Változik a megváltozott munkaképességű emberek támogatására fordítható összeg

Kép forrása: www.pecsma.hu

Kép forrása: www.pecsma.hu

Czibere Károly hozzátette: a megváltozott munkaképességűek számára biztosítani kell az esélyt a társadalmi integrációra, aminek legfontosabb eleme a foglalkoztathatóság javítása.

“Nemzetstratégiai szempontból is fontos, hogy számukra munkavállalási esélyt biztosítsunk, a megváltozott munkaképességű és az egészségkárosodott emberek a gazdasági növekedés erőforrásait jelenthetik”

– fogalmazott az államtitkár.

Czibere Károly közölte, 2010 óta csaknem megduplázták a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatási rátáját, az érték jelenleg megközelíti a 27 százalékot. A rehabilitációs foglalkoztatás 30 ezer embernek nyújt esélyt, erre 34 milliárd forintot biztosít a kormány, valamint jelentős a rehabilitációs kártya kedvezményén keresztül megjelenő ösztönzés.  Az érintettek foglalkoztatását segíti a rehabilitációs hozzájárulás összegének emelése, illetve a közbeszerzési törvény módosítása – ismertette az államtitkár.

Bencsik János, a térség országgyűlési képviselője elmondta, korábban egy fogyatékos embereket is foglalkoztató dán cégnél hívták fel a figyelmét a dolgozók arra, hogy a kettős támogatás tilalma miatt a fogyatékossággal élők betegség esetén csak táppénzt kapnak, viszont a rokkantsági járadékukat a keresőképtelenül töltött időre szüneteltetik.

Az országgyűlési képviselő emlékeztetett arra, hogy az igazságtalanság megszüntetésére indított kezdeményezését az Emmi karolta fel, majd 2016. január elsejétől feloldották “ezt a méltánytalan helyzetet, közel százezer embernek segítve”.

Forrás: Rehabportál

Nyári élménybeszámolók, őszi programok Békáson

DSC01027

Szeretettel hívok mindenkit 2016. szeptember 16.-án pénteken délelőtt 10 órakor kezdődő klubnapunkra. A találkozásunk helyszíne ősztől újra Békásmegyeren a Közösségi Ház kistermében lesz.

Ez alkalommal eljön hozzánk a VGYKE Ügyfélszolgálata is. Tájékoztatnak minket szolgáltatásaikról és lehetőség nyílik a 2017.évi tagbélyegek megvásárlására is. A megszokott sütizéssel egybekötött beszélgetésre most is lesz lehetőségünk.

Remélem, hogy mindenkinek van a nyárról egy kellemes emléke, amelyet szívesen megoszt majd velünk. Ha valakinek nincs kedve egyedül jönni, hívjon magával valakit a családi vagy baráti köréből.

Tartalmas együttlétünk reményében várok mindenkit szeretettel:

Vasné Pintér Teréz
Tel: 06-70-377-32-65
lampas.obuda@gmail.com

Meghívó

Kép forrása: www.maszol.ro

Kép forrása: www.maszol.ro

Civilek utcája – jó hangulatú, zenés ismerkedés civil szervezetekkel. Bemutatkoznak Zugló civil szervezetei, tevékenységük, céljaik és aktivitásuk.

Miben segíthetnek nekem? Hogyan kapcsolódhatok be a működésükbe?

Műsor:

 

Fővédnök: Tóth Csaba, Zugló országgyűlési képviselője

Védnök: Sokacz Anikó, civil és nemzetiségi tanácsnok

Díszvendég: Karácsony Gergely polgármester

Helyszín: Zuglói Civil Ház (1144 Budapest, Csertő park 12.)

Dátum: 2016.09.24. 13:00-18:00

MEGHÍVÓ

Létrejött Zugló Önkormányzatának támogatásával

Sokacz Anikó

civil és nemzetiségi tanácsnok

Szeptemberi kóstoló a Bókay-kertben

A XVIII. kerület legnagyobb gasztronómiai-kulturális rendezvényét, a Szeptemberi Kóstolót szeptember 9-től 11-ig, rendezték meg a Bókay-kertben.

A finom ételek mellett jófajta magyar bor, kézműves sör, pálinka, meg persze rendkívül gazdag kulturális kínálat várta a látogatókat. Az idei rendezvény vezérfonala a vadászat, a vadételek kedvelői sok finom étel közül válogathattak.

