtek, bár ahogy ezt már korábban is tapasztaltam a kijelzők a régebbi két gombos távirányítókkal nem minden esetben voltak “szóra bírhatóak”. A lámpák minden esetben működtek mindkét fajta távirányítóval.

Ráckevei HÉV (H6)

Ez a vonal Ráckeve és a IX. kerületi Közvágóhíd között közlekedik.

Kijelzők a közvágóhíd megállónál, Pesterzsébet Felső megállónál valamint a Soroksár Hősök tere megállóknál vannak telepítve, mindkét irányban. Tapasztalatom szerint megfelelően működtek ezek a kijelzők. A vonal környezetében fellelhető közlekedési lámpákat is sikerült működésre bírnom, így ez a vonal is elég jól vizsgázott ebből a szempontból.

Ha bárkinek bármilyen észrevétele, javaslata van, továbbra is várom elektronikus levelét a futarfelmeres@gmail.com E-mail címre.

Nagy László

Klubnap a hallásvizsgálat és a segédeszközök társaságában

A szeptemberi klubnapunkon a Widex hallásközpont egy munkatársa és segédeszközboltunk kollégája látogatott el hozzánk, így a klubdélután ezen két vendégünk tájékoztatója köré épült.

A képen a hallásvizsgálatról és a hallásról beszélgetünk egy asztal körül ülve A képen a hallásvizsgálat egy pillanata látható

A klubnapunk első harmadában a hallásközpont munkatársa tartott egy előadást. Megtudhattuk, hogy a fültisztítást nagyon óvatosan kell végeznünk, mert az is okozhat a fülben sérüléseket, ha a fültisztítót nem megfelelően használjuk. Elmondta, hogy a fül egy öntisztuló rendszer és sokkal kevesebb beavatkozásra van szükség, mint azt sokan gondolják.

Kiderült az is, hogy a hallásközpontjukba is bemehetünk úgy, mint egy audiológiára, vagyis a hallásközpont szolgáltatásait a társadalombiztosítás támogatja. Ez sokaknak segítség lehet, akik szeretnének várakozás nélkül, belátható időn belül szakszerű segítséget kapni a hallásukkal kapcsolatos problémájukra.

az egyik klubtag hallását méri az audiológus, ez látható a képen

Azt, hogy mennyire jó ötlet volt meghívni a hallásközpont szakemberét az mutatta meg, hogy nagyon sok kérdést tettek fel a megjelentek az előadónak, aki mindent készségesen megválaszolt.

A programunk második harmadában egy ingyenes gépi hallásmérésre került sor. Itt mindenki hallását megvizsgálták. Bár a vizsgálat a körülmények miatt csak egy tájékoztató jellegű teszt volt, azért sokan örültek a kapott visszajelzésnek és az ezen keresztül előkerülő lehetőségeknek.

A képen az eszközbemutató egyik pillanata látható, amint Zsuzsa elmondja pár eszközről mire való

Ezt követően köszöntöttük Katona Zsuzsannát, az Egyesületünk segédeszközboltjának a munkatársát, aki egy segédeszközbemutatóval tette gazdagabbá a klubnapunkat.

Az eszközbemutató egy pillanata látható a képen. Zsuzsa, a Bolt munkatársa mondja el az egyik eszköz használatának a módját

Elmondta, hogy milyen kínálattal rendelkezik a segédeszközboltunk és milyen előnyöket jelent a működésük a tagjaink és más látássérültek részére. Kiemelte, hogy a bolt bárki által felkereshető, bárki vásárolhat benne, a tagjaink részére azonban kedvezmények érhetőek el.

A bemutatott eszközök az élet minden területére segítséget jelentenek és a legtöbb esetben egy ép látású embernek is hasznos megoldásokat nyújtanak. Ráadásul ezen eszközök jelentős része sok olyan ép látású embernek is könnyítenek az életén, akik életkoruknál fogva tartósan, illetve az egészségi állapotuk miatt átmenetileg rendelkeznek korlátokkal.

