A CAPTCHA-kód is diszkriminálhat

A probléma azzal kezdődött, hogy hiába adta meg a cég honlapján a felhasználónevét és a jelszavát, nem tudta elérni a számlatörténetét, állandóan hibaüzenetet kapott. Az ügyfélszolgálaton azt javasolták neki, hogy kérjen jelszó-emlékeztetőt vagy új jelszót. Amikor azonban új ideiglenes jelszót igényelt, a számlatörténet eléréséhez még meg kellett volna adnia a CAPTCHA-kódot is, a képernyőn megjelenő, ákombákomszerű, torzított karakterláncot, amit a robotok kiszűrésére szoktak használni a honlapok, azt tesztelve, hogy valódi emberrel van-e dolguk.

A kép forrása: index.hu

A kép forrása: index.hu

A panaszos a számítógépet, így a cég oldalát is képernyőolvasó szoftverrel használta. A szoftver képtelen volt értelmezni a karakterláncot, mert az képként és nem szövegként jelent meg. A látássérült felhasználó úgy érezte, a cég fogyatékossága miatt megsértette vele szemben az egyenlő bánásmód követelményét azzal, hogy új ideiglenes jelszó igénylésénél a számlatörténet eléréséhez olyasmit követel tőle, ami képernyőolvasó szoftverrel nem megoldható.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság tárgyalást tartott az ügyben, ahol sikerült egyezségre jutni. Az internetszolgáltató vállalta, hogy április 30-ig biztosítja az összes általa üzemeltetett honlap egyenlő esélyű hozzáférését. Megígérte azt is, hogy az új ideiglenes jelszó igénylésére szolgáló felületen magyar nyelven el fog hangzani az igényléséhez szükséges hangfájl. Az EBH februári döntésével jóváhagyta az egyezséget.

Forrás: index.hu

 

A klubok előnyeiről beszélgettünk

A tervezetthez képest kisebb létszámban jöttünk össze, de megpróbáltunk erre lehetőségként tekinteni. A megjelentek túlnyomó többsége ugyanis olyan látássérült volt, akik tudtak a klub létezéséről, de jó ideig nem látogatták a klubokat. Ezért arról beszélgettünk, hogy mitől tartottak, mi jelentett nekik akadályt a klub alkalmainak a látogatásában, illetve arról is, hogy mivel lehetne ösztönözni szerintük a klubnapok látogatását?

A félelmek és az aggodalmak között elhangzott többektől, hogy a kevéske szabadidőt túl értékesnek találták ahhoz, hogy egy esetlegesen rossz programra herdálják el. Ennek a félelemnek a lebontásához mindenképpen szükséges legalább egy látogatás, valamint az is, hogy az akkor jelenlevők milyenek. Az elhangzottak szerint a látássérültek többsége (hasonlóan az ép látású emberekhez) kerüli a kötözködő, problémázó embereket, ezért lényeges a megjelentek hozzáállása. Sokat segít, ha ezen a látogatáson praktikus információk, ötletek hangoznak el, valamint olyan a környezet, ahol jót lehet beszélgetni. Többen is elmondták az ezzel kapcsolatos élményeiket, melyek az előbbieket igazolták.

20170207_154755

Az is elhangzott, hogy nem mindenkinek vonzóak a szabadidős programok, mert lehet valaki olyan élethelyzetben, amikor az ilyen jellegű igényeit a saját köreiben meg tudja oldani. Az ilyen esetekben egyértelmű, hogy mindenki a családi vagy baráti programot fogja választani, hiszen egy sorstársakkal való közös program nem lehet ezzel versenyben.

Egyetlen kivételt mégis találtunk, amikor olyan jellegű a szabadidős program, amit családi vagy baráti környezetben nem lehet megszervezni. A múltban többeknek ilyennek bizonyult a nem nyilvános váci börtönmúzeum felkeresése vagy néhány olyan speciális tárlat vagy kirándulóhely, mely csak a részünkre lett akadálymentesen megtekinthetővé téve. Ilyenkor is sokat számít az általános hangulat és nagyon sokat tud emelni a minőségen az, ha integrált jellege van a programnak.