Erről az eseményről a Kispesti és a XVIII. kerületi Lámpás Klubok sem maradhattak ki.

gyulekezo2 a-csapat-julival

Körbesétáltunk a sátrak között, ettünk, ittunk, a színpadon a Jansi&Távoli Rockonok játszott. Az ismert számokat együtt énekeltük, majd kerestünk egy nyugalmasabb helyet, ahol letelepedtünk. Az asztal körül vidám beszélgetés folyt, fagyiztunk, és közben a klasszikus rock hangjai is odaszűrődtek, mert éppen a Gesarol zenélt.

Kellemes környezetben, jó levegőn búcsúztattuk a nyarat, de a lényeg, hogy ismét együtt voltunk.

Kispest Lámpásai:
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István

Paralimpia 2016: három éremmel lettünk gazdagabbak

Kép forrása: MTI / Koszticsák Szilárd

Kép forrása: MTI / Koszticsák Szilárd

Osváth Richárd ezüstérmet szerzett a kerekesszékes vívók A sérültségi kategóriájának kard egyéni versenyében a riói paralimpia hétfői versenynapján. A Törekvés SE 31 éves vívója egész nap remekül teljesített, a hatos csoportjából három győzelemmel és két vereséggel lépett tovább a legjobb nyolc közé, ahol 15-10-re verte a francia Ludovic Lemoine-t.

Az elődöntőben az a görög Vaszileiosz Ntunisz következett, aki veretlenül zárta a csoportkört, többek között Osváthot is 5-2-re megverte. Sikerült a visszavágás, az újabb meccs 15-12-vel végződött, így a magyar vívó bekerült a döntőbe. A fináléban az ukrán Andrij Demcsuk volt az ellenfél.

Bár a Karióka 3-as csarnokban messze nem volt telt ház, a mintegy 1500 néző remekül szórakozott, a rendezők jobbnál jobb zenékkel gondoskodtak a remek hangulatról, a közönség pedig partner volt, a nézők táncoltak, tapsoltak, énekeltek a döntő felvezetéseként.

Az Osváthot Rióban segítő edző, Pákey Béla világklasszis kardvívónak jellemezte Demcsukot, aki igazolta is a hírét, ugyanis nagyon gyorsan és magabiztosan vívott, sorra adta a tusokat, így pillanatok alatt 10-3-ra elhúzott. A magyar mindent megpróbált, de erejéből csak a szépítésre futotta, az ukrán végül 15-8-ra nyert, Osváth pedig második helyen végzett.

Ezzel övé a magyar küldöttség ötödik riói érme, egyben a harmadik ezüst.

“Bár elvesztettem a döntőt, nagyon boldog vagyok, nem is gondoltam volna, hogy el tudok idáig jutni a mai nap folyamán. Amikor május-június körül kiderült, hogy milyen csoportban leszek, azt mondtam, ez nagyon erős” – nyilatkozott Osváth Richárd. “Aztán kicsit borult az, amit én gondoltam, hiszen az olasz ellen győzelemre számítottam, majd kikaptam, a címvédő kínait viszont nagy meglepetésre sikerült legyőznöm. Az a francia, akivel a   negyeddöntőben vívtam, eddig mindig megvert, most valahogy sikerült meglepnem. És talán a tét megnyomta őt. Az elődöntő aztán felemás volt, a görög vezetett 8-5-re és 9-6-ra is, izgalmakkal teli küzdelem volt, szerencsére többet hibázott, mint én, és éreztem, hogy most bele kell adni mindent. A csoportban kikaptam tőle, az ott tapasztaltakat viszont hasznosítottam az elődöntőben. A finálé aztán már sima volt, gratulálok az ellenfelemnek!”
A magyar sportoló azt mondta: a legjobban valószínűleg 16 hónapos Áron fia fog örülni az éremnek, amelyet hazavisz Rióból, ráadásul a medál rázásra hangot ad, így a kisfiú biztosan jól szórakozik majd vele.

A szatmárnémeti születésű Osváth ígéretes vívó volt, bekerült a román válogatottba is, egy sérülés azonban kettétörte a pályafutását. Több műtét után egy 2008-as baleset óta nem tudja behajlítani a jobb lábát. A para-karrierje már Magyarországon indult: paralimpiai bronz- (2012, London, tőr), világbajnoki ezüst- és Európa-bajnoki aranyérmes. Most pedig immár paralimpiai ezüstérmes is.

Az asztaliteniszező Pálos Péter (S11) bronzérmet szerzett a riói paralimpia hétfői versenynapján. Az enyhén értelmi fogyatékos kategória londoni bajnoka a dél-koreai Kim Dzsi Tae ellen játszott, s 38 perc alatt 3-2-re nyert.

