Látja? Nem látja? De hallja!

Sok szeretettel várunk szeptemberi klubnapunkra!

Koltai Judit színésznő és S. Tóth Erika egyesületünk audionarrátora lesznek a vendégeink.

Látogatásuk célja, hogy megismertessék velünk, hogy miképpen válik hallhatóvá, ami látható. A színházi audionarrációval fognak minket megismertetni, elmesélik nekünk a műhelytitkaikat.

Sok szeretettel várunk mindenkit erre az érdekes alkalomra!

Helyszín: Kondor Béla Közösségi ház Kondor Béla sétány 8.
Időpont:  2017 szeptember 27. 15  óra.

Jelentkezésedet várjuk  emailben:    lampas.bp18@gmail.com   2017 szeptember 22.ig

Elérhetőségeink:

Kiss Julia
telefon: 06 30 498 9094

Juhos Róbert
Telefon: 06 70 377 3235

Email: lampas.bp18@gmail.com

a képen: őszi szinekben pompázó falevelek vannak

A kép forrása: vargaeva.com

Kiss julia és Juhos Róbert
18. kerületi közösségi civilszervezők

Radnóti Miklós: Naptár (2. rész)

ÁPRILIS

Egy szellő felsikolt, apró üvegre lép
s féllábon elszalad.
Ó április, ó április,
a nap se süt, nem bomlanak
a folyton nedvesorru kis rügyek se még
a füttyös ég alatt.

1939. március 12.

Az aprólékos műgonddal készített fotón a tavasz hírnöke, egy hóvirág fázósan zárt fehér szirmai bukkannak elő a fűszálak homályosan elmosódó, nedves tengeréből. Az aljnövényzet pontos körvonalai csak a kis virág tövében kivehetők. A háttér is mindössze elkent foltos szürkeség, így kiemelve a lényeget. A kis zöld száron egyébként is lekonyuló ívben növő virág mintha szomorkásnak tűnne a szirmokon legördülő hajnali harmatcseppektől övezve. Közelről látjuk az aprócska növényt, úgyhogy az egyik vízcsepp szinte gombostűfejnyi üveggolyónak látszik a mandulaforma bimbó végében. A valóban csöppnyi üveggolyón, alig észrevehetően egy fűszál tükröződik.

Április

MÁJUS

Szirom borzong a fán, lehull;
fehérlő illatokkal alkonyul.
A hegyről hűvös éj csorog,
lépkednek benne lombos fasorok.
Megbú a fázós kis meleg,
vadgesztenyék gyertyái fénylenek.

1941. február 25.

Ebben a pár sorban engem leginkább a “fehérlő illat” érzékletes költői képe, szinesztéziája fogott meg. A fotó, amit választottam, a japán cseresznyevirágzás szemet és szívet gyönyörködtető időszakát örökíti meg. Eddig úgy hittem, hogy a cseresznyevirág csak rózsaszín lehet, de ezen a képen a fények különös játékának köszönhetően, fehérbe-hajló egymásba nyúló, dús lombokat látunk. Egy kis mesterséges tó partján állnak a terebélyes, egymás tőszomszédságában viruló, sötét törzsű fák, melyek egy sétányt szegélyeznek. Alkonyodik, de az is lehet, hogy épp hajnal van. A perspektivikus ábrázolásnak köszönhetően a nézőtől távolabb a fák koronája már szinte ráhajlik a tükörsima, mélykék vízfelületre, melyen tökéletes pompájukban látjuk viszont a kócos, rózsaszínes-fehéres lombokat. A tükörképen a fák tövében és a korona közelében, kis fénypontok tűnnek fel, de a parton valahogy mégse látszanak a fények forrásai, mintha a fotós játszana velünk. Ahogy tüzetesebben megvizsgáljuk a részleteket, itt-ott feltűnik a lombok között egy-egy kis lámpa, de, hogy a fák tövében lévő kis fénypontok eredetije hol lehet, arra nem sikerült rájönnöm. Bárhol is legyenek ezek a titokzatos lámpácskák, gyönyörűen megvilágítják az illatos lombokat alulról, vonzva a tekintet. A könnyű cseresznyevirágok kontrasztjaként a nézővel szemközt sötét fenyvesekkel tarkított, kéklő hegyormot látunk, festői az összkép.

