A vérkészletek stabilitásának a megőrzése érdekében a Magyar Vöröskereszt véradást szervez. A véradások alkalmával feltöltött készletek több módon segítik az embereket, nem csupán vérátömlesztéssel.
Véradás a Magyar Vöröskereszt szervezésében
A vérkészletek stabilitásának a megőrzése érdekében a Magyar Vöröskereszt véradást szervez. A véradások alkalmával feltöltött készletek több módon segítik az embereket, nem csupán vérátömlesztéssel.
A véradásra való alkalmasság feltételei elolvashatóak a https://www.veradas.hu/a-veradasrol/ki-adhat-vert oldalon.
Szeptember első felében az alábbi helyeken lesznek véradások:
Budapest III. kerületében:
- 2017. szeptember 4. 14:00 – 18:00 Esernyős Kult. Közp. 1033 Budapest Fő tér 2
Budapest IV. kerületében:
- 2017. szeptember 11. 14:00 – 18:00 Újpesti Ifjúsági Ház 1042 Budapest István út 17-19
Budapest V. kerületében:
- 2017. szeptember 8. 10:00 – 14:30 Magyar Vöröskereszt Székháza 1051 Budapest Arany J. u. 31.
Budapest VI. kerületében:
- 2017. szeptember 13. 14:00 – 18:00 Westend – véradókamion 1069 Budapest WestEnd
(kamion)
Budapest VIII. kerületében:
- 2017. szeptember 14. 10:00 – 15:00 MÁV Székház 1087 Budapest Könyves Kálmán körút 54
- 2017. szeptember 14. 15:00 – 19:00 EUROPEUM 1085 Budapest Blaha Lujza tér 5
Budapest IX. kerületében:
- 2017. szeptember 7. 10:00 – 13:30 Lapker Rt. 1097 Budapest Táblás u.32.
Budapest XI. kerületében:
- 2017. szeptember 5. 15:00 – 19:00 Etele tér 1115 Budapest Etele tér 9
- 2017. szeptember 7. 10:00 – 15:00 Szent Imre Kórház 1115 Budapest Tétényi út 12-16
- 2017. szeptember 13. 11:00 – 19:00 Allee bevásárlóközpont 1117 Budapest Október huszonharmadika utca 8-10.
- 2017. szeptember 14. 12:00 – 17:00 Kamaraerdei Ifjúsági Park 1112 Budapest Kamaraerdei út 12-14
Budapest XIII. kerületében:
- 2017. szeptember 11. 10:00 – 12:30 Rendőrkapitányság 1135 Budapest Szabolcs u. 36.
Budapest XIV. kerületében:
- 2017. szeptember 6. 14:00 – 19:00 IKEA 1148 Budapest Örs vezér tere 22
- 2017. szeptember 8. 15:00 – 18:00 Zuglói Civil ház 1144 Budapest Csertő park 12
Budapest XV.kerületében:
- 2017. szeptember 12. 15:00 – 18:30 Kikötő Ifjúsági Közösségi Sziget 1156 Budapest Száraznád utca 4-6
Budapest XVI. kerületében:
- 2017. szeptember 1. 14:00 – 18:00 Vingardium Rendezvény 1165 Budapest Hunyadvár utca 43
(sátor
Budapest XXI. kerületében:
- 2017. szeptember 8. 15:00 – 19:00 Csepel Plaza 1212 Budapest II. Rákóczi Ferenc út 154-170
Budapest XVIII. kerületében:
- 2017. szeptember 8. 14:00 – 18:00 Liszt Ferenc Repülőtér 1185 Budapest Budapest Nemzetközi Repülőtér (BUD)
- 2017. szeptember 12. 10:00 – 14:00 Liszt Ferenc Repülőtér 1185 Budapest Budapest Nemzetközi Repülőtér (BUD)
- 2017. szeptember 12. 15:00 – 19:00 Kondor Béla Közösségi Ház 1181 Budapest Kondor sétány 8
Szentendre:
- 2017. szeptember 4. 10:00 – 13:30 Vizes8 Uszoda 2000 Szentendre Kálvária u 16/c

