A kép forrása: http://www.polgarorseg-bekescsaba.hu/
Szeptemberi klubnapunkat szeptember 28.-án, a hónap utolsó szerdáján 15 órakor tartjuk a szokott helyen a Kondor Béla Művelődési Központban. (Kondor Béla Sétány 8.)
Elsőként bemutatkozik Juhos Róbert mint lámpás.
A találkozás következő felében egy rövid kvízjátékot fogunk játszani.
A délután főszereplője Keviczky Csilla r. hadnagy bűnmegelőzési előadása lesz, az új trükkös bűncselekményekről. Arra az esetre is kapunk eligazítást, ha megtörtént a baj! Fontos ismerni az áldozatvédelmi szabályokat, lehetőségeket. Segítséget kapunk ezekhez az információkhoz is hozzájutni az előadás alkalmával.
Adategyeztetés céljából kérlek küldjétek vagy írjátok meg a telefonszámotokat és email-címeteket. A már beérkezetteket köszönjük! A Facebookon a 18.kerületi lámpások néven tudsz megtalálni.
Kiss Julia és Juhos Róbert
közösségi civilszervezők
VGYKE Archives - Oldal 304 a 379-ből - Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Krimi helyett hozzánk gyere!
A kép forrása: http://www.polgarorseg-bekescsaba.hu/
Szeptemberi klubnapunkat szeptember 28.-án, a hónap utolsó szerdáján 15 órakor tartjuk a szokott helyen a Kondor Béla Művelődési Központban. (Kondor Béla Sétány 8.)
Elsőként bemutatkozik Juhos Róbert mint lámpás.
A találkozás következő felében egy rövid kvízjátékot fogunk játszani.
A délután főszereplője Keviczky Csilla r. hadnagy bűnmegelőzési előadása lesz, az új trükkös bűncselekményekről. Arra az esetre is kapunk eligazítást, ha megtörtént a baj! Fontos ismerni az áldozatvédelmi szabályokat, lehetőségeket. Segítséget kapunk ezekhez az információkhoz is hozzájutni az előadás alkalmával.
Adategyeztetés céljából kérlek küldjétek vagy írjátok meg a telefonszámotokat és email-címeteket. A már beérkezetteket köszönjük! A Facebookon a 18.kerületi lámpások néven tudsz megtalálni.
Kiss Julia és Juhos Róbert
közösségi civilszervezők
“Ha összefogunk, mindenre képesek vagyunk!”
Mészáros Ágnes, a VGYKE alelnöke elsők között üdvözölte Kispest alpolgármesterét Vinczek Györgyöt. Megköszönte neki a sok segítséget, valamint azt, hogy mindig kiemelt figyelemmel követi a kispesti munkánkat. Idén egy közgyűlési határozatnak köszönhetően már a gyermekek is tagjainkká válhatnak, ennek örömére egy logó babát készíttetett a VGYKE, melyet ajándékként nyújtott át az alpolgármester úrnak.
„Ígérem, hogy ezt egy olyan helyre teszem, ahol nem csak én, hanem a kispestiek nagy része is láthatja, arra emlékeztetve mindenkit, hogy itt léteznek Közösség Lámpásai, akikhez bátran lehet fordulni” –
köszönte meg mosolyogva az alpolgármester úr.
Mészáros Ágnes ezt követően mesélt a VGYKE „Családi Erőforrások” nevezetű projektjéről, melyet a CIB Alapítvány„Tenni tudunk” programja által tudunk megvalósítani.
Ágnes nagy szeretettel köszöntötte a bölcsődék, óvodák, általános iskolák és a védőnői szolgálat képviselőit, hiszen a korai fejlesztés támogatásában nagy szerepet játszik majd a szakemberek nyitottsága és szakmai tudása.
Legfőbb partnerünk az Országos Látásvizsgáló Központ, melynek képviseletében Dobrik-Lupták Sára volt jelen, aki bemutatta a Látásvizsgáló munkáját. Elmondta, hogy milyen szempontok alapján szűrik ki a látássérülés mértékét, kit nyilvánítanak látássérültnek, valamint beszélt arról is, hogy miként zajlanak a vizsgálatok, és milyen korai fejlesztési technikákat alkalmaznak napjainkban.
Ezt követően Fodor Ágnes, a VGYKE elnök asszonya köszöntötte a résztvevőket, majd egy prezentáció segítségével mutatta be az egyesület munkáját, szolgáltatásait és elért sikereit.
