Most, hogy beköszöntött az ősz, érkeznek a hideg, esős napok, praktikus termékünk lehet az Önök számára a beszélő multifunkciós hőmérő, mely több nyelven (német, angol, francia, olasz, orosz és török) szólal meg.
Ízelítő a funkciók közül:
Higanymentes mérés az infravörös méréstechnológiának köszönhetően, fertőtleníthető, automatikus kikapcsolás, pillanatokon belüli mérés, lázriasztás, dátum-és idő kijelzés.
2 X 1,5V AA elemmel működik melyek a készülék tartozékai!
A készülék ára: 11600 forint
Nagyon kényelmes és a hűvösebb idő beköszöntével ugyancsak praktikus viselet a tartós és vastag anyagból kézzel készült szobapapucs, mely több méretben (36-37, 40-41 és 42-43) és színben (bordó, szürke, zöld, barna) kapható boltunkban.
Ára: 400forint
Játékos kedvűek figyelem!
A mindenki által ismert malom társasjáték fából készült változatát ajánljuk figyelmükbe! A játék tartalmas és szórakoztató játékidő eltöltésére csábít! Ez a típusú malom, látó és látássérült számára egyaránt használható, a figurák és maga a játék lap is fából készült, időtálló, kisméretű és jól érzékelhető.
Ára: 1700 forint
Felhívjuk kedves Vásárlóink figyelmét kifutó termékeinkre, melyek akciónk keretében 50% kedvezménnyel megvásárolhatók és 1-1 darab található belőlük boltunkban!
Egy-egy mosózsák, melyek közül az egyik kisebb, finom fehérneműkhöz, vagy kisebb darabok tárolására alkalmas a mosás során, mely kerek, műanyag merevítős.
Ára: 600 forint helyett 300 forint
A másik a fent említettnél nagyobb, ugyancsak fehérneműk, kisebb darabok tárolására, mosására alkalmas
Ára: 600 forint helyett 300 forint
Várjuk Önöket nagyon sok szeretettel boltunkban!
Katona Zsuzsanna és Eleki Abigél
1146 Budapest, Hermina út 57. (72-es és 74-es troli Bethesda utcai megállója)
További információ:
Telefon: 06-1/384-55-41 , +36-70/383-36-11 vagy +36-70/984-85-93
e-mail: lathatar@vgyke.com
Nyitva tartás: H-Cs: 9-17, P: 9-15
VGYKE Archives - Oldal 252 a 379-ből - Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Friss híreink Láthatár Boltunk polcairól
Most, hogy beköszöntött az ősz, érkeznek a hideg, esős napok, praktikus termékünk lehet az Önök számára a beszélő multifunkciós hőmérő, mely több nyelven (német, angol, francia, olasz, orosz és török) szólal meg.
Ízelítő a funkciók közül:
Higanymentes mérés az infravörös méréstechnológiának köszönhetően, fertőtleníthető, automatikus kikapcsolás, pillanatokon belüli mérés, lázriasztás, dátum-és idő kijelzés.
2 X 1,5V AA elemmel működik melyek a készülék tartozékai!
A készülék ára: 11600 forint
Nagyon kényelmes és a hűvösebb idő beköszöntével ugyancsak praktikus viselet a tartós és vastag anyagból kézzel készült szobapapucs, mely több méretben (36-37, 40-41 és 42-43) és színben (bordó, szürke, zöld, barna) kapható boltunkban.
Ára: 400forint
Játékos kedvűek figyelem!
A mindenki által ismert malom társasjáték fából készült változatát ajánljuk figyelmükbe! A játék tartalmas és szórakoztató játékidő eltöltésére csábít! Ez a típusú malom, látó és látássérült számára egyaránt használható, a figurák és maga a játék lap is fából készült, időtálló, kisméretű és jól érzékelhető.
Ára: 1700 forint
Felhívjuk kedves Vásárlóink figyelmét kifutó termékeinkre, melyek akciónk keretében 50% kedvezménnyel megvásárolhatók és 1-1 darab található belőlük boltunkban!
Egy-egy mosózsák, melyek közül az egyik kisebb, finom fehérneműkhöz, vagy kisebb darabok tárolására alkalmas a mosás során, mely kerek, műanyag merevítős.