Pálos az első szettet gyorsan, négy perc alatt megnyerte (11-5), a második felvonásban azonban sokkal nagyobb küzdelemre kényszerült, de nyolc perc alatt, szoros hajrát követően jobbnak bizonyult (13-11).

A harmadik játszmában ellépett az ázsiai sportoló, és bár Pálos felzárkózott, sőt, meccslabdája is volt, nem tudta lezárni a találkozót (11-13). A negyedik felvonásban a magyar kezdett jobban, de mivel ellenfele fordított és ismét a minimális, kétpontos különbséggel nyert (9-11), döntő szettre volt szükség. Ebben végig a BVSC 31 éves játékosa állt jobban, és magabiztos részsikere (11-4) a bronzérmet jelentette számára.

Pálos a riói magyar paralimpiai küldöttség hatodik érmét szerezte: három ezüst mellett ez a harmadik bronz.

A finálé után meglehetősen csalódottan nyilatkozott az M5 televíziónak és kijelentette: talán élete legrosszabb játékát produkálta:

“Kicsit jobban akartam, ez csak a szív diadala volt”.

Pálos végül hozzátette: sajnálja, hogy a nehezebbik ágra került, mert kis szerencsével második helyen is végezhetett volna, de

“egy rossz szavam nem lehet, mert éremért jöttem és az megvan”.

Az asztaliteniszezők közül kedden Csonka András döntőt vív az S8-as sérültségi kategóriában. A 27 éves sportoló a kínai címvédővel, Csao Suajjal játszik majd magyar idő szerint 15.45-től. Egy órával később a pingpongcsapat meglepetésembere, a szegedi Major Endre az S1 bronzmérkőzésén lesz érdekelt a dél-koreai Nam Ki Von ellen.

Tóth Tamás bronzérmet nyert az S9-es sérültségi kategória 100 méteres gyorsúszó számában a riói paralimpia hétfői versenynapján. A szám másik magyarja, Sors Tamás hatodik lett a döntőben. Tóth négy éve, Londonban két ezüstérmet is szerzett, az egyiket ebben a számban.

A délelőtti előfutamból a holtversenyes második idővel jutott be az esti döntőbe, s akkor azt mondta: nem úszta ki magát. A fináléban nagyon erősen kezdett, 50 méternél ő fordult elsőként, a táv második felében azonban két ausztrál riválisa megelőzte.

“Abszolút az volt a taktika, hogy kezdjek, amilyen gyorsan csak tudok, aztán utána reménykedjek, hogy nem előznek meg kettőnél többen” – nyilatkozott a Vasas Totó becenévre hallgató úszója, aki végtaghiánnyal született, a jobb kézfeje nem fejlődött ki. – Örülök ennek a bronzéremnek, az első ötven méterem pedig nagyon bíztató a keddi 50 méter gyors előtt.”
Tóth hozzátette: nem gondolta volna, hogy ilyen rossz időeredménnyel is érmet lehet nyerni 100-on, de az úgynevezett last call roomban, ahonnan a versenyzőket a medencéhez szólítják, már mindenki nagyon ideges és feszült volt, így elég rossz idők születtek.

A vasárnap 200 vegyesen ezüstérmes Sors Tamásnak ez amolyan jutalomúszás volt, hetedikként került a nyolcas fináléba és egy helyet még előre is tudott lépni úgy, hogy féltávnál még harmadik volt. Négy éve ő bronzérmes volt ebben a számban.

A 24 éves Tóth Tamás a magyar küldöttség hetedik érmét gyűjtötte be Rióban, három ezüst mellett ez a negyedik bronz.

Forrás: Rehabportál

Hegymászás a klubnapokon

mblanc

Következő rendezvényünk ezúttal kivételesen pénteken, szeptember 16-án tartjuk, melynek keretében kolléganőnk, Hajnalné Filipich Adrienn bevezet bennünket a hegymászás rejtelmeibe, saját lebilincselő tapasztalatain keresztül.

Adrienn látássérültként mászta meg Nyugat-Európa és egyben az Alpok legmagasabb csúcsát, a Mont Blanc-t (majdnem 4809 m), emellett teljesítménytúrázik is.
A csúcstámadás alkalmával készült csodaszép fényképeihez audionarrációt is biztosítunk.

Időpont: 2016.09.16. péntek, 15:00-17:00 között.

Helyszín: VGYKE CSERF-S Központ (1146 Bp., Hermina út 57.).

Jelentkezéseiteket a programra 2016.09.15-én, csütörtökön délig várjuk, a lampas.bp13@gmail.com, vagy a lampas.zuglo@gmail.com e-mailcímek valamelyikén, esetleg a már jól ismert +3670-984-50-71-es telefonszámon!

