Sok szeretettel meghívunk mindenkit a következő klubnapunkra melynek helyszíne: XIX., Táncsics M. u. 7. 1. em. (Családsegítő Központ).
Időpont: 2017. Február 23. (csütörtök) 15 óra
A februári klubnapunkra meghívtuk a Louis Braille Támogató Szolgálatot, és várjuk a sok hasznos információt. Szó lesz a Valentin napról, valamint arról is, milyen Valentin napi szokások alakultak ki a világban. Sőt, a Valentin napi kvíz sem maradhat el! És aki mindezekről tudósít: Ruzsa Viktor a Civil Rádiótól.
Az avantgárdban nem ritkán összekeveredik képzőművészet és irodalom. Tamkóhoz a képek nyelvén lehet legpontosabban szólni. Egy film segítségével juthattunk közelebb ehhez a különleges világhoz. Nádorfy Lajos operatőr, Tamkó barátja, a kiállításon is látható film egyik alkotója, a Tamkó által 1936-ban megfogalmazott avantgárd művészeti kiáltványról, a Dimenzionista manifesztumról beszélt.
A Nagy Balogh János Kiállítóteremben húsz, különböző korú és különböző technikával, jelrendszerrel dolgozó mai alkotó munkái láthatók, akik Tamkó Sirató Károly képveseire reagálnak, összekötve ezzel a klasszikus avantgárd törekvéseket, napjaink művészeti lehetőségeivel. Ez az összeköttetés a tárlat alapja, hiszen a hypertext fogalma éppen olyan több dimenziós szövegeket jelent, melyben a látogató maga dönthet egy adott történet irányáról, és annak befejezéséről.
„Tamkó Sirató Károly 1905 és 1980 között élt költőnk, akit leginkább onnan ismerünk, hogy gyermekverseit felkapta a Kaláka, ebből született a Bőrönd Ödön és a Tengerecki Pál. Vagy onnan, hogy jógaiskolát alapított. Pedig életművének több érdekes momentuma is volt. A huszonéves Tamkó az 1930-as években Párizsba utazott, hogy francia költő és kiáltványszerző legyen belőle. A feje zsongott az újító gondolatoktól, amiket itthon kevesen értékeltek, de odakint többen rákaptak. Így amikor 1936-ban előállt a Dimenzionista manifesztummal, kis híján világhírű lett. Olyan emberek írták alá a manifesztumot, mint Marcel Duchamp, Kandinszkij, Joan Miró vagy Moholy-Nagy. Ez a bátor, kísérletező kiáltvány a világhír ígéretének bizonyítéka. Terve dugába dőlt. Betegsége miatt a mozgalom elhalt. Tamkón átlépett a történelem. De próbálkozását nem feledjük.”
(Sós Dóra: Tamkó Sirató Károly és a hypertext)
Dimenzionista manifesztum
„Korunk egyik élő és előrevezető művészet-akarata a dimenzionizmus. Öntudatlan kezdetei visszanyúlnak a kubizmusba és a futurizmusba. Kifejlesztéséhez azóta a modern civilizáció csaknem minden kultúrnépe hozzájárult.
Manifesztumunkban ennek a nagy, általános és összegező művészetmozgalomnak lényege és elmélete tudatosul.
A dimenzionizmus életrehívói: egyrészt a modern szellem teljesen új tér és idő koncepciója (geometriai, matematikai, fizikai kifejlesztése Bolyaitól Einsteinen át napjainkban is folyik), másrészt korunk technikai adottságai.
A fejlődés, ez a mindenen áttörő ösztön – a régebbi formákat és a kizajlott lényegeket a kevésbé igényes művészek zsákmányául hagyva – az alkotó művészet úttörőit teljesen új területek felé indította el!
El kell fogadnunk, hogy a tér és az idő nem különböző kategóriák, egymással szembenálló abszolútumok, mint ezt régebben hitték és természetesnek tartották, hanem a nem-euklidészi koncepció értelmében összefüggő dimenziók. Ezt a felfogást ösztönösen érezve, vagy tudatosan magunkévá téve: egyszerre eltűnnek előlünk a művészetek összes régi határai és válaszfalai.