Ára: 600 forint helyett 300 forint
A másik a fent említettnél nagyobb, ugyancsak fehérneműk, kisebb darabok tárolására, mosására alkalmas
Ára: 600 forint helyett 300 forint
Várjuk Önöket nagyon sok szeretettel boltunkban!
Katona Zsuzsanna és Eleki Abigél
1146 Budapest, Hermina út 57. (72-es és 74-es troli Bethesda utcai megállója)
További információ:
Telefon: 06-1/384-55-41 , +36-70/383-36-11 vagy +36-70/984-85-93
e-mail: lathatar@vgyke.com
Nyitva tartás: H-Cs: 9-17, P: 9-15
A narrátor kiles a kulisszák mögül
Látássérültekkel vagy mondhatnám úgy is, hogy látássérültekért dolgozom már több, mint három éve. Mozgássérült vagyok, bár ennek soha nem tulajdonítottam túl nagy jelentőséget, sőt, hajlamos vagyok elfelejteni. Az egyesületnél eleinte szemléletformáló programok szervezésével és lebonyolításával foglalkoztam, ez egy nagy szerelem volt, mindent, amit ma tudok a látássérülésről, ebben az izgalmas munkakörben alapoztam meg. Később közösségi civil szervező, mentor lettem és egy kolléganőmmel közösen a XIII. és XIV. kerületben élő látássérültek klubéletét igyekeztük mindenféle érdekes, szabadidős programmal színesíteni.
Azt mondanám, hogy a szemléletformálás mutatta meg számomra ezt a világot kívülről, a látók szemszögéből, a mentorkodás pedig belülről, a látássérült klubtagok felől nézve. Ez a komplex kép tette aztán lehetővé, hogy a tőlem telhető legjobbat nyújtsam, harmadik és egyben számomra a legértékesebb munkakörömben, amiben ma is dolgozom. Audionarrátor vagyok és ez nem pusztán egy munka, hanem a legmélyebb, legtisztább értelemben vett hivatás, szinte már öndefiníció.
Sokszor azt érzem, hogy minden, amit tanultam életemben, minden, ami érdekelt, ide kellett, hogy elvezessen. Hiszem, hogy nincsenek véletlenek. Nem vagyok gyógypedagógus, bölcsésznek tanultam az egyetemen, magyar, művelődéstudomány, esztétika és színháztudomány szakokon, de amíg rá nem találtam a hivatásomra, sokszor kérdezgettem magamtól, mivégre. Most pedig, miután már megtaláltam, amit kerestem, abszolút hasznát veszem ennek a kulturális, összművészeti, sokféle tapasztalatot szintetizáló háttérnek. Amikor egy színházi darabot, egy festményt, egy fotót vagy egy kiállítást teszek látássérültek számára is hozzáférhetővé, mindig hálát adok, hogy mertem követni az álmaimat, azt tanultam amit szerettem és azt csinálhatom, amire születtem.
Én vagyok a mellékelt fekete-fehér fotón. A Budai Várban készült, a Történettudományi Intézet teraszán üldögélek ujjatlan fehér ruhában, a dekoltázsnál, a vállrésznél és a hátán csipkeszerű mintázat. Hajamban egy tincs baloldalt befonva, hátratűzve, nyakamban pántforma aranyszín nyakék. Karjaim lazán előttem az asztalon, egyik kezemmel a másik csuklómat fogom, arcom kicsit komolykás, de nyugodt és békés.
Végezetül pedig álljon itt egy kisfilm, ami kifejezi mindazt, amit magaménak érzek, amiért dolgozom. A meghallgatása közben – szándékosan írom ezt a “megnézés” helyett, merthogy a képisége csak illusztratív jellegű, a mondanivalója viszont annál fontosabb (épp ezért narrálni sem érdemes). Szóval a meghallgatása közben az motoszkált bennem anno, milyen szerencsés vagyok, hogy a sok keresgélés és “újrakezdés” után megtaláltam az utam.
Hidak építése – a sorainkon belül: Mi, fogyatékossággal élő férfiak és nők egy önállóbb és boldogabb életért 2017. szeptember 30-án, szombaton közös felvonulásra és vidám, zenés, sportos ünnepre hívunk mindenkit!