a kép forrás: toalmas.hu
Párakertben hűsöltünk
Augusztus az egyik legmelegebb nyári napján nagy élményben volt részünk! A szentendrei látássérültek nem mindennapi meghívást kaptak: Szűcs Katalin kerti partyra invitált minket az otthonába. Sajnos többen lemondták a találkozót a nagy melegre hivatkozva, de aki el tudott jönni, az nem bánta meg!
A szokott buszmegállóban kezdtünk gyülekezni, de néhányan közlekedési akadályok miatt csak fél órával később értek oda. Amikor mindenki megjött, együtt folytattuk utunkat a megadott címre. Valaki tudni vélte a jó irányt, de kiderült, hogy nem jól tudta és eltévedtünk, így egy hosszabb szakaszon végig haladva értünk oda. Mindez nem okozott volna gondot, ha nem lett volna óriási kánikula, de azért így sem keseredtünk el, mert szeretünk együtt lenni.
Amikor megérkeztünk, akkor kiderült, hogy minden klubtag eljött. Azok is ott voltak, akik előtte lemondták a meleg miatt! Katika kedvesen fogadott, amikor megérkeztünk. Szép fák hűvös árnyéka kísért minket a kerten áthaladva. A ház előtt a terített asztaloknál helyet foglaltunk.
Először különleges ízű homokitalt és sonkával díszített sárgadinnyét fogyasztottunk finom édes és sós sütemények kíséretével.

A fák és bokrok felől, a fa tetejéről enyhe pára érintette testünket. Hamar kiderült, hogy vendéglátónk jóvoltából egy igazi párakertben hűsölünk!
Mindez gyorsan feledtette velünk, hogy milyen melegünk volt az oda vezető úton. Nagyon jól éreztük magunkat és jó beszélgetésbe merültünk. Közben Katika és Ági szabadtéri sütögetéssel étvágycsináló finom illatokat varázsoltak. Olykor mi is segítettünk és csodáltuk a szép kertet is. Amikor elkészült a különleges finomság mindenki asztalhoz ült. Frissen sült kellemesen fűszerezett szerb úgynevezett Miccs húsétel került a tányérokra majonézes burgonya-salátával. Még más sült finomság is került az asztalra!

Minden a szívélyes vendéglátásról szólt. Nagyon jól éreztük magunkat így együtt. Köszönjük Katikának ezt a szép délutánt és köszönjük, hogy egész évben gondoskodó szeretetével és anyagi támogatásával segíti a szentendrei látássérültek klubjának zavartalan működését.
Vasné Pintér Teréz
Közösségi civilszervező
A VGYKE szentendrei Lámpás Klubjának programjai megvalósítását az Inneltrade Kft. támogatta, melyért ezúton is hálás köszönetet mondunk!
Négy nap Soltvadkerten a VGYKE jóvoltából
Augusztus 7- én a keletiben várakoztunk a vonatunkra, ami 40 perc késéssel, természetesen kevesebb kocsikkal érkezett meg. Mégis jó kedvvel, mindenkinek ülőhelyet találva, indultunk neki a nagy kalandnak. A szervezőknek köszönhetően, kényelmesen, kevesebb csomaggal utazhatunk a célállomás felé. Megérkezvén már vártak ránk a kis buszok, amikkel a táborba szállítottak bennünket. A szobák kiosztását, a további programok ismertetését, szintén a szervezőt, /aki egyébként, mindvégig a helyzet magaslatán volt/ Czagány Izabellát dicséri. Az első nap a szobáink elfoglalása után, a tábor minden szegletének, zugának felfedezésébe kezdtünk.

