Az ülés kezdetekor a jelenléti ívek és a számlálás tanúsága szerint összesen 72 regisztrált tag volt jelen.
Somorjai Ágnes elmondta, hogy örömmel fogadja a szándékot, mely szerint a VGYKE a 14 éves kor alatti látássérült gyerekeket is tagságuk sorába veszi.
Földesi Erzsébet hangsúlyozta a VGYKE jelentőségét és hathatós munkáját a FESZT-en belül, valamint kiemelte, hogy a Mozgássérültekkel kialakított szakmai és érdekvédelmi együttműködés, közös fellépés példa értékű és rendkívül hatékony.
Fodor Ágnes elmondta, hogy az egyesület életében a múlt év elejétől egy új korszak indult, melynek legfőbb jellemzője az emberközpontúság. Azon túl, hogy új vezetőség állt fel, a civil működés feltételei is sokat változtak, nehéz gazdasági évet zárt az egyesület. A 2016-os évet új stratégiai célok kitűzésével kezdte meg az elnökség, és Ágnes reméli, hogy ebből a tagság is sok pozitívumot fog tapasztalni. Az egyesület alapvető szolgáltatásait továbbra is működteti, de új kezdeményezéseknek, új fejlesztéseknek is szeretne teret biztosítani a jövőben is.
A VGYKE 2015-ben közel 1300 regisztrált tagot tartott nyilván, de közhasznú szervezetként szolgáltatásait a Közép-magyarországi régió valamennyi látássérült lakójának nyújtja, ami a Magyar Államkincstár tájékoztatása alapján mintegy 8000 főnyi vak és gyengénlátó személyt jelent; egyesületünkhöz heti rendszerességgel érkeznek újonnan belépő látássérült tagok. Örömmel tapasztaljuk, hogy év végétől a tagságunk létszáma folyamatos növekedésnek indult.
Munkatársainknak továbbra is több mint 90%-a megváltozott munkaképességű illetve fogyatékos személy, akik zömében látássérültek és középfokú vagy humán felsőfokú végzettséggel rendelkeznek. Munkájukat látó megváltozott munkaképességű kollégákkal végzik közösen. Munkavállalóink statisztikai létszáma múlt évben 73 fő körül mozgott.
VGYKE korábbi évekre vonatkozó közhasznúsági beszámolói az egyesület és a bíróság honlapján is hozzáférhetők.
Fodor Ágnes elmondta, hogy jelen alapszabály módosítással hatalmas lépést vállal fel az egyesület, hiszen a 14 éves kor alatti gyerekeket is tagságuk sorába emeli. A PTK. változását követően lehetőség nyílt arra, hogy nem csak a 14. életkort betöltött személyek lehetnek egyesületek tagjai.
Fodor Ágnes továbbá hangsúlyozta, hogy fontosnak tartja a látássérült gyerekek mielőbbi bevonását az egyesületi életbe az úgymond utánpótlás megteremtése céljából, illetve másrészt szintén rendkívül fontos, hogy a gyerekek saját maguk állapotának elfogadása miatt pozitív látássérült felnőttekkel találkozzanak és az így végezhető foglalkozásokról első kézből kaphassanak információt és tapasztalatokat.
Fodor Ágnes elmondta, hogy az elnökség javaslata a 2017-es tagdíj összegére 1500 Ft., mely életkortól független, de továbbra is lenne lehetőség kedvezményes tagdíj fizetésére, amit azoknak biztosít az egyesület, akik valamely kistérségi egyesületben is tagsági jogviszonnyal rendelkeznek, számukra a javaslat szerint 600 Ft. lenne a tagdíj.
Fodor Ágnes szavazásra tette fel a vezetőség javaslatát az 1500 Ft-os tagdíjra és a 600 Ft-os kedvezményes tagdíjra, melyet a közgyűlés 72 igen szavazattal, 0 nem és 0 tartózkodás mellett elfogadott. (6/2016.04.22.)
A közgyűlés zárásaként minden megjelentet ebédre látott vendégül az egyesület az iskola éttermében.
Megtartotta éves közgyűlését a VGYKE

Kép forrása: www.programturizmus.hu
Az ülés kezdetekor a jelenléti ívek és a számlálás tanúsága szerint összesen 72 regisztrált tag volt jelen.