Nyárbúcsúztató klubdélután

A hónap, és sajnos a nyári évszak utolsó napján megtartottuk a klubnapunkat. Emlékeztünk augusztus 20-ra és az ünnep eszmeiségének változásaira a történelem folyamán. Szót ejtettünk néhány nevezetes, az ünneppel kapcsolatos dátumról.

Szent István még életében augusztus 15-ét  Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé és 1038-ban ezen a napon halt meg. Az ünnep dátumát Szent László Király tette augusztus 20-ra.

1771-ben Mária Terézia először Bécsbe, aztán Budára hozatta a Szent Jobbot, ettől kezdve augusztus 20.-án körmenetben vittek körül a városon.

1848-as szabadságharc leverése után nem tarthatták meg az augusztus 20. i nemzeti ünnepet egészen az 1867-es kiegyezésig, amikor az ünnep visszanyerte régi fényét.

2016_18keraug2 2016_18keraug1

1891- ben a belügyminiszter, Perczel Dezső elrendelte, hogy az ünnep alkalmával a középületeket címeres zászlóval lobogózzák föl. 1945-1947 ig még egyházi ünnepként tartották nyilván és ünnepelték az államalapítást.

A kommunista rendszer az ünnep vallási és nemzeti tartalmát nem vállalta, így az új kenyér  ünnepének, majd az alkotmány napjaként ünnepelték a rendszerváltásig. A rendszerváltozással felelevenedtek a régi tradíciók, és 1989 óta ennek megfelelően rendezik meg a Szent Jobb-körmenetet.

Szent István ünnepének igazi rehabilitációja 1991-ben történt meg
amikor – március 15., augusztus 20., október 23. – közül Szent István napját nyilvánította a Magyar Köztársaság hivatalos állami ünnepévé. A magyar jogrendszer megkülönbözteti a nemzeti ünnepet, az állami ünnepet, valamint a többi munkaszüneti napot. Magyarországon két nemzeti és egy állami (és egyben nemzeti) ünnep van.

A megemlékezés után felidéztük a nyári emlékeket Képzeletben bebarangoltuk az országot, fürödtünk, kirándultunk, kertészkedtünk országszerte.

Megbeszéltünk egy következő programot, amelyet szeptember 10-re szervezünk kivételesen, amely egy szombati nap. Az a célunk vele, hogy a hét közben dolgozó társaink is részt tudjanak venni rajta.

A hangulatot megint Domoszlai János társunk Dél-Amerikai zenéje biztosította.

Kiss Julia
közösségi civilszervező

Újra automata ajtónyitás lesz a metrókon?

Sikeres tárgyaláson van  túl a FESZT a BKK-val és úgy látszik, hogy talán megszületik a kompromisszumos megoldás. A 2016. szeptember 2-ai BKK-egyeztetés tárgya az volt, hogy miképpen lehetne a szelektív ajtónyitást akadálymentesíteni látás- és mozgássérültek számára. Az egyeztetés helyszíne a II. János Pál Pápa tér volt.

 20160902_metroajtonyitas120160902_metroajtonyitas2

A  Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa (FESZT) szervezésében megvalósult bejáráson, a BKK részéről a taktilis jelzést szerették volna javasolni, az  Egyetemes Tervezés Információs Kutató Központ (ETIKK) a VGYKE és az MVGYOSZ  szakértőinek javaslata pedig az automata ajtónyitás volt.

A BKK elmondása szerint, a szelektív indítás előnye az energiatakarékosság és az ajtók amortizációjának a csökkentése, azonban tényleges magyar és külföldi adatokkal nem tudtak szolgálni arról, hogy menyivel lassabban megy tönkre az ajtósor úgy, ha nem mindegyik nyílik ki, mindegyik megállóban.

A közös alap a biztonság kérdése volt, melyet szubjektív és objektív körülményekre bontottunk. Szubjektív körülmény, hogy ki mennyire stabilan közlekedik önállóan, mennyire gyorsan reagál egy adott helyzetre, például a hangjelzésre. Objektív pedig az, hogy még abban sincs feltétlenül közös idősáv, hogy egy-egy megállóban mennyit tartózkodik a szerelvény, és a tartózkodási idő nem egyenlő azzal az idővel, amit be, és kiszállással tudunk eltölteni.

A tartózkodási idő onnantól számít, hogy beérkezik a szerelvény, behúzza a fékrendszert, és ezt követően jelenik meg a gombok körül a fénycsík, mely jelzi, hogy gombnyomással lehet nyitni az ajtókat, kívül, és belül is.

