
„A Biblia mindenkié!”
A Magyar Bibliatársulat főtitkárától megtudtuk, hogy bár korábban is volt az új fordítású Bibliának hangzó változata, az nem volt teljes. Így 2014-ben a teljesség jegyében újra elkezdték, immár a legújabb revideált Biblia hanganyagát felvenni. „Nagyon sokan nem tudják mindig olvasni a nyomtatott Bibliát, számukra nagy segítséget jelent az audio Biblia használata. Ez a mostani revideált új fordítású Biblia már minden kommunikációs korlátot áttör” – emelte ki Pecsuk Ottó a hangos Biblia legfőbb előnyét, hiszen a reformáció emlékévében különösen fontos, hogy a Könyvek Könyve minél több emberhez eljuthasson, továbbadva a reformáció legfőbb üzenetét: a Biblia mindenkié.
Az internet, az okostelefonok korában már mindenki elérheti a Bibliát, anyagi akadály sincs, azonban vannak olyan társadalmi csoportok, melyek fizikai nehézségekkel küzdenek, számukra is szeretnék elérhetővé tenni a teljes Bibliát, például a mostani hangos könyv formájában. A fogyatékkal élők mellett a teljes Ó- és Újszövetség elérhetővé válik hangos könyv formájában azok számára is, akik felgyorsult világunkban élethelyzetükből fakadóan például hosszú autóutazások során szeretnék hallgatni az Igét, de kisgyermekes anyukák is örömmel kapcsolják be, nem beszélve azokról az idős testvérekről, akiknek nehézséget okoz a kisméretű betűk elolvasása.
A visszajelzések azt mutatják, hogy az audio Bibliára nagy igény van ezekben a csoportokban. A vakok- és gyengénlátók hivatalos kommunikációs nyelve a Braille-írás, azonban ma már egyre kevesebben vannak, akik tényleg elsajátítják és használni tudják, főleg a fiatalabb korosztályokban – hívta fel a figyelmünket a főtitkár. Mint mondta, a gyengénlátók között nagyon erősen eltolódott a gyakorlat az audio irányába, többek között a különböző felolvasó szoftverek segítségével, így egyre inkább ez tölti be az elsődleges kommunikációs csatorna szerepét számukra.
Hangzó Biblia
A teljes Biblia 12-13 gigabájt, ez 3-4 DVD-t jelent, a CD-kről nem is beszélve: egy egész táskányi kellene hozzá. Ezt kiváltva a Bibliatársulat a honlapján és az abibiamindenkie.hu oldalon teszi elérhetővé mindenki számára a teljes Biblia írott és hangzó változatát. Továbbá kapható lesz októbertől egy nagy kapacitású adathordozón is, mely a Kálvin Kiadó gondozásában jelenik meg.
„Kifejezetten a fogyatékkal élők számára indítottuk el »Hangzóbibliák vakok és gyengénlátók részére« elnevezésű programunkat, amelynek keretében egy napelemmel működő, speciális mp3 lejátszóhoz (az úgynevezett MegaVoice-hoz) juthatnak. Egyelőre kevés van belőle az országban, de folyamatos a beszerzése. Ehhez ingyenesen juthatnak azok a látásproblémákkal küzdők, akik felveszik velünk a kapcsolatot és megigénylik az eszközt” – avatott be minket Ottó a hozzáférés részleteibe. Terveik szerint a Bartimeus Egyesülettel és református egyház Vakmissziójával együttműködve mérik fel az igényeket, és a megajándékozottakkal a későbbiek során is kapcsolatban maradnak, az eszközzel kapcsolatban felmerülő kérdéseikre válaszolnak, nyomon követik, ahogyan célt ér az audio Biblia és hozzájárul az emberek hitbeli fejlődéséhez.
