Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

Az MVGYOSZ akadálymentesítési konferenciája

2021. szeptember 8.
A képen dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnöke látható a konferencia előadóival.

 

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége 2021. augusztus 30-án akadálymentesítési konferenciát tartott tagegyesületei részére a Vakok Iskolája Nádortermében. A VGYKE-t Mészáros Ágnessel, az egyesület alelnökével képviseltük.

A téma a fizikai és infokommunikációs akadálymentesítés volt, különös figyelmet fordítva a taktilis burkolati jelzések kialakítására. A konferencia apropója, hogy 2021 tavaszán új nemzetközi, Magyarországon is elismert szabvány jelent meg. Az MVGYOSZ megújította állásfoglalását a taktilis vezetősávokkal kapcsolatban. Fontos és jelentős előrelépés, hogy augusztus végén átadták az első olyan budapesti helyszínt, a Nyugati pályaudvart, ahol kialakították az olasz JKJ okos taktilis burkolati jelzéseit.

A konferencia előadói egymás mellett ülnek.

Dr. Nagy Sándor, az MVGYOSZ elnökének köszöntője után a jelenlévők előadásokat hallgathattak. Elsőként a JKJ taktilis jelzéseit mutatta be Mariano Iervolino, a cég ügyvezetője, valamint dr. Linczényi Endre, a JKJ magyarországi képviselője, aki egyben magyar nyelvre fordította az olasz ügyvezető szavait. Kifejtették, hogy az általuk gyártott jelzések nem csupán taktilis, hanem vokális vezetősávok is: legyen szó vasút- vagy buszállomásokról, repülőterekről vagy kikötőkről, elengedhetetlen a hangos utastájékoztatás. Ennek megfelelően tehát a sávok beszédre is alkalmasak. Amellett, hogy a látássérült utazó érzi, hogy merre vezetnek, információkat is lekérhet Bluetooth használatával. Így könnyen eljuthat az adott pontra (pl. mosdó, büfé.) Ezeket a jelzéseket a cég az MVGYOSZ kérésére, meghatározására gyártotta.

„A feladat egyértelműen az akadálymentesítés, és az integráció, azaz a sérült emberek beillesztése a társadalom életébe a lehetőségek megengedte módon. Az integrált akadálymentesítési rendszer tehát egyfelől áll az egy nyelven beszélő taktilis lapokból, másfelől áll az ezeket megszólaltató elektronikus informatikai rendszerből.” – hangsúlyozza dr. Linczényi Endre.

Puszpán János, a MÁV Zrt. beruházási igazgatója az akadálymentesítési törekvésekről beszélt, kiemelve a MÁV teljes infrastruktúrájának felmérését, tervezési mérnökök kiképzését. Felhívta a figyelmet az állomások többségén működő szolgáltatásra: ha egy látássérült vagy mozgássérült személy legkésőbb 48 órával az út előtt jelzi utazási szándékát, a munkatársak segítséget nyújtanak az érintett megállóhelyekterületén.

Olasz Norbert, a FAL 2001 Kft. ügyvezetője vette át a szót. A JKJ magyarországi forgalmazójaként megemlítette a csúszásgátló szalagok használatát pl. lépcsők kontrasztjainak céljából. Fontos a termékek tartóssága, bízik abban, hogy a vezetősáv lapjai akár egy egyenetlen felületen 8-10 évig is a helyükön maradnak a ragasztásnak köszönhetően. Végül beszélt a Nyugati pályaudvaron kialakítás alatt lévő taktilis jelzésekről. Először több mint 11.000 folyóméternyi vezető és veszélyt jelző sávot helyeznek el, ebből már 1100 folyóméternyi sáv vokális rendszerrel felszerelt, a hétvégén ezt be is programozták. Ezért hamarosan várják az érdeklődőket a pályaudvaron, hogy a gyakorlatban is bemutathasssák az olasz okos taktilis burkolati jelzések működését. Kitért arra is, hogy a Nyugatiban aszfalt- és térkőfelületek találhatók, az első és hatodik vágány melletti peronon pl. régebbi a térkő (egyenetlen, néhol hézagos), de a megfelelő technológiával és szakemberekkel ezt a problémát is orvosolják, természetesen itt is kialakítják a sávokat.

Szabó Henriett építész, rehabilitációs környezettervező szakmérnök a nemzeti és magyar szabványokról tartott előadást, míg Németh Orsolya, az MVGYOSZ szakmai vezetője ismertette a szövetség új állásfoglalását a témában.

Köszönjük az MVGYOSZ meghívását, hasznos információkkal lettünk gazdagabbak!

Helmes Renáta