Újpesti meghívó

Lassan vége a nyárnak, ezért ezen a klubdélutánon meghallgatjuk majd milyen nyári élményekkel lettünk gazdagabbak és beszélgetünk majd az őszről is.

sárga levelek

a kép forrása: fengshuizzunk.hu

Lesz egy vendégünk is, S.Tóth Erika, aki majd az audionarrációról tart nekünk előadást és válaszol a kérdéseinkre is.

A megszokott helyen várunk mindenkit, az Ady Endre Művelődési Ház Galéria termében (1043 Budapest Tavasz utca 4.), szeptember 6-án (szerdán) 15 és 17 óra között.

Elérhetőségeink:
Erika: 0630/499-0388
Panka:0630/498-9033
lampas.ujpest@gmail.com

Kulman Tiborné és Széles Attiláné
közösség civilszervezők

Interjú Soltvadkertről

Ez év augusztusában az Egyesületünk Támogató Szolgálata egy új programmal jelentkezett. Nyári táborozást szerveztek Soltvadkerten, kifejezetten a látássérülteknek, köztük olyan családoknak, ahol vagy a szülők között vagy a gyerekek közül valaki, vagy akár többen is látássérültek. Többünket érdekelt, hogyan sikerült ezt valóra váltani, ezért egy mostani klubnapon egy rövid interjút készítettem erről Jánosi Veronikával, mely beszélgetés szerkesztett változatát örömmel adjuk közre.

Milyen programokon vettél részt?
Lovaskocsizáson, borkóstolón és strandozáson.

Mi tetszett a legjobban a táborban és miért?
A lovaskocsizás. A kocsit hajtó úr nagyon közvetlenül viselkedett velünk, nyitott, kedves volt és megengedte, hogy a kocsizás után megsimogassuk a lovakat. Kimondottan örültem ennek a lehetőségnek, mert nagyon szeretem a lovakat.

Lovaskocsi lovakkal

A képet Puchnyák István készítette

Mi volt a legviccesebb élményed a táborban?
A dohányzó helység táblája, mert az volt ráírva: élmény dohányzó, meg az étkezésekre invitáló zenék. Ilyen volt például a Hooliganstól a  Legyen valami című szám.

Nem érezted azt, hogy nem tudsz kikapcsolódni, mert több munkatárssal nyaraltál együtt?
Nem, mert most egy teljesen más oldaláról ismerhettem meg őket. A munkavégzés közben nem nagyon van rá lehetőségünk, hogy közelebbről is megismerjük a másikat, itt viszont hosszú órákat beszélgettünk az élet nagy dolgairól vacsora után és lefekvéskor is. Az pedig, hogy a Szolgálat munkatársai és önkéntesei támogatták a pihenésünket, akik egyébként a kollégáink és profi személyi segítők, megnyugtató volt, hiszen ismertem őket és már kialakult köztünk egy kialakult bizalom és egyféle olyan rutin, ami gördülékennyé tett mindent. Ezért egyébként hálás vagyok nekik és itt is szeretnék érte köszönetet mondani!

Miért tartod jó ötletnek azt, hogy volt egy ilyen tábor?
Egyrészt azért, mert ez egy kifejezetten látássérült szempontokat is figyelembe vevő szervezés volt, ami manapság nagyon ritka. Azt is említeni kell, hogy a szervezők maguk is sorstársak, ami miatt a speciális igényeinket nem csupán elméletből ismerik. Ez nagyon sokat számít, de erről mindannyian tudnánk mesélni mennyire fontos tényező. Tehát önmagában is egy hiánypótló szolgáltatásról beszélhetünk. Ugyanakkor nagyon szeretek ismerkedni, nyitott vagyok mindenki felé, mert szeretem hallgatni ahogy mások megosztják a tapasztalataikat a mindennapi életükről ahogy én is megosztom velük az enyémet. Véleményem szerint egy ilyen alkalom nagyon jó lehetőség az újabb barátságok kialakulására. Éppen ezért remélem, hogy legközelebb még több külsős személy fog jelentkezni, így ezáltal még több látássérült sorstárssal ismerkedhetek majd meg.

