Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

“Erős stratégiai szövetség az, ami minket 10 éve összeköt!”

2016. március 3.
Kép forrása: www.alleywatch.com

Kép forrása: www.alleywatch.com

Idén tizedik alkalommal került aláírásra az a szolgáltatási szerződés, amelyet évente értékelnek és szükség esetén módosítanak a felek, azaz: a Budakörnyéki Látássérültek Közhasznú Egyesülete (BULÁKE), a Cegléd és Térsége Látássérültjeinek Egyesülete (CTLE), a Dabas és Térsége Látássérültjeinek Egyesülete (DATLE), a Gödöllő és Térsége Látássérültjeinek Egyesülete (GÖTLE), a Látássérültek Pilis-Völgye Egyesüülete (LPE), és a Dunakanyari Látássérültek Egyesülete (DULÁTE) valamint a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE).

A VGYKE kistérségi egyesületei nem csak tagszervezetek csupán, hanem egyben stratégiai szövetség és szolgáltatási szerződés is összeköt minket, mely az eredményes érdekképviseleti munkánk és sikereink kulcsa  – mondta az elnök asszony. – Célunk már kezdetek óta a helyi közösségek szervezése és megerősítése, valamint az európai irányelvek érvényesítése, azaz a szolgáltatásokat és a döntéseket is az érintettekhez a lehető legközelebb kell nyújtani, és biztosítani. Szerintem a VGYKE „előretolt bástyái” a kistérségi egyesületek, hiszen mindent nagyszerűen végeznek és biztosítanak, és ugyanazokat a tevékenységeket végzik, amelyeket a VGYKE is Budapesten – nyilatkozott büszkén Fodor Ágnes.

A VGYKE tiszteletben tartja a kistérségi egyesületek önállóságát, eltérő adottságait és igényeit, ugyanakkor fontosnak tartja az egységes arculat megteremtését a határozott megjelenés és fellépés érdekében.

A kistérségi egyesületek és a VGYKE a közhasznúság szellemének megfelelően a járásokban is hozzáférhetővé teszi szolgáltatásait a munkavállalóin, tisztségviselőin, és önkéntesein kívül más személyek számára is, hozzájárulva a társadalom és az egyén közös szükségleteinek kielégítéséhez. (Civtv. 32§)

A VGYKE felkérésére és támogatásával a kistérségi egyesületre alapozva jött létre a kistérségi ügyfélszolgálati iroda, amely a szervezetek közreműködésével biztosítja személyesen, e-mailben és telefonon az ügyfélszolgálati tevékenységet és az információs- és tanácsadó szolgálat működtetését.

A helyi, kistérségi szintű érdekképviseleti munkában a VGYKE és a kistérségi egyesületek az alábbi tevékenységeket és irányelveket egyaránt fontosnak és követendőnek tartják:

  • A kistérségekben élő látássérültek felkutatása, és tájékoztatása az igénybe vehető szolgáltatásokról, szoros együttműködésben a térségi települések önkormányzataival, családsegítőivel, oktatási intézményeivel, szemész, illetve háziorvosaival, egyéb szakrendelőivel és a kistérségben működő civil szervezetekkel.
  • Kommunikáció kezdeményezése a látássérülésből adódó speciális szükségletek ismertetésével, megoldási stratégiák ajánlásával kapcsolatosan, a gördülékenyebb ügyintézés, társadalmi beilleszkedés megkönnyítésének érdekében, törekedve az előítéletek csökkentésére és az esélyegyenlőség megteremtésére, ezen belül:

§  szociális kérdések

§  infokommunikációs akadálymentesítés

§  a Braille-írás helyes használata és megjelenítése

§  látássérültek elemi és foglalkozási rehabilitációja

§  képzés és foglalkoztatás

§  szemléletformáló programok, előadások megtartása, „érzékenyítés”, a társadalom minél szélesebb felvilágosítása a látássérültek életéről.

Fodor Ágnes hasznosnak tartaná, ha országos szinten is megszületne az egyesületek között egy erős stratégiai dokumentum, és az egymás részére nyújtott  szolgáltatási szerződés.

Ivanova Daniela