Május

JÚNIUS

Nézz csak körül, most dél van és csodát látsz,
az ég derüs, nincs homlokán redő,
utak mentén virágzik mind az ákác,
a csermelynek arany taréja nő
s a fényes levegőbe villogó
jeleket ír egy lustán hősködő
gyémántos testü nagy szitakötő.

1941. február 28.

Egy különösen gyönyörű lugas tűnik fel a képen, benne egy kis sétánnyal, melyet frisszöld fű szegélyez. Az építmény árkádos ívét egy masszív farácsozatból alakították ki, de ez csak itt-ott bukkan elő, lévén akácvirágok elképesztő, álomszerű sűrűje borítja, melyek úgy lógnak le hosszan felülről az csendes ösvényre, akár egy gyönyörű hajkorona selymes tincsei. A halvány- és sötétlila virágfürtöket fehérakác menyegzői zuhataga választja el egymástól. A virágfüzérek között beszűrődő napfény csíkokban árnyakat rajzol a sétányra. Ez a kivételes hely, mesebeli békéjével olyan hatást kelt, mintha Tündérország bejárata volna.

Június

A kép egy csodálatos lilaakác-kertben készült, mely Japánban található. Aki szeretne, bővebben az alábbi cikkben olvashat róla:
http://toochee.reblog.hu/csodalatos-japan-lilaakac-kert

Tetszettek a narrációk? Írja meg nekem a vgyke.audionarracio@gmail.com e-mail címre! Szívesen tájékozódna tovább a témában? Látogasson el a https://www.facebook.com/vgykeaudionarracio oldalra, ahol további élménybeszámolókat, programajánlókat, narrációkat és egyéb érdekességeket talál. Várom szeretettel!

S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983

 

Holdviláglát(ogat)ás

Szereted a vizuális kultúra mindennapi és nem mindennapi remekeit? A színházat, a filmet, a festészetet? Vagy csak szeretted, de el se tudod képzelni, hogy újra átélheted? Szívesen ringatóznál Claude Monet-val a Velencei gondolán vagy adóznál az élet szépségének Matisse mozgalmas és örömteli műalkotásán keresztül? Csukd be a szemed és képzelj el egy számodra kedves festményt. Hogy mondanád el magával ragadó szépségét egy vak embernek? Milyen lehet csukott szemmel nézni egy színdarabot vagy egy filmet? Próbáltad már?

Egy kis történeti áttekintést követően, többek között ezekre a kérdésekre keressük együtt a választ. Mindegy, hogy látsz vagy sem, hogy láttál-e valaha vagy sem, hogy jártál-e már narrált színházi előadáson, filmvetítésen, tárlaton vagy sem vagy, hogy egyáltalán tudod-e, mi az az audionarráció. Ez a beszélgetés biztos tartogat számodra újdonságokat és meglepetéseket, sőt kulisszatitkokat, merthogy nem csak a narrációról lesz szó, hanem a különös és az átlag néző számára rejtett “színházi üzem” működéséről is.

Meghívott vendégeink: Koltai Judit, a Holdvilág Kamaraszínház színművésze, rendezője és művészeti vezetője, valamint S. Tóth Erika kolléganőnk, akinek a narrációival, beszámolóival és “tudta-e” rovatával már kedves tagjaink is megismerkedhettek az egyesület hírlevelén keresztül.

Időpont: 2017. szeptember 27. szerda, 15:00 és 17:00 között.
Helyszín: Kondor Béla Közösségi Ház (1181 Budapest, Kondor Béla sétány 8.)