Ez az új ideológia valóságos földrengést, földcsuszamlást idézett elő a művészetek régi rendszerében. Az idetartozó művészeti jelenségeket a “dimenzionizmus” szóval jelöljük. (A művészeteknek ezt a dimenzionista fejlődés-mozgását az “N+1” képlet fejezi ki, mely képlet művészeti vonatkozását a planizmus, a kétdimenziós irodalom elméletében fedeztük fel és általánosítottuk aztán, hogy ezáltal korunk kaotikusnak látszó, rendszertelennek és megmagyarázhatatlannak tűnő művészet-jelenségeit egyetlenegy közös törvényre vezessük vissza a legegyszerűbb módon.)
ÚJ VILÁGÉRZÉSTŐL VEZETVE. A MŰVÉSZETEK EGY ÁLTALÁNOS ERJEDÉSÉN (A Művészetek egymásbahatolása) MOZGÁSBA JÖTTEK ÉS MINDEGYIK EGY ÚJABB DIMENZIÓT SZÍVOTT FEL MAGÁBA, MINDEGYIK ÚJ KIFEJEZÉSFORMÁT TALÁLT A PLUSZ EGY DIMENZIÓ (N+1) IRÁNYÁBAN, utat nyitva az alapvető változás súlyos szellemi következményeinek.
A dimenzionista tendencia kényszerítette, hogy:
I. az Irodalom kilépjen a vonalból és behatoljon a síkba: Kalligrammok, Tipogrammok, Planizmus, Villanyversek.
II. a Festészet kilépjen a síkból és behatoljon a térbe: Festészet a térben. Többanyagú kompozíciók. Konstruktivizmus. Térkonstrukciók. Szürrealista tárgyak.
III. a Szobrászat kilépjen a zárt, mozdulatlan formákból (vagyis az euklidészi térben kialakult formákból), hogy meghódítsa a művészeti kifejezés számára a négydimenziós Minkovszki-féle teret. Mindenekelőtt az úgynevezett “telt szobrászat” felhasadt és bevezetve önmagába a belső terek elemeit, majd a mozgást, így fejlődik: Üreges szobrászat. Nyitott szobrászat. Mozgó szobrászat. Mozgás szobrászat.
IV. S ezután fog kialakulni még egy teljesen új művészet: a Kozmikus Művészet (A Szobrászat Vaporizálása). A négydimenziós, eddig abszolút művészet üres térnek a művészet által való meghódítása. E művészet alapja az anyag nem szilárd, hanem gáznemű állapotban. Az ember ahelyett, hogy kívülről nézné a műtárgyat, maga lesz központja és alanya a műalkotásnak, mely az emberre, mint öt érzékszervű alanyra összpontosított érzékszervi hatásokból áll egy zárt és teljesen uralt kozmikus térben.
Íme legrövidebben összefoglalva a dimenzionizmus lényege. Deduktív a múlt felé. Induktív a jövő felé. Élő a jelenben.”
(artpool.hu)
A film és Mohay Orsolya segítségével mi is közelebb kerültünk ehhez a különleges világhoz. Tamkó Sirató Károlyra a kép- és térkonstrukciókkal a legméltóbb emlékeznünk.
Bernát Zsuzsanna (XlX.) és Kiss Júlia (XVlll.)
közösségi civilszervezők
Képzéssorozat a fogyatékos nők jogaiért
A képen olvasható felirat: “A fogyatékosságból adódó korlátaink megnehezítik, hogy segítséghez jussunk.”
A Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa, “A fogyatékossággal élő nők jogai a gyakorlatban” címmel képzéssorozatot szervezett. Ezen a képzésen több civil szervezett is részt vett.
A képzés célja volt, hogy a fogyatékossággal élő nők tájékoztatást kapjanak a hazánk által is ratifikált nemzetközi egyezményekben rögzített jogaikról és gyakorlati példákon bemutatva felismerjék, hogy a társadalmi környezet mennyire teszi lehetővé számukra jogaik gyakorlását fogyatékos férfi társaikkal és többségi női társaikkal való összehasonlításban.
A képzésen megfogalmazódott bennünk hogy nagyon fontos a szemléletformálás, a jó kommunikáció és az információk átadása. Nagyon fontos, hogy saját érdekeinket is és ez által mások érdekeit is tudjuk képviselni. A VGYKE részéről négyen vettünk részt a képzésen. Szeretnénk ezt a mondatot üzenni a társadalomnak:
A fogyatékosságból adódó korlátaink megnehezítik, hogy segítséghez jussunk.