„A mai fórum projektünk első rendezvénye, mely a CIB Alapítvány támogatásával valósulhatott meg. Óriási lehetőség ez számunkra, hiszen ama elképzelésünkbe illeszkedik ez a projekt, melynek révén szeretnénk megerősíteni egyesületünk szolgáltatásait és tevékenységeit a látássérült gyermekek támogatása érdekében”
– nyilatkozta.
Neumann Károly facilitátor az elnök asszony beszéde után három csoportra osztotta a vendégeket és felvezette a szakmai fórum témáit, melyek az alábbiak voltak:
Látássérült gyermeket nevelő szülők a rendszerben
A helyi ellátórendszer és a korai fejlesztés a kora gyermekkori intervenció területén
Elérhető fejlesztések, fejlesztési út az integráció felé
A résztvevők kiválaszthatták, hogy mely téma érdekli őket, majd ennek megfelelően helyezkedtek el a terem különböző területein. A három csoportnak összesen 40 perc állt rendelkezésére, és a téma kifejtése mellett négy kérdésre is választ kellett találniuk:
Mi az, amit tudunk erről a kérdésről?
Mi az, amit nem?
Mi az, amit tennünk kellene?
Mi az, amit személy szerint meg tudunk tenni?
Az idő lejárta után minden csoport egy szóvivőt választott, aki összegezte a megbeszélteket.
Az első témát kidolgozó csoport szóvivője elmondta, hogy elsősorban az erőforrásokat próbálták feltérképezni. A szülő általában nem szerez időben tudomást arról, hogy gyermeke látássérült, és ez nagyon sok családban traumával jár. Budapesten és Debrecenben működnek fogyatékossággal élő gyermekeket fogadó általános iskolák, de az a tapasztalat, hogy ezekben az intézményekben nem csak látássérült gyermekeket nevelnek, hanem gyakori a halmozottan sérült gyermekek ellátása is, ezáltal a speciális nevelés némileg sérül.
A második témát összegző szóvivő megosztotta, hogy a legnagyobb problémát abban látják, hogy a fejlesztésre szoruló gyermekek nem kerülnek időben az ellátórendszerbe. Kiemelte a szűrés fontosságát, hiszen ez az elsődleges lépése annak, hogy a korai felismerést követően a fejlesztést el tudják indítani.
A harmadik téma csoportja főként pedagógusokból verbuválódott össze, és szóvivője kiemelte a védőnők rendkívül fontos szerepét, mivel ő az első szakember, aki figyelemmel kíséri a gyermek fejlődését. A következő információs pontként az óvodát említette. Amennyiben a gyermek óvodába kerülése után derült ki, hogy látássérült, de az intézmény alapító okiratában nem szerepel, hogy hivatalosan sérült gyermeket is fogadhat, ezt megváltoztatják. A gyermek maradhat, és megkaphatja a megfelelő segítséget is.
Az összegzést követően lezárásként szendvics-ebéd mellett kötetlen beszélgetés és kapcsolatépítés zajlott. Bátran kijelenthetjük, hogy a VGYKE első szakmai fóruma nagy sikerrel és rendkívül hasznos tudásmegosztással zárult.
„Felhívta ez az összejövetel a figyelmet annak fontosságára, hogyha összefogunk, mindenre képesek vagyunk!”
Ivanova Daniela
Szeretettel várjuk a szülőket Rákosmentéről!
Kép forrása: prosperityedwell.com
Dátum: 2016. október 19. szerda, 9:00-12:00
Helyszín: Vigyázó Sándor Művelődési Ház, (Fórum terem) Budapest, Pesti út 113, 1173
Program:
9:00
Regisztráció (kávé, ásványvíz)
9:30
Köszöntő, Mészáros Ágnes, VGYKE alelnök
9:40
Bemutatkozik a VGYKE és a „Családi erőforrások” projekt és az indított blog, Fodor Ágnes, VGYKE elnök
10.00
Bemutatkozik az Országos Látásvizsgáló Bizottság, Lantos Éva
10.20
Szülői gondolatok, látássérült gyermeket nevelő szülő, Molnárné Tóth Andrea
10.30
„Oldjuk meg, osszuk meg!” szülőklub annak érdekében, hogy a bevált „jó gyakorlatok” tovább éljenek, és ezek a tudások mindenki számára rendelkezésre álljanak.
Témák:
Milyen fejlesztésre viszi látássérült gyermekét és honnan tudta meg a fejlesztés útját?
Kérjük, ossza meg velünk tudását, tapasztalatait, hogy együtt tudjuk segíteni és támogatni a látássérült szülőket, valamint a látássérült gyermeket nevelő családokat!
Megjelenésére feltétlenül számítunk!