20170207_155022

Elhangzott előnyként az is, hogy léteznek olyan speciális információk, melyekhez a klubnapokon lehet gyorsan hozzájutni. Ráadásul rá lehet kérdezni más érintettek élményeire, tapasztalataira. Ennek a példája a különböző tanfolyamok, melyeket látássérülteknek szerveznek vagy a vakvezető kutyás kérdések. Arra is akadt példa, hogy valaki a klubokat látogatva talált magának látássérültként munkahelyet. Ha valaki néhányszor átél ilyet és a klubnapokra a kellemes hangulat a jellemző, az valószínűleg hosszabb távon is el fog járni az alkalmakra. Őszintén reméljük, hogy egyre többen fogják így érezni!

Ajánlóként pedig szeretnénk egy rövid riportfilmet bemutatni, melyben az újbudai Lámpás Klub egyik vezetőjét lehet megismerni.

 Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
közösségi civilszervezők

Nyílt levél az Európai Akadálymentesítési Intézkedéscsomagról

A kép forrása: http://www.edf-feph.org

A kép forrása: http://www.edf-feph.org

A nyílt levélben a három szervezet képviselői az általuk képviselt 270 millió ember nevében tiltakoznak a jelentéstervezet ellen. Azon aggodalmuknak adnak hangot, hogy a fogyatékossággal élők jogai sérülhetnek az akadálymentes fizikai környezet, az akadálymentes  közlekedés, az akadálymentes kommunikáció, valamint egyéb kapcsolódó területeken.

A jelentéstervezet ugyanis azt fogalmazza meg, hogy az akadálymentesítési intézkedéscsomag hatálya csak korlátozottan terjedjen ki. Így “csak” az okostelefonokra, a táblagépekre, a számítógépekre, a jegykiadó automatákra, a beléptetőrendszerekre, a televíziózásra, a banki automatákra, az e-könyvekre és az online vásárlásokra terjedne ki az egyenlő esélyű elérés kötelező biztosítása. A szervezetek szerint amennyiben ez hatályba lép, akkor semmilyen javulás nem várható az uniós polgárok életében.

Ragaszkodnak ahhoz, hogy továbbra is maradjon hatályban minden, az épített környezet akadálymentes hozzáférhetőségét előíró jogszabály, függetlenül attól, hogy milyen méretű az akadálymentesítésre kötelezett vállalkozás. Tiltakoznak az olyan módosítások ellen is, mely a tömegközlekedés jelenlegi hozzáférhetőségét elégségesnek minősítené.

A szervezetek továbbra is támogatják az elmúlt évek gyakorlatát, melynek részeként az Európai Parlament szigorú és kötelező jellegű intézkedéseket írt elő a fogyatékos emberek hozzáférhetőségének a bővítésére. A levelükben kiemelik, hogy ezek az intézkedések eddig jobb helyzetet teremtettek a múlthoz képest és ezért nem tudnak elfogadni semmiféle visszalépést.

Az eredeti levél magyar fordítása ide kattintva érhető el.

A Láthatár Bolt ajánlatai, nyereményjátékkal

Továbbra is folytatjuk nyereménysorsolásunkat. Februári vásárlóink között egy meglepetés csomagot fogunk kisorsolni. A sorsolás eredményét hírlevélben valamint facebookon hirdetjük ki. A nyertes a csomagot postán kapja meg.
Új nagyítók érkeztek a boltba!

láthatár

A Láthatár boltban továbbra is csak készpénzzel tudnak fizetni!
Weboldalunkon, valamint Facebook oldalunkon képekkel, leírásokkal is találkozhatnak.
Megrendeléseket e-mail címünkre küldhetnek.

Elérhetőségeink és a bolt nyitva tartása:

Katona Zsuzsanna
boltvezető

Eszközbemutató lesz Zuglóban

A kép forrása: http://14.kerulet.ittlakunk.hu/

A kép forrása: http://14.kerulet.ittlakunk.hu/

A február havi klubnapunk alkalmával a Láthatár bolt képviseletében Kiss Márta látogat meg bennünket. Bemutatja a bolt működését mesél a segédeszközök fontosságáról, pontos használatukról Természetesen személyre szólóan is segítséget nyújt az eszközökkel kapcsolatban, amennyiben a tagok érdeklődnek azok iránt.

Időpont: 2017. 02. 21. (kedd) 15.00-17.00.
Helyszín: VGYKE: Cserf-s Családsegítő Központ (1146 Budapest, Hermina út 57.)

Elérhetőségeink:
lampas.zuglo@gmail.com
Telefon: +3670-773-4054 Tanai Csaba
+3670-984-5071 Samu Attila

Januári programok Angyalföldön

A játékos délután ötlete január elején került elő, amikor eszünkbe jutott a tavalyi darts program sikere. Később a program átalakult, mert felvetődött, hogy mennyiféle társas- és egyéb játék létezik. Azt gondoltuk, hogy izgalmas lenne ezekből néhányat feleleveníteni, legyen egy kis retro feeling! A hideg és fagyos januári szerdán tehát retro érzéssel mentünk el tagjainkkal a Hermina útra, hogy játszunk egy jót!

