A Braille-tanfolyammal Egyesületünk azoknak kíván segítséget nyújtani, akik a Braille-írás-olvasást szeretnék megtanulni.
A foglalkozások egyéni, illetve kiscsoportos formában történnek, látássérült és látó érdeklődőknek egyaránt. Az oktatást aliglátó gyógypedagógus kollégánk Koós Andrea vezeti. Látássérült érdeklődőink számára és látó tanulóink részére is térítésmentesen indítjuk tanfolyamainkat.
A tanfolyam helyszíne: 1146 Budapest, Hermina út 57.
Jelentkezni budapesti Ügyfélszolgálati irodánk elérhetőségein lehet.
VGYKE Archives - Oldal 291 a 379-ből - Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Braille-tanfolyam
A Braille-tanfolyammal Egyesületünk azoknak kíván segítséget nyújtani, akik a Braille-írás-olvasást szeretnék megtanulni.
A foglalkozások egyéni, illetve kiscsoportos formában történnek, látássérült és látó érdeklődőknek egyaránt. Az oktatást aliglátó gyógypedagógus kollégánk Koós Andrea vezeti. Látássérült érdeklődőink számára és látó tanulóink részére is térítésmentesen indítjuk tanfolyamainkat.
A tanfolyam helyszíne: 1146 Budapest, Hermina út 57.
Jelentkezni budapesti Ügyfélszolgálati irodánk elérhetőségein lehet.
Aranyat érő klubnapunk
Megkezdődött az új év, amely tele van várakozással, így mi is a klubunkban egy évkezdő összejövetelt tartottunk 2017. január 3-án, amelyre különleges vendéget hívtunk. Programunk azzal kezdődött, hogy örültünk egymásnak, és mindenki elmesélhette, hogy hogyan teltek az ünnepek.
Nem maradt el az a jó szokásunk se, hogy fölköszöntsük a névnaposainkat.
Ezt követően átadtuk a szót dr. Tábor István trénernek, aki egy műtét során elvesztette a látását, és arról beszélt, hogy ezt milyen módon tudta feldolgozni.
Bemutatkoztunk vendégünknek, aki próbált mindenkinek egyénre szabott tanácsokat adni. Amit fontosnak tartott kiemelni, az az, hogy ne gubózzunk be, mozduljunk ki otthonról, próbáljunk minél több kapcsolatot kialakítani a látó és látássérült emberekkel egyaránt.
Sajnos azonban az időnk kevés volt, kérdésekre nem maradt idő, ezért kedves meghívottunk fölajánlotta, hogy visszajön, és akkor folytathatjuk a megkezdett beszélgetést, melyre bárki eljöhet.
Klubunkat egy kis finom pezsgővel zártuk, amit egy tagunk, Vida Gábor ajándékozott a csapatnak. A klubon 28-an vettünk részt.
Krayné Faragó Zsuzsa és Acsay Péter
közösségi civilszervezők
Múzeumlátogatással indul a klubélet Újpesten
A kép forrása: museum.hu
Izgalmas, érdekes múzeumlátogatásra invitáljuk a tagjainkat. Csatlakozhatnak az érdeklődők az újpesti lámpások kis csapatához.
Hova megyünk?
Az Állatorvostudományi Egyetem Hutyra Ferenc Könyvtár, Levéltár és Múzeum épületébe, melynek címe:
1078 Budapest, István u. 2. Ingyenes tárlatvezetéssel.
Mikor megyünk?
Január 10.-én.
Találkozás Újpesten negyed 9-kor az Újpest kőfeliratnál,
vagy háromnegyed 9-kor, a Keleti pályaudvar 30-as buszmegállójában.
Jelentkezni január 9-én hétfőn este 8 óráig lehet az alábbi elérhetőségeken:
Kulman Tiborné/Era: 06-30/905-1321
vagy Széles Attiláné/Panka: 06-30/498-9033
Várjuk az érdeklődőket szeretettel!
Újpest lámpásai: Era és Panka
Közlekedés kerekesszékkel Budapesten
A film készítői nem tettek semmi különlegeset. Olyan útvonalon próbáltak kerekesszékkel közlekedni, ahol naponta mindenki megfordul. Azt szerették volna megmutatni, hogy még ma is mennyire nem lehet akadálymentesített városról beszélni. Látássérültként is sokszor megtapasztaljuk, hogy hiába a sok egyetértő és támogató nyilatkozat, a napi valóság még nagyon messze van az elfogadhatótól, vagyis a mindenféle segítség nélkül, önállóan használható közlekedési eszközöktől és városi terektől.