soltvadkerti szállás

A képet Puchnyák István készítette

Mit javasolnál azoknak akik haboznának, hogy jövőre jelentkezzenek-e?
Azért jöjjön el az akinek az ideje csak engedi, mert nagyon jó a hangulat. Mindenki nagyon közvetlen és segítőkész volt az egész tábor alatt! Igény szerint bárki kérheti, hogy vigyázzanak a lurkóra, míg a szülők egy kellemes órát tölthetnek el kettesben. A szállás rendezett, tiszta volt, bár nem éreztem teljesen akadálymentesítettnek, mégsem kellemetlen élményként gondolok vissza rá. Az ételek ráadásul nagyon finomak és bőségesek voltak. Napi öt étkezést kaptunk, így tényleg nem kellett semmi kiegészítés és mindegyik étel mennyei volt! Mindez pedig 25000 forintba került egy személynek, ami a mai viszonyokat tekintve kifejezetten pénztárcakímélő pihenésnek tekinthető, mivel öt napos nyaralásról van szó. Nagyjából ezek jutnak először eszembe, de még sok-sok mindent tudnék említeni, ami miatt nagyon szívesen ajánlom mindenkinek.

Jövőre is részt veszel majd a táborban?
Ahogy említettem is, nagyon szívesen, mert azt remélem, hogy legközelebb sokkal több új emberrel ismerkedhetek meg.

Molnárné Tóth Andrea

Friss híreink Láthatár Boltunk polcairól

Mágneses tapintható karóra:
A karóra mágnesességet felhasználva mutatja az időt. A karórának nincs fedele, hanem közvetlen tudjuk kitapintani az időt rajta. A jobb oldalán 3 óra pozícióban található a beállításhoz szükséges gomb, melyet kihúzva tudjuk a pontos időt beállítani. A karóra oldalsó peremén egy golyó megy, mely az óra állását mutatja. Az óra felső részén egy belső vájatban pedig egy másik golyót tudunk kitapintani, mely a percet mutatja meg. A golyók könnyen elmozdulnak, de ez nem jelent problémát, hiszen picit megmozgatva az órát, automatikusan visszaállnak a helyes időre. Ez teszi lehetővé, hogy kézzel sosem tudjuk elállítani az órát.
Az idő leolvasásához az óra tetején lévő felső peremen tapintható jelek nyújtanak segítséget. Az 12-nél egy háromszög, a 3, 6, 9 óránál egy hosszabb vonal, míg a többinél egy rövidebb vonal található. A golyókat kitapintva tudjuk így megállapítani a pontos időt.
Letisztul, modern vonalvezetés és újszerű, modern megjelenés jellemzi az órát. A számlap és az óratok matt szürke, ezért a visszafogottabb darabokat kedvelők is szeretik. Óratok 40 mm-es, a szíja fekete és sima felületű matt bőr.
Ára: 35900 forint

A mozgás és a pattogás öröme, így a szünetben főként, szinte nélkülözhetetlen „kelléke” a nyárnak! Ehhez ajánljuk a kenguru ugráló labdát.
Citromsárga színű, extra tartós rugalmas anyagból készült és kézi pumpával felfújható labda csúszásmentes és két fogantyúval van ellátva a biztonságos használat érdekében.
50 kilogrammos súlyig használható és 40-45cm- es az átmérője.
Ára: 2800 forint  

Új típusú nagyító érkezett készletünkbe!
Az új nagyító kétféle, 8 és 12 szeres nagyítással kapható, különlegessége az, hogy a kis ledlámpa ki- és be kapcsológombjának „koppanásig” való lehúzásával a nyélben található zseblámpa funkciót helyezhetjük üzembe, mely a nagyobb felületek, terek megvilágítását teszi lehetővé, megkönnyítve a mindennapi tevékenységeket.
Strapabíró és megbízható nagyító ára:
8 szoros: 4700 forint
12 szeres: 4900 forint

Felhívjuk kedves Vásárlónk figyelmét augusztusi akciónkra, mellyel a Láthatár bolt 5 éves szülinapjára hangolódunk: Tagsági igazolványa kedvezményeket rejt! Mutassa meg nekünk igazolványát és ahány 5-ös számjegy szerepel a tagsági igazolványa sorszámában (fekete nyomtatott számsor), annyiszor 5% kedvezményben részesül egy választott termékre! (példa: 3 darab 5-ös szám szerepel a számsorban=15% kedvezmény egy választott termékre)

Jöjjön el hozzánk szétnézni és válasszon valami igazán régóta keresett terméket, vagy amennyiben már megvan a kiszemelt, amit a polcunkról szívesen hazavinne, akkor már csak a tagsági igazolványára lesz szükség a kedvezmény érvényesítéséhez!