20170125_152609

Első körben a dominó került elő. Élvezettel rakosgattuk a kockákat egymás mellé, majd a nyertes büszkén boldogan vigadt, a vesztes is ugyanilyen boldogan vette tudomásul sorsát. Később kártyával is próbálkoztunk, melynek szintén  nagy sikere volt. A harmadik játék, amely előkerült a “Ki nevet a végén” társas volt. Ez esetben is mindenki szurkolt, hogy hatost dobjon, mert akkor tud elindulni a játékszabály szerint. Érdekesség volt, hogy négyen játszottunk és jó sokáig egy személy tudott csak lépkedni, mert senkinek nem volt olyan szerencséje rajta kívül, hogy hatost dobjon. A sok játékot forró teával és egy kis nasival kombináltuk. A délutánt mindenki olyan boldogan zárta, amilyen örömmel érkezett a játékos partyra!

A néhány nappal későbbre szervezett klubunkat az elmúlt karácsonyi élmények, a játék és a tervezett programok jegyében töltöttük.

Mindenki elmesélte hogyan teltek számára az ünnepek, mi volt a legkedvesebb emléke az elmúlt karácsonyról, majd a programlehetőségeket vettük számba.

20170130_104432

Felvetődött, hogy Szentendrére a Retro Múzeumba is látogassunk el, ezért ezt is belevettük éves tervünkbe, valamint a zebegényi Hajómúzeum megtekintésének a lehetősége is nagy érdeklődésnek örvendett.

Később egy meglepően érdekesre sikerült játékot játszottunk. A játéknak az a lényege, hogy mindenki mondott magáról két állítást, amelyből az egyik igaz, a másik hamis volt, majd a többieknek ki kellett találni melyik az igaz. Ennek köszönhetően nagyon sok újdonságot tudtunk meg egymásról és mindannyian azt éreztük, hogy a hideg idő és a csúszós járdák ellenére is érdemes volt elmennünk a klubnapra!

Jánosi Veronika és Molnárné Tóth Andrea
közösségi civilszervezők

Vendégünk: a leghűségesebb barát

janklub_2

Szeretettel hívunk benneteket februári klubnapunkra.

Helyszín: Kondor Béla Közösségi ház Kondor Béla sétány 8.

Időpont: február 22. 15 óra.

Találd ki, hogy ki lesz a vendégünk?

Aki a leghűségesebb barát,
Akinek nedves az orra és nem kér zsebkendőt,
Aki mindig figyel a másikra és szereti a csontot.

Szeretnéd megtudni a választ?

Akkor töltsd velünk a délutánt, és találkozhatsz Boncával! Sok mindent megtudhatsz róla, még meg is simogathatod!

A programot a vendégünkhöz kapcsolódó kvíz kérdésekkel, mondókákkal és egyéb érdekességekkel egészítjük ki. A Találkozónk jó hangulatát Domoszlai János muzsikája garantálja.

Szeretettel várunk mindenkit!
Jelentkezést várjuk február 20-ig

Elérhetőségeink:
Kiss Júlia 06 30 498 9094
Juhos Róbert 06 70 377 3235
Email: lampas.bp18@gmail.com

Braille-mobil

A készülék tervezője egy fiatal mexikói hölgy, Isa Velarde. Korábban már tervezett a hallássérülteknek olyan segédeszközt, amelyik elegáns, észrevétlen, praktikus, ugyanakkor tökéletesen funkcionál és nem drága. Ugyanez a cél vezette, amikor a Braille-írást ismerő vak emberek miatt és az okostelefonok használhatóságát vizsgálta.

Azt vette észre, hogy bár az okostelefonok hozzáférhetősége rohamosan nőtt, a látássérültek jelentős része nem tudja könnyen navigálni ezeket a készülékeket.  A megfigyelései szerint a sík felületek a praktikus használatot nehezítik, a hangban kiadható utasítások nem pontosak, illetve a képernyő tartalmát felolvasó programok sem mindig tudják biztosítani mindazt az előnyt, amit az ép látású emberek megkaphatnak egy okostelefontól.