Akadálymentes helytörténet
Korábban beszámoltunk arról, hogy a XVIII. kerületi Lámpás Klub egy helytörténeti kiállításon volt, melyet kifejezetten a látogatók számára tettek teljesen akadálymentessé. Erről a nem túl gyakori gesztusról készített egy tudósítást az Esély című műsor, melyet most itt is meg lehet tekinteni:
A kormányzati kiadványok akadálymentesítését sürgeti az MVGYOSZ
A kép forrása: http://rehabportal.hu
A miniszterelnöki megbízott MTI-hez eljuttatott közleménye szerint Nyitrai Zsolt és Nagy Sándor szerdán, a Braille-írás világnapján egyeztetett a Magyarországon élő több mint 85 ezer látássérült ember mindennapi életét érintő ügyekről és kérdésekről, valamint az akadálymentesítés további lehetséges irányairól. A megbeszélésen egyetértettek abban, hogy a látássérült és az ép embereknek egyenlő esélyeket kell teremteni a mindennapokban. Emellett Nagy Sándor jelezte, hogy kiemelt figyelmet kell fordítani a jövőben az online felületek, valamint elektronikus nyomtatványok akadálymentesítésére.
A megbeszélés eredményeként a felek közösen kérik a kormányt, tekintse át a minél teljesebb körű akadálymentesítés lehetőségeit, hogy a látássérült emberek is könnyen és gyorsan intézhessék hivatalos ügyeiket. Nyitrai Zsolt és Nagy Sándor kezdeményezik továbbá, hogy a jövőben a kormány tájékoztató leveleit, valamint a kormányzat közérdekű tájékoztató kiadványait akadálymentes formában is tegyék közzé a látássérült embereknek. Az ehhez szükséges szakmai együttműködést a Miniszterelnöki Kabinetiroda és az érdekvédelmi szervezet hamarosan megindítja – olvasható a közleményben.
Forrás: rehabportal.hu
Kutyás klubnap lesz Újbudán
Az első újbudai Lámpás Klub 2017-ben január 10-én, kedden lesz.
A helyszín a szokásos, a BMK épületének földszinti kisterme, az Etele út 55. szám alatt, a Bikás park mellett.
A klubnap témája a 2017-re szánt meglepetések mellett, a vakvezető kutya lesz. A vendégünk egy kedves kutyus lesz a gazdájával együtt.
A klub 14 óra 15 perckor kezdődik és 15 óra 45 percig tart.
A szükséges férőhely előzetes biztosítása miatt kérjük, hogy a részvételi szándékot jelezzétek vagy a 0630/186-6321 telefonszámon vagy a lampas.ujbuda@gmail.com címen.
Lenkai Viki és Neumann Károly
közösségi civilszervezők
Esszépályázat 12-18 éves látássérült fiataloknak
2006 óta január 28-án ünneplik az adatvédelem napját, megemlékezve az Európa Tanács adatvédelmi egyezményének elfogadásáról. Ezen a napon az adatvédelmi hatóságok is különféle rendezvényekkel igyekeznek felhívni a közvélemény figyelmét a személyes adatok és a magánélet védelmének fontosságára.
A szakterületért Magyarországon felelős Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) tájékoztatási tevékenysége keretében a fiatalok figyelmét is fel kívánja hívni az ezzel kapcsolatos jogaikra és lehetőségeikre. Ezért ennek jegyében a 12-18 éves vak és gyengénlátó fiatalok körében esszépályázatot hirdet “Mit jelent számomra a digitális világ? – előnyök és veszélyek” címmel. Az írásműben a résztvevők szabadon kifejthetik gondolataikat és/vagy megoszthatják saját tapasztalataikat az internetes környezet által kínált lehetőségekről vagy éppen annak negatívumairól.
Az elektronikus formátumban beküldendő esszé terjedelme legalább 1, legfeljebb 5 A4-es oldal lehet. A pályázók legjobbjai között, egy kis ünnepség keretében a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság székhelyén 2017. január 27-én értékes tárgynyeremények kerülnek kiosztásra. Az esszéket a privacy@naih.hu e-mail címre kell eljuttatni legkésőbb 2017. január 9-ig.
Karácsonyi klubnap Békásmegyeren
Karácsonyi klubnapot tartottunk december 16.-án Békásmegyeren. Abban a megtiszteltetésben volt részünk, hogy eljött hozzánk Ruzsa Viktor, a Civil Rádió munkatársa is. Interjút készített, melynek témája klubéletünk eddigi eseményeiről illetve a jövő évi terveink szólt.
