Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

„Már látszik a fény az alagút végén, látni fognak a vakok“

2023. november 29.

„Már látszik a fény az alagút végén, látni fognak a vakok“

A gondolat, amit Dr. Roska Botond professzor úr mondott, még mindig a fülemben cseng, nehezen tudom felfogni.

Egy hihetetlenül izgalmas szakmai konferencián vehettünk részt a közelmúltban a Siketvakok Országos Egyesülete és a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika közös szervezésében.

A konferencia témája az öröklődő retinabetegségek diagnosztikája, terápiája, rehabilitációja és érdekképviselete volt.

A konferencia célja volt, hogy naprakész tájékoztatást nyújtson az öröklődő retinabetegségek diagnosztikai, terápiás, rehabilitációs, érdekképviseleti helyzetéről Magyarországon. Átfogó képet mutattak be a kora gyermekkori diagnosztikáról, az öröklődő retinabetegségek terápiás lehetőségeiről és azokról a szolgáltatásokról, amik az érintett személyek életminőségét javítják.

Szemészek, rehabilitációs és érdekvédelemmel foglalkozó szakemberek tartottak előadásokat, hogy minden öröklődő retinabetegséggel élő személy releváns információhoz jusson az életminőségét támogató szolgáltatásokról, a diagnosztika folyamatáról és a terápiás lehetőségekről. Az országban dolgozó szemész orvosokat, orvostanhallgatókat, gyógypedagógus hallgatókat pedig tájékoztatták a kutatási eredményekről és a látássérültek számára elérhető szolgáltatásokról, valamint a továbbirányítás lehetőségeiről.

A konferencia ideje alatt optikai segédeszközök és hallásjavító eszközök standjai is megtekinthetők voltak az elméleti tömb aulájában. Megismerkedhettek az érdeklődők az országos elemi rehabilitációs szolgáltatókkal, funkcionális látás- és hallásvizsgálatra jelentkezési lehetőséget biztosítottak. Az előszűrő adatgyűjtésre jelentkezők a Szemészeti Klinika öröklődő szembetegségek diagnosztikai programjára jelentkezhettek.

A rendkívül színvonalas konferencia programja során megtekinthettük többek között:

– Dr. Roska Botondról szóló film előzetesét – Téglásy Ferenc filmrendező alkotását,

majd a délelőtt folyamán előadásokat hallhattunk:

– Kora gyermekkori szűrés jelentősége öröklődő retinabetegségek esetén – Dr. Knézy Krisztina klinikai főorvostól.

– A genetikai szűrés helyzete Magyarországon – Dr. Szabó Viktória adjunktustól,

– Az Öröklődő retinabetegségek diagnosztikája és terápiás lehetőségei napjainkban – Dr. Zobor Ditta egyetemi docenstől.

Délután folytatódtak a szakmai előadások:

– Hallás- és látássérüléssel járó genetikai szindrómák fül- orr- gégészeti ellátása Dr. Gáborján Anita egyetemi adjunktustól

– Látássérültek érdekképviselete Magyarországon – Dr. Nagy Sándor Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnökétől

– Elemi Rehabilitációs Szolgáltatások elérhetősége Magyarországon – Szilaj Zsolt Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet Látássérültek Elemi Rehabilitációs Módszertani Központ vezetőjétől

A konferencia zárásaként elhangzott

– A Siketvakok Országos Egyesülete Elemi Rehabilitációs Központjának bemutatása – Királyhidi Dorottya Siketvakok Országos Egyesülete Szakmai vezetőjétől, és a siketvak (látás- és hallássérült) emberek érdekképviselete, a Siketvakok Országos Egyesülete bemutatása – Gangl Tamás elnökétől.

Szívből gratulálunk a szervezőknek e színvonalas konferencia megszervezéséhez, köszönjük a meghívást. Továbbra is nagy érdeklődéssel és őszinte csodálattal fogjuk figyelemmel kísérni Dr. Roska Botond professzor úr munkásságát, és a Szemklinika genetikai ambulanciájának tevékenységét.

Fodor Ágnes

elnök

Kép forrása: Semmelweis Egyetem