Megvizsgáltuk a hátrányokat kerekesszéket, és fehérbotot használók viszonylatában is.  A beszélgetés során szó esett arról is, hogy a fehérbotos, vagy a kerekesszékes közlekedés során milyen akadályokkal szembesülünk, ha pont a tömeggel szemben próbálunk eljutni egy-egy ajtóhoz, mely csak pár másodpercig van nyitva.

A kompromisszumos megoldás végül az lett, hogy ezen a héten előterjesztik végre az automata ajtónyitást és néhány héten belül a 2-es, és a 4-es metró ajtajai is az alapállapotra állnak majd vissza, vagyis automatikusan nyílnak, azonban az eltérő idősávokon, amelyet egy-egy megállóban tölt a szerelvény nem tudnak változtatni.

Az, hogy a későbbiekben hogyan lehet az álláspontokat közelebb hozni egymáshoz, további tárgyalások témái lesznek, hiszen mindkét fél törekszik az együttműködésre és a gyakorlat során felmerült problémák megoldására.

Repülős klubprogram

Augusztus vége felé egy röpke órára szárnyalni hagytuk a képzeletünket. Elrugaszkodtunk a földtől és egy repülőgép fedélzetén találtuk magunkat..

Pilótánk, Várnainé Rozgonyi Sarolta a Tomory Lajos Helytörténeti Gyűjtemény múzeumpedagógusa volt. Segítségével egy kényelmes bőrülésbe süppedve hallgathattuk a Ferihegyi Repülőtér és a Malév történeti érdekességeit.

A repülőtér a Mayerfy Ferenc Xavér földbirtokosról kapta a nevét, Övé volt ez a terület, a 150 méter magas „hegy”, amin egy szőlőfajtagyűjteményt nevelt.

A repülőtér fogadóépülete egy nyilvános tervpályázat nyerteseként ifj. Dávid Károly tervei alapján épült föl 1939-43 között. Alaprajzával egy repülőgép felülnézetének körvonalát formálta meg.
A légiközlekedés dinamikus fejlődése túlhaladta az épület lehetőségeit, ezért mára csak a VIP forgalom és a teherforgalom bonyolítása folyik itt.

 nézelődésSacival

Hallottunk még a polgári légiforgalom fejlődéséről. Kezdetben csak belföldi járatok indultak és érkeztek ide, majd a háború után Kelet-Európába is és 1956-ban már Bécsbe is lehetett hazai légitársasággal utazni. A kiállított tablók tanulsága szerint a világ szinte minden tájára el lehetett jutni a MALÉV járataival.

Az igényes és speciális utazási forma kihívást jelentett a kor iparművészei számára is. Könnyű praktikus használati tárgyakat és reklámtárgyakat kellett tervezniük az utazás és a marketing szükségleteként, például evőeszközöket, csészéket, poharakat, táskákat egyenruhákat és hasonlókat, melyek formai megjelenésévével helyt kellet állni a nemzetközi mezőnyben. Módunkban áll ezeket a darabokat megfogni és megemelni is.

Fényképezhettünk a pilótafülke tablója előtt, majd kötetlen beszélgetéssel fejeződött be a programunk.

Kiss Julia
közösségi civilszervező

Meghívó az újpesti Adyba

A kép forrása: http://www.koncert.hu

A kép forrása: http://www.koncert.hu

Örömmel értesítünk mindenkit, hogy 2016. szeptember 23. (péntek) 18 órakor kezdődő magyar filmzenei gála lesz, kis zenekarral, több fellépővel.

A helyszín: Az M3 metró újpesti végállomásához közeli Ady Művelődési Központ Színházterme.

Mivel technikai okok miatt a narrációs eszközöket kölcsönözni kell, a jelentkezéseket 2016 szeptember 17-ig. kérjük az alábbi elérhetőségekre:
Tel: 06-30/498-9033
Email: lampas.ujpest@gmail.com

Szeretettel várjuk az érdeklődőket!

Újpest Lámpásai:
Kulman Tiborné és  Széles Attiláné

A rákosmentei Lámpás Klubról

Rákosmente Lámpásai augusztus végén a Rákosmente TV vendégei voltak. A velük készült interjú itt is megnézhető.

 

A Segédeszköz pályázat nyertesei!

Kép forrása: pardonmyhashtag.com

Kép forrása: pardonmyhashtag.com

Az elnökség 27/2016 határozata alapján a nyertesek névsora a következő:

Minden pályázót levélben értesítünk az eredményről.

Köszönjük érdeklődésüket és részvételüket!