A segédeszközök hasznosságát jól jelezte, hogy nagyon sok kérdést tettek fel a klubtagok és többen vásároltak is a bemutatott eszközökből.

Jánosi Veronika és Molnárné Tóth Andrea
közösségi civilszervezők

A programjaink Erzsébetváros Önkormányzatának támogatásával valósulnak meg, melyért szeretnénk a köszönetünket kifejezni! 

Meghívó Újbudára

Az októbert a látás hónapjának nevezzük, ezért az októberi klubnapunkon ezt fogjuk körbejárni. Miért gondolunk így az októberre? Milyen előzményei vannak ennek? Jelent-e ez nekünk valamit? Jobb-e nekünk, ha ilyennek tekintjük az októbert? Mennyiben segít ez rajtunk?

Fehér bot hete

Forrás: www.sikerado.hu

Egy várhatóan érdekes és izgalmas, de mégis barátságos és vidám beszélgetésre fog sor kerülni, melyre mindenki sok szeretettel várunk!

A találkozási hely a szokásos: a Budapesti Művelődési Központ épülete, a XI. Etele út 55. sz. alatt, a Bikás park metrómegállóhoz közel, a földszint 21-es terem.

Az időpont: október 3. (kedd) 14,15 és 15,45 között.

Az elegendő számú ülőhely biztosítása miatt mindenféleképpen szeretnénk kérni, hogy aki szeretne eljönni, az előre jelezze nekünk a részvételi szándékát valamelyik elérhetőségünkön.

Telefon: 0670/984-1745
Email: lampas.ujbuda@gmail.com

Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervezők

Múlt, jelen, jövő – személyes és szakmai aspektusok színházi élet és narráció kapcsán

Ez alkalommal nem csupán a narráció és az azzal kapcsolatos eddigi tapasztalatok, a Holdvilág Kamaraszínház és a VGYKE együttműködése került szóba, ezeket a témákat tovább színesítve Koltai Judit, a színház művészeti vezetője, színművésze és rendezője is mesélt magáról, motivációiról, családjáról és színházi pályájának kezdeteiről. Megtudhattuk többek között, hogy kislánykora óta színésznő szeretett volna lenni, a családi háttér, a kultúra, a művészet szeretete ehhez nagyban hozzájárult. Édesapja gyönyörűen szavalt, édesanyjának csodálatos hangja volt, bátyja, Koltai Róbert pedig akkoriban fejezte be a Színművészeti Főiskolát (azóta már Színművészeti Egyetem). Eleinte azonban úgy tűnt, nem a színészi hivatást szánta neki a sors. Mikor a gimnáziumi évek után nem került be a Főiskolára, egy utazási irodánál helyezkedett el. Röviddel ezután, nagy örömére a szakma végül mégis megtalálta és a mostani Új Színház épületében akkoriban működő Budapesti Gyermekszínház színpadán kezdte színészi pályáját. Azóta is elsősorban színészként, színművészként tekint önmagára, s bár rendez és egy színházat igazgat, mindig is a színpad marad az első számú és legnagyobb szerelem az életében.

Az ösztönző kérdések lendítettek át a színházi kulisszák másik oldalára is, a rendezés kihívásaihoz. Sokadjára kaptuk meg a kérdést, hogy technikailag miképpen jön létre egy narrált előadás. A nézők többsége valamiért azt hiszi, hogy a narrált darabok már eleve a narrációt belekalkulálva kerülnek megrendezésre, afféle egyetemes tervezésként megvalósulva, figyelembe véve például a narráció helyigényét a színpadi szövegben. Nos, ez távolról sincs így. Sőt, éppen ellenkezőleg. A narrátornak és az általa kidolgozott anyagnak kell alkalmazkodnia a színpadi, azaz dramaturgiai szöveghez, annál is inkább, mivel az előadások integrált, inklúzív formában valósulnak meg, látó és látássérült nézők együtt vannak jelen a nézőtéren. Értelemszerűen, aki nem hallgatja fülesen keresztül a narrációt, annak furcsák lennének az előadásba ékelt szünetek, megakasztanák annak dinamikáját. Nem is beszélve a színészekről, akik szintén nem hallják a narrációt, így alkalmazkodni se nagyon tudnának hozzá. A narrátor első és legfontosabb feladata tehát, hogy legalább olyan jól ismerje a darabot, mint maga a rendező és együtt mozogjon vele, azonnal reagálva az esetleges változásokra, hiszen a színház az “itt és most” művészete.