A kép forrása: Puchnyák István készítette
Vacsora előtt, a legnagyobb teraszon ismerkedtünk azokkal a velünk táborozókkal, kikhez, addig még nem volt szerencsénk.
Minden étkezéshez, megszólalt az Irigy Hónaljmirigy „Nesze neked egy csirkés” című daluk a hangosbemondón. Így énekelve masíroztunk az ebédlő felé. A nyaralás végére már kívülről fújtuk a refrént. Másnap reggeli után kis csapatunk elindult a strand felfedezésére. A felfedezés olyan sikeres volt, hogy le is pakoltuk cuccainkat, és a bátrabbak a tóba vetették magukat. Két napon keresztül sokan csak a strandolásnak hódoltak, míg mások bejárták a környéket.
Egyik nap még lovas kocsikáztunk is, így ismertük meg Soltvadkert nevezetességeit és borászati különlegességeit.

A kép forrása: Puchnyák István készítette
A kocsizást félbe szakítva egy kis cukrászdában fagylaltozással töltöttünk el egy kis időt. A nyaraláson sokat beszélgettünk, és így jobban megismertük egymást, megtudtuk ki mit csinál. Mindenki elmondta honnan jött és mi a munkája, hobbija. Közelebb is kerültünk egymáshoz, ami abból is kiderült, hogy minden látássérült azonnal segített, ha valaki rászorult. A felnőttek között a három kis lurkó is nagyon élvezte a nyaralást. Ők is fent lehettek sötétedésig, és ehettek a finom bográcsos babgulyásból. Az ellátás kitűnő volt, a gyerekek a szakács elrablását fontolgatták. Mindenhova mindenki eljutott, a segítők jóvoltából.
Köszönet Edinának, Robinak, és Izának, a problémamentes, nyugalmas, fantasztikus pár nap kikapcsolódásért, valamint a VGYKE-nek ezért a csodálatos lehetőségért!
Kulman Tiborné, Széles Attiláné
közösségi civil szervezők
Ha jó Neked, akkor Hajómúzeumba megyünk Vácra!
Nyárbúcsúztató, őszköszöntő Duna-parti programra szeretnénk elcsábítani!
Ennek a gyönyörű szép városnak az eddig nem annyira ismert nevezetességeit fogjuk megnézni, miközben az ismert szép utcáin fogunk sétálni.
Találkozó: 2017. szeptember 7.-én 8 óra 45 perckor a Nyugati pályaudvar főbejáratánál.
Elsőként a Hajótörténeti Gyűjteménybe megyünk.
Magyarország kiváló hajókonstruktőre, közismert személyisége, Szabadi Kálmán életmű kiállítását nézzük meg. XX. századi vitorlások, gőzösök, jachtok kicsinyített élethű másolatait a tengeri, a balatoni és a dunai hajózást megelevenítő modelljeit nézzük meg. Akadálymentesített tárlatvezetéssel várnak minket!
Ezt követően az ezer éves múltú város utcáin fogunk sétálni, nézelődni.
Utána a Curia Borház és Bormúzeum török kori pincéjében fogunk megpihenni. Itt magyar borkultúra történetéről szóló, akadálymentesített előadással várnak minket, ahol egy „akadálymentes”, házi fatányéros ebédet fogunk együtt elfogyasztani.
Terveink szerint kora délután 15 óra körül indulunk haza a Nyugati pályaudvarra.
Sok szeretettel várunk mindenkit!
Kérjük a részvételi szándékodat jelezd e-mailben vagy telefonon:
Júlia 06 30 498 90 94
Róbert 06 70 377 32 35
e-mail: lampas.bp18@gmail.com

