Milyen az élet vakon?
A szervezők önkéntes egyetemisták voltak, akiknek céljuk az volt, hogy társaikat közelebb hozzák a látássérült és vak emberekhez.
Számítógép, írógép, mobiltelefon. Technikai eszközök, amelyeket egy egészséges ember gond nélkül használ. 23-án viszont speciális készülékek kerültek bemutatásra. Egy hétköznapi telefonhoz például beszélő szoftvert és úgynevezett Braille-maszkot készítettek. Eme eszközöket bárki kipróbálhatta a Műegyetemen, ahol az önkéntes egyetemistákból álló Újbuda Leó Klub szervezte meg a “Láss a szíveddel” napot.
Nem egyszerű elkészíteni a sonkás szendvicset bekötött szemmel, legalábbis a sajtszerelés és uborkavágás komoly kihívást jelent a próbálkozóknak. Lakatos József vakvezető kutyája ha a szendvics készítésben nem is, de a közlekedésben óriási segítséget jelent a férfinak. A lufikészítő mester szerint az emberek sokszor nem tudják hogyan segítsenek.
“Nem jó soha az, ha elkapják egy vak könyökét, hogy siessünk át az úton, mert éppen villog a zöld.”
Később meg is mutatja a megfelelő átkelés technikáját. A látónak mindig a könyökét kell kínálni és ő halad elől.
Csörgőlabda bajokságot is szerveztek a tornacsarnokban egy meglepetés vendéggel. Szilágyi Áron olimpiai bajnok először szemfedő nélkül gyakorolt, aztán bekötött szemmel próbálta kivédeni a gólokat.
“Elő kellett hívnom más érzékszerveket, éreznem kellett, hogy hol vagyok, hallanom kellett a labdát és minden mást is.”
Kardos Gréta, az Újbuda Leo Klub elnöke igyekezett beleképzelni magát a látássérültek helyzetébe:
“Milyen is lehet az, hogyha nem látok, vagy nem tudom elképzelni a színeket. Az a rosszabb, ha vakon születek, vagy ha később vakulok meg?”
A Hermina Egyesület elnöke, Borai Botond erre a kérdésre egy frappáns választ adott:
“Erre van egy nagyon jó válaszom, zavar -e bárkit, hogy nincs szárnya?”
A szervezők az élménydús napot egy jótékonysági bulival koronázták meg este a Klauzál utcai Füge pincében.
Forrás: RTL Klub, Híradó
A teljes riport megtekinthető.