A beszélgetés vége felé a múlt és a jelen után a jövő egyelőre szomorúan homályos horizontja került előtérbe. Eddig erről sehol nem beszéltünk ilyen nyíltan, de most kibukott Juditból is, belőlem is. Pillanatnyilag sajnos kérdéses, hogy a Holdvilág Kanaraszínházban lesznek-e a következő évadban is narrált előadások, lévén az SKult13 Divízió és az Angyalföldi József Attila Művelődési Központ támogatásaként az előadások idejére rendelkezésünkre bocsátott tolmácsrendszer a nem megfelelő karbantartásnak köszönhetően tönkrement és ha nem találunk támogatókat eszközbeszerzésre vagy felújításra, akkor az együttműködés véget ér a Holdvilág Kamaraszínház és a VGYKE között. Ez a szomorú aktualitás az elmúlt időszakban kollégákat és külsősöket egyaránt megdöbbentett és többen felajánlották a segítségüket is, úgyhogy reméljük a legjobbakat. Ezúton is szeretnénk kérni mindenkit, akinek vannak rendezvényszervezéssel, konferenciaszervezéssel, telekommunikációval foglalkozó céges kapcsolatai, ismeretségei, akikről úgy gondolják, szívesen állnának egy jó ügy mögé, legyenek szívesek jelezni felénk, akár az ügyfélszolgálaton keresztül, akár az én ismert elérhetőségeimen, köszönjük!

Nem szeretnék ennek a beszámolónak ilyen borongós befejezést kerekíteni, úgyhogy inkább elküldöm a tegnapi klubon meghallgatott régebbi nyáridéző festménynarrációm, immáron hangos változatát, remélem visszaadhatok valamennyit az elmúlt hónapok kellemes élményeiből. A felvétel legkedvesebb kollégám, Miks Csaba munkája, akinek stúdiójában (Mixcsabi Stúdió) az általam narrált előadások előnarrációi is készülnek.

A hangosfestmény az alábbi linken érhető el:

Tetszett a narráció? Írja meg nekem a vgyke.audionarracio@gmail.com e-mail címre, köszönöm! Szívesen olvasna más narrációkat, élménybeszámolókat, programajánlókat is? Látogasson el a https://www.facebook.com/vgykeaudionarracio/ oldalra, szeretettel várom!

S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
+36 30 755 6983

Újpesti meghívó

Amint a képek is mutatják, klub témáink, az idősek, és a zene világnapjáról szólnak majd. Kitelepül az ügyfélszolgálat csapata is megkönnyítvén a jövő évi tagdíj befizetését, és a lejárt tagkönyvek kicserélését.

Az októberi színházi előadásra (Sej szellők címmel október 21), sajnos csak nyolc jegy áll rendelkezésünkre.

A képen: Bajor Gizi látható

Megbeszélés tárgya lesz, hogy igazságosan felváltva vehessenek részt tagjaink a színházi előadásokon.

Szót ejtünk a már emlegetett Bajor Gizi múzeum látogatásáról is.

a képen régi írás látható

Ahogy eddig is mindenkit várunk szeretettel október 4.én, 15-17 óra között az Ady Endre Művelődési Ház Galéria Termében (1043 Tavasz u. 4.).