Fodor Ágnes elnök az új vezetőség nevében köszöntötte a megjelent tagságot és kísérőket, valamint a szervezet munkatársait és önkénteseit. Sok szeretettel üdvözölte Somorjai Ágnest a Vakok Általános Iskolájának igazgatóját, és Földesi Erzsébetet a FESZT és az MBE elnökét.
Somorjai Ágnes elmondta, hogy örömmel fogadja a szándékot, mely szerint a VGYKE a 14 éves kor alatti látássérült gyerekeket is tagságuk sorába veszi.
Földesi Erzsébet hangsúlyozta a VGYKE jelentőségét és hathatós munkáját a FESZT-en belül, valamint kiemelte, hogy a Mozgássérültekkel kialakított szakmai és érdekvédelmi együttműködés, közös fellépés példa értékű és rendkívül hatékony.
Fodor Ágnes elmondta, hogy az egyesület életében a múlt év elejétől egy új korszak indult, melynek legfőbb jellemzője az emberközpontúság. Azon túl, hogy új vezetőség állt fel, a civil működés feltételei is sokat változtak, nehéz gazdasági évet zárt az egyesület. A 2016-os évet új stratégiai célok kitűzésével kezdte meg az elnökség, és Ágnes reméli, hogy ebből a tagság is sok pozitívumot fog tapasztalni. Az egyesület alapvető szolgáltatásait továbbra is működteti, de új kezdeményezéseknek, új fejlesztéseknek is szeretne teret biztosítani a jövőben is.

A 2015. évi közhasznúsági jelentés megismerése és elfogadása
A VGYKE 2015-ben közel 1300 regisztrált tagot tartott nyilván, de közhasznú szervezetként szolgáltatásait a Közép-magyarországi régió valamennyi látássérült lakójának nyújtja, ami a Magyar Államkincstár tájékoztatása alapján mintegy 8000 főnyi vak és gyengénlátó személyt jelent; egyesületünkhöz heti rendszerességgel érkeznek újonnan belépő látássérült tagok. Örömmel tapasztaljuk, hogy év végétől a tagságunk létszáma folyamatos növekedésnek indult.
Munkatársainknak továbbra is több mint 90%-a megváltozott munkaképességű illetve fogyatékos személy, akik zömében látássérültek és középfokú vagy humán felsőfokú végzettséggel rendelkeznek. Munkájukat látó megváltozott munkaképességű kollégákkal végzik közösen. Munkavállalóink statisztikai létszáma múlt évben 73 fő körül mozgott.
VGYKE korábbi évekre vonatkozó közhasznúsági beszámolói az egyesület és a bíróság honlapján is hozzáférhetők.

Az egyesületi alapszabály egyes rendelkezéseinek módosítása
Fodor Ágnes elmondta, hogy jelen alapszabály módosítással hatalmas lépést vállal fel az egyesület, hiszen a 14 éves kor alatti gyerekeket is tagságuk sorába emeli. A PTK. változását követően lehetőség nyílt arra, hogy nem csak a 14. életkort betöltött személyek lehetnek egyesületek tagjai.
Fodor Ágnes továbbá hangsúlyozta, hogy fontosnak tartja a látássérült gyerekek mielőbbi bevonását az egyesületi életbe az úgymond utánpótlás megteremtése céljából, illetve másrészt szintén rendkívül fontos, hogy a gyerekek saját maguk állapotának elfogadása miatt pozitív látássérült felnőttekkel találkozzanak és az így végezhető foglalkozásokról első kézből kaphassanak információt és tapasztalatokat.