A csaknem két év alatt elkészülő hangos Biblia az Európa Rádió stúdiójában kelt életre. A felvételeken három hang váltja egymást, két férfi és egy női, akik felváltva olvassák a könyveket. „Nem törekedtünk arra, hogy celebek vagy híres emberek olvassák fel a bibliai könyveket, mert azt szerettük volna, hogy az üzenet és ne a tolmácsolója legyen a középpontban. Maga a hangfelvétel 5-6 hónap alatt elkészült, majd kezdődött az ellenőrzés aprólékos munkája” – mesélt a főtitkár a háttérmunkálatokról. A két éven át tartó, 6-7 embert foglalkoztató projekt megközelítőleg 3 millió forintba került, mely a Bibliatársulatok Világszövetsége és a Magyar Bibliatársulat adományozóinak támogatásával jöhetett létre.
Tervek a reformáció emlékévére
Az első 200 példány ősztől lesz elérhető, több megyeszékhelyen is lesznek alkalmak, melyekre a felekezetek segítségével egyaránt hívják és várják a fogyatékkal élő és egészséges érdeklődőket. Ősszel legalább 8-10 találkozóval számol a szervezet, de természetesen 2017-ben is folytatni fogják a programot. A tervek között szerepel még a Faith Comes by Hearing (A hit hallásból van) szervezettel közösen az Újszövetség dramatizált hangfelvétele is. Ennek lényege, hogy egyfajta rádiójátékként is hallgatható lesz a Biblia. Ez már többrétű felhasználásra ad lehetőséget, mert gyülekezeti alkalmakon, bibliaórákon, ifjúsági alkalmakon is alkalmas arra, hogy beszélgetéseket indítson el, jobban bevonva abba a résztvevőket, közelebb hozva, élővé téve a Bibliai történeteket.
„A Biblia mindenkié jelszóval várjuk a reformáció 500. évfordulóját és a 2017-es évet, ennek keretében szeretnénk folytatni a jelnyelvi bibliafordítást is. További nagyobb tervünk még az új, revideált Biblia átdolgozott, új magyarázatos változatának elkészítése, melyet szeretnénk legkésőbb 2017 húsvétján megjelentetni, illetve készülünk a Károli-Biblia mai helyesírás szerinti új kiadásával is” – avatott be Pecsuk Ottó a Bibliatársulat terveibe. Szeretnék, ha a következő évben a lehető legszélesebb palettán mozogna a Bibliaterjesztés.
Szeretnék áttörni a speciális csoportokat eddig elzáró fizikai határokat, hiszen ők is igénylik a mindennapi Igét, és számukra valóban konkrét segítséget jelentenek ezek az eszközök. A tapasztalat azt mutatja, hogy még mindig nagyon kevés fogyatékkal élő kapcsolódik be a gyülekezetekbe: a Bibliatársulat missziója a Biblia elérhetővé tételével ennek a távolságnak a leküzdése, egészséges és sérült összekapcsolása, segítve ezzel az egyházak küldetését, az evangélium hirdetését, mert a Biblia Isten szava az emberhez, és ez a szó, mindig az adott ember nyelvén kell, hogy megszólaljon, legyen az egészséges, siket vagy látásproblémákkal küzdő.
Forrás: reformatus.hu
Írta: Szoták Orsolya
Elkészült a teljes audio Biblia