a kép forrás: reginabeauty.blogspot.com
Kiss Júlia és Juhos Róbert
közösségi civilszervezők
Horgonyt fel, irány Zebegény!
Augusztusban több kerületi klub is szervezett egy kirándulást a Hajózástörténeti Múzeumba, Zebegénybe, melyhez mi, Kispestiek is csatlakoztunk.
Reggel indultunk a Nyugati Pályaudvarról, és a kánikula miatt örültünk, hogy rövid sétával elértük úti célunkat. A múzeum a Szőnyi István út 9. szám alatt található.
Három évtizeddel ezelőtt, 1984. július 12-én nyílt meg Zebegényben az első magyar hajózási magánmúzeum, Farkas Vince hajóskapitány gyűjteményével, a távolról hazahozott emlékekkel és saját készítésű tárgyaival. Célja annak bemutatása, milyen helyeken jártak a magyarok a világ tengerein hajózva, és milyen kultúrákkal ismerkedhettek meg. Fő célkitűzése a kulturális örökségek megmentése, bemutatása, a hagyományőrzés ápolása és a hajózás népszerűsítése.

Farkas Vince már a hajóutak alkalmával is több olyan tárgyat készített, amit külföldről nem lehetett elhozni eredetiben, például a hajóorrfigurákat, indián totemoszlopokat, de a hajózás történetéhez szükséges maketteket, modelleket is ő készítette. Egyedülálló a fatörzstől megépített hajózás története, amit az egész világon csak három helyen lehet hasonló módon megtalálni.
A hajózási műszerek, navigációs eszközök, gépek, horgonyok, mentőfelszerelések, egyenruhák, körülbelül 40 darab hajóorrfigura, képek, térképek, preparált tengeri élőlények, korallgyűjtemény, dunai féldrágakövek, kövületek és a szakmai iratanyag több évtizedes gyűjtőmunka eredményeként ma már az ország legnagyobb hajózási gyűjteménye. A nemzeti kincsnek számító védett tárgyak mellett a kiállítás ékessége egy 56 ágyús brandenburgi fregatt, amit Farkas Vince készített, saját kezűleg faragva minden alkatrészét, 14 760 órában. Az udvarban további, nagyjából 300 darab hajófelszerelés található.