A képen egy művészi hold látható, kékes fényben

Izgalmas klubdélutánnak nézünk tehát elébe, mindenkit várnak szeretettel XVIII. kerület Lámpásai: Kiss Juli és Juhos Robi

FÁCÁNGYILKOSOK – narrált mozi, nem csak látássérülteknek

Időpont: szeptember 24., vasárnap, 16 óra,
Helyszín: ART CINEMA + CAFE (1074 Budapest, Erzsébet krt. 39., a nagykörút és Dob utca sarka)

Jegyár: 900.-Ft

A történet röviden:
Egy tóparti nyaralóban brutálisan meggyilkolnak egy fiatal ikerpárt. A nyomok alapján a rendőrség egy helyi bentlakásos iskola gazdag és befolyásos családból származó diákjai között keresi az elkövetőt, mivel azonban a bizonyítékok nem perdöntőek, vádemelés nélkül a lezáratlan ügyek közé kerül az akta. Az elfekvő ügyekkel foglalkozó Q-ügyosztály 20 évvel később újra foglalkozni kezd az esettel. Carl Morck nyomozó és társa beleássa magát az ügybe, és hamar rájönnek, hogy a bűncselekmény körül valami bűzlik. A meglévő nyomok egy, a testvérpár meggyilkolásával egy időben eltűnt lányhoz vezetnek, ám hamar kiderül, hogy nem csak a nyomozók próbálják elszántan felkutatni a nőt, hogy a hiányzó információkat megszerezzék tőle. Az ország három legbefolyásosabb köreiből néhányan szintén kétségbeesetten kutatnak az utcán élő nő után, mert olyan tudás birtokában van, ami egy életre tönkreteheti őket. A hajtóvadászat kezdetét veszi.

A csatolt képen a film plakátja. Középen nagy fehér betűkkel a cím: "FÁCÁNGYILKOSOK". Baloldalt elől, a nézőhöz legközelebb jólöltözött nyomozó vagy bérgyilkos: öltönynadrágot, sötétszürke inget, nyakkendőt, zakót és hosszú sötét színű szövetkabátot visel. Tekintete zord, komoly, férfias, borostás arcát vérfoltok pettyezik. Csípője mellé engedett kezében pisztolyt tart. Jobboldalon hátrébb egy másik férfi tűnik fel, sötét farmert, fekete pulóvert és bőrdzsekit visel. Gondosan, elegánsan nyírt szakálla neki is komoly külsőt kölcsönöz, az elől lévő férfit figyeli. Leghátrébb, középen egy nő áll, a másik két alakhoz képest jellegtelen, aktacsomagokat tart kezében. A kép hátterében sokablakos félkörívű épület, előtte az aszfalt vízfoltos, az ég szürke, talán nem rég esett. A plakát jobb- és balfelső sarkában a főszereplők neve olvasható: "Nikolaj Lie Kaas" és "Fares Fares".A csatolt képen a film plakátja. Középen nagy fehér betűkkel a cím: “FÁCÁNGYILKOSOK”. Baloldalt elől, a nézőhöz legközelebb jólöltözött nyomozó vagy bérgyilkos: öltönynadrágot, sötétszürke inget, nyakkendőt, zakót és hosszú sötét színű szövetkabátot visel. Tekintete zord, komoly, férfias, borostás arcát vérfoltok pettyezik. Csípője mellé engedett kezében pisztolyt tart. Jobboldalon hátrébb egy másik férfi tűnik fel, sötét farmert, fekete pulóvert és bőrdzsekit visel. Gondosan, elegánsan nyírt szakálla neki is komoly külsőt kölcsönöz, az elől lévő férfit figyeli. Leghátrébb, középen egy nő áll, a másik két alakhoz képest jellegtelen, aktacsomagokat tart kezében. A kép hátterében sokablakos félkörívű épület, előtte az aszfalt vízfoltos, az ég szürke, talán nem rég esett. A plakát jobb- és balfelső sarkában a főszereplők neve olvasható: “Nikolaj Lie Kaas” és “Fares Fares”.

S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983
E-mail: vgyke.audionarracio@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/vgykeaudionarracio
Web: www.vgyke.com

MET FEST

Egyesületünk masszázs szolgáltatása minden évben több alkalommal nyújt ízelítőt gyógymasszázsból különböző egészségnapokon, rendezvényeken.