„A Biblia mindenkié!”
A Magyar Bibliatársulat főtitkárától megtudtuk, hogy bár korábban is volt az új fordítású Bibliának hangzó változata, az nem volt teljes. Így 2014-ben a teljesség jegyében újra elkezdték, immár a legújabb revideált Biblia hanganyagát felvenni. „Nagyon sokan nem tudják mindig olvasni a nyomtatott Bibliát, számukra nagy segítséget jelent az audio Biblia használata. Ez a mostani revideált új fordítású Biblia már minden kommunikációs korlátot áttör” – emelte ki Pecsuk Ottó a hangos Biblia legfőbb előnyét, hiszen a reformáció emlékévében különösen fontos, hogy a Könyvek Könyve minél több emberhez eljuthasson, továbbadva a reformáció legfőbb üzenetét: a Biblia mindenkié.
Az internet, az okostelefonok korában már mindenki elérheti a Bibliát, anyagi akadály sincs, azonban vannak olyan társadalmi csoportok, melyek fizikai nehézségekkel küzdenek, számukra is szeretnék elérhetővé tenni a teljes Bibliát, például a mostani hangos könyv formájában. A fogyatékkal élők mellett a teljes Ó- és Újszövetség elérhetővé válik hangos könyv formájában azok számára is, akik felgyorsult világunkban élethelyzetükből fakadóan például hosszú autóutazások során szeretnék hallgatni az Igét, de kisgyermekes anyukák is örömmel kapcsolják be, nem beszélve azokról az idős testvérekről, akiknek nehézséget okoz a kisméretű betűk elolvasása.
A visszajelzések azt mutatják, hogy az audio Bibliára nagy igény van ezekben a csoportokban. A vakok- és gyengénlátók hivatalos kommunikációs nyelve a Braille-írás, azonban ma már egyre kevesebben vannak, akik tényleg elsajátítják és használni tudják, főleg a fiatalabb korosztályokban – hívta fel a figyelmünket a főtitkár. Mint mondta, a gyengénlátók között nagyon erősen eltolódott a gyakorlat az audio irányába, többek között a különböző felolvasó szoftverek segítségével, így egyre inkább ez tölti be az elsődleges kommunikációs csatorna szerepét számukra.
Hangzó Biblia
A teljes Biblia 12-13 gigabájt, ez 3-4 DVD-t jelent, a CD-kről nem is beszélve: egy egész táskányi kellene hozzá. Ezt kiváltva a Bibliatársulat a honlapján és az abibiamindenkie.hu oldalon teszi elérhetővé mindenki számára a teljes Biblia írott és hangzó változatát. Továbbá kapható lesz októbertől egy nagy kapacitású adathordozón is, mely a Kálvin Kiadó gondozásában jelenik meg.
„Kifejezetten a fogyatékkal élők számára indítottuk el »Hangzóbibliák vakok és gyengénlátók részére« elnevezésű programunkat, amelynek keretében egy napelemmel működő, speciális mp3 lejátszóhoz (az úgynevezett MegaVoice-hoz) juthatnak. Egyelőre kevés van belőle az országban, de folyamatos a beszerzése. Ehhez ingyenesen juthatnak azok a látásproblémákkal küzdők, akik felveszik velünk a kapcsolatot és megigénylik az eszközt” – avatott be minket Ottó a hozzáférés részleteibe. Terveik szerint a Bartimeus Egyesülettel és református egyház Vakmissziójával együttműködve mérik fel az igényeket, és a megajándékozottakkal a későbbiek során is kapcsolatban maradnak, az eszközzel kapcsolatban felmerülő kérdéseikre válaszolnak, nyomon követik, ahogyan célt ér az audio Biblia és hozzájárul az emberek hitbeli fejlődéséhez.
A csaknem két év alatt elkészülő hangos Biblia az Európa Rádió stúdiójában kelt életre. A felvételeken három hang váltja egymást, két férfi és egy női, akik felváltva olvassák a könyveket. „Nem törekedtünk arra, hogy celebek vagy híres emberek olvassák fel a bibliai könyveket, mert azt szerettük volna, hogy az üzenet és ne a tolmácsolója legyen a középpontban. Maga a hangfelvétel 5-6 hónap alatt elkészült, majd kezdődött az ellenőrzés aprólékos munkája” – mesélt a főtitkár a háttérmunkálatokról. A két éven át tartó, 6-7 embert foglalkoztató projekt megközelítőleg 3 millió forintba került, mely a Bibliatársulatok Világszövetsége és a Magyar Bibliatársulat adományozóinak támogatásával jöhetett létre.
Tervek a reformáció emlékévére
Az első 200 példány ősztől lesz elérhető, több megyeszékhelyen is lesznek alkalmak, melyekre a felekezetek segítségével egyaránt hívják és várják a fogyatékkal élő és egészséges érdeklődőket. Ősszel legalább 8-10 találkozóval számol a szervezet, de természetesen 2017-ben is folytatni fogják a programot. A tervek között szerepel még a Faith Comes by Hearing (A hit hallásból van) szervezettel közösen az Újszövetség dramatizált hangfelvétele is. Ennek lényege, hogy egyfajta rádiójátékként is hallgatható lesz a Biblia. Ez már többrétű felhasználásra ad lehetőséget, mert gyülekezeti alkalmakon, bibliaórákon, ifjúsági alkalmakon is alkalmas arra, hogy beszélgetéseket indítson el, jobban bevonva abba a résztvevőket, közelebb hozva, élővé téve a Bibliai történeteket.
„A Biblia mindenkié jelszóval várjuk a reformáció 500. évfordulóját és a 2017-es évet, ennek keretében szeretnénk folytatni a jelnyelvi bibliafordítást is. További nagyobb tervünk még az új, revideált Biblia átdolgozott, új magyarázatos változatának elkészítése, melyet szeretnénk legkésőbb 2017 húsvétján megjelentetni, illetve készülünk a Károli-Biblia mai helyesírás szerinti új kiadásával is” – avatott be Pecsuk Ottó a Bibliatársulat terveibe. Szeretnék, ha a következő évben a lehető legszélesebb palettán mozogna a Bibliaterjesztés.
Szeretnék áttörni a speciális csoportokat eddig elzáró fizikai határokat, hiszen ők is igénylik a mindennapi Igét, és számukra valóban konkrét segítséget jelentenek ezek az eszközök. A tapasztalat azt mutatja, hogy még mindig nagyon kevés fogyatékkal élő kapcsolódik be a gyülekezetekbe: a Bibliatársulat missziója a Biblia elérhetővé tételével ennek a távolságnak a leküzdése, egészséges és sérült összekapcsolása, segítve ezzel az egyházak küldetését, az evangélium hirdetését, mert a Biblia Isten szava az emberhez, és ez a szó, mindig az adott ember nyelvén kell, hogy megszólaljon, legyen az egészséges, siket vagy látásproblémákkal küzdő.
Forrás: reformatus.hu
Írta: Szoták Orsolya
Aszódra látogatunk

