Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete

Bármilyen szak választható bármilyen fogyatékossággal

2016. január 24.
kép

Kép forrása: rehabportal.hu

Milyen megoldásokat kínálnak az egyetemek, és hol tájékozódhatnak minderről az érintettek? A kérdésekre a Kossuth Rádió Napközben című műsorában kerestek válaszokat.

A Pécsi Tudományegyetem támogatói szolgálata az ügyintézésben és a szállításban segítik a rászoruló hallgatókat. Gergely Nikolett elmondta: látássérült hallgatóik hetente kétszer kérhetik, hogy a nagyobb bevásárlásokat végezzék el helyettük. Emellett többnyire tanulmányi ügyekben fordulnak hozzájuk, vagy fénymásolást, nagyítást kérnek.

A műsorban egyébként elhangzott, hogy 2012-től utólag is kérhető felmentés a nyelvvizsga alól, ha valaki a diszlexiáját, diszgráfiáját, vagy más fogyatékosságát megfelelő papírokkal igazolja.
Magdali Csaba, a szolgálat vezetője elmondta: az egyetemen 409 olyan hallgató van, aki valamilyen fogyatékossággal rendelkezik. Közülük 80-90-en veszik igénybe a szolgálatot.

Nagy számban vannak jelen az egyetemen a tanulási részképesség-zavaros hallgatók, nekik komoly tanulási nehézségeik vannak. Ők azok, akik legnagyobb számban kérnek és kapnak felmentést például a nyelvvizsga megszerzése alól. Számukra külföldi hallgatókat szerződtetnek, hiszen a diszlexiás, diszgráfiás fiatalok hallás után képesek nyelvet tanulni – tette hozzá.

Kovács Krisztina, az ELTE fogyatékosügyi központjának vezetője arról számolt be, hogy náluk 304 fogyatékossággal élő hallgató tanul. az ELTE saját döntése volt, hogy létrehozza ezt a központot. Azért döntöttek így, mert a kari, fogyatékosügyi koordinátorok nem tudnak minden helyzetet megoldani, hiszen ők nem gyógypedagógusok. Sok autista hallgató kerül be hozzájuk, nekik pedig kiváltképp szakirányú segítségre van szükségük – érvelt.

A központ egyébként digitalizálja a tananyagokat és külön figyelmet fordít a vakokra, számukra a képeket leírással is ellátják.

Varga Péter, az ELTE hallgatója, aki egyébként aliglátó, elmondta: kevés a használható jegyzet. A meglévőket úgy alakítják át, hogy képernyőolvasóval olvashassák.

Nem egyszerű számukra a közlekedés sem, mivel a képzés számos helyszínen folyik. Pétert a központ segíti abban, hogy a tájékozódás zökkenőmentes legyen.

Simonics Benjámin, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Nonprofit Kft. munkatársa arról számolt be, hogy fejlesztenek egy egységes fogyatékossági információs portált (www.efiportal.hu) minisztériumi felkérésre. Ezen gyakorlati információkhoz juthatnak az érintettek, korábban ezt számos helyről kellett „összevadászni”.

Kovács Krisztina megemlítette: az autista hallgatóknak fejlesztik a szociális készségeiket, olyan stratégiákat tanítanak nekik, melyekkel kicsit önállóbban tudják intézni az ügyeiket. Példaként említette, hogy egy autista hallgatónak akár az is problémát okozhat, ha máshol tartanak egy órát, mint ahol meghirdették.

Varga Péter kérdésre válaszolva elmondta: közlekedéshez fehér botot használ, emellett ernyőolvasó szoftvert a számítógépén, és speciális applikációt a mobiltelefonján. Mindemellett a tanulást megkönnyíti egy olyan monitor is, mely a megjeleníthető tartalmat Braille-írássá alakítja.

Arra a kérdésre, mely szakok választhatók különböző fogyatékosságokkal, Kovács Krisztina azt válaszolta: bármilyen terület választható bármilyen fogyatékossággal, hiszen az elméleti részt ettől függetlenül el lehet sajátítani, és az adott személyből lehet például egy kiváló kutató, ha a képzés gyakorlati részét nem tudja elvégezni.

Nyilván nehéz elképzelni, hogy van vak orvos, de van, igaz, nem Magyarországon. Pszichiáter, summa cum laude végzett és még doktori fokozatot is szerzett – fűzte hozzá.

Nem arról van szó, hogy képezzünk tömegével vak orvosokat, de nem lehet kimondani, hogy ha valaki valamilyen fogyatékossággal bír, az valamilyen pályára alkalmatlan – hangoztatta.

Forrás: hirado.hu