Egy tavalyi sikeres együttműködésnek köszönhetően az Egyesület megbízást kapott a Balatonalmádiban megrendezett MET FEST-re, melyre a Hunguest Hotel Bár Resort privát strandján került sor 2017. szeptember 7-én.

A képen a masszőreink láthatóak

Erre a csapatépítő programra a Dream Production Europe Kft felkérésére négy gyógymasszőrrel érkeztünk. Masszőreink, vagyis Borics Nikolett, Hoffmann Ágnes, Orsós Sándor és Gál Ákos, mintegy 40 vendéget masszíroztak meg, 30 perces hátmasszázst, láb-, arc-, és teljes testmasszázst kínálva.

A képen a masszőreink láthatóak munka közben

A szemerkélő eső ellenére a nap jó hangulatban telt, a vendégek elégedettek voltak az élménnyel.

Friss híreink Láthatár Boltunk polcairól

A képen a bolt emblémája látható

Kézzel díszített, ovális alakú fadobozka, mely kézzel szedett, szárított és illatos virágszirmokat rejt egy kis organza zsákba csomagolva. Kedves, apró és ízléses ajándék!
Rózsás (1 db van belőle): 1000 ft helyett 500 ft
Levendulás (1 db van belőle): 1000 ft helyett 500 ft

Piros alapon apró fehér pöttyös anyagból készült, baba alakú kedves kispárna gyógyfüvekkel megtöltve, csipkével és selyem szalaggal díszítve. Kellemes „zizegő” hangja nyugtató hatású a benne rejlő gyógyfüvek illatával kombinálna, akár „rongyibabának” is ajánljuk, mivel erős varrásának és strapabíró anyagának köszönhetően hosszú időre kedves társ lehet! (utolsó darab!)
Ára: 2500 ft helyett 1250 ft

30 cm átmérőjű, 15 cm vastag, tönkölypelyvával megtöltött jógapárna, mely sötétzöld alapon drapp virágmintával díszített anyagból készült. Hasznos társ lehet nem csak jógázóknak, de kisgyerekeknek földön történő játékához, ülő munkát végzőknek a derék optimális megtámasztásához is!
Ára: 3000 ft helyett 1500 ft

Drapp színű, hasáb alakú, kézműves tömb gyertya, hosszú időre kellemes hangulatot biztosít. Alakjának köszönhetően stabilan áll, így biztonságosabb a henger alakú társainál. Felülete rücskös, az egyedi technikának köszönhetően amellyel készült. (1 db van belőle!)
Ára: 900 ft helyett 450 ft

Felhívjuk kedves Vásárlónk figyelmét szeptemberi akciónkra, mellyel a Láthatár bolt 5. szülinapjára hangolódunk: Minden 5X-ös nagyítású nagyítónkat ebben hónapban 5% kedvezménnyel vásárolhat meg!

Kedves Vásárlóink! Tudták, hogy Egyesületünk segédeszköz boltja teljesen akadálymentesen megközelíthető?
Az utcáról vezetősáv és rámpa segíti a bejutást, az épület- és az üzletünk bejárata pedig széles szárnyú, így kerekesszékkel is könnyű a bejutás.

Várjuk szeretettel Önt is a Láthatár boltban!

Katona Zsuzsanna és Eleki Abigél
1146 Budapest, Hermina út 57. (72-es és 74-es troli Bethesda utcai megállója)

További információ:
Telefon: 06-1/384-55-41 , +36-70/383-36-11 vagy +36-70/984-85-93
e-mail: lathatar@vgyke.com
Nyitva tartás: H-Cs: 9-17, P: 9-15
www.vgyke.com facebook.com/Láthatár bolt