A múzeum alapítója 2007-ben, 88 évesen hunyt el. A múzeum vezetését és a hajózási emlékek gyűjtését lánya, Farkas Judith folytatja, az ő tárlatvezetésével ismerkedhettünk a hajózás történetével, és a kiállítási tárgyakkal.
A múzeumlátogatás végeztével átsétáltunk a közeli Galéria cukrászdába egy fagyira, ami nagyon jól esett a rekkenő hőségben. Itt, az árnyas fák alatt, vidám beszélgetéssel töltöttük az időt a vonat indulásáig.
Köszönet a szervezőknek! Örülünk, hogy mi is részesei lehettünk ennek a különleges programnak!
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
közösségi civilszervezők
Braille-írás látóknak?
Nem vagyok vak, de lelkes Braille-olvasó vagyok. A Braille-t évek óta tanítottam, miközben a National Braille Press-ban dolgoztam, és örömmel olvastam, méghozzá fizikai örömmel. Szeretek az ujjaimmal olvasni! Tetszik az elképzelés, miszerint megérintem a szavakat! Tudom, hogy ez csak egy romantikus képzelgés, hiszen a Braille-írást olvasó emberek nincsenek szorosabb érintkezésben a szavakkal a síkírást olvasókhoz képest, de attól ez a kifejezés még tetszik nekem.
Egy időben aggódtam akkor, amikor az emberek láttak Braille-t olvasni a metróban vagy kávézóban, mert olyannak gondolhattak, mint aki csak eljátssza a vakot. Egy látó, aki Braille-t olvas, azért az valahol furcsa, nem? Meglehet, de nem kellene az legyen! Sőt, valójában van egy elképzelésem, melyben egy olyan világot látok, ahol vakok és látók is Braille-írást olvasnak, éppen úgy, ahogyan a siketek és a hallók is használják a jelnyelvet. Az amerikai jelnyelvet ma már az Egyesült Államok középiskoláiban és a felsőoktatási intézményeiben tanítják. Az emberek úgy döntöttek, hogy a jelnyelv jó és meg akarták tanulni. A jelnyelv ezáltal felemelkedett. Nos, a Braille-írás is jó és itt az ideje a visszatérésének!
Sokáig titkoltam a Braille-olvasmányaim. Ha magammal is vittem egyiket-másikat, akkor is csak titokban olvasgattam. Ezeket a hátizsákom mélyén rejtegettem, mert az egész dologtól kellemetlenül éreztem magam. Például a kávézóban egy kisebb erődöt építettem a Braille-magazinom köré csészéből, laptopból, palackokból és mobilokból. Átláthatatlan erődöt építettem fel a Braille elrejtése végett, csak senki meg ne láthassa mit olvasok, nehogy önjelölt vaknak vagy szélhámosnak gondoljon engem.
Nem vagyok egy megjátszott vak, egyszerűen csak szeretem a Braille-t. Ez egy gyönyörű dolog – bár egyesek azt mondják, hogy ez egy gyönyörű és egyben egy haldokló dolog. Ezért azt mondom, itt az ideje annak, hogy a Braille visszatérjen a vakok és a látó emberek közé! A jelnyelv azért jött vissza, mert elismerték a benne rejlő szépséget és értéket, így most népszerű. Használatban van. Egyes becslések szerint több halló ember érti a siketeket, mint ahány siket használja a jelnyelvet. A jelnyelv menő, de azt állítom, hogy a Braille még menőbb! Mivel ismerem mindkettőt, ezért merek ítélkezni.
Igaz, a Braille nem egy nyelv, de az összes nyelvet képes befogadni; a bolygónk bármelyik nyelvéhez képes alkalmazkodni és általa bármely nyelv kifejezhető. Egy szomorú becslés szerint az Egyesült Államokban élő vakok 10 százaléka ismeri csak a Braille-t, de ezek a személyek áldottak. Szeretném azonban azt, hogy a többi 90 százalék is áldott lehessen!http://www.vgyke.com/wp-content/uploads/2014/01/braille-biblia.jpg

Forrás: www.reformatus.hu
A látó emberek el vannak ragadtatva a Braille-írástól. Számukra ez egy titkos kód, mely feltörésre ingerli az embert. Megnézik, megérintik, forgatják ide-oda, miközben azon agyalnak, mindez hogyan működik.
Sőt, eredetileg a taktilis olvasást a látóknak találták fel, nem pedig a vakoknak! Egy nyugdíjas katona dolgozta ki. Az általa kialakított rendszert “éjszakai írásnak” nevezte és megpróbálta eladni azt a francia hadseregnek, mint a sötétben történő biztonságos üzenetváltás módját.
Mivel sok vak és sok látó ember szeretné megismerni a Braille-t, adjuk át nekik! Indítsunk útjára egy mozgalmat, egy “a Braille menő”-mozgalmat! Tanítsuk meg hát vakoknak és látóknak is a Braille-t, hogy felismerhessék számos szépségét és előnyét, melyekből annyi van, hogy itt fel sem lehetne sorolni! Kezdjünk el tehát tanítani, de nem csak a vakoknak, hanem a látóknak is!
És egy játék a látóknak a Braille-gyakorlásához: https://goo.gl/hx2JbV
Az írás eredetileg az nfb.org oldalon jelent meg.
Beszélgetés Holdvilágnál
Szeretettel meghívunk mindenkit a 2017. szeptember 6-i klubnapunkra, melyet a Zuglói Civil Házban (Budapest 1144 Csertő park 12.) 14-16 óra között tartunk meg.
Vendégeink lesznek S. Tóth Erika audionarrátor és Koltai Judit a Holdvilág Kamaraszínház színésze, rendezője. Tőlük megtudhatjuk, hogy mit is jelent az audionarráció, és hogyan kapcsolódik a színházhoz.
A VGYKE Támogató szolgálata is eljön hozzánk, fontos információkat tudhatunk meg, arról hogyan, milyen feltételekkel vehető igénybe a szolgáltatás.
A klubnapi eseményről Rúzsa Viktor a Civil rádió riportere készít felvételt.
Várunk szeretettel minden tagunkat, kísérőjét és mindenki mást is, akit érdekel a téma!