A tapasztalatait és az érintett látássérültek élményeit összegezve alkotott meg egy új terméket, mely a képeken is látható. Az ötlet nem túl bonyolult: a telefon kijelzője helyén egy Braille-felület található, amin keresztül egyszerre valósul meg az adatok kijelzése és bevitele is.

A kép forrása: http://www.psfk.com

A kép forrása: http://www.psfk.com

A mobiltelefon első ránézésre éppen olyan elegáns megjelenésű, mint bármelyik másik okostelefon, de nem egy sík képernyője van, hanem aprócska tüskék sokasága van elhelyezve a kijelző teljes felületén.

A kép forrása: https://www.behance.net

A kép forrása: https://www.behance.net

Ezek az apró tüskék képesek mozogni, melynek köszönhetően Braille-írásként jelennek meg a kijelzőn mindazok az információk, melyek a megszokott okostelefonon szövegként vagy ikonként szoktak megjelenni. Sőt, gombokká is tudnak változni, így sokkal könnyebb kezelést téve lehetővé, megadva nagyon sok olyan előnyt, amit egy jól látó ember is megkap az okostelefonjától. A készüléken van fejhallgató-csatlakozó is, így a képernyőfelolvasók nem kerültek száműzésre.

A kép forrása: https://www.behance.net

A kép forrása: https://www.behance.net

A tervező tisztában van azzal, hogy nem egy mindenki által használható eszközt alkotott, de szerinte szükség van egy ilyen fejlesztésre, mert a látássérültek egy jelentős részének a marginalizálódott helyzetét képes orvosolni, mivel minden eddiginél nagyobb hatékonysággal lett ezáltal szimulálva az érintőképernyő.

A kép forrása: https://www.behance.net

A kép forrása: https://www.behance.net

A fejlesztését bármelyik mobilgyártó cég képes különösebb költség nélkül integrálni a készülékébe, nagyságrendjét tekintve pedig nem drágább a klasszikus érintőképenyőnél, ami elég ritkán fordul elő látássérültek számára készített technikai megoldásoknál.

A kép forrása: http://www.psfk.com/

A kép forrása: http://www.psfk.com/

A tervező elmondta, hogy a célja egy olyan készülék megalkotása volt, mely ízléses, elegáns, ugyanakkor képes mindazt az előnyt biztosítani, amit egy látó ember is megkap az érintőképernyő használatától. A fejlesztése a Textura nevet kapta és reményei szerint már ebben az évben elérhetővé válik a boltokban is.

A hír forrása: https://www.design-inspiration.net/és http://www.yankodesign.com

A VGYKE tagsággal járó kedvezmények meghatározása

klub2016dec6_3

2017. március 1-től a pszichológiai konzultáció, a mentálhigiénés tanácsadás, a Braille oktatás kizárólag csak a VGYKE tagjainak és a tagok családtagjainak ingyenes. Minden más esetben a szolgáltatások igénybevételéért óradíjat kell fizetni az alábbiak szerint:

2017. április 1-től pedig:
A Támogató szolgálat szolgáltatásai esetében is a jelenleg meghatározott személyi segítés 300 Ft/óra, illetve 150 Ft/km szállítás kizárólag a VGYKE tagságának biztosított a jövőben, mint kedvezményes térítési díj.

Aki nem tagja a VGYKE-nek, de szociálisan rászorult, annak a személyi segítés 400 Ft/óra és a szállítás 200 Ft/km.

A szociálisan nem rászorult kliensek térítési díjai változatlanok maradnak.

Az Elnökség a határozatot egyhangúlag elfogadta
(2/2017.)

Vár a mesés Távol-Kelet

azsiamuzeum4

Ha kíváncsi a Távol-Kelet művészeti emlékeire egy gyönyörű palotában, tartson velünk!

Minden érdeklődőt szeretettel várunk az újpesti klub programján.

Találkozás: 2017. február 21.- én kedden, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum előtt,
délelőtt 10 órakor Budapest VI. ker. Andrássy út 103. szám alatt.

Újpest Lámpásai : Széles Attiláné Panka és Kulman Tiborné Erika
Panka +36-30/498-9033 vagy +36-70/60-29-368
Era +36-30/905-1321

Téli egészségmegőrző napon jártunk a KMO-ban

Február 12-én, Egészségmegőrző napot tartottak a KMO Művelődési Házban, ahol egy napra valósággal egészségközponttá alakult az intézmény.