A kép forrása: http://www.aszodinfo.hu
Rajtunk kívülálló okok miatt aszódi kirándulásunk időpontját szeptember elsejére módosítottuk.
Ha kíváncsiak vagytok a Petőfi Múzeum irodalmi és néprajzi kiállításaira díjtalan tárlatvezetéssel, akkor várjuk jelentkezésedet legkésőbb augusztus 30. (kedd) 16 óráig elérhetőségeink valamelyikén.
Sok szeretettel várunk, kísérőitekkel együtt!
e-mail: lampas.erzsebetvaros@gmail.com
mobil +36-70 387-5266
Doktor Kata, Hulé Kati
Segítségüket kérjük!

kép forrása: neptun.sze.hu
Szakdolgozatom kapcsán szeretettel várom azoknak a vak, vagy aliglátó szülőpároknak a jelentkezését, akiknek gyermeke 3-4 éves és szintén vak, vagy maximum fényt lát születése óta.
Szintén várom látó szülőpárok jelentkezését is, akiknek a gyermeke 3-4 éves, és vak vagy maximum fényt lát születése óta.
Szakdolgozatom témája az atipikus fejlődésű gyermekek beszédelsajátításával, fonológiai sajátosságaival foglalkozik. A további részleteket a jelentkezés alkalmával beszélnénk meg.
A jelentkezéseket e-mailben, és/vagy telefonon is várom:
Köszönettel:
Dr. Nagy Anikó
Látogatás a Suhanj Fitness edzőtermében
Több látássérült panaszolta el, hogy nem könnyű olyan edzőtermet találni, amelyik valóban nyitva áll a látássérültek előtt. Például az újbudai lámpások elmondták, hogy a saját kerületükben segíteni próbáltak egy a látássérültek előtt is nyitott edzőtermet találni, de leírhatatlanul erős elutasítást tapasztaltak. E miatt kezdetektől fogva figyelemmel kísérték a Suhanj Fitness felújítását, és az érintett tagjaikkal együtt már nagyon várták a megnyitót.
Még a hivatalos megnyitás előtt lehetővé tette Gusztos Péter, az alapítvány vezetője, hogy a VGYKE lámpásaiból és önkénteseiből álló csoport meglátogassa a létesítményt.

Az alapítvány vezetője elmondta, hogy eddig is sokféle emberrel dolgoztak együtt, így épekkel és fogyatékosokkal is. A terem kialakításában ezért az addig megszerzett élményeikre és tapasztalataikra támaszkodtak, valamint a fogyatékos szervezetek által ajánlott szakértőket is felkérték, hogy segítsenek egy integrált szemléletű komplexumot megtervezni és kivitelezni. Az volt a céljuk, hogy minden tekintetben integrált környezetet alakítsanak ki, melyben az ép és a fogyatékos ember is jól eligazodik és egyaránt kényelmesen érzi magát.
A terem különböző berendezéseit, gépeit is kipróbálhattuk, beszélhettünk az ott dolgozókkal, akik között több látássérült is van. Megtapasztalhattuk, hogy az alapítvány mottója, miszerint “tiszteljük mások erőfeszítéseit” nem csupán egy jól hangzó szólam, hanem egy valóban jellemző szemlélet.
Végül azzal a kellemes érzéssel távoztunk a teremből, hogy végre találtunk egy helyet Budapesten, ahol valóban nyitottan és felkészülten várják a látássérülteket is.
Lenkai Viki és Neumann Károly
közösségi civilszervezők
Érzékenyítés a Szigeten

Sokadik éve jár az Ability Park a Szigetre. 2016-ban már hosszabbított nyitva tartással várta a lelkes érdeklődőket, akik közül sokan visszajáró vendégek. A Parkban személyes élményeken keresztül, játékos, szórakoztató formában próbálhatják ki a fogyatékossággal élő emberek különböző élethelyzeteit. Van itt többek között kerekesszékes akadálypálya, vaklabirintus, vakfoci, ülőröplabda, bekötött szemmel való felmászás, jelnyelv tanítás.

Kép forrása: sziget360.com
Az interaktív játékok mellett az érdeklődők megismerkettek olyan startup cégekkel és vállalkozásokkal is, amelyek a fogyatékossággal élő emberek életét megkönnyítő eszközöket gyártanak. Az Ability Park programjában résztvevő szervezet volt a Démoszthenész Egyesület, a Beszédes Kezek Kulturális és Oktatási Egyesület, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft., a Fogyatékosok Országos Diák- és Szabadidős Szövetsége, a Kalandra Fel! Nonprofit Kft., a LÁSS, a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület, a Paradisom Turisztikai Kulturális és Sport Klub, valamint résztvevő cégként a Route4U, a MagikMe, a Gubbió, a SingAll, a Spinner és a Danavox.
Az Ability Park víziója, hogy „A társadalmi és technológiai változásokkal párhuzamosan újra definiálhatjuk a fogyatékos ügyet. Abban hiszünk, hogy a XXI. században a társadalmi folyamatok eredményeként és technológiai fejlődésével alapvetően megváltozik majd a fogyatékos emberekről alkotott kép”.