A kép forrása: angolcenter.hu
Jelentkezni és érdeklődni az alábbi elérhetőségeken:
Email: lampas.zuglo@gmail.com
Kiss Márta: 06/30-327-3704 vagy 06/70-984-5071
Tanai Csaba: 06/70-773-405
Kiss Márta és Tanai Csaba
zuglói közösségi civilszervezők
Közigazgatási ösztöndíj
A Miniszterelnökség a Hivatalos Értesítőben közzétette a 2017. évi fogyatékos felsőoktatási hallgatók közigazgatási ösztöndíjára vonatkozó őszi pályázati felhívását.
Az ebben meghatározottak szerint az őszi programszakaszhoz kapcsolódó pályázati időszak:
2017. augusztus 21. – 2017. szeptember 05.
A Program célja a közigazgatás iránt érdeklődő fogyatékos felsőoktatási hallgatók számára a széleskörű társadalmi integráció elősegítése azáltal, hogy speciális igényeikre való körültekintéssel szabályozott és kiszámítható keretek között, mentorok személyes támogatása mellett munkatapasztalatot szerezhessenek. Így az ösztöndíjasok tanulmányaik elvégzése után növelve a foglalkoztatási esélyeiket releváns szakmai tapasztalattal léphetnek ki a munkaerő piacra.
A Program a szakmailag elhivatott, a nemzeti közigazgatás iránt elkötelezett hallgatók ösztöndíj támogatással megvalósuló szakirányú munkatapasztalat szerzését biztosítja. A felvételt nyert ösztöndíjas valamely minisztériumnál folytatott munkavégzésének időtartama 3 hónap. A tapasztalatszerzés helyszínét a Miniszterelnökség ajánlja fel az ösztöndíjas jelölt tanulmányai és előzetes preferenciájának figyelembevételével, a kiválasztási folyamat eredményének és a befogadó intézmények igényeinek megfelelően. A hallgatók szakmai fejlődését a teljes időtartam alatt a befogadó intézményeknél dolgozó, felkészített mentorok segítik.
A jelentkezéssel kapcsolatos részletes információkat ezen a linken lehet találni: http://fko.kormany.hu/jelentkezes-a-programba

A kép forrása: oroscafe.hu
Forrás:
http://fko.kormany.hu/
Legfrissebb információk a gyógymasszőr képzésről
A korábbi hírlevelünkből már tájékozódhattak, hogy Egyesületünk megfelelő uniós forrást talált a gyógymasszőr képzéshez.
Örömmel tájékoztatjuk olvasóinkat, hogy a képzés háttér szervezési munkálatai elindultak és gőzerővel folynak. A korábbihoz képest az alábbi információkkal rendelkezünk:
A képzés várható időpontja: 2017. szeptember 18 – 2018. április 23.
A vizsga időpontja: 2018. április 30.
Minden további új információt megosztunk önökkel, kísérjék figyelemmel hírlevelünket, illetve honlapunk friss híreit!

A kép forrása: egeszsegedre.8x.hu
Kapcsoltunk, játszottunk
A hónap utolsó hétfője az angyalföldi klub esetében mindig klubnapot jelent, ez nem volt másként augusztusban sem. Nagyon örültünk annak, hogy több akadályozó tényező ellenére is azért volt létszámunk, így a tervezett közös játék nagyobb élmény volt.
A játék előtt azonban meghallgattunk egy villáminterjút, melyben a klubunk egyik szervezője, Jánosi Vera mesélt a soltvadkerti táborról, melyet a Támogató Szolgálat szervezett, kifejezetten azokra a családokra koncentrálva, ahol legalább egy látássérült él. Sok érdekes gondolatot hallottunk tőle, melyek a tábor előnyeit méltatták.
Utána a Kapcsoltam című tévéműsorra terelődött a szó, mely egy időben a Magyar Televízió egyik népszerű telefonos játéka volt. Szóba került, hogy ez volt az első olyan telefonos játék, mely élőben és pénznyereményért ment, ráadásul a nagyobb összegű nyereményeket ígérő feladatok már nem is voltak olyan egyszerűek.