Kint voltunk az autómentes napon
Az Egyesületünk nagyon örömmel fogadta, hogy a BKK és a FESZT közös szervezésében megvalósuló rendezvényen mi is helyet kaptunk. Az pedig különösen nagy örömünkre szolgált, hogy az egyesületi sátornál, minden várakozásunkat meghaladó érdeklődést tapasztaltunk. Több játékkal is készültünk, de kettő olyan volt, ami sokakat érdekelt és nem egyszer hosszú sor alakult ki a játszani kívánó emberekből.
Az egyik játékunk a szimulációs szemüvegekre épült. Mindegyik szemüveg úgy lett átalakítva, hogy aki felveszi, az egy-egy szembetegséggel rendelkező ember szemével láthassa a világot. Ezeket a szemüvegeket, a látott kép alapján, össze kellett párosítani a szembetegségekkel kapcsolatos leírásokkal. Ez a játék arra hívja fel a figyelmet, hogy fontos a korai diagnosztizálás, mert a kezelésben is több lehetőséget kínál fel, illetve az érintett személynek is sok időt hagy a tudatos felkészülésre.
Magunk is meglepődtünk azon, hogy mennyi olyan emberrel találkoztunk, akik valamilyen szembetegséggel küszködnek és éppen az orvos forduláson gondolkodtak. Amellett, hogy bátorítottuk őket, őszintén reménykedünk a programjainkon való találkozásban is. Ők maguk erősítették meg, hogy a sorstársi csoportok léte fontos a felkészülés, a feldolgozás és a tapasztalatok átadása miatt is.
Egy másik játékunk a kézzel való látást tette próbára. Egy memóriajátékhoz lehetne ezt hasonlítani, ahol ugyanazokat a lefordított kártyákat kell megtalálni, csak itt a kártyák helyett fakorongokat használtunk, melyeknek a felületein különböző anyagminták voltak. Mindezt páros játékként is lehetett játszani. Olyankor az egyik játékos húzott egy korongot, szavakkal körülírta amit a felületen az ujjaival érzett, majd a társa a többi korongot tapogatva megpróbálta kikeresni az ugyanolyat. A vizualitás teljes kikapcsolása a párbeszédből elég nagy kihívás volt, de mindenki képes volt ötletesen megoldani.
Ezek mellett olyan eszközöket is bemutattunk, amelyekkel látás nélkül is meg lehet oldani mindennapi feladatokat. Az eszközök iránt is sokan érdeklődtek, mert ezek nem csupán a látássérülteknek segítenek.
A leírtakon túl nagyon sokan kértek információkat a programjainkról és szolgáltatásainkról. Azt tapasztaltuk, hogy elég sok olyan ember keresett fel minket, aki vagy önmaga éppen most válik látássérültté vagy az egyik családtagja. Ugyanakkor örömmel vettük tudomásul azt is, hogy a sátorunk sokaknak nyújtott kellemes élményt a játékokkal, így sikerült felhívni a figyelmet arra, hogy léteznek látássérült emberek a közlekedők között, akik némileg más módon szereznek információkat a külvilágról.
Új helyen az angyalföldi Lámpás Klub!
A XIII. kerületi Lámpás Klub nagy változásokon ment keresztül az elmúlt hónapokban. Amint a programra látogatók észlelhették is, a megszokott szervezők mellett újak is megjelentek. Ennek az átrendeződésnek egy következménye, hogy a Klub más helyszínen kerül majd megrendezésre és más időpontban lesz a találkozó.
Az új helyszín a Prevenciós Központ épülete.
A pontos cím: 1134 Budapest Tüzér utca 56-58.
(Az egykori Berzeviczy Gizella Általános Iskola épülete)
Az időpont: szeptember 26. (hétfő) 10,00 és 12,00 között.
Molnárné Tóth Andrea és Hermann Tibor
közösségi civilszervezők
Helyezést értünk el egy főzőversenyen!
Az igazság az, hogy a VGYKE három csapattal vonult ki a rendezvényre. Egy külön sátrat kapott a gasztro-különítmény, egy másikat a Láthatár Bolt és hozzájuk közel egy másikban helyezkedtek el a VGYKE masszőrjei.
Az egész rendezvény leglátogatottabb sátra egyébként a masszőröké volt. Őket dicséri az is, hogy bár a színpadon többször bemondták az ingyenes masszírozási lehetőséget, a legtöbben azért mentek oda, mert szájról-szájra terjedt a hírük és dicséretük. Ennél nagyobb elismerést aligha kaphat egy masszőr!
A bográcsos csapat beszédes mottót választott magának:
Semmit a szemnek, mindent a szájnak!
