A támogatószolgálattal Indiában

Mielőtt félreértésre adhatnánk okot, gyorsan eláruljuk, hogy mindez a május 11-i klubnapunkon valósult meg. ugyanis ezzel a két témával készültünk, két kedves vendégünk segítségével.

Hajdú Kati, a Támogatószolgálat koordinátora igazán részletesen bemutatta a támogatószolgálat munkáját és válaszolt a témával kapcsolatos kérdésekre is.

Majd egy vak fiatalember, Barkó Tamás tartott színes élménybeszámolót Indiáról, ahol Tomi 7 hónapot töltött el Magyarországról egyedüliként.

 20160608_7ker_220160511_7ker2

Tomi itt egy nemzetközi képzésre kapott ösztöndíjat, ahol a civil szervezetek, egyesületek működésének alapismereteit sajátíthatta el. Diktafonjával készített naplójából is mutatott részleteket nekünk.

Megemlékeztünk arról is, hogy mivel az időjárás kegyes volt hozzánk, április 26-án egy valóban kellemes, tavaszi sétát tehettünk a Városligetben. A Hősök terén találkoztunk, az álatkert felől haladva előszőr a csónakázótóban gyönyörködtünk, majd a Jáki templom és a Vajdahunyadvár felé vettük irányunkat, a templomot sajnos csak kívülről láthattuk, de így is igazán szépnek találtuk.

Rendkívül érdekes és izgalmas délutánban volt ismét részünk, aki lemaradt, sajnálhatja. Egy ellenségünk volt csak az idő, mely megint gyorsan elrepült.

Meghívó!

Kép forrása: buket.uw.hu

Kép forrása: buket.uw.hu

Fellépnek:
Ács Enikő énekes, gitáros, DuoNicole (Ürmös László brácsa, Fehér Nikolett zongora), közreműködik Csete Lóránt (cselló)

Időpont: 2016. június 1. szerda 17 óra
Helyszín: Sajtóház, Mikszáth terem
(Budapest VI. ker. Vörösmarty u. 47/A. földszint)

Köszöntő beszédet mond: Komlósi Gábor, a MÚOSZ elnöke
A kiállítást megnyitja: Gy. Dobos Mariann újságíró
Moderátor: Garamvölgyi Annamária újságíró, szakosztályi elnök

A kiállítás különlegessége, hogy az alkotások mozgássérült művészek munkái

Rendező:
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztálya

Támogatók:

A helyszín akadálymentes
A szervezők – a korábbi gyakorlatnak megfelelően – segítséget nyújtanak a kerekesszéket használó és egyéb fogyatékossággal élő vendégeknek

A kiállítás 2016. július 1-ig látogatható hétköznapokon 10-16 óra között
(Kivételt képeznek azok az időpontok, amikor a teremben rendezvény van. Kérjük, erről érdeklődjön a 478-9040-es központi telefonszámon.)

A belépés ingyenes!

Rehab Critical Mass: A fogyatékossággal élők szinte láthatatlanok

Fotó: Ancsin Gábor

Fotó: Ancsin Gábor

A fogyatékkal élők szinte láthatatlanok

Míg csordogálnak az emberek, és az önkéntesek lufikat osztogatnak, amiket majd szimbolikusan a Széchenyi hídon fogunk megreptetni, beszédbe elegyedek az egyik kerekesszékes résztvevővel, Attilával. Ő harmadik alkalommal vesz részt az eseményen, és azért jött ki, hogy megmutassa, milyen sok mozgássérült él a városban. És erre szükség is van, ugyanis Magyarországon a fogyatékkal élők még szinte láthatatlanok, pedig egy néhány évvel ezelőtti felmérés szerint 457 000 fogyatékossággal élő van Magyarországon. Ha pedig ehhez hozzászámoljuk hozzátartozóikat, családtagjaikat, barátaikat és így tovább, akkor kb. 1,8 millió embert közvetlenül érint a fogyatékossággal élők helyzete.