Katona Zsuzsanna és Eleki Abigél

1146 Budapest, Hermina út 57. (72-es és 74-es troli Bethesda utcai megállója)
További információ:
Telefon: 06-1/384-55-41 , +36-70/383-36-11 vagy +36-70/984-85-93
e-mail: lathatar@vgyke.com
Nyitva tartás: H-Cs: 9-17, P: 9-15
facebook.com/Láthatár bolt

A képen a bolt emblémája látható

Az új ezres és a látássérültek

Az új ezerforintos bankjegy bemutatásáról szóló sajtóeseményen részt vett Bódi-Schubert Anikó, az MNB Pénzkibocsátási stratégiai főosztályának vezetője is, akit a Pénzcentrum arról kérdezett a sajtótájékoztató után, hogy figyelembe vették-e a vakok és gyengénlátók speciális igényeit a bankjegyek kialakításakor.

Vakok és gyengénlátók számára, úgy szoktunk fogalmazni, hogy a tapintással történő azonosítást segítő jeleket helyeztünk el a bankjegysorozaton, címletspecifikusan. A bankjegyen, hogyha szemből nézzük, akkor a jobb alsó sarkán is található tapintással érzékelhető azonosítóelem. Továbbá az értékjelzések, a Magyar Nemzeti Bank, az ezer forint felirat és a portré egyes elemei is mind metszetmélynyomtatott elemek, tehát tapintással is ellenőrizhetőek

– mondta el a főosztályvezető.

A Pénzcentrum az interjú után megkeresett egy érintettet, aki a főosztályvezető által elmondottakkal kapcsolatban annyit jegyzett meg, hogy vakként nem igazán tudja, hogy mikor, melyik irányból nézi a bankjegyet, így az azon elhelyezett segítőjeleket sem feltétlenül szokta megtalálni.

Arról is megkérdeztük az MNB munkatársát, hogy ezek a kidomborodó elemek nem gyengülnek, kopnak-e el a bankók mindennapi használata miatt.

A képen az új ezerforintos bankjegy látható

A kép forrása: http://www.mnb.hu/letoltes/2017-forint-fuzet-hun.pdf

Természetes tulajdonságuk, hogy elkopnak a használat során, de mivel az előző bankjegysorozathoz képest ezek a metszetmélynyomtatott elemek jóval erősebbek, ezért vélhetően a forgalomban is tartósabbak lesznek. Ezen túl a bankjegyek színvilága a gyengénlátók számára segíti az azonosítást, csökkenti az összetéveszthetőséget. Azok számára, akik teljesen elvesztették látásukat, az eszközzel való azonosítást támogatja és javasolja a Magyar Nemzeti Bank – nyilatkozta lapunknak Bódi-Schubert Anikó.

Megkerestük a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségét, hogy egyeztetett-e velük az MNB, mielőtt elkezdték az új sorozatú bankjegyek kibocsátását. Erre a kérdésünkre nem kaptunk egyértelmű választ, mindemellett Nagy Sándor elnök telefonon elmondta, 19 millió forintot nyertek a jegybank társadalmi felelősségvállalási pályázatán, mely összegből 202 okostelefont tudtak venni vakok és gyengénlátók számára (Magyarországon sok nagyságrenddel nagyobb a vakok és gyengénlátók létszáma – a szerk.). A készülékekre telepítettek egy applikációt, mely képes beolvasni a különböző forintbankjegyeket, és hang segítségével igazítja el a fogyatékossággal élőket azzal kapcsolatban, hogy milyen címletet tartanak épp a kezükben.

A szervezet elnöke közölte, hogy az okostelefonos applikáció segítségével egy több rekeszű pénztárcába érdemes helyezni a bankjegyeket, így fizetéskor pontosan tudhatja egy vak vásárló is, hogy mekkora címletű bankjegyet nyújt át a kasszásnak. Nagy Sándor arról is beszélt, hogy visszajáró esetén a bolti dolgozók bankjegyenként szokták közölni a látássérült vásárlóval, hogy épp milyen címletet adnak vissza. Ezzel a módszerrel kapcsolatban jók a tapasztalatok, nem szokott olyan jelzés érkezni a szervezethez, hogy vakokat vágnának át a boltokban.