A versenyre egy különleges étellel készült a csapat, melynek neve: pajzán paprikás kolbásszal és virslivel. Ez egy olyan bográcsban elkészített krumplis étel, melyben sok hagyma, virsli és kolbász van, de mindez egy lecsószerű paprikás és paradicsomos szósszal összefőzve. Az egész eljárási technológia és a mesteri ízesítés felügyeletéért külön köszönet illeti Bózsváriné Göbölyös Esztert.
Az egyébként kellemes hangulatú versenyen, extrém különleges feltételeket és kihívásokat teremtett a szakadó eső. Többször is elhangzott a rendezvény alatt, hogy bográcsban főzni talán mindenki képes, de esőben csak a legjobbak képesek ebből finomat kihozni. A kóstolásokat végző csoport szerint ez tényleg így volt, mert minden sátorban nagyon ízletes és csábító ételeket alkottak.
A zsűri az alkotási folyamat közben is járta a sátrakat és nálunk megállva elmondták, hogy már korábban is nagyon érdekelte őket a látássérültek szakácskodása, mivel az előkészítésnek és a tervezésnek fontosabb szerep jut a megszokottnál, legalábbis a zsűri egyik felének a tapasztalata szerint. Ez egyébként az Egyesület csapatánál is megfigyelhető volt, ez hívta elő ezeket az élményeket. Közben szóba került egy olyan hangos szakácskönyv elkészítése is, melyet a vizuális utasítások elhagyásával lehetne összeállítani, reménykedünk ennek közeli megvalósulásában.
A több órán át tartó gondos bográcsolást dicsérte már az a tény is, hogy maguk a szakácsok is jóízűen ettek a saját főztjükből, nem is egyszer. Több arra járó ember is repetázott és akadt nem egy olyan ember, aki az illat alapján csábult el. Sőt, más sátraktól is érkeztek szakácsok, akik először csak kóstoltak, majd szintén repetáztak. Még ennek ellenére sem sejtették a versenyzők, hogy sikerük lesz, így nagyon meglepődtek az elért helyezésen.
Végül a győztes csapat névsora: Bózsváriné Göbölyös Eszter, Jánosi Veronika, Mészáros Ágnes, Molnárné Tóth Andrea, Susovich Erika, Vasné Pintér Teréz Neumann Károly és Szegedi Zsolt.
Egészség és ellazulás a klubnapon
A kép forrása: http://hangtalak.hu/
Sok szeretettel meghívunk benneteket a Kispesti Közösség Lámpásai nevében a következő klubnapra melynek a helyszíne: XIX., Táncsics M. u. 7. I. em. (Családsegítő Központ).
Időpont: 2016. Szeptember 29. csütörtök 15 óra
A szeptemberi klubnapunk az egészség és ellazulás jegyében telik. Krayné Faragó Zsuzsanna, a hangtálak csodálatos világába kalauzol bennünket.
Págány Noémi a masszázzsal és a szervezetre gyakorolt jótékony hatásával ismertet meg.
Ha szeptember, akkor szüret. Ha szüret, akkor szüreti kvíz…
És aki mindezekről tudósít: Ruzsa Viktor a Civil Rádiótól.
Szeretettel várunk most is mindenkit!
Részvételi szándékotokat kérjük, feltétlenül jelezzétek!
Elérhetőségeink:
Telefon: Bernát Zsuzsanna 06/30/498-9127
Puchnyák István 06/70/984-8868
E-mail: lampas.kispest@gmail.com
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
(Közösségi civil szervezők)
„Tenni tudunk” – Első szakmai fórumunk sikeresen lezajlott
Reggel 9 órától 12 óráig zajlott az esemény. Mészáros Ágnes alelnök asszony köszöntője után Fodor Ágnes elnök asszony mutatta be a VGYKE tevékenységeit és szolgáltatásait, majd Dobrik-Lupták Sára beszélt az Országos Látásvizsgáló Bizottság munkájáról. Facilitátorként kollégánk, Neumann Károly volt jelen, s nyitotta meg a tudásmegosztáson alapuló, kötetlen, ugyanakkor professzionális szinten zajló szakmai beszélgetést. Az eseményen körülbelül 20 fő vett részt; képviseltette magát többek között jogász, szemész asszisztens, pedagógus, a VGYKE részéről a Közösség Lámpása vezetője, Eleki Abigél, valamint közösségi civil szervező kollégáink is emelték jelenlétükkel az esemény fényét.