Móra Ferenc Múzeum: Láthatatlan – elődeink tárgyai a sötétből

Egy, mondhatni szokványos tapintható kiállításra számítottam szokatlan tárgyakkal és narrációval, de sokkal többet kaptam. A tárlat akadálymentesítési munkálatait Bacsa Erika audionarrátor végezte, aki a Szegedi Nemzeti Színházban számos előadást is elérhetővé tett már látássérült színházkedvelők számára. Egyesületi tagjaink körében is ismerős lehet a neve, ő narrálta ugyanis a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban, a FSZK (Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.) szervezésében tavaly megvalósult akadálymentes tárlatot, ahova több Lámpásklub résztvevői is ellátogattak velem együtt. Erika  elhivatottsága és szakmaisága már akkor is feltűnt, ahogy egy tematikus fórumon is, ahol ugyancsak találkozhattam vele, úgyhogy elhatároztam, mindenképpen elmegyek erre a kiállításra.

A múzeumpedagógiai Nívó díjra jelölt tárlat igazi különlegessége számomra nem is a tárgyakban rejlett, bár sokukkal ott találkoztam először, pláne tapintva. Ami a leginkább megfogott, az a mese volt, melyet meghallgathattunk, miután felvettük a szemtakarókat. Eleinte úgy tűnt, egy eredeti népmeséről van szó, amit Erika olvasott fel, de nem, ezt a népmesei ízű és nyelvezetű történetet a narrátor maga írta, belefoglalva azokat a 18-19. század paraszti életben hétköznapinak számító különös tárgyakat, melyekkel később tapintva is megismerkedhettünk. Remekül tudtunk azonosulni a népnyelvi fordulatokkal tűzdelt és a nagy mesemondók stílusában előadott történeten keresztül ennek a rusztikus világnak a hangulatával, még ha csak felvételről hallhattuk is a történetet. Így kezdődött a mese:

“Egyszer régen, nagyon régen, de csak kétszáz évvel ezelőtt, élt egy család valahol, egy Szeged melletti tanyán. Szép kis család voltak ők, apa, anya meg az egy szem gyermek. Az asszony szép menyecske volt leány korában, nem csoda, ha a legény egyből beleszeretett. Pedig csak ritkán látta a szemrevaló fehérnépet. Reggel, s este, mikor a kútra ment egyszerű ruhájában. Elnézegette a lányt, amint bő ujjú, fehér vászoningében, és kékfestő rokolyában igyekszik vízért a kútra, ki-kilépve papucsából. Ott kicsit megpihent, vizes kezét megtörölte hosszú kötényében, hosszú fonott copfját megigazította, vászonkendőjét szorosabbra húzta a fején, s ment tovább dolgára. Vasárnaponként is látta a templomban. Alsószoknyái felett szinte suhogott frissen keményített rokolyája, mely szorosan ölelte karcsú derekát. Nem tudta még akkor ez a legény, hogy bizony a menyecske is szemet vetett rá. Mikor a kútra ment, látta a férfit, ahogy súlyos léptekkel terelte a nyájat a legelő felé. Nem tudta nem észrevenni, hogy azt a nehéz subát, milyen keményen tartják a férfi erős vállai. Kucsmája hiába volt makacsul a homlokába nyomva, így is látszottak huncut fekete szemei, s ejj, milyen mosolygós szájat takart a férfi vaskos kisodort bajusza…”

Mikor a történet véget ért, a múzeum egyik munkatársának vezetésével végigjártuk a félkörívben elhelyezett asztalokat, a szemtakarót természetesen magunkon hagyva. Nekünk kellett kitalálni, hogy éppen milyen tárgy akadt a kezünk ügyébe, ami nem volt könnyű feladat, lévén jó néhányat látva is nehéz lett volna felismerni. Végighaladva a mese szövetének egyes részletein, először megismerkedhettünk a két fiatal, Julcsa és János ruháival, a lány kékfestő rokolyájával, ami színes háziszőttesből készült bő, ráncos szoknya, a parasztpapuccsal, és bő vászoninggel, valamint a férfi nehéz subájával, csizmájával, kalapjával is. Ezek után sok egyéb mellett kezünkbe vehettük például a dagasztóteknőt, a fejőedényt, és a mángorlófát, melyet a parasztcsaládok, de a régi városi polgárság is a ruhaneműk kisimítására használt. Volt a kezünk alatt vajköpülő, fagyalú és rokka, amivel az asszonyok a fonalat szőtték. Régi, még valóban vasból készült vasalóval is találkozhattunk, melynek felnyitható teteje fogazott és eleink még forró szénnel, parázzsal melegítették. Szedhettünk tojást szénaágyról és óriás gyöngyöket fűztünk tapintás alapján egy-egy keskeny fémsínre, már nem emlékszem pontosan, talán a számolást segítette ez a különös alkalmatosság.

