Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

„Pályázunk a „Fogyatékos-barát munkahely” címre”

2014. november 6.

Kerekesszékes sajtómunkatársként minden telefonbeszélgetés során az első felmerülő kérdésem, hogy az adott helyszín, ahová tudósítani, interjút készíteni megyek, akadálymentes –e, így ebben a helyzetben sem tettem másként. Örömmel nyugtáztam, hogy aggodalomra semmi ok, az eddig felkeresett polgármesteri hivatalok épületei maradéktalanul akadálymentesek voltak.

Forrás: obuda.hu

Forrás: obuda.hu

A III. kerületben Kelemen Viktória alpolgármester asszony fogad. Idevezető utam során az egyedüli komolyabb nehézséget az épülethez vezető utcán található, nagy hézagokkal teli macskakövek okoznak, amelyeken csak két keréken egyensúlyozva tudok átlendülni. Viszont ezt az akadályt kárpótolja számomra az épületbe való gördülékeny bejutás. A kapuig rámpa vezet, majd megnyomom a kerekesszékesek számára kihelyezett csengőt. Körülbelül 5 perc elteltével nyílik az ajtó és egy rendkívül készséges úriember fogad, aki beüzemeli a lépcsőket leküzdő elektromos liftet. Ezt követően folytatom utam a második emelet felé, amit ezúttal egy hagyományos felvonóval teszek meg, melynek gombjain Braille felirat is jelzi az emeletek számát. Végezetül pedig a 2. emeleten, rámpán legurulva jutok el a keresett ajtóig. Vízzel, kávéval kínálnak, az alpolgármester asszony mosolyogva fogad, majd kezdetét veszi az interjú.

Csak nem egy év telt el a szándéknyilatkozat aláírása óta. Sikerült megvalósítani a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásával kapcsolatos terveket?

A szándéknyilatkozatban több olyan pont is van, ami az önkormányzatra vonatkozik. Azt mondhatom, hogy valami megvalósult már és van, ami még folyamatban van. A két megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásának pontja maradéktalanul megvalósult. Egyikük felvételére év elején, a hivatalban került sor, a másik kollégánkat pedig egyik intézményünkbe, a Rehabilitációs és Foglalkoztatási Központba sikerült felvenni. Továbbá a jövőben még több megváltozott munkaképességű munkavállaló felvételét tervezzük.

Mily módon történt a megváltozott munkaképességű személyek felvétele?

Az utóbbi időben regisztráltunk a Támop 1.1.1-es projektre, hogy közvetítésük által is közelebb kerülhessünk a megváltozott munkaképességű álláskeresőkhöz.
Az eddig felvett munkatársaink civilek, önéletrajz megtekintése után hívtuk be őket egy állásinterjúra és így kerültek hozzánk. Jelenleg ügyintézői és szociális segítői pozícióban tevékenykednek, továbbá egyik munkatársunk a telefonközpontban dolgozik.

Mennyire elégedettek a kollégák munkájával? Sikerült beváltaniuk a hozzájuk fűzött reményeket?

Abszolút elégedettek vagyunk velük. Mindkét személy egy olyan területen tevékenykedik, ahol a többi kolléga szociális érzékenysége rendkívül érzékelhető. Türelmesen, empátiával, elfogadással állnak hozzá a fogyatékossággal élő dolgozókhoz.

A szándéknyilatkozatban szerepelt egy olyan pont is, miszerint lehetőségük szerint az önkormányzat rendezvényein fogyatékossággal élő művészeket is meginvitálnak. Sikerült velük felvenni a kapcsolatot?

Igen, minden évben van egy nagyszabású rendezvényünk, a Húsvéti Gála, amelyen bemutatkozási lehetőséget kapnak a Rehabilitációs és Foglalkoztatási Központunkban élő művészek. Ezen felül különböző szervezetekkel és alapítványokkal is kapcsolatban állunk, és az ő segítségükkel is van szerencsénk meginvitálni a legtehetségesebbeket.
Weszely Ernő vak zongora-harmonika művész például rendszeres fellépője rendezvényeinknek.
A december 3-ai Fogyatékos Emberek Nemzetközi Napjára pedig szervezünk egy nagyobb szabású műsort, ahol ismét örömmel vonultatunk fel fogyatékossággal élő előadókat.

Milyen tervek szerepelnek a jövőre nézve ezen a területen?

A Támop 1.1.1-es program keretében ismét megkerestük a Nem Adom Fel Alapítványt, akikkel hosszú ideje nagyon jó kapcsolatot ápolunk és egy általuk szervezett érzékenyítő tréningen is részt vettünk már. A jövőben önkormányzati szándékban áll egy ökoház építése, továbbá tervben van még több érzékenyítő tréningen való részvétel.
Ezen felül van egy kitűzött célunk, melyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal szeretnénk megvalósítani. Olyan, az önkormányzatok épületeibe való jeltolmács rendszer kihelyezését tervezzük, melyek a hallássérült ügyfelek ügyintézésében segítenének azzal, hogy a táblagépen feltűnő jeltolmács eljeleli számukra az információkat. A folyamat elindításának jövőre, kísérletjelleggel látunk neki.

Ivanova Daniela