Hidak építése – a társadalmon felé: Immár negyedszer várjuk szeretettel a fogyatékossággal élő társainkat, családtagokat, hozzátartozókat, barátokat, szimpatizánsokat – a társadalomban kb. 1.8 millió ember az, akit érint a fogyatékosság, mint élethelyzet.
Jelszavunk: Lélektől lélekig!
Hidak építése – az egyházak felé: Sok ezer fogyatékossággal élő hívő társunk vallásgyakorlásának megkönnyítése.
Hidak építése – a döntéshozók felé: Az elmúlt évek során a „pilléreket” már közösen elhelyeztük. Jó lenne már „átadni a hidat” és együtt, egy akarattal átmenni rajta!
Újítsuk, építsük tovább a hidakat!
Találkozzunk szeptember 30-án szombaton!
10.00 – 16.30 CSALÁDI NAP zenei és sport programokkal a Szent István téren. A Fodisz szervezésében: Kerekesszékes kosárlabda; Boccia; Ülőröplabda; Akadálymentes fitness; Integrált Zumba; Vakboksz; Kerekesszékes akadálypálya; Vaklabirintus Közben.
A színpadon a Makkelos Fesztivál résztvevői (6 különböző országból érkező, fogyatékossággal élő előadókból álló művészeti csoportok) zenélnek.
15.00 Gyülekezés a Clarck Ádám téren a Lánchíd budai hídfőjénél a „0” km kőnél.
16.00 A menet elindul a Szent István térre
16.35 Érkezés a Szent István térre
16.35 -20.00 Szent István tér (a Bazilika előtt) – színes zenei- és kulturális programok, közösségi zenélés és a Nemadomfel együttes.
18.00-19.00 Bazilika – Böjte Csaba gondolatai
Várunk a felvonuláson!
Klubnap a közlekedésünkről
A klubnapi beszélgetésünk egy a közlekedéshez látszólag nem olyan szorosan kapcsolódó témával kezdődött, mivel a strandolás került szóba. Mindenki elmondta a legfrissebb élményeit, melyből azt mindenképpen megállapíthattuk, hogy aki nagyon szeret fürdeni, annak nem egyszer komoly szervezést igényel a megvalósítás, hiszen a strandok nagyon nem akadálymentesek.
A mindennapos közlekedésünkre térve megállapíthattuk, hogy még mindig nélkülözhetetlen a segítségkérés, mert sajnos még a látássérültek által gyakran látogatott helyeken is probléma van az akadálymentesítéssel. Példának elhangzott, hogy a VÁI előtt úgy oldották meg a kerekesszékes akadálymentesítést, hogy a vezetősávot is feltörték a részükre kialakított rámpa érdekében, majd ezt nem állították helyre, mely megoldás nem példa nélküli.
A FUTÁR-kapcsolókkal való két éves közlekedésünk tapasztalatait is összegeztük. Az hamar kiderült, hogy az ajándékba kapott kapcsolókat mindenki használja valamire. Van olyan aki például arra, hogy a megfelelő oldalt megtalálja olyan helyeken, mint amilyen a Móricz Zsigmond körtér. Mindenki egyetértett abban, hogy az elképzelés jó, de a létező megoldásokban még komoly hiányosságok vannak.
Az egyik nagy gond, hogy a FUTÁR-táblák helye nem mindig kiszámítható. Ha a megállók nagyjából azonos részén lettek volna elhelyezve, sokkal komolyabb segítséget jelentenének. A hangerő sem mindig ideális, sokszor a túl halk és a túl hangos között változik. Újbuda számos megállójában ráadásul egyszerre több hangszóró is elindul, ami elrontja az érthetőséget (például a Gárdonyi téren).
Ahol több járat érkezik egy megállóba (például a piacnál Újbuda-központban), ott sajnos még mindig nem segít a FUTÁR eligazodni. Még mindig az lenne segítség az elmondások szerint, ha a beérkező busz azonosítaná magát, reagálva a kapcsolóra.