Voltak interaktív előadások, mozgásos bemutatók (Hatha-, Etka jóga, Pilates, Egészségmegőrző- és Gerinctorna, Hahota jóga), egészséges ételek elkészítésével kapcsolatos tanácsadások. A rendezvényt az egészség megőrzését szolgáló termékek, ételek bemutatása és vására tette teljessé.

A Jóság Tava Reiki Alapítvány munkatársai közreműködésével a látogatók megismerkedhettek reiki és energetikai kezelésekkel is. Az Alternatív Gyógyászati Központ terapeutái és trénerei pedig egész nap, több témában is várták az érdeklődőket, úgymint családállítás, kozmetika, Pro-Adjuster, masszázs, Bach virágterápia, állapotfelmérések.

tv-s

Akik ellátogattak a KMO-ba, azok részt vehettek ingyenes szűrővizsgálatokon: vérnyomás-, vércukor-, testzsír-, testtömeg-, és koleszterinméréseken. Szó volt az alternatív gyógyászati lehetőségekről, kiemelten az egészségtudatos életmódról, sőt különböző előadásokat hallgathattak a kineziológiáról, cukorbetegségről, a női-férfi szerepek felcserélődésének következményeiről és az Enrico zenés meditációról is.

Mi is részt vettünk a rendezvényen. Kiss Márta, Tanai Csaba, Samu Attila és Bernát Zsuzsanna. Márti a Láthatár bolt árukínálatából sok hasznos dolgot hozott, melyek nem csak a látássérülteknek, hanem bárkinek segítségére lehetnek. Kedvükre válogathattak a látogatók.

látogatók6

Sokan felpróbálták a szimulációs szemüvegeket, és érdeklődtek a különböző szembetegségekről. Bonca kutya mindenkit elbűvölt, és Csaba szívesen válaszolt minden vakvezető kutyával kapcsolatos kérdésre. Voltak, akik többször visszajöttek egy kis simogatásra.

Vinczek urral

Ismeretségeket kötöttünk, szórólapot osztogattunk. Találkoztunk Varró Mariannával, aki a rendhagyó osztályfőnöki óra keretében szervezi következő KMO-s érzékenyítő programunkat. Nagy örömünkre szolgált, hogy Vinczek György alpolgármester úr is ellátogatott hozzánk, és érdeklődéssel kísérte munkánkat. Meglepetésünkre a Kispest TV-től is megkerestek bennünket és Szilczer Krisztina riportot készített velünk.

Sikeres és tartalmas napot töltöttünk a KMO-ban és remélem öregbítettük egyesületünk hírnevét!

Bernát Zsuzsanna
közösségi civilszervező

Így látja Budapest tömegközlekedését a vakvezető kutya és gazdája

A kép forrása: Nők Lapja Café

A kép forrása: Nők Lapja Café

Gerbeaud izgatott. Orrával időről időre gazdája kezét keresi, hol egy nyugtató simogatásért, hol jutalomfalatért. Az esetek többségében inkább jutalomfalatért. „Szokatlan neki, hogy valaki a hátán matat” – magyarázza a kétéves labrador gazdája, Király Noémi, miközben biztatóan végigsimítja a zsemleszínű kutyafejet, míg kolléganőnk elvégzi az utolsó állításokat a vakvezető hátára erősített GoPrón. Aztán beáll a metró, Gerbeaud pedig olyan gyorsan vált „munka üzemmódba”, hogy elképedni sem marad időnk.

Hogy kerül a GoPro a vakvezető kutyára?

Noémivel és négylábú segítőjével, Gerbeaud-val a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítványon keresztül ismerkedtünk meg, miután januárban mi is írtunk arról a látássérült brit orvosról, aki a vakvezető kutyájára erősített GoPro segítségével azt mutatja be, milyen nem látóként közlekedni egy London méretű metropoliszban.

Nem figyelünk egymásra – Amit Patal videóinak ez a legfőbb tanulsága. A mindennapi rohanásban túlságosan el vagyunk foglalva saját magunkkal és a gondolatainkkal ahhoz, hogy észrevegyük, ha egy embertársunk segítségre szorul: függetlenül attól, hogy az illető látó, nem látó, vagy épp mozgássérült. Az egykori orvos szerint, aki évekkel ezelőtt egy degeneratív szembetegség miatt veszítette el látását, a legtöbb konfliktus a türelmetlenségből és a nemtörődömségből fakad.

De sok gondja van abból is, hogy az emberek alapvetően figyelmetlenek: „Kikát rendszeresen zavarják munka közben, és sokszor meg is ütik őt a zacskókkal, táskákkal.” Arra voltunk kíváncsiak, hogy ha Londonban ez van, vajon milyen ma Magyarországon vakvezető kutyával közlekedni. Épp ezért egy didergős februári reggelen elkísértük Noémit a munkahelyére.