Kép forrása: sziget360.com
A Parkban animátorok várták a látogatókat, akik között találhattunk ép és fogyatékossággal élő önkénteseket egyaránt, akik szívvel-lélekkel mutatták be a speciális játékokat a vállalkozó szellemű fiataloknak.
Az Ability Park sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a 10:00-tól 20:00-ig tartó intervallumban szinte végig telt házzal büszkélkedhetett, és lehetett üde színfoltja idén is a Sziget Fesztivál programfelhozatalának.
Ivanova Daniela
Meghívó egy hűvös, hegyi kirándulásra

A kirándulás a Gellért-hegyen át a Tabánig vezet, majd onnan érkezünk vissza a Szent Gellért térre.
Az útvonal hossza nagyjából 4 km, amit sík terepen, hűvösben, nagyobb emelkedők nélkül, kényelmes sétával fogunk megtenni. Közben egy jót beszélgetünk és valószínűleg majd örülünk annak, hogy nem szenvedünk a kánikulától.
A túra 9,15-kor indul és nagyjából 13 óráig fog tartani.
Jelentkezni lehet emailben a lampas.ujbuda@gmail.com címen, vagy telefonon. Vikinél: 0630-186-6321 vagy Károlynál: 0670-984-1745.
Mindenkit szeretettel várunk!
Lenkai Viki és Neumann Károly
Túra a Kopaszin

Az öböl területén már jártunk korábban, tavaly ősszel és akkor megállapítottuk, hogy kellemes kirándulóhely. Akkor főleg a környék előéletére koncentráltunk és megállapodtunk, hogy majd melegebb időszakban vissza fogunk menni.
A nyári kirándulás valóban melegben történt, de a tapasztaltak bőven kárpótoltak érte minket. Közel a hidakhoz, közel a villamosokhoz, egyetemi épületekhez és sok ember munkahelyéhez, valóban a béke és a nyugalom szigete került kialakításra a Duna partján.
A kirándulás a Kopaszi-gát teljes hosszában zajlott le, ami oda-vissza kissé hosszabb volt 4 km-nél. Maga a gát az 1838-as árvíz megismétlődésének elkerülése miatt épült meg az 1870-es évek második felében. 1896-ban vigalmi negyeddé próbálták kialakítani, de az úri közönséget zavarták az azóta sem eltűnő bogarak, így sokáig a horgászok és a vizisportok kedvelőinek helyeként működött. A második világháború után is megmaradt ez a szerepe, de a korszak sajátosságainak megfelelően az egyik partja ipari területté vált. A terület újragondolása az 1990-es években kezdődött és a mai napig sem ért véget.
Amit mi észleltünk, az egy olyan dunaparti környezet, amire nem nagyon számítottunk a kerületünkben. Csendes, barátságos, az elején sok vendéglátóhellyel és hatalmas fákkal szegélyezett sétányon haladtunk. A Duna partvonalát mindkét oldalról szabadon hagyták. A főmederi oldalon is sokféle partszakaszt lehet megfigyelni, mely a ligetes jellegűtől kezdve mindenféle változatot megfigyelhetővé és kipróbálhatóvá tesz. Az öböl menti oldalon is létezik ez a sokszínűség, de kilátóteraszként funkcionáló helyek is kialakításra kerültek.
A gát csúcsán kellemes és tágas piknikező helyet találtunk, mely lehetőségnek mi sem tudtunk ellenállni. Ezen a szakaszon homokos, füves és ligetes partvonalat lehet találni, melynél nem egyszer az emberek mellett szállnak partra a kacsák.

A túrának nagyon örültünk, kellemes meglepetésként ért minket, hogy a forgalmas és zajos újbudai részen egy ennyire elragadó, nyugodt környezet került kialakításra. Sajnos a megközelítése nem könnyű, mivel a gát már nem közelíthető meg hajóval, de jó fél órás sétára van buszmegálló és villamosmegálló is.
Megbeszéltük azt is, hogy kellő számú jelentkező esetében még legalább egyszer el fogunk látogatni a gátra, hátha van még olyan sorstársunk, aki eddig még nem jutott el ebbe a miniatűr Édenbe, de szeretne.
Lenkai Viki és Neumann Károly
közösségi civilszervezők
Ezer éve ünnepeljük a magyar államiságot