A bankkártyás fizetés persze a vakoknak is elérhető, ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott a szövetség elnöke, hogy a helyszínen nehéz meggyőződni arról, hogy a jó összeget vonták-e le a számláról, ám érdemes eltenni a blokkot és a bizonylatot is, és később egy látó segítségével ellenőrizni azokat.

A hír forrása: https://www.penzcentrum.hu

Utcabáloztunk Angyalföldön

Az ez évi Angyalfolki Utcabál immáron a 25. volt, melyhez a Dagály utca lezárásával alakították ki a teret. Nagyon örültünk annak, hogy mi is lehetőséget kaptunk megjelenni a rendezvényen, ahol egy külön sátrat kaptunk.

Vittünk magunkkal vaksakkot, dominót és szimulációs szemüvegeket. Egy Anna nevű kislány lelkesen sakkozott is velünk, de nála, ahogy másoknál is, a legnagyobb sikert a Braille-írógép aratta.

Annával buzgón gépelünk

A kicsik és nagyok is nézegették, ismerkedtek vele és próbálták a saját nevüket legépelni rajta. Még a felnőttek is kedvet kaptak hozzá, noha voltak akiket kicsit biztatni kellett, mert némileg féltek tőle. Akadt egy Bea nevű látogatónk is. Amíg ismerkedett a billentyűkkel, a férj büszkén mesélte el, hogy a leányuk a nyáron közösségi szolgálatként az MVGYOSZ-nek hangoskönyveket olvasott fel. Ezek a könyvek idén szeptembertől elérhetőek lesznek számunkra is.

Lörinc, Anna testvére is kedvet kapott a gépeléshez

Olyanok is akadtak, akik merészebbek voltak és nehezebb feladatot kértek, ezért a nyomtatott Braille-ABC mellé egy általam megírt XIII. kerületi októberi klubmeghívót kaptak, hogy otthon megfejthessék annak a szövegét.

Találkoztunk kerületben élő látássérültekkel is akik nyitottak voltak a kerületben lévő klubunkra és ígéretüket tették, hogy amikor az idejük majd engedi, meglátogatnak minket.

A képen az látható, amint a sátrunknál megállt egy család

Ahogy a mai nap is bizonyította, ezek a kitelepülések nagyon hasznosak, mert olyan emberekkel beszélhetünk testközelből, akikkel máskor nem találkoztunk volna, köztük általunk eddig nem ismert látássérültekkel is.

Annak is örültünk, hogy új tapasztalatokat szerezhettünk. Például megtudtuk, hogy vannak szülők, akik megtanították az egyébként nagyon cuki gyereküknek azt, hogy a buszokon a leszállásjelző gombra kihelyezett STOP Braille-felirat a vakoknak szól és nem azért van ott, hogy az ujjacskájuk nehogy lecsússzon a gombról!

Jánosi Veronika & Molnárné Tóth Andrea
XIII. kerületi közösségi civilszervező

Meghívás Újbudára

Időről-időre visszatérünk a közlekedésre, mint olyan területre, amely számos érdekességet és izgalmas beszélgetési lehetőséget tartogat magában. Ebben az évben szeptemberben lesz ennek az ideje, a szeptemberi klubnapunkon. Szóba fognak kerülni a közelmúlt helyi történései, illetve visszatekintünk arra, hogy milyen változások történtek az elmúlt két év során. Kíváncsiak vagyunk arra is, hogy mennyiben változtatta meg a közlekedéssel kapcsolatos szokásokat a FUTÁR-távirányító, melyet lassan már két éve ingyen használhatunk?

A találkozási hely a szokásos, a Budapesti Művelődési Központ épülete, a XI. Etele út 55. sz. alatt, a Bikás park metrómegállóhoz közel.

Az időpont: szeptember 5. (kedd) 14,15 és 15,45 között.

Az elegendő számú ülőhely biztosítása miatt mindenféleképpen szeretnénk kérni, hogy aki szeretne eljönni, az előre jelezze nekünk a részvételi szándékát valamelyik elérhetőségünkön.
Telefon: 0630/186-6321
Email: lampas.ujbuda@gmail.com

Mindenkit szeretettel várunk!

Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervezők

 A képen egy működő FUTÁR-tábla látható

Circusman Alexis: A mozgás szabadsága

Ebben a videóban egy pusztán mozgásos koreográfiával ismerkedhetnek meg a kedves Olvasók, úgyhogy érdekes kihívás volt a narrációja, szívesen veszek minden visszajelzést, hogy mennyire értelmezhető, köszönöm!