Újpesti látássérültek látogatása a rendőrségen
Január 31.-én nagy izgalommal látogattunk el a IV. kerületi Rendőrkapitányságra ahol Galler Brigitta rendőr főtörzszászlós, körzeti megbízott kalauzolt minket. Megismerkedtünk a rendőrség munkájával, és betekintést nyertünk abba, hogy milyen eszközöket használnak mindennapi munkájuk során. Aki kíváncsi volt, felvette a védőruhákat és kicsit átérezethette, hogy a rendőrök tevékenysége mennyi veszéllyel járhat, és milyen nehéz felszerelésben teljesítenek szolgálatot.
Köszöntött minket, és beszédet mondott Buchwald Milán rendőr őrnagy megbízott kapitányságvezető. A bemutatkozás után egy érdekes kvízjátékba vettünk részt, amit egy előadás követett mely részletezte a közrendvédelem szükségességét és fontosságát. Felhívták a figyelmünket arra, hogy az intézkedő rendőrt minden esetben kérjük meg személyazonosságának és intézkedési jogosultságának az igazolására. Beszélgettünk a drogokról, azoknak hatásáról, és a rendőrkutyákról.
A rendőrségnek, a közbiztonság és a közrend védelme érdekében folytatott, külső szemlélő számára talán a legtöbbször észlelhető tevékenysége, a közterület rendjének fenntartása, melyet jellemzően a gépkocsizó vagy gyalogos járőrszolgálatot ellátó egyenruhás rendőrök végeznek. A látogatásunk során megtekintettük a bűnügyi technikusi szobát, ahonnan sietve távoztunk, mivel valódi rabosítás intézkedésre vártak, miközben velünk foglalkoztak. Az ujjlenyomat levételének folyamatát is nyomon követhettük, és saját bőrünkön (kezünkön) tapasztalhattuk a helyszínelők nyomfelvételi munkájuk technikai oldalát is.
Megtudtuk azt is, hogy sokfajta kutyát, különböző munkára képeznek ki. A csúnya esős idő ellenére is még beülhettünk egy járőrautóba, melyben kipróbálhattuk a fény- és hangeszközöket élesben. Ezen a délelőttön sok új ismeretet szerezhettünk a minket védő rendőrök munkájáról, és ismét sok új élménnyel gazdagodtunk.
Nem lehetünk elég hálásak Galler Brigittának, ezért a különleges élményért és önzetlen segítségéért. Nagyon örülünk, hogy kapcsolatban maradhatunk vele. Ezúttal szeretnénk köszönetet mondani Buchwald Milán r.őrnagy úrnak, amiért engedélyezte látogatásunkat.
Kulman Tiborné és Széles Atilláné
közösségi civilszervezők
Első idei klubelőadásom az audionarráció kapcsán
Beszélgettünk arról, hogy miképpen néz ki a narráció a gyakorlatban és hogy mennyi lehetőséget, mennyi potenciált tartogat még, főként a filmek és a színház terén. Sokan érdeklődtek azzal kapcsolatban, hogyan tudna egy filmnarráció akár klubszinten vagy valamelyik helyi művelődési ház bevonásával megvalósulni, amely teret adhatna egy ilyen kezdeményezésnek. Megígértem, hogy mindenképpen sort kerítünk rá és ugyanakkor ajánlottam Tímár Péter hasonló projektjét, melynek keretében már több film hozzáférhetővé vált audionarrációval, teljesen ingyenesen. Ezeket bárki megtalálhatja a Youtube-on az alábbi linkekre kattintva.
(Készült egy hatodik filmhez is akadálymentes verzió, ez a Makk Károly rendezte Liliomfi, de jelenleg nem hozzáférhető a Youtube-on.)