A visszajelzések alapján egy rendkívül érdekfeszítő, hasznos és tanulságos fórumnak lehettünk szem- és fültanúi, és izgalommal várjuk a fennmaradó öt alkalmat, amelyeket Budapest további kerületeiben rendezünk majd meg.
A szakmai fórum hosszabb beszámolóját néhány nap múlva olvashatják honlapunkon.
A VGYKE fontosnak tartja a látássérült szülők és a látássérült gyermekeket nevelő szülők támogatását. Jó hír az újpestieknek, hogy a IV. kerületben is megrendezésre kerül a szülőket segítő programsorozat. Erről beszéltek a tévében a kerületi munkatársak és az egyesületünk alelnöke. A beszélgetés itt is megtekinthető:
Rétvári szerint oka van, hogy kevesebb pénzt kapnak a paralimpikonok
Kép forrása: mindenamisport.com
A szocialista Kunhalmi Ágnes kérdezett rá az Emmit vezető Balog Zoltánnál, hogy miért kapnak a paralimpiai aranyérmesek 17,5 millió forintot, amikor négy éve még 23 millió járt nekik. Az ezüstért és a bronzért 12,5 millió és 10 millió jár, ez a londoni paralimpián még 18 és 14 millió volt. A jelenlegi összegek az ép olimpikonok által kapott pénz felével egyenlőek.
Balog helyett államtitkára, Rétvári Bence válaszolt írásban Kunhalminak, először is azzal kezdte, hogy 2013-ban azzal a céllal csökkentették az összeget, hogy a jutalmazás helyett a sérültek sportjának az állami támogatása emelkedjen. És azóta ugyan kétszer felülvizsgálták az erről szóló jogszabályt, de senki nem szólt, hogy kevés volna a pénz, “az érintett civil érdekképviseleti és sportszakmai feladatokat egyaránt ellátó MOB a kormányrendelet tartalmával egyetértett”.
Aztán azt kedi el ecsetelni, hogy nem szabad egyenlőségjelet tenni a parasport az épek sportja közé, ahogyan például az épek között is más összeget kapnak az egyéniben és csapatban érmet szerzők. A versenyek kiválasztási rendszere is más, és abszolút győztes sincs egy számban, hanem több kategóriában hirdetnek győztest, a fogyatékosság súlyosságától függően.
És Rétvári abban is különbséget lát, hogy sokkal több ember között sokkal nagyobb a vetélkedés az épek versenyein, mert míg ott csak minden harminchetedik kap aranyérmet, addig a paralimpikonoknál minden nyolcadik.
Végül arra is kitér, hogy Svédország, Luxemburg és Izland például nem biztosít jutalmat sem az olimpiai, sem pedig a paralimpiai versenyeken érmet szerző sportolói számára, és Dániában a paralimpián aranyérmet szerző sportolók az épek jutalmának 50, Bulgáriában 20, Litvániában 15 százalékát kapják.
Forrás: HVG
Születésnapot ünnepelnek Erzsébetvárosban
Kép forrása: http://123rf.com
Egy éve, hogy összejövünk klubjainkon. Ezért egy vidám, ünnepi klubra hívunk kísérőiddel együtt.
Többek között kvízjátékkal készülünk a kerület érdekességeiről és visszatekintünk eddigi együttléteinkre. Meghívtuk kollégánkat Domoszlai Janit, aki muzsikál nekünk és kíváncsiak vagyunk nyári élményeidre is. Meglepetést is tartogatunk számodra!
Időpont: 2016. szeptember 20. (kedd) 15 órától 17 óráig.
Helyszín: K11 Művészeti és Kulturális Központ, (1075. Király u. 11.)
Jelentkezésedet és amennyiben a helyszínre jutásban segíthetünk elérhetőségeink valamelyikén várjuk:
Feltételek: megbízhatóság, empátia, jó írásbeli és szóbeli kommunikáció, pontos precíz munkavégzés
Iskolai végzettség: minimum szociális, vagy egészségügyi, vagy gyógypedagógiai középfokú végzettség
Előny: támogató szolgálathoz személyi segítői képesítés megléte, szociális területen hasonló munkakörben tapasztalat
Munkaköri feladatok:
Személyi segítéssel összefüggő feladatok ellátása (személyi kísérés, gondozás, fogyatékossággal élő személyek segítése), a támogató szolgálatok 2016-os szakmai ajánlásában foglaltak szerint
Napi munkaidő: 6 óra
Fizetés: közalkalmazotti bértábla szerint, plusz szociális ágazati és kiegészítő bérpótlékok, BKV bérlet és munkaruha juttatás
Munkavégzés helyszíne: 1146. Budapest, XIV. Hermina u. 57.