Fotó: Koszticsák Szilárd
Augusztus 20. az egyik legrégibb magyar ünnepnap: Szent István király napja, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja. Uralkodása idején István még augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé, ekkorra hívta össze Fehérvárra a királyi tanácsot és tartott törvénynapot a király. Élete végén a beteg István ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, és 1038-ban ezen a napon halt meg. Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20-ára, mert 1083-ban VII. Gergely pápa hozzájárulásával ezen a napon emeltették oltárra I. István relikviáit a székesfehérvári bazilikában, ami szentté avatásával volt egyenértékű.
Felvonják a nemzeti lobogót az augusztus 20-i nemzeti ünnepen a budapesti Kossuth téren, ahol a zászlófelvonással és a tisztavatással kezdődött az állami ünnepség 2015. augusztus 20-án. Augusztus 20. az egyik legrégibb magyar ünnepnap: Szent István király napja, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja. Egyben az új kenyér ünnepe is.
I. (Nagy) Lajos uralkodásától (1342-1382) kezdve egyházi ünnepként élt tovább ez a nap. István kultusza Európa-szerte elterjedt ugyan, de a királyt az egyetemes egyház nevében csak 1686-ban nyilvánította szentté XI. Ince pápa. A szentatya akkor elrendelte, hogy Buda töröktől való visszafoglalásának évfordulóján az egész katolikus világ minden évben emlékezzen meg Szent István ünnepéről, amelyet az egyetemes egyház augusztus 16-án tart.
XIV. Benedek pápa 1771-ben csökkentette az egyházi ünnepek számát, a Szent István-nap ekkor kimaradt az ünnepek sorából. Mária Terézia (1740-1780) ugyanakkor ismét elrendelte a Szent István-nap megtartását, sőt nemzeti ünnepként a naptárakba is felvétette. A királynő volt az, aki 1771-ben Bécsbe, majd Budára hozatta István kézfejereklyéjét, a Szent Jobbot, amelyet ettől kezdve minden év augusztus 20-án körmenetben vittek végig a városon.
A legenda szerint István ereklyéjét 1083-as szentté emelésekor épen találták meg koporsójában, és már az 1222. évi Aranybulla is törvénybe iktatta tiszteletét. Valószínűleg a tatárjárás vagy a török idők alatt veszett el, majd 1590 körül a raguzai (dubrovniki) dominikánus kolostorban találtak rá. A Szent Jobbot – amelynek ezüst ereklyetartóját 1862-ben készítették – ma Budapesten, a Szent István-bazilikában őrzik.
Később sokáig kellett várni, hogy ünnepelni lehessen
Az 1848-as szabadságharc leverése után hosszú ideig nem tarthatták meg az augusztus 20-ai nemzeti ünnepet, mert Szent István a független magyar állam jelképe volt. Először 1860-ban lehetett ismét megünnepelni ezt a napot, ami valóságos nemzeti tüntetéssé vált.
Az 1867-es kiegyezés után az ünnep visszanyerte régi fényét, 1891-ben Ferenc József az ipari munkások számára is munkaszüneti nappá nyilvánította augusztus 20-át, 1895-ben pedig a belügyminiszter elrendelte, hogy ezen a napon címeres zászlóval lobogózzák fel a középületeket.
A két világháború között az ünnep kiegészült a Szent István-i, azaz a Trianon előtti Magyarország visszaállítására való emlékezéssel, emlékeztetéssel. 1945 után augusztus 20-át egyházi ünnepként 1947-ig ünnepelhették nyilvánosan, a második világháború végén a Szent Koronával együtt nyugatra menekített, de 1945. augusztus 18-án hazahozott Szent Jobb 1947-ig még szereplője volt a Szent István-napi ünnepnek.
Aztán a kenyér is előbbre való volt
A kommunista rendszer az ünnep vallási és nemzeti tartalmát nem vállalta, de teljes megszüntetését sem látta célszerűnek, inkább tartalmilag változtatott rajta.
A szekularizált ünnepet először az új kenyér ünnepének nevezték el, majd az új alkotmány hatályba lépését új – szocialista – államalapításként 1949. augusztus 20-ára időzítették. 1949 és 1989 között augusztus 20-át az alkotmány napjaként ünnepelték, 1950-ben pedig az Elnöki Tanács törvényerejű rendelete a Magyar Népköztársaság ünnepévé nyilvánította.
Végül a rendszerváltás mindent megoldott
A rendszerváltozással felelevenedtek a régi tradíciók, és 1989 óta ennek megfelelően rendezik meg a Szent Jobb-körmenetet. Szent István ünnepének igazi rehabilitációja 1991-ben történt meg: az 1990-es első szabad választások után megalakult Országgyűlés 1991. március 5-én a nemzeti ünnepek – március 15., augusztus 20., október 23. – közül Szent István napját nyilvánította a Magyar Köztársaság hivatalos állami ünnepévé. A 2012. január elsején hatályba lépett Alaptörvény (alkotmány) is Magyarország hivatalos állami ünnepeként, az egyik nemzeti ünnepként rögzíti augusztus 20-át.
Augusztus 20-án minden évben rangos állami kitüntetéseket adományoznak, ekkor adják át többek között a 2011-ben alapított Szent István Rendet, a legmagasabb állami kitüntetést, amely a Magyarország érdekében tett legkiemelkedőbb, különleges érdemek, kimagasló életművek, nemzetközi téren szerzett jelentős értékek elismerésére szolgál. Először 2013-ban adományozták oda.
Forrás: hirado.hu
Szentendrei hajókirándulás

Kép forrása: www.dunaihajout.eu
A kirándulás időpontja: augusztus 25. csütörtök.
A különhajó 9,15 körül indul a Batthynány térről. Onnan egyenesen Szentendrére megy és aki akar, az azonnal vissza is mehet a hajóval.
Szentendrén a kellemes sétán kívül megtekintjük a Városi Közlekedési Múzeumot.
Jelentkezni maximum augusztus 22-ig lehet, de a korlátozott helyek miatt érdemes a lehető leghamarabb megtenni az alábbi számon:
0670-387-5266
Az Újpesti Látássérültek ismét együtt csavarogtak!
Délelőtt 9 órakor találkoztunk az U betűnél, mint minden kirándulásunk előtt. A nap már melegen sütött, és mindenki időben érkezett.
Jó hangulatban indultunk a beígért fagylaltozás felé. Természetesen nem ez volt a fő célunk, hanem hogy ismét együtt legyen a kis csapat. Mert igen, szeretünk közös programokon részt venni!

A kép forrása: http://www.houseoctogon.com/fotok/margitsziget4.jpg
Sétába kezdtünk a Margit-sziget hatalmas fái alatt, melyeknek lombjai hűs árnyékot biztosítottak számunkra. A halastó felett tiszta víz hullott alá a halak, és a teknősök nagy örömére.
Sétánk következő állomása előtt mindenki megkapta kedvenc fagylaltját, majd megindultunk a kisállatkert felé. Onnan tovább haladtunk a szökőkút irányába, ami változatos zenével szórakoztatott minket.
A délelőtti sétánk, észre sem vettük, már délutánba tért át, miközben megpihenve néztük, hogyan táncolnak zenére a szökőkút vízsugarai. Nagy élmény volt ismét az Újpesti Látássérültek Klubtagjaival ez a jól sikerült délelőtt a Margit-szigeten.
Köszönjük Nekik!
Kulmanné Era és Szélesné Panka
közösségi civilszervezők
A lélek pihenőszigete – interjú egy mentálhigiénés tanácsadóval

Kép forrása: mediaacsaladert.hu
Nem pszichológus, vagy pszichiáter vagyok, hanem olyan, akihez bárki fordulhat a lelki problémáival, vagyis életvezetési tanácsadást nyújtok. A szolgáltatás április vége óta működik, minden csütörtökön 9-17 között a Cserf-S-ben. Jelenleg három látássérült kliens jár hozzám rendszeresen. Volt, akinek ajánlották ezt a lehetőséget, míg más a hírlevélben olvasta, és volt olyan is, akinek én mondtam, úgyhogy különböző csatornákon szereztek tudomást a szolgáltatásról.
Honnan jött az indíttatás, hogy lelki gondozóvá válj?
A Református Vakmissziónál önkéntesként dolgoztam, idős embereket látogattam. Akkoriban haltak meg a nagyszüleim és valamelyest pótolták hiányukat ezek a kedves emberek, akikkel nagyon szerettem beszélgetni. Hetente 1x-2x jártam hozzájuk. Mikor beszámoltam tapasztalataimról a Vakmisszió vezetőinek, ajánlották, hogy jelentkezzek mentálhigiénés képzésre, mert szerintük alkalmas lennék. Mindenkinek, aki később hozzám fordult segítségért, örömmel adtam, akár a VGYKE-ben, akár a régebbi munkahelyemen, ismeretségi körben, vagy a misszióban.
Hol végezted el ezt a képzést és mikor?
Ez egy 2 és fél éves, posztgraduális képzés volt, amit 1999 és 2002 között végeztem el a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának Mentálhigiénés Szakán.
Mit jelent pontosan a mentálhigiéné?
A mentálhigiéné lelki egészségvédelmet jelent, mely magába foglalja a lelki zavarok kialakulásának megelőzését, a kríziskezelést, minden lelki értékünk és a kapcsolati kultúránk fejlesztését, az önismeretet és önmagunk, valamint mások elfogadását.
Manapság egyre többet foglalkozunk testi egészségünkkel, mérjük testsúlyunkat, vérnyomásunkat, sportolunk, fogyókúrázunk.
A lelki egészségünkkel legalább ennyit kellene törődnünk.
A tudományos kutatások kimutatása szerint tartósan megoldatlan lelki kríziseink testi elváltozásokhoz vezetnek. Gyengül az immunrendszerünk, emésztési zavarok, gerincproblémák, bőrtünetek, szívpanaszok, magas vérnyomás tünetei jelentkeznek – és még sorolhatnám. Ezekre hiába szedünk gyógyszert, ha nincs rendben a lelkünk.
A mentálhigiéné több tudományág összefogása: a pszichológia, a pszichiátria, a szociológia eredményeinek ötvözete és az önismeret saját élményű fejlesztése, segítő beszélgetés módszerének elsajátítása.
A képzésen megtanultuk lelkiállapotunkat folyamatosan nyomon követni.
Miért javaslod a tagoknak, hogy hozzád járjanak?
A látássérült tagok krízishelyzetben talán szívesebben kérnek segítséget ismert környezetben, mint egy idegen pszichológustól, hiszen ismerik az utat, és nem mellesleg van egy személy, aki szintén érintett, látássérült. Szerintem ezek komoly bizalmi tényezők és megkönnyítik a kommunikációt.
Milyen problémákkal érdemes hozzád fordulni?
Ha az érintettséggel kapcsolatos problémákat vesszük, akkor sok olyan szituáció van, amikor lelki gondozásra van szükség.
Például ha egy fogyatékossággal élő gyermek születik a családba, és ez megterheli a kiegyensúlyozott, vagy épp nem kiegyensúlyozott családi viszonyt. Ilyenkor vagy elfogadják a szülők a gyermeket, és megpróbálják biztosítani neki a fejlődést, az önállóságot, a képzést, a játékot és az élménygazdag gyermekkort, vagy pont ellenkezőleg: nem fogadják el, és folyamatosan elvárásokat támasztanak felé. A harmadik opció pedig, hogy egyszerűen lemondanak róla és állami gondozásba adják. Ilyen esetekben is érdemes hozzám fordulni, de ezek mellett természetesen kapcsolati problémákban is tudok segíteni. Előfordul, hogy valaki felnőttkorában veszíti el a látását és elhagyja a férje, vagy a felesége, illetve más, a látássérülést nem érintő gondokról is tudunk beszélgetni: ha elhagyják, elválik, elmagányosodik, mert egy új helyre költözött és nem tud beilleszkedni, elveszíti a munkáját, vagy egy hozzátartozóját.
Hozzám bárki jöhet, mindegy, hogy látássérült e, vagy sem, viszont saját érintettségemből kifolyólag tudok egy olyan pluszt nyújtani, amely segíthet egy érintettnek a fogyatékosságából adódó lelki krízisein túljutni.
Tapasztalataid szerint az emberek könnyebben megnyílnak Neked amiatt, hogy nem látsz?
Az első találkozáskor az információk 80%-át a látás alapján szerezzük be valakiről. Ez nem jelenti azt, hogy én nem vagyok képes az ő lelki folyamatait végigkísérni, legfeljebb nem tudom, hogy milyen színű ruha van rajta. Általában azáltal, hogy nincs meg köztünk a szemkontaktus, a kliensem könnyebben megnyílik, hiszen nem néznek rá csúnyán, vagy csodálkozóan.
Voltak/vannak ép klienseid?
Az egyesületben csak érintett klienseim vannak, de várok olyan dolgozókat is, akik nem látássérültek, hiszen az integráció híve vagyok.
Hogyan alakul a progresszió a terápia során?
Esetemben a segítségnyújtás nem úgy működik, hogy az illető bejön és én kötelezem Őt bármire is, hanem megállapodunk, hogy miről szeretne beszélni, és milyen időközönként van igénye arra, hogy eljárjon hozzám. Ami engem illet, én 4-5 alkalmat szoktam javasolni.
Itt is van fejlődés, közösen jövünk rá arra, hogy hol vannak a problémák, mi lehet a megoldás, és nem én mondom ki a dolgokat, hanem addig beszélgetünk, amíg ezek felszínre nem jönnek. Feltárjuk a lelki zavarokat.
Mi történik abban az esetben, ha a kliensnek valamilyen komolyabb, pszichés betegsége van?
Nem diagnosztizálok, de meg tudom állapítani, ha valaki depressziós, személyiség zavara van, vagy csak egy átmeneti krízissel küzd az életében. Azt is látom, ha esetleg öngyilkosság előtti állapotban van, így javaslom neki, hogy keressen fel egy szakembert. Ha anyagi nehézségei vannak, akkor szociális munkáshoz küldöm, ha komolyabb terápiára van szüksége, akkor pedig pszichológushoz, vagy pszichiáterhez. A lényeg, hogy egy segítő kapcsolati hálót alakítsak ki a kliens körül.
A képzésen tanultakat tudod hasznosítani a saját életedben is?
Megtanultam például, hogy ha kell, akkor sírjak, vonuljak el, és engedjem ki a feszültséget, ne pedig másokon vezessem le minden sérelmemet, bánatomat, haragomat.
A lelki tanácsadás mindenkinek ingyenes, Eszter pedig várja a jelentkezéseket munkaidőben, 9-16 között a 06-30/498-96-59-es telefonszámon, vagy a mental.eszter@gmail.com-os e-mail címen.
Ivanova Daniela
Kispesti meghívás

A kép forrása: http://hallatlan.blog.hu
Sok szeretettel meghívunk mindenkit a Kispesti Közösség Lámpásai nevében a következő klubnapunkra, melynek a helyszíne: XIX., Táncsics M. u. 7. (Családsegítő Központ).
Időpont: 2016. Augusztus 25. csütörtök 15 óra
Az augusztusi klubnapunkon egy érdekes, de sokak számára kevésbé ismert témával foglalkozunk: a siketvaksággal.
Lenkainé Vajda Viktória kolléganőnk interaktív, játékos formában informál bennünket a témával kapcsolatban, valamint válaszol a feltett kérdésekre. Sokan megrettennek attól, ha a siketvakság szóba kerül, mert nehezen tudják elképzelni, milyen az, ha valaki egyszerre látássérült és hallássérült. Ezért tartjuk fontosnak, hogy beszélgessünk erről a témáról.
Szeretettel várunk most is benneteket!
Részvételi szándékotokat kérjük, feltétlenül jelezzétek!
Elérhetőségeink:
Telefon: 06/30/498-9127 Bernát Zsuzsanna
06/70/984-8868 Puchnyák István
E-mail: lampas.kispest@gmail.com