A négyes metró mozgólépcsőinél az irányok cserélése a tagjaink egy részének gondot okoz, mivel a kapcsolóra adott jelzés sokszor nem működik, nem egyértelmű vagy téves. Az, hogy a mozgólépcsőket minden irányban működtetni kell, az nem jelentene problémát, ha a jelzések egyáltalán léteznének és mindig egyértelműek lennének. A jelzések azonosítását nehezítik a rendszeresen elhangzó, hosszú bemondások arról, hogy a metróban nincs vezető. Amíg ezek a bemondások mennek, nem lehetséges az irányjelzések pontos azonosítása, de egyébként is nehezítik a hang alapján való tájékozódást. Mivel a bemondás nagyon hosszú, a hang alapján tájékozódó, önállóan közlekedő utasnak sokszor nincs más választása, mint mozdulatlannak maradni.
Általában a vezetősávokról hangzott el az, hogy a gyengénlátóknak sokat segítene a kontrasztos kialakítás. Mivel a látásssérültek nagyobb része gyengénlátó, többek számára érthetetlen az, hogy a kontrasztos kialakítás miért marad el. Mások a szabványosítást hiányolták, mivel előfordulnak teljesen egyedi, a gyakorlatban nem visszafejthető jelzések. Ilyenkor csak azt érzékelik, hogy a bot elakad, de az okát nem tudják.
A vezetősávok másik helyi problémája, hogy a felújítások, felbontások során sérülnek, valamint a felújítások idején meg sem kísérlik pótolni. Mivel Újbudán sok a járdát érintő felbontás, ez a mindennapi közlekedés szempontjából ez egy akut probléma. Van olyan, akinek az utcáját minden évben felbontják, így az önálló, vagyis kísérő nélküli közlekedése annak ellenére rendszeresen ellehetetlenül, hogy egyébként ügyesen közlekedik egyedül.
Komoly probléma, hogy elég sok levelet írnak az érintettek, de az udvarias válaszleveleken kívül semmi érdemi változás nem történik. Többen példának említették, hogy már 2015 nyarán is jelezték (és azóta is megteszik) mennyire komoly gondot jelentenek a járdákat érintő felbontások, de semmi sem változott.
Másik említett probléma a megállók buszon történő bemondása. Pontos felmérést senki sem készített az arányokról, de nem egyszer téves a bemondás, ami rendszeresen okoz nehézséget. Többeknek komoly stresszt okoz az önálló közlekedésben az a tény, hogy nem tudhatják mennyire támaszkodhatnak a bemondásra. Ilyenkor marad a segítségkérés, ami egyébként is elkerülhetetlen, csak alapvetően nem kellemes dolog.
A 4-es és 6-os villamos vonalán még a mai napig nem lehet tudni, hogy éppen melyik villamos áll be a megállóba, de ugyanez a helyzet a budai fonódó hálózat sok megállóhelyén is. A kerületi megállók közül a Petőfi híd budai hídfője jelent súlyosabb gondot, mert nem mindegy melyik végállomásra megy a villamos, de ez csak az elindulás után derül ki, ami már késő. Ráadásul a középperonos megállóknál még az oldal azonosítása sem megoldható, valamint a kerületi végállomásokon az induló villamos megtalálása sem megy segítségkérés nélkül. A FUTÁR-kapcsolók ebben nem segítenek semmit, mert a kijelzők ugyan fel vannak szerelve, de 2015 óta még egy napot sem működtek.
Szóba kerültek a vonatok is, hogy mennyire nem egyszerű a szerelvények megtalálása. Példának éppen a kelenföldi állomás lett felhozva, melynél komoly erőfeszítéseket tettek a megfelelő akadálymentesítésre, de a vágány megtalálása még helyismerettel sem lehetséges. Többen ezért nem is a lakóhelyükhöz közel, hanem a belvárosi végállomásokon szállnak vonatra, mert ott van idő segítséget kérni a helyes vágány megtalálásához.
Összességében azt mondhattuk el, hogy a FUTÁR-kapcsolók valamennyit segítettek a mindennapos közlekedésben, a legtöbben támaszkodnak rá. A helyzet összességében valamennyivel jobb lett. Ugyanakkor a mindenkori önálló közlekedés lehetőségének a biztosítása még ezzel nem valósult meg és sajnos az alapvető nehézségek ugyanazok maradtak, mint a kapcsolók kiosztása előtt.
