Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

Táplálkozás koronavírus idején 3. rész – A táplálkozás és az ízületi gyulladás

2020. július 23.
A képen Bihari Ágnes látható

Megnézzük, hogy a jelenlegi helyzetben hogyan segíthet a helyes táplálkozás. Az itt ismertetett jótanácsokat Szarka Dorottya, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa vette számba.

A betegek sokat tehetnek azért, hogy táplálkozásukkal is elősegítsék a tünetek csökkentését. Ennek érdekében érdemes magas antioxidáns tartalmú élelmiszereket, nagy vonalakban a mediterrán diétát követniük, amely gyulladáscsökkentő hatású. Vagyis ajánlott a naponta többszöri gyümölcs- és zöldségfogyasztás, a sovány tejtermékek, a teljes kiőrlésű pékáruk, az egészséges olajok és a diófélék előtérbe helyezése, a halak legalább heti egyszeri fogyasztása és a mindennapos húsfogyasztás háttérbe szorítása. A másik oldalról viszont vannak élelmiszerek, amelyeket érdemes kerülniük.

A finomított cukor a citokinek felszabadulását okozhatja, amelyek a gyulladás közvetítői a szervezetben. Ezért a klasszikus cukros ételeken kívül érdemes visszafogni a cukros üdítők, az édes tea és a kávé fogyasztását is.

Telített zsírok

Az olyan, telített zsírsavakban gazdag ételek, mint a zsíros húsok, húsrészek, a zsíros szalámik, szalonnák és kolbászfélék, a sajtok, a tejszín, a vaj és azzal készült kekszek, leveles tészták, valamint a kókusz- és pálmaolaj fenntartják a gyulladásos állapotot a zsírszövetekben, ráadásul az elhízáshoz is hozzájárulhatnak, ami szintén gyulladásfokozó tényező.

Finomított szénhidrátok

A fehér kenyérben, fehér rizsben, a chipsekben, a sós kekszekben található finomított szénhidrátokat az egészséges életmódban és osteoarthritisnél is érdemes visszaszorítani.

Nem minden táplálkozási mítosz igaz

Íme, néhány a gyakori tévhitekből:

A citrusfélék fokozzák a gyulladást: sokan úgy hiszik, hogy el kell kerülniük a citrusféléket, mert savasságuk elősegíti a gyulladást. Ennek éppen az ellenkezője igaz: a citrusok magas antioxidáns- és C-vitamin-tartalmuk miatt csökkentik a gyulladást. Ugyanakkor a grapefruit interakcióba léphet egyes, arthritisre alkalmazott gyógyszerekkel, ezért a táplálkozási szabályokat az orvossal is egyeztetni kell.

El kell kerülni a tejtermékeket: a tejtermékek problémásak lehetnek bizonyos embereknél, de ennek nem az ízületi gyulladáshoz van köze, hiszen a sovány tej és tejtermékek alapvető elemei az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásnak. Ha fogyasztásuk mégis gondot okoz, akkor az ételintoleranciának, illetve -allergiának kell utánanézni.

Bizonyos zöldségeket tilos fogyasztaniuk a betegeknek: a paradicsom, a burgonya, a paprika és a padlizsán tartalmaznak egy szolanin nevű anyagot, amelyet sokat hibáztatnak az ízületi fájdalmak kifejlődéséért. Az Arthritis Foundation nevű szervezet szerint azonban erre nincs tudományos bizonyíték.

Forrás: Életmód Orvosi Központ

A képen Bihari Ágnes látható