A videóban egy fiatal srácot látunk (csak Circusman Alexis-ként hivatkozik magára), afféle “gang-performer”, mint az utcai táncosok, deszkások stb. Van nála egy maroknyi vastagságú, kb másfél, két méter magas könnyűszerkezetes karika, talán műanyag, olyasmi, mint a hullahopp, csak nagyobb. Éppen akkora, hogy félig felnyújtott karral és majdnem kinyújtott térdekkel éri át, tehát nagyjából két fejjel magasabb nála. Ez a karika elég masszív és stabil ahhoz, hogy elbírja a srác teljes testsúlyát lendületben is.

Egy padon ül, lábával dobog, kezével üti térdén a zene ritmusát. A karika a padnak támasztva öleli körbe. Feláll, elindul, először csak lezseren gurítja maga előtt ezt a furcsa monumentális tárgyat, amiről első ránézésre nehéz megállapítani, hogy mire is való, majd hirtelen elkezdi pörgetni maga körül, de nem a derekán vízszintesen, hanem függőlegesen a teljes testtengelye körül. Előbb át-átlépeget rajta, majd beleáll és forog vele együtt, akár egy élő kerékküllő vagy az autógumi közepén a tárcsa. A súlypontjának áthelyezésével irányítja a karikát és az egyik lábával lendületbe hozva megforgatja minden irányban miközben benne áll.

Mindezt olyan elképesztő könnyedséggel teszi, hogy még fel is ugrik közben egy pillanatra, majd elindul a karikával előre és mintha éppen csak sétálni menne és még mindig benne állva végigpörög a tengerparton. A kiindulási ponthoz visszatérve még lazábbra veszi a figurát, már csak karjaival kapaszkodik a pörgő karikába, lábait maga mögött lengeti, kihasználva a függőleges forgási lendületet, olyasformán, mint amikor megölelünk valakit és hirtelen megpörgetjük saját tengelyünk körül. A következő pillanatban már kinyújtott karokkal lóg a forgó karikán, törökülésbe húzott lábakkal.

Minden mozdulata rugalmas, fesztelen, mintha ezek az akrobatamutatványok számára magától értetődőek, természetesek volnának. Mikor kijátszotta magát lazán elengedi a karikát és mielőtt eldőlhetne alábújik, letérdel a földre és karjaival laza hullámzó mozdulatokat végezve követi az eszköz lassuló mozgását, majd ismét lendületbe hozza és folytatja a gyakorlatokat ott, ahol abbahagyta. Egy-egy képben alkonyodik a háttérben, és ahogy a fiút a lemenő nap fényében látjuk pörögni, az a végtelen szabadság érzését kölcsönzi a pillanatnak. A videó legvégén utcai hősünk mókásra veszi a figurát, hullahoppozni kezd az óriási karikával, ehhez persze egész törzsében mozognia kell. Zárásképp meghajol.

A videó az alábbi linken érhető el:
https://www.youtube.com/watch?v=o358xut_JBE

(A videó alatt egy Turn My Ship Around című dal hallható.)

Tetszett a narráció? Írja meg nekem a vgyke.audionarracio@gmail.com e-mail címen, köszönöm! Látogasson el a www.facebook.com/vgykeaudionarracio oldalra is, itt tovább narrációkat, programajánlókat és egyéb érdekességeket talál, várom szeretettel!

S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983

Meghívás Angyalföldre

Augusztus 28-án 10 órától lesz az angyalföldi Lámpás Klub utolsó nyári klubnapja.

A Tüzér utcai Prevenciós Központban tartott programon a régről ismert, Kapcsoltam című tévéműsorról lesz szó, meglehetősen interaktív és vidám módon.

A képen a tévéműsorról kiadott könyv látható

A kép forrása: antikvarium.hu

Jelentkezni a 0630-498-9127-es telefonszámon vagy a lampas.bp13@gmail.com email-címen lehet.

Jánosi Veronika és Molnárné Tóth Andrea
közösségi civilszervezők

Futár felmérés I.

Nagy László vagyok, A VGYKE munkatársai közül rám hárult az a nemes feladat, hogy a BKK Zrt. által üzemeltetett FUTÁR-kijelzők, valamint a hangos gyalogosátkelők felmérését elvégezzem. Mit is jelent ez a gyakorlatban?

