Szakmai Fórumot tartottunk Zuglóban
A megjelent védőnők elmondták, hogy a státuszvizsgálatokat szinte minden gyermeknél elvégzik, és ugyanazokat a jeleket figyelik, mint a Látásvizsgáló Központban. Ezek a következők:
- Külső jelek: hályog, kis-, és nagyszeműség
- Szemkontaktus felvétele bizonytalan
- Feltűnő, színes tárgyak iránti közömbösség
- Nem néz a mutatott irányba
- Figyelmen kívül hagyja az apró tárgyakat
- Nehezen követi a mozgó tárgyakat
- Ferde fejtartással nézegeti a tárgyakat
- Mozgása megkésett, ügyetlen
- Fél mászni, ugrani
- Nem szereti a mozgásos játékokat
- A hangot adó, nagy formátumú játékokat kedveli
- Ragaszkodik a biztonságot adó kísérőhöz
Az ellátórendszerek
Szóba került, hogy Zuglóban minden bölcsőde és óvoda integrált és akadálymentes.
Az óvoda és az iskola nem látja a gyermekegészségügyi kiskönyvet, ezért a szülő által elmondottakra építenek. A védőnők figyelnek arra, hogy ahol felfedeznek látássérülést, ott egyből a korai fejlesztőbe irányítsák a családot. A védőnői rendszer ilyen szempontból abszolút jól működik.
Statisztikák
A bölcsődébe kijár a pedagógiai szakszolgálat: a kerületben két gyógypedagógus végzi a munkát, és jövőre újabb két gyógypedagógus felvételére kerül majd sor.
A kerületben 993 férőhely van a bölcsődékben. Ebből körülbelül 40-nél dolgozik gyógypedagógus, és 15 intézmény rendelkezik szakvéleménnyel. A többi bölcsőde épp szakvéleményezés alatt áll, melynek gyermekei sem eshetnek ki a korai fejlesztésből, ezért Zuglóban velük is foglalkoznak.
A zuglói látássérültekkel foglalkozó iskolákban tapasztalható, hogy a más kerületekből és településekről bekerülő gyermekeknél kimaradt a korai fejlesztés, hátránnyal kerültek óvodába, s ezáltal az iskolát is hátránnyal kezdik el. Így adódik egy olyan furcsa helyzet, hogy Zuglóban nagy figyelemmel, gondossággal végzik a korai fejlesztést, mégis a zuglói iskolások jelentős része az, aki nem részesült idejekorán korai fejlesztésben.
Neumann Károly
és
Ivanova Daniela