Meséltem többek között az audionarráció kezdeteiről kis hazánkban – a 90 Decibel Project munkájáról, melyet 2011 óta végeznek töretlen lelkesedéssel, majd pedig szót ejtettem a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. és a Színház- és Filmművészeti Egyetem együttműködésének keretében 2014-ben megvalósult modellprogramról, képzési projektről, melynek keretében a látássérültek számára történő akadálymentesítéssel jelenleg foglalkozó szakemberek zöme a képzettségét megszerezte. Ennek kapcsán beszéltem az AKKU – Az Akadálymentes és Korlátlan Kultúráért Egyesület és a Tandem Csoport – A fogyatékossággal élőkkel az akadálymentes kultúráért néven futó társaság biztosította akadálymentes színházi, filmes és egyéb kulturális eseményekről. Nagyon fontosnak éreztem, hogy mindenképp részletesebben beszámoljak – ezzel mintegy keretet adva előadásomnak – Zalán János és az igazgatása alatt álló Pesti Magyar Színház áldozatos munkájáról, ahol Magyarországon elsőként törekednek arra, hogy a teljes repertoárt akadálymentessé tegyék, Tóth Cecília audionarrátor közreműködésének hála, egyre nagyobb sikerrel.
A történeti áttekintést követően rátértem az általam végzett munkára, személyes motivációimra és azokra a számomra alapvető és feledhetetlen tapasztalatokra, melyek megalapozták narrátori működésemet. Első és bennem mind a mai napig a legnagyobb nyomot hagyó munkakörömre, az érzékenyítésre, valamint a közösségépítésben szerzett tapasztalataimra, hiszen ennek a munkakörnek köszönhetően ismertem meg mindazokat, akiknek narrálok és akiket barátként, ismerősként üdvözölhetek az előadásaimon. Így került szóba a narráció iránti elkötelezettségem, mely számomra szerelem volt első hallásra és amelynek keretében többek között elindítottam a VGYKE hírlevelében megjelenő narrációs sorozataimat. Ennek kapcsán az egyik kedves jelenlévő hírlevél-olvasó látássérült hölgy meg is jegyezte, mennyire szerette és többször is meghallgatta a Nádor Terem ólomüveg-ablakairól írott narrációimat, aminek nagyon örültem. Az efféle visszajelzés aranyat ér, ilyenkor azt érzem, van értelme annak, amit csinálok. 🙂 Természetesen meséltem a Koltai Judit fémjelezte Holdvilág Kamaraszínház KulturálisEgyesülettel való csodálatos együttműködésről is, melynek köszönhetően gyakorló audionarrátorrá válhattam. Kitértem az eddig már akadálymentesített darabokra és a jövőbeni tervekre egyaránt. Ahogy az ott jelenlévőket, úgy téged is kedves Olvasó, szeretettel invitállak a következő, általam akadálymentesített előadásra, Csukás István egyik leginkább szeretetreméltó zenés mesejátékára Ágacska címmel, 2017. február 26-án vasárnap.
Üdvözlettel:
Erika S. Tóth audionarrátor
Mivel az eseményről nem készült fotó, az audionarráció egyezményes magyarországi piktogramjának képét mellékelem, amely a fekete alapon fehér “AN” rövidítés, mellette három félkörívű vonallal (3 db jobb oldali zárójel egymás mellett), mely a hanghullámok terjedését szimbolizálja.
Túralehetőség a Budai-hegységben
Kép forrása: www.metropol.hu
A túra 2017. február 19-én lesz, könnyűnek minősül és a Budai-hegység a célja.
Az útvonala: Normafa – Csacsi-rét – Virág-völgy – Libegő felső állomás – János-hegy – – Anna-rét – Normafa.
A szervezők arra kérik a túrákra jelentkező vak, illetve csökkent látóképességű túrázókat, hogy amennyiben kísérővel nem rendelkeznek, egy vagy két héttel az aktuális időpont előtt jelentkezzenek, hogy kísérőt biztosíthassunk számukra.
Ezekre a túrákra látó túrázók jelentkezését is várjuk!
Minden érdeklődőt sok szeretettel vár a túravezető: Tombácz Károly
e-mail: tombaczk@gmail.com
mobil: +36 30 825 5384
Bence, a látássérült diákolimpiai bajnok
Gebri-Horváth Bence, Magyarország látássérült diákolimpiai bajnoka
Hetedik alkalommal rendezték meg az Országos Úszó Diákolimpia és Tehetségkutató versenyt Debrecenben. Az eseményre az ország minden részéről érkeztek tanulók és nagy örömmel hallottuk, hogy 50 méteres mellúszásban a korcsoport lefiatalabbjaként és a legkisebb termetűként, Gebri-Horváth Bence lett az aranyérmes, vagyis Magyarország látássérült diákolimpiai bajnoka.