Az utolsó 15 percben megállapodtunk abban, hogy az októberi klubnapon a “látás hónapja”, vagyis az októberi rendezvények lesznek a beszélgetésünk témái. Reméljük, hogy nagyon sokan fognak hozzánk csatlakozni!
Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervezők
Jogsértéseket tárt fel az ombudsman a sajátos nevelési igényű tanulók oktatásában
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében az ombudsmani vizsgálat megállapításai közül kiemelte a szakemberhiányt, az iskolába jutás ellehetetlenülését és azt, hogy “kézbesítőnek” kérték meg a szülőket.
A Székely Lászlóhoz forduló szülők sérelmezték, hogy sajátos nevelési igényű gyermekeik nem kapták meg a szakértői bizottság szakvéleményében meghatározott fejlesztő nevelést, oktatást.
Az alapvető jogok biztosának vizsgálatait összegző jelentés kiindulásként rögzíti: a sajátos nevelési igényű diáknak joga van ahhoz, hogy különleges bánásmód keretében, állapotának megfelelő pedagógiai ellátásban részesüljön, amit a szakvéleményben foglaltak szerint kell biztosítani.
Az ombudsman öt panaszügyből kettőben feltárta, hogy a sajátos nevelési igényű, integrált oktatásra jogosult tanulók a szakemberek, vagyis logopédus, pszichológus hiánya miatt nem jutottak hozzá a szakvélemény szerinti ellátáshoz. Megállapította, hogy ez sérti az érintett gyermekek jogát a védelemhez és a gondoskodáshoz.
Olyan szülő is volt, akit közreműködésre kértek: juttassa el a szakértői bizottság szakértői véleményét a tanuló iskolájába. Ez a biztos szerint komoly aggályokat vet fel, ugyanis lehetséges, hogy a dokumentum nem vagy nem időben jut el a címzetthez.
Székely László jelentése kitér arra, hogy két esetben is akadályozott volt a sajátos nevelési igényű, fogyatékossággal élő diákok eljutása a szakértői véleményben kijelölt iskolába.
Kiemelte, hogy az intézménynek kötelessége felvenni a tanulót; az iskola fenntartójának feladata az utaztatás megszervezése és költségeinek viselése. Súlyos problémának nevezte, hogy a fenntartóknak nincsenek meg a szükséges forrásaik.
Az alapvető jogok biztosa megállapította, hogy a hiányzó feltételek egyaránt sértik az oktatáshoz való jogot, valamint az esélyegyenlőség és a gyermekek legjobb érdekének megfelelő eljárás elvét.
Az ombudsman az emberi erőforrások miniszteréhez fordult, azt kezdeményezve, hogy tegye meg a problémák megoldásához szükséges intézkedéseket. Felkérte továbbá a Klebelsberg Központ elnökét: oldja meg, hogy valamennyi sajátos nevelési igényű gyermek megkapja a szakértői véleményben rögzített ellátást. Kezdeményezte továbbá, hogy a szakértői bizottságok a szakértői véleményeket minden esetben közvetlenül küldjék meg a kijelölt köznevelési intézményeknek – olvasható a közleményben.
Kép forrása: www.gyerekkuckoovi.hu
Kispesti meghívó
Sok szeretettel hívunk benneteket következő klubnapunkra melynek helyszíne: XIX. Táncsics M. u. 7. 1. em. (Családsegítő Központ) időpontja: 2017.Szeptember 28. (csütörtök) 15 óra
Szeptemberi klubnapunk vendége BörcsökGáborné rendőr százados lesz a XIX. kerületi Rendőrkapitányságról, és a vagyonvédelemről tart előadást.
Közlekedéssel kapcsolatos tájékoztató is lesz, melyből kiderül, mi a bikesafe program?
Sőt, klubnapunkon lehetőség nyílik álkamerák és személyi riasztók kipróbálására.
Megemlékezünk SzentAdorjánról, aki – többek között – a büntetés-végrehajtás védőszentje.
Elkezdődött az iskola. Tudsz annyit, mint egy ötödikes? Kvízjátékunkból ez is kiderül.
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők
A Trivium Egyesület pályázatai
100 Mini Történet – Novellapályázat
A Trivium Egyesület 100 Mini Történet címmel novellapályázatot hirdet.