 A képen két idös ember látható

Elérhetőségeink: lampas.ujpest@gmail.com

Telefon:
Eránál 06-30/905-1321
Pankánál 06-30/498-9033

Kulman Tiborné és Széles Attiláné
közösségi civilszervezők

Az EP elfogadta álláspontját a termékek és szolgáltatások akadálymentesítéséről

Az EP-képviselők strasbourgi plenáris ülésén elfogadott álláspont szerint a fogyatékkal élő emberek a jövőben könnyebben használhatnak olyan fontos termékeket és szolgáltatásokat, mint a telefonok, beléptetőrendszerek, pénzkiadó- és jegyautomaták.

Jelenleg mintegy 80 millió uniós polgár él valamilyen fogyatékkal, és az öregedő népesség miatt ez a szám a jövőben csak nőni fog. Alapvető fontosságú, hogy a fogyatékkal élők mellett a nehezebben mozgó idősek és várandós nők érdekeit is figyelembe vegyék – hangsúlyozták.

Az elfogadott európai akadálymentesítési intézkedéscsomag számos termékhez és szolgáltatáshoz ír elő jobb hozzáférhetőséget. A listán szerepelnek egyebek között a pénzfelvevő automaták, a jegyárusító automaták és beléptetőrendszerek, a számítógépek, telefonok és tévék, banki szolgáltatások, a közlekedés, ideértve a tömegközlekedés egyes eszközeit, az e-könyvek, weboldalak és egyéb mobilalapú szolgáltatások. Az intézkedéscsomag felsorolja ugyan, mit kell akadálymentesíteni, de nem ír elő pontos technikai megoldásokat, így teret hagy az innovációnak – tették hozzá az EP-képviselők.

A követelmények között említették az épített környezet átalakítását is, abban az esetben, ha jelentős felújítás történik, vagy új infrastruktúra épül, és erre az adott szolgáltatásnál – például közlekedésnél – szükség van.

A szöveg kitér arra is, hogy a tíz főnél kevesebb embert foglalkoztató cégek vagy a 2 millió euró alatti forgalmat bonyolító vállalkozások mentesülnek a kötelezettségek alól. A jogszabálytervezet garantálja, hogy nem rónak aránytalan terheket senkire, viszont az idő, hozzáértés vagy érdeklődés hiánya nem mentesít senkit az átalakítási kötelezettségek alól.

Kósa Ádám fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő az MTI-hez eljuttatott közleményében történelmi lépésnek nevezete az európai akadálymentesítési jogszabály elfogadását.

Rámutatott: szoros kapcsolat van a mobilitás, a fogyatékosság és a társadalmi befogadás között. A kommunikáció, a mozgás és a szolgáltatásokhoz való hozzáférés szabadsága kulcskérdés abban, hogy a fogyatékossággal élő emberek a társadalom teljes értékű tagjaivá válhassanak. A teljes akadálymentesítés irányába történő elmozdulás érdekében az egységes piacon kompatibilis és hatékony megoldásokat kell létrehozni és meg kell könnyíteni azok elterjedését – húzta alá a néppárti képviselő.

a képen egy sárga vezetősáv látható

A kép forrása: technogen.hu

A hír forrása: rehabportal.hu

Meghívó

Hernádi Paula, grafikus, zománcművész JEL-KÉP, TŰZZEL-VASSAL című kiállítására invitálunk benneteket.

A helyszín: Nagy Balogh János Kiállítóterembe (1191 Budapest, Ady E. út 57.).

Mohay Orsolya művészettörténész lesz a tárlatvezetőnk, és teszi számunkra akadálymentessé a kiállítást.

Időpont: 2017. október 5. (csütörtök) 15 óra

Találkozunk a szokott helyen, 14 óra 45 perckor a 42-es villamos Templom téri megállójában (a Határ úti metrómegállótól a 42-es villamossal harmadik megálló.)

Részvételi szándékotokat kérjük, feltétlenül jelezzétek!