Elsősorban közlekedési viszonylatok vonatkozásában az adott járat vonalán, illetve annak közvetlen környezetében fellelhető beszélő FUTÁR-kijelzők és hangos gyalogos átkelők működését tesztelem. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a főbb útvonalaktól távolabb eső eszközök tesztelése nem történik meg, de úgy vélem, praktikussági okokból hasznosabb, ha először azon útvonalakat járom végig, melyek nagyobb utasforgalma alapján több látássérült ember vesz igénybe.

A teszt lényege, hogy megbizonyosodjak arról, hogy a FUTÁR-kijelzők, illetve a hangos gyalogátkelők látássérültként valóban használhatóak-e, tehát a mellékelt távirányító segítségével az adott kijelzőnél konkrét beszéd alapú információt, a beszélő gyalogátkelők esetében pedig a biztonságos átkeléshez elengedhetetlenül fontos hangjelzést kapok-e.

A teszthez két távirányítót is használok, egy régebbi két gombos teljes egészében műanyag burkolatú változatot, illetve egy modernebb kialakítású, négy gombos, részben fémházas modellt.

Kép forrása: www.bkk.hu

Kép forrása: www.bkk.hu

Szigorúan a saját tapasztalataimra támaszkodva szeretném megjegyezni, hogy az eddigi tesztek során a FUTÁR-kijelzők jelentős része nem, vagy csak többszöri próbálkozásra voltak hajlandóak működni a régebbi két gombos távirányító használata esetén. Hangos gyalogátkelők esetén ezt a jelenséget mindezidáig nem tapasztaltam.

Főleg majd azokról a FUTÁR-kijelzőkről és hangos gyalogátkelőkről fogok írni, melyek a tesztelés időpontjában nem működtek. Szerencsére elmondhatom, hogy jelen tapasztalataim alapján ezek az eszközök vannak kisebbségben.

Mivel látássérültek esetében nem praktikus a “több szem többet lát” közmondásra hivatkozni, én maradnék egy módosított változatnál, miszerint “több fül többet hall”. Ezért kérnék minden kedves látássérültet, aki mindennapi közlekedése során aktívan használja a FUTÁR-kijelzőket, illetve és a beszélő gyalogátkelőket, hogy tapasztalataival, észrevételeivel segítse munkánkat. Azon is érdemes lenne elgondolkodnunk, hogy adott esetben hol lenne érdemes ezt a hálózatot továbbfejleszteni, hova telepítsen a BKK további kijelzőket, illetve hangos közlekedési lámpákat.

Minden építő jellegű észrevételt, javaslatot, véleményt várok a futarfelmeres@gmail.com e-mail címre.

Most pedig következzen az első konkrét felmérés eredménye!

Esetünkben ez a 3-as villamos vonalának felmérését jelenti, amely a Mexikó út és a Gubacsi út/Határ út között közlekedik.

A hármas villamos vonala mind kijelzőkkel mind hangos gyalogátkelőkkel jól ellátottnak mondható. Az Erzsébet királyné úti megállónál tapasztaltam, hogy a régebbi két gombos távirányítóval a jelző lámpa nem működött, a vonalon máshol ez nem fordult elő. A Bosnyák téren a templom előtti sarkon felállított táblák véleményem szerint nagyon halkan beszéltek, ez persze szubjektív, de ez a kereszteződés igen forgalmas, így a zaj is jelentős. A vonal további részén telepített FUTÁR-kijelzők és hangos közlekedési lámpák tapasztalatom szerint megfelelően működtek.

Nagy László

Radnóti Miklós: Naptár (1. rész)

JANUÁR

Későn kel a nap, teli van még
csordúltig az ég sűrü sötéttel.
Oly feketén teli még,
szinte lecseppen.
Roppan a jégen a hajnal
lépte a szürke hidegben.

1941. február 5.

A hangulatfotó, amit ehhez a néhány sorhoz választottam kifejezetten lírai. Egy tiszta-vizű, csendes tó tükörsima felületét látjuk, amin a jobb és bal oldalt benyúló kis tőzeges sziget kopár, fekete fáinak bozontos ág-boga köszön vissza homályosan. Pirkad, az ég alja a távolban már rózsaszínes árnyalatba fordul, a látóhatáron lágyan megkettőződve a tavon. Az ágak sűrűje kontrasztos karcolatként festi meg a színes hátteret. A horizont vonala fölött és alatt még sötéten kéklik az éjszakai égbolt és jegesen sima víz, amelyen elhagyottan lebeg egy aprócska fadarab.