A kiállítás végére érve, szemtakaró nélkül is megnézhettük a kézbe vett tárgyakat, bőven volt mire rácsodálkozni. Hasonlót éltem át, mint a Kézzelfogható Alapítvány Széchenyi Fürdőben megrendezett tapintható tárlatán. Egyrészt a tér méretei és rendezési elvei egész másnak, tágasabbnak, formátlanabbnak tűntek “vakon”, másrészt ismét arra jutottam, hogy az érintéses tapasztalat akkor válik valóban teljes értékűvé és értelmezhetővé, ha verbális kiegészítés, narráció is megsegíti, mert például egy gyönyörűen kimunkált, kézzel faragott tárgy mintázatának aprólékos részletei aligha érzékelhetők, pusztán tapintással – nekem legalábbis nehezemre esett ilyen nüansznyi részleteket kiérezni. A kiállítást mindenkinek csak ajánlani tudom, különleges utazás elődeink életébe, aki nem hiszi, járjon utána!

*Láthatatlan narráció: A csatolt képen egy régi pipa és azt hiszem, hogy egy dohányvágó látható.*

A tárlat még 2017. december 31-ig látogatható a szegedi Móra Ferenc Múzeumban.

Amennyiben az írottak felkeltették az érdeklődését, az alábbi linken tovább tájékozódhat:
http://moramuzeum.hu/lathatatlan-elodeink-targyai-a-sotetb…/

Kérdése van az audionarráció kapcsán? Írja meg nekem a vgyke.audionarracio@gmail.com e-mail címen! Ha tetszett a cikk, látogasson el a https://www.facebook.com/vgykeaudionarracio/ oldalra, ahol további élménybeszámolókat, programajánlókat, narrációkat és egyéb érdekességeket talál. Várom szeretettel!

S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983

Új magyar film, audionarrációval!

A lemezen az audionarrációs hangsáv mellett egy rövid elő narráció is szerepel, valamint egyesületünk speciális feliratot is készített ehhez az izgalmas, új magyar alkotáshoz.

Kis lépés az emberiségnek, nagy lépés a magyar akadálymentesítés számára! Élvezzük együtt, közösen, akadályok nélkül a magyar kultúra gyümölcseit!

Egyedi DVD-t szeretnél? Legyen dedikálva!

Most személyesen is találkozhatsz és beszélgethetsz a film alkotóival és színészeivel. Ehhez nem kell mást tenned, mint eljönni a Puskin mozi kávézójába szeptember 22-én 17:00 és 18:00 között.

A helyszínen lehetőséged lesz megvásárolni és dedikáltatni a most megjelent KÚT DVD-t, amelynek ára 1 999 Ft. Valamint a lelkes KÚT rajongóknak extra ajándékkal kedveskedünk. 🙂

A belépés ingyenes!

Helyszín: Restro Puskin (1052 Budapest, Semmelweis u. 2.)

A képen: a film főhőse látható, kék éggel a háttérben. A fiatal férfi arcán hegek, viselt pólóján foltok éktelenkednek. Szájából egy cigaretta csonkja lóg ki. A férfi a távolba nézve mosolyog.