Elérhetőségeink:
Telefon: 06/70/984-8868
E-mail: lampas.kispest@gmail.com

Szeretettel várunk mindenkit!

a képen: Nagy Balogh János Kiállítóterem látható
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők

OKJ-s gyógymasszőr képzés látássérültek számára

A modellprogram keretei között a VGYKE-nek és az együttműködő felnőttképző intézménynek lehetősége nyílik egy speciális csoport elindítására, a gyógymasszőr képzés felkarolására és a szakma látássérültek által végzett elismertségének növelésére!

Tehát 14 év elteltével akadálymentesített körülmények között, mentori támogatással csak látássérültek számára indul gyógymasszőr képzés!

A képzés ingyenes, de rendkívül komoly feltételekhez kötött.
A regisztrációt követően többkörös felvételi elbeszélgetésen, tudásszint-mérésen és alkalmassági vizsgálaton kell részt venni a jelentkezőknek. A jelentkezési lap kitöltése mellett a feltüntetett mellékletek, igazolások és határozatok mindegyikét értelemszerűen csatolni szükséges.

Felhívjuk figyelmüket, hogy az EU-S projektben megvalósuló képzésünk azon személy számára vehető igénybe, aki a bevonás időpontjában megfelel az alábbi kritériumoknak:

A jelentkezés alapvető feltételei:

A jelentkezésnél előnyt jelent:

A képzés megkezdésének feltételei:

Mivel a jelentkezés szigorú feltételekhez kötött, az alábbi kritériumok mindenképp kizárják a jelentkezőt a tanfolyami részvétel alól.

Kizáró ok lehet:

A jelentkezési adatlap hírlevelünk mellékletében megtalálható, illetve letölthető innen:

jelentkezési lap gyógymasszőr képzésre

A jelentkezéseket postai úton várjuk.

Cím:
Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Budapest, 1380 PF: 1075.

Kérjük Önöket, ügyeljenek a jelentkezési lap pontos és teljes kitöltésére.

Információk a képzésről:

A képzés helyszíne: Budapest, (kollégiumi elhelyezést igény szerint biztosítunk).
A képzőintézmény 20 éves képzési múltra visszatekintő, nagy tapasztalatokkal rendelkező oktatóközpont. Gyengénlátó tanár is segíti majd a tanfolyam zökkenőmentes lebonyolítását.
A képzés várható időtartama: 2017. szeptembertől 2018. áprilisig bezárólag – 8 hónap. A tanfolyam heti óraszáma az OKJ-s szabályozásnak megfelelő, kötelezően előírt időtartamban valósul meg.

A heti 30 órás képzés várható időbeni megoszlása az alábbiak szerint alakul:

A képzés elméleti és gyakorlati órái kizárólag hétköznapokon zajlanak, így a tanfolyami részvétel is csak ebben az időszakban lehetséges. Hétvégén nem lesz oktatás.

A tananyag akadálymentes formában, elektronikusan biztosított lesz a hallgatók részére.
Az elméleti oktatás valamennyi résztvevő számára közösen, míg a tanfolyam gyakorlati foglalkozásai kiscsoportos (6 fő) formában kerülnek lebonyolításra.
Minden csoport munkáját látó mentor segíti majd.
A képzéshez kapcsolódó külső szakmai gyakorlat időtartama 160 óra, melynek megszerzésére fürdőkben, klinikákon, illetve kórházakban lesz lehetőség, melyet a képzőintézmény biztosít.

A záróvizsga lebonyolításának helyszíne a Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda lesz.

A képzés EU-s projekt keretén belül valósul meg, sikeres vizsga esetén teljes egészében ingyenes a résztvevők számára. Amennyiben a hallgatót pótvizsgára kötelezik, az utóvizsga díját a hallgatónak kell megfizetnie.

A hallgatók a sikeres vizsgát követően magyar nyelvű végbizonyítványt kapnak, azonban igény szerint lehetőség van a tanúsítványt más nyelveken is igényelni a záróvizsga után, (angol, német, spanyol, francia, olasz) melynek költségét a hallgatónak kell állnia.

Fontos, hogy a gyógymasszőr képzés nyílt, minden látássérült érdeklődő számára, tagságtól függetlenül elérhető.