A hangulatfotó, amit ehhez a néhány sorhoz választottam kifejezetten lírai. Egy tiszta-vizű, csendes tó tükörsima felületét látjuk, amin a jobb és bal oldalt benyúló kis tőzeges sziget kopár, fekete fáinak bozontos ág-boga köszön vissza homályosan. Pirkad, az ég alja a távolban már rózsaszínes árnyalatba fordul, a látóhatáron lágyan megkettőződve a tavon. Az ágak sűrűje kontrasztos karcolatként festi meg a színes hátteret. A horizont vonala fölött és alatt még sötéten kéklik az éjszakai égbolt és jegesen sima víz, amelyen elhagyottan lebeg egy aprócska fadarab.

FEBRUÁR

Újra lebeg, majd letelepszik a földre,
végül elolvad a hó;
csordul, utat váj.
Megvillan a nap. Megvillan az ég.
Megvillan a nap, hunyorint.
S íme fehér hangján
rábéget a nyáj odakint,
tollát rázza felé s cserren már a veréb.

1941. február 21.

A fentebbi strófában leginkább a hanghatás fogott meg, ahogy “cserren” a veréb, nem is beszélve a bravúros téli szinesztéziáról: “fehér hang”.

Tudta-e?
Szinesztézia: egy jelenség, melynek lényege az egyszerre legalább két érzékszervre ható képzettársítás (pl.: a kék szín látványa felidézi a hideg érzetét). Az irodalomban gyakran találkozhatunk ezzel a metaforával rokon költői képpel.

A fotón, amit a vershez választottam megkapó a költői kompozíció. Aprócska verebet látunk télen, egy lombját vesztett fa egyik vékonyka ágán csücsülni. Az gallyakat jég vonja be, szikrázóan csillognak a napfényben. A lecseppenő víz is megfagyott a madárka körül, pici jégcsapok lógnak mindenhonnan. Barna tollazata – mely nyáron tökéletesen elrejti őt környezetében – a képen erősen kiválik a fehér háttér előtt. Vélhetően tojó, kicsit kevésbé díszes, mint a hímek általában. Begye világosabb, cappuccino árnyalatú, hátán nyugvó szárnytollai sötétebbek, itt-ott fekete csíkok is vegyülnek a meleg barna tónusba. Arcocskája begyével azonos színű, feje búbján sötétebb kis sapkával. Csőre kicsi, egyenes, gombostűfejnyi fekete szemével a távolt fürkészi, miközben karmos lábai ügyesen kapaszkodnak a jeges ágon.

A hangulatfotó, amit ehhez a néhány sorhoz választottam kifejezetten lírai. Egy tiszta-vizű, csendes tó tükörsima felületét látjuk, amin a jobb és bal oldalt benyúló kis tőzeges sziget kopár, fekete fáinak bozontos ág-boga köszön vissza homályosan. Pirkad, az ég alja a távolban már rózsaszínes árnyalatba fordul, a látóhatáron lágyan megkettőződve a tavon. Az ágak sűrűje kontrasztos karcolatként festi meg a színes hátteret. A horizont vonala fölött és alatt még sötéten kéklik az éjszakai égbolt és jegesen sima víz, amelyen elhagyottan lebeg egy aprócska fadarab.

MÁRCIUS

Lúdbőrzik nézd a tócsa, vad,
vidám, kamaszfiús
szellőkkel jár a fák alatt,
s zajong a március.
A fázós rügy nem bujt ki még,
hálót se sző a pók,
de futnak már a kiscsibék,
sárgás aranygolyók.

1941. február 26.

Radnóti Miklós naptárversei nagyon képszerűek, így könnyű rájuk hangolódni és vizuális aláfestést találni hozzájuk. Ezúttal azonban nem ezt teszem. Tavaly decemberben jelent meg Radnótiné Gyarmati Fanni, 2014-ben publikált naplójának kiegészítéseként egy csodálatos, 325 fotót tartalmazó album – Árnyékban éles fény vagy címmel, melyben a házaspár nem mindennapi mindennapjait követhetjük nyomon. A Napló is és az album is különleges irodalomtörténeti értéket képvisel. Az albumot még izgalmasabbá teszi, hogy olyan fotókat is tartalmaz, melyek eddig sehol nem jelentek meg. A hagyaték gondozója, akire Fanni ezeket a fotókat bízta, Radnóti legkiemelkedőbb monográfusa, Ferencz Győző, az albumot szerkesztetője pedig Krähling Edit.