Bencét sokan megismerhették az Egyesületen belül is, amikor 2016. november 10-én az újbudai klub által szervezett kulturális esten hallhattuk szavalni. Az elmúlt napokban az M1 Esély c. műsora is készített róla egy kisfilmet, melyből kiderült, hogy a látássérült Bence mennyi mindenben tehetséges. Ennek a kisfilmnek a megosztásával is szeretnénk gratulálni a teljesítményéhez és a szülei kitartó erőfeszítéseihez.
A Láthatár bolt ajánlatai
Továbbra is folytatjuk nyereménysorsolásunkat. Februári vásárlóink között egy meglepetés csomagot fogunk kisorsolni. A sorsolás eredményét hírlevélben valamint facebookon hirdetjük ki. A nyertes a csomagot postán kapja meg. Új nagyítók érkeztek a boltba!
Nyeles nagyító, 2,5X erősséggel, 70mm lencseátmérővel, 6db LED világítással (2db AA elemmel működik. Az elem nem tartozék!) 2800Ft
5X erősségű, kézi nagyító, LED világítással+ UV fénnyel. Lencse mérete 3,2cmX5cm. (3db LR44 gombelemmel működik. Elemmel árusítjuk!) 1800Ft
Folyadékszint jelző 3600Ft (Az akusztikus jelzőt egyszerűen a csészére vagy az üvegre ráhelyezi, és egy jól hallható hanggal jelzi, amikor a csésze vagy az üveg tele van. Elemmel árusítjuk!)
Revolution bothoz tartozó klasszikus botvég 1600FT,
valamint görgős botvég 5200Ft
Gyengénlátóknak nagy számgombos vezetékes telefon: 12500 Ft
Angolul beszélő kulcstartós óra ébresztés és hőmérséklet funkcióval: 4500Ft
8 lencsés (5x-12x) összecsukható nagyító: 2900 Ft
Mobiltelefon nagyító 3x erősségű: 2600 Ft
3:1-ben 3x erősségű nagyító, állványossá alakítható, nyeles nagyítóként is használható, ledes világítással: 3500 Ft
Jelölő pötty (átlátszó szilikonból) 20 és 50 darabos kiszerelésben 400Ft
Puffi festék 10.5ml 500Ft (Hő hatására a festék megduzzad, kitapinthatóvá válik)
Braille tábla+pontozó 27 soros műanyag: 3200 Ft
MaxTV néző szemüveg (Binokuláris): 7500Ft
Braille tábla+pontozó 27 soros műanyag: 3200 Ft
Braille tábla+pontozó 4 soros műanyag: 1700 Ft
A Láthatár boltban továbbra is csak készpénzzel tudnak fizetni!
Weboldalunkon, valamint Facebook oldalunkon képekkel, leírásokkal is találkozhatnak.
Megrendeléseket e-mail címünkre küldhetnek.
Elérhetőségeink és a bolt nyitva tartása:
Cím: 1146 Budapest, Hermina út 57.
Nyitva tartás:
hétfő, péntek: 08-16.00 óra helyett 8-15.00 között
kedd-csütörtök: 09.00.-17.00 óra között
Csütörtökön a kőbányai Tűzoltó Múzeumba látogatunk el! A tárlatvezetés során megismerhetjük a tűzoltóság múltját jelenét, valamint a tűzoltás technikai fejlődését!
Időpont: 2017. 02. 16. csütörtök. 14. 30.-15.30. Helyszín: Tűzoltó Múzeum (1105. Martinovics tér. 12.) Találkozó: 13.15. az 1-es villamos Stadionok megállójában, ahonnan a 95-ös busszal megyünk a Martinovics térre. Mindenkit arra kérünk legyetek pontosak, valamint akinek módjában áll, az kísérővel jöjjön!
Jelentkezni, érdeklődni az alábbi elérhetőségeken tudtok:
email: lampas.zuglo@gmail.com
Telefon: +3670-773-4054 Tanai Csaba
+3670-984-5071 Samu Attila
Civil szervezetek napja Angyalföldön
Mivel az eddig használt helyszín szűkösnek bizonyult, ezért a kerületi civil szervezetek napja átköltözött a RAM épületébe, ahova a VGYKE is meghívást kapott. Négyen bonyolítottuk le a napot, Jánosi Veronika és Molnárné Tóth Andrea, mint kerületi szervezők, valamint Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly, akik segítőknek érkeztek.