További információ és felvilágosítás a VGYKE irodájában, vagy annak elérhetőségein kérhető:
Cím: 1146 Budapest, Hermina u. 57.
tel: 06 1 384 55 41, vagy 06 70 387 52 67
ugyfel@vgyke.com

Várjuk jelentkezését!
Kérjük, hogy továbbra is kísérje figyelemmel Hírlevelünket, melyen keresztül minden, a tanfolyammal összefüggő tudnivalókról folyamatosan tájékoztatjuk olvasóinkat.

Forrás: nwmassagepractice.com

Forrás: nwmassagepractice.com

Gombóc Artúrtól a némberig…

A XVIII. kerületi lámpások szeptember 7-én kirándulást szerveztek Vácra, melyhez mi is csatlakoztunk.

Igazi kirándulóidő volt, bár néha szemerkélt az eső, de ez nem zavart bennünket. Örömmel sétálgattunk a Március 15. téren, Vác főterén. Kissé elidőztünk a szökőkútnál, és a belváros tapintható makettjénél, aztán átsétáltunk a Hajózástörténeti Gyűjteménybe.

A képen a csoportunk tagjai láthatóak

Magyarország legnagyobb hajókonstruktőre, hajótervező mérnöke, Szabadi Kálmán életmű kiállítása. XX. századi vitorlások, gőzösök, jachtok kicsinyített élethű másolatai keltik életre a tengeri, a balatoni és a dunai hajózást.

Szabadi Kálmán Budapesten született, az MFTR bentlakásos Hajós Otthonában nevelkedett, 1942-től Vácott élt 2010. november 13-án bekövetkezett haláláig. 1942-ben helyezte édesapját az MFRT (Magyar Folyam- és Tengerhajózási Rt.) Visegrádról Vácra állomásvezetőnek.

Nagy élmény volt számára, hogy gyermekfejjel láthatta Asbóth Oszkár siklóhajójának, és a Csepelről felszállt Gráf Zeppelin bemutatóját. Pályaválasztását, műszaki érdeklődését befolyásolta egyrészt a család, másrészt a Zeppelin és az Itália nevű léghajók tragédiája. Az átélt események arra ösztönözték, hogy műszakilag képezze magát.

Az élet úgy hozta, hogy formatervező, konstruktőr lett. Először motorkerékpárt, oldalkocsit, robogót, a „Fesztivál” néven jegyzett kisautót, (melynek „szülőhelye” a Váci Dunai Hajógyár volt), buszokat, lakókocsikat tervezett, és csak későbbiek során került kapcsolatba a hajókkal. Terveiről olvashatunk a korabeli szak- és napilapokban (1957,  1960, 1973).

A vízi-szórakozás és a jachtturizmus, valamint az általános, biztonságos vízi közlekedés kiszélesítése érdekében 1969-től jelentős terveket készített. Ilyen volt a Pelikán vízitaxi. Ötletet az adta, hogy négy-öttagú család is kényelmesen motorcsónak-túrákat tehessen. A Rozmár 12 személyre készült árvíz és belvízvédelmi munkahajó. Széchenyi Ödön emlékét idézte a Hableány II. Ez a túrajacht 5 férőhelyre kialakított, 10 személyes motoros vízi jármű.

Ez a hajó arról is nevezetes, hogy gróf Széchenyi Ödön 1867-es nevezetes Budapest-Párizs hajóútjának 110. évfordulójára ismét megtette ezt az utat. Nagyszerű sebességgel haladt, és különösen a Rajnán bizonyította kitűnő hullámtörő-képességét 1200-kp-os hasznos tehervitelével. A Viking: 12 személye tervezett tengerészcsónak vízi cserkészeknek, míg ennek kisebb, 4-6 személyre elképzelt változata a Viking II. a balatoni viszonyokra, mentési feladatokra alkalmas csónak. Ezek mellett tervezett kétszemélyes horgász-halász- vadász célokat szolgáló csónakokat. Ilyenek voltak a Potyka, a Csuka nevezetűek. A tervek sokaságából csak néhányat említettem.