S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983
E-mail: vgyke.audionarracio@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/vgykeaudionarracio

Véradás

Budapest II. kerületében:

Budapest III. kerületében:

Budapest IV. kerületében:

Budapest V. kerületében:

Budapest VI. kerületében:

Budapest VIII. kerületében:

Budapest IX. kerületében:

Budapest X. kerületében:

Budapest XI. kerületében:

Budapest XIII. kerületében:

Budapest XIV. kerületében:

Budapest XV. kerületében:

Budapest XVI. kerületében:

Budapest XXI. kerületében:

Budapest XXII: kerületében:

a kép forrása: gyorsag.hu

a kép forrása: gyorsag.hu

Futárfelmérés IV.

Az 5-ös autóbusz járat egy igen hosszú útvonallal bíró járat, a H5-ös hév pedig nyugodtan tekinthető Óbuda egyik fő tömegközlekedési vonalának. Óbuda több lakótelepét köti össze többek között a 2-es metróval, illetve az 1-es és a 4-es 6-os villamosokkal. A H5-ös HÉV teljes (Budapesten kívüli vonalán is) nagyon sok látássérült él, akik használják ezt a járatot.

A képen a HÉV látható a Szépvölgyi út megállóhelyen

A kép forrása: http://3.kerulet.ittlakunk.hu

Ezért is volt kissé lehangoló, hogy a H5-ös HÉVvonalán nem „tobzódnak” a FUTÁR-kijelzők. Gyakorlatilag csak a főbb csomópontokban helyeztek el ilyen berendezéseket, a Batthyány téren, a Szentlélek téren, valamint a békásmegyeri végállomásnál.

Én a magam részéről még legalább három megállóba telepítenék kijelzőt: Tímár utcához, Kaszásdűlőhöz és Aquincumhoz, de minden további megálló mellett lehetne komoly érveket felhozni.  A vonal mellett telepített, beszélő gyalogátkelők vonatkozásában már jobb a helyzet. Természetesen, mint mindenhol itt is lehetne még hova fejlődni.

Ami viszont örömömre szolgált, hogy a vonalon minden berendezés megfelelően működött, legyen az kijelző, vagy beszélő gyalogátkelő. Továbbra is fennáll, hogy a régi két gombos távirányítóval maradéktalanul csak a lámpákat lehetett „szóra bírni”, a kijelzőket sajnos nem.

Az 5-ös buszt sok látássérült használja, már csak a közismert látássérült munkahelyek és egyéb központi épületek miatt is. Maga a járat XV. kerület Rákospalota Kossuth utca és Pasaréti tér között közlekedik, 46 megállót érintve.

A XV. kerületi szakasz nagyjából a Nagy Lajos király útjáig elég gyéren van ellátva kijelzővel. A Nagy Lajos Király útjától az Erzsébet hídig terjedő szakasz frekventált jellege miatt kijelző, illetve beszélő gyalogátkelő tekintetében igen jónak mondható. Az utolsó szakasz a budai szakasz. Én itt kicsit meg is lepődtem, több kijelzőre, illetve beszélő gyalogátkelőre számítottam. Itt a Szél Kálmán tér volt talán az egyetlen jelentősebb csomópont, ahol megfelelő infrastruktúra volt kiépítve.

Működési szempontból elmondható, hogy a beszélő gyalogosátkelők mindegyikét sikerült „szóra bírnom”. A kijelzőkkel sem volt gond, azt leszámítva, hogy a forgalmasabb középső szakaszon véleményem szerint lehetnének hangosabbak is, hiszen a nagy forgalommal nagy zajszint is együtt jár, ez a zaj pedig jelentősen megnehezíti az érdemi információ átadását, legalábbis nappali időszakban.

Természetesen, amennyiben bárkinek kérdése, észrevétele van, írjon E-mailt a futarfelmeres@gmail.com E-mail címre.

Nagy László

Sérült Gyermekek Napja az Állatkertben

Az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ) és a Fővárosi Állat- és Növénykert (FÁNK) idén is szeretettel vár mindenkit a Sérült Gyermekek Napján, amelyet immár 26. alkalommal rendezünk meg. A rendezvényen a részvétel ingyenes az értelmi fogyatékossággal élő gyermekeknek, fiataloknak és családjaiknak, illetve intézményeknek, nappali- és lakóotthonoknak.