Annak érzékeltetésére, hogy mennyiben voltak mások a feladványok a mai tévés játékokhoz képest, két játékot játszottunk, melyben a műsorról 1987-ben kiadott könyv volt a segítségünkre.
Az egyik játékban a műsor készítői által összeállított száz-száz kérdésből szemezgettünk. Határátkelők alapján kellett országokat kitalálni (Záhony, Rajka, Letenye, Röszke, Hegyeshalom), budapesti helyekből kellett budapesti hidakat megnevezni (MTA épülete, Nagyvásárcsarnok, Szent Gellért szobra) vagy éppen meg kellett nevezni öt olyan európai országot, melynek nincs tengerpartja.
A második játék egy a könyvben található teljes kérdéssor megoldása volt. Az első feladatokat viszonylag könnyen teljesítettük, de a komolyabb összegekhez érve már nehezebb feladványokat kellett megoldanunk. Például ezt:
Két tanya között 3 km a távolság. Az egyikről a másikig elindult egy bácsi 4 km-es sebességgel. Vele ment a kutyája is, amelyik 6 km/h sebességgel oda-vissza szaladgált a szomszéd tanya és a bácsi között. Hány km-t szaladt a kutya amíg a bácsi eljutott az egyik tanyától a másikig?
A mai tévés játékok feladványaihoz képest az ilyen feladatok kissé meglepőek voltak, de azért ez sem fogott ki rajtunk, hiszen általános iskolában ez egy hetedik osztályos feladatnak számít. Az adott feladatot úgy oldottuk meg, hogy kiszámoltuk mennyi idő alatt teszi meg az utat a bácsi. Ez 45 perc, mivel 15 percenként gyalogol 1 km-t. A kutya 15 percenként 1,5 km-t szaladgál, vagyis 45 perc alatt ennek a háromszorosát, ami 4,5 km.

Közös erővel, közös gondolkodással természetesen mindegyik feladványt megoldottuk, így az akkori szabályok szerint 10 ezer forinttal lehettünk volna gazdagabbak.
A játék után beszéltünk a szeptemberi terveinkről is, melyben izgalmas bemutatóval egybekötött előadás várható, valamint egy közös főzőcskézés is. Ezekről majd a szokásos módon mindenkit értesíteni fogunk.
Összességében kellemes és vidám két órát töltöttünk együtt a tagjainkkal, melyet házi mákos-almás-kefires sütivel és egy kis piros szőlővel édesítettünk meg. Reméljük, hogy ősszel már teljes létszámmal találkozhatunk!
Jánosi Veronika és Molnárné Tóth Andrea
közösségi civilszervező
A klubhelységet a XIII. kerület Önkormányzata biztosította számunkra, melyet ezúttal is szeretnénk megköszönni!
A Sziget után jelentjük, szuper volt!
Sikeresen pályáztunk és vettünk részt a Sziget Fesztivál 2017-es rendezvényén Egyesületünket képviselve augusztus 9.-e és 13.-a között!
Idén először nem Ability park, hanem XS Land néven lehetett a Szigeten immár nélkülözhetetlennek mondható, különleges érdekességekkel megtöltött részét megtalálni. A Szigetnek ezt a területét évről-évre olyan civil szervezetek, egyesületek és alapítványok, klubok sátrai töltik meg, akik egy-egy fogyatékossági csoport (vagy csoportok) érdekképviseletével, segítésével illetve támogatásával foglalkoznak. A teljesség igénye nélkül a VGYKE mellett képviseltette magát a Neo segítőkutya Egyesület, a Látássérültek Szabadidős Sportegyesülete, Bliss Alapítvány, Beszédes Kezek Kulturális és Oktatási Egyesület és még sokan mások.