Voltak életében nehéz korszakok, amikor sok kudarc érte. Például hiába tervezett kisautót, és a gyárvezetés is nagy reménységgel nézett a magyar gépkocsigyártás elé, az elképzelésből semmi sem lett, mivel a Zaporozsecnek kellett elsőbbséget biztosítani. Magyarország nem gyárthatott személygépkocsikat.

A legnehezebb időkben is Széchenyi István jelmondatát tartotta szem előtt:

Lenyesik szárnyaimat, lábamon járok; levágják lábaimat, kezemen fogok járni; kiszakítják kezeimet, hason fogok mászni. Csak használhassak.

Szerette volna, ha 115 méter hosszú szállodahajó terve, melyet a 90-es évek elején felajánlott a városnak, megépül Vácott, és a város, a turisztikai látványosság mellett, egy sajátos szállodaformával gazdagodik. Foglalkoztatta a Duna-part rendezésének ügye, és érdeklődéssel fordult a főtéri munkálatok felé. Több fórumon és levélben is kifejtette véleményét a Március 15. tér rekonstrukciójáról. Foglalkoztatta a híd is, amely átszeli majd a Dunát, hogy mennyire lesz képes elviselni a forgalom terhét?

Szabadi Kálmán sokoldalú életútját mindig a tenni akarás, a segítőkészség jellemezte. 1956-tól napjainkig a különböző terveiből, a hajókról készített modelljeiből múzeumnyi mennyiségű anyag gyűlt össze. Érdemes elgondolkodni azon, hogy valamikor hajógyára (vízibuszok) révén (is!) Vác fontos ipari centrum volt, ezért, ha máshol nem is, de itt létjogosultsága van a magyar hajózás múltját őrző állandó kiállításnak.

Bár a kiállítás nem volt akadálymentes, de Papp László lebilincselő előadása feledtette velünk ezt a hiányosságot. Az igazgató úr anekdotázott Matuska Szilveszterről, bemutatta szinte az egész tér kulturális látnivalóit, beszélt Sajdik Ferenchez fűződő barátságáról, és arról, hogy ő javasolta neki, hogy táblaképeket fessen. Ezek a festmények láthatók a Kúria épületében, a Sajdik Ferenc Gyűjteményben.

Természetesen nem hagyhattuk ki a talán legnépszerűbb helyi látványosságot, Sajdik Ferenc életmű-kiállítását, vagyis a Mosolyalbumot sem. Bár ő maga sosem élt Vácon, rokonai és barátai miatt hosszú ideje kötődik a városhoz, ezért nem meglepő, hogy műveinek bemutatóhelyéül is ezt a települést választotta. Mindenki kedvenc mesefigurái, Pom-Pom, Gombóc Artúr és a Nagy Ho-ho-ho-horgász mellett rengeteg más témájú festmény, rajz és karikatúra is található a gyűjteményben, mind Sajdik sajátos, első pillantásra felismerhető stílusában.

A kiállításon lehetőség nyílt ajándéktárgyak vásárlására. Pom-Pomot, Gombóc Artúrt, és a Nagy Ho-ho-ho-horgászt ábrázoló tapintható kulcstartók, illetve hűtőmágnesek közül választhattunk.

A képen az látható, amint az utcán egy vakoknak készített tapintható makettet nézegetünk

Pár perces séta után a Székesegyház épületéhez érkeztünk. A Székesegyház a város ünnepélyes terén, a Konsantin téren áll a monumentális székesegyház, mely épülettömbjével már messziről felhívja magára a figyelmet.

Maga az épület a korabeli francia forradalmi építészet talán egyetlen magyarországi példája, mely követőket nem talált. Főleg klasszicista jegyek figyelhetők meg rajta, de a főhomlokzati oszlopcsoport, az ezek fölött lévő szobrok valamint a lanterna még a barokk szellemiségét tükrözi.