Időpont: 2017.09.18.
Helyszín: 1146 Budapest, XIV.ker. Állatkerti krt. 6-12.  

A képen a Fővárosi Állat-és Növénykert bejárata látható

a kép forrása: zoobudapest.com

 

Főzőversenyt nyertünk!

Zuglóban hagyománnyá vált a Bethesda Alapítvány számára adományokat gyűjtő főzőfesztivál, ahol a kerületben működő szervezetek főznek, a vendégek pedig megvásárolják ezeket a finomságokat ebédre. A vásárlások teljes értéke az gyermekkórházat támogató alapítványhoz kerül, így az Egyesületünk is nagyon-nagy örömmel nevezett be tavaly és ez évben is egy csapattal.

A képen a sátorunk látható, rajta a rendezvény megnevezésévelA képen a részvételért kapott oklevél látható

Az Egyesületünk lelkes csapata füstölt csülkös babgulyást készített bográcsban, házi csipetkével. Úgy alakult, hogy amíg fiúk a nedves fából gyújtottak tüzet a bogrács alá, addig a lányok előkészítették a gulyásba valókat. Hagymát, fokhagymát, zöldséget pucoltunk, aprítottunk, valamint húst, szalonnát, kolbászt, daraboltunk. Jutott munka mindenkinek!

A képen az látható, amint István és Józsi keveri a gulyástA képen az látható, ahogy a sátorunknál mi is és a vendégek is, együtt esszük a gulyásunkat

A munka alatt jókat beszélgettünk, viccelődtünk és úgy éreztük, hogy egy igazán kellemes napot tölthetünk együtt. Ez nem egy kiüresedett közhely volt az esetünkben, hanem valóban úgy éreztük, hogy nem csupán a füsttől könnyezünk, hanem a nevetéstől is. Amikor ezt megállapítottuk, akkor még nem sejtettük, hogy ennek később szerepe lesz. A zsűri ugyanis több kategóriában díjazta a csapatokat és a VGYKE csapata a legvidámabb csapat kategóriában nyerte el az első helyet!

A képen a főzőverseny VGYKE-s csapata látható, sátorral és bográccsal A képen két munkatársunk látható, akik a bográcsra felügyelnek

Ez nem jelenti azt, hogy az ételünk nem lett ízletes! Nagyon sokan jöttek hozzánk és olyan is jóízűen evett valaki a babgulyásunkból, aki egyébként se a bográcsételeket, se a gulyást nem kedveli, de az illatnak és a látványnak nem bírt ellenállni. Sőt, még az a veszély is fenyegetett minket, hogy a bográcsunkban nem marad majd annyi étel, hogy a zsűrinek le tudjunk adni egy tányérnyit! Olyannyira finom lett a gulyásunk, hogy még mi magunk sem bírtunk ellenállni a csábításnak!

A képen az elkészült gulyás láthatóA képen a vendégek étkezésének egy pillanata látható

Ebben az évben ők voltak a legvidámabbnak ítélt csapat tagjai: Czagány IzabellaKiss MártaMészáros Ágnes, Molnárné Tóth AndreaNeumann KárolySzőnyi IstvánTamás József és Tanai Csaba. A jutalmuk az ezt elismerő oklevelen túl egy 50 ezer forintos ebéd a városligeti Robinson étteremben.

A képen a Robinson étterem 50 ezer forintos ajándékutalványa látható, amelyet a csapatunk nyert A képen a legvidámabb csapatnak kijáró oklevél látható

Ami pedig nagyon lényeges: a rendezvény célja is teljesült, mert 760 ezer forint gyűlt össze az Alapítványnak, ami 1520 adag étel eladását jelenti. A csapatunk minden tagja örült annak, hogy ehhez hozzájárulhattunk mi is. Hálásan köszönjük a szervezőknek ezt a lehetőséget és az elismerést is!

Kiss Márti és Tanai Csaba
közösségi civilszervezők