A választott kép, úgy hiszem, egyike azoknak, melyek az albumban jelentek meg elsőként, bár erre nincs külön utalás. Én mindenesetre a kötetben találkoztam vele először.

Egy visegrádi kirándulás egyik felhőtlen pillanata köszön vissza a fekete-fehér fotóról. Radnóti és Fifi egy csónakban ülnek, a költő elől – ő evez – felesége mögötte. Fanni, két kezét Miklós vállán nyugtatja, miközben jobb oldalt kicsit fölé emelkedve mosolyog ki mögüle, valószínűleg térdel a csónakban. Pántos, fekete úszódresszt és fején kis kockás kendőt visel, arca sugárzó, gondtalan. Férje enyhén behajlított térdekkel támasztja magát evezés közben, ahogy mindkét kézzel a lápát nyelét fogja, feltűnik a bal keze középső ujján hordott jegygyűrűje. Az album egyik kommentárja említi, hogy mindig így viselte. Ha Fifi baljára vándorol tekintetünk, láthatjuk, hogy ő is, bár ezt külön nem emeli ki a szerző. Miklós világos színű szövetnadrágot visel és a kor divatjának megfelelő, ugyancsak fekete úszódresszt, melynek fazonja leginkább talán a mai birkózók, pántos, részben a felsőtestet is fedő sportruházatához hasonlatos. A költő arca nyugodt, töprengő, elmélázó, tekintete talán a Duna partvonalának dimbes-dombos tájait fürkészi. A víz lágyan fodrozódik a csónak alatt, a háttérben dúslombú fák és partmenti házak tűnnek fel, minden nagyon békés.

A hangulatfotó, amit ehhez a néhány sorhoz választottam kifejezetten lírai. Egy tiszta-vizű, csendes tó tükörsima felületét látjuk, amin a jobb és bal oldalt benyúló kis tőzeges sziget kopár, fekete fáinak bozontos ág-boga köszön vissza homályosan. Pirkad, az ég alja a távolban már rózsaszínes árnyalatba fordul, a látóhatáron lágyan megkettőződve a tavon. Az ágak sűrűje kontrasztos karcolatként festi meg a színes hátteret. A horizont vonala fölött és alatt még sötéten kéklik az éjszakai égbolt és jegesen sima víz, amelyen elhagyottan lebeg egy aprócska fadarab.

Tetszettek a narrációk? Írja meg nekem a vgyke.audionarracio@gmail.com e-mail címen, köszönöm! Látogasson el a www.facebook.com/vgykeaudionarracio oldalra is, itt tovább narrációkat, programajánlókat és egyéb érdekességeket talál, várom szeretettel!

S. Tóth Erika
audionarrátor, kommunikációs munkatárs
Mobil: +36 30 755 6983

Lezárult az iPhone-pályázat

Egyesületünk 16/2017 számú elnökségi határozata alapján, hosszú mérlegelést követően azon pályázókat részesítettük előnyben, aki vak vagy aliglátó, halmozottan sérült, családos (több gyermekkel), gyermekét egyedül nevelő – vagyis közülünk is hátrányosabb, nehezebb körülmények között él.

Szeretnénk felhívni a többi pályázó figyelmét, hogy az MVGYOSZ „Távszem” projekt elindulása esetén a most sikertelenül pályázók előnyben részesülnek.

A nyerteseket telefonon értesítjük.

A készülékek augusztus 30-ig kerülnek kiosztásra.

A képen egy Iphone SE készülék látható

A kép forrása: https://www.myistore.co.za

Látássérült gyermekek az iskolában

Ezen új fejezet az ingyenes tankönyvek kérdése felől közelíti meg ezt a kérdést, de számos egyéb kedvezményre és lehetőségre is kitér. Ez az új fejezet elérhető erre a linkre kattintva.

A gyermekekkel kapcsolatos ismertető eddig elérhető fejezetei a következők:

1. magasabb/emelt összegű családi pótlék
2. gyermekgondozási segély
3. közgyógyellátás
4. parkolási igazolvány
5. intézményi gyermekétkeztetési kedvezmények
6. ápolási díj
7. kiemelt ápolási díj
8. ingyenes tankönyvek az iskolában

A képen kalapács és mérleg látható, mint ami a bírói igazságszolgáltatás jelképe

Forrás: www.jogsegely.sk