Az egyesület 2017. évi tagdíjának meghatározása
Fodor Ágnes elmondta, hogy az elnökség javaslata a 2017-es tagdíj összegére 1500 Ft., mely életkortól független, de továbbra is lenne lehetőség kedvezményes tagdíj fizetésére, amit azoknak biztosít az egyesület, akik valamely kistérségi egyesületben is tagsági jogviszonnyal rendelkeznek, számukra a javaslat szerint 600 Ft. lenne a tagdíj.
Fodor Ágnes szavazásra tette fel a vezetőség javaslatát az 1500 Ft-os tagdíjra és a 600 Ft-os kedvezményes tagdíjra, melyet a közgyűlés 72 igen szavazattal, 0 nem és 0 tartózkodás mellett elfogadott. (6/2016.04.22.)
A közgyűlés zárásaként minden megjelentet ebédre látott vendégül az egyesület az iskola éttermében.
Ivanova Daniela
Beszélgetés Vámos Miklóssal
A beszélgetés teljesen megtelt teremben kezdődött el és egyből az került szóba, hogy miként indulhat el valaki ma az írói pályán és mennyiben volt különleges Vámos Miklós pályafutása. Hamar kiderült, hogy történeteket alkotni, nem csupán könyvek lapjain lehet, hanem léteznek más helyek is, ahol erre igény van és fizetnek érte.
Nagyon sok érdekes információ elhangzott a legnagyobbnak számító irodalmi elismerésről, a Nobel-díjról is. A jelölés folyamatán és a közbeszédben előforduló magyar írókon kívül, felidézésre került Kertész Imre díjazásának a története is.


Magáról az irodalmi mű alkotásának a folyamatáról több olyan érdekesség előkerült, melyről keveset lehet hallani. A példának felhozott Sánta kutya c. mű esetében a szerző elmondta, hogy hosszas kutatásokat folytatott annak érdekében, hogy a női beszédet és gondolkodást hűen tudja megjeleníteni a könyve lapjain és a szereplői nyelvhasználata is eltérő legyen.
Ezekkel kapcsolatban az is elhangzott, hogy egy ember életén belül is léteznek nyelvváltozatok, melyre nem csupán az illető életkora és az azzal összeszedett élmények hatnak, hanem akár olyan nagy változások is, mint a vizualitás terjedése a televízió miatt, illetve a számítógépek és az internet elterjedése. E miatt arra is volt már példa, hogy egy korábban megírt és kiadott mű átírásra került, így alkalmazkodva az olvasók megváltozott gondolkodásához.
A beszélgetés végén néhányan dedikáltatták a saját birtokukban lévő könyveiket a szerzőtől, majd akinek még kérdései voltak, azok négyszemközt kaphattak válaszokat. Összességében nagyon kellemes találkozó volt és nagyon örültem neki, hogy egy ilyen program is felkerült a rendezvények közé.
Egy jelenlévő
Országos Vakvezetőkutyás Találkozó
Az egyre-másra érkező – főleg Golden Retriever és labrador fajtájú – kutyák a verseny előtt rengeteget játszottak egymással az Iskola füves területén. A gazdák elengedték kutyáikat, így mi is megsimogathattuk őket, hiszen ha rajtuk van a hám, akkor már nem lehet őket simogatni.
Az ismerkedés után a verseny főszervezője, az Iskola vezetője Schiff Mónika ismertette a szabályokat és a leküzdendő akadályokat, majd kisorsolták, hogy kik lesznek egy csapatban. A verseny előtt – meglepetésként- megmutatták az Iskola 3 hetes Golden Retriever fajtájú kutyusait, majd kinyitották a kennelekhez vezető ajtót. Az ott lakó kutyákat nem engedték ki, de így rácson keresztül is meg tudtuk őket simogatni.
A verseny helyszíne a tanpálya volt,amelyen 6 akadályt kellett leküzdeni a kutyáknak és gazdáiknak. Lépcsőjárás, buszmegálló megtalálása, különféle akadályok elkerülése volt többek közt a feladat, melyet a legtöbb kutya kifogástalanul teljesített. A 20 induló versenyző célba érése után újra kihozták a pici kutyákat megmutatni, illetve újra kinyitották a kennelekhez vezető ajtót. A verseny előtt, közben és után büfé állt a vendégek rendelkezésére, ahol zsíros kenyeret, házi limonádét és kávét kínáltak. A tartalmas program eredményhirdetéssel ért véget, majd néhány “búcsúsimogatás” után mindenki elindult hazafelé.
Úgy érzem, hogy kutyabarátként (sajnos még nem kutya tulajdonosként) is maradandó élményben volt részünk és sokáig megőrizzük ennek a napnak az eseményeit emlékezetünkben.
Michlné Nagy Ibolya
Rehabilitációs mentor
Meghívó