Mint másoknak is, nekünk is volt egy asztalunk, ahol bemutathattuk az Egyesületünket, a kerületi munkánkat, valamint beszélgethettünk a látássérülteket érintő olyan kérdésekről, melyek az asztalhoz látogatókat érdekelték.
Lehetőséget kaptunk a színpadon is megjelenni, ahol most főként a gyengénlátókra koncentráltunk. Az általunk felkínált játékban önként jelentkezők vettek fel valamilyen gyengénlátást szimuláló szemüveget, majd abban kellett piros vödörbe fehér labdát dobálni, mintegy 1,5 méteres távolságból. Ez a játék annyira népszerű volt, hogy később is többen felkeresték az asztalunkat azért, hogy kipróbálhassák. Ezzel azt szerettük volna elérni, hogy ne csak a vakokra gondoljanak akkor, amikor látássérültekről van szó, hanem a gyengénlátókra is, akiknek nincs olyan egyértelműen azonosító jelük, mint egy fehér színű bot.
Az asztalunknál különböző érdekes segédeszközöket mutattunk be, valamint Braille-írógépen készítettünk nekik egy szöveget, amihez adtunk egy dekódoló lapot is. A sokak számára szokatlan eszközök miatt azok is megálltak az asztalunknál nézelődni, akiket már évek óta jól ismerünk. Továbbá sokan jöttek oda hozzánk érdeklődni különböző kérdésekkel, melyek a látásproblémákkal vagy az általunk kínált programlehetőségekkel kapcsolatosak.
Természetesen mi is felkerestünk minden asztalt, mindenkivel elbeszélgettünk egy kicsit arról, hogy mit csinálnak a kerületben. Nagy örömmel vettük tudomásul, hogy a legtöbbjüket már ismerjük, mivel a kerületi civilek rendszeresen találkoznak egymással. Többekkel már jó együttműködésünk is van, illetve már voltak közös programjaink. Példa erre a Holdvilág Kamaraszínház, mely a VGYKE-vel közösen szervez a kerületben audionarrált színházat, de említhetnénk még jó pár másik szervezetet is.
Nagy örömünkre szolgált megtapasztalni azt, hogy mennyi kerületi civil szervezetben vannak látássérültek. Ez azt mutatja, hogy a kerületi látássérültek között többen aktív életet élnek és találtak maguknak olyan tevékenységeket, melyben évek vagy évtizedek óta az örömüket lelik. Még nagyobb örömöt jelentett nekünk, hogy olyan látássérültekkel is találkoztunk, akit korábban nem ismertük. Ezzel kapcsolatos pozitív fejlemény, hogy az egyikük majd jelen lesz a márciusi klubnapon, ahol ő fog beszélgetéssel egybekötött előadást tartani a polgárőrségről és ebben a tevékenységben való szerepvállalásáról, mint látássérült.
Elmondhatjuk azt, hogy egy vidám, illetve a véleményünk szerint sikeres napot tudhatunk magunk mögött, amelyet egy emléklappal is megköszöntek. Szeretnénk köszönetet mondani a szervezőknek is, akik lehetővé tették, hogy a kerületben dolgozó civilek megmutathassák magukat a kerület lakóinak és egymásnak is.
Jánosi Veronika és Molnárné Tóth Andrea
közösségi civilszervezők
Mátyás király és a cinkotai kántor – élménybeszámoló
Kedves Olvasó!
Mint tudod, február 5-én, azaz múlt hét vasárnap volt a Holdvilág Kamaraszínház és a VGYKE együttműködésében létrejött kulturális akadálymentesítési projekt harmadik premierje. Az Ágacska és a Hamupipőke után a Mátyás király és a cinkotai kántor c. zenés mesejátékot mutattuk be látássérültek számára is hozzáférhető módon, audionarrációval. Alább az egyik kedves néző élménybeszámolója olvasható, amit ezúton is köszönök neki.