El lehet mondani, hogy igen mozgalmas és sokszínű pár napot tölthettünk el itt, pont olyat, mint a Sziget maga! Igyekeztünk Egyesületünket méltón képviselve olyan programokat a látogatóknak ajándékba vinni, melyekkel akár a mindennapokba is találkozhatnak csak kicsit másképpen. Törekedtünk arra, hogy a nyelv se legyen akadály, így olyan játékokat és feladatokat vittük, amik egyértelműek és ismerősek mindenki számára! Így játszhattak együtt például tapintható dominóval, „jelölt” sakkfigurákkal, textúra párosítóval vagy éppen forma memória játékkal, egy asztalnál ülve látássérült kollégáink ellenfeleikkel, francia, lengyel valamint olasz anyanyelvűekből, a játékok idejére összevergődött csapattal.

Kollégáink kedvesen vezették be az érdeklődőket a Braille-írás rejtelmeibe az írógépen, aminek eredményekén nagy örömmel távoztak a Szigetlakók nevű titkosírással kódolt változatával.
Nem maradtak meglepetés nélkül azok sem, akik az orrukat, szaglásukat tették próbára, hiszen betakart szemmel, legnagyobb meglepetésükre, nem is ment olyan egyszerűen! Minden látogatónk nagyon kitartó volt és ha időnként kis segítséggel is, de mindent sikerült felismerni a játék végére.

Volt ezeken kívül lehetőség szimulációs szemüvegek kipróbálására, vakvezető kutyákról való beszélgetésre és ismerkedésre, de munkánkkal kapcsolatos teszt kitöltésére is.
Rengeteg nyitott szigetlakóval találkoztunk ezen az öt napon és ismeretségeket is kötöttünk a megjelent szervezetek képviselőivel, rengeteg érdekességet megtudtunk egymás munkájáról, tevékenységéről.
Ezúton szeretném megköszönni kollégáimnak és segítőinknek, hogy részt vettek a programok megvalósításában és lelkesedésükkel, szaktudásukkal méltón képviselték Egyesületünk munkáját!
Eleki Abigél
segédeszközellátás operatív vezető
Rákosmenti meghívó
Sok szeretettel invitálunk következő klubnapunkra, amelyet 2017. szeptember 5-én, kedden délután 14:00-16:30 óra között tartunk a Rákoshegyi Közösségi Házban (17. kerület, Podmaniczky Zsuzsanna u. 3.)
Vendégünk lesz az idén 10 éves Támogató Szolgálattól Németh Edina kolléganőnk, aki egyben a rákosmenti lámpás klub tagja is, hiszen a kerületben él. Edina most megismerkedhet velünk, hiszen munkája miatt nem tud részt venni a klubnapokon, és ismerteti a Támogató Szolgálat munkáját is. Velünk lesz Págány Noémi kolléganőnk is, aki a masszázsról tart előadást.
Részvételi szándékotokat mindenképpen jelezzétek!
e-mail címünk: lampas.rakosmente@gmail.com
Krayné Faragó Zsuzsanna: 06 70 984 8468
Acsay Péter: 06 70 248 59 53
Kérünk, hogy amennyiben van látássérült ismerősöd, ajánld a rákosmenti Lámpás Klubot, vagy hozd el magaddal a klubra, hadd találjon ő is közösségre! Minden rákosmenti látássérültet és érdeklődőt sok szeretettel várunk!
Klubjaink Rákosmente Önkormányzatának támogatásával valósulnak meg!

A kép forrása: http://17.kerulet.ittlakunk.hu