Időpont: 2016. május 6. (péntek) 9 óra
Helyszín: 1146 Budapest, Hermina út 21.
Program:
- 8:00 – 8:15: Regisztráció a sportjátékokra (Hermina út 21.)
- 9:00 – 9:15: A rendezvény megnyitója a Vakok Kertjében
- 9:15 – 10:30: Gangha Bhaghirathi Upasika jógaoktató:
A jóga, mint mozgásforma megismertetése
- 10:30 – 11:30: Lengőteke verseny
- 13:00 – 13:45: Célzó verseny
- 13:45 – 14:00: Eredményhirdetés
MEGHÍVÓ
Sok szeretettel várnak minden kedves érdeklődőt!
Kastélylátogatás Gödöllőn
Jó hangulatban telt az utazás a HÉV-en, majd rövid séta után megpillantottuk a kastély impozáns épületét. A kastélyban már várt ránk a vezetőnk, akinek köszönhetően nagyon sok mindent megtudtunk a kastély történetéről, hasznosításáról, az eredeti helyén megmaradt bútorokról, festményekről, a dísz és használati tárgyakról.
Az egyik legnagyobb magyarországi barokk kastély szobái telis-tele voltak gyönyörű festményekkel, kézműves technikával készült kályhacsodákkal, bútorokkal, könyvekkel. Az épületet a Grassalkovich család építtette és bővíttette 3 generáción keresztül, majd a kastély Ferenc József és Erzsébet királyné koronázási ajándéka lett. Sissi sokat tartózkodott Gödöllőn, főleg tavasszal és ősszel, ahová férje is sűrűn elkísérte a magyarokkal szimpatizáló királynét. A séta végén készíthettünk néhány fényképet Sissi embernagyságú figurái mellett.
A jól sikerült kirándulás kora délután ért véget, s mivel még mindig esett az eső, a kastély kertjének megtekintése elmaradt. A kastély és – jó idő esetén – a kastélypark sok programnak és rendezvénynek kínál helyszínt pazar adottságaival. A kastélykert kastély mögötti része (Felsőkert) francia barokk kertek mintájára készült el, amit később angol tájképi parkká alakítottak. Az Alsóparkot (Fácános), amely a házi vadászkert szerepét is betöltötte, hársfasorokkal szegélyezett sétautak kötötték össze a várossal, a kastéllyal és a vasútállomással.
Mindannyian reméljük, hogy egy másik alkalommal – ha az időjárás kegyesebb lesz hozzánk – a kastélyt övező kertet is meg tudjuk nézni.
Michlné Nagy Ibolya
Rehabilitációs mentor
Áprilisi klubdélután Újpesten
Szép tavaszi időben kezdtünk bele az áprilisi klubéletbe.
Nagy örömmel és szeretettel fogadtuk a 82 éves Kati nénit, aki a hónap elején lett a klubtagunk. Azóta már üdvözöljük Kati nénit a VGYKE tagjai közt is.
A klubnapon beszéltünk az áprilisban nyíló virágokról, a jeles ünnepekről és a névnapokról. Megbeszéltük a Gödöllői kirándulást, és a következő programokat.
Domoszlai Jana zenélt nekünk melyet nagy élvezettel hallgattunk.

A Támogató Szolgálat vezetője, Dézsi Katalin jött hozzánk vendégségbe. Beszélt a szolgálat munkájáról, fontosságáról. Elmondta, hogy milyen segítséget tudnak nyújtani a tagjainknak. Ezt követően válaszolt a kis közösségünk kérdéseire. Utána újra zenét hallgattunk Jana jóvoltából, majd elköszöntünk egymástól.
Várjuk a következő találkozást!
Újpest Lámpásai:
Szélesné Panka, Kulmanné Era
Rákosmenti invitálás
Május 1-jén délelőtt 10:00-13:00-ig kiállítunk a Rákosmente Majálison a Ferihegyi úton. Látogassatok meg bennünket a standunkon, szeretettel várunk mindenkit!
Sok szeretettel invitálunk következő klubnapunkra, amelyet 2016. május 3-án, kedden délután 15:00-17:00 óra között tartunk a Gyermekjóléti Központban (Újlak u. 106.).
A klubra meghívtuk a VGYKE Ügyfélszolgálatának képviselőit, akik bemutatják tevékenységüket, szolgáltatásaikat.

Lehetőség nyílik arra, hogy régi-új klubtagjaink is csatlakozzanak az Egyesületünkhöz. Utána kötetlen beszélgetéssel és egy kis harapnivaló elfogyasztásával kerekítjük ki a klubnapot. Érdemes velünk tartanod!
Részvételi szándékotokat minden esetben kérjük jelezzétek!
E-mail címünk: lampas.rakosmente@gmail.com
Telefonszámok:
Krayné Faragó Zsuzsanna: 06 70 984 8468,
Acsay Péter: 06 70 248 59 53
Kérünk, hogy amennyiben van látássérült ismerősöd, ajánld a rákosmenti Lámpás Klubot, vagy hozd el magaddal a klubra, hadd találjon ő is közösségre!
Minden rákosmenti látássérültet és érdeklődőt sok szeretettel várunk!
A klubjaink Rákosmente önkormányzatának támogatásával valósulnak meg.
A költészet napja Erzsébetvárosban
Legutóbbi klubnapunkra, április 12-én (kedden) két témával is készültünk. Egyrészt a költészet napja előtt tisztelegve, a rímek fontos szerepet kaptak. Kérésünknek eleget téve, Mindenki elhozta egyik kedvenc versét.
Ezt követően az olvasási szokásokról beszélgettünk. Szóba került a hangoskönyvek térhódítása, s hogy ez nemcsak a látássérülteknek okoz nagy örömet, hanem sokan autóban is hangoskönyveket hallgatnak.

Természetesen nem maradhatott ki a braille-ben és számítógépen való olvasás összehasonlítása sem. Ebből a szempontból nagyon fontos az, hogy ki, mit szokott meg például gyermekkorában. Abban azonban mindannyian egyetértettünk, hogy bármennyire is fejlődik a technika, a braille írás-olvasás megtanulása, elsajátítása elengedhetetlen, fontos dolog.
Igazán tartalmas délutánt töltöttünk el együtt. Talán jó hír, hogy májustól visszaállunk az eredeti rendszerbe, minden hónap második szerdáján lesznek klubnapjaink megszokott helyszínünkön a K11 Kulturális és Művészeti Központban, a Király u. 11-ben.
Áprilisban még egy program vár ránk, kellemes, tavaszi sétát teszünk a Városligetben 26-án a délutáni órákban, esős idő esetén az időpont 29-re módosul. Majd erről is beszámolunk, hogy sikerült.
Sok szeretettel várunk programjainkra minden kedves érdeklődőt!
Erzsébetváros Lámpásai:
Doktor Kata, Hulé Kati, Eleki Abigél
Pályázatunk díjátadója eredményesen zárult


Nagy izgalommal készültünk és helyeztünk el minden pályaművet a Cserf-S teremben. Okleveleket és emléklapokat készítettünk valamennyi pályázónak és a nyerteseknek.
Fodor Ágnes első ízben köszöntötte a megjelenteket, majd a VGYKE logójának születéséről mesélt:
„Az egyesület logója nem sokkal a megalakulásunk után született, 2006-2007-ben. Színes és vidám, ezért az emberek nagy része Kishercegnek szokta nevezni. Az ötletet egy amerikai látássérült egyesülettől vettük, ugyanis az interneten barangolva próbáltunk inspirálódni és kerestük azt, ami leginkább kifejezi majd a VGYKE munkáját. Találtunk egy hasonló figurát, mint amilyen végül a miénk is lett. Annyi a különbség, hogy az amerikai változat még színesebb volt és pont az ellenkező irányba nézett. Mi megfordítottuk és megalkottuk úgy, hogy a VGYKE színeiben, azaz a zöld-piros-fehér kombinációban pompázzon.”


A pályázat ötlete az elnökség egy fontos elhatározását követően született meg:
„A közgyűlés is megszavazta, hogy a gyerekeket tagjaink körébe vegyük, és szerettünk volna egy olyan kabalával kedveskedni számukra, amit a belépéskor adhatunk át. Másrészt sok programunk, jeles eseményünk (például tagjaink születésnapja), és partnerünk van, akikkel hosszú távú együttműködést ápolunk. Ez a baba tökéletes lesz arra, hogy ezeken az eseményeken megfelelően képviselje a VGYKE-t. Idős tagjainknak is szeretnénk majd örömet okozni a családlátogatások során, de adott esetben egy partner képviselőjét is boldogan lepjük majd meg vele” – hangsúlyozta Fodor Ágnes.
A díjátadás után Ágnes elmondta, hogy szeretné a kapcsolatot megőrizni a többi pályázóval is a későbbi projektekre, családi napokra gondolva, ezáltal elképzelhető, hogy felkéri majd őket egy további együttműködésre.


Az első helyezett, Ács Ibolya – aki hobbi szinten bábkészítéssel foglalkozik -, a nyertes alkotás mellett bemutatta más csodálatos munkáit is és megosztotta velünk a bábok történetét. Minden bábjához tanulságos kis mesét írt, így a „VGYKE-baba” köré is kerített egy remek történetet, melyet felolvasott az eseményen. A Vagány Elemér névre keresztelt baba meséjét hamarosan olvashatják honlapunkon.
Ibolya így nyilatkozott levelében a díjátadóról:
„Köszönetet szeretnék mondani a saját, és a családom nevében azért a sok kedvességért és kellemes óráért, amit nálatok töltöttünk. Jó volt veletek elbeszélgetni, hallgatni a fülbemászó zenét és megkóstolni a finom süteményeket.”

A későbbiekben Domoszlai János mexikói és perui dalokkal szórakoztatta a jelenlévőket, amelyeket különböző hangszereken adott elő, nagyon kellemes légkört varázsolva ezzel.
Végezetül pedig röviden megbeszéltük a babák készítésének menetét: 100 db baba fog elkészülni az év végéig, 20 db olyan méretű, mint amilyen a jelenlegi és 80 db egy fejjel kisebb.

Ezúton szeretnénk ismét köszönetet mondani kedves pályázóinknak a részvételért és bízunk a hosszú távú, gyümölcsöző együttműködésben!
Ivanova Daniela
Felhívás FUTÁR távirányítók igénylésére kispesti látássérülteknek
A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) Kispest Önkormányzatának támogatásával felhívást tesz közzé az úgynevezett „Futár-távirányítók” adományozása céljából.

A Kispesten élő látássérültek térítésmentesen juthatnak hozzá egy „Futár-távirányító” néven ismertté vált készülékhez, mely az önálló közlekedésben nyújt értékes segítséget. Ez a készülék alkalmas a megfelelően felszerelt gyalogos átkelőhelyeknél elhelyezett lámpák hangosítására, amennyiben a lámpa erre alkalmassá lett téve.
A készülék a hangszóróval ellátott FUTÁR-kijelzőkön lévő feliratokat egyetlen gombnyomással felolvassa, valamint az M4-es metrónál az éppen üzemelő mozgólépcsőt hangjelzéssel segít megtalálni.
A kiosztható készülékek száma 50 db.
A felhívásra jelentkezők köre: A XIX. kerületben állandó lakcímmel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező látássérült személyek. Átvételkor a lakcímkártyát kérjük bemutatni!
Az ünnepélyes átadó időpontja: 2016. június 3.
Helyszín: Kispest, Városháza – Kis házasságkötő terem. (1195 Budapest, Városház tér 18-20.)
Gajda Péter polgármester úr, és Winczek György alpolgármester úr is megtisztel bennünket jelenlétével, és ők adják át a távirányítókat.
Várjuk a kispesti látássérültek jelentkezését elérhetőségeink valamelyikén!
Elérhetőségeink:
Telefon:
06-30-498-9127 (Bernát Zsuzsanna)
06-70-984-8868 (Puchnyák István)
E-mail: lampas.kispest@gmail.com
Segítség az adóbevallások elkészítésében

Kép forrása: adobevallas.news7.hu
Ennek érdekében ingyenes szolgáltatás keretében szakemberünk segítségével elektronikus úton készítheti el adóbevallását.
Helyszín: VGYKE központi ügyfélszolgálati iroda (1146. Budapest, Hermina út 57.)
Kérjük, hogy az adóbevalláshoz szükséges iratokat, dokumentumokat (adókártya, bérpapírok, egyéb adóköteles jövedelmekről szóló igazolások, adókedvezményre jogosító igazolások, mindenképpen hozzák magukkal!
Amennyiben igénybe kívánják venni szolgáltatásunkat kérjük, hogy előzetesen egyeztessenek időpontot munkatársunkkal az alábbi telefonszámon:
(70) 948-28-24
Felhívjuk figyelmüket, hogy a szolgáltatás igénybevételére csak a VGYKE tagjai jogosultak!
Várjuk jelentkezésüket!
Egy különleges porcelánkiállítás a Kispesti Helytörténeti Gyűjteményben
Meglepetésben volt részünk, mert nem Mohay Orsolya, hanem Siklós Zsuzsanna gyűjteményvezető fogadta a társaságot, és Kispest történetével ismertetett meg bennünket.


Megtudtuk azt is, kik azok a művészek, építészek, akik a kerületben éltek, dolgoztak. A gyűjteményben fellelhetőek a Kispest történetére vonatkozó legfontosabb forrásmunkák, korabeli újságok, aprónyomtatványok, levelezőlapok, fényképek, térképek, képzőművészeti, iparművészeti alkotások. Nem szűkölködik a gyűjtemény olyan emlékekben sem, melyek az életmódkutatást segítik.
Akadálymentes része is volt a kiállításnak. Nemlátó klubtagjaink egy dolgozószoba berendezését, valamint egy fogorvosi széket “nézhettek meg” tapintás útján.


Ezután mentünk át abba a terembe, ahol a porcelánok voltak kiállítva. Sebők Judit magángyűjtő, kutató figurális porcelángyűjteménye mutatkozott be a Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény „Gyűjtők és gyűjtemények” című kamarakiállítás-sorozatának negyedik állomásán, amely az 1960 és 1980 közötti magyar porcelángyártás történetét, jellegzetes figuráit és tervezőit mutatta be. Itt már Mohay Orsolya volt a tárlatvezetőnk. A kiállított porcelánfigurák bemutatása után lehetőség nyilt pár darab megtapintására, klubtagjaink örömére.
Kicsit nosztalgiáztunk, és mindenki mosollyal arcán nézte a különleges porcelánokat. Tartalmas és kellemes délután volt. Köszönet érte Siklós Zsuzsannának és Mohay Orsolyának!
Bernáth Zsu