De az is kétségtelen, hogy az egyre intenzívebb akadálymentesítés hatására már nem olyan meglepő látvány, ha kerekesszékest látunk az utcán. ,,Szerencsére egyre élhetőbb Budapest, persze vannak még problémák, de zömében az a tapasztalat, hogy láthatóan egyre nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy kerekesszékkel könnyebb legyen a mozgás” – mondja Attila. Egy idősebb úr is becsatlakozik a beszélgetésbe: ,,Bár vannak jól használható bicikliutak városban, ugyanakkor az is gyakori, hogy ezek egyszer csak elfogynak, és onnantól kezdve kész életveszély a közlekedés például nekem, aki háromkerekű biciklivel jár.”

Maga újságíró?

Ez nem az a rendezvény, ahol vadásznom kell az interjúalanyokat, ugyanis a különböző egyesületek helyszíni képviselői érezhetően örülnek, hogy az esemény láthatóságot ad számukra, hogy hallathatják a hangjukat. Szükségük is van rá, mert míg a mozgáskorlátozottak az utóbbi időben jobban a fókuszba kerültek, addig a más típusú fogyatékosságokról alig hallunk. Az Afázia Egyesület és a Démoszthenész Egyesület munkatársai például egy speciális területtel foglalkoznak: a beszédfogyatékkal élő felnőttek helyzetén próbálnak segíteni.

,,Idén jöttünk ki először, ugyanis most először említették meg a felhívásban a beszédfogyatékosokat. Ez óriási hír számunkra, hiszen nagyon kevesen tudnak és beszélnek róluk, így segítséget, támogatást is keveset kapnak azok az emberek, akik ezzel küzdenek. Nincsenek nevesítve, mint fogyatékosok, nem kapnak terápiát például egy stroke után, és támogatást sem. Míg a gyerekeknek van logopédiai oktatás, addig a felnőtteknek nincs ilyen lehetőségük,, – mondja az alapítvány alelnöke, Krasznár Felícia.

Egy mellettünk álló férfi, B. Zsolt is az alapítvány színeiben jött. Öt évvel ezelőtt egy stroke miatt lett afáziás. Az elmúlt évek arról szóltak számára, hogy újra megtanuljon beszélni és együtt tudjon élni a betegségével. ,,Az emberek nem értik mi van az afáziás emberrel, mert nem tudnak róla semmit. Nem tudják, hogy a beszéd közlésének a hiányossága nem jelent egyet a szellemi fogyatékossággal” – mondja B. Zsolt, aki azóta újratanult beszélni, és jelenleg azzal foglalkozik, hogy más stroke-os betegeknek segít.

kép2

Fotó: Ancsin Gábor

A tudás életet menthet

Az afáziával szorosan összefüggő stroke-ról sem hallunk túl sokat, és arról is csak kevesen informáltak, hogy milyen tünetekkel jár, pedig ha bekövetkezik, akkor minden perc számít.  Ha szélesebb lenne az ezzel kapcsolatos tudás, talán az emberek nem sétálnának el az életveszélyben lévő stroke-os mellett csak azért, mert a tüneteit összekeverik az alkoholos állapottal. Emlékezzünk csak annak a férfinak az esetére, akit a saját kollégái 16 órán keresztül kerülgettek, mert azt hitték részeg. Az orvosok szerint, ha időben mentőt hívtak volna, nagy valószínűséggel ma is élne.

Sarkadi Gabriella, a Stroke Infó Alapítvány kitalálója pont azért küzd, hogy a felvilágosítások által kevesebb ilyen tragédia forduljon elő: ,,A stroke betegek rehabilitációjával, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésével foglalkozunk. Az alapítványt azért hoztam létre, mert magam is stroke beteg voltam, és nem kaptam kellő információt a felépüléshez”. Sarkadiék egy tanácsadó füzetet is kiadtak, amiben az agyérelzáródásról, annak azonosításáról, valamint a rehabilitációs lehetőségekről írnak. Működtetnek egy Facebook-csoportot is, ahol egymásnak próbálnak segíteni, használható tanácsokat adni, mert Sarkadi tapasztalati alapján a stroke betegek a kórházi rehabilitáció lezárultával magukra vannak hagyva.

,,Arra jöttem rá, hogy nekünk kell segíteni egymáson, mert más nem fog”–  mondja. Hozzáteszi, nagyon szeretné, ha a kiadványuk a lehető legtöbb neurológiai osztályra eljutna és hozzáférhetővé válna a betegek, valamint azok hozzátartozói számára.

Fotó: Ancsin Gábor

Fotó: Ancsin Gábor

Lenne még mit mondani, de közben a tér megtelt és Till Attila, akinek Tiszta szívvel című akció-vígjátéka hatalmas siker lett, megnyitja az eseményt, Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes pedig elmondja, hogy ez az első alkalom, hogy a Fővárosi Önkormányzat is tudja támogatni a rendezvényt.
,,Igyekszünk mi is azon lenni, hogy ne valósulhasson meg úgy egy fővárosi beruházás sem, hogy az nincsen figyelemmel a fogyatékossággal élők szempontjaira. Igyekszünk azzal támogatni a fogyatékossággal élőket, hogy könnyebbé tesszük számukra, hogy eljussanak a város egyik pontjából a másikba. Annak pedig nagyon örülök, hogy ilyen sokan vagyunk itt, hogy felhívjuk a figyelmet látható és láthatatlan problémákra. Mert nemcsak az a probléma, ami mindennap szembejön velünk, hanem sokszor az is, hogyha valaki nem jön velünk szembe.”
– mondja a főpolgármester-helyettes, és átadja a szót Szabó Lászlónak, a paralimpiai bizottság elnökének is, aki arról beszélt, hogy mennyire hálás azért, hogy a Rehab Critical Mass idén a paralimpiát helyezte a középpontba, hiszen 2016 az Olimpia és a Paralimpia éve, majd hozzátette:
,,Borzasztóan fontos, hogy mindig együtt legyünk, és bízhatok abban, hogy a parasportolók mindig itt lesznek, hogy a maguk erejével és a maguk népszerűségével mindent hozzátegyenek ahhoz, amit mi most együtt megmutatunk.”
Az alig pár perces beszédet és az óriási tapsot követően elindul a tömeg, van aki egész családostól jött ki, mások a barátaikkal érkeztek és olyan szimpatizáns is van,  aki egyedül sétál a menetben és annak ellenére, hogy a szűk környezetében nincs fogyatékossággal élő fontosnak tartja, hogy itt legyen. Csernáné Nagy Krisztina a kerekesszékes lányával, Eszterrel érkezett, aki helyettem inkább a felvonulással foglalkozik. Amikor azt kérdezem az édesanyától, hogy mi az, ami napi szinten zavarja, vagy megnehezíti az életüket kicsit elgondolkozik, majd megpróbálja túlkiabálni a hangos zenét:
,,Elfogadás és egy kis figyelmesség kéne. Ha ezek működnének a magyar társadalomban, akkor nem kellene például a buszon küzdenem a mozgássérültnek fenntartott helyért.”

Fotó: Ancsin Gábor

Fotó: Ancsin Gábor

Tovább sodródok a tömeggel, egészen Tilláig, akit  láthatóan sokan, személyesen is ismernek a kerekesszékesek közül. ,,Itt már barátságokról van szó. Éveken keresztül készítettem a filmet, ami szintén ennek a sok-sok kialakult kapcsolatnak az eredménye lett,  így számomra nem is kérdés, hogy jövök, ha hívnak. Örülök, ha segíthetek” – mondja. Szerinte az ilyen megmozdulásoknak igenis lehet ereje: ,,Azt nem tudom, hogy jelenleg mennyien vagyunk, de azt gondolom, hogy évről évre többen leszünk, mert minden, ami beszédtéma, az visszahat az emberekre, a saját életükre és úgy egyáltalán az egész társadalomra. Ezek az események, civil szerveződések tevékenységei, és az olyan dolgok mint a filmem, morzsák, amikből majd egyszer összeáll valami. Már most mérföldkövekkel vagyunk a húsz évvel ezelőtti helyzethez képest.”

Közben megérkezünk a híd közepére, Tilla arra kéri a résztvevőket, hogy engedjék el egyszerre a lufikat. A többezres tömeg pár pillanatra bepettyezi az eget, majd emelkedett hangulatban továbbindul az Erzsébet tér felé, ahol egészen késő estig szórakoztató programok, koncertek, beszélgetések várták a célba érőket.

Farkas Edina Lina

Forrás: divany.hu

Klubnap a bűnmegelőzésről

A kép forrása: http://www.polgarorseg-bekescsaba.hu/

A kép forrása: http://www.polgarorseg-bekescsaba.hu/

Júniusi klubnapunkon, Monori Szilvia rendőr főhadnagy tart előadást a bűnmegelőzésről. Nagy érdeklődéssel várjuk! Utána beszélgetünk az előadás témájáról. Egy kis ügyfélszolgálati hírekkel folytatjuk, majd a következő hónapokra tervezett programokat beszéljük át.

Összefoglaljuk Újpest híreit, cseverészünk a júniusi neves napokról is.

Nagy szeretettel várunk mindenkit kísérőjével együtt június 1.-én 15-17 óráig.

A helyszín: 1043/Budapest, Tavasz u.4. Ady Endre Művelődési Ház Galéria terme.

Era: 06-30-905-1321

Panka: 06-30/498-9033, 06-70/602-9368

lampas.ujpest@gmail.com

Tápiószentmártoni bográcsolás

Csütörtöki napon újra utazásra adtuk a fejünket. Egy kedves ceglédi tagtársunk meghívott minket egy tápiószentmártoni bográcsolásra.

A tagok folyamatosan szálltak fel a ceglédi vonatra, majd ezután busszal folytattuk utunkat. A csoportnak igazi magyaros vendéglátásban volt része, a bográcsban már rotyogott a pörkölt, addig is a jól bevált, szintetizátoron játszó Berta István szolgáltatta a zenét a tánchoz.

bogracs1bogracs2

A jókedvű ceglédi társaság tagjai közül néhányan táncra is perdültek, majd következett a nap fénypontja: az ebéd. A finoman elkészített pörkölt után jól esett a hűvösben egy kis diskurálás, ismerkedés a többi taggal.

Délután három órakor indultunk vissza, jó hangulatban és eltelve a finom és házias ízeket nyújtó pörkölttel. Ha mondhatjuk így, egy bohózattól kölcsönözve a mondatot:’Jövőre, veletek, ugyanitt’.

Michlné Nagy Ibolya
rehabilitációs mentor

Összefogás a vakvezető kutyákért

A 2006-ban létrehozott Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány tíz éve dolgozik azon, hogy minél több kiképzett vakvezető kutya állhasson munkába, és válhasson látássérült emberek segítőtársává. Az alapítvány munkája révén lehetőséget biztosít a látássérültek számára, hogy egy teljesebb életet élhessenek vakvezető kutyákkal az oldalukon. A kiképzők küldetésükként tekintik a társadalmi szemléletformálást, valamint a fogyatékkal élők életével kapcsolatos ismeretterjesztést, ezért rendszeresen szerveznek érzékenyítő programokat,  mely során lehetőséget biztosítanak az érdeklődők számára, hogy megismerkedhessenek a vakvezető kutyák munkájával és számos izgalmas feladaton keresztül megtapasztalhatják milyen látássérültként érzékelni a világot.

A nyugodt és türelmes vakvezető kutyák egy életen át segítik gazdájukat. Ember és kutya között egy szinte felfoghatatlanul szoros kapcsolat alakul ki, hiszen a kutya nem csak készen áll a szolgálatra a nap 24 órájában, hanem olyan társ, aki fogyatékosságával, összes emberi tulajdonságaival együtt elfogadja és segíti ember-barátját. Ezáltal teljes szabadságot, önállóságot és biztonságot nyújt neki és teljes értékű életet tesz lehetővé.

barathegyi kép

A segítő kutyák kiképzését a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány kizárólag a támogatók adományaiból és a személyi jövedelemadó 1 százalékának felajánlásából finanszírozza. Nyíriné Kovács Mária,  az alapítvány képviselője elmondta, hogy a közhiedelemmel ellentétben szerte a világon magánszemélyek és cégek összefogásával valósul meg a vakvezető kutyák kiképzése.

Bár Magyarországon az adományozásnak sokkal kisebb hagyománya van, mint Nyugat-Európában, de náluk sincs más lehetőség, mint az összefogás. Ezért fontos, hogy a szervezetek is társadalmi felelősségvállalás programjuk keretein belül részt vállaljanak a látássérült emberek vakvezető kutyával való ellátásában.

kép 2

Idén a Jono Yogo frozen yogurt is besegített az új vakvezető kutyák képzésébe, mégpedig úgy, hogy április 15-től május 22-ig bármelyik üzletében minden megvásárolt fagylalt után 5 forinttal járult hozzá az iskola munkájához a (T)együnk együtt a vakvezető kutyákért elnevezésű CSR program keretében. A vakvezető kutyák világnapján, április 27-én pedig minden elfogyasztott pohár Jono Yogo frozen yogurt 50 forint adományt jelentett az alapítvány számára.

Az ilyen módon összegyűlt közel 250 ezer forintból az alapítvány 1 kölyökkutyát fog vásárolni. Az összeg a kiskutya árán felül a speciális kiképzését megelőző egészségügyi szűrővizsgálatok költségének egy részét is fedezi majd.

 

Forrás: kutyabarat.hu

Utolsó felhívás FUTÁR távirányítók igénylésére kispesti látássérülteknek

A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) Kispest Önkormányzatának támogatásával felhívást tesz közzé az úgynevezett „Futár-távirányítók” adományozása céljából.

bp19futar

A Kispesten élő látássérültek térítésmentesen juthatnak hozzá egy „Futár-távirányító” néven ismertté vált készülékhez, mely az önálló közlekedésben nyújt értékes segítséget.  A részleteket ezen a linken elérhető tudósításban lehet megtekinteni: https://youtu.be/rzFeu-0GB5A?t=9m29s

A kiosztható készülékek száma 50 db.

A felhívásra jelentkezők köre: A XIX. kerületben állandó lakcímmel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező látássérült személyek. Átvételkor a lakcímkártyát kérjük bemutatni!

Az ünnepélyes átadó időpontja: 2016. június 3.

Helyszín: Kispest, Városháza – Kis házasságkötő terem. (1195 Budapest, Városház tér 18-20.)

Gajda Péter polgármester úr, és Winczek György alpolgármester úr is megtisztel bennünket jelenlétével, és ők adják át a távirányítókat.

Várjuk a kispesti látássérültek jelentkezését elérhetőségeink valamelyikén!

Elérhetőségeink:

Telefon:

06-30-498-9127 (Bernát Zsuzsanna)

06-70-984-8868 (Puchnyák István)

E-mail:  lampas.kispest@gmail.com

Integrált Sárkányhajó Fesztivál

Harmadszor rendezték meg a Sárkányhajó Versenyt és Fesztivált Sukorón. Az integrált sporteseményen a fogyatékossággal élők, együtt léptek színpadra támogatóikkal, a szociális intézményekben dolgozó szakemberekkel és élsportolókkal, valamint a versenyen közösen alkottak sárkányhajó csapatokat is.

Mi is az a sárkányhajó? A sárkányhajó egy olyan speciális, hagyományos terv alapján megépített 12.5 m hosszú hajó, melyet elől sárkányfej, hátul pedig sárkányfarok díszít. A versenyeken 18-20 lapátos két oldalt arccal előre ülve egytollú lapáttal, egy dobos adta ütemre és egy kormányos irányításával hajtja előre a hajót. A dobos háttal a menetiránynak ülve elől foglal helyet, a kormányos pedig hátul a hajó farában áll és a rögzített kormánylapáttal kormányoz.

beöltözve evező

A VGYKE épülete előtt gyülekeztünk és a korai időpont ellenére senki nem volt álmos. Nagyon vártuk ezt a különleges programot! Kelenföldön szálltak fel önkéntes segítőink és 8 órára már Sukorón voltunk. Szikrázóan sütött a nap, de elég erős szél fújt. Félő volt, hogy elmarad a verseny, ha a szél nem mérséklődik. A szerencse azonban mellénk szegődött, így a versenyzőink hajóba szállhattak.

én évivel a másik csapat

A hatodik futamban indultak, a szurkolótábor pedig lelkesen biztatta őket a partról. A döntőben még nagyobb volt az iram, még hangosabb a biztatás…

Abi beszállás

A kitartás meghozta a sikert. Harmadik helyezést értünk el! Nagy örömmel vette át a csapat a kupát, a versenyzők pedig az érmeket. Gratulálunk a szép eredményhez!

hajrá Indulás

A versenyek után különféle színpadi programok között lehetett válogatni (novella felolvasás, ParaDance company, stand up comedy, ének, néptánc). Volt még volt BMW autó- és motortesztelés, érzékenyítő programok és terápiás kutya bemutatók is.

mellényben taktikai megbeszélés

15 órakor indultunk vissza. Az élmények kellemes fáradtsággal, az elért siker pedig büszkeséggel töltött el bennünket. Izgalmakkal teli, felejthetetlen napunk volt.

Kispest Önkormányzata 45 fős buszt bocsátott rendelkezésünkre, így lehetővé tette számunkra, hogy mi is részt vehessünk ezen a nagyszabású rendezvényen. Köszönet érte!

Bernát Zsuzsanna

Közös úton ép és fogyatékkal élő művészek

„Az Egy hídon szállunk rendezvénysorozat célja, hogy felhívjuk a figyelmet: a művészetben nincsenek határok, sem fogyatékosság! Szeretnénk, ha a fogyatékossággal élő művészeket tehetségük és teljesítményük alapján ítélnék meg és nem szánalom kísérné őket. A lélek, amely bennünk van és megmutatkozik a művészetben minden emberben azonos”

–vallja Klajkó Szandra, az Egy hídon szállunk kezdeményezés egyik ötletgazdája.

Az első rendezvény a Csili Művelődési Központban. A fotón: Napsugár Anna és társulata

Az első rendezvény a Csili Művelődési Központban. A fotón: Napsugár Anna és társulata

Az első rendezvényre 2015 májusában került sor a Csili Művelődési Központban, ezt követte egy, a Bálnában tartott rendezvény, amelyen az egyre bővülő csapat adott koncertet a közönségnek.

Fellépés a Bálnában: Kovács Gémes Julianna Keletvarázs műsora

Fellépés a Bálnában: Kovács Gémes Julianna Keletvarázs műsora

A kezdeményezés ötletgazdái: Doró Sándor és Klajkó Szandra

A kezdeményezés ötletgazdái: Doró Sándor és Klajkó Szandra

A harmadik közös fellépés 2016.05.19-én került megrendezésre a Nem Adom Fel Café-ban, ahol egy klubest keretében az Egy hídon szállunk „himnuszának” előadói készültek szóló és duett dalokkal. Veréb Tamás operett énekes, valamint Klajkó Szandra és Ivanova Daniela énekesnők szebbnél szebb muzsikákkal bűvölték el a közönséget, egy családias, baráti hangulatot teremtve ezzel. Az eseményről hiányzott a csapat negyedik tagja, Kiss Koppány, aki sajnos betegség következtében nem tudott részt venni a klubesten, viszont a kezdeményezés himnuszának előadásában Ő is részt vesz majd.

Klubest a Nem adom fel kávézóban: Klajkó Szandra és Veréb Tamás

Klubest a Nem Adom Fel kávézóban: Klajkó Szandra és Veréb Tamás

A teljes csapatot egyébként rendkívül színes repertoárral rendelkező ép és fogyatékossággal élő művészek alkotják: többek között találkozhatunk Napsugár Annával, a jeltáncművészet jeles képviselőjével, Kovács Gémes Juliannával, aki a keleties-folk zenei műfajban mozog otthonosan, Tara Wills látássérült énekesnővel és Kabai Alex énekessel, valamint a kezdeményezés támogatójával, Nemec Mariannal.

A kezdeményezés himnuszának előadói

A kezdeményezés himnuszának előadói: Veréb Tamás, Klajkó Szandra és Ivanova Daniela

Június 19-én pedig újabb mérföldkövet ünnepelhet az Egy hídon szállunk csapata, ugyanis a közös dal videoklip forgatására kerül majd sor a Városligetben, egy gyönyörű, napsütéses nyári napon.

Mi már alig várjuk, hogy lássuk a végeredményt!

Ivanova Daniela

Meghívás a Textilmúzeumba

Forrás: http://www.textilmuzeum.hu/

Forrás: http://www.textilmuzeum.hu/

Az Óbudán lévő Textilipari Gyűjtemény kiállításának a megtekintését tűztük ki célul május 31-re.

A klubtagjainkkal még Újpesten találkozunk, de lehet hozzánk csatlakozni útközben is. Az Árpád-híd 1-es villamos megállójában (Óbuda felé)  10 óra körül haladunk át.  Ha valaki szeretné, hogy megvárjuk őt, jelezze nekünk, mindenkit szívesen várunk!

A belépés és a tárlatvezetés is ingyenes!

Sok szeretettek várnak:

Kulman Tiborné Era és Széles Attiláné Panka

Rendkívüli kiállításra invitáljuk Önöket!

A kép illusztráció. Forrás: www.keptelenseg.hu

A kép illusztráció. Forrás: www.keptelenseg.hu

A megváltozott munkaképességű Szántó János lelkész kiállítása lesz látható, melynek fővédnökei Hajdu László polgármester és dr. Pintér Gábor alpolgármester.

A XV. KERÜLETI LÁTÁSSÉRÜLTEK KLUBJA szeretettel vár mindenkit 2016. május 26-án, 17.00 órakor a kiállításon!
Szántó János fafaragóművész mutatja be a faragványokat az érdeklődőknek, amelyek ezúttal is tapinthatók lesznek.

Részvételi szándékát Moldován Eszternek kérjük jelezni a 06-30/498-9659-es telefonszámon, vagy a lampas.xvker@gmail.com e-mail címen.

A helyszín (1156 Budapest, Páskomliget u.6) megközelíthető a 196, 296, 96, 130, 231-es buszokkal, valamint a 69-es villamossal (Vásár-csarnok megálló)

Szeretettel várunk mindenkit!

Gondolkodás és az agy

A májusi békásmegyeri klubnap tartogatott egy meglepetést: Vassné Terike meghívottja ugyanis Contreras O. Enrique volt, aki egy chilei származású mikrobiológus.

DSC01027DSC01021

31 évesen került Magyarországra; és ma már sokkal inkább neurológiával foglalkozik, mint mikrobiológiával.

Hosszasan beszélt az agyműködésről: az agy szabályozó szerepéről, limbikus részéről illetve az agykéregről. Külön hangsúlyt fektetett és példákkal illusztrálta az érzelmi intelligencia fontosságát (természetesen az értelmi intelligencia mellett). Előadásából kiderült, hogy az érzelmi töltéssel rendelkező dolgokra emlékezünk jobban, illetve azt is kihangsúlyozta, hogy milyen fontos egy-egy személy oxitocin illetve dopamin szintje az emberi kapcsolatokban.

Szó esett arról is, hogy a nőknek több tükörneuronja van, mint a férfiaknak, így ők sokkal érzékenyebbek a környezetükre, az onnan jövő hatásokra. Mintegy 100 milliárd neuron van az agyban, és az 1 hónap alatt termelődő 1000 neuron a régi, elpusztult neuron helyére lép.

Nagyon érdekes dolgok adódhatnak ebből: az agyat gondolkodással bizonyos fokig meg lehet változtatni.

Itt jön képbe a pozitív gondolkodás agyra gyakorolt óriási hatása illetve a kognitív pszichológia segítsége az agy kis elmozdulást mutató változtatásában. A változás azonban nem egyszerű: csak a folyamatos próbálkozás vezethet sikerhez, amit csak és kizárólag tervszerű gondolkodással és megszerkesztett munkával lehet csak véghezvinni.

Az előadó számtalan példával igazolta az általa elmondottak igazát: nagyon sokan kérdeztek már előadás alatt illetve után az őket érintő részekről. Összességében nagyon összeszedett és jó előadást hallhattunk erről a nem is olyan egyszerű folyamatról. Köszönet illeti az ötletadót és az előadót egyaránt.

Michlné Nagy Ibolya
rehabilitációs mentor