„Amikor nekimentem egy táblának, azt mondtam, ebből elég volt”

Noémi egész pici kora óta látássérült. A Vakok Általános Iskolájába járt, ahol megtanult fehér bottal közlekedni, de a botos technikákat később nem alkalmazta annyira. „Amíg még voltak látásmaradványaim, azokra támaszkodva közlekedtem. Teljesen önállóan” – mondja a fiatal lány, akinek élete a szaruhártya-átültetés után változott meg gyökeresen.

„Utána valahogy minden homályosabb lett” – meséli Noémi szomorúan, majd hozzáteszi, onnantól kezdve kénytelen volt bottal közlekedni, de egyáltalán nem érezte magát magabiztosnak vele. „Amikor nekimentem egy táblának, amit előtte évekig mindig, minden gond nélkül kikerültem, azt mondtam magamnak, hogy ebből elég volt. Ekkor határoztam el, hogy történjen bármi, nekem lesz egy vakvezető kutyám.”

Éveket várt Morzsira, aki öt hosszú évig volt a segítője, mielőtt egy szemrendellenesség miatt idő előtt nyugdíjazni kellett őt. Gerbeaud-val négy hónapja alkotnak egy párt, és bár az első pillanattól kezdve jól kijönnek egymással, még hosszú út áll előttük addig, míg a másik legapróbb rezdülését is pontosan értik majd.

„A jó vakvezető kutya olyan, mint Gerbeaud”

Mint a segítő kutyáknak általában, a vakvezető kutyáknak is egy sor speciális képességgel kell rendelkezniük ahhoz, hogy végül segítői lehessenek egy látássérült embernek. „Azt szoktuk mondani, a kollégáink valójában pilótákat képeznek az iskolánkban” – mondja dr. Mezősi Tamás, a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány vezetője, majd sorolni kezdi a leendő vakvezető kutyánál nélkülözhetetlen képességeket:

Hogy belássuk, egy ilyen kutya valóban ritka kincs, elég, ha csak arra gondolunk, saját kedvencünk vajon képes lenne-e nyugodtan végigfeküdni a nyolc órát a munkahelyünkön, zötykölődni egy jót a metrón, villamoson, vagy – egy másik példa – séta közben figyelmen kívül hagyni például egy acsarkodó, másik kutyát. És ez még nem is minden.

Dr. Mezősi Tamás hozzáteszi, a jó vakvezető kutyát az is megkülönbözteti a többi kutyától, hogy bár teljes egészében alárendeli magát a gazdájának, szükség esetén képes aktív, önálló döntéseket hozni, és ha a helyzet úgy kívánja, felül is bírálja gazdáját.

A gyorsétterembe bemehet, a cukrászdából kizavarták

Bár mostanában alapvetően csak pozitív tapasztalatai vannak ez ügyben, Noémi elárulta, korábban vele is előfordult, hogy kizavarták egy üzletből vakvezető kutyája miatt. „Egyik alkalommal, a barátaimmal egy cukrászdába szerettünk volna beülni, és természetesen ott volt velem a kutyus is. Ahogy beléptünk az üzletbe, a pultos felszólított, hogy azonnal vigyem ki kutyát, mert száll a szőre” – mesélte.

Dr. Mezősi Tamástól megtudjuk, 2009-től jogszabály írja elő, hogy a vakvezető kutyát mindenhova be kell engedni. Igen, a cukrászdába is. A szakember hozzáteszi, tapasztalatuk szerint jó néhány év kellett ahhoz, hogy a szabály a köztudatba is beépüljön, és bár már sokkal jobb a helyzet, mint közvetlenül a bevezetés után, évente 2-3 alkalommal még most is előfordul, hogy gond adódik, és nem engedik be a kutyát.

Az iskola vezetője azt mondja, minden ilyen esetben kötelességüknek érzik, hogy „utánamenjenek” az ügynek, és bocsánatkérésre kötelezzék azt, aki hibázott. Mint mondja, nem csak azért, hogy érvényt szerezzenek a jogszabálynak, hanem azért is, hogy így segítsék az érintett látássérültet a kellemetlenség feldolgozásában.

(…)

A teljes írás erre a linkre kattintva olvasható el, a videó pedig innen is elérhető azoknak, akik az eredeti oldalról nem tudják megnyitni: