Mivel a megszokott klubhelyszínt felújítják, ezért augusztusban új helyszínen tartjuk a klubdélutánt. Ezúttal nem teljesen zárt helyen leszünk, hanem közkívánatra ismét hajóra szállunk.
A klubnapunk időpontja: 2016. augusztus 2. kedd, 14 óra
A találkozó helye: Petőfi híd budai hídfő villamosmegállója.
Onnan villamossal megyünk a hajóhoz, ezért mindenkit kérünk, hogy pontosan érkezzen. A program vége pontosan 16 óra lesz és szintén a Petőfi híd budai hídfőjénél, a villamos megállójához fogunk érkezni.
A program során az év második félévére tervezett programjainkat fogjuk egyeztetni. Több meghívást kaptunk, amelyikre igény van, azokat szeretnénk elfogadni.
Ezen kívül lehetőséget kaptunk újra egy nagyobb kulturális rendezvényt szervezni és ennek a részleteit is megbeszéljük, hogy mindenkinek a kedvére való legyen.
Azért, hogy a létszám tervezhető legyen, kérjük előre jelezzétek a részvételi szándékotokat bármelyik elérhetőségünkön.
Augusztusi klubnap Újbudán

A kép forrása: http://allpicts.in
Mivel a megszokott klubhelyszínt felújítják, ezért augusztusban új helyszínen tartjuk a klubdélutánt. Ezúttal nem teljesen zárt helyen leszünk, hanem közkívánatra ismét hajóra szállunk.
A klubnapunk időpontja: 2016. augusztus 2. kedd, 14 óra
A találkozó helye: Petőfi híd budai hídfő villamosmegállója.
Onnan villamossal megyünk a hajóhoz, ezért mindenkit kérünk, hogy pontosan érkezzen. A program vége pontosan 16 óra lesz és szintén a Petőfi híd budai hídfőjénél, a villamos megállójához fogunk érkezni.
A program során az év második félévére tervezett programjainkat fogjuk egyeztetni. Több meghívást kaptunk, amelyikre igény van, azokat szeretnénk elfogadni.
Ezen kívül lehetőséget kaptunk újra egy nagyobb kulturális rendezvényt szervezni és ennek a részleteit is megbeszéljük, hogy mindenkinek a kedvére való legyen.
Azért, hogy a létszám tervezhető legyen, kérjük előre jelezzétek a részvételi szándékotokat bármelyik elérhetőségünkön.
Email: lampas.ujbuda@gmail.com
Viki: 0630/186-6321
Károly: 0670/984-1745
Lenkainé Vajda Viktória és Neumann Károly
Hirdetés bérelszámoló 4 órás állásra

Kép forrása: palyaorientacio.munka.hu
Feltételek: megváltozott munkaképesség (legalább 40%), precizitás, jó írásbeli és szóbeli kommunikáció, felhasználó szintű számítástechnikai ismeret, bérelszámoló program ismerete
Munkakör: bérelszámoló
Iskolai végzettség: középfokú végzettség, Bér és TB ügyintéző végzettség
Előny: hasonló munkakörben tapasztalat
Feladatok: havi bérelszámolás elkészítése, bérkarton, hivatali szervekhez történő ki- és bejelentések, bérelszámolási feladatokkal kapcsolatos adminisztráció, Word, Excel táblázatok készítése
Napi munkaidő: 4 óra
Fizetés: megegyezés szerint
Önéletrajzot és a megváltozott munkaképességet igazoló határozat másolatát az info@vgyke.com címre várjuk.
Táborozó gyerekek és a Braille- írás rejtélye
Érdekes telefon érkezett Egyesületünk ügyfélszolgálatára egy szép napon. Egy fiatal józsefvárosi lelkész, Lakó István érdeklődött Egyesületünk munkatársánál, hogy hogyan lehetne megoldani azt, hogy a felügyelete alatt táborozó gyerkőcsereg egy kis előadás, kötetlen beszélgetés formájában többlet információt kapjanak a Braille-írásról.
Nagyon megörültem az érdeklődésnek és azonnal felvettem Istvánnal a kapcsolatot! Telefonon elmondta, hogy a gyerekek hozták fel a témát és temérdek kérdéssel árasztották el őt és ezért is ragadott klaviatúrát, – majd megtalálva Egyesületünket- telefont és kérte segítségünket. Meg is szerveztük a találkozót még azon a héten, amikor felhívott minket.
Nagy izgalommal készültem két kolléganőmmel, Doktor Katával és Hulé Katalinnal („Erzsébetvárosi Lámpások”) a találkozóra. Szerettem volna, ha amellett, hogy jól érzik magukat a lurkók, sok kérdést is sikerül nekik megválaszolni és olyan információkkal, élményekkel telve távoznak majd tőlünk, amiket otthon is szívesen elmesélnek.
A 16 fős csapat megérkezését követően sorban bemutatkoztak nekünk és meglepetésemre egyből millió kérdéssel bombáztak meg minket! Igyekeztünk sorban válaszolni is nekik, majd mivel rengeteg érdekességgel készültünk a vegyes korosztályú (6-14 évesek) társaságnak, szépen kitértünk minden fontos dologra is: hogyan ismerik fel és kezelik a pénzt a látássérültek; hogyan tudnak ők a közlekedés során segíteni, ha szükséges; szó esett a vakvezető kutyusokkal való közlekedésről; a különböző segédeszközökről és azok használatáról; és a gyerekek által annyira várt Braille-írásról is!


Kata vezette be a gyerkőcöket a Braille-írás rejtelmeibe: megmutatta a Braille-írógépet, hogy hogyan kell azt használni, mesélt a Braille-írás keletkezéséről és mindenkinek a saját nevével ellátott könyvjelzőt is készített a géppel. Kaptak tőlünk Braille ABC-t is a fiatalok, hogy később is fel tudják eleveníteni a betűk pontkombinációit.


Nagyon jó délelőttöt töltöttünk együtt a táborozókkal, akik a közös program végén egy dallal búcsúztak tőlünk, megköszönve, hogy eljöhettek hozzánk és mi viszonzásul hűvös limonádéval, csokival és gumicukorkával köszöntük meg azt az érdeklődést, kedvességet amit elhoztak Egyesületünkbe ezen a szép nyári napon! Lakó István lelkésszel már az újabb közös programon törjük a fejünket!
Eleki Abigél
Hajózás és séta a pesti belvárosban


A kis csapat a Petőfi híd budai hídfőjénél gyülekezett. A csoportot elkísérte a kirándulásra az M1 Esély című műsorának szerkesztője és operatőre. Több helyszínen készítettek riportokat: meginterjúvolták a klub egyik vezetőjét: Lenkainé Vajda Viktóriát, a csoport látássérült tagját: Szalay Rékát, a csapatot kísérő önkéntest: Bózsváriné Göbölyös Esztert. A hajózás a Petőfi hídtól indult és a Petőfi szobornál ért véget. Innentől a Duna korzón folytattuk utunkat, végignézve, megtapogatva a rakpart különféle szobrait, a Budai Vár makettjét, melynek talapzatán Braille írással írt szöveg adott részletes információt a látássérülteknek.
A korzón sétálva arra lettünk figyelmesek, hogy különböző színű repülők szállnak a levegőben a Lánchíd felé, majd a híd alatt folytatták útjukat. A közelgő Red Bull Air Race verseny gyakorlatozását láthattuk, s mint utólag kiderült, szerencsések voltunk, hiszen a versenyt a rossz időjárás miatt szombaton nem tartották meg. A jól sikerült program a járműforgalom elől elzárt Szabadság hídon történő sétával ért véget a Gellért téren.
Michlné Nagy Ibolya
Születésnapi meghívó Kispestre

Kép forrása: http://123rf.com
Sok szeretettel várunk mindenkit a Kispesti Közösség Lámpásai nevében a következő klubnapra melynek a helyszíne: XIX., Táncsics M. u. 7 (Családsegítő Központ)
Időpont: 2016. Július 28. (csütörtök) 15 óra
A klubnapunkon megünnepeljük, hogy egy éve tartjuk klubdélutánjainkat a családsegítőben. A téma természetesen a szülinap lesz. Beszélünk a születésnapi torta eredetéről, a különböző szimbólumokról, a gyertyagyújtásról, és miért fontos, hogy a tortából az első szeletet az ünnepelt vágja.
Nosztalgiázni is fogunk, méghozzá szülinapi kvízünkkel. E mellett kellemes zene és harapnivaló is várja a velünk ünneplőket.
Részvételi szándékotokat kérjük, feltétlenül jelezzétek!
Elérhetőségeink:
06/30/498-9127 Bernát Zsuzsanna
06/70/984-8868 Puchnyák István
E-mail: lampas.kispest@gmail.com
Bernát Zsuzsanna és Puchnyák István
Orvos a moziban!
2016. július 5-én ismét a rákosligeti Maros Moziban tartottuk a klubnapunkat, ahol 17 tagunk volt jelen.
A klub kezdetén ismertettük az Egyesületünk segédeszközök beszerzésére kiírt pályázatát, valamint az Infoalap szoftverpályázatát is.


A klubra meghívtuk dr. Kiss Jánost, aki a VGYKE gödöllői tagegyesületének az elnöke. Ő a szembetegségekről tartott egy érdekes előadást.
Mint oly sokszor máskor is, ezúttal is lehetősége volt mindenkinek kérdéseket feltenni, melyekre kimerítő és alapos választ kaptak. Azt tapasztaltuk, hogy óriási nagy az igény ilyen jellegű felvilágosításra és személyes konzultációra. Nagyon örülünk annak, hogy a Lámpás Klubok erre is teret tudnak biztosítani!
Az is nagy örömmel töltött el minket, hogy egy új és egy potenciális tagot is köszönthettünk, akik átvették a távirányítót is.
Ezek után – szokás szerint – köszöntöttük névnaposainkat, akiknek Domoszlai János zenélt. Mindenki úgy érezte, hogy örömteli, de sajnos rövid volt az a két óra, amit együtt tölthettünk.
Tarts velünk dartsozni!

Kép forrása: en.wikipedia.org
A Láthatár Bolt vezetője Katona Zsuzsanna, az egyesület munkatársai és tagjai hívták életre ezt a kis közösséget, amely 7-8 főből áll. A csapat vak és gyengénlátó tagokból tevődik össze, a játékot – kis változtatással – az eredeti darts szabályai szerint játsszák.
Hétfőnként 17-19 óráig tartanak edzéseket, s ennek eredménye, hogy az elmúlt évben Ausztriában már részt vettek egy versenyen, ahol nagyon szép eredményt értek el. Idén júliusban ismét meghívást kaptak az ottani szervezettől és nagyon szeretnének a meghívásnak eleget tenni.
Ez azonban csak akkor sikerülhet, ha egy fő még csatlakozik hozzájuk, pótolva a hiányzó versenyzőt.
Még van idő megismerkedni a sporttal, a szabályokkal, a csapattársakkal!
Ha szereted a kihívásokat és a jó társaságot, keresd Katona Zsuzsannát a 0670 383 3611-es telefonszámon, vagy jelentkezz a lathatar@vgyke.com e-mail címen.
Várunk, csatlakozz!
Megszavazták a fogyatékossággal élők jogairól szóló ENSZ-egyezmény végrehajtását

Kép forrása: rehabportal.hu
Kósa Ádám fideszes EP-képviselő és egyben az EP fogyatékosságügyi munkacsoportjának társelnöke ennek kapcsán azt mondta, az önálló életvitelhez a kulcsot a befogadó oktatás és a fizetett munkavégzés jelentheti. Hangsúlyozta emellett a digitális rendszerek fontosságát is, mivel azok megkönnyítik a fogyatékossággal élő személyek számára a társadalom minden területén való részvételt.
Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő a fejleményről úgy nyilatkozott, hogy a tartalmi elemek mellett elvi okokból is kiemelt jelentőséggel bír ez az egyezmény, hisz ez az első – és mostanáig az egyetlen olyan – nemzetközi emberi jogi szerződés, melyet az EU önmaga is megerősített 2010 decemberében.
Hölvényi György fideszes EP-képviselő, az Európai Néppárt frakciójának vallásközi párbeszédért felelős munkacsoportjának társelnöke csütörtökön közzétett sajtóközleménye szerint az EP előző esti vitájában kijelentette, az uniós külpolitika egyik legfontosabb feladata a szabadságjogok védelme, különösen a számos esetben korlátozott szabad vallásgyakorlás terén.
A plenáris ülésen Federica Mogherini uniós külügyi főképviselő mutatta be az EU 2015. évi jelentését az emberi jogok és a demokrácia érvényesüléséről.
Hölvényi György az európai külpolitika fontos geostratégiai feladatának nevezte a keresztények és más vallási kisebbségek megmaradásának biztosítását a terror és polgárháborúk sújtotta országokban.
Az egyezmény teljes szövege ITT OLVASHATÓ.
Forrás: Rehabportál/MTI
Hajókirándulás és városnézés Szentendrén
A szentendrei Lámpás Klub egy nagyon kellemes ajánlatot kapott. A menetrend szerint közlekedő Silverline hajójárat felajánlotta, hogy térítésmentesen elviszi a klub tagjait Szentendréről Budapestre majd vissza.

Az utazásunk során hangos idegenvezetést is biztosítottak, így a vakok is élvezhették a látnivalókat. A hajózás első része a szentendrei hajóállomástól az Erzsébet-hídig tartott, ahol rövid várakozás után visszafelé indultunk.
Ezután a Batthyány-téren kötöttünk ki, ahol csatlakoztak hozzánk a Budapestről érkező klubtagjaink is. Egész idő alatt csodás napos időnk volt, sokat beszélgettünk, élveztük a hajókirándulást.
A szentendrei kikötés után a társaság együtt maradt, majd egy közös fagyizás után egy szentendrei városnézéssel folytattuk a napot. Ha legközelebb alkalmat kapunk rá, akkor nagy örömmel várunk másokat is!
A hónap masszőre: Balogh Géza

Fotó: Ivanova Daniela
Honnan jött az indíttatás a szakma felé?
A masszőrködés előtt a Semmelweis Klinika neurológiai osztályán dolgoztam, mint betegszállító. 2009-ben fejeztem be egy két éves tanfolyamot, a vizsgán kiváló teljesítményt nyújtottam és külön dicséretet kaptam a bizottságtól. 2011-ben sajnos volt egy szívinfarktusom, akkor kiestem egy időre a munkából. 2011 szeptemberétől viszont már a Vitality Masszázsszalonban dolgoztam, majd körülbelül másfél éve rátaláltam a VGYKE-re.
Hogy érzi magát nálunk?
Nagyon jól! Megfelelőek a munkakörélmények, mely alatt azt értem, hogy egyedül vagyok, csend és nyugalom van, én pedig vallom, hogy így lehet igazán jól dolgozni. Nyilván a vezetőséggel is nagyon meg vagyok elégedve.
Mikor van Önhöz legkorábban időpont?
Állandóan tele vagyok, úgyhogy már csak augusztusra van szabad időpont hozzám. Heti 30 órából 20 órára kerültem vissza, ugyanis reggel 8-tól este 20 óráig dolgoztam zsinórban, és nagyon fárasztó volt. Viszont így, heti 20 órában is állandóan tele vagyok vendégekkel.
A szavaiból úgy veszem ki, hogy nagyon szereti, amit csinál. Van esetleg bevált módszere, ami által hatékonyabban tud dolgozni?
Így igaz, nagyon szeretem csinálni. Nekem az a „dilim”, hogy szeretem, ha a vendég nem „csicsereg”. Ne beszélgessünk a krumplistészta elkészítéséről, hanem pihenjen, én akkor tudok igazán koncentrálni a munkámra. Ha például átdolgozom valamelyik végtagot, az számomra olyan, mintha röntgenképen látnám az ízületeket és az izmokat. Mondhatom azt, hogy estére jobban elfáradok, szellemileg, mint fizikailag.
Egyes szakmáknál, mint amilyen a kozmetikus, sminkes és a manikűrös is, sokszor a vendég igényli, hogy beszélgessen. Mit tesz olyankor, ha Önnél is beszédbe elegyedne egy páciens?
Van egy-két páciensem, aki beszélne, viszont amint tehetem, rögtön finoman jelzem neki, hogy pihenjen, mert úgy jobban tudok koncentrálni, s ezáltal dolgozni is. Természetesen, ha menet közben felmerül valami, ami kapcsolódik a munkámhoz, mindig mondom neki, hogy szóljon bátran.
Mik a visszajelzések?
Olyan vendégköröm van, ami hónapokra előre kitölti a beosztásomat. Az egyik vendégem mondta viccelődve, hogy olyan vagyok, mint a csípőprotézis: hónapokat kell rám várni (mosolyog). Engem nagyon-nagyon motivál az, ha látványosan tudok segíteni az embereken, gondolok itt például a kimozgatásokra, vagy az elmozdult csontvégek helyrerakására.
Mozgássérülteknél, gerincferdüléses pácienseknél mi a metódus, mit kell másképp csinálni?
Neurológián dolgozva kifejezetten mozgássérült, lebénult embereket masszíroztam, tehát ebben gyakorlatom van. A gerincferdülésnél egy bizonyos kor után már nem lehet semmi érdemlegeset tenni, maximum az érintett izmokat kilazítani, ami viszont komfortérzetet és egy jobb közérzetet biztosít.
A látása mitől romlott meg?
Gyermekkorom óta rövidlátó voltam és 2006-ban Makula Degeneráció lépett az életembe, ezáltal az éleslátásom teljesen elszállt. A Makula Degenerációról azt érdemes tudni, hogy a szemfenékben új vérerek képződnek, amelyek nem életképesek, így a szem bevérzik. Először torzított látás lép fel, majd beszűkül az éleslátás is.
Hogy lát most?
Minden, ami egyenes, én abban egy ívet vélek felfedezni. Kegyed arcát egyáltalán nem látom jelenleg, így ahhoz, hogy tudjam, hogy néz ki, kicsit mellé kell néznem. Ezt nagyon nehezen szoktam meg, hiszen igen kellemetlen, hogy beszélek valakihez, az illető pedig mindig hátra kukucskál, hogy lássa, merre beszélek. Az illendőség kedvéért lényegében oda kell néznem, ahol semmit nem látok.
Véleménye szerint mi az Ön sikerének a titka?
Nem használnék nagy szavakat, mindössze annyit mondanék, hogy nagyon-nagyon fontos az első benyomás, a kommunikáció és a kölcsönös bizalom kiépítése.
Ezek úgynevezett „előételek”, melyek után maga a masszírozás, illetve annak utóhatása győzi meg a vendégeket. Bár újjá nem tudok varázsolni senkit, viszont ha már egy picivel jobb lesz a páciens állapota, és ezt sikerül szinten tartani, az már szerintem egy eredmény.
Mitől lesz valaki jó szakember?
Az elsődleges dolog a szakmai alázat és az állandó továbbképzés. Fejlesztem magam, oktatófilmeket nézek a neten. Hadd hozzam fel egy példámat: az ember az iskolában kap egy kaptafát, és ha az illető nem fejlődik tovább, akkor mindig csak egy méretű cipőt fog arra az egy kaptafára gyártani. Tehát egy jó szakembernek véleményem szerint folyamatosan képeznie kell magát, gondolkodni a munkáról. Letelt a nap, megyek haza, mégis az úton azon gondolkodom, hogy még mit csinálhattam volna másként, jobban az adott páciensnél. Folyamatosan foglalkozom azzal a problémával, amivel a vendég érkezett.
Milyen időközönként érdemes Önhöz visszajárni?
Ez változó, elsősorban a páciens fizikai állapotától függ. Nyilván sok vendég jön hozzám azzal a problémával, hogy ülőmunkát végez. Itt a hanyag testtartás dominál, és felálláskor nagyon fontos lenne, hogy kihúzott derékkal, helyes tartással közlekedjen. Nem én vagyok a csodadoktor, ide ketten kellünk. Én átdolgozom, az ő feladata pedig, hogy ezt szinten tartsa, akár minden reggel egy kis tornával. Összességében azt gondolom, hogy egy átlag egészségi állapotú embernek is minimum 2 hetente érdemes lenne masszázsra járnia.
Ön szerint mik a gyógymasszázs jótékony hatásai?
A jótékony hatás abban az esetben érhető el, ha előtte kialakul egy kölcsönös bizalom. Nagyon nagy megtiszteltetés számomra, hogy a páciens megengedi, hogy megérintsem a testét. Ez egy bizalmas kapcsolat, ami ha létrejött, akkor a vendég elengedheti magában a görcsösséget. Nyugtató zenét hallgat, pihen, akár egy picit el is alszik. Ebben a kellemes állapotban én fellazítom az izmokat, amitől kitágulnak az erek, csökken a vérnyomás, kiürülnek a salakanyagok, majd végezetül egy lényegesen jobb közérzetet sikerül megteremteni.
Meddig szeretne még ebben a szakmában dolgozni?
Amíg bírja erőm. A 60. évemben vagyok és még egy 5-7 évet szeretnék dolgozni. Amíg érzem, hogy hatékony a munkám, addig csinálom.
Ivanova Daniela
Állatkerti mulatságok
Mivel június közepe eléggé kellemes meleget biztosít, de mégsem annyira nagy a kánikula, Rákosmente lámpásai kirándulást szerveztek az Állatkertbe.


Az Állatkerten azonnal egy hatalmas ért minket: braille feliratos plasztikák fogadtak minket. Ezek a plasztikák különböző állatokat ábrázoltak, például gyűrűs farkú makit, oroszlánfókát, tapírt, teknőst. Ennek nagyon örültünk, mivel ezekről az állatokról lehetőségünk volt közvetlen élményeket szerezni.
Az élmények azonban nem értek itt véget, mert betértünk a kecskesimogatóba is, ahol lehetőségünk nyílt megsimogatnunk a kis kecskéket, akik ennivalóért szaglásztak körül bennünket. Illetve csak próbáltuk őket megsimogatni, de ez nem mindig sikerült, mert az állatok fürgébbek voltak, mint mi.
Felkerestünk egy Ausztráliával kapcsolatos sátort is, egy úgynevezett tapizoo-t, ahol megtapinthattunk egy cápafogsort, tengeri csillagot, levedlett kígyóbőrt, emu tojást, és egy bumerángot is.
A programunkat a Japánkert árnyékot adó fái közt zártuk, és elfogyasztottunk egy jó fagyit is. A velünk tartó klubtagok elmondták, hogy nagyon élvezték a kirándulást, mert már meg sem tudták mondani, mikor jártak utoljára az Állatkertben.
Interaktív, játékos klubnap Erzsébetvárosban

Forrás: edutopia.org
Sok szeretettel hívunk mindenkit, a július 13-án 15 órától 17 óráig
tartandó klubnapunkra.
Helyszínünk ismét a K11 Művészeti és Kulturális Központ lesz, (1075. Király u. 11.).
Ez alkalommal is egy nagyon érdekes témát ajánlunk, mivel a közelmúltban volt a siketvakok világnapja, ennek apropóján meghívtuk Lenkainé Vajda Viki kolléganőnket, aki maga is érintett, hogy interaktív, játékos formában szerezhessünk információkat a témával kapcsolatban és szívesen válaszol kérdéseinkre is.
Tervezzük ebben a hónapban, hogy ellátogatunk majd az Aszódon lévő Petőfi Múzeumba. Az időpontról egyeztetünk klubnapunkon.
Kérjük, részvételi szándékotokat jelezzétek elérhetőségeink valamelyikén.
lampas.erzsebetvaros@gmail.com
+36-70 387-5266
Kata, Kati, és Abi