A pályázatra életkori megkötés nélkül kezdő és rendszeresen publikáló írók jelentkezését is szívesen fogadjuk. Hazai és határon túli írók egyaránt pályázhatnak.
Téma megkötés nincs. Nevezési díj nincs. A pályázat jeligés.
Beküldési feltételek
Pályázni kizárólag olyan prózai művekkel lehet, amelyek sem nyomtatott, sem elektronikus formátumban nem jelentek meg sem antológiákban, sem egyéni honlapokon, blogokon. Egy szerző legfeljebb 5novellával pályázhat, a novellákhoz jeligét kell társítania. A jelige bármilyen szó lehet, az helyettesíti a szerző nevét a zsűritagok előtt.
A szerzők azonosítása miatt az e-mailnek tartalmaznia kell a szerző nevét, jeligéjét és az elérhetőségét (lakcím, telefonszám).
Az e–mailben csatolt fájlként kérjük beküldeni a novellát doc, docx, rtf vagy odt formátumban.
A tárgy mezőbe kérjük beírni: „100mini történet”.
Beküldési határidő: 2017. november 30. éjfél
Japán a szamurájkorban – Novellapályázat
A Trivium Egyesület Japán a szamurájkorban címmel novellapályázatot hirdet.
Téma: Az írások a szamurájkori Japánban játszódjanak. Ez az időszak a Muromacsi–kortól a Meidzsi–korig, azaz 1392-1867-ig tartott. Nincs műfaji megkötés, azaz a mű lehet történelmi fikció, fantasy, sci-fi. Nem anime és manga átírásokat, fanfictionöket, hanem a japán történelmen és kultúrán alapuló történeteket várunk.
A pályázatra életkori megkötés nélkül kezdő és rendszeresen publikáló írók jelentkezését is szívesen fogadjuk. Hazai és határon túli írók egyaránt pályázhatnak.
A pályázat jeligés. Nevezési díj nincs.
Beküldési feltételek
Pályázni kizárólag olyan prózai művekkel lehet, amelyek sem nyomtatott, sem elektronikus formátumban nem jelentek meg sem antológiákban, sem egyéni honlapokon, blogokon.
Egy szerző legfeljebb 2novellával pályázhat.
A szerzőnek a novellákhoz jeligét kell társítania. A jelige bármilyen szó lehet, az helyettesíti a szerző nevét a zsűritagok előtt.
Szeptember 7-én harmadik kerületi klubtagokkal csatlakoztunk a Kálvin téren ahhoz a látássérült csoporthoz, amely Szekeres Júlia idegenvezetővel városnézésre indult. Irodalmi, történelmi sétát tettünk az V. kerület déli részén.
Először megnéztük a középkorban épült városfalat. Megtudtuk. hogy Mátyás király építette a törökök támadása ellen. Az utcán szembe állt az a ház, ahol Petőfi Sándor lakott néhány évig. Az Egyetem tér felé haladva több történelmi személyiségről hallottunk. Megnéztük a pesti árvíz érdekességeit is.
Tovább mentünk és megérkeztünk a Károlyi Mihály utcában található Károlyi-Palotához, amely közel hatvan éve a Petőfi Irodalmi Múzeumnak ad otthont. Megtudtuk, hogy a palota első formájában 1696-1698 között épült barokk stílusban. Több tulajdonosa volt, majd 1766-ban lett a Károlyi családé. A reformkor politikájának és irodalmának neves alakjai mind megfordultak a palotában. A hozzá tartozó kertet 1932-ben rendbe tették és közkertté nyilvánították (Károlyi-kert).
A kertet az idők során többször átalakították. Fénykorában még egzotikus növényeket is neveltek a virágházban. a kertben pedig lugasokat telepítettek. Utoljára 1996-ban az elhasználódás miatt ismét áttervezték. A parkban van szökőkút jelentős gyepfelülettel az évszaknak megfelelő virágokkal, kanyargós sétányokkal. A parkban található az ország egyik legidősebb fehér eperfája.
Sétánk végére érve kellemesen elfáradtunk, de megérte!
Új ismeretekkel és a sok látnivaló élményével megint gazdagabbak lettünk.
Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező
Kéréssel fordulunk a tagdíjat csekken fizető tagtársainkhoz
Sajnálattal tapasztaltuk, hogy több olyan postai befizetés is érkezett hozzánk, ahol az egyesületi tag neve nincs feltüntetve, csak a feladás dátuma, annak időpontja, illetve hogy melyik postán került befizetésre az éves tagdíj. Ezen információk birtokában sajnos nem tudjuk beazonosítani azt, hogy mely tagtársunk részéről történt meg a befizetés.
Kérjük Önöket, hogy segítsék munkánkat azzal, hogy a befizetéskor feltüntetik az egyesületi tag nevét, így jelentősen megkönnyítik a befizetés feldolgozását!
Mivel több, a beazonosíthatatlanság miatt függőben lévő befizetésünk van, így szeretnénk kérni azon tagtársainkat, akik az alábbi postahivatalban, a feltüntetett napon és időpontban fizették be tagdíjukat, hogy a feladott csekk tőszelvényével jelentkezzenek Egyesületünknél, hogy minél hamarabb postázhassuk részükre a bélyeget!
Feladás helye: Vác 1. Posta
Cím: 2600 Vác, Posta park 2
Feladás dátuma: 2017. 09.07 11:41
Feladás helye: Budapest Campona
Feladás dátuma: 2017.09.08 14:00
Feladás helye: Budaörs 4 posta
Cím: 2044 Budaörs, Sport utca 2-4.
Feladás dátuma: 2017.09.11 12:46
Feladás helye: Budapest Mamut
Feladás dátuma: 2017.09.00 13:02
Együttműködésüket köszönik:
az Ügyfélszolgálat munkatársai
Gustav Klimt: A csók
Elöljáróban néhány szó, lévén a festménynarráció a szakma számára is nagyon ingoványos terület. Fontos tisztázni, hogy egy tapasztalat rekonstrukciója természetesen mindig csak egy nézőpont a sok közül, mely a mesélő perspektíváját tükrözi, így van ez a narráció esetében is. Bár, a tőlem telhető módon igyekszem visszaadni a valóságot, önkéntelenül előfordulhatnak “költői túlzások”, “beleképzelések”, a képnek úgymond továbbgondolásai, amelyekkel sok esetben egy hangulatot, egy benyomást próbálok érzékeltetni. Ez a szubjektív jelleg a festmények és művészi fotók esetében súlyozottan érvényesül. Azok, akik látják is a képet és nem csak olvassák a leírást vagy hallgatják a felvételt, nézzék ezt el nekem. A válogatás egyelőre önkényes, a saját kedvenceimet “mesélem el” ebben az új sorozatban, de ha bárkinek van bármilyen kívánsága, egy kép, ami számára sokat jelent és szeretné, ha azt én interpretálnám, szóljon nyugodtan és abból is készülhet írásos illetve hanganyag. Várom az ötleteket! Jó szórakozást! 🙂
A narráció, írott formában
A kép címe csalóka, mondhatni költői, legalábbis modern szemmel. A partnerek ugyanis nem csókot váltanak, csak a férfi illeti gyengéden szerelmese rózsás arcát, aki eközben szemét lehunyva adja át magát a pillanatnak. Karját a férfi nyaka köré fonja, így vonva magához. A hölgy metszett, porcelánbabáéra emlékeztető vonásait és a hajába tűzdelt virágokat látva mégsem lepődünk meg a címen, a szecessziós környezetben a csók többletjelentéssel színesedik, akár a festmény maga. Válltól lefelé a két szereplő teste nem látszik, mintha puha paplan, takaró ölelné őket körbe, talán szerelmük allegóriája. Ez a paplan arany alapon színes, mintás. A férfi oldalán maszkulin formák jelennek meg, fekete-fehér téglalapok, egyenesek, a nőén pedig örvénylő csigavonalak, középen kis ponttal. Szerelmese felé közeledve ezek a pici örvények egyre színesebbek, mintha virágba borulnának. Alsó lábszára kilátszik a takaró alól, bokáján apró-levelű, aranysárga futónövény szalad lefelé, egy gombostűfejnyi színes virágok pöttyözte mezőre, ami fölött mintha lebegne a pár. Az egész jelenet nagyon álomszerű.
Tetszett a narráció? Írja meg nekem a vgyke.audionarracio@gmail.com e-mail címen! Szívesen tájékozódna tovább a témában? Megteheti a https://www.facebook.com/vgykeaudionarracio/ oldalon, ahol további narrációkat élménybeszámolókat, programajánlókat és egyéb érdekességeket talál. Várom szeretettel!
S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983
Kirándulás a budai hegyekben
Régi tervünk volt, hogy sokat sétáljunk és túrázzunk a környékünk hegyes területen. Ez a tervünk időről-időre valóra válik, legalábbis törekszünk arra, hogy évente legalább egyszer legyen ilyen programunk is. Eredetileg egy nehezebb terepre szerveztük a kirándulást, de a jelentkezők kérését figyelembe vettük, így egy sétálósabb program valósult meg a tündérhegyi túránk helyett.
Amikor az első hegyes túránkat szerveztük, már akkor kiderült, hogy a valóban friss levegő, az erdő illatai és az új helyek felkeresése okozta öröm mindenkinek ad annyit, ami miatt újra és újra el fog jönni. Ez így történt most is és a kapott élmények sem okoztak csalódást.
A kirándulásunk a távoli találkozóhely miatt buszozással indult, majd a Normafától elindulva kezdtük a gyalogtúránkat. A Normafán megnéztük a frissen átadott szabadtéri kondiparkot, valamint azt a kisplasztikát, mely a környező hegyeket mutatja be. Ebből megtudtuk, hogy nagyjából 300 és 500 méter közötti tengerszint feletti magasságban fogunk kirándulni, de a szintkülönbségből elég keveset fogunk érzékelni.
A túra során egy jelzett útvonalon haladtunk, számos olyan elhagyott létesítményt megfigyelve, melyek egykor a kirándulókat szolgálták ki. Ezek pihenőhelyet, eső elől való menekülést és biztonságosan tiszta ivóvizet nyújtottak az arra járók részére. Az állagromlás mértékét jelzi, hogy a nagyon rossz állapotban lévőket már kerítéssel is elzárták.
Az egyik különleges élmény melyben részünk lehetett, az emberek által nem feldúlt részeken megtapasztalható illatfelhő volt, melyet számos virágnak és fának köszönhettünk az erdő határán haladva. Alapvetően tisztább városrészből indultunk el, de mindannyian megéreztük, hogy teljesen más minőségű levegő volt az erdőben, mint amit a mindennapokban megszoktunk.
A kirándulás útvonalán nagyon sok tájékoztató táblát találtunk, melyekből számos érdekességet is megtudtunk. Az egyik különlegesség a Mátyás király idejében kialakított vadaskert felfedezése volt, melynek ma már csak a nyomait lehet megérinteni. A másik érdekesség Budapest egyetlen hosszú időn át életben maradt libanoni cédrusa volt, mely mára már hatalmasra nőtt. A kissé erősebb melegben megtapasztalhattuk mit jelent egy ilyen fa árnyéka, ugyanis nagyon sokfelé ágazva, hatalmas lombozattal nyújt hűs pihenőhelyet. A 120 éves fa védettséget élvez, ezért nem lehetett megérinteni a törzsét.
A kirándulás végéhez érve megállapodtunk abban, hogy igyekszünk majd több hegyi túrát szervezni a jövőben. Nem csupán azért, mert kellemes menekülést kínál a kínzó meleg elől, hanem azért is, mert szeretnénk felfedezni a környező hegyek további meglepő titkait.
Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervezők
Dr. Bánó Miklós Braille írás-olvasás és játék a pontokkal vetélkedő
“Nem a győzelem a fontos”
A vetélkedő helye: Szövetségünk Székházának kiselőadó terme (Bp. XIV. Hermina út 47.)
Jelentkezni lehet egyesületünk irodájában személyesen, telefonon vagy levélben, akár a verseny napján, a helyszínen is.
Forrás: www.168ora.hu
Kérjük a jelentkezőket, hogy az írás versenyhez saját pontírógépüket hozzák magukkal. Amennyiben nincs erre mód, akkor ezt mindenképpen kérjük előre jelezni, hogy gépet tudjunk biztosítani.