“Kérem, engedjék meg, hogy elmeséljem Önöknek, hogyan is jutottam el erre a látássérültek számára akadálymentesített előadásra.
Pár hónapig a VGYKE ügyfélszolgálatán dolgoztam, ahol megismerkedtem S. Tóth Erikával. Mesélt nekem a szakmájáról, arról, hogy audionarrátorként dolgozik. Régebben már többször voltam akadálymentesített előadáson, de ezek rendre hallássérültek részére biztosított jelnyelven tolmácsoltak voltak. Kíváncsi voltam tehát, hogy milyen is a narrálás. Mivel kisfiam vak, így kiemelt figyelemmel próbálom megtalálni azokat a lehetőségeket, amik élményt jelenthetnek számára. Nagyon szereti a meséket, különösen azokat, amelyek zenékben, énekjelenetekben gazdagok. Így nem volt kérdés tehát, irány a színház.
Első alkalommal a Hamupipőkét néztük meg, ami nagyon tetszett. Rögtön kaptam az alkalmon, amikor értesültem róla, hogy a Mátyás király és a cinkotai kántor audionarrációval kerül bemutatásra.
Fogadják szeretettel kis beszámolómat az előadásról, melyet személyessé próbáltam tenni azzal, hogy a kisfiamon keresztül írtam le.
Ismételten fantasztikus előadáson vehettünk részt a Holdvilág Kamaraszínház Kulturális Egyesület jóvoltából az Angyalföldi József Attila Művelődési Központban. Február 5-én a Mátyás király és a cinkotai kántor című előadást tekintettük meg, amely akadálymentesített formában került bemutatásra.
Megszokott módon az előadás előtt találkozhattunk a színészekkel. Kisfiam, Tomi, most már sokkal jobban élvezte, mint az előző alkalommal. Azokat a szereplőket, akik a Hamupipőkében szerepeltek megismerte, mosolyogva fogadta őket. Ami számomra jól esett, hogy a színészek is megismertek minket és odajöttek hozzánk. Mindig nagy szeretettel fogadnak minket és mutatják meg szerephangjukat, ruházatukat, a díszleteket. Olyan érzésem volt, mintha hazajöttem volna.
Három Mátyás király történetet ölelt fel a darab. A színészek a nézők közt is jöttek-mentek, ami közelebb hozta hozzánk őket. Vidám, csattanókkal, énekekkel teli volt az előadás.
Tomi csak 5 percet aludt, ugyan nagyon álmos volt, de annyira tetszett neki az előadás, hogy nem bírt aludni és már az előadás elején teljesen felpörgött. Szépen csendben járt keze lába, tudta, hogy nem beszélhet, hangoskodhat. Kellemes hangú narrátorunk Erika adta át az élményt a látássérültek számára. Nagyon jó volt ismét találkozni Tomikám sorstársaival, akiket már jól ismerünk.
Köszönjük ezt a fantasztikus élményt a színészeknek, és Erikának is.”
A következő előadás most szerdán, azaz 8-án volt, meglepetésemre a munkanap és a kora délutáni időpont dacára, erre az alkalomra is sokan eljöttek. A visszajelzések alapján mindenki jól érezte magát, hálásak vagyunk és ezúton köszönjük, hogy a kulisszabejárás alkalmával ismét rengeteg segítséget kaptunk a színészektől és a rendezőtől, Koltai Judittól. A színpadon testközelbe kerülhetett mindaz, amiről az előnarrációban sokan már hallhattak. Ez mindig különleges élmény, hiszen ritkán fog kezet az ember magával Mátyás királlyal és érintheti meg nemesi palástját. Az előadás alatti narrációval is elégedettek voltak a kedves nézők és hallgatók, de erről majd akkor írnék részletesebben, ha visszaérkeztek hozzám azok a szakmai kérdőívek, amiket elküldtem a jelenlévőknek az előadás után. Ebben mindenki részletesen vagy kevésbé részletesen leírhatja tapasztalatait, észrevételeit – ha kedvet érez hozzá – hogy ez a közös élmény, egy narrált előadás csak még jobb legyen. Nagy örömömre többen jelezték, hogy a következő, február 26-án vasárnap esedékes Ágacska előadásra is feltétlenül ellátogatnak.
A beszámolót írták: S. Tóth Erika, az idézett részt pedig Néczin Marianna