Az ünnepi hangulatot idézve műsorral is készültünk. Karácsonyi énekeket, történeteket hallgattunk meg. Meghitt együttlétünket Ady Endre Karácsonyi rege című verse tette még szebbé, melyet felvételről Szabó Gyula előadásában hallgathattink meg.
Az asztalra került finomságok és a beszélgetéseink is a karácsonyt idézték. Jókat beszélgettünk arról, hogy ki hogyan készül az ünnepekre. A beszélgetés részeként telefonon felhívtuk száz éves klubtagunkat, Margitka nénit. Kihangosítva így Ő is közöttünk lehetett és beszélgethettünk vele.
Végül kifejeztük kölcsönös jókívánságainkat egymásnak és folytattuk a készülődésünket.
Nagyon jó volt így együtt lenni és remélem 2017-ben is sokan fogják látogatni a kerületi Lámpás Klub programjait!
Vasné Pintér Teréz
közösségi civilszervező
Januári változás Újbudán
Az újbudai Lámpás Klub 2017. januárjában csak 10-én kedden kerül megrendezésre. A találkozónk a szokásos helyen, a BMK épületének földszinti kistermében lesz, az Etele út 55. szám alatt, a Bikás park mellett.
A klubnapon a kellemes beszélgetés mellett a 2017-es év első félévéről fogunk beszélgetni, sok-sok meglepetéssel.
Idén is megrendezésre került december 16-án a Lámpás Klubok karácsonyi vására, melyen minden korábbit meghaladó számú eladó és vendég tért be.
A többi lámpással már hét elején összegyűltünk a Hermina út 57-ben. A vásárt lázas készülődés előzte meg. Tobozokat festettünk, mécseseket, és egyéb karácsonyi ajándéktárgyakat készítettünk. Minden kreatív ötletünket megvalósítottuk, közben vidám beszélgetés folyt. Gyorsan telt az idő, gyarapodtak az ajándékok.
Hamar eljött a vásár napja. Korán indultunk, hogy a nekünk tetsző helyre kerülhessünk, és legyen idő kipakolni, esztétikusan elrendezni portékánkat. Készítettünk mécseseket, amik nagyon jól sikerültek. Különféle ünnepi minták díszítették a kis üvegek és pohárkák oldalát, és még gyöngyök is kerültek rájuk. A bennük meggyújtott mécsesek fénye máris karácsonyt varázsolt szívünkbe. Színes tobozokat is árultunk, és mézeskalács karácsonyfákat sütöttünk, cukorka díszekkel. De sok más ajándéknak való közül válogathattak még a hozzánk látogatók.
Minden Lámpás Klub saját készítésű ajándékokat árusított adománygyűjtés céljából. Volt választék bőven! A hozzánk betérő vendégek nagyon ízletes forralt bort is kaptak ajándékba, melyért szeretnénk köszönetet mondani S. Tóth Erikának és férjének, akik gondoskodtak az elkészítésről és a felszolgálásról!
A vásáron szerzett bevételt teljes mértékben a 2017-ben megszervezett klubrendezvényekre fordítjuk. Köszönjük mindenkinek, aki aznap eljött és vásárolt! Reméljük egy év múlva ismét egy élménygazdag év lezárásaként majd ismét találkozhatunk a következő lámpás-vásáron!
Bernát Zsuzsanna, Puchnyák István
közösségi civilszervezők
Első Lámpás Klubok 2017-ben
Január 3. (kedd): 14-16,30 Rákosmente, XVII. kerület
Helyszín: Rákoshegyi Közösségi Házban XVII. kerület, Podmaniczky Zsuzsanna u. 3.
e-mail: lampas.rakosmente@gmail.com
Január 4. (szerda), Újpest, IV. kerület
szokásos helyen és szokásos időben lampas.ujpest@gmail.com
Január 10. (kedd): 14,15-15,45 Újbuda, XI. kerület
Helyszín: BMK épületének földszinti terme,
XI. Etele út 55. lampas.ujbuda@gmail.com
Január 13. (péntek), szokásos helyen és időpontban, de előtte a lampas.obuda@gmail.com címen vagy a
+36 70 377 32 65 telefonszámon kell érdeklődni, mert sajnos valamennyi változás várható
Január 17. (kedd): 15,00-17,00, Zugló, XIV. kerület
szokásos helyen lampas.zuglo@gmail.com
Január 25. (szerda): szokásos helyen és időben, XVIII. kerület lampas.bp18@gmail.com