A székesegyház méreteit tekintve kiemelkedő: külső hossza 72 méter, szélessége 34 méter, a kupola 55 méter magas. A süveg nélküli, kőbábos korláttal záródó tornyok 38 méter magasak. A homlokzat előtt található, az oszlopokat közrefogó tornyok háromszintesek, melyek közül az elsőn a lépcsőház, a másodikon a harangok, a harmadikon pedig a tűzzománc, három és fél méteres számlapú, fekete alapon aranyozott, római számokkal ellátott, ütős toronyóra foglal helyet. A toronyórát a Rancz Lajos tulajdonában álló Rancz Első Magyar Toronyóragyár Kft készítette. A főhomlokzat díszes: hat eltérő ritmusú oszloppár által tartott főpárkányon a dóm titulusai olvashatóak, felettük Bechert József váci szobrászmester által alkotott apostolszobrok láthatóak.

A dóm belseje meglepően világos, a katolikus templombelsőkhöz viszonyítva, több helyen is felfedezhetjük a forradalmi építészet jegyeit. A tér a kórustól a szentély felé haladva fokozatosan kitágul, majd a szentélynél összeszűkül. Méreteit tekintve 60 méter széles, 28 méter széles, közel 50 méter magas. Összesen mintegy 5000 személy befogadására alkalmas, az ülőhelyeinek száma 278. A berendezés, illetve a falak freskói későbarokk stílusban készültek. A kórus, a jelentős hangversenyek hangszeréül szolgáló orgonával, a bejárat felett húzódik, és hat korinthoszi oszlopon nyugszik. Az orgonakarzat felett borda nélküli keresztboltozat, majd impozáns kupola, diadalív, ismét keresztboltozat, illetve a szentély fölé boruló félkupola fedi a belsőt. A falakat az egész teremben korinthoszi féloszlopok kísérik.

A főoltárkép Szűz Mária Szent Erzsébetnél tett látogatását, a vizitációt, a kupolafreskó pedig a Szentháromság diadalát ábrázolja. Mindkettőt a kor neves művésze, Franz Anton Maulbertsch alkotta. A szentélykorlát részben a török időkben elpusztult reneszánsz székesegyházból származó eredeti darabokból készült. A dóm alatt altemplom húzódik, ahol három csoportban püspökök, kanonokok és világiak nyugszanak.

Lenyűgözött bennünket a templom szépsége, elmormoltunk egy-egy imát, gyertyát gyújtottunk elhunyt szeretteinkért, és indultunk vissza a Kúria épületébe, utolsó programunkra. A középkori épület a püspöki tanácsadó testület, a káptalan székhelye volt, erről tanúskodik a boltozatos kapu záróköve is. 1770-ből írásos dokumentum tanúsítja, hogy szállóként is működött az akkor már barokk stílusúvá átalakított épület, melyet a későbbiekben tovább alakítottak, jelenleg a homlokzata eklektikus.

A Kúria épületének pincéje kb. 140 négyzetméteres, három hajós helyiség, melynek egy része 1520 körül épült. 2006 óta itt üzemel a Bormúzeum és a Váci Csokizó, valamint megnyílt a Vác Mosolyalbum, ahol Sajdik Ferenc Kossuth- díjas művész karikatúráit tekinthettük meg. Az épület előtt Harangpavilon található, mely minden órában kellemes harangjátékával kedveskedik a téren tartózkodóknak.

Utoljára Váci Curia Borházba látogattunk el. A Borházat a Vig házaspár hozta létre, és üzemelteti. Mi a kellemes mediterrán kerthelyiségben foglaltunk helyet, ahol Vig Gyula megismertetett bennünket a magyar borokkal és az elmúlt évszázad magyar borkultúrájával. Egy érdekességet kiragadok a hallottakból: Megengedhető-e a borivás a némbernek?

Köszönjük a szervezőknek, hogy részt vehettünk ezen a tartalmas programon, ahol valamennyien jól éreztük magunkat, és sok ismerettel, élménnyel lettünk gazdagabbak!

Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők