A cseh vendégek a morvaországi vakok, gyengénlátók és aliglátók egyesület tagjai voltak, amely a második legnagyobb Csehországban. Csehországban 100.000 ember vallja magát vaknak, ebből 10.000 tagot tartanak nyilván, míg hazánkban 80.000 ember tartozik a vakok, gyengénlátók és aliglátók táborába. Mi körülbelül 13.000 emberrel tartjuk fenn a kapcsolatot 22 tagegyesületen keresztül.
A magyar és cseh, vakok részére kínált szolgáltatások hasonlóak: mindkét helyszínen van segédeszköz bolt, relax, vagy masszázs centrum. Ebben egy kicsit előbbre tartunk, ugyanis a cseh masszírozó központban 4-en, viszont a különböző budapesti helyszíneken 10-en dolgoznak, de ez a szám még -hely függvényében- növekedhet is. A gyógymasszőrök foglalkoztatása terén szeretnénk még szorosabbá tenni az együttműködést egymás kölcsönös meglátogatása, tapasztalatcsere és különféle Workshop-ok szervezésével. A cseh egyesület elnök asszonya nagyon készséges volt e témában, megkeresésemre pozitív válaszokat adott.
A jelenlévők egy nem mindennapi élménnyel is gazdagodtak: kérésünkre beindították a Vakok Világa, Braille írással készülő újság nyomtatóját, illetve megtekinthettük a Braille könyvtárt is. Megemlítésre került továbbá, hogy az MVGYOSZ-nek kutyakiképzője is van, amely szintén a vak társadalom egy jelentős részének óriási segítség.
A program igen tartalmas és hasznos volt, az MVGYOSZ még némi apró ajándékkal is kedveskedett a Budapesten újabb felfedező sétára induló vendégeknek.
Michlné Nagy Ibolya
rehabilitációs mentor
VGYKE Archives - Oldal 319 a 379-ből - Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete
Tiszteletbeli konzul
A cseh vendégek a morvaországi vakok, gyengénlátók és aliglátók egyesület tagjai voltak, amely a második legnagyobb Csehországban. Csehországban 100.000 ember vallja magát vaknak, ebből 10.000 tagot tartanak nyilván, míg hazánkban 80.000 ember tartozik a vakok, gyengénlátók és aliglátók táborába. Mi körülbelül 13.000 emberrel tartjuk fenn a kapcsolatot 22 tagegyesületen keresztül.
A magyar és cseh, vakok részére kínált szolgáltatások hasonlóak: mindkét helyszínen van segédeszköz bolt, relax, vagy masszázs centrum. Ebben egy kicsit előbbre tartunk, ugyanis a cseh masszírozó központban 4-en, viszont a különböző budapesti helyszíneken 10-en dolgoznak, de ez a szám még -hely függvényében- növekedhet is. A gyógymasszőrök foglalkoztatása terén szeretnénk még szorosabbá tenni az együttműködést egymás kölcsönös meglátogatása, tapasztalatcsere és különféle Workshop-ok szervezésével. A cseh egyesület elnök asszonya nagyon készséges volt e témában, megkeresésemre pozitív válaszokat adott.
A jelenlévők egy nem mindennapi élménnyel is gazdagodtak: kérésünkre beindították a Vakok Világa, Braille írással készülő újság nyomtatóját, illetve megtekinthettük a Braille könyvtárt is. Megemlítésre került továbbá, hogy az MVGYOSZ-nek kutyakiképzője is van, amely szintén a vak társadalom egy jelentős részének óriási segítség.
A program igen tartalmas és hasznos volt, az MVGYOSZ még némi apró ajándékkal is kedveskedett a Budapesten újabb felfedező sétára induló vendégeknek.
Michlné Nagy Ibolya
rehabilitációs mentor
Futár-távirányítók igénylése
A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) Kispest Önkormányzatának támogatásával felhívást tesz közzé az úgynevezett „Futár-távirányítók” adományozása céljából.
A Kispesten élő látássérültek térítésmentesen juthatnak hozzá egy „Futár-távirányító” néven ismertté vált készülékhez, mely az önálló közlekedésben nyújt értékes segítséget. Ez a készülék alkalmas a megfelelően felszerelt gyalogos átkelőhelyeknél elhelyezett lámpák hangosítására, amennyiben a lámpa erre alkalmassá lett téve.
A készülék a hangszóróval ellátott FUTÁR-kijelzőkön lévő feliratokat egyetlen gombnyomással felolvassa, valamint az M4-es metrónál az éppen üzemelő mozgólépcsőt hangjelzéssel segít megtalálni.
A kiosztható készülékek száma 50 db.
A felhívásra jelentkezők köre: A XIX. kerületben állandó lakcímmel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező látássérült személyek. Átvételkor a lakcímkártyát kérjük bemutatni!
Az ünnepélyes átadó időpontja: 2016. június 3.
Helyszín: Kispest, Városháza – Kis házasságkötő terem. (1195 Budapest, Városház tér 18-20.)
Gajda Péter polgármester úr, és Winczek György alpolgármester úr is megtisztel bennünket jelenlétével, és ők adják át a távirányítókat.
Várjuk a kispesti látássérültek jelentkezését elérhetőségeink valamelyikén!
A Kispesten működő Lámpás klub ez év tavaszán több nyugdíjas klubbal felvette a kapcsolatot. Ezen látogatások célja az eddig nem ismert látássérültek felkutatása, valamint azon értékes tapasztalatok átadása, amivel egy látássérültekkel foglalkozó szervezet rendelkezik és azon a helyen szükség lehet rá. Mivel a nyugdíjasok között vannak olyanok, akiknek megromlott a látásuk vagy vesztettek a kézügyességükből, ezért a látássérültek által használt segédeszközökkel kapcsolatos tapasztalatok a számukra nagyon jól hasznosítható.
Tavasszal a kispesti Lámpás klub felvette a kapcsolatot a Kispesti Nyugdíjas Klubbal is, akik a Kispesti Kaszinóban tartják a klubnapjaikat. A májusi klubnapjukra a lámpásokat is meghívták, akik a Láthatár bolttal mentek el a látogatásra.
A kitelepülőket nagy szeretettel és érdeklődéssel fogadták. A Bolt munkatársai és a lámpások is megmutatták azokat a jól használható, a napi teendőket valóban megkönnyítő segédeszközöket, melyek segítik az életkorral járó változásokkal való együttélést.
Huszár Erzsike, a Kispesti Nyugdíjas Klub vezetője meghívta a kitelepülő csoportot egy újabb látogatásra, ez év őszére.
Az érdeklődés azt is jelzi, hogy ezekre az eszközökre szükség van, mivel a használhatóságot és az ár-érték arányt is figyelembe véve, a Láthatár bolt kínálata és elérhetősége valóban egyedi.
„Számomra a zene a szabadság!”
Kérem, meséljen egy kicsit magáról, hogyan telnek a mindennapjai?
A napjaim nagy része muzsikálással telik. Megtanultam a számítógépen kottát írni, így megnyílt a világom a látó emberek felé. Hangszerelek és jó érzés, hogy el is játsszák a hangokat, amiket leírok. Többnyire a zenélés körül forog az összes teendőm, illetve rengeteget olvasok a Torma Zsolt féle hangoskönyv-olvasó szoftver segítségével.
Milyen okból kifolyólag lett látássérült?
Születésem során sérült a látásom. A jobb szememmel láttam 10 éves koromig, viszont a Vakok Iskolájában egy verekedés következtében a jobb szemem világát is elvesztettem. Vakvezető kutyára nem tartok igényt, mert nem tudom elképzelni, hogy elmegyek fellépni és odakötöm a kutyust egy zongora lábához, ezért csak fehérbottal közlekedem.
Mikor kezdődött Önnél a zene szeretete? Hogyan ismerkedett meg a zenével?
Amióta az eszemet tudom, a zene szerelmese vagyok. 2 éves voltam, amikor édesapám vett egy lemezjátszót és egy rádiót. Sok lemez volt otthon és állandóan zenét szerettem volna hallgatni, ha egy hangszernek látszó tárgy a kezembe került, én rögtön megszólaltattam. Megszállott zenész voltam már gyerekfejjel is.
Úgy tudom, hogy eredetileg bárzongorista. Hogyan indult el ezen az úton?
Este 10-től reggel 4-ig játszottam itthon és külföldön is 15 éven keresztül. Hollandiában töltöttem a legtöbb időt. Nagyon tanulságos volt számomra ez az időszak, mert bánatos és boldog emberek lelki vívódásainak lehettem szemtanúja a munkám során. Egy zongorista akkor jó, ha lehet vele beszélgetni zongorázás közben. Ilyenkor megnyílnak az emberek.
Mikor kezdett el harmonikázni?
Már 5 éve zongorázni tanultam, amikor 11 éves koromban kaptam egy harmonikát a szüleimtől karácsonyra. Nagyon megszerettem, és később tanultam is harmonikázni, mert úgy hozta a sors, hogy egyre többször léptem fel a nyilvánosság előtt. A 70’-es évek elején, amikor a rock zene divatba jött letettem a harmonikát, mert nem éreztem, hogy szükség lenne rá, de később újra elővettem. Ennek örülök, mert ez a hangszer egyre népszerűbbé válik és óriási lehetőségek vannak benne.
Milyen zenei műfajokban tud kiteljesedni?
Elsősorban az amerikai jazz áll hozzám a közel, méghozzá azért, mert azt hallom, hogy ők önfeledten, szabadon muzsikálnak. Nagy kedvencem Ray Charles. Nem azért mert vak volt – bár biztos, hogy valami vonzódás ehhez is köthető -, de az én látásmódom szerint Ő a 20. század egyik legnagyobb jazz zenésze volt.
Milyen gyakran vannak fellépései és milyen eseményeken szokott előadni?
A fellépéseim változó intenzitásúak, most májusban például sok, de van, amikor 2-3 hónapig pihenés van. 16 éve minden évben megjelenek a miskolci operafesztiválon, tehát úgy összességében akadnak megjelenések bőven.
Ki a zenei példaképe?
Ray Charles mellett a zongoristák közül kiemelnék még néhány nevet: Oscar Peterson, Errol Garner olyan amerikai muzsikusok, akiket jó példának tartok.
Ön szerint a zene segítségével milyen üzenetet tud közvetíteni a nagyközönség felé?
Szeretném azt az üzenetet közvetíteni, hogy mindenki érezze jól magát! Persze néha elcsüggedünk, de a zenén keresztül érezhetjük a szabadságot és az örömöt, hiszen a muzsikálás derűt hozhat az életünkbe.
Mit jelent Önnek a zene?
Egyszerű leszek: a szabadságot. A gondolkodásnak egy olyasfajta kifejezését, amely együttesen a szabadságot jelenti.
Köszönöm szépen az interjút és további sikereket kívánok Önnek az életben!
Ivanova Daniela
Új Lámpás Klub alakul májusban
A XVIII. Kerületben is elindítjuk a Lámpás Klubot, amelyre szeretettel várunk minden érdeklődőt!
Havonta egy klubnapot tartunk, amihez a helyszínt a Kondor Béla Művelődési Ház biztosítja, minden hónap utolsó szerdáján 15-17 óráig.
Az első találkozásunk május 25-én lesz, 15 órakor, amit bemutatkozással, ismerkedéssel fogunk tölteni és megtervezhetjük a klubnapokon kívüli további programokat is.
Célunk családias hangulatú kisközösség létrehozása, mindenki számára, valamint kellemes beszélgetések és programok megvalósítása.
Amennyiben rendelkezel internet hozzáféréssel, az alábbi linken ízelítőt kaphatsz a már működő klubjaink életéből. http://www.vgyke.com/kozosseg-lampasai
Sok szeretettel vár:
Kiss Júlia, a VGYKE XVIII. kerületi közösségi civil szervezője
Az ez évi terveink elkészítésekor merült fel egy olyan igény, hogy a kerületben élő fogyatékos emberek sportolási lehetőségeit megteremtsük. A megbeszéltek szerint ezt azzal próbáljuk majd elérni, hogy megmutatjuk mennyire jó a társaságunkban lenni és velünk tenni különböző dolgokat. Ennek a programsorozatnak az első rendezvényére került sor május 19-én.
A Kelen Civil Közösségek Házában találkoztunk, ahol az első emeleti teremben sakktáblák és egy darts-készlet fogadta a vendégeket. A programon látássérültek, hallássérültek, halmozottan fogyatékosok és ép emberek egyaránt megjelentek.
A rendezvény első felében Héra Imre nemzetközi sakknagymester segítségével nyerhettünk betekintést a sakk rejtelmeibe és izgalmaiba és mindenkinek volt lehetősége játszani vele vagy akár másokkal is.
A sakkozás közben hasznosítható tippeket kaptunk arra vonatkozóan, hogyan lehet valaki hatékony sakkozó, de olyan érdekességeket is megtudhattunk, hogy mi a különbség egy férfi és egy nő sakkban alkalmazott stratégiája között.
A program második felében mindenkinek alkalma nyílt kipróbálni azt, hogy milyen a darts és milyen az, amikor látássérültekkel lehet játszani. Mindenki meggyőződhetett arról, hogy bármilyen sportról is legyen szó, a látássérültek (és más érzékszervi fogyatékosok) nem csupán méltó ellenfelet jelentenek, hanem nagyon kellemes társaságot is képesek biztosítani az önfeledt kikapcsolódáshoz.
Az azóta eltelt rövid idő alatt kapott visszajelzések szerint mindenki nagyon kellemesen érezte magát mindkét sporttevékenység során. Őszintén reméljük, hogy a soron következő és azt követő sportprogramjaink alkalmával sikerül hatékonyan feloldani valamit abból az elzárkózásból, amit a jelenben nagyon is érezni lehet!
Erre való tekintettel szeretnénk ismételten köszönetet mondani azoknak, akik tevékenyen segítették ennek az első rendezvénynek a megvalósulását. Köszönjük tehát Mecsné Fullajtár Ildikónak, Katona Zsuzsannának, Héra Imrének, Balázs Gábornak, valamint a Központ Újbudai Kulturális Pedagógia és Média Kft-nek, mely ingyenesen biztosította a termet a rendezvényünk számára!
Lenkai Viki és Neumann Károly
Egyenlő esélyekkel a kultúráért
Fotó forrása: Holdvilág Kamaraszínház
A VGYKE elnökét, Fodor Ágnest a Holdvilág Kamaraszínház Kulturális EgyesületétőlKoltai Judit kereste meg. Az előadásokat a VGYKE munkatársa, Susovich Erika fogja narrálni. Ez a tevékenység bele illeszthető egyesületünk „Közösség lámpásai” mentori hálózat munkájába és a Látássérült(ként) gyermeket nevelő szülők mentorhálózatának tevékenységébe is, hiszen folyamatosan szervezünk színházi programokat a tagok és családjaik számára.
„A VGYKE egy hosszú távú együttműködést remél, és bízunk abban, hogy más színházakkal is lehetőségünk nyílik majd egy megállapodás kialakítására a jövőben, hogy a látássérültek minél több helyen élvezhessék az audionarrált előadásokat”
A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) Kispest Önkormányzatának támogatásával felhívást tesz közzé az úgynevezett „Futár-távirányítók” adományozása céljából.
A Kispesten élő látássérültek térítésmentesen juthatnak hozzá egy „Futár-távirányító” néven ismertté vált készülékhez, mely az önálló közlekedésben nyújt értékes segítséget. Ez a készülék alkalmas a megfelelően felszerelt gyalogos átkelőhelyeknél elhelyezett lámpák hangosítására, amennyiben a lámpa erre alkalmassá lett téve.
A készülék a hangszóróval ellátott FUTÁR-kijelzőkön lévő feliratokat egyetlen gombnyomással felolvassa, valamint az M4-es metrónál az éppen üzemelő mozgólépcsőt hangjelzéssel segít megtalálni.
A kiosztható készülékek száma 50 db.
A felhívásra jelentkezők köre: A XIX. kerületben állandó lakcímmel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező látássérült személyek. Átvételkor a lakcímkártyát kérjük bemutatni!
Az ünnepélyes átadó időpontja: 2016. június 3.
Helyszín: Kispest, Városháza – Kis házasságkötő terem. (1195 Budapest, Városház tér 18-20.)
Gajda Péter polgármester úr, és Winczek György alpolgármester úr is megtisztel bennünket jelenlétével, és ők adják át a távirányítókat.
Várjuk a kispesti látássérültek jelentkezését elérhetőségeink valamelyikén!
A megszokott helyszínen, a Szentendrei Református Gimnáziumban találkoztunk május 6-án. Robert Kukuczka, szalézi szerzetes volt a vendégünk, aki egy feledhetetlen másfél órás programot hozott nekünk ajándékba.
Először a szerzetesrend megalapítójáról, Bosco Szent Jánosról mesélt nekünk, az igencsak családiasra sikeredett klubnapunkon. Számos érdekes és meglepő történetet hallhattunk a szeretettel való nevelésről és a szeretet valóságban történő kimutatásának formáiról.
Sajnos az idő megint szűkösnek bizonyult, olyan nagy volt az érdeklődés. Őszintén reméljük bokros teendői ellenére sikerül majd időt szakítania ránk, és megint vendégül láthatjuk majd Robert atyát.
Köszönjük szépen az érdekes előadást és a gitárral kísért énekeket, imákat!
Hajnalné Filipich Adrienn közösségi civilszervező
A VGYKE szentendrei Lámpás Klubjának programjai megvalósítását az Inneltrade Kft. támogatta, melyért ezúton is hálás köszönetet mondunk!
Bográcsozás a GÖTLE csapatával
Kép forrása: www.femcafe.hu
A menü egy jó kis bográcsgulyás lesz, és rossz idő esetén is megtartjuk a rendezvényt. Reméljük minél többen megjelentek majd, hiszen ez egy kiváló alkalom arra, hogy kicsit kimozduljatok a szürke hétköznapokból, és a szabadban egy jót beszélgessetek, vagy akár segíthettek az étel elkészítésében is.
Üdítőt vagy süteményt szívesen fogadunk.
Részvételi szándékotokról visszajelzést várunk.
Mindenkit nagy szeretettel várunk!
Séta a Dunánál
A két klub azt tűzte ki célul, hogy egy kellemes, sétálgatós és beszélgetős délutánjuk lehessen, ahol mindenki nagyon sok élményt szerezhet. Ehhez a Duna pesti oldalát választották helyszínnek.
Mivel a klubok tagjai Óbuda felől érkeztek, ezért a kirándulás első állomása a Kossuth tér volt, mely elvileg egy látássérülteknek is használható területté lett átalakítva.
Ezt követően a 2-es villamossal a Vigadó épületéig utaztak le a kirándulók, hogy a sok kereszteződés ne vegye el a sétálás kellemes élményét. Onnantól kezdve a Ferenciek teréig már kellemes ritmusú, beszélgetős séta volt, amelynek a középpontjában a budai oldal látnivalói álltak. Ebben nagy segítséget jelentett, hogy a pesti oldal talán legszebb kilátást biztosító pontján, egy tapintható makett került kihelyezésre. Ezen a bizonyos tapintható maketten a budai oldal látnivalóit lehetett megnézni és a Braille-kiírások segítségével elolvasni.
Utána a Váci utca kellemes hangulatát választották a kiindulópontjukhoz való visszatéréshez. A hűvös idő ellenére, egy csodásan finom fagyival ünnepelték meg az együtt töltött kellemes időt. Ahogyan az szóba került, nagyon hasznosnak és szükségesnek ítélték az ilyen jellegű beszélgetős, sétálós programot, mert nem mindenkinek van rá lehetősége. Erre való tekintettel megállapodtak abban, hogy ez majd visszatérő eleme lesz a közös programoknak.
Hajnalné Filipich Adrienn
közösségi civilszervező
A VGYKE szentendrei Lámpás Klubjának programjai megvalósítását az Inneltrade Kft. támogatta, melyért ezúton is hálás köszönetet mondunk!
A kb. 1,5 órás program során megtekinthetünk egy 20 perces filmet a Zwack család és a gyár történetéről, ellátogatunk a régi lepárlóba, ahol az Unicum készül titkos recept alapján.
Megcsodálhatunk 100 évnél is idősebb lepárló készülékeket, óriási kőkorsókat, patinás tölgyfa hordókat, megillatolhatunk gyógynövényeket, amelyből az Unicum készül.
A program kis kóstolóval zárul, amelyet egyenesen tölgyfa hordóból csapolnak majd számunkra. Aki ellenállhatatlan vágyat érez a belépőn kívüli pénzköltésre, vásárolhat is a múzeum mintaboltjában.
A program kedvezményes ára 1700,-Ft/fő. Bejelentkezés feltétlenül szükséges
Találkozó az Örs vezér téren 9:10-9:15 között a kürtős kalácsosnál, vagy 9:25-9:30 között a Keleti pályaudvarnál a városközpont felől érkező 7-es, 107-es stb. busz megállójában, onnan indulunk együtt tovább a Festetics utcából induló 24-es villamoshoz, amellyel a helyszínre utazunk.
Várunk mindenkit nagy szeretettel erre az igencsak érdekesnek ígérkező programra!